Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bagatelka

*Polacy za granica - gdzie mieszkacie?*

Polecane posty

Gość izabela 19
mieszkam w szwecji,a dokladnie w stockholmie.szukam osob zamieszkujacych wlasnie w tym kraju.nie znam jeszcze zadnych polakow.prosze piszcie na moj e-mail,moze kogos znacie albo sami mieszkacie w szwecji.mam 19 lat.brak mi moich kolezanek z polski.chcialabym poznac tutejsze polki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry :) Dzisiaj to ostatni luzacki dzien dla nas! :) Jutro rozpoczynamy wielkie pakowanie - juz mi cierpnie skora na sama mysl o tym :o Tak poza tym mamy w planach na popoludnie znowu objazd po sklepach w poszukiwaniu nowych mebli do kuchni - ceny sa po prostu kosmiczne i do tego nie ma praktycznie wyboru :( Ale mam nadzieje, ze jednak uda sie nam znalezc cos ladnego i na nasze kieszen :) Potem zamierzamy sie wybrac jeszcze na wystawe skamienalosci :) Bagatelko - 👄 ja w sumie tez nie jestem ciastowa, choc pieke duzo zeby podtluczyc mojego S. ;):D Sama jadam swoje ciasta jedynie dla posmaki, no chyba, ze jest to serniczek :D Wtedy to tylko uszy mi sie trzesa ;):D Jesli zas chodzi o przepis na krewetki - to oczywiscie mam go zapisanego! I pieczolowicie go przechowuje! :) Dzisiaj jak mi starczy czasy, to podam przepis na przepyszny pasztet w ciescie! Jest to pysznosc nad pysznosciami - zareczam :D Trzymam kciuki, zeby udalo Ci sie dostac ta prace w bibliotece :) ❤️ Aha, prawie bym znowu zapomniala - bedac jeszcze w Polsce przeczytalam z wielka uwaga bardzo interesujaco ksiazke Evy Hoffman - \"Sztetl - Swiat Zydow polskich\". Dark Elf - gratuluje rocznicy! 100 lat dla Was :) 🌻 👄 Jak juz wrocisz od fryzjera, z nowa fryzura, to koniecznie zrob zdjecia i rozeslij je nam :) Mayenka - ostatnio czytalam, ze lepiej robic jest mniej brzuszkow ale za to robic je regularnie :) Jay - a wiec Floryda zdobyta :D Viesze sie, ze sobie odpoczylas i w ogol sciskam Cie mocno :) ❤️ Izabela 19 - witaj! :) Tutaj na topiku niestety nie ma nikogo ze Szwecji, ale zagladaj tu do nas :) Ide poszukac tego przepisu na pasztet :) Pozdrawiam wszystkich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry :) Dzisiaj to ostatni luzacki dzien dla nas! :) Jutro rozpoczynamy wielkie pakowanie - juz mi cierpnie skora na sama mysl o tym :o Tak poza tym mamy w planach na popoludnie znowu objazd po sklepach w poszukiwaniu nowych mebli do kuchni - ceny sa po prostu kosmiczne i do tego nie ma praktycznie wyboru :( Ale mam nadzieje, ze jednak uda sie nam znalezc cos ladnego i na nasze kieszen :) Potem zamierzamy sie wybrac jeszcze na wystawe skamienalosci :) Bagatelko - 👄 ja w sumie tez nie jestem ciastowa, choc pieke duzo zeby podtluczyc mojego S. ;):D Sama jadam swoje ciasta jedynie dla posmaki, no chyba, ze jest to serniczek :D Wtedy to tylko uszy mi sie trzesa ;):D Jesli zas chodzi o przepis na krewetki - to oczywiscie mam go zapisanego! I pieczolowicie go przechowuje! :) Dzisiaj jak mi starczy czasy, to podam przepis na przepyszny pasztet w ciescie! Jest to pysznosc nad pysznosciami - zareczam :D Trzymam kciuki, zeby udalo Ci sie dostac ta prace w bibliotece :) ❤️ Aha, prawie bym znowu zapomniala - bedac jeszcze w Polsce przeczytalam z wielka uwaga bardzo interesujaco ksiazke Evy Hoffman - \"Sztetl - Swiat Zydow polskich\". Dark Elf - gratuluje rocznicy! 100 lat dla Was :) 🌻 👄 Jak juz wrocisz od fryzjera, z nowa fryzura, to koniecznie zrob zdjecia i rozeslij je nam :) Mayenka - ostatnio czytalam, ze lepiej robic jest mniej brzuszkow ale za to robic je regularnie :) Jay - a wiec Floryda zdobyta :D Viesze sie, ze sobie odpoczylas i w ogol sciskam Cie mocno :) ❤️ Izabela 19 - witaj! :) Tutaj na topiku niestety nie ma nikogo ze Szwecji, ale zagladaj tu do nas :) Ide poszukac tego przepisu na pasztet :) Pozdrawiam wszystkich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry :) Dzisiaj to ostatni luzacki dzien dla nas! :) Jutro rozpoczynamy wielkie pakowanie - juz mi cierpnie skora na sama mysl o tym :o Tak poza tym mamy w planach na popoludnie znowu objazd po sklepach w poszukiwaniu nowych mebli do kuchni - ceny sa po prostu kosmiczne i do tego nie ma praktycznie wyboru :( Ale mam nadzieje, ze jednak uda sie nam znalezc cos ladnego i na nasze kieszen :) Potem zamierzamy sie wybrac jeszcze na wystawe skamienalosci :) Bagatelko - 👄 ja w sumie tez nie jestem ciastowa, choc pieke duzo zeby podtluczyc mojego S. ;):D Sama jadam swoje ciasta jedynie dla posmaki, no chyba, ze jest to serniczek :D Wtedy to tylko uszy mi sie trzesa ;):D Jesli zas chodzi o przepis na krewetki - to oczywiscie mam go zapisanego! I pieczolowicie go przechowuje! :) Dzisiaj jak mi starczy czasy, to podam przepis na przepyszny pasztet w ciescie! Jest to pysznosc nad pysznosciami - zareczam :D Trzymam kciuki, zeby udalo Ci sie dostac ta prace w bibliotece :) ❤️ Aha, prawie bym znowu zapomniala - bedac jeszcze w Polsce przeczytalam z wielka uwaga bardzo interesujaco ksiazke Evy Hoffman - \"Sztetl - Swiat Zydow polskich\". Dark Elf - gratuluje rocznicy! 100 lat dla Was :) 🌻 👄 Jak juz wrocisz od fryzjera, z nowa fryzura, to koniecznie zrob zdjecia i rozeslij je nam :) Mayenka - ostatnio czytalam, ze lepiej robic jest mniej brzuszkow ale za to robic je regularnie :) Jay - a wiec Floryda zdobyta :D Viesze sie, ze sobie odpoczylas i w ogol sciskam Cie mocno :) ❤️ Izabela 19 - witaj! :) Tutaj na topiku niestety nie ma nikogo ze Szwecji, ale zagladaj tu do nas :) Ide poszukac tego przepisu na pasztet :) Pozdrawiam wszystkich :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oops, znowu moja wypowiedz pojawila sie podwojnie - nie wiem co sie dzieje, ale ostatnio ciagle moje wypowiedzi sie dubluja :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PASZTET Z WATROBEK W CIESCIE Farsz: 25 dag kurzych watrobek 25 dag cieleciny 12,5 dag sloniny 6 dag pieczarek kieliszek koniaku szklanka smietany 3 jajka i jedno zoltko 2 dag masla starta galka muszkatolowa (cwierc lyzeczki) 10 dag boczku wedonego sol pieprz Ciasto: 40 dag maki 15 dag masla 3 lyzki oleju 2 jaja pol lyzeczki soli PRZYGOTOWANIE: Ciasto: do przesianej maki dodac maslo, posiekac je nozem jak najdrobniej, dodac jaja, sol, olej i ewentualnie 1-2 lyzki wody, zgniesc, uformowac kule, zawinac w folie, wlozyc do lodowki, na 2-3 godz. Cielecine, watrobki, slonine i pieczarki, przepuscic przez maszynke, dodac sol, pieprz, galke muszkatolowa i koniak, wbic jaja, wlac smietanke i dokladnie wymieszac. Forme do pasztetow wysmarowac lekko maslem, wylozyc cieniutkimi pasami boczku, na nich ulozyc 2/3 rozwalkowanego ciasta, wylepic nim rowniez brzegi formy. Na ciescie rozsmarowac farsz, porzadnie ugniesc, przykryc pozostalym ciastem. Jego brzegi zlepic, w srodku wyciac kolko i wstawic pergaminowy komin, umozliwiajacy wydostanie sie pary, powierzchnie posmarowac zoltkiem. Pasztet wstawic do srednio nagrzanego piekarnika, piec ok. 90 minut. Voila :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do...
witam serdecznie was wszystkich.. od jakiegos czasu tez jestem "polakiem za granica" ;-) ponad miesiac temu wyszlam tu (Niemcy) za maz... i pewnie juz tu zostane :-) mam pewna prosbe... tj. pytanie: moj maz planuje wspolna podroz poslubna do Tajlandii wiem za Niemcy do 30 dni nue maja zadnych problemow z wiza, a nam Polakom przyznawana jest tylko do 15 dni jesli wyieramy sie tam na "wlaasna reke"... jakim "prawom" podlegaja ci ktorzy maja "zagranicznych" mallzonkow i mieszkaja za granica? czy bede musiala opuscic Tajlandie wzesniej niz on? ;-) czy bedziemy musieli skrocic pobyt? dostalismy urlop + weekend na lacznie 17 dni i chcielibysmy moc to wykorzystac... dzieki z gory za wszelkie madre rady...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Sloneczka ❤️ szadi - czyli Ty masz niejako wiezienie domowe w tym swoim \"domku\"? A co do Australii, to zawsze bylam niezmiernie ciekawa tego kraju, mam tam nawet dosc bliska rodzine, ale nie wiem, czy kiedykolwiek pojade, bo raz, ze koszt ogromny, a dwa, to pewnie [rzynajmniej cala dobe w samolocie ... Jay - tez kiedys mialam darmowe czlonkowstwo w fitnesklubie i ta karta potem zrobila sie juz taka stara, ze ow klub zdazyl w tym czasie chyba ze 2 razy zmienic nazwe :D, ale niegdy nie widzialam go od wewnatrz ;) A odnosnie zdjec, to ostatnio odkrylam, ze zdjecia z normalnego aparatu przy wywolywaniu mozna teraz zamowic sobie tez na dysku, to kosztuje moze ze 4 dolce, tak wlasnie zrobilam ostatnio, takze mam zdjecia gotowe do wyslania moim milym wspolforumowiczom :) :) DaRk Elf - jak chcesz odchudzic meza, to chyba musisz postawic szlaban na fastfoody ;), biale pieczywo, slodycze, a zaczac go futrowac warzywkami, razowcami, owocami (drzew i morza) i ogolnie dietetyczna strawa, ale musi byc tez pozywna, zeby nie czul glodu, bo od uczucia glodu wbrew pozorom bardzo sie tyje ;), bo wtedy chcesz jesc i jesz bardziej nawet pazernie, nizby jadl ktos nie wyglodzony :) To mowisz, ze sie poetycko natchniewasz na roczniczke?? ;) Na pewno bedzie uroczo i zycze Wam takich rocznic jeszcz przynajmniej ze 100 i kazda lepsza od poprzedniej :) :) izabella 19 - witaj i szczerze Ci zycze, zebys znalazla sobie jakies polskie kolezanki, bo wiem, jak to jest smutno bez :( A dlugo juz tam jestes? Tu na tym forum jakos zbyytnio nie pojawiaja sie chyba ososby ze Szwecji :0 Margot - a Ty znowu musisz tuczyc swojego oblubienca, czyli jak nie urok to przemarsz wojsk (choc moja babcia mawiala inaczej ;) )... I jak Ci to wychodzi? Ciekawe, czy latwiej podtuczyc, czy odchudzic ... A propos ksiazki Evy Hoffman \"Sztetl .....\", to wlasnie tez a niedawno chlonelam, niesamowicie ciekawie i klarownie napisana, naprawde rozjasnila mi umysla na wiele spraw :) Dzieki za pasztet, a gdzie ten z kartoflen ;) ?? do ... - niestety nie wiadomo mi nic na ten temat, ale zycze Wam udanej wycieczki :) I jak Ci sie ogolnie widzi zycie w Niemczech?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wydaje mi sie, ze jesli nie masz obywatelstwa tudziez stalego pobytu, to bedziesz traktowana jak po prostu Polka;-) oczywiscie na 100% nei jestem pewna i nie mieszkam w Niemczech, ale warto by bylo zasiegnac porady w ambasadzie, tam na pewno udziela Ci wlasciwej odpowiedzi bez gdybania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bagatelko-zglaszam sie po zdjecia od ciebie. Jay-ty tez mi wyslij jak juz bedziesz miala. marzenka7@go2.pl Dla wszystkich 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bagatelka - ja gotuje i staram sie bardzo, tylko zeby ten moj chudziel chcial jesc... :( Wyobrazasz sobie - dla niego jedzenie jest niemalze kara... ach, mowie Ci... :( Jesli zas chodzi o \"Sztetl\" to masz racje, ta ksiazka rozjasna umysl na wiele spraw. :) Bylam szczegolnie pod wrazeniem wstepu i epilogu! A przepisik na pasztet z ziemniaczkow podam wkrotce, nie martw sie ;):D I prosze baaaaardzo o zdjecia :) do... - 🖐️ coz, nie mam pojecia, jak to wszystko wyglada... radze ci zadzwonic do ambasady i wszystkiego dokladnie sie wywiedziec. :) Mayenka - 🖐️ 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Margotka-czy ta ksiazka jest nowoscia na rynku wydawniczym? Tez chialabym ja przeczytac, tylko nie wiem gdzie w Kanadzie ja moge dostac. Zaluje ze nie wiedzialam wczesniej bo jak bylam w Polsce to bym ja sobie kupila:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Margotka-czy ta ksiazka jest nowoscia na rynku wydawniczym? Tez chialabym ja przeczytac, tylko nie wiem gdzie w Kanadzie ja moge dostac. Zaluje ze nie wiedzialam wczesniej bo jak bylam w Polsce to bym ja sobie kupila:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Margotka-czy ta ksiazka jest nowoscia na rynku wydawniczym? Tez chialabym ja przeczytac, tylko nie wiem gdzie w Kanadzie ja moge dostac. Zaluje ze nie wiedzialam wczesniej bo jak bylam w Polsce to bym ja sobie kupila:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bagatelku - dziekuje za cudowne zdjecia!!! Jestes po prostu przepiekna - nie mam slow! ❤️ I jeszcze pierwsze zdjecie zrobione jest w moim rodzinnym miescie... mmmmmm... :) Mayenka - ta ksiazka nie jest nowoscia wydawnicza. Wlasciwie jest juz nie do kupienia, przynajmniej w Polsce. Udalo mi sie ja jednak znalezc i wypozyczyc w bibliotece miejskiej. :) Marzenusia - dodac jajek ale do czego? Do sernika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Margot-znalazlam ta ksiazke na stronie biblioteki u mnie w Mississauga, tyle ze po angielsku. Jutro lece ja pozyczyc. Ja teraz czytam \"My feudal lord\" napisana przez Themine Durrani. To jest tak jakby jej autobiografia, a glownie koncentruje sie na malzenstwie z Mustafa Khar, dzialaczem politycznym w Pakistanie i przede wszystkim opisuje przemoc i zasady jakie panuja wsrod Hindusow islamskiego wyznania. W glowie sie nie miesci!!! Np jak kobieta zostanie zgwalcona to jest to straszny dishonor dla jej rodziny a zwlaszcza ojca, tak samo jak rozwod. Warto przeczytac, naprawde. Ja wczesniej z tego gatunku czytalam \" Tylko razem z corka\" i \"Porwane\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bagatelka-dzieki za zdjecia. Tylko ze ja dostalam \"Ciag dalszy zdjec\"...czy to znaczy ze jest tez i 1 czesc??? Jak tak to pieknie prosze o nie:-) Zawsze sobie myslalam ze jestes starsza a tu zaskoczenie. Ladnie wygladasz 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mayenka - zapisalam tytul, bede szukac tej ksiazki, po powrocie na uniwerek :) Ja teraz jestem w trakcie czytania \"Hokus pokus\" Vonneguta. Wlasciwie dopiero zaczelam, wiec ciezko jest mi cos wiecej powiedziec o tej ksiazce. Ale w ogole natachalam z Polski bardzo duzo 'ksing' na dlugie zimowe wieczory :) Marzeniusia - faktycznie! Ale gapa ze mnie! Jajek powinno byc piec!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jejciu, wreszcie sie zebralam na odwage i puscilam w eter swa mordziel :D Marzenusia - a zgadnij, ze tak spytam kokieteryjnie ;) Margot - tak, w Twoim rodzinnym miescie, jak tam bylam ,to wlasnie sobie myslalam, ze szkoda, ze sie tak rozminelysmy czasowo, no i dzieki za pochwaly 👄 Mayenka - sprawdz w Toronto w polskich ksiegarniach, ja ja kupilam w Detroit w polskiej ksiegarni, po polsku. Ale w oryginale byla napisana i tak po angielsku, bo ta babka pisze po angielsku, gdyz w tym jezyku sie ksztalcila i do tej publicznosci chyba glownie sie zwraca. Ale najbardziej na swiecei polecam jej ksiazke Lost in Translation - jest niesamowita i przejmujaca, a traktuje o emigracujnym bolu, z ktorym ktoz inny, jak nie my borykamy sie na codzien ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bagatelka> a ile Ty dziecie masz lat? 13?? to ja sie nie dziwie ze te kosmetyki antyzmarszczkowe tak dobrze dzialaja;-) Dzisiaj profesorka od biologii uzyla nas jak sie robi flash cards;-) usmialam sie serdecznie i odmowilam tworzenia flash cards.. wytlumaczylam pani, ze inaczej sie ucze, a pisanie slowa na duzej kartce papieru to moim skromnym zdaniem niszczenie lasow i tyle i kurcze zostawila mnei w spokoju hihih choc nie wiem czy powinnam sie cieszyc juz.. zapowiada sie wszystko bardzo interesujaco, co lekcja malutka kartkowesia;-) ech... zmykam przygotowac lekcje i odrobic zadanko z hiszpanskiego;-) pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mayenka - bo ja jestem duzo starsza :D tylko mam dusze dziecka ;) A to dziwne, ze dostalas tylko ciag dalszy, bo oba ciagi, ten blizszy tez, wyslalam do tego samego zestawu osob :0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nadal nie rozumiem jak je podzielic: musza byc i do masy serowej i do cista. Mozesz napisac to jeszcze raz z poprawieniem? Prosze Cie. Zamierzam zrobic ten sernik na piatek, wiec wazne dla mnie co i jak :D TORT SEROWY CIASTO: 2 szklanki maki pszennej 25 dag masla 1 szklanka cukru 4 lyzki kakao 2 lyzeczki proszku do pieczenia 1 olejek rumowy DO PRZYGOTOWANIA FORMY: 2 lzyki margaryny 2 lyzki bulki tartej MASA SEROWA: 1 kg tlustego sera twarogowego 15 dag masla 1 i 1/2 szklanki cukru pudru 1 lyzeczka proszku do pieczenia 1 budyn waniliowy sok i otarta skorka z 1 cytryny PRZYGOTOWANIE: Ciasto: make, kakao i proszek do pieczenia przesiac na stolnice. Dodac maslo i dokladnie przesiekac. Jajka utrzec z cukrem, dodac olejek rumowy, wlac do wglebienia w ciescie i szybko wyrobic. Ciasto owinac folia i schlodzic w zamrazalniku 5 godzin. (Ja wlozylam na noc) Masa serowa: ser zemlec. Maslo utrzec z cukrem udrem i, caly czas ucierajac. dodawac kolejno: zoltka, ser, budyn w proszku, proszek do pieczenia, skorke i sok z cytryny. Z bialek ubic piane i wymieszac z masa serowa. Tortownice wysmarowac margaryna i wysypac bulka tarta. Na tarce z duzymi otworami zetrzec do tortownicy 2/3 ciasta, wyrownac powierzchnie, nalozyc pozostala czesc ciasta. Tort piec ok. 1 godz. w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni C. Po ostudzeniu wyjac z formy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jay - jejciu flash cards - popieram Cie - to jeden z najgorszych idiotyzmow!!! Ja tez sie z tym borykalam jak pracowalam w ESL-u, bo mylam \"podwladna\" pan prawdziwych nauczycielek z prawdziwego zdarzenia, ktore flash cards uznawaly za jakis cud edukacji, a dla mnie to bylo zawsze jakies dzikie i nienaturalne :P A latek mam tak, wlasnie 13 tylko ze z odwrotnej strony :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jay - jejciu flash cards - popieram Cie - to jeden z najgorszych idiotyzmow!!! Ja tez sie z tym borykalam jak pracowalam w ESL-u, bo mylam \"podwladna\" pan prawdziwych nauczycielek z prawdziwego zdarzenia, ktore flash cards uznawaly za jakis cud edukacji, a dla mnie to bylo zawsze jakies dzikie i nienaturalne :P A latek mam tak, wlasnie 13 tylko ze z odwrotnej strony :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bagatelka- ja tez dostalam tylko ciag dalszy wogole laska z Ciebie wygladasz na 20 lat na tych 3 zdjeciach chyba z zoo:) ide sie szykowac wysypalo mnie jak niewiem a idziemy na kolacje,dzieki wszystkim za zyczenia:) Papapapa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×