Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Dorota26 - z moich informacji na temat umów wynika ze umowa na zastępstwo nie skutkuje przedłużeniem do dnia porodu w razie ciąży. I wydaje mi się że jeśli powiesz pracodawcy że jesteś w ciąży przed podpisaniem umowy o pracę to na pewno jej z Tobą nie podpisze. Może Wiola wie coś więcej, ale mi się wydaje że umowa na zastępstwo to taki specyficzny rodzaj umowy w której kobieta nie jest chroniona w razie ciąży tak jak przy normalnej umowie o pracę. Poczekaj jednak na odpowiedź Wioli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam dziewczyny mam pytanie, jak wyglada pensja podczas zwolnienia z powodu ciązy? wiem, ze jest to okres nieskłakowy i nie opłaca sie zusu, czy przez to pensja jest wyzsza? czy dostaje sie nadal stazowe? a dodatek za trudne warunki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dupa blada - wynagrodzenie nie jest wtedy wyższe. Jest mniej więcej takie samo. Wylicza się średnią za dzień z ostatnich 12 m-cy, ale jest to średnia z kwot pomniejszonych o ZUS mimo że się go nie opłaca. Tak ze dostaniesz tyle do ręki ile dostawałaś po przepracowaniu pełnego m-ca. Co do dodatku stażowego i szkodliwego to uzależnione jest to od regulaminu wynagradzania w danej firmie. U nas np. jest tak że jak nie pracujesz to stażowe i szkodliwe spada za nieprzepracowane dni aż do zera jeśli nie pracowałaś w m-cu ani jednego dnia. Ale wiem że są firmy które stażowe wypłacają nawet na chorobowym tylko wtedy od takiego stażowego trzeba mimo wszystko opłacać ZUS. Wioletta - przepraszam że wcinam się czasem do Twojego Topiku. Jeśli Ci to przeszkadza to napisz, a przestanę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hestera
Wioletko, moj chlopak byl na ubezpiecznieu swojej mamy do 16 rz teraz juz nie jest i nie ma zadnego zabezpieczenia a pracuje na umowy zlecenia a ja sie boje ze jak nie daj boze cos by mu ise stalo to nie ma ubezpieczenia !!! mam racje? czy jest roznica miedzy umowami na zlecenie a o dzielo jesi chodzi o jakies skladki itp?? i co bys doradzala w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego ? dzieki, pozdrawiam !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hestera
ooopss,pomylka mailo byc do 26 roku zycia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do:ciag dalszy pytania Trzeba mieć mgr, wtedy 8 lat Do:Doroty 26 Z tego, co widać urodzisz po zakończeniu umowy, i niestety nie chroni Cię Kodeks Pracy jako kobietę w ciąży (chodzi mi o przedłużenie umowy), bo masz umowę na zastępstwo. Jeśli pracodawca jest z Ciebie zadowolony to radziłabym jak najszybciej porozmawiać z pracodawcą, może pójdzie Ci na rękę i przedłuży Ci umowę (Agunia ma rację). Jeśli urodzisz w trakcie (przedłużonej) umowy nabywasz prawo do zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie do wychowawczego (jeszcze inne zależności, trudno teraz gdybać). Co do KRUS-u to moim zdaniem w czasie ubezpieczenia w ZUS-ie, KRUS nie powinien być płacony. Dopytaj się w KRUS-ie jeśli mogłaś płacić np dobrowolnie czy coś w tym stylu to będzie Ci się należał wg mnie zasiłek macierzyński (koniecznie sprawdź w KRUS-ie, nie wiem na pewno). Do: Dupa blada (ciekawy nik) Tak z grubsza zasiłek 100% podstawy z tego z czego odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe, i zasiłku nie liczy się od tego co wg regulaminu wynagradzania nadal jest płacone w czasie nieobecności. Nie wiem czy jasne, ale ma tu znaczenie wewnętrzny regulamin zakładu pracy. Do Hestery Zależy jakie to są umowy-zlecenie, przecież od umowy zlecenie jest odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne, gorzej z chorobowym (odpowiada za zasiłki chorobowe czyli zapłatę za zwolnienia lekarskie). Ubezpieczenie zdrowotne można uzyskać poprzez rejestrację jako bezrobotny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Agunia1 - możesz się wcinać :D:D:D:D:D, mi to nie przeszkadza, jak popełnię jakiś błąd to może wyłapiesz. Przed chwilą mi wyszło, że Dorota urodzi w grudniu, a nie w lipcu, i cały teks pisałam na darmo, bo zupełnie się zmienia postać rzeczy, łatwo nieraz przeoczyć, dobrze, że pisałam obok w wordzie, bo by wyszedł kwas Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dużo zdrówka Jak Cię interesują pzepisy prawa pracy itp zobacz tutaj na forum http://www.prawo-pracy.pl/ ja często tam zaglądam, podobno całe życie się człowiek uczy, a odpowiadanie na Wasze pytania to dobra gimnastyka umysłu :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość serceserceserce
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciag dalszy pyatnia
wioletto czy jestes pewna ze licencjat nie liczy sie jako 8 lat stazu??? czy ci sie tyylko wydaje? to dla mnie bardzo wazne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do: ciag dalszy pytania w związku z tym, że nasz zakład to pracownicy produkcyjni, wyższe wykształcenie niezbyt często się zdarza (akurat trafiało mi się zawsze z mgr), :zmusiłaś" mnie do pogrzebania w przepisach i znalazłam tak: Dokumnetem stwierdzającym posiadanie wyższego wykształcenia jest dyplom a nie absoluoirium. Absolwentem wyższej uczleni jest osoba, która legitymuje się dyplomem jej ukończenia, na co wskazuje art.149 ust1 ustawy z 12-09-1990 o szkolnictwie wyższym (Dz.U.65 poz 385 z późniejszymi zmianami) Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach (sygn.aktIII AUa 1410/00 Pr.Pracy 2001/10/43) "za datę ukończenia nauki na wyższej uczelni przyjmuje się dzień odebrania dyplomu ukończenia studiów, a nie dzień obroby pracy magisterskiej (dyplomowaj). Ukończenie studiów wiąże się nie tylko z obroną pracy, lecz również z odbiorem dyplomu" I jeszcze: Ukończenie nauki tytułem licencjata, który został nadany absolwentowi studiów zawodowych na kierunkach humanistycznych, przyrodniczych, matematyczno-fozyczno-chemicznych, wychowania fizycznego, ekonomicznych, społecznych, artystycznych, medycznych ( z wyjątkiem kierunków: pielęgniarstwo i połoznictwo), oraz na kierunku administracja, pozwala na zaliczenie do stażu urlopowogo 8 lat. na razie tyle znalazłam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
W innym źródle też tak jest: "kluczem" są studia zawodowe określone powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Czy to Ty się zalogowałaś na prawie pracy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałam się upewnić. Jakiś artykuł mówi, że można pracować na urlopie wychowawczym pod warunkiem, że nie koliduje to ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, czyli np. w nocy, tak? Tatuś zaś będący na takim urlopie wychowawczym, gdy mama pracuje nie może być powołany na ćwiczenia rezerwy na dwa miesiące, bo to akurat koliduje z opieką, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam i ja też mam pytanko. Na umowie mam 849 zł (płaca podstawowa) na rękę 622,39 jestem na L4 - część wypłacił ZUS a część pracodawca w związku przkeroczeniem tych 33 dni. z Zusu dostałam od 7-30 listopada 552,24 czyli 447,34 na rękę z zakładu pracy dostałam czyli od 1-6 138,06 na rękę czyli dostałam 585,40 zasiłku chorobowego. Czy ktoś się pomylił ??? czy nie powinnam otrzymam 622,39?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ale to byłoby na umowie zlecenie, mąż ma trzy umowy, etat z najniższą krajową i dwie zlecenie. Nam chodzi o to, że będąć w domu może dziecko odbierać ze żłobka po dwóch trzech godzinach (4 miesiące)i się nim zajmować, natomiast jak go wywiozą do Wrocławia to ja nie mam nawet jak odebrać dziecka ze żlobka po 8 h. Doradzcie coś, bo przecież nie rzucę pracy bo armii sie uwidziało jakieś debilne szkolenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mój wychowawczy nie wchodzi w grę, bo nie przysługuje nam zasiłek, wychowawczy, a tylko z pensji mężą się nie utrzymamy (kredyt mieszkaniowy), i tylko mąż ma możliwość dorobienia. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam chciałbym zapytać o taką sytuację , otóż mój mąż ma zawieszoną działalność gospodarczą , dochody zerowe, dlaczego nie mogę dostać zasiłku rodzinnego? Pani w płacach powiedziała mi ze musi doliczyć jakąś kwotę a wtedy to przekracza kryteria przyznqnia zasiłku. Dodam ze pracuję w firmie państwoej i mam jedno dziecko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agunia nam nie chodzi o zasiłek, bo i tak go nie dostaniemy, więc ani pracodawca męża ani ZUS nas sprawdzać nie będzie, bo dla nich to niczym nie skutkuje. Chodzi tylko o to, aby mógł odwołać się od ćwiczeń, niestety rezerwę obowiązują troche inne przepisy niż armię tzw. zawodową. Jeśli mąż powoła się, ze to on sprawuej opiekę nad dzieckę, bo jest na wychowawczym, to nie mogą go powołać. I teraz problem polega na tym, czy będą na wychowawczym, może pracować na zlecenie w nocy, bo jeśli to nielegalne to pracodawca odmówi mu urlopu wychowawczego, w naszej sytuacji i tak bezpłatnego (jak nie liczyć dochody wychodzą powyżej 504 brutto)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majaja - po pierwsze to dochodów nie liczy się brutto, tylko od dochodu za cały rok odejmuje się składki społeczne i zdrowotne za ten rok i to się dzieli na 12 m-cy i na członków rodziny. To już było wcześniej komuś dokładnie wyjaśniane. Może poszukaj. Po drugie - z taką sytuacją nigdy nie miałam do czynienia. U nas na wychowawczym są tylko kobiety i żadna nie pracuje na zlecenie w pełnych godzinach, a już napewnpo nie w nocy. Z tego co wiem to prawo dopuszcza pracę na wychowawczym ale tak jakby w międzyczasie, np. 4 h kiedy dziecko na chwilę może zostać z mamą. Ale z drugiej strony to przecież gdyby pracował tylko w nocy, to ty w nocy nie pracujesz i to na logikę nie koliduje, ale ja nie umiem Ci powiedzieć czy to byłoby legalne. Trzeba by pogrzebać w przepisach i poszukać podobnej sytuacji. WIOLA POMOCY !!!!!!!!! Może Ty coś wiesz o umowie zlecenie w nocy na wychowawczym u ojca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do Chimery: I zakład pracy i ZUS policzył dobrze. Zasiłki liczone są od brutto, 1 dzień to 1/30 podstawy (849:1,230164):30=23,00 za dzień brutto od tego 19% podatku (tak w uproszczeniu) Do: Majaji Co do tego wojska to trzeba by zajrzeć do ustawy z 21-11-1967 o powszechnym obowiązku obrony ... DzU z 1992 nr 4 poz 16 na www.sejm.gov.pl Najprawdopodobniej będzie coś w rozdziale 7 czyli około art 118 tej ustawy Twoje pytanie nie ma związku z Kodeksem Pracy, nie znam odpowiedzi. W każdym razie Kodeks Pracy chroni rodziców dzieci do (głównie) 4 lat m.in. nie mogą pracować w nocy, wyjeżdżać na delegacje – to na pewno ustawa wskazana powyżej też chroni, zajrzyj koniecznie do ustawy. Do Malleny: Do ustalenia uprawnień do zasiłku rodzinnego bierze się dochód za rok 2004. Z dochodu tego odejmuje się dochody utracone tzn (lawałek ze strony ZUS) Za utratę dochodu uznaje się utratę dochodu, która nastąpiła w związku z następującymi okolicznościami: • uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, • utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych, • utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło, • utratą emerytury lub renty, • nieotrzymywaniem części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, • wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej, • wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego na zasadach określonych w ustawie Gdyby mąż wyrejestrował działalność, wtedy można by wyłączyć jego dochody, a on zawiesił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta - sama napisałaś że 849:1,230164 czyli pomniejszyłaś o społeczne, więc nie można powiedzieć że liczy się z brutta bo jak ktoś nie wie co to za liczba to nie zrozumie i weźmie poprostu brutto i wyjdzie więcej. Trzeba napisać że brutto pomniejsza się o społeczne, bo to tylko dla niektórych jest takie oczywiste. Jak ktoś tego nie robi to się nie połapie. Sorki że Ci się wcinam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Nie ma sprawy, można też napisać - 18,71% Chyba zasiłków to się nie da jasno i to w skrócie wytłumaczyć :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D Kiedyś tłumaczyłam osobie chyba z godzinę, czemu jej tak wyszło a na koniec usłyszałam - i tak nie rozumiem :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no to fajnie. Też czasami jak z kimś rozmawiam to mam wrażenie chyba z innych planet jesteśmy i dlatego się dogadać nie możemy. Ja czasami już bardziej jasno nie potrafię o ktoś i tak nie rozumie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Dla Was wszystkich 🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martas_sa
Jeśli pracodawca rozwiązuje firmę a ja jestem w 3 tygodniu ciązy umowan an czas nieokreślony to co mi przysługuje????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Kawałek Kodeksu Pracy Art. 177. [Ochrona szczególna pracownicy w ciąży] § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. § 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Jeśli ma miejsce sytuacja okreslona w $4, to rozwiązanie umowy jest mozliwe. Kawałek ze strony ZUS Prawo do zasiłku Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego: * urodziła dziecko, * przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, * przyjęła dziecko w wieku do 1 roku na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. Czyli jeśli jest to rozwiązanie umowy wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji jak wyżej napisane, należy Ci się zasiłek macierzyński. http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Po rozwiązaniu umowy należy Ci się w czasie ciąży zasilek chorobowy, patrz strona ZUS Zasiłek chorobowy przysługuje także po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała: * nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo * nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. http://www.zus.pl/swiadcze/zas008.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość martas_sa
Dziękuję, tzn. że ZUS przez okres ciązy powinien wypłacać mi zasiłek chorobowy w wysokośc 100% pensji oraz przez okres 16-tygodni po porodzie zasiłek macieżyński 100% pensji czy tak ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość brumbrum
Violetto,jestem w szóstym miesiącu ciąży,przebywam na zwolnieniu lekarskim.Ktoś życzliwy wysłał do ZUSu anonim(wiem to od tej osoby,powiadomiła mnie o tym :)),że pomimo przebywania na zwolnieniu lekarskim,zajmuję się w domach klientów nakładaniem paznokci akrylowych.faktycznie,przed ciążą to robiłam,teraz naprawdę sporadycznie.Nie wiem czego ma się teraz spodziewać.Napisano też w anonimie,że zostałam zatrudniona fikcyjnie,tzn na parę miesięcy przed zajściem w ciążę.Co mji radzisz,co ZUS zrobi w takiej sytuacji,jak mam się zachować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do: martas_sa ZUS przez okres ciązy powinien wypłacać mi zasiłek chorobowy w wysokośc 100% pensji oraz przez okres 16-tygodni po porodzie zasiłek macierzyński 100% pensji czy tak ??? TAK (MACIERZYŃSKI PRZY PIERWSZYM DZIECKU 16-CIE) Do: Brumbrum Jeśli masz już takiego "życzliwego" to proponowałabym zrezygnować z dodatkowej pracy. W tej chwili anonim raczej niczym nie poskutkuje, musieliby Ci udowodnić, że tak było. Musisz mieć świadomość, że jak złapią Cię na pracy tracisz prawo do zasiłku chorobowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×