Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość pzu
hej!!mam troche dziwne pytanie!!!wogóle z inej beczki,ale moze ktoras mi opdpowei:)) otóz,dziecko bedzie mialo nazwisko ojca i jak bede odbierac pieniadze z pzu za urodzenie dziecka to bedzie mialo jakies znaczenie???czy musi miec moje nazwisko????czy wtedy (jezeli ojca )czy dostane te pieniadze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzu
a i czy dostanę becikowe???bo to jesat dodatek do rodzinnego,a teraz troche sie pozmienialo ztym rodzinnym...czy to nie ma znaczenia ,ze jestem bez slubu?????dziejuje bardzo za odpowiedz!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jeśli jest to Twoje dziecko to w akcie urodzenia są napisane Twoje dane, więc nie ma znaczenia nazwisko w przypadku starania się o świadczenie z PZU. Jesli chodzi o becikowe to jeden 1000 jest dodatkiem do rodzinnego, jesli masz prawo, albo spełniasz warunki rodzinnego to musisz złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli chodzi o te drugie 1000 to ma być niezależne od dochodów. W każdym razie oba te świadczenia neleżą się tylko jednemu z rodziców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzu
dzięki wiolu,ale ałsnie nie wiem czy te warunki spełniam.bo teraz rodzinne nalezy sie matkom.(samotnym)jezeli ojciec jest nieznany lub nie zyje...ja tego nie spełniam,i o to mi chodzi czy momo wszystko to dostane. a od kiedy obowiazuje to 2 becikowe nie zaleznie od dochodów???czy po tych 14 dniach ood podpisania???bo jeszcze nie ma w dziennku ustaw???moze zdazą do 10 luego.jak myslisz?14 dni i tak mija juz jakos teraz,na poczatku lutego. pozdrawiam:))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzu
dzisisaj cos mówili na temat tego 2 becikowego.i z tego co mi znajomy powiedzial.to jest juz i kobiety ktore urodzily po 15 listopada moga sie o nie starac..ale nie wiem ile wtym prawdy..ale nie wiem czy jest w dziennku ustaw..tyle słyszałam..nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Wioletko,pisalam juz kiedys do ciebie. Mam kolejne pytanie,otoz; Jestem na zwolnieniu chorobowym ciazowym. Na zwolnieniu mam wpisany kod B i myslalam,ze bede miala wyplacana pesje 100% a tu na kwitku mam wpisane 100% ale odciagaja mi podatek i otrzymuje 80% wynagrodzenia. Podobno ZUS pobiera ten podatek. Czy zaistnialo jakies nieporozumienie czy poprostu zmienily sie przepisy. Podobno na zwyklym chorobowym jest wyplacane 60% wynagrodzenia?Jak to wyglada w rzeczywisyosci? Z gory dziekuje za odpowiedz🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Carline21
witam! od 8 iesiecy pracuje,konczy i sie umowa 31,01 tego roku i nie bede miala przedłużonej bo nie ma pracy chwilowo.Czy jesli przejdę od jutra ma l4 z powodu ciaży(dopiero się dowiedziałam 8 tydzień)będę iała płacone za to l4 i macierzyńskie?bardzo proszę o odpowiedz bo nie wiem co robic?pozdrawiam i bardzo dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
sylwia 26 Przykro mi bardzo, ale takie są przepisy, prawie od każdego dochodu należy zapłacic podatek, wszystko w porządku. Chorobowe = średnia z 12 m-cy, z tego 80%, od tego odjąć podatek Ciążowe = średnia z 12 m-cy, z tego 100%, od tego odjąć podatek Carline21 Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu PO UPŁYWIE TRZECIEGO MIESIĄCA CIĄŻY, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. § 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika - ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mammama
witam,mam pyt,od 19 lipca odbywalam staz przez urzad pracy,a od 1 grudnia zostalam przyjeta na staz w tym samym zakladzie przez szefa na umowe:do dnia porodu,w zwiazku z tym czy bede miala wyplacany macierzynski??i z czego on bedzie liczony??z umowy o prace??czy z urzedu pracy??obecnie przebywam na l4,za ok tydz powinnam urodzic,z jaimi dokumentami mam isc do zusu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zasiłek bedzie liczony z aktualnej stawki na umowie o pracę. Jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób to zasiłek macierzyński (1-szy dzień) wypłacany jest za pośrednictwem pracodawcy, nie trzeba iść do ZUS-u, pracodawca wysyła dokumenty do ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mammama
dzieki za odp,balam sie,ze moge nie mkec placonego macierzynskiego,poniewaz po przyjeciu od 1 grudnia,przepracowalam 1 tydz i wyladowalam w szpitalu,l4 mialam 3 tyg i okazalo sie,ze nie dostalam wynagrodzenia za cale l4,tylko za przepracownay tydz,czy zus mial takie prawo??czy to pracodawca powinien mi zpalcc za l4,czy moze wszystko bylo zgodnie z prawem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość O JA MAM TAKIE PYTANKO
PRACUJĘ NA UMOWĘ ZLECENIE JUŻ ROK, JAK TO JEST Z URLOPEM NALEŻY MI SIĘ CZY TO ZALEŻY OD DOBREJ WOLI MOJEGO SZEFA? A CO Z L-4 PŁATNE CZY NIE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość O JA MAM TAKIE PYTANKO
oj sorki nie zauważyłam że to topic dla mamuś,a ja tylko tak pytałam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PEWNIE I POMAGASZ
WIELU OSOBOM ALE DLACZEGO JAK NIE JESTES PEWNA NIE NAPISZESZ ZE MUSISZ SPRAWDZIC ALBO NIE WIESZ TYLKO PISZESZ NIE DO KONCA PRAWDE? WYPOWIEDZ Z 20.12 13:27

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mam pytanie. niedawno znalazłam pracę.Byłam już w ciąży i zataiłam to. po półtora miesiącu pracy tam okazało się że mam krwiaka okołokosmówkowego.Dostałam zwolnienie z pracy i mam leżeć w łóżku.Jestem już na zwolnieniu miesiąc i prawdopodonie będę musiała leżeć do końca ciąży. słyszałam że ZUS nie chce wypłacać takim kobietom kasy. Bo jest podejrzenie że kobieta taka załatwiła sobie taką pracę a wcale tam nie pracowała i chciała tylko wyłudzić pieniądze z ZUS-u Mam pytanie Czy może się tak zdarzyć u mnie.Czy maja prawo mi odmówić pieniędzy.Przyznam że moja sytuacja finansowa jest dosyć ciężka i muszę mieć te pieniądze. Czy w razie czego moge wystąpić do sądu pracy itp??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do mammama widzę że masz podobny problem do mnie.Z tego co wiem to Zus wypłaca pieniądze za L-4 po przepracowaniu co najmniej miesiąca zanim poszłaś na zwolnienie.A potem za pierwszy miesiąc zwolnienia płaci pracodawca a za następne ZUS. No i ja łapałabym się na ten przepis ale... słyszałam że Zus go często łamie. A może wogóle juz się zmieniły przepisy...nie wiem. martwię się o to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mammama
oliwia u mnie i tak juz jest po fakcie,bo wyplaty byly w styczniu i nie chcialam tego tak dokladnie sprawdzac,zeby sie szefowi nie narazic,jakos ten miesiac przebolalam,ale z tym zatajeniem ciazy to mzoe byc problem,ja mialam byc przyjeta od czerwca ale okazalo sie,ze jestem w ciazy i powiedomilam o tym szefa przed podpisaniem umowy,dlatego kilka miesiecy pracowalma przez urzad pracy za 400zl z groszami a on zgodzil sie mnie przyjac teraz na 2 miesiace na umowe,jednym slwoem poszedl mi na reke,bo wcale nie musial mnie przyjmowac ani zalatwiac mi pracy w urzedzie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Julia27
To i ja mam pytanko! Zakończyłam pracę niespodziewanie, kiedy z dnia na dzień poinformowano mni eo zmianie stanowiska na zupełnie inne - bez uprzedzenia. Poprostu postawiono mnie w cztery oczy z osobą która przyszła na moje miejsce. W tym samym momencie (a był to ostatni dzień miesiąca) odmówiłam przyjecia tego stanowiska, bo uznałam ze to nie w porządku i zrezygnowałam z pracy. Nie dosć, że za ostatni miesiac pracy do dzisiaj nie mam umowy, bo miałam umowę do końca października, a zwolniłam się na koniec listopada, to do dzisiaj ni eotrzymałam też rekompensaty za niewykorzystany urlop. Czy oni maja prawo trzymać pracownika przez miesiąc bez umowy o pracę (i nie mam jej do dzisiaj(, z dnia na dzień zmienic stanowisko i nie wypłacić do dzisiaj rekompensaty za urlop? Jak ja mam się roliczyc teraz jak nie mam żadnego papierka za ostatni miesiąc, nawet nie wiem za ile pracowałam. teraz ksiegowa podsunęła mi umowę do podpisania o 2 mieisące wstecz i to na kwotę o wiele za niską. Nie podpisałam, bo to był grudzien a na umowie data była 30 października.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do mammama dobrze że Ci załatwił tą pracę chociaż no ale może to dlatego że miał wyrzuty sumienia bo jego obowiązkiem było Ci zapłacić za zwolnienie. Boshe!co za ludzie! a co do tego zatajenia.To pracodawca normalnie mi wypłacił pieniądze za zwolnienie a teraz za następny miesiąc powinien mi zapłacić Zus. Myślisz że ZUS będzie się dowiadywał że zataiłam ciążę i dlatego mi nie wypłaci pieniędzy? Jestem pewna że oni już coś wymyślą żeby nie płacić:( a co to?moja wina że mało pracy jest i że wcześniej mi się nie udało nic znaleźć tylko akurat jak byłam w ciąży? Miałam może nie wziąć tej pracy ?I z czego żyć? Wkurza mnie już to wszystko.Jak mi nie zapłacą to im nie daruję.Będę się procesować do upadłego;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Julia27
Oliwia! Oby do ich upadłego a ni eTwojego. Życzę powodzenia i trzymam kciuki. A co do zatajenia, to chyba ni ema obowiazku tłumaczyć się pracodawcy czy jesteś w ciazy czy nie, a on chyba nawet nie ma prawa o to pytać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Franczeska -75
Mój małżonek prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Pracujemy razem, ja określona jestem jako osoba współpracująca. Mam opłacane składki włącznie z chorobowym. Czy przysługuje mi macierzyński ? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż już 2 osoby stwierdziły, że nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Wiolu! To znowu ja! Potrzebuje pilnie do akt pracowniczych część \"B\" Moge to zrobic samemu czy to musi byc jakis tam formularz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mammama
masz racje o prace ciezko,ja sama nie wiedzialm czy sie przyznac,ale troche mi bylo glupio bo mialam u niego caly rok praktyki i nie chcialam tego tak zalatwic,a co do zusu to zawsze cos znajda,powodzenia zycze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Mammama Nie wiem dokładnie jak wygląda kwestia umowy na stażu z urzędu pracy, dlatego trudno mi zinterpretować czy ma znaczenia dla zasiłku ten staż, ale tutaj najprawdopodobniej chodzi o okres wyczekiwania 30 dni. http://www.zus.pl/swiadcze/zas008.htm Na umowie o pracę pracownik obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 O JA MAM TAKIE PYTANKO Umowa-zlecenie jest umową cywilno prawną, a urlop wypoczynkowy to uprawnienie pracownicze – z tytułu umowy zlecenie nie przysługuje Ci urlop wypoczynkowy. Jeśli chodzi o L4 to wcześniej był już ten temat, poszukaj, jak będą wątpliwości to pytaj. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 PEWNIE I POMAGASZ Nie bardzo rozumiem, co masz mi do zarzucenia w tej wypowiedzi, przecież ja nie twierdzę, że wszystko na każdy temat wiem. Napisz coś więcej, o co Ci chodzi. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 oliwiaaa Jeśli masz umowę o pracę to obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu, jeśli na prawdę jesteś chora to nie masz się czego bać. ZUS może chcieć wyjaśnień, ale niech lekarz wystawi Ci zwolnienie z symbolem określającym „chory musi leżeć” – jeśli chcą Cię skontrolować niech do Ciebie przyjadą, nie ma sensu żebyś chora latała gdzieś po ZUS-ach. Przede wszystkim przestań się denerwować, masz prawo do zasiłku. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Julia27 Wg mnie natychmiast powinnaś skontaktować się z inspekcją pracy i zaraz potem składać pozew do sądu, zbyt dużo niedociągnięć ze strony pracodawcy. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Franczeska -75 Wg mnie tak, skoro płacisz ubezpieczenie chorobowe. Przeczytaj sobie na stronie ZUS-u, zasiłek macierzyński przysługuje ..... http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 shantee Nie czaję o co pytasz? Jak wygląda część B? Na górze „B”, spis treści tj nr dokumentu, data dokumentu i nazwa, a pod tym trzeba wpinać te dokumenty. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiem jak to wyglada tylko nie mam tego formuarza i nie wiem czy moge go sobie sama stworzyć w exelu czy to jest jakis standart narzucony przes minisrta czy cos takiego??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiewiórek
Pytanie do Wiotetty - będę wdzięczna za odpowiedź. Jestem nauczycielką - termin porodu mam na 29.03.2006. , będzie to moje pierwsze dziecko.I mam poważne wątpliwości jak długo - w praktyce - będę mogła przebywać z maluszkiem na urlopie macierzyńskim. Wedługo moich obliczeń, licząc 18 tygodni urlopu macierzyńskiego (opieram się na deklaracji premiera - nie wiem czy słusznie) zgodnie z Kartą Nauczyciela przysługuje mi "urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania", (art.64.1 i dalej) praktycznie - 8 tygodni w ciągu roku szkolnego. Wobec tego mam pytanie o faktyczną długość mojego urlopu macierzyńskiego. Ile mi "oddadzą" we wrześniu?Obecnie, czyli w czasie 2-tygodniowych ferii zimowych jestem na zwolnieniu lekarskim. Mam nadzieję, że podałam wszystkie potrzebne informacje, a Ty nie pogubisz się w tym wszystkim tak jak ja. Z góry dziękuję za próbę rozwiązania tej zagadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam mam pytanie :) jakie papiery musze uzyskać żeby złóżyć wniosek o zasiłek wychowawczy i gdzie to się składa ? w pracy, czy w jakiś urzędzie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam pytanie takie
wiem ze na zwolnieniu mozna byc bodajze 184dni, ale w roku kalendarzoewym, czy jakim? jak to wygląda dokladniej, jakie okresy pracy powodująze okres ten liczy sie od nowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Shante Myślę, że wystarczy w excelu Wiewiórek Problem w tym, że ja się nie znam na Karcie Nauczyciela, wg Kodeksu Pracy jeśli nie ma możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego (patrz Twoje zwolnienie), urlopu tego udziela się w terminie późniejszym. Jednocześnie na wniosek pracownicy urlop wypoczynkowy zostaje udzielony bezpośrednio po macierzyńskim. Czyli pełny urlop za 2006 do wykorzystania po macierzyńskim – niestety nie wiem jak się ma do tego Karta Nauczyciela, dlatego moja odpowiedź może wprowadzać w błąd. dalka http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm W tej chwili istnieje coś takiego, jak dodatek do zasilku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Wniosek składa się w urzędzie gminy Dokumenty: Wniosek (można otworzyć sobie, jest na samym końcu http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm) Zaświadczenie o dochodzie z urzędu skarbowego Dowód osobisty Akt urodzenia dziecka Zaświadczenie od pracodawcy o udzielonym urlopie wychowawczym I to chyba wszystko mam pytanie takie Liczy się okres zasiłkowy, nie koniecznie w danym roku, może zahaczać o rok następny Franczeska -75 Jeszcze coś dla Ciebie http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×