Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość KaHa

12 potraw na wigilie

Polecane posty

Gość do - powiedz mi to
Jak tego nie czaisz to po diabła włazisz na taki temat - tytuł za mało czytelny :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bew
Ja obchodze dwie Wigilie z racji tego ze maz jest prawoslawny a ja jestem katoliczka. Post na pierwsza Wigilie jest mniej scisly. Mamy: 1. Oplatek 2. Barszcz czerwony 3. Buleczki z pieczarkami 4. Kapusta z grzybami 5. Karp w galarecie 6. Ryba po grecku 7. Ryba w ciescie 8. Sledz w smietanie 9. Sledz z rodzynkami 10. Rolmopsy 'mojej siostry' 11. Lamaniec 12. Kutia Czasami robie rybe faszerowana w ciescie ale w tym roku nie bede miala jak Post na druga Wigilie jest scisly wiec zadnego nabialu, jajek itp. Mamy: 1. Prosfora 2. Barszcz czerwony 3. Uszka z grzybami 4. Pierogi z kapusta i z grzybami 5. Kapusta z grzybami 6. Ryba po grecku 7. Ryba smazona 8. Sledz z rodzynkami 9. Sledz w oliwie 10. Kutia 11. Buleczki z makiem 12. Kompot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jakaś ale Baśka
U mnie jest tak: 1.Opłatek 2. Miód 3. Ciasto obojetnie jakie 4. barszcz czerwony 5.Uszka 6.Grzybowa z borowików z łazankami 7.sałatka warzywna 8. rybka po grecku 9.karp lub inna ryba w bułce tartej 10.kompot ze śliwek domowej roboty lub z suszu. 11. owoce 12. pierogi z kapusta i grzybami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość taka jakaś ale Baśka
Opłatek, Miód, Mak to symbole potrawy... to nie dla tego że teraz tak wymyślamy, tak należy to liczyć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Joela
Ryba po grecku -karp lub filety z dorsza posolić ,popieprzyć ,obtaczać w mące i usmażyć .Seler ,pietruszkę i marchew zetrzeć na tarce na grubych oczkach . Marchwi powinno być zdecydowanie więcej niż pozostałych warzyw .Warzywa zalać niewielką ilością wody ,posolić ,dodać listki laurowe ,ziele angielskie i pieprz w ziarenkach .Gotować do miękkości ,odcedzić.Na patelni zeszklić sporą ilość cebuli pokrojonej w drobną kostkę a następnie dodać ją do warzyw .Dołożyć słoiczek koncentratu pomidorowego ,odrobinę cukru i soku z cytryny(ja dodaję szczyptę kwasku cytrynowego rozpuszczonego w łyżeczce wody ).Wszystko chwilę pogotować .Ostudzić .Kłaść warstwami -ryba -warzywa .Najlepsza na 2-3 dzień .Polecam też rybę w occie .Np jak zostanie nam usmażona z Wigilii .-3 szklanki wody ,szklanka octu ,6 łyżek cukru ,pół łyżeczki soli ,3 listki laurowe ,kilka kulek ziela i pieprzu ,3 duże cebule pokrojone w plasterki -wszystko gotować pod przykryciem ok 10 minut .Ostudzić i zalać rybę w słoiku lub kamiennym garnku .( ja robię zalewę z podwójnej porcji).Najlepsza po kilku dniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość 12 wigilijnych
Zupka z buraczkow Zupka z grzybkow Karpik smazony Karpik w galaretce Rybka po grecku Śledzik w oleju Rolmopsiki Losos z majonezem i koperkiem Sledzik po kaszubsku Pierozki z kapustka i grzybkami Krokieciki z pieczarkami Kapustka z grochem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ale jak to miód ???
Tak stoi na stole i jecie go lyzkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gazettowa
U mnie nie ma 12 potraw na wigilię, ale i tak jest fajowo. Będą takie potrawy: 1. Barszcz 2. Uszka 3. Zupa grzybowa (część osób bardzo ją lubi) 4. Śledzie 5. Ziemniaczki 6. Karp w galerecie (miodzio!) 7. Pstrąg z grila (cudo!) 8. Pierogi z kapusta i grzybami 9. Kompot z suszu 10. Sałatka warzywna 11. Ciasto nie mamy dwunastej potrawy, ale napiszę 12. Opłatek........... Bardzo to wszystko lubię jeść, ale chyba najbardziej pstrąga. Jest bardzo dobry, wyśmienicie doprawiony, a z grilla (mam taki piekarnik) jest naprawdę pyszny i wszyscy go zawsze bardzo chwalą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marysia Radzi
Kotleciki ziemniaczane: ziemniaki ugotować (2,5 kg) i zmielić lub ugnieść do konsystencji puree. Dodać drobno posiekaną, podsmażoną na złocisty kolor cebulkę (3 szt). Dodać surowe 2 jajeczka oraz 2 łyżki mąki. Wszystko dokładnie wymieszać. Placuszki formujemy wielkości szklanki. Orzechy włoskie ścieramy lub rozdrabniamy na wiór w robocie kuchennym i dodajemy do bułki tartej. Uformowane placuszki obtaczamy w bułce z orzechami i smażymy jak tradycyjne placki ziemniaczane do zarumienienia. Najlepiej smakują polane sosem grzybowym. Pycha aż boli kicha..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Kapusta z grochem 2. Barszczyk czerwony z uszkami 3. Pierogi z kapustą i grzybami 4. Kapustka z grzybami 5. Karp 6. Ryba po grecku 7. Śledzie w oleju 8.Kompot z suszu 9. kluski z makiem 10. sałatka warzywna 11. owoce 12. ciasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość demart
trzeba skopiować cały link... sorry, za niedogodności...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bogusław Łęcina
1. Chleb 2. Opłatek 3. Barszcz 4. Mandarynki 5. Ryba po grecku 6. Śledzie w occie 7. Karp 8. Śledzie w oleju 9. Paluszki solone 10. Jajka gotowane z majonezem winiary 11. Paluszki z makiem 12. Słonecznik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ddddddjjjjj
barszcz z uszkami kapusta z grzybami i fasolą ziemniaki salatka z tunczykiem salatka z pieczarkami ryba panierowana ciasta śledzie piersi z kurczaka gotowane kompot z suszu chleb oplatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiola*
1 makaron z kompotem 2 manna w kostke z jagodami 3 ziemniaki 4 śledź z wodą śledziową 4 karp smażony pychota 5 filet smażony np z mintaja 6 inna smażona ryba co roku inna 7 pierogi z kapusta i grzybami 8 kapusta z grochem moje ulubione danie 9 makowiec 10 chleb 11 opłatek 12 sledz w smietanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość izib
A u nas 1.barszczyk z uszkami 2.barszczyk z jaskiem 3.zupa rybna z kluseczkami 4.zupa grzybowa z grzankami 5.zurek z ziemniakami 6.pierogi z kapusta i grzybami 7.pierogi ruskie 8.kutia z peczaku i maku 9.fasolka czerwona ze sliwkami 10.karp smazony 11.kompot 12.oplatek z miodem Jeszcze chalka na stole . Salatka jarzynowa. Karp w galarecie. Keks. Piernik . Makowiec. 3rodzaje ciastek Przez cale swieta nie gotuje obiadu tylko zjadamy co zostalo z wigilii bo gotujemy wieksze ilosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jula578
1. zupa grzybowa 2. barszczyk do picia 3. pierogi z kapusta i grzybami 4. ryba po grecku 5. śledzie w śmietanie z jabłkami 6. kapusta z grzybami 7. zamiast karpia łosoś pieczony lub inna ryba 8. matias w oleju 9. sałatka warzywna 10. sałatka śledziowa 11. jajka z pastą majonezowa i achovie 12. sernik a po poście biała i bigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chociaż nie ważne ile ich będzie,bo po co mamy spędzać całe dnie w kuchni a później połowę wyrzucać! Ważne żeby było miło i wesoło :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dla ścisłości
opłatek nie jest potrawą, jest symbolem, dzielimy się nim a nie jemy go

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marzenia się spełniają_*
Jula, pyszny zestaw :) ale te jajka z pastą jajeczną bardziej mi pasują na Wielkanoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przejrzałam topic z grubsza i chyba jeszcze tu nie pisałam... u mnie tak: 1) zupa grzybowa z łazankami 2) barszczyk do popicia pierogów 3) pierogi z kapustą i grzybami 4) pierogi z samymi grzybami 5) ryba po grecku 6) ryba faszerowana 7) ryba z grzybami na zimno 8) karp w galarecie 9) karp smażony 10) smażone kapelusze grzybów 11) sałatka jarzynowa 12) kutia Do picia kompot z suszu, i ostatnio jeszcze do jedzenia sałatka z tuńczyka oraz klopsiki rybne w sosie koperkowym (dla dzieci). A na deser oprócz wspomnianej kutii makowiec, piernik, pierniczki, keks, piegusek i tatra z orzechami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marzenia się spełniają_*
Ale bym teraz zjadła pierogi z barszczem... Sawa, jak robisz rybę na zimno z grzybami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzenia się spełniają - większość potraw robi moja mama, więc przepisu ci nie podam, ale to jest jakoś tak że w naczyniu do zapiekania układa się rybę i pomiędzy nią kapelusze grzybów to to się zapieka i je na zimno (chyba hehe bo receptury nie znam, wstyd się przyznać tym bardziej że to nasza rodzinna potrawa; moja prababcia uczyła ją robić moją mamę). Dodam tylko, że kiedyś mama dała przepis na nią koleżance która startowała w jakimś konkursie kulinarnym i jurorem był Okrasa i podobno potrawa ta zajęła 1-sze miejsce w konkursie :)) Sorka że przepisu nie podam, ale nie znam, zresztą jem ją tylko symbolicznie w wigilię bo nie przepadam za rybami a tym bardziej na zimno (nawet po grecku jem na ciepło)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Marzenia się spełniają_*
Sawa, jeżeli przypadkiem będzie Ci się chciało wyciągnąc przepis od mamy i wpisać, to byłoby super :) takie tradycyjne przepisy przekazywane przez babcie są najlepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×