Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość Wioletta---
Głupio wkleiłam kawałek z wypowiedzi dotyczącej innej osoby. Nie wiem jak to jest w przypadku urlopu wychowawczego, wg mnie zasiłek dla bezrobotnych się należy, ale musisz się dokładniej dowiedzieć w Urzędzie Pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość brie
Składki odprowadzam tylko na ubezpieczenie zdrowotne. Zatem rozumiem, że mogę zapomnieć o zasiłku macierzyńskim. W czasie, gdy zawieszam działalność jestem ubezpieczona na męża w KRUSie. Ale to pewnie nie ma żadnego znaczenia dla urzędników z ZUSu. Może chociaż uchwalą becikowe ;-) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
An, niestetyn zasiłek po wychowawczym sie nie należy, dowiedywałam się... Ale zarejestruj się to przynajmniej będziecie z Kają ubezpieczone 😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Brie - jeśli odprowadzasz tylko zdrowotne to niestety nie masz prawa do zasiłku macierzyńskiego. Co więcej, jeśli mąż jest ubezpieczony w KRUS-ie, a Ty nie masz zadnego ubezpieczenia to musisz się dowiedzieć, ale wg mnie za siebie też powinnaś odprowadzać składki do KRUS-u. Z gospodarstwem rolnym jest tak właśnie jakoś bez sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malina25
>Wioletto Mam bardzo dużo pytań i mam nadzieję, że odpowiesz mi chociaż na ich część. :) Jestem w 4 miesiącu ciąży. P"lanuję" kilkudniowe zwolnienie lekarskie. Wiem, że zwolnienie dla kobiet w ciąży jest płatne 100%. Ale co to własiciwie oznacza? Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Moja podstawa to 1213 zł brutto. Od tego odchodzą rozmaite składki, ubezpieczenie grupowe pracownicze PZU, oraz spłata pozyczki mieszkaniowej pobranej w zakładzie pracy. Czasami dochodzi premia (np. 5% - 10%). W takim razie jak będzie obliczone wynagrodzenie za czas choroby? Z ostatnich 12 miesięcy? Ale co będzie uwzględniane? Premia, spłata pozyczki itd? W czerwcu urodzę dziecko. Ile będzie wynosił macierzyński? Wiem, że po macierzyńskim pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu wypoczynkowego, jeśli pracownica będzie chciała ten urlop wykorzystać. Jednak w momencie, kiedy po urlopie macierzyńskim będzie chciała wziąć urlop wychowawczy, to czy nie jest to ryzykowne posunięcie? (maierzyński - wypoczynkowy - wychowawczy), tzn. czy w trakcie tego urlopu wypoczynkowego np. Pracodawca może dac pracownicy wypowiedzenie? Zastanawiam się takzę nad urlopem wychowawczym, gdyż jestem osobą samotną, tzn. nie mam męża i raczej jedynym wyjściem będzie dla mnie pozostanie w domu z maleństwem. Jednak nie wiem jak wtedy by wyglądała u mnie sprawa z zasiłkiem wychowawczym? Czy dostałabym go? Wiem coś o jakiejś kwocie 504,- zł (nie wiem czy to brutto czy netto) na osobę (czyli u mnie: dziecko i ja - 2 osoby). Czy jednak jeśli pójde na wychowawczy to po prostu nie będe miała za co żyć? No, i ile własciwie wynosi zasiłek wychowawczy? Ufff, to tyle. wiem, móstwo pytań. Ale mam nadzieję, że będziesz mi w stanie na nie odpowiedzieć Wioletto. Z góry dziękuję 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wioletto ja mam jedno pytanko Znajoma wspominała mi coś, że za urodzenie dziecka należy się z ZUS-u 600 zł tylko wniosek trzeba złożyć do 2 miesięcy po porodzie, bo potem przepada nie wiem czy to prawda i czy są jeszcze jakieś dodatkowe warunki kto może się starać o coś takiego, a kto nie.Czy wiadomo Ci coś na ten temat?? Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiolettto, również ja mam do Ciebie pytanie :). Mój mąz zmienia pracę, zgodnie z wypowiedzeniem kończy ją w starym zakładzie wraz z końcem stycznia. Pracował tam od 21.07.03. Moje pytanie dotyczy urlopu, czy jego okres rozliczeniowy zaczyna sie od momentu zatrudnienia, czyli od 21 lipca, czy też od stycznia? Mąz ma do wykorzystania kilka dni starego urlopu, czyli czy on sie liczy do 21 lipca, a od lipca wraz z każdym przepracowanym miesiącem przysługuje mu dodatkowy dzień, czy też jest to liczone jakoś inaczej? Pozdrawiam, Beka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletto
czy odpowiesz nam na nasze pytania? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
droga W.jestem w 7 tc.i kompletnie zielona w przepisach.Pracuję 7 lat w tej samej firmie,6 lat temu było kiepsko i poszliśmy szefowi na rękę zgadzając się na pół etatu/na papierze,bo pracuję po 200 godz./Czy teraz powinnam mieć cały etat ,żeby dostać macierzyńskie i jak długo/tzn.ile miesięcy mam być zatrudniona w pełnym wymiarze,dodam,że pracuję w gastronomii i od 6-go m-ca ciąży planuję iść na zwolnienie/Z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Ale numer, nie miałam powiadomień na skrzynce, zaglądam a tu tyle pytań, już odpowiadam, przepraszam, że tak długo 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼 MALINA 25 Za zwolnienie powinna byc średnia za ostatnie 12 m-cy, w tym premie powinny być uwzglednione. Przy wyliczeniu normalnej pensji (wtedy gdy pracujemy) przy wyliczaniu podatku uwzględniana jest kwota "koszty uzyskania przychodu"(ponad 100zł), od której nie jest placony podatek (około 19 - 22zł), w przypadku zwolnienia nie ma tych kosztów więc płacimy teoche więcej podatku. Co do rat za mieszkanie to zależy jak macie w wewnętrznym regulaminie spłacania, w zasadzie mogą byc obie opcje, spłacamy w czasie zwolnienia lub nie - trzeba by się dopytać u osoby, która obsługuje te pożyczki. Grupowe ubezpieczenie pracownicze jest dobrowolne i w zasadzie pracownik decyduje czy chce je płacic czy nie. Macierzyński jest tak liczony jak chorobowe w ciąży więcej jest tutaj http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm jak będą jakieś pytania to pytaj, jak będę wiedziała to odpowiem Po macierzyńskim śmiało możesz brać wypoczynkowy, nic Ci nie grozi, w czasie wypoczynkowego też nie można Cię zwolnić, zaznaczam, że masz prawo do pełnego wypoczynkowego za 2006 + zaległy jak masz. Oczywiście załatwiaj formalności wcześniej, nic nie zostawiaj na ostatnia chwilę. W tej chwili jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, te 504 to tak z grubsza netto, ale dochody utracone nie są wliczane czyli jak idziesz na wychowawczy to Twój dotychczasowy dochód nie wlicza się. Co do kasy to juz Ci liczę: 1-1 000zł jednorazowe tzw becikowe (może będzie 2 000) 2-43zł/m-c rodzinne 3-dodatek wychowawczy (ten co Ci pisałam) 400zł/m-c wypłacany do 24 m-cy 4-dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka 170zł/m-c pozdrawiam 🌼🌼🌼🌼🌼 sabcia pierwsze słyszę, chyba stara sprawa, kiedyś, jakieś 6 lat temu coś było, ale to przed 2001 rokiem, bo ja nie dostałam w tej chwili to jest to becikowe czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka 🌼🌼🌼🌼🌼 Beko - pytasz o urlop wypoczynkowy? Potrzebna informacja czy to jego pierwsza praca? Z tego co widzę to chyba się wstrzelił w okres przejściowy przepisów 🌼🌼🌼🌼🌼 Antylopa Nie ma znaczenia jaki wymiar czasu pracy masz, jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę należy Ci się macierzyński. Oczywiście dostaniesz macierzyński od kwoty wynagrodzenia na liście płac, czyli tej od której odprowadzane są składki Jeśli jest to umowa o pracę to nie ma żadnych ograniczeń zatrudnienia, zatrudniony ma prawo do macierzyńskiego http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm 🌼🌼🌼🌼🌼 Pozdrawiam Was serdecznie. Wioletta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Ale numer, nie miałam powiadomień na skrzynce, zaglądam a tu tyle pytań, już odpowiadam, przepraszam, że tak długo 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼 MALINA 25 Za zwolnienie powinna byc średnia za ostatnie 12 m-cy, w tym premie powinny być uwzglednione. Przy wyliczeniu normalnej pensji (wtedy gdy pracujemy) przy wyliczaniu podatku uwzględniana jest kwota "koszty uzyskania przychodu"(ponad 100zł), od której nie jest placony podatek (około 19 - 22zł), w przypadku zwolnienia nie ma tych kosztów więc płacimy teoche więcej podatku. Co do rat za mieszkanie to zależy jak macie w wewnętrznym regulaminie spłacania, w zasadzie mogą byc obie opcje, spłacamy w czasie zwolnienia lub nie - trzeba by się dopytać u osoby, która obsługuje te pożyczki. Grupowe ubezpieczenie pracownicze jest dobrowolne i w zasadzie pracownik decyduje czy chce je płacic czy nie. Macierzyński jest tak liczony jak chorobowe w ciąży więcej jest tutaj http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm jak będą jakieś pytania to pytaj, jak będę wiedziała to odpowiem Po macierzyńskim śmiało możesz brać wypoczynkowy, nic Ci nie grozi, w czasie wypoczynkowego też nie można Cię zwolnić, zaznaczam, że masz prawo do pełnego wypoczynkowego za 2006 + zaległy jak masz. Oczywiście załatwiaj formalności wcześniej, nic nie zostawiaj na ostatnia chwilę. W tej chwili jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, te 504 to tak z grubsza netto, ale dochody utracone nie są wliczane czyli jak idziesz na wychowawczy to Twój dotychczasowy dochód nie wlicza się. Co do kasy to juz Ci liczę: 1-1 000zł jednorazowe tzw becikowe (może będzie 2 000) 2-43zł/m-c rodzinne 3-dodatek wychowawczy (ten co Ci pisałam) 400zł/m-c wypłacany do 24 m-cy 4-dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka 170zł/m-c pozdrawiam 🌼🌼🌼🌼🌼 sabcia pierwsze słyszę, chyba stara sprawa, kiedyś, jakieś 6 lat temu coś było, ale to przed 2001 rokiem, bo ja nie dostałam w tej chwili to jest to becikowe czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka 🌼🌼🌼🌼🌼 Beko - pytasz o urlop wypoczynkowy? Potrzebna informacja czy to jego pierwsza praca? Z tego co widzę to chyba się wstrzelił w okres przejściowy przepisów 🌼🌼🌼🌼🌼 Antylopa Nie ma znaczenia jaki wymiar czasu pracy masz, jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę należy Ci się macierzyński. Oczywiście dostaniesz macierzyński od kwoty wynagrodzenia na liście płac, czyli tej od której odprowadzane są składki Jeśli jest to umowa o pracę to nie ma żadnych ograniczeń zatrudnienia, zatrudniony ma prawo do macierzyńskiego http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm 🌼🌼🌼🌼🌼 Pozdrawiam Was serdecznie. Wioletta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do góóóóóóry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiolu!! ma pytanko.mam termin porodu na luty.i chodzi mi o urlop wypoczynkowy.mam zaleglego okolo 40 dni ,il dni urlopu bede miala do wykorzystania w tym roku 2006.??pracodawca musi mi go udzielic po maciezynskim prawda??czy całe 28 dni czy mniej??pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość malina25
Wioletto Dziekuję bardzo za odpowiedź! Czyli, jeśli zdecyduję się na wychowawczy to na pewno będzie on dla amnie platny? Bo gdybym pozostawała w związku małzeńskim, to wtedy dochód męża liczony byłby na 3 osoby i musiałoby wyjść maksymalnie 504,- zł netto na osobę, tak? A skoro ide na wychowawczy i nie mam męża, to nie mam pieniędzy i po prostu moge się starać o rodzinny i dodatki do niego? (czyli te 400 zł do wychowawczego). A i w sumie ten wychowawczy to najlepiej na rok, bo dłużej kasy nie będę dostawać (-> czyt. nie będzie za co zyć)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletto. mam pytanie odnośnie zasiku rodzinnego a konkretnie zasad jego przyznawania. W kwietniu urodzę dziecko, żyję w konkubinacie, jestem pracownikiem mam umowe do końca stycznia 2008. zarabiałam od lipca 2004-do czerwca 2005r. - 900zł brutto od lipca 2005r. - 1600zł brutto. Jak to jest z ustalaniem prawa do zasiłku rodzinnego? Czy dochody ojca dziecka musza być wliczane do dochodu rodziny? Przecież nie jesteśmy rodziną! mimo że mieszkamy razem. On chce płacić alimenty i tylko taką kwotę dopisuję do dochodu? poza tym nie zgadza się na ujawnienie swoich dochodów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼 cikita76 - po urlopie macierzyńskim możesz wykorzystać cały zaległy urlop, a także cały urlop za rok 2006 (czyli 20 lub 26 dni) 🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼 Malina 25 Tak, jak piszesz, możesz dla pewności udać się do urzędu miasta/gminy i jeszcze dopytać w dziale zasiłków rodzinnych. Jeśli chodzi do dodatek z tytułu przbywania na urlopie wychowawczym to jest płatny przez 24 m-ce, czili 2 lata. 🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Mina 26 Tak pisze ZUS na swojej stronie Przy ustalaniu dochodu rodziny uwzględnia się dochody następujących członków rodziny: * uprawnionego (jednego z rodziców, opiekuna faktycznego), * małżonka uprawnionego, * pozostających na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, * pozostających na utrzymaniu dzieci, które ukończyły 25 lat i są niepełnosprawne w stopniu znacznym, jeśli rodzinie przysługuje na te dzieci świadczenie pielęgnacyjne. Nie wiem na 100% jak to jest w przypadku, gdy ojciec dziecka zamieszkuje tj jest w tym samym gospodarstwie domowym, należałoby dopytać. Tym bardziej, że wtedy jakby nie jesteś już osobą samotnie wychowującą - kurcze, na 100% nie wiem. Z tego co mi się obiło o uszy to takie sytuacje nie są "przychylnie" traktowane przez ZUS. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do góóóóóóry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję Wioletto, najgorsze jest to że każdy w zależności od sytuacji rozumie te przepisy po swojemu. Jakbyśmy byli po rozwodzi i mieszkali razem to ok. ale jak mieszkamy razem mamy dziecko ale nie jesteśmy w konkubinacie to już nikt nie wie jak to interpretować. Napisłam nawet maila do ministerstwa pracy .. i nie odpisali. sami pewnie nie wiedzą jak ta moja sprawę zakwalifikowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chociaz przy ustalaniu dochodu rodziny wyliczony jest małżonek i osoba uprawniona(oipekun rodzic dziecka) a nie ma nic o ojcu dziecka - konkubinie lub nie. Na dobrą sprawę jak liczyć konkubina za rodzinę to i rozliczać się można razem w skarbówce..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Widzisz, takie proste to to nie jest nawet w przypadku, gdy rodzice są po rozwodzie, znam taki przypadek. A jak Ci wychodzi dochód, jeśli zsumuje dochody z partnerem, masz prawo do zasiłku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
na to nie masz szans, on zarabia \"na ręke \" 2350. Ja chcę tylko rodzinny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka. Nie chcę dodatku z tytułu samotnego wychowywania, a ojciec dziecka nie zgadza się zeby go traktować jako rodzine , po to bprzeciez będzie płacił alimenty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
No to chyba pozostaje zadeklarować swoje dochody i alimenty. Chyba musi byc wyrok sądu, nie jestem pewna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość muszę stwierdzić...
że to chyba najmądrzejszy topik w całej Kafeterii.Serio. A to wszystko za sprawą Wioletty--- Brawo.A dla autorki 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeśli chodzi o alimenty to słyszałam ze wystarczy podpisanie oświadczenia u notariusza ze ojciec dziecka zobowiązuje się płacić alimenty w kwocie XXX. Wtedy są one dobrowolne, nie trzeba się ciągać po sądach a takie pismo poświadczone notarialnie ma moc prawną. Siedzę teraz w domu to i w przepisach grzebię. A o rodzinne i tak będę się starac, zwłaszcza ze u mnie to pracodawca płaci bo zatrudnia ponad 20 osób.. prawdę mówiąc to parę tysięcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
muszę stwierdzić... przestań słodzić, bo normalnie wpadnę w samozoadowolenie z powodu wspaniałego pomysłu :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D Mino29 - bardzo możliwe, z resztą bardzo logiczne. Kiedyś dochody liczone były na podstawie samego oświadczenia pracownika, teraz tak wymyślili z tymi urzędami skarbowymi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pytająca.....
Czy zasiłek rodzinny (42zł-chyba),należy się każdej rodzinie posiadającej dzicko,czy też jest to uzależnione od wysokości zarobków? Kto wypłaca taki zasiłek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
Witam Wioletto!Juz kilka razy radziłam się tu Ciebie, za co jestem Ci bardzo wdzięczna! 🌻 I chciałabym znów skorzystać z Twoich porad. Moje pytanie będzie bardzo nietypowe jak sądzę. Jestem nauczycielką, pracuję na pół etatu bardzo zależy mi na tym żeby NIE wykorzystać urlpou macierzyńskiego w całości a konkretnie chcę wrócić do pracy TYLKO po 4ech tygodniach macierzyńskiego. Nie jestem pracoholikiem ale mam tylko 2 godzinki dziennie pracy więc nie przeszkodzi mi to w opiece nad dzieckiem, zwłaszcza że mieszkam obok szkoły . A umożliwi mi to zakończenie stażu na którym OGROMNIE mi zależy. Wioletto napisz mi prosze czy mozliwa jest rezygnacja z urlpou macierzyńskiego wcześniej niż po 8u tygodniach?Jak to "obejść", załatwić, żebym nie musiała rezygnować ze stażu do którego zakończenia brakować mi będzie tylko 1,5 miesiąca!!!Ogromnie prosze Cię o radę!!!Czy to jest w ogóle możliwe a jesli tak to co mam zrobić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj Wioletko, Pisalam wczesniej do ciebie i to co nizej jest napisane to skopiowalam co mi odpowiedzialas. brutto 908 zł czyli tak (908-18,71%uburuttowienie czyli składki zus pracownika, nie bierze się do podstawy):30 = 24,60 za dzień 24,60*31(grudzień ma tyle)=762,60-19% podatku=617,70 Z tym, że pracownikowi przysługuje ulga podatkowa, jesli nie jest ona odejmowana od podatku z innego tytułu np renta 44,17zł/miesięcznie, zakład pracy powienien to uwzględnić, ale ZUS chyba się w to nie bawi jak wypłaca i ulgę tę wyrównuje się prz rocznym zeznaniu Przy uwzględnieniu ulgi za grudzień 661,71 netto A moje pytanie brzmi ja dostalam wynagrodzenia ok 617 zl za miesiac grudzien i podobno mi przysluguje ulga podatkowa ,ktorej nie dostalam.Teraz bede dostawac pieniadze z ZUS (jestem na chorobowym ciazowym) i czyli co mam robic upomniec sie o te 44 zl za kazdy miesiac co jestem na zwolnieniu czy poprostu po urodzeniu dziecka dostane splate? Jak to wyglada,mozesz mi pomoc??? Z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×