Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Witam mamuśka123 mam pytanie czy to możliwe, że będąc na zwolnieniu lekarskim w ciąży otrzymuje się większe wynagrodzenie? Pytam bo dla mnie jest to znaczna kwota. Czy nie doszło do pomyłki? Chodzi tutaj o kwotę 300 zł. Otrzymałam 300 zł więcej wynagrodzenia niż jakbym pracowała. Było to wynagrodzenie płacone przez pracodawcę. Właśnie skończył się okres 33 dni i następne wynagrodzenie będzie płacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Moje kolejne pytanie czy to wynagrodzenie również będzie większe i jak ono jest liczone, dodam, że w listopadzie płacona była dość spora nagroda i różnego rodzaju dodatki, czy to będzie miało wpływ na wysokość zasiłku płaconego przez ZUS? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Gabi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dodam jeszcze że mój zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 osób i czy to pracodawca będzie wypłacał świadczenie chorobowe a potem rozliczał się z ZUS-em? czy też sam ZUS będzie wypłacał mi wynagrodzenie? Pozdrawiam. Gabi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki mamuśka123:),kiedy mogę się starać o urlop wychowawczy lub o zmniejszenie etatu??pod koniec urlopu macierzyńskiego??Bo doszły mnie słuchy z pracy że jeśli pojawię się chociażby jeden dzień w pracy to odrazu dostaję wypowiedzenie:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki mamuśka123:),kiedy mogę się starać o urlop wychowawczy lub o zmniejszenie etatu??pod koniec urlopu macierzyńskiego??Bo doszły mnie słuchy z pracy że jeśli pojawię się chociażby jeden dzień w pracy to odrazu dostaję wypowiedzenie:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska1593
Witam, czy jeśli wezmę l4 w czasie urlopu macierzyńskiego to wydłuży mi się tenże urlop. Ale to byłoby chyba za piękne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Gabrysieńka Ja też będąc na zwolnieniu L4 w czasie ciąży dostawałam większą pensje miesięczną niż jakbym pracowała normalnie:)może wliczano mi soboty i niedziele, a w połowie grudnia bonus 700 zł ponoć za jakiś dodatek do urlopu wypoczynkowego (nie wykorzystane wczasów pod gruszą) nie jestem pewna bo dalej mam do wykorzystania zaległy urlop:) ale to już chyba zależy od zakładu pracy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość vavi
mam do Was jeszcze dwa pyt. Czy mi również należą się dodatkowe 2 tyg. urlopu macierzyńskiego (skoro mam umowę do terminu porodu)? I czy należy mi sie urlop wychowawczy? (tz. mam przepracowane 6 m-cy które są potrzebne) jesli tam to kiedy naljepiej złożyć wniosek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
Gabrysieńka : Na zwolnieniu lekarskim otrzymujesz srednią, której podstawe brutto ustala sie z 12 m-cy poprzedzajacych wystapienie choroby (z grubsza bo jest tu kilka zasad ktore bierze sie pod uwage).Czyli jesli miałas premie to srednia wzrosła, ZUS tez bedzie wg tego płacił :) np. zakladajac ze jest to kwota 1276 odejmuje sie od brutta skladki ZUS pracownika (13,71%) wychodzi 1101,06 zl i te kwote dzielisz zawsze przez 30 i masz stawke dzienna brutto, ktora mnozysz przez wszystkie dni ZL (takze wolne od pracy), wiec w lutym zasilek chorobowy brutto bedzie mniejszy niz np w marcu. Czyli 1101,06 / 30 = 36,70 za dzien brutto. Z brutta przy pierwszych 33 dniach odlicza sie podatek i sklade zdrowotna, przy zasilku (powyzej 33 dni) tylko podatek. Przy zatrudnianiu pow. 20 osób pensja bedzie przelewana przez pracodawce i dziękuj za to Bogu bo ZUS jest strasznie opieszały jesli chodzi o wypłaty... Papa22: Wniosek o urlop wychowawczy składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, od którego chce rozpocząć urlop. Nie oznacza to, że nie zostanie on przez pracodawcę przyjęty. W przypadku jeśli nie zostanie zachowany termin dwutygodniowego uprzedzenia, pracodawca ma prawo udzielić urlopu wychowawczego pracownikowi nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku przez pracownika. Przepisy nie mówią natomiast o terminie złozenia wniosku o zmniejszenie wymiaru pracy zamiast urlopu wychowawczego dlatego dobrze byłoby to zrobic tez 2 tyg. przed. mamuska1593: Urlop macierzyński biegnie bez przerwy, bez względu na chorobę lub jej brak. Wyjątkiem jest urodzenie dziecka wymagającego opieki szpitalnej - wtedy po wykorzystaniu 8 tygodni urlop macierzyński można przerwać i resztę wykorzystać po wyjściu dziecka ze szpitala. Poza tym nie ma możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego z jakiegokolwiek powodu. Więc tak jak napisałas za pięknie by było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam pytanie o moją sytuację otóż wręczono mi w 6tc wypowiedzenei umowy na czas okreslony, pomimo, że powiedziałam że jestem w ciąży, a właściwie to z tego powodu, po 1 dniu pracodawca zadzwonił że jesli przyniosę zaśw od lekarza o ciąży i zwrócę się z prośbą o anulowanie wypowiedzenia i isc na l4 bo mnie nei chca widziec mam pytanie co i kiedy mam zrobic by dostac macierzynski oraz co jesli lekarz nie da mi l4? skoro w pracy nie moga mnei zwolnic a zarazem nei chca widziec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mam jeszcze jedno pytanie o niewykorzystany urlop za 2009, mam jeszcze 4 dni a jzu go nie mam jak wykorzystac czy beda mi musieli z ato zaplacic czy pzrepada bo rozumiem ze podczas l4 za 2010 nalicza mi sie urlop i po porodzie beda mi musieli zaplacic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki mamuśka123, ale ja tego trochę nie rozumiem, jeśli chcieli mnie zwolnić to czy teraz muszą mnie przyjąć np na 3/4 etatu(tak by było dla mnie najlepiej) i nie mają mnie prawa zwolnić.Tak tylko pytam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
Papa22: "Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika". Art. 186,7. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Czego nie rozumiesz? Zwolnienie grupowe było i uchroniła Cie przed nim ciąża. Nawet jak wrócisz na cały etat to muszą mieć dobry powód żeby Cię zwolnić. Nie tak łatwo jest rozwiązać umowę na czas nieokreslony...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
teletubisie mówią heyo : "po 1 dniu pracodawca zadzwonił że jesli przyniosę zaśw od lekarza o ciąży i zwrócę się z prośbą o anulowanie wypowiedzenia i isc na l4 bo mnie nei chca widziec" - to zdanie chyba ma jakies braki bo go nie rozumiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
teletubisie mówią heyo: "mam pytanie o moją sytuację otóż wręczono mi w 6tc wypowiedzenei umowy na czas okreslony, pomimo, że powiedziałam że jestem w ciąży, a właściwie to z tego powodu" - czy sama przyznałas sie wczesniej ze jestes w ciazy? bo wg przepisów to najlepiej o ciaży powiedziec po skonczonym 3 miesiącu, cytuję: "Art 177 § 3. KP Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniupo upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu." Najlepiej poszukaj "znajomego" lekarza niech da Ci L4 i bedziesz miała problem z głowy. W pracy mogą Cię zwolnic jesli ciąża nie ma 3 miesięcy. Podczas L4 nalicza sie urlop, za zaległy pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamuśko pracodawca powiedział mi że jeżeli przyniosę zaśw od lekarza o ciąży i pójdę od razu na l4 do końca ciązy to anuluje to wypowiedzenie pod warunkiem że pisemnie zwrócę się z prośbą o to anulowanie, ja mam pewne wątpliwości czy ja powinnać "prosić" skoro pracodawca nie może mi wypowiedzieć tej umowy, pracowałam tam już prawie rok, umowę mam do lipca, a we wrześniu rodzę, napisałaś mi że jeśli ciąża nie ma 3 mcy to może mnei pracodawca zwolnić, tego nei rozumiem, gdzie jest taki pzrepis? moja ciąza w dniu wypowiedzenia miała 6 tygodni, czy to oznacza że jednak mogli mnie zwolnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość może tu sie dowiem
witam ,mam takie pytanie prowadze swoja działalnośc,teraz jestem na zwolnieniu lekarskim,na koniec lutego chciałam zamknąc działalnośc czy jeżeli nadal będę na l4 juz w marcu to nadal zus będzie płacił czy tylko zapłaci do końca lutego tak jak data zamknięcia działalności?? nie jestem w ciązy bardzo prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mialktospodobnie
moze ktoś był w podobnej sytuacji?? pracuje w firmie od 2004r, nigdy nie korzystałam ze zwolnien lekarskich gdyz wiem,ze moj pracodawca jest na nie uczulony.czesto siedzialam w pracy z wysoka temp i chorymi nerkami, jednak gdy w 2008 r okazalo sie ze jestem w ciazy i w 17 tyg znalazlam sie w szpitalu z zagrozeniem ciazy i lekarz wyslal mnie na l4 nie mialam wyboru gdyz chodzilo o zdrowie mojego dziecka.od tego momentu zaczely sie schody, nie bede wchodzila w szczegoly, ale w kazdym razie zachowanie pracodawcy sklonilo mnie do pojscia po macierzynskim na urlop wychowawczy. no i teraz druga czesc historii, we wrzesniu 2009 okazalo sie ze ponownie jestem w ciąży, wiedzac iz jestem w czasie ciazy chroniona postanowilam na ten czas wrocic do pracy(praca biurowa)jednak okazalo sie ze pracodawca ma wobec mnie inne plany.chcial mnie przeniesc na stanowisko prod. wiec zdecydowalam sie isc na l4 gdyz i tak juz nie widzialam dal siebie przyszlosci w tej firmie.Tak wiec juz w pierwszym dniu w ktorym miałam sie stawić w celu podjecia pracy dostarczylam l4 z kodem B. zwolnienie bylo wystawione od połowy listopada 2009. do tej pory nie zostało mi wypłacone chorobowe.Pisałam do inspekcji pracy, dostałam opinie korzystna dla mnie, jednak i to nie zmotywowało pracodawcy do wypłacenia chorobowego.Teraz oddałam sprawe do sadu pracy, póki co wydano nakaz zapłaty, ale wczoraj minał termin w ktorym pracodawca mial mi wypłacic chorobowe albo zlozyc odowlanie. Cisza, a ze wczoraj wydzial mial wolne to czekam do poniedzialku zeby sie dowiedziec czy sie odwolali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bardzo dziękuję za odp., ale pozwolę sobie ponowić pytanie: czy jeśli dogadam sie z pracodawcą będę mogła zaległy urlop odebrać do końca kwietnia np? czy to rzeczywiście jest taki sztywny przepis, że do końca kwartału?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziękuję bardzo za odp., ale pozwolę sobie ponowić pytanie: czy jeśli dogadam się z pracodawcą będę mogła zaległy urlop wykorzystać np. w kwietniu? czy to jest faktycznie taki sztywny przepis, że do końca kwartału?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lovelaaass
A ja mam taka sprawe... mam chłopaka,mamy ze soba dziecko urodzone w 2009 r. on mial wczesniej laske i tez ma z nia dziecko ktore takze sie urodzilo w 2009 r. i mam pytanie takie.Czy nalezy mi sie rodzinne? Wiem ze do rodzinnego potrzebne jest zaswiadczenie ile miałam zarobione i ja i On. no i ma nie przekraczac 505 na osobe to wiem,ale problem polega na tym,ze w mopsie jak sie sklada ten wniosek to sie dzieli np przez 3 osoby(w moim przypadku),ale z tego co mi wiadomo to jego była pobiera te pieniadze bo podzielila ich niby wspolny dochod na 3 osoby czyli ona,on i dziecko.Chociaz on z nimi nie mieszka tylko mieszka ze mna. czy jak ja zloze taki wniosek to nie zrobie jej pod gorke? nie chce sie mieszac w ich sprawy a tym bardziej postapic tak podle,ale chodzi mi glownie o to,ze nie dlugo mi sie konczy macierzyski,a z tego co wiem ze jakbym zakwalifikowala sie do rodzinnego to automatycznie do urlopu wychowawczego takze,czy ktos mi odpowie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
teletubisie mówią heyo: tak jak napisałam do ukonczenia 3 miesiaca ciazy mogą Cie zwolnic zgodnie z ponizszym art. "Art 177 § 3. KP Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. " Jesli pracodawca chce podania to je napisz i idz na L4 dzieki temu bedziesz miała do konca ciazy płacony zasiłek chorobowy oraz zasiłek macierzyński z ZUS'u, bo umowa na czas okreslony zostanie przedłuzona tylko do dnia porodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
Sonya virginia: jak sie dogadasz to oczywiscie mozesz wykorzystac urlop po 1 kwartale. "Jeżeli pracownik nie wykorzysta całego przysługującego mu urlopu w danym roku kalendarzowym, powinien wykorzystać cały zaległy urlop najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego." - napisane jest powinien a nie musi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moze tu się dowiem
proszę o odp mój post z godziny 09:51 bardzo proszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
lovelaaass : Czyli rozumiem ze jestes osobą samotnie wychowującą dziecko? Jesli tak to zasiłek rodzinny nie przysługuje osobie samotnie wychowującej dziecko, jeżeli nie zostało zasadzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mamusko dziekuje za odpowiedz aczkolwiek jets dla mnei mocno niekorzystana bo wg wyliczen w ostatnim dniu wypowiedzenia braknie mi 1,5 tygodnia do ochrony :/ podanie napisze ale obawiam sie ze odmowia w tej sytuacji anulowania wypowiedzenia, moze sie zorientowali albo namyslili ehh zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamuska123
teletubisie mówią heyo: Mysle ze jednak chcą Ci pojsc na reke i zebys nie została na lodzie zaproponowali to podanie w sprawie anulowania wypowiedzenia.Pierwsze 33 dni L4 płaci pracodawca pozostałe ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Sonya virginia
powinnas wykorzystac zalegly urlop do konca kwartalu, PIP podczas kontroli moze nalozyc kare na pracodawce jesli beda zalegle urlopy po tym terminie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lovelaaass
nie jestem matka samotnie wychowujacą dziecko,wychowujemy go oboje i mieszkamy razem i nie ma zadnych alimentow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×