Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość KaHa

12 potraw na wigilie

Polecane posty

A u mnie: 1. Oplatek 2. Sledz w oleju z cebulka 3. Karp w galarecie 4. Karp smazony 5. Surowka z kapusty 6. Pstrag smazony 7. Chleb 8. Ziemniaki 9. Kompot 10. Salatka sledziowa 11. Salatka (\"kaczy zer\" :P) 12. Lazanki Do tego dochodza ciasta (sernik, makowiec, piernik, orzechowiec, itd.), ale to juz po wigilijnej kolacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a jak robicie kapuste z grochem proszeo przepis krok po kroku? i jak przyrządzacie karpia? a barszczyk biały z grzybami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
żurek grzybowy 2 szklanki wywaru z 50 gr grzybów, 3 szklanki żuru, ząbek lub dwa czosnku, sól, pieprz, listek laurowy Wywar gzybowy polączyć z wodą, dodać obrany czosnek i listek. Gotować ok 15 min.Doprawic solą i pieprzem, ja podaje z ziemniakami ale można czysty.Dam jeszcze przepis na żur: 3 łyżki żytniej mąki zalać 0,5 litra wody i wymieszać. Dodać 3 obrane ząbki czosnku i skórkę razowego chleba. Naczynie przykryć gazą i odstawić na 5-7 dni w ciepłe miejsce. Ja robię karpia pieczonego w ziołach, 1,5 kg karpia, po łyżce pokruszonego rozmarynu i kolendry, 2 łyżki posiekanej natki, łyżka masła, 2 cytryny, sól, pieprz cytrynowy. Wymieszać połowę natki z ziołami, sprawioną rybę umyć, posolić, oprószyć pieprzem, pollać sokiem z cytryny, obłożyć mieszanką z ziół, odstawić na godzinę do lodówki. Kawałek folii aluminiowej posmarować masłem, ułożyć rybę, rozłożyć na rybie resztę masła. Wstawić do rozgrzanego do185 stopni piekarnika. Po ok 35- 40 min.pieczenia rozchylić folię, aby karpik sie przyrumienił i piec jeszcze ok.10min.Gotową wyjąć na półmisek i posypać pozostałą natką, można też posypać startą skórka z cytryny, udekorować plastrami cytryny i już :) Kapusty nigdy nie gotowalam, więc też chętnie z przepisu skorzystam:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pippek
ja kapuste z grochem robie tak wyplukany groch namaczam w wodzie na noc,nastepnie gotuj go pod przykryciem do miekkosci,ale tak ,zeby sie nie rozgotowl w tym czasie,kiedy groch sie gotuje (a trwa to troche) kroje dosc drobno kapuste kiszona-jezeli jest zbyt kwasna to mozna ja przeplukac i dobrze odcisnac z nadmiaru wody na patelni na oleju podsmazam na szklisto pokrojona w kostke cebulke, do tego dodaje kapuste i smaz ja na dosc wolnym ogniu,czesto mieszajac.Mozna podlac troszke woda gdyby przywierala do dna. Nastepnie odcedzam ugotowany groch,wrzucam do garnka,dodaje usmazona do miekkosci kapustke,dodaje przyprawy-pieprz,sol,majeranek,troche maggi...mieszam i gotowe Potrawe ta przygotowuj kilka dni wczesniej,przekladam do sloika i tylko odgrzewam przed kolacja wigilijna Jest nawet taka lepsza,pprzygotowana wczesniej,bo ma czas sie ;;przegryzc''

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzieki dziewczynki chce poraz pierwszy zrobic wigilie sama i niewiem co z tego wyjdzie:) chyba najpierw wyprobuje i zobacze co mi z tego wyjdzie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pippek
mieszkam na slasku,u na wigilie podaje -oplatek -chleb -ziemniaki -sledz w olrju -ryba smazona (duuuuzo) -karp smazony (symbolicznie,bo nikt nie przepada) -barsz -makowki -kutia -uszka -pirogi ruskie ( bo nikt nie lubi u mnie z kap i grzyb) -kap z grochem -ta kutia to dla meza,bo on nie jest slazakiem,u niego sie je kutie,u nas makowki,wiec robie i to i to - pierogi z kap i grzyb -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pippek
nawalilam literowek,sorki axxk- masz racje,do swiat sporo czasu,pocwicz troche,taka np kapuste z grochem,mozesz sobie zrobic na obiadek np do mieska...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rycha
co ja mam zrobić???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dsafsdf
1. Oplatek 2. Zupa grzybowa 3. Pierogi 4. Kapusta z grzybami 5. Karp 6. Sledz 7. Ryba po grecku 8. Kluski z makiem 9. kompot z suszu 10. makowiec 11.piernik 12. Salatka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jolkaza
" ja kocham święta, choć są tylko raz do roku, ja kocham święta ---- i święty spokój."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My zawsze mamy: * Zupa grzybowa * barszczyk * kompot z suszu * pierogi z kapustą i grzybami * pierogi ze śledziem * uszka * krokiety * karb smażony * ryba w galarecie * ryba po grecku * ryba z pieczarkami * śledzie pod pierzynką * sałatka śledziowa lub inna * kluski z makiem *chleb,opłatek i ciasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U nas jest: 1 czerwony barszczyk 2 pierogi z kapustą i grzybami 3 groch z kapustą 4 kluski z makiem 5 ryba po grecku 6 ryba w sosie pomidorowym 7 zupa z suszonych owoców lub kompot też zsuszu 8 śledzie 9 ryba smażona 10 smażone grzybki 11 pieczywo 12 ciasta ( makowiec, sernik, babka itp)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zaann
a karpie jak przyrzadzacie? tradycyjnie smażycie na patelni? Przyprawiacie tylko sola i pieprzem, czy cos jeszcze? Rozumiem ze przed smazeniem obtaczam w mące? To tez moja pierwsza wigiliaktóra musze sama przygotowac i az sie boję....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaann------Ja karpia robie tak : Kroje na dzwoni,wrzucam do miski i posypuje vegetą (soli już nie daje bo vegeta już ją ma),skrapiam sokiem z cytryny,przekładam cebulą.I tak zostawiam najlepiej na cąłą noc.Następnego dnia obtaczam w mące,jajku i znów w mące i na rozgrzany olej(smaże już bez tej cebuli)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zann
princpolo dziękuję. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak tak czytam, to dochodzę do wniosku że ja wybitnie \"nietradycyjna\" jestem :) Od razu mówię, że nie mam nic przeciwko tradycyjnej wigilii :) Ja po prostu jestem zupełnie niepoprawna i niereformowalna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Slązaczka z krwii i kości
Moje potrawy wigilijne to; -opłatek -chlebek -grzanki -grochówka -uszka -barszczyk -ziemniaki -kapusta z grzybami i grochem -karp -filet z mintaja -kompot z suszonych owoców -makowki wychodzi 12 potraw zawsze liczę czy tyle jest. Mam pytanie-czy podajecie wino na wigilię Czy dajecie siano i łuski z karpia pod obrus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość katkaratka
1. Opłatek 2. Karp smażony 3. Chlebuś 4. Pierogi z grzybami 5. Grzyby smażone w mące 6. Grzyby w śmietanie 7. Zupa śledziowa 8. Ziemniaczki 9. Koreczki ze śledzia 10. Ryba po grecku 11. Keks 12. Sernik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neit---- To znaczy co masz na myśli??? bo mnie to aż zaciekawiło :) zann----A nie ma za co :) Jeśli ktoś u Ciebie nie lubi cebuli to nie dawaj :) Slązaczka z krwii i kości ----U mnie pod obrus zawsze kłade sianko.W czasie wigili nie ma też u nas alkoholu,to podstawa jak dla mnie! natomiast w wczsie Świąt to kieliszeczek do ciasta,tak kulturalnie to czemu nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja jeszcze nigdy sama Wigilii nie robiłam, co roku albo jesteśmy u teściów albo u moich rodziców, a ponieważ mieszkają w różnych regionach, to i dania co roku inne.W tym roku będę w lubuskim i tam 12 potraw to: 1. opłatek 2. chleb 3. śledzie 4. krokiety z kapustą 5. pierogi z grzybami 6. gołąbki z farszem ziemniaczano - marchewkowym z kminkiem 7. fasola z sosem grzybowym 8. barszcz czerwony 9. karp smażony 10. sałatka z czerwonych buraczków 11. sernik 12. makowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ziiielona
U mojej babci zawsze na wigilijnym stole pojawiają się : 1.Barszcz czerwony z uszkami 2.Piernik korzenny 3.Pierożki 4.Paszteciki z barszczykiem 5.Karp (może być nadziewany) 6.Kluski z makiem 7.Śledziki w occie 8.Kasza z sosem grzybowym 9.Kompot z suszu 10.Kapusta świąteczna 11.Gołąbki 12.Zupa grzybowa + makowiec (obowiązkowo)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak można w wigilie podawać gołąbki !!?? przecież to potrawa mięsna , a wigilia jest to jeden z nie wielu dni w których należy pościć żeby oddać cześć małemu jezusowi!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proncpolo----> przede wszystkim ja jadam mięso w Wigilie. Bo całego tego postu nie rozumiem (nie mówiąc o tym że jestem niewierząca i obchodzę te święta tylko tak żeby była okazja do rodzinnej imprezy). Bo to jest tak, skoro post to się nie powinno sobie dogadzać. I owszem, ja nie cierpi ryb i większości tych tradycyjnych potraw. Ale większość mojej rodziny i znajomych uwielbia. Rezultat jest taki że tradycyjne jedzenie to dla nich czysta przyjemność, dla mnie prawdziwa męczarnia. A co ja jakaś gorsza jestem bo mam inne preferencje smakowe? Dlatego robię potrawy które lubię. I za całej tradycyjności to mi zostaje piernik i zupa grzybowa :) Bo nawet pierogi robię ruskie bo wolę :) A po za tym to może być nawet spagetti jak mi się akurat zachce :) Co do postu to jakoś czas temu kościół z tego co wiem go zniósł więc teraz to jest sprawa indywidualna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby - przede wszystkim karp. Ryby przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, kompot z suszonych owoców, zupa migdałowa, czy z tradycji wschodniej kulebiak, i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są także moczka i makówki. Zgodnie z polskim zwyczajem, potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych przy ich przygotowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
owszem kościół zniósł pot ale tylko w piątki a nie w tak ważny dzień jakim jest wigilia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja słyszałam (nawet w TV mówili) że w Wigilię też. Ale się nie upieram. Mi tam bez różnicy i tak nie przestrzegam postu bez względu na wymysły kościoła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kuchareczka__
1. kompot z suszonych śliwek 2. barszcz z uszkami 3. kapusta z grzybami zasmażana 4. pierogi z kapustą 5. gołąbki postne 6. groch z kapustą 7.karp smażony w panierce 8.karp w galarecie 10. kutia 11. pęczak ze śliwkami 12. ciasto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Postu w wigilię napewno nie ma, ale to przecież piękna tradycja :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×