Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Wszyscy piszecie o lordozie,a ja dziś odebrałam wyniki RTG i pisze ALORDOZA.PIsze też ,,Osteofitoza przednich krawędzi trzonów kręgowych w odcinku dolnym kręgosłupa C\" Zamartwiam się co to znaczy,a wizytę u ortopedy mam dopiero za 2 tygodnoie. Czy ktoś mi pomoże ?? ;-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odebrałam dziś wynik Rtg kręgosłupa. Może ktoś mógłby mi przybliżyć tj. w prosty sposób wyjaśnić co oznacza. \" Znaczna lewoboczna roto-skolioza lędźwiowa, z asymetrycznym zwężeniem krążków międzykręgowych od strony wklęsłej. Zwiększona lordoza z osią statyczną przebiegającą przed promontorium, co może powodować zaburzenia statyczno- dynamiczne. Os sacrum acutum. \" Skierowanie na prześwietlenie dostałam od lekarza rodzinnego. Trafiłam do niego z problemem stopy. Dokuczają mi skurcze stopy. Odczuwam drętwienie i mrowienie w łydce i stopie. Byłam już u ortopedy. Stwierdził płaskostopie i zalecił noszenie wkładek w butach. Według niego mój problem nie ma związku z kręgosłupem. Czy tak jest rzeczywiście? Może ktoś miał podobny problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pundit
Bardzo proszę o interpretację wyników, bo niewiele z tego rozumie. Będe wdzięczny za interpretację krok po kroku: część lędzwiowa: Dodatkowy kręg lędzwiowy będacy prawdopodbnie efektem lumbalizacji S1. Lewowypukla skolioza z rotacja w odcinku ledzwiowym kregoslupa. Poglebienie fizjologicznej lordozy. Dyskretny kregozmyk tylny w segmencie L5/S1. Zwezenie na poziomie S1/2. Rozpoczynajaca sie choroba Baastrupa. odcinek piersiowy: Prawowypukła skolioza z rotacja wyrostkow koczystych w prawo w odcinkiu piersiowym kregoslupa. Poglebienie fizjologicznej kifozy. odcinek szyjny: Zniesienie fizjologicznej lordozy. Zaostrzenia w stawach Luschki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pundit
http://dooktor.pl/reminder.html Może tutaj coś ciekawego znajdziecie? Chętnie bym Wam pomogła gdybym umiała :-( Wiem tylko ,że skolioza to skrzywienie boczne kręgosłupa w prawo lub w lewo,a lordoza to wygięcie w przód .Wpiszcie w google lordoza,tam jest dużo na ten temat.Pozdrawiam i liczę,że ktoś kto się na tym nieco zna to nam pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
http://dooktor.pl/reminder.html Może tutaj coś ciekawego znajdziecie? Chętnie bym Wam pomogła gdybym umiała :-( Wiem tylko ,że skolioza to skrzywienie boczne kręgosłupa w prawo lub w lewo,a lordoza to wygięcie w przód .Wpiszcie w google lordoza,tam jest dużo na ten temat.Pozdrawiam i liczę,że ktoś kto się na tym nieco zna to nam pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla ammarylis alordoza?chyba po prostu zniesiona fizjologiczna u ciebie szyjna bo C tzn.cervicae czyli szyja po prostu .Osteofitoza to zaostrzenie krawędzi trzonów będące następstwem długotrwałego niewłaściwego nacisku np.w przypadku patologii krzywizn kręgosłupa.pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla pundit.Choroba baastrupa to wzajemne tarcie pomiędzy wyrostkami kolczystymi i jest następstwem pogłebienia lordozy oraz utraty sprężystości krążka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DO JACEKPB Bardzo Ci dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam.Wypłakałam na poniedziałak wizytę prywatną u ortopety,zobaczymy co na to wszystko powie :-( Otrzymuje również zastrzyki sterydowe w lewy bark bo miałam silne bóle przy każdym ruchu ręką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla pundit .Zapalenie to"rezultat"zniesionej lordozy.Idź do doświadczonego fizjoterapeuty i spróbuj poprawić swój stan zdrowia bo twój kręgosłup nie jest super.Pytanie?ile ty masz lat i dlaczego nikt nie zauważył tego wcześniej np. lekarz pierwszego kontaktu lub rodzice.Bo twoje dolegliwości sa widoczne gołym okiem przez laika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
ammarylis jak można "wypłakać"wizytę u lekarza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
ammarylis .Bóle przy ruchu ręką nie muszą się wiazać z szyją bo z twojego rtg właśnie to wynika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacekpb \" Wypłakana\" wizyta u ortopety hmmmm to po prostu prywatna wizyta,a i na taką się czeka minimum 3 tygodnie.W przychodni do lekarza tej specjalności zapisy są już na listopad,a ja od kilku miesięcy nie mogłam ruszyć lewym barkiem,budziłam się w nocy z płaczem ,każdy ruch sprawiał ból,już nie mówię nawet o podniesieniu lewej ręki do góry czy np: zapięciu czegoś z tyłu,bo to po prostu było niemożliwe :-( Zrobił mi usg barku i stwerdził,że to zapalenie kaletek maziowych i wstrzyknął popularną blokadę,steryd o nazwie Diprophos.Ulga nastąpiła juz po chwili,ale przy gwałtownych ruchach szczególnie w bok,ręka boli jak cholera (sorry).Przy okazji dostałam rtg kręgosłupa ,które zamieściłam powyżej tzn ta :alordoza i osteofitoza.Teraz nie wiem,czy bark boli od kręgosłupa,czy to dwie oddzielne sprawy??? W moim życiu zaznałam tyle różnych pomyłek lekarskich łącznie z poważną operacją,że boję się żebym znów nie padła ofiarą złego leczenia.No mam jakoś pecha i tyle :-) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A tak a propo tą wizytę u ortopedy mam własnie dzisiaj,no i dostanę drugą blokadę na bark.Ehhh życie ;-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i siedzę w szpitalu po 2 godz dziennie :-( Na bolącą szyję mam zabieg lasoterapii i TENS(masaże prądem,nawet przyjemne) a na bark ćwiczenia 45 minut z fizjoterapeutą.No i za miesiąc znów blokada w bark.Pozdrawiam wszystkich ,,kręgosłupowców\" i duzo zdrowia zyczę :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość madzia26
mam pytanie. moja córka ma plecy wklesłe, pogłębiona lordoze. idzie teraz do 1 klasy, ma 7 lat. to groźne? da się wyleczyć samymi cwiczeniami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
teraz choroba córki nie jest szczególnie niebezpieczna ale będzie się rozwijać i z czasem może przybrać groźniejszą formę.Diagnoza -plecy wklęsłe oznacza również nadmierne przodopochylenie miednicy a w efekcie oprócz dolegliwości kręgosłupowych także przesunięcie narządów wewnętrznych ,zaburzenia miesiączkowania oraz dolegliwości ze strony narządów kobiecych .To jest dziecko czyli z oczywistych przyczyn niektórych problemów jeszcze nie ma ale chodzi o przyszłość.Trudno jest się jednoznacznie wypowiedzieć o skuteczności samych ćwiczeń bo nie wiem co wywołało tę chorobę.Warto wykonać rtg. lub usg bioder bo bardzo często przyczyny leżą właśnie tam.A jeżeli nie ma zmian patologicznych lub wrodzonych np.nieprawidłowe wykształcenie panewek lub nieprawidłowy kąt szyjki kosci udowej to wystarczą ćwiczenia najlepij aby były połączone z mobilizacjami (chodzi o szybszy i lepszy efekt leczniczy)Przy ograniczonej ruchomości(niestety częsta) pełny efekt leczniczy moze nie wystąpić bo bedzie to niemożliwe a dziecko i rodzice w końcu się zrażą i przestanie ćwiczyć(bo skoro nie ma efektu to po co ćwiczyć lub widocznie taka jestem)Fizjoterapeuta zastosuje na początku bierne mobilizacje ,pokaże ćwiczenia oraz skontroluje prawidłowość wykonywanych ćwiczeń domowych.Bezkarne wykonywanie "brzuszków"pogłębi chorobę .Piszę o brzuszkach celowo bo zaleca je większość również znajomych niemając przy tym pojęcia do jakiego kąta zgięcia tułowia należy to ćwiczenie wykonywac a od jakiego kąta w jakiej chorobie szkodzi.Jeżeli nie ma ograniczonej ruchomości to mobilizacje nie będą potrzebne(są zresztą bezbolesne)ale ja proponuję aby ćwiczenia ktoś nadzorował np.raz w tygodniu plus instruktaż rodzica a potem powtarzanie ćwiczeń w domu.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilusia22.
Witam, mam 22 lata. Ze względu na chore serduszko prowadzę siedzący tryb życia. Od jakiegoś czasu pobolewał mnie kręgosłup, głównie jak się przechylałam, po prawej stronie w krzyżu. Dzisiaj odebrałam wynik badania RTG: Odcinek lędźwiowy kręgosłupa znacznie skrzywiony i zrotowany w prawo, o spłyconej lordozie. Znacznie zwężona przestrzeń międzykręgowa L5-S1. Stawy krzyżowo-biodrowe w normie. Trzony kręgów Th12 i L1 lekko klinowato przypłaszczone ku przodowi. Chondrosis lumbo-sacralis, scoliosis. Na wizytę u lekarza muszę jeszcze troszkę poczekać, czy ktoś pomógłby w interpretacji? Czy ta zwężona znacznie przestrzeń międzykręgowa wskazuje na dyskopatię? Czy też mogło dojść do takiego obniżenia dysku z powodu braku aktywności fizycznej? Te bóle nigdy nie były bardzo silne, jak w typowym lumbago, nie odczuwałam też bólu przy kaszlu, kichaniu itp. Pierwszy lekarz u jakiego byłam po obejrzeniu zdjęcia powiedział, że absolutnie w ogóle nie mam dyskopatii, a drugi, że mam i to być może wielopoziomową. Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Brak aktywności fizycznej nie musi oznaczać spłyconej lordozy .Za tym przemawia nieprawidłowe siedzenie czy też wadliwe wzorce ruchowe zresztą z różnych przyczyn.Znacznie zwężona przestrzeń L5-S1 to często wypuklina chociaż nie zawsze dokanałowa bo istnieją też np.wypukliny dokręgowe.Piszesz o odcinku lędźwiowym a co z piersiowym bo niemal zawsze skolioza kompensuje się w innym odcinku kręgosłupa.Klinowacenie kręgów przejścia piersiowo lędźwiowego sugerowało by inną chorobę ,prawdopodobne jest że będącą prawdziwą przyczyną zmian w odcinku lędźwiowym(chorobę scheuermanna)Dobrze byłoby zbadac piersiówkę.Fakt ,że bóle nie nasilają sie podczas kaszlu ,kichania(myśle że o to pytał lekarz )nie oznacza braku dyskopatii bo istnieją wypukliny o szerokiej szypule i ich objawy kliniczne mogą pozostawac nieme.Pytanie:jesteś leworęczna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilusia22.
Bardzo dziękuję za tak wyczerpująca odpowiedź! Nie, nie jestem leworęczna. Nie wiem, co z odcinkiem piersiowym, gdyż dostałam skierowanie jedynie na prześwietlenie odcinka lędźwiowego, aczkolwiek wiem, że w dzieciństwie lekarz stwierdził tam skrzywienie, zresztą odcinek piersiowy często boli, gdy dłużej stoję, a szyjny i kark - gdy dłużej siedzę, nawet oba te odcinki dokuczają bardziej niż lędźwiowy. Z odcinkiem lędźwiowym problem zaczął się, gdy coś podnosiłam, ale niezbyt ciężkiego, poczułam ból..ale nie był dotkliwy, położyłam się spać i.. przeszło. Później przez kilka dni oczuwałam ból, gdy chodziłam, drętwiał mi też duży palec u stopy, ale nigdy nie dłużej niż na godzinę i zdarzyło się to może 2-3 razy. Od tej pory staram się na siebie uważać, nie przechylam się, gdybym to zrobiła niewątpliwie poczułabym ból, ale delikatny. Miałam nadzieję, że to może jedynie bóle rzekomokorzeniowe... Zmartwiła mnie ta wieść, że to być może choroba scheuermanna, zaraz poszukam o tym trochę informacji, mam nadzieję, że to nic groźnego. Czy w takim razie zwężenie tej przestrzeni m-kręgowej może wynikać z tej choroby? Czy oprócz tego mam dyskopatię? Jaka jest szansa, że to tylko wypuklina, a nie przepuklina? O ile mi wiadomo wypuklinę może nieco cofnąć, ćwiczeniami. Wcześniej lekarz mówił też, że takie zwężenie może być wynikiem siedzącego trybu życia lub spłyconej lordozy. Proszę szczerze ocenić, czy stan mojego kręgosłupa jest fatalny?:( Ze względu na chore serduszko chciałabym uniknąć operacji. Przepraszam za taki natłok pytań, ale do tej pory odwiedziłam 3 lekarzy ortopedów i 1 rehabilitanta, męczę się już 3 miesiące i nikt mi jeszcze nie pomógł, ani nie udzielił tak fachowej odpowiedzi, jak Pan. Dziękuję. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Twój kręgosłup lędźwiowy nie jest aż tak zły bo są gorsze(również na tym forum).NIe wiem czy to wypuklina czy przepuklina.Idź na rezonans lub tomograf.Siedzący tryb życia nie musi mieć wpływu na zwężenie przestrzeni międzykręgowej pod warunkiem że siedzi się prawidłowo lub choć minimalnie poćwiczy.Takie zwężenie jest bardzo często obecne przy spłyconej lordozie i jest wynikiem przenoszenia całej masy ciała wyłącznie nna trzony kręgów.Problem w tym,co spłyciło Twoją lordozę(pod warunkiem że ja miałaś.Spłaszczona lordoza lędźwiowa jest zawsze obecna przy chorobie Scheuermanna chociaż klinicznie wydaje się być pogłębiona.W Twoim wieku (jeśli cierpisz na tą chorobę) jest ona nieuleczalna.Często ludziom wydaję się że skoro boli odcinek lędźwiowy to tam jest przyczyna a niejednokrotnie przyczyn trzeba szukać gdzieś indziej.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilusia22.
dziękuję serdecznie za odpowiedź. Na pewno wykonam te badanie, póki co mam ostatnie pytanie do Pana lub może ktoś inny będzie wiedzieć. Od około 3 tygodni czuję ból w prawej nodze, z przodu goleni..ból pojawia się tylko przy chodzeniu, obecnie jest już mniejszy, czasem pojawia się także, gdy np. leżę i zginam tylko stopą, czy w związku z tym mogłoby to wskazywać na ucisk dysku na nerw? Zazwyczaj słyszałam o bólu łydki lub bocznych okolicach podudzi, poza tym ból pojawia się także przy ruszaniu samą stopą, więc może to mięsień, kość piszczelowa? Z góry dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Przy ucisku L4 wystepuje obniżenie siły mięśniowej mięśnia piszczelowego przedniego.Najczęściej ból w tej okolicy i jeśli występuje tylko przy zginaniu występuje jako rezultat forsownego marszu ale jeżeli gdzieś indziej są strefy niedoczulicy lub parestezji pewien rodzaj napięcia może występować gdzie indziej jako reakcja odruchowa w tym obronna.Proponuję wykonać rtg ocinka piersiowego.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilusia22.
osłabienie siły mięśniowej chyba to nie jest, zginanie grzbietowe stopy przebiega prawidłowo..:) chyba. Poza tym o poziomie L4 nie było ani słowa w opisie zdjęcia RTG. Może to faktycznie ból z przeforsowania, 2 dni przed rozpoczęciem tego bólu miałam mały "maraton", co dla moich niewyćwiczonych mięśni mogło być obciążeniem dużym, tylko dziwnie długo się ten ból utrzymuje... no nic, zobaczymy:) Jeszcze raz dziękuję za wszystko, pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hil
W większości przypadków przyczyną powstawania tej wady jest zwiększony kąt przodo pochylenia miednicy. Doprowadza to do nadmiernej lordozy lędźwiowej, a przez odcinkową kompensację do pogłębienia kifozy piersiowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Której wady ?Pogłębionej czy spłaszczonej lordozy .Tematem tego forum jest lordoza bez wyszczególniania o jaką patologię chodzi i z różnymi odmianami tej choroby spotkać się można po przeczytaniu treści postów.A tak przy okazji pogłębiona kifoza piersiowa może spłaszczyć lordozę lędźwiową przykładem jest np.choroba Scheuermanna.A co do kompensacji to prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam odebrala wynik rtg odcika ledzwiowego i nie bardzo rozumiem opis.Chcialabym sie dowiedziec cos wiecej na ten temat prosze o pomoc!Podam opis:Esowate skrzywienie.Lordoza plytka.Przestrzenie miedzykregowe bez istotnych obnizen.Trzon L5 minimalnie przemieszczony dogrzbietowo w stosunu do S1.Odczynowe zageszczenia kostne w stawach miedzykregowych i krzyzowo-biodrowych.Wn.Scoliosis.wskazana ocena stabilnosci kreg. na wys.przemieszczen trzonow. Zrobilam to badanie ze wzgledu na bole a przy okazji pracuje na stanowisku gdzie bardzo duzo dzwigam.Chcialbym sie dowiedziec czy przy tym opisie powinnam zrobic jakies dodatkowe badania i czy moge pracoawac na takim stanowisku.Jest to dla mnie bardzo wazne i prodze o odpowiedz.Z gory dziekuje i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
lordoza jest patologiczna ale bez cech dyskopatii(to dobrze)oprócz tego masz skoliozę oraz tzw.retrolistezę L5.Wygląda to mniej więcej jakbym próbował "wyciągnąć"jakiś krąg(tutaj L5)przez plecy i taka choroba jest przeciwieństwem kręgozmyku zwyrodnieniowego gdzie krąg wygląda jakbym "uderzył"w plecy powodując przemieszczenie do przodu.Raczej bym nie dźwigał.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poszłam na wizyte do ortopedy (silne bole kregosłupa ledzwiowego, wczesniej tez mnie bolał kregosłup ale ostatnio bole sie nasily) odebrałam opis RTG i jestem zdenerowana opisem , wizyte mam za tydz i bede wdzieczna za pomoc w \\\"rozszyfrowaniu \\\" informacji zawartych w opisie : trzony lędzwiowe prawidłowej wysokosci, bez cech przebudowy kostnej niewielkie lewoboczne skrzywienie, pogłebienie fizjologicznej lordozy, sacrum acutum,niewielkie zwezenie krazka miedzykregowego na poziomie L5/S1,zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych L5/S1 pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×