Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Brega

Była Jugosławia.

Polecane posty

Gość ksksks
jadę do Skopje, ale nie w sobote jak pisałam wcześniej, ale w niedzielę(mała zmiana planów), być moze odwiedzę tez Grecję bo od dawna mam taaaaką ochotę... nad Ochrydem juz byłam, więc w tym roku go sobie chyba odpuszczę, a Ty Vatra gdzie jedziesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 raz juz planuję Belgrad i okolice:-) Potem chce zjechać w dół i zatrzymc sie na jakiś leniwy morski odpoczynek :-) trasa jeszczse nie obrana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
co ciekawego mozna zwiedzic w Belgradzie mając około 2-3 godzin? wiem ze to straaasznie mało ale bede tylko przejazdem a i tak chciałabym zobaczyc cos interesującego:) czekam na propozycje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
Kalemegdan,Hram Svetog Save ali tak mało czasu jest niemozliwe ze bi cosz zobaczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dragan
Danas je Vidovdan Danas je narodni i crkveni praznik Vidovdan, čiji naziv potiče od Svetog Vida koji je prema predanju bio čudotvorac i iscelitelj, naročito u lečenju očiju. Od Kosovske bitke na Vidovdan 1389. obeležava se i kao dan svetog velikomučenika cara Lazara i ostalih srpskih mučenika. Zbog toga se tog dana ne peva, ne igra i ne veseli. Predanje kaže da kukavica koja se oglasi u proleće prestaje da kuka posle Vidovdana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej. Przeczytałam sobie Wasz topik (ale tak niezbyt dokładnie), bo mam fioła na punkcie byłej Jugosławii (a konkretnie Bośni, ewentualnie Chorwacji). Fioła mam od jakiegoś dłuższego czasu, ale właśnie jestem w trakcie podejmowania decyzji odnośnie nauki jezyka. Mam okazję kupić ksiązkę M Krukowskiej \"Govorite li...\" - czy warto? Czy to jest dobra książka, czy może lepiej dać sobie z nią spokój i poszukać czegoś lepszego? Z tego co się zdążyłam zorientować - wszędzie pelno rozmówek dla turystów, którzy zamierzaja na Bałkanach spędzić dwa tygodnie i potrzeba im tylko paru prostych zwrotów. Mi chodzi o powazne pozycje, z gramatyka, itp. I jeszcze jedno - wymyśliłam sobie język bośniacki. Czy jest jakaś szansa na dostanie w Polsce jakichś podręczników odnośnie tego języka? Czy może ze względu na duże podobieństwo mam sobie dac spokój i uczyć sie np. chorwackiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Książka Krukowskiej na początek jest ok.Zawiera dosyć dużo słownictwa, podzielona jest na lekcje, które zawierają czytanki+komentarz gramatyczny+ćwiczenia językowe.Potem można sięgnąc po pozycję Ireny Sawickiej-Język serbski dla początkujących.:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciekawostka: Terazije-po turecku oznacza \"waga\".Według starych przekazów miejsce to wzięło swą nazwę od trzech zbiorników, które wybudowali Turcy, nazywając je \"wodnymi wagami\"(były to wieże ciśnień). Nazwa ta może również upamietniać fakt ważenia na tej ulicy towarów przed wjazdem kupców do miasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
witam wszystkich, pisze do was ze Skopje, jestem tutaj juz 2 tydzien i za 3 dni wracam do Polski, pogoda jest wymarzona, tylko 2 dni byly chlodniejsze i padala, a tak to temp. kolo 40 st., troszeke zal ze juz trzeba wracac ale teskni sie do Polski;) a jak wy sie macie? wyjechaliscie gdzies? pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj! Zazdrościmy :-) Jak podrózowałaś do Skopje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JJJK
do ksksksks -a ja wlasnie jade, dziekuje za informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MT
Ja wybieram się za tydzień w okolice Belgradu. Macie pomysł na upominek dla rodziny, u której zamieszkam? Nie mam pojęcia, co naszego cieszy się u nich powodzeniem?? Pozdrawiam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
ja podrozowalam samochodem, wiadomo:przez Slowacje, Wegry, Serbie do Macedonii, w Serbii zaraz za granica Wegierska spalam w wynajetym pokoju. Pogoda ciagle dopisuje wiec przyjezdzajacie!:) a z czego najbardziej ciesza sie tutejsi ludzie? moja ciocia zarzyczyla sobie zeby przywiezc jej polska, mocno podwedzana kielbase, solone sledzie, bulion w plynie, przecier pomidorowy i ogorkowy, APAP i IBUPROM :D bo tego tu razcej nie maja, mysle ze najbardziej wlasnie ciesza sie z jedzonka jakiego tam nie ma.Co do niespozywczych rzeczy to nie mam pojecia... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sziszmiszka
dzis wieczorem o 20 na europa europa "KO TO TAMO PEVA"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sziszmiszka
powtórki sobota godzina 17 i w srode o 9.45

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sziszmiszka
14 lipiec 20.00, 15 LIPIEC14.25, 19 LIPIEC 8.00 I 18.15- "SABIRNI CENTAR" 16 LIPIEC 10.05 I 18.30 - "Pas koji je voleo vozove" 17 LIPIEC 12.25, 18 LIPIEC 8.00- "VIRDZINA" 21 LIPIEC 20.00, 22LIPIEC 14.20, 26 LIPIEC 10.30 I 17.55- "TITO I JA" 23 LIPIEC 9.50 I 18.25- "Varljivo leto`68"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sziszmiszka
4 sierpnia 08.30, 29 SIERPNIA 18.20, 30 SIERPNIA 16.05- " Kordon" 4 sierpnia 20.00, 5 SIERPNIA 12.00, 10 SIERPNIA 8.00 I 18.00 -"Davitelj protiv davitelja" 7 sierpnia 2006 13.20, 8 SIERPNIA 8.00 - "Sabirni centar" 11 sierpnia 20.00, 12 SIERPNIA 12.05, 15 SIERPIEN 8.00 I 18.20- "Maratonci trce pocasni krug" 14 SIERPNIA 8.00 I 16.35- "KO TO TAMO PEVA" 20 SIERPNIA 14.25, 21 SIERPNIA 8.00- "TITO I JA" 24 SIERPNIA 14.10, 25 SIERPNIA 10.00- "VIRDZINA" 27 SIERPNIA 9.50 I 18.25- "Cuvar plaze u zimskom periodu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
jest tu ktos? :) jak się macie? ja juz wróciłam tydzień temu, tęskniło się troszkę za Polską, ale i tak było cuuudownie... i bardzo gorąco, a tu wieczory takie chłodne :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
pewnie wszycy sie teraz na Bałkanach opalają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
Vatra, a Ty gdzieś się wybierasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ksksks
aha, pisałaś wcześniej, ze do Belgradu;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Zespół ludowy \"GOCE DONCEV\" z Kiceva w Macedonii W dniach 15 - 18 sierpnia br. w Zwierzyńcu gościć będzie po raz trzeci zespół ludowy \"GOCE DONCEV\" z Kiceva w Macedonii. W trakcie pobytu gości macedońskich zaplanowano zwiedzanie Zwierzyńca i okolicy, a przede wszystkim koncert, podczas którego zobaczyć będzie można żywiołowy i bardzo widowiskowy folklor bałkański. \"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy ktos tu jeszcze w ogóle zagląda? :-0 Pozdrav svima!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×