Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość KaHa

12 potraw na wigilie

Polecane posty

A jak ktoś jest wegetarianinem to co to dla niego za post? A w ogóle to sens postu bym rozumiała gdyby się wigilię o chlebie i wodzie spędzało, albo całkiem bez jedzenia. Opychanie się ciastem, rybami, pierogami i tylko \"niejedzenie mięsa\" to dla mnie dziwne jest. Ja się nie czepiam! Żeby nie było! Każdy robi jak chce. Tylko tak sobie rozważam. A tak z ciekawości czy u Was na wigilię jest alkohol? Bo u mnie nie (nie robie \"imprez\" z alkoholem). Ale znam wiele domów gdzie \"flaszka: do 12 potraw się wlicza :) I to wcale nie są jakieś rodziny patologiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hm pomyslmy jak to jest u mnie. 1.barszcz 2.uszka. 3.oplatek 4 karp 5 ziemniaki 6 kapusta z grzybami 7 buraki 8. makowki 9. kompot z suszu 10. losos (nienawidze karpia) 11.jak mi sie chce to pierogi z grzybami i kapusta 12. krokiety W tym roku nie wiem jak to bedzie bo ide do tesciow mojej siostry a tam maja inne zwyczaje......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście,że Kościół zniósł post w Wigilię.Ale moja rodzina pości,tzn,jeśli nie trzeba brać tabletek w trakcie jedzenia to się nie je w ogóle.Zawsze tak było..Gołąbki to jakoś nie z mojego regionu,i dośćczasu przy nich schodzi(bynajmiej mnie(ale kotleciki z ryżu???może warto wprowadzić... Ogólnie symbolicznymi potrawami są:grzyby,ryby,mak,kapusta,groch.W kombinacjach.Tak jak na Wielkanoc:jajka,żur,kiełbasa,ćwikła(a bardziej chrzan)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość BOMBKA KOLOROWA
U MNIE NA STOLE WIGILIJNYM CO ROKU DOCHODZI NOWA POTRAWA, TYM RAZEM ZASTANAWIAM SIĘ CO TAKIEGO PRZYGOTOWAĆ. OTO MOJE MENU WIGILIJNE: 1.BARSZCZ BIAŁY Z GRZYBKAMI 2.RYBA SMAŻONA (MINTAJ) 3.ŚLEDŻ W OCCIE I OLEJU 4.PIEROGI Z GRZYBAMI I KAPUSTĄ 5.SAŁATKA JARZYNOWA 6.KAPUSTA Z GROCHEM 7.JAJKA W MAJONEZIE 8.KOMPOT Z SUSZONYCH JABŁEK 9.CHLEB JAK NARAZIE TO KONIEC,PLANUJĘ W TYM ROKU POSTAWIĆ CIASTO BY MIEĆ SŁODKI NASTĘPNY ROK. WESOŁYCH,SPOKOJNYCH I SYTYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stopkiełek
Czytam czytam i widze ze barszcz ewidentnie wygrywa w tym wątku... a niesłusznie bo wg ostatnich badań grzybowa też chetnie jest jadana http://www.byckobieta.pl/2,3770,1,barszcz-czerwony-czy-grzybowa.html w czym więc taka popularność barszcza :) czy chodzi o prostote tej zupy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Babcia Grazynka
1..barszczyk 2.ucha :) 3.rybka podsmazana na złoty kolor 4.pietruszka na rybce :) 5.chlebek :) 6.masełko 7.sałatka tradycyjna ziemniaczana 8.pierogi - raczej z grzybami :) 9.śledzik 10.cebulka na sledziku 11. troche pieczarek ze śmietanka 12.oczywiście opłatek, który powinien zostac wymieniony najpierw. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wronczanin
Opłatek w mojej rodzinie jest liczony jako potrawa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mysle ze chodzi o uszka w barszczu ode sa wigilijne takie i pyszne!!!!! U mnie przez wiele lat byla grzeybowa ale odkad zaczelam robicv barszcz- wole barszcz!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stopkiełek
kotki2 aaa przypomnialas mi ta zupa nie jest taka łatwa rpzeciez sam wywar to dopiero połowa drogi a jeszcze uszka trzeba zrobic - z jakim farszem robicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzybowa swoją drogą a barszczyk musi być.Odkąd mam miłą panią Ewę,która kisi buraki to barszczyk wychodzi poezja absolutna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farsz zamierzam zrobic grzybowy, kiedys zrobilam miesny, ale niech bedzie tradycyjnie czyli postnie... Mam Bardzo duzo grzybow suszonych wiec nie musze sie martwic chociaz mrozone bylyby lepsze, moze troche dokupie i pomieszam beda mrozono suszone :) A barszcz naprawde jest bardziej pracochlonny.. Do grzybowej robisz tylko wywar i wrzucasz grzyby :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość NOWAMIRA
JEZUSICKU KLAWIATURKE ZASLINIŁAM..... powodzcie no moi mili jak te kaszke jaglana na słodko robicie.. bo kaszke mam a pomyslu ni choinki POMOZCIE POZDRawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość NOWAMIRA
wigolijny post u mnie polega na tym, ze pierwszy posiłek tego dnia to własnie wieczerza, oczywiscie wegetarianska(?) i po tej wieczerzy to tylko mikołaj sie uwija a reszta nie ma sil wstac od stolu WSZYSTKIM WESOŁYCH I RODZINNYCH SWIAT:)))))))))))))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MAKIELKI
nie no my zawsze mamy makielki z maku bakalii mleka i bulki ale nie wiem jak to sie robi bo zawsze mama robi ale nie lubie klusek z makiem bleee :(:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Makowki z bulka robi sie tak: Mak gotuje sie w mleku na bardzo malym ogniu caly czas mieszajac dodaje sie do tego miod bakalie... potem wylewa sie to na bulke i wsumie gotowe, ten sam mak mozna dac tez do ciasta..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozsądzając spór czy barszcz czy grzybowa - u nas na Wigilię podaje się trzy zupy - grzybową, czerwony barszcz i biały barszcz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znam różne wersie makówek ale u nas zawsze było robione w tej sposób( wyjdzie tego naprawde sporo) Duże rogaliki,bułka paryska lub chałtka itd.Ja osobiście wole dać chałke :) 1/2 kg maku 1/2 l mleka 125 ml wody 125 ml miodu 10 dag cukru 2 łyżki masła daje po 5 dag rodzynek i migdałów,niekeidy też orzechy,cynamon,cukier puder oraz olejek migdałowy Pokrojoną chałke (kroisz tak jak na chleb zalewam mlekiem.Mak mielimy i zalewamy wodą,dodajemy miód,masło,cukier i wsyztskie dodatki a następnie zagotowujemy.W salaterce układamy chałke na to mak i tak na zmiane aż do skońćzenia się skłądników.Niekiedy polewam wierzch płynną czekoladą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mściwo dzidek
:P Aniołem jest każdy z nas! Lepszym albo gorszym ale zawsze Aniołem! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość daw95
Mniam mniam ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość barszczyk
mam pytanie a na czym robicie zupę barszcz lub żurek na kostce warzywnej czy na wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość renia50
Jak potrzebuję pomocy to tu zaglądam. Wszystko fajnie ale ja bym chciała jakies przepisy na sledzie, sałatki. Chciałabym troszeczke zmienic swoje menu wigilijne. I miałam nadzieję że mi drogie Panie pomożecie. Ja pracuje i nawet w wigilie nie mam wolnego. Więc może jakies szybciutkie i nie za skomplikowane a smaczne przepisy gdzie podstawą sa sledziki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A prosze bardzo.Coś szybkiego i smacznego :) Sałatka śkledziowa: 35 dag śłedzi 4 ziemniaki ugotowane duże jabłko 2 cebule(daje czwerwone by był ładny kolorek) A teraz taki mix.Każdego po 100 g - śmietana,majonez i jogurt świeży koperek. Możesz również dodać oórka kiszsonego lub korniszonego. do wymoczonych śledzi daje pokrojone w kosteczke ziemniaki,jabłko,cebule i ew.ogórki.Mieszam,zalewam sosem przygotowanym z jogurtu,śmietany i majonezu.Posypuje koperkiem Śledź pod pierzynką 40 dag śledzi 2 duże ziemniaki 2 ugotowane buraki 2 cebule 2 ząbki czosnku łyżka musztardy z pełną gorczycą łyzeczka cukru 350 ml majonezu wymieszanego pół na pół z jogurtem jabłko 2 ogórki kiszone 2 jajka na twardo burakiśledzie,ziemniaki,cebule,ogórek,jajko i jabłko w plasterki.Robie sos-mieszam majonez,jogurt,musztarde i cukier ,dodaje posiekany i utarty z odrobiną soli czosnek.Jeśli chcesz mieć śledzia pod pierzynką to układam w przezroczystej salaterce każdą warstwe i zalewam sosem.Albo poprostu wsyztsko wymieszac razem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość renia50
Princpolo bardzo dziekuję. Na bank wypróbuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość A N I A
Troche dziwne niektóre wymienione potrawy,od kiedy chleb,czy jabko to potrawa,chyba amatotek które niewiele potrafią ugotowac na święta.Oczywiście owoce,chleb,masło to dodatki,lecz tradycyjne potrawy to np; 1.Barszcz z uszkami 2.Kapusta z grochem 3.Karp w galarecie 4.Śledzie w śmietanie 5.Ryba po grecku 6.pierogi z kapustą i grzybami lub kulebiak 7.Bigos z pieczarkami lub paszteciki 8.Faszerowane jajka 9.sałatka na słodko z ananasem 10.salatka pikantna z czosnkiem 11.Schab ze śliwką 12.Udka kurczaka chili +potem galaretka owocowa,ciasto,pascha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×