Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość KaHa

12 potraw na wigilie

Polecane posty

Gość rami82
kapusta z grochem (żółtym) i grzybami:) to podstawa:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wigilijnyDUCH
* opłatek * barszcz * uszy z kapustką i grzybami * kapusta z grochem * kapusta czrwona * karp * sandacz * kompot z suszu * chałka * makowiec * kakaowiec * i to co sie znajadzie w prezentach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość babcia jadzia
a ja jestem ciasteczkowy potwór i u mnie jest tak: 1.ciacho:sernik 2.ciacho:makowiec 3.ciacho:orzechowiec 4.ciacho:jabłecznik 5.ciacho:drożdzówka 6.ciacho:murzynek 7.ciacho:karpatka 8.ciacho:keks 9.ciacho:rolada 10.ciacho:pierniki 11.ciacho:ptysie 12.ciacho:biszkopt no i ewentualnie do popicia jakaś wódka lub piwo !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jajkownik
u mnie natomiast są same jajka : 1) jajko na na twardo ( samo ) 2) jajko z ketchupem 3) jajko z majonezem 4) jajko z piwem 5) jajko z śledziem 6) jajko z pomidorem 7) jajko z ćwikłą 8) jajko z widelcem 9) jajko z musztardą 10)jajko z serem 11)jajko z sosem tatarskim 12)jajko z majerankiem Raz na pare lat występuje na moim stole 13 jajko a dokładnie 13) Jajko wraz z kurą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Slwusia1204
U Mnie w domu jest zazwyczaj 11 a nie 12 potraw :P 1.Opłatek 2.Chleb 3.Kapusta z grochem i grzybami 4.Barszcz czerwony . 5.Uszka 6.Ryba po grecku 7.Karp 8.Pieroszki z kapustą i grzybami 9.Kompot z suszonych owoców 10.Kluski z makiem 11.cukierki itp;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sandrusiar
A ja mam zawsze więcej niż 12 wszysttkie co wy macie i do tego pierogi z grzybami bigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ONA SZALONAAA
wszecie słuysze o zupie grzybowej albo o barszczu, a u mnie jest taka specjalna zupa, sama nie wiem jak sie ja robi bo to zadanie mamy, wiec ta zupe je sie z ziemniakami, czy ktos moze ma cos podobnego na wigilii??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wtargnę na ten wątek bo widze tu same kuchareczki 🌼 a ja pierwszy raz będę przygotowywała Wigilię i aż sie boję bo gotowanie srednio mi wychodzi. Czy możecie mi podpowiedzieć jakieś sprawdzone sposoby na dania wigilijne? Np. barszcz będę robiła ze słoiczka (krakus) i tylko doprawię, do tego grochówka A jak zrobić: - uszka z kapustą i grzybami ?? raz próbowałam z truskawkami i wyszły mi kamienie :o no i jak zrobić farsz, grzyby mam świeże zamrożone od teścia :) ale co dalej?? Pomyślałam, czy nie zrobić juz teraz i zamrozić bo z moimi zdolnościami ... :/ - rybę po grecku albo jakieś śledzie z cebulką itp?? - kompot z suszu (czy wystarczy tylko ugotować taką mieszankez ze sklepu?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oryginalnie
u mnie nie ma pierogasow, kapusty i makaronu, nie mamy takiej tradycji... zreszta po kapuscie si pierdzi ;) moja lista to: 1. barszcz z uszkami 2.zupa rybna z ziemniaczkami ( z karpich glow) 3.salatka warzywna (tradycyjna z majonezem) 4.karp smazony 5.karp w galarecie 6.jakas fajna ryba na cieplo, po grecku albo zapiekana z brokulami i pomidorkami 7.druga rybka na cieplo, ostatnio pstrag nadziewany peiczarkami 8.polmisek z warzywkami (pomidorki, papryka, kiszone) 9. i tutaj szok - jakja faszerowane :D robie takie pyszne, ze wszyscy je uwielbiaja :D i chca na kazde sweita 10. sledzik w oleju 11.sledzik w smietanie plus oczywicie ziemniaczki i chleb do czego kto chce :) 12. sernik/keks/makowiec czy co tam mama wymysli... albo ja :) zazwyczaj sa 2-3 ciasta, plus talerze ze slodyczami i owocami (pomarancze, amndarynki, orzechy, cukierki itp..) lubie swieta :D ale nie lubie tych wszystkich makaronow i innych kapust... moj biedny chlopak je tylko barszcz z uszkami an wigilie bo nic oryginalnego u niego nie ma...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oryginalnie
wspolczuje mu :P ja sie zawsze objem pysznosci a u neigo wszystko takie postne i bez polotu..;P barszcz z uchami, kapusta z grzybami, ryba w mace :/ taka szara codziennosc a nie wyjatkowa wigilijna uczta :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Barszcz z uszkami 2. Łosoś w greckim sosie na gorąco 3. Kluski śląskie albo takie kuleczki ziemniaczane 4. Karp w galarecie 5. Pieczarki faszerowane w cieście 6. Śledzie ze śliwkami w occie 7. Śledzie w śmietanie 8. Sałatka jarzynowa 9. Kapusta z grzybami (dużżżżo grzybów) 10. Chrzan, ćwikła 11. Konserwowe ogórki, grzybki, papryka.... 12. Pieczywo 13. Kompot z suszu 14. Makowiec 15. Sernik 16. Pierniczki 17. Owoce 18. Orzechy 19. Cukierki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rossinka, farsz do uszek robię z suszonych grzybów, namoczone ugotowane, podsmażone z cebulką na oleju, przekręcone przez maszynkę, przyprawy. Ciasto jak na pierogi, mąka, sól i woda. Rybę robię z greckim sosem. Rybę smażę w panierce, a sos robię osobno. Do sosu marchewka, pietruszka, seler, (starte ) cebula pokrojona, wszystko wrzucam na rozgrzany olej, dodaję sól, pieprz, liście laurowe, smażę do miękkości i wtedy dodaję koncentrat pomidorowy i musztardę, koncentratu sporo, musztardy do smaku. Podaję na półmisku, z jednej strony rybka z drugiej sosik. NA GORĄCO. Nie wiem o jakiej mieszance myślisz. Ja kupuję owoce suszone osobno: śliwki, jabłka, gruszki - obowiązkowo + morele, rodzynki, daktyle, różnie, wkładam do dużego garnka i zalewam wrzątkiem, dodaję miód do smaku, przykrywam, od czasu do czasu mieszam, nie gotuję. Ale mi się świątecznie zrobiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość swiętaaaa
1.fasolowa 2.barszcz 3.z głów ryb 4.moczka 5 kluska na parze 6.kutia 7.makówki 8.uszka 9pierogi z kap i grzyb 10.sos grzybowy 11.gołąbki 12.karp 13.paluszki rybne 14.ziemniaczki 15 surówka 16 kompot z suszu nie ma to jak każdy domownik je co innego:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ania Lubuskie=>12 potraw symbolizuje dostatek na 12 miesiecy.czyli na cały kolejny rok. Oryginalnie=>a czym takim oryginalnym błysnęłaś?Że nie masz żadnego makaronu i kapusty? No,tak,u ciebie to z polotem i nie postnie :( Może trochę zrozumienia dla innych?Może inni lubią coś innego niż zupa z karpich łbów?I I jeszcze 4 różne ryby plus tradycyjne śledziki.Cóż,obawiam się,że twój biedny chłopak u ciebie też nic nie zje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Anka-Malowanka
Opłatek Barszcz z uszkami Karp smażony Karp w galarecie Sałatka warzywna Kluski z makiem Kluski z kapustą i grzybami Kompot z suszu Śledź w śmietanie Śledź w oleju Śledź na kwaśno Ciasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
umnie 1. kompot z suszu 2. zupa rybna 3. barszcz 4. uszka 5. karp pieczony 6. ryba w galarecie 7. ziemniaki z koperkiem 8. kapusta z grzybami 9. makówki 10. moczka 11. kutia 12 ciasto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u nas 1. kapusta z grzybami 2.pierogi z kapustą 3.krokiety z kapusta 4.kluski z makiem 5.karp smażony 6. półmisek ryb 7. śledzie z cebulką 8. śledzie pod pierzynką 9. ryba po grecku 10. sałatka jarzynowa 11. sałatka pieczarkowa 12. paszteciki z pieczarkami 13. ziemniaki/ pieczywko 14. ogórki konserwowe, grzybki, papryka, cukinia itp. 15.ciasta- sernik, miodownik, orzechowiec, keks, domek .. 16.owoce, warzywa 17. słodycze Myślę, że jest w miarę tradycyjnie. Zwykle jest biały obrus, pod obrusem sianko i pieniądze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aunasjesttak
chleb z musztardą??? u nas jest: 1- opłatek- 2- grzybki zasmażane w mące(zawsze wszystkie zjadam) 3-pierogi z kapsutą i grzybami 4-kompot z suszonych owoców 5-barszcz grzybowy 6- łazanki 7-karp 8-sledz w oleju 9-śledz w occie 10-makowiec 11-chleb i za cholere nie wiem jakie 12 danie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o właśnie zapomniałam jeszcze o pieczarkach panierowanych i jajkach faszerowanych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ViceVersa
U mnie jest 12 potraw: *opłatek *barszcz z uszkami *pierogi *makówka *kutia *ryba po grecku *kompot z suszonych śliwek *śledzie w śmietanie *kapusta z grochem *kapusta z grzybami *ziemniaki *karp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie jest tak: -opłatek -grochówka -grzanki -barszczyk -uszka -ziemniaki -kapusta z grochem i grzybami -kompot z suszonych owoców -karp smazony -mintaj smazony -makówki -śledzik w oleju Każdego roku mam stresa,bo licze,zeby było 12 potraw. A powiedzcie mi prosze kiedy łamac sie opłatkiem przed wieczerza czy po ??Oraz kiedy składamy sobie zyczenia podczas łamania sie opłatkiem czy pózniej?Zawsze mam ten sam problem,bo u nas w domu jest zwyczaj,ze nie mozna odchodzic od stołu jak zaczyna sie wiczerze do momentu gdy wszyscy skoncza jesc i wspólnie sie pomodla dziekując Panu Bogu za posiłek. -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość goskaja
1. opłatek 2. barszczyk czerwony 3. uszka z grzybkami 4. karp smażony 5. ryba (filet) smażona 5. ryba po grecku 6. pierogi z kapustą i grzybami 7. śledź w oleju 8. sałatka warstwowa z tuńczyka 9. bigos zgrzybami 10. sałatka jarzynowa( lub inna bezmięsna) 11. kompot z suszu 12. makowiec drożdżowy opłatkiem dzielimy się przed kolacją, składamy sobie życzenia i dopiero siadamy do stołu. ***WESOŁYCH ŚWIĄT ***

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja cały rok czekam na zupę grzybową z domowym makaronem i śledzie w sosie curry które robi moja siostra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja kapustę z grochem robię tak:płuczę groch i gotuję go do miękkości.Dokladam podsmażoną cebulkę i kapustę kiszoną,uprzednio wypłukaną.Doprawiam solą i pieprzem.Gotuję aż kapusta zmięknie a wtedy groch rozpadnie się zupełnie.Uwaga na przypalenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego niektórzy wliczają opłatek do spisu 12 wigilijnych potraw? To przecież symbol. A u mnie na wigilijnym stole znajdą się: 1. Barszcz z uszkami 2. Zupa grzybowa z makaronem 3. Paszteciki z grzybami 4. Pierogi z grzybami 5. Kapusta z grzybami 6. Halibut ala karp wigilijny 7. Dorsz w galarecie po żydowsku 8. Ryba po grecku 9. Śledzie w sosie z rodzynkami 10. Łamańce z makiem 11.Kutia 12. Kompot z suszonych owoców -==-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość upssssik
1. opłatek 2. karp smażony 3. karp w galarecie 4. ryba po grecku 5. kapusta z grzybami 6. grzyby smażone 7. 8. dwa rodzaje krokietów 9. pierogi 10. barszczyk 11. uszka 12. kompot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Babcia Zuzia
Witam wszystkich:) 12 potraw to mus i obowiażek, wśród moich znajdują się pierogi pieczone. Są pyszne i można je nie tylko na Wigilię podawać, ale i przy innych okaza\jach w formie pasztecików. Podam przepis, być moze ktoś skorzysta. Ciasto: 1/2 kg mąki drożdże (takie zwykłe, pół kostki) odrobina cukru do rozczyny 5 ły żek mleka do rozczynu kostka masła (jest lepsze od margaryny, ale jeśli ktoś lubi, może zamienić) 1 jajko Farsz: wedle uznania: kapusta kiszona, podsmażona z grzybkami, lub same grzybki podsmażone z ceulką- co kto lubi. Ja robię 2 rodzaje- kapusta z grzybami i same grzyby. Wykonanie ciasta: rozczyn drożdżowy wyrabiam, odstawiam do wyrośniecia. W tym czasie przygotowuję farsz, topię ma ogniu masło. Gdy rozczyn wyrośnie dodaję go do mąki ( 1/2kg może być za mało, wtedy same "na oko" regulujemy ilość), dodaję ostudzone masło. Wyrabiam ciasto, aby odchodziło od ręki. Robię zniego kulę i (uwaga) zatapiam w bardzo zimnej wodzie. Ciasto pod wodą pracuje, bąbelkuje. Kiedy wypłynie na wierzch, odsączam z wody, podsypuję mąką i przez chwilę wyraniam na stolnicy. Dzzielę ciasto na 5/6 części. każda rozwałkowuję w kółko, dzielę na 8 trójkątów. Na kazdy trójkąt nakładam farsz, zawijam od szerszego do węższego końca. Wychodza takie paszteciki- rogaliki (mozna wykrawać pierogi, normalnie i tradycyjnie). Kładę na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smaruję po wierzchu roztrzepanym jajkiem. Piekę przez 15/20 minut pzred samą kolacją wigilijną. Podaję cieplutkie- do barzczu. Zawsze znikają jako pierwsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ania Hania
up up upsss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panierke do ryb robię najpospolitszą;roztrzepuję jajko na talerzu,maczam w nim rybę następnie obtaczam w tartej bułce i na gorący tłuszcz na patelnię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość babcia Zuzia
co do ryby po grecku- to w każdej postaci jest pyszna. Taka na ciepło- oddaje osobno smak ryby i sosu warzywnego. w takiej na zimno- te smaki się przegryzają i tworzą całosć. To chyba kwestia gustu. Ja uwielbiam rybę po grecku na ciepło i na zimno:). Jaka ryba? Mam w rodzinie wędkarza, który przez całe lato zaopatruje nas w rybki maści wszelakiej. Dlatego na Wigilii zawsze mamy złowione przez niego ryby (odpowiednio oczyszczone i zamrozone od lata). Są to wiec filety, albo ryba pokrojona w dzwonka i usmażona (pieprz, sól, mąka). Co do kostek, to nigdy nie próbowałam, nie mogę wiec nic na ten temat powiedzieć. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×