Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Asia_888_St

Imię dla dziecka - Aleksander (Alek, a nie Olek)

Polecane posty

Hej wszystkim :) Jesteśmy na etapie szukania imienia dla dziecka i bardzo podoba nam się imię Aleksander. Przy czym chcielibyśmy używać zdrobnienia Alek, a nie Olek. Wiem, że w ostatnich latach to imię jest bardzo popularne, ale wśród naszych znajomych, czy rodziny nie ma nikogo o tym imieniu. Czy kojarzycie jakichś Alków/Olków z otoczenia i możecie ocenić, czy faktycznie większość zwraca się per "Olek", czy może jednak forma "Alek" jest obecnie równie popularna? Czy wypada komuś zwracać uwagę albo prosić, aby zwracano się jako Alek, czy niestety i tak zostanie Olkiem? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie opinie :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiele ludzi własnie zdrabnia aleksandra do olka. Autorko a czy może myślałaś nad imieniem aleksy zdrobniale alek. Imię krótsze mniej popularne. Z tego co słyszałam to istnieje już samodzielne imię alek więc może niech alek zostanie już tym alkiem a nie aleksandrem mylonego z olkiem. Powodzenia w poszukiwaniu imienia dla szkraba!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aleksander to piekne imie. Wy mozecie nazywac go Alkiem, duza osob bedzie na niego wolac Olek. Żądanie by zwracali sie inna forma bedzie niezrozumiale bo Olek mocno wrósł w nasza kulture. W przyszlosci dziecko samo zdecyduje jak sie bedzie przedstawiac i jak inni maja sie do niego zwracac. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałam już także o Aleksym, ale mężowi zupełnie się nie podoba. Zresztą mi też mimo wszystko bardziej podoba się Aleksander 🙂 Mam nadzieję, że przyjmie się forma Alek chociażby w rodzinie i gronie najbliższych znajomych. Może faktycznie, jak dziecko podrośnie i samo będzie się przedstawiać, to wybierze, czy preferuje Alek czy Olek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie wypada zwracać ludziom uwagę na to, jak mają zdrabniać imię. Zwłaszcza, że sama nie wiesz, jaką wersję będzie wolał syn 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Foko Loko napisał:

nie wypada zwracać ludziom uwagę na to, jak mają zdrabniać imię. Zwłaszcza, że sama nie wiesz, jaką wersję będzie wolał syn 😉

Jak najbardziej wypada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, KateZRzeszowa napisał:

Jak najbardziej wypada

a jak Ty sobie to wyobrażasz? Chodzenie do przedszkolanek i nauczycielek w szkole i uczulanie ich na to, że rodzice sobie nie życzą nazywania dziecka Olek? Ja bym się w czoło popukała, jakbym coś takiego usłyszałam.

Jakbym była ciocią i dziecko by samo poprosiło to bym się dostosowała, ale jakby rodzice intensywnie zwracali na to uwagę, to stwierdziłabym, ze są nawiedzeni.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zdrobnienie od Aleksandra to raczej Olek, a może pomyśl nad Aleksem? W sensie Aleks. Znajoma w pracy ma kilkuletniego syna o tym imieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Foko Loko napisał:

a jak Ty sobie to wyobrażasz? Chodzenie do przedszkolanek i nauczycielek w szkole i uczulanie ich na to, że rodzice sobie nie życzą nazywania dziecka Olek? Ja bym się w czoło popukała, jakbym coś takiego usłyszałam.

Jakbym była ciocią i dziecko by samo poprosiło to bym się dostosowała, ale jakby rodzice intensywnie zwracali na to uwagę, to stwierdziłabym, ze są nawiedzeni.

Czyli jak nie ważne że masz na imię np Monika, bo i tak każdy może do Ciebie mówić Monia mimo, że Ci sie cofa wczorejszy obiad jak to słyszysz? Skąd ten brak szacunku do siebie? Od innych się go nie doczekasz..

Przede wszystkim, to przedstawiając się lub przedstawiając kogoś innym podajesz forme imienia której używasz na codzien (o ile nie jest to wizyta urzedowa). Podajesz imię którym chcesz by się do ciebie zwracano lub dlatego że tak właśnie zwracasz się do dziecka lub męża itd. I tego powinni przestrzegać inni. Jeśli ktoś postanowi że nie będzie mówił do ciebie Monika a Monia czy Monisia to jest zwyczajnym prostakiem bez kultury osobistej (o ile nie jest to bardzo bliska osoba).

To samo dotyczy dziecka, bo nie jest ono mniej ważne niż dorisly i należy mu się taki sam szacunek i traktowanie. I jeśli rodzic przedstawia dziecko jako Alek od Aleksandra to pedagog czy rodzina powinna zwracać się tym imieniem, bo tak się dziecko nazywa. I tak, jeśli nazywają inaczej to trzeba zwrócić uwagę i poprosić o używanie innej formy. To nic złego. 

Andzia to nie Ania, Julcia to nie Julia, Monia to nie Monika i Juluś to nie Juliusz. 

Dziecko w przyszłości może poprosić ale zanim obudzi się w nim poczucie własnej osobowości rodzic dba o to by było odpowiednio traktowane i nazywane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam jednego Olka i jednego Alka. Chociaż wydaje mi się że Alek jest mniej popularne bo jak pierwszy raz usłyszałam to to nawet nie wiedziałam od jakiego to imienia hahahah

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MłodaMama napisał:

Znam jednego Olka i jednego Alka. Chociaż wydaje mi się że Alek jest mniej popularne bo jak pierwszy raz usłyszałam to to nawet nie wiedziałam od jakiego to imienia hahahah

 

Kazdy zdrabnia jak chce, choć w ogóle jestem przeciwna przekręcaniu imion. 

Znam np jednego Oliwiera który potocznie nazywany jest Olu,Olek,Oluś. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, KateZRzeszowa napisał:

Czyli jak nie ważne że masz na imię np Monika, bo i tak każdy może do Ciebie mówić Monia mimo, że Ci sie cofa wczorejszy obiad jak to słyszysz? Skąd ten brak szacunku do siebie? Od innych się go nie doczekasz..

Przede wszystkim, to przedstawiając się lub przedstawiając kogoś innym podajesz forme imienia której używasz na codzien (o ile nie jest to wizyta urzedowa). Podajesz imię którym chcesz by się do ciebie zwracano lub dlatego że tak właśnie zwracasz się do dziecka lub męża itd. I tego powinni przestrzegać inni. Jeśli ktoś postanowi że nie będzie mówił do ciebie Monika a Monia czy Monisia to jest zwyczajnym prostakiem bez kultury osobistej (o ile nie jest to bardzo bliska osoba).

To samo dotyczy dziecka, bo nie jest ono mniej ważne niż dorisly i należy mu się taki sam szacunek i traktowanie. I jeśli rodzic przedstawia dziecko jako Alek od Aleksandra to pedagog czy rodzina powinna zwracać się tym imieniem, bo tak się dziecko nazywa. I tak, jeśli nazywają inaczej to trzeba zwrócić uwagę i poprosić o używanie innej formy. To nic złego. 

Andzia to nie Ania, Julcia to nie Julia, Monia to nie Monika i Juluś to nie Juliusz. 

Dziecko w przyszłości może poprosić ale zanim obudzi się w nim poczucie własnej osobowości rodzic dba o to by było odpowiednio traktowane i nazywane

Dziecko bedzie mialo na imie Aleksander i taka jest prawidlowa forma tego imienia. Alek lub Olek to zdrobnienia i w tym wypadku zapewne w uzyciu beda obie formy. Mozna sie obrazic jak na Aleksandra ktos bedzie wolal Michal, w wypadku zdrobnien to tylko glupie bicie piany. Stosowanie tych zalezy od zazylosci z osoba je noszaca. Olek nie obraza Aleksandra, jest to od dawna znana forma zdrabniania tego imienia. Jezeli jakas matka ( nie mam tu na mysli Autorki watku) jest na tyle pretensjonalna by zwracac innym uwage, ze  maja uzywac formy zdrobienia Alek to lepiej niech nada inne imie ktore bedzie mozna zdrabniac tylko tak jak jej sie podoba. Ostatecznie i tak dziecko zdecyduje czy woli byc Alkiem, Olkiem czy tez oboma- w zsleznosci od tego kto sie do niego zwraca. Nie dajmy sie zwariowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AgsAgsAgs napisał:

Dziecko bedzie mialo na imie Aleksander i taka jest prawidlowa forma tego imienia. Alek lub Olek to zdrobnienia i w tym wypadku zapewne w uzyciu beda obie formy. Mozna sie obrazic jak na Aleksandra ktos bedzie wolal Michal, w wypadku zdrobnien to tylko glupie bicie piany. Stosowanie tych zalezy od zazylosci z osoba je noszaca. Olek nie obraza Aleksandra, jest to od dawna znana forma zdrabniania tego imienia. Jezeli jakas matka ( nie mam tu na mysli Autorki watku) jest na tyle pretensjonalna by zwracac innym uwage, ze  maja uzywac formy zdrobienia Alek to lepiej niech nada inne imie ktore bedzie mozna zdrabniac tylko tak jak jej sie podoba. Ostatecznie i tak dziecko zdecyduje czy woli byc Alkiem, Olkiem czy tez oboma- w zsleznosci od tego kto sie do niego zwraca. Nie dajmy sie zwariowac.

Niestety nie zgodzę się z tym. Każdy.ma jakąś formę imienia z którą się identyfikuje i inni powinni to zaakceptować i nie ma nic złego w kulturalnym poproszeniu o nie używanie innej formy. Nie jest to ani pretensjonalne ani nie jest brakiem kultury, ot zwykła formalność. 

Nie widzę powodu by bardziej przejmować się opinia innych niż swoją. Obcy ludzie maja gdzies inne osoby i jeśli nie zadbasz o własną przestrzen osobista (czy w tym wypadku dziecka) to będą mówić jak im się podoba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KateZRzeszowa napisał:

Niestety nie zgodzę się z tym. Każdy.ma jakąś formę imienia z którą się identyfikuje i inni powinni to zaakceptować i nie ma nic złego w kulturalnym poproszeniu o nie używanie innej formy. Nie jest to ani pretensjonalne ani nie jest brakiem kultury, ot zwykła formalność. 

Nie widzę powodu by bardziej przejmować się opinia innych niż swoją. Obcy ludzie maja gdzies inne osoby i jeśli nie zadbasz o własną przestrzen osobista (czy w tym wypadku dziecka) to będą mówić jak im się podoba. 

Jak masz problem z imieniem to go nie nadawaj. Tyle. Nikt nie bedzie naruszal Twojej przestrzeni osobistej. Ja jestem Agnieszka, w zaleznosci od stopnia zazylosci ludzie zwracaja sie do mnie pelna forma imienia, Aga, Agusia, Agus, Agula i zadna z tych form nie obraza mnie i nie czyni mi krzywdy. To zdrobnienia mojego imienia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AgsAgsAgs napisał:

Jak masz problem z imieniem to go nie nadawaj. Tyle. Nikt nie bedzie naruszal Twojej przestrzeni osobistej. Ja jestem Agnieszka, w zaleznosci od stopnia zazylosci ludzie zwracaja sie do mnie pelna forma imienia, Aga, Agusia, Agus, Agula i zadna z tych form nie obraza mnie i nie czyni mi krzywdy. To zdrobnienia mojego imienia. 

Zawsze można któregoś zdrobnienia nie lubić. I nie ma nic złego w poproszeniu innych o używanie innej formy. Ja problemu nie mam, jedynie nie lubie ludzi którzy nie potrafią zaakceptować tego że np mam na imię...Asia a nie Joasia 🤢 mi by do głowy nie przyszło mówić do kogoś Misiu,jeśli przedstawił się jako Michał. Po prostu zwykły szacunek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, KateZRzeszowa napisał:

Czyli jak nie ważne że masz na imię np Monika, bo i tak każdy może do Ciebie mówić Monia mimo, że Ci sie cofa wczorejszy obiad jak to słyszysz? Skąd ten brak szacunku do siebie? Od innych się go nie doczekasz..

Przede wszystkim, to przedstawiając się lub przedstawiając kogoś innym podajesz forme imienia której używasz na codzien (o ile nie jest to wizyta urzedowa). Podajesz imię którym chcesz by się do ciebie zwracano lub dlatego że tak właśnie zwracasz się do dziecka lub męża itd. I tego powinni przestrzegać inni. Jeśli ktoś postanowi że nie będzie mówił do ciebie Monika a Monia czy Monisia to jest zwyczajnym prostakiem bez kultury osobistej (o ile nie jest to bardzo bliska osoba).

To samo dotyczy dziecka, bo nie jest ono mniej ważne niż dorisly i należy mu się taki sam szacunek i traktowanie. I jeśli rodzic przedstawia dziecko jako Alek od Aleksandra to pedagog czy rodzina powinna zwracać się tym imieniem, bo tak się dziecko nazywa. I tak, jeśli nazywają inaczej to trzeba zwrócić uwagę i poprosić o używanie innej formy. To nic złego. 

Andzia to nie Ania, Julcia to nie Julia, Monia to nie Monika i Juluś to nie Juliusz. 

Dziecko w przyszłości może poprosić ale zanim obudzi się w nim poczucie własnej osobowości rodzic dba o to by było odpowiednio traktowane i nazywane

Szkoda tylko, że czytanie ze zrozumieniem u Ciebie leży, bo cała argumentacja przez to jest jak kulą w płot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, KateZRzeszowa napisał:

Jak najbardziej wypada

Też mi się wydaje że wypada. Myślę że jak rodzice i reszta rodziny będzie mówić Alek do chłopca to może nawet nie zareagować jak ktoś nazwie go Olkiem bo dla niego to będzie zupełnie inne imię. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość serduszkowiec01
12 godzin temu, AgsAgsAgs napisał:

Dziecko bedzie mialo na imie Aleksander i taka jest prawidlowa forma tego imienia. Alek lub Olek to zdrobnienia i w tym wypadku zapewne w uzyciu beda obie formy. Mozna sie obrazic jak na Aleksandra ktos bedzie wolal Michal, w wypadku zdrobnien to tylko glupie bicie piany. Stosowanie tych zalezy od zazylosci z osoba je noszaca. Olek nie obraza Aleksandra, jest to od dawna znana forma zdrabniania tego imienia. Jezeli jakas matka ( nie mam tu na mysli Autorki watku) jest na tyle pretensjonalna by zwracac innym uwage, ze  maja uzywac formy zdrobienia Alek to lepiej niech nada inne imie ktore bedzie mozna zdrabniac tylko tak jak jej sie podoba. Ostatecznie i tak dziecko zdecyduje czy woli byc Alkiem, Olkiem czy tez oboma- w zsleznosci od tego kto sie do niego zwraca. Nie dajmy sie zwariowac.

Nieprawda. Znam Aleksandra na którego całe życie mówiliśmy Alek, bo tak go nazywali rodzice, dzieci w szkole - wszyscy. Bo tak chciał on i jego rodzice. Autorce podoba się Alek (od imienia Aleksy) jej mężowi podoba się Aleksander (zdrobnienie to Olek) więc mogą iść na kompromis i może być Aleksander - Alek. Nie widzę tutaj żadnego problemu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mój dziadek był Olek, koleżanki syn jest Olek, w grupie w żłobku miałam Olka, i miałam kolegę Alka 🙂

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Asia_888_St napisał:

Hej wszystkim 🙂 Jesteśmy na etapie szukania imienia dla dziecka i bardzo podoba nam się imię Aleksander. Przy czym chcielibyśmy używać zdrobnienia Alek, a nie Olek. Wiem, że w ostatnich latach to imię jest bardzo popularne, ale wśród naszych znajomych, czy rodziny nie ma nikogo o tym imieniu. Czy kojarzycie jakichś Alków/Olków z otoczenia i możecie ocenić, czy faktycznie większość zwraca się per "Olek", czy może jednak forma "Alek" jest obecnie równie popularna? Czy wypada komuś zwracać uwagę albo prosić, aby zwracano się jako Alek, czy niestety i tak zostanie Olkiem? Z góry bardzo dziękuję za wszelkie opinie 🙂

To używajcie Alek jak chcecie. W czym problem? W moim otoczeniu jest i Olek i Alek, przy czym Olek to młody chłopak, a Alek 50letni chłop. Znam chłopa ponad 20 lat i nigdy nie miał problemu ze zdrobnieniem. W domu był Alek i z automatu wszędzie indziej też. Dziecko samo się będzie przedstawiać jako Alek i otoczenie to przyjmie tak naturalnie jakby się przedstawił jako Olek. 

Urodzisz, posyłasz zdjęcia rodzinie i znajomym, to podpisujesz. Oto Alek, 10 puntów i 3600 wagi. I problem z głowy, wszyscy wiedzą, że macie Alka, a nie Olka. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że jeśli Wy będziecie go przedstawiać rodzinie, znajomym jako Alek to tak się przyjmie. Gorzej np. poźniej w przedszkolu. Będzie miał wpisane Aleksander a to z góry już jest Olekiem. Osobiście gdyby coś mi nie pasowało w danym imieniu szukałabym innego.  Lub w pełnej formie wybrała takie dla którego zdrobnienie to Alek np. Aleks

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Mieliśmy ten sam dylemat

. Ostatecznie zdecydowaliśmy się nazywać synka Alkiem. Uwielbiamy tę formę i nie wyobrażamy sobie, aby wołać to ukraińska forma Olek od Oleksandra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, 12tydzien napisał:

Witaj. Mieliśmy ten sam dylemat

. Ostatecznie zdecydowaliśmy się nazywać synka Alkiem. Uwielbiamy tę formę i nie wyobrażamy sobie, aby wołać to ukraińska forma Olek od Oleksandra.

Właśnie my tak samo myślimy. Mam nadzieję, że Alek się przyjmie i Olek pojawi się tylko wyjątkowo 🙂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×