Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
Zaloguj si臋, aby obserwowa膰  
bagatelka

*Polacy za granica - gdzie mieszkacie?*

Polecane posty

Margot, 馃尰 ja sie dowiadywalam co i jak tzreba zglosic. pzrzrde wszytskim musiasz im zlozyc przetlumaczony akt malzenstwa, plus musisz wypelnic takie oswiadczenie, w ktorym wpisujesz dane swoje i malzonka, dostepne to jest w USC W kazdym razie, nie masz w ogole obowiazku rejestrowania malzenstwa. To tylko zalezy od Ciebie

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Dzie艅 doberek, moi kochani! 馃尰 Esja 馃尰 Nie uciekaj, kochana! :) No chyba, 偶e potrzebujesz chwilowej odskoczni od netu... Rozumiem jak najbardziej... :) Squirley 馃尰 S膮dzac po ilo艣ci wykrzyknik贸w w twojej wypowiedzi, to chyba naprawd臋 obra艂am dobry kierunek... ;) Same superlatywy... :) Historyjka niesamowita... Moje niezbyt dobre mniemanie o \"tubylcach\" jeszcze si臋 pogorszy艂o... Tak, tak, zastaw si臋, a postaw si臋, prawda? Ja z kolei s艂yszalam, ze ci膮gle jest moda na ten \"american dream\" czyli na mieszkanie w chatce za miastem... Znajomi kupili sobie dom na takim w艂a艣nie osiedlu (do艣膰 m艂odym, bo dopiero 2-letnim), on dobrze zarabia, ona dostaje macierzy艅skie z Kandy, a wi臋c sta膰 ich na to... Wprawdzie nie przelewa im si臋, ale sobie radz膮... Jakie偶 by艂o ich zdziwienie, gdy si臋 dowiedzieli, ze wiekszo艣膰 mieszka艅c贸w tego osiedla ma dochody wysoko艣ci raptem po艂owy tego, co oni maja - jak偶e偶 ci ludzie sobie radz膮??? Pewnie sa zad艂u偶eni po czubki g艂贸w, no, ale dom musi by膰... Wrrr... Kompletna bezmy艣lno艣膰! :( Spatzek 馃尰 No i jak? Od偶ywka pomog艂a? Paszport radz臋 ci wyrobi膰 w Polsce, bedzie ciebie kosztowa艂 chyba tylko 1/3 albo nawet 1/4 tego, co ja wybuli艂am wyrabiaj膮c go przez ambasad臋 w Kolonii. Tak to \"nasi\" 偶eruj膮 na nas... Fuj...! Przy okazji wyr贸b sobie dow贸d osobisty, mo偶e ci sie przyda膰... Np. je艣li gdzie艣 zagubisz paszport... (nigdy nie wiadomo) W ko艅cu to te偶 dokument, mo偶esz go nosi膰 w portfelu i wcale nie przeszkadza... A by膰 mo偶e, 偶e bedziesz potrzebowa艂a si臋 nim wykazac, np. przy wej艣ciu na disco... Swoj膮 drog膮 radze ci jak najszybciej przet艂umaczy膰 prawo jazdy - masz 艂acznie na to chyba rok czasu, wiem 偶e kiedy艣 tak by艂o, ale teraz nie jestem na bie偶aco... Poinformuj si臋! Je艣li tego nie zrobisz w czasie, to b臋dziesz musia艂a wyrobi膰 sobie niemieckie prawko na kursach... Ostrzegam: jest baaardzo drogie! Swoja droga to ci Amerykanie s膮 strasznie zadufani i na domiar z艂ego s膮 okropnymi ignorantami... Pomimo tego, 偶e moje prawko robi艂am ju偶 z 11 lat temu i nigdy nie mia艂am kolizji spowodowanej przeze mnie sam膮, to tutaj musia艂am wyrobi膰 je sobie jeszcze raz... I dla ubezpieczenia liczy si臋 tylko te ameryka艅skie prawko, a wi臋c 艣ci膮gaj膮 z nas najwieksz膮 stawke, dranie! A niech ich...!!!

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
aha Margot, , wazne jest to, zeby na tym oswiadczeniu maz tez byl podpisany i zeby na akcie malzenstwa byly podpisy obojga was i koniecznie musza byc IMIONA I NAZWISKA (WRAZ Z PANEINSKIMI MAM) WASZYCH RODZICOW

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Naneczka 馃憚 :) GNU 馃憚 - dziekuje Wam rowniez za informacje, teraz naprawde wszystko mi sie rozjasnilo! Mam wlasciwie tylko jedno pytanie do Ciebie, GNU: Czy wiesz moze jakie sa konsekwencje jesli w Polsce nie zarejestruje malzenstwa? Czy potem przy wymianie dokumentow moga sie o cos czepiac?

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Margot 馃尰 hmm.. o to nie pytalam.. Pani mi powiedziala,z e nie ma takiego obowiazku, zeby w ogole zglaszac. Nie wiem natomiast, czy zgloszenie lub nie ma jakis wplyw na to, czy konsulat wyda np nowy paszport.. Moze Naneczka albo Squirley wiedza?

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Spazek - Xana ma racje! Wyrob sobie wszystkie papiery w Polsce jak bedziesz! Ze mnie konsulat zdarl chyba ze 250 euro, jak zalatwialam wszystkie papiery do slubu... grrr... Taniej byloby pojechac do Polski i na miejscu to zalatwic, ale pech chcial, ze akurat czas na zalatwianie formalnosci mialam w czasie roku akademickiego :(

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) GNU - dzieki jakkolwiek! 馃尰 Mysle, ze mimo iz nie ma takiego obowiazku, ja i tak to zrobie, tylko problem lezy w tym kiedy bede w stanie to zrobic... Za bardzo nie chce fatygowac mamy (ona ma teraz swoje problemy) a ja do Polski pojade na swieta i to na krotko, wiec nie wiem czy sie wyrobie... Mam nadzieje, ze tak... A w ogole to zgloszenie to zalatwiane jest od reki czy trzeba czekac az urzad wyda Ci odpowiedni papier?

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Squirley, dodawszy to tych wynaturzonych nieco checi posiadania kamieni, ze w Stanach jest nawiekszy wskaznik rozwodow.... 65 % bodajze ... ? Nie jestem pewna..... to cala ta polka z przytupem wydaje sie wrecz....smieszna :D:D:D Ach, ci Amerykanie :o

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Squirley 馃尰 no wlasnie,, czy do etgo, zeby ci pol konsulat wydal nowy paszport potrzebowalas aktu urodzenia juz z przypiskiem o zawarciu zw malzenskiego (tj po rejestracji w polskim USC)?

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Dzieki dziewczyny! Teraz juz sama nie wiem, co robic...hmmmm Moj paszport konczy sie w pazdz. nast. roku (a w lutym chcemy leciec na Kube- musi miec pol roku waznosci), wiec moglabym jeszcze poczekac, az sie na pocz. 2006 pobierzemy? Co mysliscie??? I gdzie ten paszport wtedy wyrobic, tez w Polsce? A co w takim razie z dowodem? Bo przeciez dostane tu chyba jakis dowod niemeicki tymczasowy czy jak??? Kompletnie nie jestem zorientowana cholera... Poradzcie, jak mozecie:) A prawko mam dopiero zaczete w Polsce, wiec spoko.

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Dziewczyny, to jak to jest z t膮 rejestracj膮 zwi膮zku ma艂偶e艅skiego? Mus czy nie mus? Ja na razie nigdzie nic nie zg艂asza艂am... A mia艂abym 4 zagraniczne konsulaty do oblatania (Pl, De, Mx, Ca)... :) Ale maraton... ;) :P Czy w razie czego mog艂abym p贸j艣膰 do ambasady? Albo wys艂a膰 to do nich poczt膮? Bo wszystko ode mnie troch臋 daleko... Margot 馃尰 Mmmmhhhmmm... Piero偶ki... :) Ja zawsze robi艂am te stardadowe, czyli ruski :P, bo nie wiedzia艂am jak to z tym nadzieniem: jak ty przygotowujesz kapuste kiszona? Grzybki suszone, czy 艣wie偶e? Prosze o wtajemnieczenie... ;) Squirley 馃尰 Nie ma to, jak dobre filmy... ;) A ocena \"dobre\" to rzecz wzgl臋dna... :P Wi臋c korzystaj z nieobecno艣ci twego T i szalej filmowo! :) Mi bardzo przypad艂 do gustu \"13 going 30\", nawet nie przypominam sobie, gdzie ja go widzia艂am (w samolocie?), ale chyba w wersji niemieckiej, bo wszystko zrozumia艂am :P (wi臋c chyba samolot odpada...). Taki lekki filmik, jak dla mnie w sam raz na zm臋czony umys艂... Normalnie gustuj臋 w bardziej wyszukanych filmach (m贸j L r贸wnie偶), ale od czasu do czasu funduj臋 sobie w艂a艣nie takie co艣... Ostatnio ogl膮dn臋li艣my \"The girl next door\", ciekawa komedia, nawet zaskakuj膮ca w fabule, co jest fenomem w ameryka艅skich filmach... Polecam... ;) Je艣li lubicie filmy bardziej nak艂aniajace do my艣lenia, to polecam przede wszystkim fimy europejskie :P , hehe, a jak偶e... Hiszpa艅ski \"The sea inside\" (re偶 Alejandro Amenàbar) albo francuski klasyk \"La femme d\'à co^t茅\" z Fanny Ardant i G茅rardem D茅pardieu w rolach g艂贸wnych (re偶. Fran莽ois Truffault). M贸wi艂am wam ju偶, 偶e mamy super wypo偶yczalni臋 film贸w za rogiem? Ot贸偶 maja oni nawet sporo polskich film贸w, ale raczej klasyk臋, czy jakie艣 dziwne serie, kt贸rych nawet za s艂yszenia nie znam... Ostatnio wypo偶yczy艂am sobie \"Panny z Wilka\", ale jeszcze nie ofl膮da艂am... Margot 馃尰 Chcia艂abym zobaczy膰 \"Misia\", w艂a艣nie 偶eby pokaza膰 me偶owi miernot臋 socjalizmu... Ciekawa jestem, czy on by to zrozumia艂? :) Niestety, tego filmu akurat nie ma w naszej wypo偶yczalni... :( \"Kogel Mogel\", \"Seksmisja\" itd. te偶 nie znalazlam... Sportowa Naneczko 馃尰 Dbaj o siebie, to wa偶ne... Znajd偶 jak膮艣 chilk臋, aby na艂o偶y膰 maseczk臋, troch臋 si臋 zrelaksowa膰... Bo takie tempo mo偶e odbi膰 ci sie na zdrowiu! I 艣pij wystarczaj膮co, to wa偶ne... A porz膮dki? To nie zaj膮c, nie uciekn膮... A mo偶e M do tego zap臋dzi膰? :P Esja 馃尰 Mrugaj cz臋sto, bo jak za d艂ugo siedzi si臋 przed kompem, to niestety czasami si臋 o tym zapomina... I oczy si臋 przesuszaj膮, o czym daja nam znac b贸lem... Tak mnie kiedy艣 pouczy艂 okulista, gdy mu si臋 skar偶y艂am na b贸l oczu... :) I popatrz czasami na zielone, najlepiej jak膮艣 roslink臋... :) Powinno pom贸c... :) Gnu 馃尰 Ale偶 to skomplikowane... :( Witajcie wszyscy nowi na naszym kochanym forum... 馃尰

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Swoja droga to dziwne, ze nie ma sie obowiazku rejestrowania malzenstwa... Przeciez skoro nic nie jest odnotowane, to sprzyjac to moze bigamii jak nic ;) :) GNU - dzieki raz jeszcze 馃尰 :) Spatzek - najlepiej zadzwon do urzedu paszportowego, moze oni Ci doradza... Ja zgubilam dowod osobisty... nie wiem gdzie i jak, ale od dwoch lat nie moge sie go doszukac :o Przepadl na amen :o Paszport mam na szczescie jeszcze wazny chyba ze dwa lata... na szczescie, bo wielka podroz poslubna planujemy dopiero obie zrobic w przyszlym roku (teraz nie damy rady niestety) a w czasie roku akademickiego nie bedzie to wykonalne...

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Dziewczyny... Zaczynam polewa膰... Czy wiecie czemu??? :P :)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Wla艂am w艂a艣nie wi艣niow膮 \"Nalewk臋 Babuni\" (znacie?) do kilicha na ca艂y stos kostek lodowych.... Pychotka... :) Komu poda膰? :P

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Esja - moze pownnas spobie sprawic okulary do komputera? :) :) Xana - farsz do pierozkow przygotowywuje z: kapusty kiszonej, grzybow suszonych, pieczarek i cebuli... Calosc doprawiam pieprzem i kminkiem... Czasami tez wrzucalm lisc laurowy... To chyba wszystko! :) A ruskich pierogow to tutaj niestety co najwyzej moge objesc sie smaczkiem - sa niewykonalne - twarogu :(

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Chyba jeszcze sporo wpisow zostalo do tej 500, z 10 moze, ale trzeba probowac ;) Stara i goopia, wiem ;)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Spatzek 馃尰 Ups, to mo偶e potrwa膰... Czy termin 艣lubu juz zaklepany na pocz膮tek stycznia? Musisz dosta膰 z polskiego USC akt urodzenia (koniecznie ca艂kowity, nie skr贸cony), wystarczy tam do nich zadzwoni膰, albo twoja mama mo偶e tam poj艣膰 (chyba z twoim opowa偶nieniem, poinformuj si臋), a potem ci to przy艣l膮. Pami臋taj, ze polskie dokumenty maj膮 tylko 3 miesi膮ce wa偶no艣ci, a ty je jeszcze musisz da膰 przet艂umaczy膰. Nie wiem, czy tw贸j 艣lub musi byc zatwierdzony przez s膮d rejonalny (czy jako艣 tam), jako 偶e nie jeste艣 obywatelk膮 niemieck膮. To wprawdzie formalno艣膰, ale mo偶e trwa膰 z 4 tygodnie. Pisz臋, 偶e nie wiem, jak to b臋dzie w twoim przypadku, bo tak mia艂o by膰 w moim rok temu (ale nici w tego wysz艂y juz z innych powod贸w i dopiero tutaj si臋 pobrali艣my). Najlepiej id偶 do Stadthaus\'u i poinformuj si臋. To nic nie kosztuje...

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Margot 馃尰 Dzieki! Czy ty to wszystko jeszcze obgotowujesz? Grzyby suszone namaczasz najpierw?

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Spatzek - i dowiedz sie koniecznie czy nie potrzebujesz aktu o zdolnosci do zawarcia malzenstwa z USC. Ode mnie go wymagano. Zalatwienie tego swistka kosztowalo mnie bez tlumaczenia w konsulcie 100 euro... Miesiac czekalam na jego przyslanie a wczesniej musialam sie stawic osobiscie z konsulacie.

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Margot 馃尰 Do pierog贸w ruskich kup Quark (byle nie kwa艣ny, a wiec musi mi膰 troszk臋 t艂uszczu). Ja w艂a艣nie wczoraj odkry艂am, ze w naszym sklepiue maja European (?!) Quark, a wi臋c piero偶ki za mna chodz膮... Polewamy, polewamy...

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Xana - suszone grzyby gotuje razem z kapusta pod przykryciem, dolewajac od czasu do czasu wody. Cebule i pieczarki najpierw podsmazam na oliwie a potem wrzucam do kapusty. :)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Margot 馃尰 Alez ceny, a niech ich... Ja za sam akt przes艂ania mi aktu urodzenia musia艂am wybuli膰 30 euro... bo akt urodzenia przyszed艂 do konsulatu (na m贸j domowy adres podobno nie wolno z USC przesy艂a膰), a ci po prostu w艂o偶yli go do innej koperty, nadano za potwierdzeniem... I za艂膮czono rachunek na 30 Euro... Dziewczyny, to kto z nami jeszcze popija??? Tylko Margot i ja??? Ja sie tak nie bawi臋... :P Margot, a co ty tam masz jeszcze w tej skrzyni??? Pochwal sie, ok? :)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Xana - tutaj niestety nie ma zadnego sera takiego typowo twarogowego... Znalazlam tylko cos w rodzaju twarozku ze smietana, a to sie do pierogow ruskich raczej nie nadaje! :(

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
:) Xana - tak, za dokumenty, ktore nic nie kosztuja w Polsce, trzeba slono zalacic jak sie stara czlowiek o nie w konsulacie! :o A najgorsze jest to, ze po niektore swistki trzeba sie stawiac osobiscie... Jak ktos ma konsulat w tej samej miejscowosci albo jest on oddalony o 100 km, to spoko, gorzej jak sie mieszka bardzo daleko :( A co mam w skrzni: 8 butelek wodki, 2 zubrowki, 3 giny, 2 butelki whisky, kilka win, kilka butelek martini, pastis, genepy itd. itd. Jest co pic :D

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Margot 馃尰 Dzi臋ki, chyba si臋 dzisiaj na nie skusz臋... Czyli grzyby suszone wrzucam do kapusty i tam dochodz膮 do siebie? Hmmmm... Popichcimy, m膮偶 b臋dzie wniebowzi臋ty... Kupi艂 sobie ostatnio 4 CDki z nauka polskiego i s艂ucha tego jad膮c do pracy... Dzi艣 mi si臋 pochwali艂 przez telefon: Jestem Amerykaninen (bo to wersja dla amerykan贸w), ja na to: Nieprawda, jeste艣 Meksykaninen (i tu mia艂am dylemat: Meksykanin czy Meksyka艅czyk? A偶 musia艂am zasi臋gn膮c rady s艂ownika, mam nadziej臋, 偶e tam bzdur nie pisz膮 :P ). A potem doda艂: Czy pani jest Polk膮? I musz臋 przy tym przyzna膰, 偶e ma zniewalaj膮c膮 dykcj臋... Zupe艂nie jakby by艂 naszej narodowo艣ci... Sk膮d on to ma??? :)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Margot 馃尰 No to od czego zaczynasz kochana? Ja obstaj臋 przy mojej Nalece Babuni, to taki jakby likier z 18%, pisze na nim Dessert Cherry Wine... No nie wiem, na winko to on chyba sporo za mocny... ;)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach
Hej Squirley 馃尰, Spatzek 馃尰, Esja 馃尰 Jeste艣cie tam jeszcze? No to nalewamy!!! :) Trzeba 艣wi臋towa膰!!! 500 stron!!! :)

Udost臋pnij ten post


Link to postu
Udost臋pnij na innych stronach

B膮d藕 aktywny! Zaloguj si臋 lub utw贸rz konto

Tylko zarejestrowani u偶ytkownicy mog膮 komentowa膰 zawarto艣膰 tej strony

Utw贸rz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj si臋

Posiadasz w艂asne konto? U偶yj go!

Zaloguj si臋
Zaloguj si臋, aby obserwowa膰  

×