Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Gość marcinz
przepraszam ze 2 razy ale nie zauwarzylem ze dodalo juz posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Nie masz fizjologicznej krzywizny kregosłupa a zmiany na trzonach to właśnie rezultat braku lordozy .Zresztą stawy Luschki (unkowertebralne)też.Dretwienie palców raczej wiaże sie z uwięzgnięciem nerwu pośrodkowego.Pytanie :jak stoisz swobodnie to czy wszystkie palce są zgiete?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lady_mi..
Szanowny Panie Jacku! Nie wiem, czy mam dyskopatię, możliwe, że tak, możliwe, że nie, zdjęcie wykazało jedynie zwężenie L5-S1. Mam 20 lat, tryb życia siedzący, nie zostałam skierowana na żadną rehabilitację... chciałabym troszkę poćwiczyć, jak najbardziej ostrożnie, czy są jakieś pewne ćwiczenia, chociaż 2, które nie stanowią żadnego zagrożenia, nawet jeśli to dyskopatia?? Czy np. leżenie prosto, na jednym boku i wymachiwanie delikatnie nogą lub ćwiczenie mięśni rąk poprzez podnoszenie np. butelki 0,5l... mogą zaszkodzić? Czy są w pełni bezpieczne? Bardzo chciałabym poznać Pana zdanie, może jakaś mała podpowiedź... z góry bardzo dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
A nie napisali nic o lordozie np.spłaszczona ?W jakiej pozycji było wykonane rtg.lezącej czy stojącej?Nie musisz mieć dyskopatii ,zresztą to dobrze.Co do ćwiczeń :ja jestem zwolennikiem tej "szkoły" ,która mówi że lepiej nie robić nic niż zrobić sobie krzywdę lub źle wykonać ćwiczenie.Trudno będzie o podpowiedź bo np.u pacjenta z osłabioną częścią przednią mięśnia pośladkowego średniego podczas puszczenia kd. ustawionej w wyproście ,odwiedzeniu i wewnętrznej rotacji pojawia się tylna rotacja miednicy celem ułatwienia działalności naprężacza powięzi szerokiej.Tylną cześć tego mieśnia bada się inaczej bo badany wykonuje rotację zewnętrzną a wówczas jeżeli mięsień jest słaby badany zgina bocznie kręgosłup.Można pisać długo tylko (bez obrazy)niewiele zrozumiesz.Ja proponuję spotkać się z fizjoterapeutą i on sprawdzi ruchomość ,przeprowadzi testy mięśni również czynnościowe.Niewiadomo jaka jest stabilizacja kręgosłupa :mięśnie dna miednicy ,popzreczny ,wielodzielny.Może napięty jest międzykolcowy i trzeba go rozluźnić.Łatwo zrobić sobie krzywdę ćwicząc cokolwieknp.z gazety lub płyty bo pomiędzy ćwiczeniami prawidłowo(leczniczo) a wręcz szkodliwie wykonanymi istnieje mała różnica ,którą będzie trudno wychwycić osobie niezorientowanej.Można takze sie zniechęcić bo:długo już ćwiczę ,wylewam siódme poty ale bez efektu.Pojawia się prosty wniosek:to po co ćwiczyć.Taką drogą opis jest niemożliwy do wykonania i dlatego namawiam na fizyczny kontakt z rehabilitantem zresztą nie jednorazowy ale mimo wszystko dobrze że jest zapał,trzeba go tylko wykorzystać.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lady_mi..
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Tak, w opisie zdjęcia była adnotacja, że lordoza jest spłaszczona. Zdjęcie wykonane zostało w pozycji leżącej. Zapał jest ogromny...nie wiem, czy w najbliższym czasie, ale spróbuję się zastosować do Pana porady i udać do rehabilitanta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Splaszczenie lordozy wywołało zwężenie przestrzeni miedzykręgowej a teraz to prosta droga do dyskopatii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lady_mi..
to, co mam uczynić, aby do tej dyskopatii nie doszło? Byłam u trzech lekarzy już, żaden nic nie zalecił prócz naświetlania.. jeden z nich stwierdził, że to normalne zmiany i już. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Przestać prowadzić osiadły tryb życia ,trochę poćwiczyć w ramach zdrowia.Tak na marginesie przytaczać całe opisy rtg.a nie dopiero po moim pytaniu bo przyczyny dyskopatii są różne a twoje wynikają z przewlekłego przeciążenia.No i na pewno rozpoznać przyczynę zmian bo o ile zwężenie jest normalne przy zniesionej lordozie to zniesiona lordoza nie jest "normalna".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lady_mi..
Jak już wcześniej pisałam, mam duży zapał do ćwiczeń i chcę zmienić tryb życia tyle ile mogę, no ale niestety - od żadnego lekarza zaleceń nie dostałam, a jedyna przychodnia rehabilitacyjna w moim mieście nie jest skupiskiem dobrych rehabilitantów i raczej mogą zaszkodzić, niż pomóc..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
A dlaczego zalecono naświetlania?Tylko proszę precyzyjnie.Rehabilitacja jeżeli nie na NFZ to tylko za kasę.Może ci fizjoterapeuci nie są makabryczni a w związku z limitami mają wyznaczone np.10 minut na pacjenta ,czyli nie zrobią nic .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lady_mi..
Naświetlania zalecono tylko po to,aby przestało mnie boleć. W tej porani byłam też prywatnie, czyli "za kasę", ale pan rehabilitant powiedział, że może mam już przepuklinę i że on mi może zaszkodzić, wobec czego nie podejmuje się leczenia póki nie zrobię rezonansu lub skierował mnie do jakiejś pani profesor na diagnozę, na drugi koniec Polski. no cóż, nie każdego na wszystko stać, pomimo, że zdrowie bezcenne to często tylko za pieniądze można je kupić, a nie każdy je ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
I znowu szkoda że informacja o bólu pojawiła się tak poźno ale to domena wielu forumowiczów.Rehabilitant zachował ostrożność ale fakt że diagnoza jest niezbędna czyli MR.W przypadku dyskopatii należy unikać jak ognia przodopochylenia tułowia ,kaszlu ,kataru oraz zaparć.Pozwoli to stworzyć warunki do cofnięcia ewentualnej wypukliny lub zrostu przepukliny.Trzeba mieć świadomość że raz uszkodzony krążek nigdy nie będzie jak nowy.Jeszcze jedno:tych przypadłości nie da się wyleczyć elektronicznie ,można jedynie coś zasugerować,doradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość penmar
CYTAT "jacekpb Nie masz fizjologicznej krzywizny kregosłupa a zmiany na trzonach to właśnie rezultat braku lordozy .Zresztą stawy Luschki (unkowertebralne)też.Dretwienie palców raczej wiaże sie z uwięzgnięciem nerwu pośrodkowego.Pytanie :jak stoisz swobodnie to czy wszystkie palce są zgiete? " Tak sa lekko zgięte, nie sa wyprostowane. Pozdrawiam,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Raczej twoja dolegliwość nie wiąże się z kręgosłupem.Mam nadzieję że zbadano ewentualny zespół cieśni nadgarstka.Nerw pośrodkowy często jest uwięzgnięty(tak jakbyś szedł po grząskim gruncie będzie trudno wyciągać buty)i może powodować drętwienie palców a nawet bolesność karku i okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość penmar
dzieki z a info musze chyba zmienic lekarza, ten jak mu powiedzialem ze to raczej jest od lokcia to wyslal mnie na bio prady lokcie paranoja jakas nic pojde i zobacze co z tego bedzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aknieszka
TK kręgosłupa L2-S1 opis:L2/L3/L4/L5-obrazy krążków, struktur wewnątrzkanałowych prawidłowe. Elementy kostno stawowe prawidłowe. L5/S1-centralna wypuklina dokanałowa krążkagrubości 0,8 cm uciska przednią część worka oponowego w poziomieodejścia korzeni S1. Ponad to po stronie prawej zwęża górną część zachyłka bocznego i uciska oraz przemieszcza początkowy odcinek prawego korzenia S1. Proszę o tłumaczenie z polskiego na "nasze". Często bolą mnie plecy w dolnej części na wysokości nerek, czasami ból promieniuje do prawej nogi. Dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Torszkę niezwiazane z lordozą, ale chciałbym zapytać co oznacza \"niepełne spojenie tylnego łuku kręgu L5 oraz rozszczep tylnych łuków kości krzyżowej - wada rozwojowa\". Kiedyś pisałem o pogłębionej lordozie u dziewczyny, to wspomniał pan żebym sam się zbadał, bo jest duże prawdopodobieństwo że i u mnie coś tam wyjdzie. I wyszło... Boli jak siedzę. Gdybym nie prowadził siedzącego trybu życia pewnie do tej pory bym nie wiedział. Mam już skierowanie do ortopedy. Ciekawe czy będą ze mnie jeszcze ludzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla aknieszka.Masz wypuklinę z objawami neurologicznymi.Wypuklina to takie wybrzuszenie jakie może powstać np. na oponie samochodowej.Dretwienie nogi to rezultat ucisku korzenia nerwowego i boleć też będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Rozszczep kręgosłupa to wrodzona,często nieuleczalna choroba.Polega ona na tym ,że w łuku kręgu pozostaje szczelina i może występowac niedorozwój rdzenia ale istnieje wiele postaci przejściowych od niemal bezobjawowych do bardzo,bardzo ciężkich.Generalnie to na tym forum przebiłeś wszystkich trochę dlatego że to inny temat.Może masz postać małoobjawową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bamama
Jestem mamą11-latki. Ponad rok temu przeciążyła kręgosłup skacząc bardzo intensywnie na skakance. Konsekwencja był ból pleców i unikanie tego bólu. Po jakimś czasie, gdy wydawało sie że jakoś się wszystko dobrze skończyło okazało sie, że moje dziecko dziwnie chodzi, wstaje z łóżka czy krzesła, wchodzi po schodach, nie schyla się. Niby nic jej już nie bolało. Seria badań wskazanych przez lakarzy wykluczyła najgorsze : raka kości, gruźlice kości itp. Wciąż zwracaliśmy jej uwage by chodziła prosto, biegnąc nie podskakiwała na jednej nodze. Niestety przez rok unikania bóllu pleców utrwaliła sie pogłębiona lordoza / gorset mięśniowy jest w strasznym stanie. Teraz rechabilitujemy ją prywatnie, ale pozostał problem szkoły i lekcji wf. Nie chce by była z nich zwolniona , ale oceny doprowadzają ją do rozpaczy. Marta nie potrafi teraz biegać , robić przewrotów itp. Chce porozmawiac z nauczycielem by zwolnił ja z części ćwiczeń . Ale z jakich??? Może ktoś mi podpowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
A dokładnie co wykazały badania np.rtg?A czy ból nie nasila się podczas schodzenia ze schodów?Z lekcjami może być problem ale można spróbować porozumieć się z nauczycielem tylko byłoby potrzebne zaswiadczenie od lekarza z dokładnymi wytycznymi bo choć znają oni postępowanie w przypadku niektórych chorób to jednak o wiekszości chorób nie mają pojęcia.Z drugiej strony trudno będzie mu przeprowadzić lekcje gdyż musi zwracać uwagę na wielu uczniów no i wreszcie ten człowiek ma program do zrealizowania,który został zatwierdzony przez ministerstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilkaa17..
A co może oznaczać ból pojawiający się właśnie przy schodzeniu po schodach? Czasem, gdy schodzę, czuję na dole, w krzyżu, lekko po prawej stronie takie ukłucie, ból trwa chwile i przechodzi... oprócz tego czasem miewam lekkie pobolewania kręgosłupa w tym odcinku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
a może oznaczać wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stachu1973.
A nie przede wszystkim stenoze kanału kręgowego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Może np. rotację kręgu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Małgorzata Łódź
Od roku cierpię na bóle kręgosłupa szyjnego. W lutym miałam zrobione zdjęcie RTG - spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej, nierówny zarys blaszki granicznej od strony przedniej trzonu kręgu C5. We wrześniu RM - wykonane w obrazach T1 i T2 zależnych w płaszczyznach strzałkowych i osiowych, zniesiona lordoza kręgosłupa szyjnego, dyskretne uogólnione uwypuklenie tarcz międzykręgowych C5-C7 obraz na pograniczu normy. Codziennie wieczorami mam silne bóle, nie wiem jak już sobie z tym radzić, lekarze do których chodzę nie są w stanie mi więcej pomóc. 1.12 br mam umówioną wizytę u neurochirurga. Czy może mi ktoś podpowiedzieć jak walczyć z tym dalej i jak złagodzić bóle. Z góry dziękuję, pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
A czego są te bóle i jak można je opisać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
precyzując ,czy boli np. cała szyja lub ból nasila się przy wstrzymywanym kichaniu,promieniuje gdzies tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Małgorzata Łódź
ból promieniuje na cały lewy bark i rękę nie mogę się pochylać do przodu bo mam wrażenie jak by mi ktos wyrywał kości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Małgorzata Łódź
nie napisałam że przeszłam już chyba wszystkie zabiegi rehabilitacyje to jest diodynamika ultradzwięki laser punktowy i jeszcze inne których już nie pamiętam nazwy . najbardziej boli wieczorami nie mogę leżeć bo sztywnieje mi cały lewy bark łącznie z ręką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×