Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Gość bonprixs

życie z endoprotezą biodra

Polecane posty

Gość gość
czy ktos tu jeszcze zagląda ??? chciałam pogadac o endo biodra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Też mnie ten temat ciekawi. Jestem przed.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Teska624
Jestem po drugiej endoprotezie stawu biodrowego. Operacja to pozbycie się bólów bioder. Po pierwszej operacji, którą miałam w lutym 2015r., 6 miesięcy byłam na zwolnieniu lekarskim, po roku wróciłam do pracy. Czułam się dobrze: mogłam usiąść na dywanie na nogach, podskoczyć, podbiec, długo chodzić - prowadzić normalne życie, na święta zakładać buty na obcasach. Drugą operację miałam 2 miesiące temu. Jeszcze chodzę o 2 kulach, korzystam z rehabilitacji, czekam na sanatorium. Czuję się dobrze, nic mnie nie boli. Pozdrawiam endoprotezowiczow :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zibi08
Witam. jestem świeżo po wymianie biodra , i już mogę co nieco powiedzieć na ten temat. nie jest to taka prosta sprawa decydując się na endoprotezę. Każdego kogo był po wymianie biodra mówił że warto nie ma na co czekać. Może to zależy też od tego jak bardzo komuś dokuczało biodro. nikt nie mówił co się dzieje każdego dnia po operacji. Nie chcę nikogo straszyć , ale chyba każdy chciałby wiedzieć czego można się spodziewać po operacji, być świadomym tego co Cię czeka, zanim będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czy ktos z Was wrocił do pełnej sprawnosci bez jakiejkolwiek rehabilitacji wykonując tylko cwiczenia samodzielnie w domu ??? aha i jak długo spaliscie na plecach , kiedy mozna odwrócic się na boki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
zibi08 jak ja doskonale Cię rozumię jestem 5 tygodni po wymianie , przezywam koszmar codziennie w nocy spiąc na plecach , pierwsze chwile , dni po operacji masakra bez pomocy osób trzecich nie dałabym rady .do dzisiaj pomagają mi mąz i córki w niektórych czynnosciach no ubraniu skarpetek .....cięzka ta droga do pełnej sprawnosci ...wiedziałam ze bedzie cięzko ale nie myslałam ze az tak ile jestes po wymiaie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zibi08
jestem trzy tygodnie po wymianie . Akurat na mnie goi się jak na byku i po pięciu dniach wyszedłem ze szpitala. Ale nikt nie mówi że pierwsze dwa dni bez morfiny są nie do przeżycia . Ciągłe leżenie w łóżkach na plastikowym materacu osłoniętym prześcieradłem powoduje odparzenia. w nocy nie da się spać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zibi08
spanie na boku. fajna rzecz . ja już mogę ,ale trzeba uważać, bez wałka nie ma co próbować . nie wiem czy pokazywali wam w szpitalu jak należy spać na boku .jeżeli nie to poszukajcie w internecie ,albo opiszę wam jak to robić , ale trzeba naprawdę uważać aby nie zwichnąć stawu , bo wtedy wszystko od początku ,więc pomału,spokojnie. ubieranie się kolejna fajna rzecz która zajmuje dużo czasu i jest bardzo męcząca. ja kupiłem sobie podwyższenie na kibelek [ zależy od wzrostu ] już z niego nie korzystam. jest fajny pomocnik do zakładania skarpetek rajstop itp. można go kupić na allegro tylko jedna dziewczyna sprzedaje z materiału, bo te z tworzywa są do du.... .dobry też jest chwytak o długości około 60-70 cm można ubrać się samemu. pytajcie , co będę wiedział pomogę pozdrawiam obecnych i przyszłych endoproteziaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
masz rehabilitację ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rehabilitację zaczynam za tydzień. staram się o sanatorium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
opisz proszę jak wygląda przekręcenie się na bok jestem 5 tygodni po wymianie i ciągle spię na wznak choc czytałam w necie ze niektórzy tak spią do 3 miesięcy nawet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spanie na boku . potrzebny jest wałek , duży wałek , czasami takie wałki są w tapczanach lub narożnikach. ja zrobiłem sobie z poduszki , ale nie z pierza tylko innym wkladem. zwinąłem poduszkę w rulon i związałem aby się nie rozwijała i wsadziłem w poszewkę. kładziesz się na plecach, podnosisz kolana do góry , wsadzasz wałek między kolana wzdłuż nóg , wałek powinien sięgać od kolan do kostek. teraz najważniejsze ściskasz wałek nogami, nie prostujesz kolan i pomalutku przekręcasz się na zdrowe biodro . za pierwszym razem może się nie udać , może boleć ale to normalne jeszcze jedno , przekręcasz całe ciało naraz , nie najpierw kolana apotem plecy, wszystko musi przekręcać się równocześnie jakbyś się turlała ale się rozpisałem nie wiem czy lekarz mówił Tobie ,że nie wolna kucać ,zakładać nogi na nogę to byłoby tyle , gdybyś miała pytania ,służę pomocą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dzieki za bardzo szczegółowy opis skorzystam z niego napewno ale poczekam jeszcze bo w czwartek mam wizytę u mojeg lekarza to popytam dokładnie czy juz mogę o zakazach wszystkich wiem i przestrzegam oczywscie Martwi mnie to ze nie mam rehabilitacji cwiczę sama w domu to co mi pokazano w szpitalu :( mój lekarz twierdzi ze rehabilitacja jest mi nie potrzebna ponieważ jestem młoda ( 41 lat ) szczupła i wstawili mi ednoprotezę najnowszej generacji mam wrócic do sprawnosci bez rehabilitacji .....martwię się tym bo postawiłam sobie wysoko poprzeczkę chciałabym 1 czerwca wrócic do pracy (to byłoby równo 3 miesiące od operacji ) czy mi się to uda bez rehabilitacji .....wątpie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie jestem lekarzem ale znam ludzi którzy mieli wymienione biodro i bez rehabilitacji jest ciężko . w domu wszystkiego nie zrobisz, a tam są ludzie specjalnie szkoleni do tego wiedzą co i jak . więc bym nalegał na skierowanie na rehabilitację lub skierowanie do sanatorium z NFZ lub ZUS . ja mam 50 lat i nie ma znaczenia czy najnowsza czy nie , najnowsza starcza na dłużej i nie jest metalowa, nie ma się co oszukiwać, jest rozcięty mięsień który musi się zrosnąć i obrosnąć protezę , więc na Twoim miejscu bym się nie śpieszył , bo można narobić sobie klopotów . ja zamierzam wrócić do pracy po 5, 6 miesiącach jak będzie wszystko dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze jedno , mogę nazwać Cię Ala ,żeby było wiadomo do kogo piszę? chodzisz z dwoma kulami ,jedną czy bez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
mogę byc Alą :) :) jak najbardziej :) chodzę z dwoma kulami jeszcze , ale nogę operowaną juz lekko obciążam w czwartek mam wizytę i jedną kulę mam miec odstawioną do jakichs 2.5 tygodnia wychodzę na dwór na spacery najpierw tak raz dziennie po 30 min teraz 2 razy dziennie po 30 min i od kilku dni czuję ból w operowanym biodrze taki dziwny piekący .....nie wiem dlaczego .....wczesniej tak nie miałam ,,,,, martwię się :(....dobrze ze wizyta za pasem a Tobie operowane biodro nie przysparza bólu ?? wychodzisz z domu ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ala ,ja chodzę z dwoma kulami czasami jest mi wygodniej z jedną a bywa że małe odległości zupełnie bez kul. wczoraj byłem na dworzu około 5 godzin, sporo się nachodziłem , miałem już dość. mnie biodro nie boli ,boli natomiast kolano i łydka aż po piętę , jeszcze jest trochę fioletowa taki piekący ból miałem jak mnie ciągnęły szwy, których już nie mam, i zdarzało się gdy noga poszła w pozycję w której jeszcze nie była , wydaje mi się, że mięsień musi się naciągnąć i ułożyć pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zibi wooow ....normalnie mnie zadziwiasz to co piszesz jest nie do uwierzenia ...5 godz na spacerze !!!!! chodzenie z dwoma kulami rozumiem ....ale z jedną a czasami bez normalnie szok ... widzę ze jestes w lepszej kondycji niz ja :( jakie cwiczenia wykonujesz ? napisz mi proszę moze rozcwiczyłes tę nogę czymś o czym nie wiem i stąd ta dobra forma :) zazdroszczę Ci jej :) ale tak trzymaj ! no ja juz dzisiaj byłam na pierwszym spacerze ....szło się super ...nie czułam tego piekącego bólu z czego strasznie się cieszę Miłej niedzieli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Teska624
Nie wiem czy będę pomocna, ale to są ćwiczenia, które sama wykonuję. Operację miałam w styczniu. Jestem już po rehabilitacji, czekam na sanatorium. Alu w szpitalu pewnie miałaś pokazywane ćwiczenia. Teraz powinnaś kupić sobie ciężarki dopinane, aby przypinać do kostki i ćwiczyć: podnoszenie nogi, zginanie, odwodzenie. - Ćwiczenia z piłką: kładziesz pod kostką, leżąc na plecach, napinanie mięśnia uda, wciskając jednocześnie nogę w piłkę, - kładziesz nogę na piłkę i zginasz, - zginasz kolana, piłkę między kolana i ściskasz, licząc do 5 - 10 powtórzeń, - kolana zgięte, taśmą do ćwiczeń związujesz i rozsuwasz - kładziesz się na boku, podnosisz nogę do góry - tyle ile możesz, między nogami wałek, - kładziesz się na brzuchu, noga do góry wyprostowana, noga do góry zgięta w kolanie, można też wykorzystać ciężarki - na stojąca: odwodzenie nogi w bok, do tyłu, do przodu - można też wykorzystać ciężarki lub taśmę Ćwiczenia powtarzasz po 10 razy. Powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ala to nie tak że 5 godzin chodziłem, byłem na ogródku i chodziłem sobie , trochę posiedziałem coś tam zrobiłem. ćwiczenia robię te co pokazywali w szpitalu i to też nie zawsze. fajnie że chodzisz na spacery i przestało Cię boleć. za tydzień zaczynam rehabilitację zobaczymy co będzie. Ala masz opatrunek czy już śmigasz bez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Teska624 dzięki za cwiczenia jakiej wielkosci ma byc ta piłka ??? gdzie mozna kupic takie ciężarki ??? spisz juz na boku ? jesli tak to na którym operowanym czy niepoerowanym ? Zibi opatrunek miałam 14 dni czyli do zdjęcia szwów , po zdjęciu szwów juz nie zaklejałam plastrów tylko psykałam 2x dziennie takim preparatem z apteki rana wygoiła się szybko i pięknie :) a co z nogami masz długosc konczyn jednakową czy zrobili Ci róznicę nóg ? Teska napisz mi proszę w temacie długosci nóg również jak to było u Ciebie :) Mi dokucza róznica nóg nogę operowaną mam dłuzszą o jakies 1,5 do 2 cm nie wiem dokładnie ile jest piszę tak na" oko" po operacji ta róznica była większa ale pokazali mi cwiczenia wyciągające i się trochę zmniejszyła jeszcze ma się zmniejszyc jak będę juz całkowicie obciążac nogę ....jak to wygląda u WAs ? dodam tylko ze za rok mam wymianę kolejnego stawu wtedy mają wyrównac mi juz idealnie te kończyny .....chcialabym juz byc juz po drugiej operacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ala ,nogę operowaną miałem dłuższą jakieś 2 cm. teraz jak stanę mam równe ale jak chodzę wydaję się że ta zdrowa teraz jest dłuższa. Lekarz powiedział mi że muszę nauczyć się chodzić na nowo aż biodra i kręgosłup wyprostują się . mam ten psikacz do ran , dobrze wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Zibi z jakiego powodu miałeś wymianę stawu ? u mnie to była dysplazja nie wyleczona w dziecinstwie ,z problemem bioder borykam się od urodzenia od kilku lat ból był potworny nie pozwalał normalnie funkcjonowac mam nadzieję ze po dwóch wymianach rozpocznę nowe lepsze zycie zmykam na spacerek .....bo pogoda u mnie piękna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja miałem zwyrodnienie stawu biodrowego, bolała mnie noga od biodra przez kolano do kości w łydce , i była dłuższa. nie było tak żebym nie mógł chodzić. drugie mam dobre i mam nadzieję że tak zostanie. musiało naprawdę boleć skoro czekasz na drugą operację. ja mam na razie dosyć i nie wiem czy zdecydował bym się jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Witam. Mam 28 lat i w zeszłym tyg miałam operacje na prawe biodro (endo) pierwsza miałam w wieku 3 lat . Wiadomo chodzę o 2 kulach z dnia na dzień więcej .... strasznie mrowieje mi stopa już mnie to strasznie irytuje :( Dodatkowo zauwarzyłam że noga operowaną jest dłuższą i napewno nie jest to 2cm a więcej.... dopiero 12.04 mam wizytę . Ile wy potrzebowaliscie czasu aby zacząć chodzić bez bólu ? Na tą chwilę raczej ciągnie mnie blizna i mam złudne wrażenie jak by noga była ciężka przy stawianiu kroków muszę się skupić aby ją podnieś....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mi na blizne lekarz zalecił max dermatix..... ale to jeszcze potrwa aż zacznę stosować :p Kasia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Co do piłki mi fizjoterapeutka zaleciła 65cm I jeszcze ta gumę do ćwiczeń- niebieska lub zielona :) Kasia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Teska624
Ćwiczę z piłką taką małą, mniej więcej jak do piłki nożnej. Jeżeli chodzi o zakup sprzętu to kupiłam w Biedronce. Z problemami biodrowymi borykam się od urodzenia, w dzieciństwie przeszłam operacje stawów biodrowych, nogę lewą miałam 1,5 cm krótszą, po endo wyrównała się. Obecnie zaczynam chodzić o jednej kuli (3 m-ce po operacji). Biodro mnie nie bolało i nie boli, noga jeszcze nie jest taka jak przed, ale powoli dochodzę do normy. Staram się codziennie ćwiczyć, przynajmniej 1/2 godz., oprócz tego chodzę na spacery. Na zdrowym boku położyłam się miesiąc po operacji, oczywiście zachowuję ostrożność przy przewracaniu się, tak jak napisał zibi08. Nie spieszy mi się... powoli dojdę do sprawności tak jak było po pierwszej endo, po pół roku już mogłam normalnie chodzić i nic mnie nie bolało. Znam osoby po endo, które 2 m-ce po operacji już chodziły bez kul. Uważam, że to zależy od tego jak czujesz się na siłach. Moja dewiza... nic na siłę!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tu Ala :) miałam wczoraj wizytę u mojego lekarza dodam ze jestem 6 tygodni po wymianie... a więc do gabinetu weszłam o 2 kulach a wyszłam o jednej i tak mam chodzic do swiąt a po swiętach do chodzenia w domu odstawic kule ...tylko na dwór mam isc z jedną Boze czy to nie za szybko ....to wszystko idzie a i mam pozwolenie na spanie na boku ....zapytałam lekarza na którym ? odpowiedział mam spac na tym na którym będzie mi wygodnie cały wieczór szyłam wczoraj wałek ze starej ugniecionej poduszki tak jak poradzil Zibi ,,,,,wczoraj jeszcze się nie odważyłam dzis po raz pierwszy będę próbować przekręcac się na bok nie ukrywam ze się boję :( Jak radzicie który bok wybrac pierwszy ten operowany ? czy ten zdrowy ? a i jeszcze jedno polecił mi zakup wkładki wyrównującej do buta , kupiłam do razu chodzi się o niebo lepiej ....polecam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tu znowu Ala własnie nykam po allegro znalazłam te tasmy do cwiczen ile metrów tej tasmy kupic aby było wystarczająco do cwiczen ?? i który kolor lepszy ??? proszę napiszcie kto wie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×