Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Gość btomas1
Bardzo proszę o jeszcze jedno ludzkie przetłumaczenie wyniku rtg: stawy biodrowe- obraz w granicach normy, zaznaczone ustawienie szpotawe. Kr. lędźwiowy - zwężenie tarczy m-k L5-S1, wysokość trzonów prawidłowa. Spina bifida S1. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zeroberto
Witam serdecznie. Jestem synem mojej mamy i zaczynam sie martwić o jej zdrowie! Ma 57 lat i zaczynają sie problemy z kręgosłupem które bagatelizowała i leczyła ketonalem, co wprawiało mnie w zdziwienie ale niestety moje prośby o wizytę u specjalisty nie pomagały aż.... Boł był nie do zniesienia wiec poszła do lekarza, który przepisał jej Tetraratio - Tetrazepamum, Xefo Rapid, oraz Dicloratio Uno - Diclofenacum natricum po których zaczęła być osowiała , mówiła od rzeczy i trudno było nawiązać z nią kontakt( jek poczytałem jakie są skutki uboczne tych leków to się przeraziłem gdyż nie tylko niwelują ból ale takż powodują inne skutki związane z psychiką człowieka!). Wczoraj odebrała zdjęcie którego opis brzmi: KRĘGOSŁUP LĘDŹWIOWY ZROTOWANY WZDŁUŻ OSI PODŁUŻNEJ. ZMIANY ZWYRODNIENIOWE I WYTWÓRCZE POD POSTACIĄ OSTEOFITOZY BRZEŹNEJ. Wizyta u lekarza dopiero w przyszłym tygodniu a ból nie ustaje, tabletek tych zabroniłem jej brać! Proszę o pomoc i jakie zabiegi są najlepsze dla tego schorzenia. Z góry dziękuję SYN MOJEJ MAMY

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chory ledź
jakie ćwiczenia należy robić przy lordozie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JPH2
Absolutnie żadnych wizyt u kręgarzy! Jeżeli Państwo poświęcą trochę czasu i przeczytają wcześniejsze zapytania i treściwe odpowiedzi p. Jacka to znajdą tam rozwiązanie swoich problemów.Ja to już dawno zrobiłam i potem na bieżąco czytałam wszelkie wypowiedzi, z których czerpalam to co dla mnie było przydatne.Szkoda. że p. Jacek nie ma czasu ,o czym poinformował, ale takie jest życie i dzięki mu za ten czas jaki poświecał tu na forum od 2006r! Z tego co mogE doradzić, to bez względu na wiek gimnastyka, gimnastyka i jeszcze raz gimnastyka.Żadne ćwiczenia napinające, siłowe, aerobik czy siłownia. I tu należy pamiętać o następujących zasadach 1. ćwiczenia muszą być dostosowane do schorzenia { ja przez nieodp. cwicz. zlecone przez rehabilitanta scharatałam kręgosłup ,ale na szczęście mam teraz rewelacyjny zestaw cwiczeń ,które codziennie wykonuję ,bo niestety bez tego ani rusz a gehenny z bólem kręgosłupa to nie chcę przeżywać} 2.kazde ćwiczenie powtarzamy tylko 3 RAZY! Powoli, spokojnie i na luzie. 3.po kazdym ćwiczeniu ODPOCZYNEK ok 4-5 sek! To też ważny element ćwiczenia. czyli Cwiczenie-odpoczynek-ćwiczenie itd. 4.w ciągu dnia kiedy jesteśmy zmęczeni odpoczywamy tylko na leżąco. Siedzenie bardzo obciąża kręgosłup! Jeżeli sytuacja wymusza na nas siedzenie to co jakiś czas musimy się rozruszać. 5.chodzimy na spacery,jazda na rowerze też działa ujemnie na kręgosłup. 6.przy wykonywaniu ćwiczeń, ćwiczymy do pierwszego bólu.Jeżeli ból jest silny, danego ćwiczenia nie wykonujemy, wracamy do niego za jakiś czas. W przypadku nerwobóli to ćwiczymy do pierwszego jego odczucia. Przy regularnych ćwiczeniach po jakimś czasie one znikną bo nasz usztywniony kręgłosłup powoli się rozrusza. 7.Przy kichaniu i kaszlu kiedy jesteśmy przeziębieni stać wyprostowanym i trzymać głowę prosto, nie pochylać jej do przodu bo wtedy jest duży nacisk na kręgosłup lędźwiowy. ( o tym bardzo fajnie p. Jacek pisze) Nasze kręgosłupy są usztywnione poprzez stresy, długotrwałe siedzenie, brak ruchu,niewłaściwe podnoszenie ciężarów itp. W przypadku dolegliwości kręgosłupowych należy zgłosić się do ortopedy, który zleci zabiegi a w ogóle zdiagnozuje schorzenie. Wizyta u dobrego magistra rechabilitacji zajmującego się mobilizacją kręgosłupa daje rewelacyjne efekty, bo czasami niezauważone przez lekarza usztywnienie w stawie biodrowym, które usunie rechabilitant, powoduje skrzywienie kręgosłupa na którym tylko się lekarz skupia i nic poza tym. Ja osobiście od czasu do czasu chodzę do takiego pana magistra, który uruchamia mi kręgosłup bo niestety jakis krąg mi się tam gdzieś przyblokuje a przyblokowanie jednego kręgu powoduje że następne się blokują i wiadomo co dalej. Pod żadnym pozorem nie korzystać z wizyt u kręgarzy, tylko u magistrów rechabilitacji!!! Jeżeli będziecie państwo zainteresowani ćwiczeniami to w miarę możliwości postaram sie je tu na forum opisać. Pozdrowiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Brak czasu to jedno ale zmęczyły mnie te same pytania np.co to znaczy niespojenie łuku kręgu(opisywalem wielokrotnie) lub jakie ćwiczenia przy lordozie (ale przy jakiej).Forumowicze nie zadawali sobie trudu poczytania i zrozumienia wcześniejszych wypowiedzi tylko czekali na gotowca w końcu doszedłem do wniosku że jak komuś nie zależy to jego sprawa.Swoją drogą interesujące jest zdanie -jazda na rowerze ujemie wpływa na kręgosłup bo wg mnie raczej niekoniecznie precyzując nie zawsze.No chyba że chodzi o zniesioną lordozę i dyskopatię .Ja nie odważyłem się podawać ćwiczeń przez internet ale jak ktoś chce ćwiczyć to jego zdrowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JPH2
Oczywiście negatywne skutki jazdy na rowerze dotyczyły li tylko osób z problemami w odc. ledźwiowym, bo taki jest temat forum. Odnośnie ćwiczeń, w którymś wcześniejszym poście, jest podana strona na której są zamieszczone. Ja ze swej strony chciałam się podzielić ćwiczeniami, które łatwo opisać i na podstawie tego opisu dobrze wykonać, bo efekt ćwiczenia polega na jego prawidłowym wykonaniu. W księgarniach dostępne są różne medyczne publikacje, opisujące ćwiczenia, ale nieraz bez zdjęć, co jest problemem ze zrozumieniem ich opisu i to dla mnie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że to ćwiczenia z internetu. I w jednym i drugim przypadku trzeba samemu główkować jak je wykonać. Najważniejsze jest to, że możemy wykonać ćwiczeńa pod okiem dobrego rehabilitanta, który w każdej chwili nas skoryguje. A co robić jeżeli nie ma takiej możliwości? Wiadomo, że absolutnie nie pokusiłabym się o opis ćwiczeń nie w sensie ich trudności w wykonaniu ale opisu jak je wykonać. No np. ćwiczenie zwane "gąsienicą", przy którym rusza się cały kręgosłup i wszystkie kręgi się odblokowują. Ale np. kołyska, siady płotkarskie ze skrętami rąk, zwisy na drążku czy np kocie grzbiety na pewno nie zrobią problemu z ich zrozumieniem. Co prawda myślałam o wrzuceniu paru zdjęć jak robi się te ćwiczenia, ale skoro p. Jacek tego nie aprobuje to nie będę się tym kłopotać. Mam tylko jedno pytanie, które mnie nurtuje. Czy regularne ćwiczenia poprawiające ruchomość kręgosłupa wpłyną na chociaż minimalne zwiększenie odstępów między kręgami, jeżeli aktualnie jest bardzo zawężona przestrzeń między nimi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
tematem tego forum jest faktycznie lordoza ale może być szyjna lub lędźwiowa,zniesiona lub pogłębiona a tego temat forum nie precyzuje i proszę mi uwierzyć ze nazwa choroby może brzmieć PRAWIE tak samo lecz w rzeczywistości oznacza zupełnie odwrotne stany chorobowe i ćwiczenia są wówczas diametralnie różne.Zwężenia międzykręgowe oznaczać mogą wypukliny,przepukliny ale np. też guzki schmorla(nie mylić z nowotworowymi) oraz wiele innych .Innymi słowy zwężenie jest ale z róznych przyczyn i stosować należy leczenie przyczynowe ,chyba że na dany moment konieczne jest leczenie objawów (zazwyczaj przeciwbólowe) ale po wycofaniu objawów rozpocząć należy walkę z przyczynami.Co do księgarni :tam faktycznie są publikacje ale pewnych czynnosci nie wykona Pani samodzielnie choćby kupiła nie wiadomo jakie książki .Skoro zdecydowałem się Pani odpisać proszę przytoczyć opis badan kręgosłupa bo ma Pani takie na pewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość JPH2
Opisu do zdj. RTG nie posiadam, ponieważ lekarz ortopeda, wypisując skierowanie na RTG, nie zleca jego opisu tylko sam analizuje zdjęcia. Z tego, co udało mi się za którymś podejściem dowiedzieć oprócz stwierdzeń, że kręgosłup(odc. lędźwiowy) jest mocno sfatygowany i to jest poważniejsza rzecz niż kręgozmyk L4 , to: - Zmiany zwyrodnieniowe, osteofitoza brzeżna - Dyskopatia wielopoziomowa L2-L5 - Lordoza odprostowana -Kręgozmyk L4 Z epikryzy z oddz. rehabilit. (rozpoznanie-zespół bólowy kręgosłupa na tle zmian zwyrodnieniowych): badanie fizykalne- kręgosłup w osi-odprostowanie lordozy w odc. szyjnym z pogłębieniem przejścia szyjno-piersiowego, odprostowanie lordzozy lędźw. Ograniczenie ruchu rotacji w odc. szyjnym. Ograniczenie wyprostu, zgięć do boków , rotacji w lewo w odc. lędźw. kręgosłupa. Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych. Hmm... Za mało konkretów w tym wszystkim, proszę sobie nie zawracać tym głowy, bo ćwiczyć muszę tak czy inaczej, a czy te przestrzenie sie zwiększą czy nie to nieistotne, byle być na chodzie jak najrzadziej z bólem. Ale mimo wszystko mam pytanie, na które odpowiedź jest niezobowiązująca, bo liczę się z tym, że może Pan nie mieć czasu na nie odpowiadać. Zastrzeliła mnie wiadomość, że krążki międzykręgowe kręgosłupa po nocnym odpoczynku są mocno uwodnione i rozpulchnione i dlatego nie wolno się gimnastykować zaraz po wstaniu z łóżka, bo grozi to wypadnięciem np dysku itp. Jak długo trwa taki stan i po jakim czasie od wstania z łóżka można sie gimnastykować. Z góry dziękuję , pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
rzeczywiście mało konkretnie bo kręgozmyk owszem ale jaki bo w tym przypadku w rachubę wchodzą trzy rodzaje czyli nic nie wiadomo.Napięcie mięśni przykręgosłupowych to napięcie ochronne czyli organizm broni się przed poważniejszymi uszkodzeniami .Dyskopatia wielopoziomowa ale wypuklina ,przepuklina a może coś innego czego nie wykaże rtg a dopiero rezonans.Rtg wykazuje(no chyba że z kontrastem) zwężenie przestrzeni i jeżeli jest daleko posunięte to interpretuje się je jako dyskopatię ale nie zawsze da sie rozróżnić wypuklinę od przepukliny i np. od guzków schmorla choć obraz będzie bardzo podobny.Przy wielopoziomowej dyskopatii proszę zachować szczególną ostrożność przy samodzielnych ćwiczeniach i nic z internetu bo łatwo o zrobienie sobie krzywdy.Leżenie nawadnia krążek to fakt a dysk nie wypada to drugi fakt.Chociaż przy osteofitozie i wszystkich innych bedzie trudno o poprawę.Gdzieś pisałem że wypuklinę można cofnąć ,przepuklina zrasta się (nie zawsze ale warto próbować) ale trzeba wiedzieć co komu jest .W tej chwili trudno powiedzieć z jakiego powodu wynikają Pani dolegliwości ale jeżeli jest Pani pod opieką rehabilitanta to chyba warto mu zaufać a czasem jest tak że aby pomóc w poważniejszej chorobie należy pokonać mniejsze czynniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beabal
Witam Wszystkich, Postanowiłam opisać swój przypadek ponieważ jestem bardzo zaniepokojona moim stanem. Przejrzałam całe forum po kolei i przeczytałam wszystkie posty. Owszem znalazłam sporo interesujących informacji, ale jak wiadomo każdy przypadek jest inny, więc na podstawie wpisów trudno mi jest zinterpretować jaki jest mój stan i co powinnam robić. W związku z tym będę bardzo wdzięczna za przetłumaczenie na „ludzki” język, lekarskiego opisu i za wskazówki odnośnie dalszych działań. Może ktoś z Was będzie umiał mi pomóc, liczę zwłaszcza na Autorytet tego forum  Oto opis wyniku MR: - zniesiona fizjologiczna lordoza kręgosłupa szyjnego szyjnego wytworzeniem kifozy na poziomie C5/6 - wysokość trzonów kręgowych zachowana, zaostrzenie i dziobiaste wyciągnięcie przednich i tylnych krawędzi trzonów C5,6,7 jako wyraz zmian zwyrodnieniowych - dehydratacja krążków międzykręgowych z obniżeniem ich wysokości szczególnie na poziomie C5/6 i C/7 - na poziomie C5/6 w/w zmiany i uwypuklający się krążek międzykręgowy napinają więzadło podłużne tylne, modelują worek oponowy i powodują zniesienie rezerwy płynowej przedniej kanału na tym poziomie - naczyniak trzonu Th2 - rdzeń kręgowy w szyjnym odcinku o prawidłowej szerokości bez jednoznacznych zmian śródrdzeniowych - pogranicze czaszkowo-szyjne bez zmian Dodam jeszcze, że mam43 lata, niedawno wystąpiło drętwienie obu rąk, a od przeszło 20 lat odczuwam ból pod prawą łopatką, który zaczął się w czasie ciąży a teraz się nasilił. Do tego jeszcze mam stwierdzoną dyskopatię zwyrodnieniową na poziomie L5-S1 i odczuwam czasem dość silne bóle w tym odcinku. Jeszcze raz bardzo proszę o wyjaśnienie powyższych opisów i wskazówki co mam robić dalej, (czekam na wizytę lekarską), może ktoś zna jakiegoś specjalistę? Mieszkam w Wawie, ale mogę jechać gdziekolwiek o ile sprawa jest poważna, a tego się obawiam. Dziękuję i pozdrawiam Wszystkich serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Daleko zaawansowana choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa z obecnością nieodwracalnych zmian,szkoda że tak późno próbuje Pani coś ztym zrobić.Nie wiadomo dokładnie gdzie znajduje się naczyniak tzn.oprócz tego że na drugim kręgu piersiowym i jaki jest wpływ na aparat ruchu bo może być że jest bez znaczenia ale także zupełnie odwrotnie.Reszta była opisywana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beabal
Witam, bardzo dziękuję Panie Jacku za odpowiedź. Niestety nie wiem gdzie dokładnie znajduje sie naczyniak, przytoczyłam cały opis MR. Pewnie lekarz po obejrzeniu zdjęcia będzie widział. Nie mniej jednak na wizytę muszę jeszcze poczekać. Jeżeli naczyniak ma wpływ na aparat ruchu to co to dla mnie oznacza? I co to wogóle jest ten naczyniak? takich info nie znalazłam na forum. czy sądzi Pan że rehabilitacja o ile nie zniesie to przynajmniej zatrzyma rozwój choroby? liczę jeszcze raz na Pana odpowiedź i pozdrawiam serdecznie Wszystkich Forumowiczów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Nie mogła Pani znaleźć na tym forum informacji o naczyniaku bo to inny temat.Na rezonansie istotnie może nie być określona dokładna lokalizacja ale lekarz ją widzi i potrafi ocenić jej wpływ na zakres ruchu.Rehabilitacja powinna pomóc ale niestety czasem potrzebna jest inna terapia i dopiero później rehabilitacja.O naczyniaku można poczytać w internecie i podkreślam że może tak być że nie ma żadnego wpływu na kręgosłup a choroba wzięła początek z zupełnie innych przyczyn.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć...czy mógłby mi ktoś pomóc będę wdzięczna.. odebrałam dziś wyniki z rtg kręgosłupa i nic nie rozumiem o co chodzi wynik badania to POZIOME USTAWIENIE KOŚCI KRZYŻOWEJ Z POGŁĘBIENIEM LORDOZY LĘDZWIOWEJ. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość trotsky
Wiam, zrobilem sobie wczoraj zdjecie RTG zwylke i czynnosciowe, gdyz jakies 6 misiecy na podstawie zwyklego RTG odcinka edzwiowego zostal zdjagnozowany u mnie kregozmyk tylny 8mm na poziomie L5/S1(z tego co pamietam),Tak ja o tym poczytalem to juz nie powienienem byl uprawiac zadnyh sportow, a to oznaczaloby oniec gry w baseball, biegania, kolarswa grskiego itd bez sportu zyc ciezo. Wiec zrobilem sobie jeszcze raz RTG dcinka ledzwiowego i opis jest nastepujacy: "djecia RTG kregoslupa Ledzwiowo-kryowego wykoane w pozycji stojacej, w rzutach typowych oraz cynnosciowe w rzucie bocznym nie wykazuja zmian w budowie kregow, w tym rowniez odchylen rozwojowych. Szpary miedzykregowe sa o przecietnych szerokosciach, rowniez szpara L5/S1 w granicach normy. Kregoslupbez skrzywien bocznych. Ruchomosc kregoslupa bardzo ograniczona, szczegolnie w pochyleniu do przodu(zgiecie odbywa sie w stawach biodrowych). W zgieciu do tylu dohodzi do plytkiej lordozy." Czy moglby mi ktos powiedziec jak powazne sa zmiany w moim kregoslupi, czym mogabyc spowodowane i czymoge uprawiec sporty, cwiczeni(jakie) i jaka profilaktyke stosowac? Za kazda pomoc serdecznie dziekuje Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
W tym opisie nie ma nawet jednego słowa o kręgozmyku .Nie można opierać diagnozy na zdaniu "z tego co Pamiętam"bo a nóż Pan o czymś zapomniał.Wg. zacytowanego opisu pański kręgosłup jest w niezłym stanie.A może ma Pan "stary"opis ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość trotsky
o kregozmyku mialem opis sprzed pol roku, a teraz zrobilem zdjecie aby zobaczyc czy to faktycznie kregozmyk, i dostalem wlasnie taki opis. Ani slowa o kregozmyku teraz no i nie wiem co myslec. Uprawiam sporty i chce isc do szkoly oficerskij i nie wiem, czy z takim kregoslupem powinienem dalej cwiczyc. A jak powazn jest to moje schorznie kregoslupa? Napial Pan, ze jest kregoslup w niezlym stanie, a jak moza o rozumiec w kwesti sporow, cwiczen itd? Z ory dziekuje i pozdrawiam Tomasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
warto odwiedzić rehabilitanta,który poprawi ograniczoną ruchomość kręgosłupa ,poza tym w opisie jest w miarę ok i można uprawiać sport ,ważne żeby nie był kontuzyjny czyli nie np.piłka nożna ale jak na ironię lepiej sport walki ,który jest bezpieczniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość morelle
Witam, przeczytałam dość dużo informacji z tego wątku. Większość rzeczy się powtarza z mojego opisu RTG typu: lewostronna sakralizacja L5. Mam jednak pytanie odnośnie: prawowypukła skolioza pograniczna Th/L oraz zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na poziomie L5 /S1. Czy ktoś może mi pomóc opisać to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emiii87
Witam serdecznie, Bardzo chciałabym, aby na moje pytanie odpowiedział Pan Jacek, ale nie wiem będzie na temat... Otóż, rok temu wykonałam RTG odcinka lędźwiowego, który wykazał spłycenie lordozy oraz zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej. Następnie wykonałam MRI - tak samo - zniesiona lordoza, dwie wypukliny i jedna niewielka przepuklina. Udałam się w marcu na rehabilitację metodą McKenziego. Udało mi się odzyskać już lordozę, jednak ciągle pojawiały się jakieś niewielkie bóle i rehabilitant kazał mi dalej robić przeprosty. W efekcie robię przeprosty codziennie, od 9 miesięcy, co 2 godziny. Ostatnio przeczytałam, że przeprosty ciągłe mogą doprowadzić do kręgozmyku i...wpadłam w panikę. Czy to prawda? Najlepiej chyba wykonać podobnie RTG? Mój rehabilitant nie potrafi mi odpowiedzieć na pytanie, czy przeprosty mogą zaszkodzić... Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emiiii87a
Witam serdecznie, Bardzo chciałabym, aby na moje pytanie odpowiedział Pan Jacek, ale nie wiem będzie na temat... Otóż, rok temu wykonałam RTG odcinka lędźwiowego, który wykazał spłycenie lordozy oraz zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej. Następnie wykonałam MRI - tak samo - zniesiona lordoza, dwie wypukliny i jedna niewielka przepuklina. Udałam się w marcu na rehabilitację metodą McKenziego. Udało mi się odzyskać już lordozę, jednak ciągle pojawiały się jakieś niewielkie bóle i rehabilitant kazał mi dalej robić przeprosty. W efekcie robię przeprosty codziennie, od 9 miesięcy, co 2 godziny. Ostatnio przeczytałam, że przeprosty ciągłe mogą doprowadzić do kręgozmyku i...wpadłam w panikę. Czy to prawda? Najlepiej chyba wykonać podobnie RTG? Mój rehabilitant nie potrafi mi odpowiedzieć na pytanie, czy przeprosty mogą zaszkodzić... Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Rtg wykazało zwęzenie przestrzeni bez precyzowania o jaką dokładnie przypadłość chodzi i tyle mogło pokazać rtg na ten temat.Dokładniejszym badaniem jest wykonany rezonans wprawdzie jest droższy ale precyzyjny i nieszkodliwy,mogą go wykonywać nawet kobiety cięzarne niemniej jednak rtg jeszcze długo pozostanie podstawowym badaniem ze względu na cenę i dostępność.To naprawdę bardzo dobrze że udało się odzyskać lordozę lędźwiową bo o to chodziło.Przeprosty w skrajnym przypadku mogą wywołać kręgozmyk (rehabilitant nie wiedział???)i jest to najczęstsza przyczyna powstawania tego schorzenia ale najczęściej wywolywane jest ono u młodych ludzi uprawiających gimnastykę,czyli wielogodzinne ćwiczenia niemal codziennie. Na tym etapie pomocne być ćwiczenia stabilizacji kręgosłupa,to bardzo ważne i czasochłonne.Niewielkie epizody bólowe pochodzą prawdopodobnie ze stawów kręgosłupa .Są one pozostałością po dyskopatii i będą trwac dotąd dopóki nie uda się nawodnić krążków.Ten stan można porównać do zbyt słabych amortyzatorów.Należy pamiętac że raz uszkodzony krażek nigdy nie będzie jak nowy ale czesto,choc nie zawsze, udaje sie uzyskać zadowalający efekt.RTG można wykonać choćby dla wiedzy czy coś sie poprawiło.Proszę pamiętać o stabilizacji i kontroli lordozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emiii87a
Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź. Mój rehabilitant pewnie o tym nie wiedział albo nie chciał powiedzieć, ile razy zadawałam pytanie, czy te przeprosty mogą mi zaszkodzić to przemilczał to pytanie. Dopiero teraz zaczęłam się zastanawiać, bo często wykonywałam przeprosty z dociskiem i zawsze mi pomagały, a ostatnio przeprost z dociskiem spowodował bardzo duży ból.. nie wiedziałam czy to od dyskopatii, czy od stawów biodrowo-krzyżowych czy może kręgozmyk? Nie wiem, czy mogę się porównywać do osób, które ćwiczą wiele godzin dziennie, ale pewnie tak, bo od 9 miesięcy dzień w dzień co 2h 10 przeprostów, na dodatek często z dociskiem. Mam nadzieję, że RTG wykaże ewentualnie powstały kręgozmyk, ale lepiej, żeby nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość morelle
rozumiem ze moje pytanie jest oklepane. fantastyczne lekceważenie... dziękuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam zniesioną lordozę lędźwiową i brak polączenia miedzy koscia ogonowa i ledziwami.Czy moge jeździć konno? Co robic aby minimalizowac ryzyko odczuwania bólu? i powiklań na starość?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Oczywisciejest to pytanie do Pana Jacka. Przeczytalam wszystkie posty o lordozie na tym forum i wiem wszystko. Anajbardziejpocieszył mnie ostatni wpis emilki... że odbudowała sobie lordozęprzez przeprosty :) zaczynam ćwiczyć regularnie od dzisiaj, może troche mniej intensywnie ale zaczynam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość andrzejandrzejhopsiup
Może ktoś podzielić się ćwiczeniami, które pomogą w przeciwdziałaniu? Nie mam takich problemów, ale siedzenie przed komputerem na pewno je spowodują, więc warto wiedzieć co ćwiczyć i rozciągać i w jaki sposób. Dzięki wielkie z gory!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość salman
Do jacek.pb Dzień Dobry p. Jacku Dostałem niedawno wyniki rezonansu mojego kręgosłupa.i wpadłem w panikę.Lekarz neurochirurg nakazuje mi operację, praktycznie nic nie tłumacząc.Ja nie mając jakiejkolwiek wiedzy nie umiałem o nic zapytać. Dzisiaj udało mi się jakimś cudem znaleźć forum o lordozie, spędziłem przy nim pół dnia,bardzo wiele się doiedziałem wertując zapytania uczestników i pana odpowiedzi.Ale to jeszcze tak mało..Za mało rozumiem... Bardzo prosiłbym jeśli znajdzie pan czas o pomoc w zrozumieniu wyniku rezonansu Czy konieczna jest operacja, czy może wystarczyła by rehabilitacja i zmiana stylu życia.Czy MR powinien wykryć lordozę odcinka lędźwiowego Z góry dziękuję za ewentualną odpowiedź jarek Badanie wykonano w sekwencjach FSE T1, frFSE T2 i STIR w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 4 mm. Tendencja do sacrum acutum. Niewielkie guzki Schmorla blaszek granicznych górnych trzonów lędźwiowych i dolnych trzonów piersiowych sugerują przebyte zaburzenia kostnienia. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci częściowej dehydratacji i obniżenia wysokości tarcz międzykręgowych L3/L4, L4/L5 i L5/S1. Ogniskowa przebudowa tłuszczowa trzonów kręgów L4 i L5. Na poziomie L3/L4 stwierdza się tylno-pośrodkowe wypadanie jądra miażdżystego w obręb kanału kręgowego na ok. 4 mm, z uciskiem na worek oponowy, ze zwężeniem otworów międzykręgowych. Obustronnie korzenie nerwów rdzeniowych L4 widoczne są w bezpośrednim przyleganiu do jądra miażdżystego – nie można wykluczyć kolizji ułożeniowej. Na poziomie L4/L5 stwierdza się tylno-lewoboczne wypadanie jądra miażdżystego w obręb kanału kręgowego na głębokość 2 mm, a w obręb otworu międzykręgowego lewego na ok. 4 mm, ze zwężeniem lewego otworu międzykręgowego. Nerw rdzeniowy lewy L4 w obrębie otworu międzykręgowego uciśnięty przez jądro miażdżyste – cechy kolizji. Na poziomie L5/S1 widoczne uwypuklenie zarysów tarcz międzykręgowych o typie bulging na głębokość 2 mm w obręb kanału kręgowego, z niewielkim zwężeniem otworów międzykręgowych, bez ucisku na worek oponowy. Cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych nie stwierdzono. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego prawidłowy, wynosi ok. 15 – 16 mm. Stożek końcowy rdzenia położony na wysokości tarczy Th12/L1, o prawidłowym sygnale. W trzonie L4 widoczny naczyniak o śr 9 mm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×