Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Gość jacekpb
masz kosć krzyżową ustawioną poziomo(os sacrum acutum) grozi to kręgozmykiem.Pogłębioną lordozę można spróbować spłaszczyć wraz z przywróceniem stabilizacji kręgosłupa czyli mięśnie poprzeczny ,wielodzielny itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aneta77
RTG kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i stawów biodrowych:Zwężenie tarczy międzykręgowej L5-S 1(discopathia).Kreg S1przejściowy,wykazuje cechy symetrycznej lumbalizacji.Cechy niewielkiej niestabilności pograniczaL-S kręgosłupa.Asymetria miednicy,sugerująca skrócenie prawej kończyny dolnej. No i jestem cała w strachu,bo to wszystko okropnie brzmi....Czy ktoś umie "po naszemu"? Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AzureXxX
A ja bym się chciała spytać, bo już nie wiem gdzie mam się z tym zgłosić. Niedawno zauważyłam, że gdy stoję w pozycji prostej w dolnej części pleców tworzy mi się zagłębienie. Zupełnie, jakby kręgosłup wpychał się w dołek. Ale gdy siedzę czy kucam, mam proste plecy... Również przy pochylaniu bardzo odstają mi łopatki i mam wtedy takie zaokrąglone plecy. Poszukałam informacji o takich problemach i jedynie najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się lordoza... Czy to możliwe? Mam zaledwie 16 lat, a w dzieciństwie miałam problemy z prostymi nogami. Martwię się, czy to mogło pojawić się tak nagle? Może po prostu tego nie wiedziałam? Mam zgłosić się do lekarza? Pomocy... Naprawdę nie wiem, gdzie się spytać. Zapomniałam dodać. Również przy pochylaniu, gdy długo znajduję się w takiej pozyji strasznie bolą mnie pelcy. Właśnie to miejsce i odcinek szyjny. Czy ktoś mógłby dokładnie opisać, czym jest ta choroba? Pozdrawiam wszystkich. :( Dziekuję za uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
lordoza nie jest przyczyną bo moja jest fizjologiczna jak również moje odcinki lędźwiwoy krzyżowy oraz stawy krzyzowo biodrowe nie wykazują żadnych zmian w obrazie rtg a dodam że mam 35 lat ,przebyłem poważny uraz ale jak widać można się postarać tak dla siebie oraz w moim przypadku aby udowodnić innym że można.Ja zawsze myślałem, że w szczególności kobiety chcą mieć proste nogi i to nie jest problem ale jak widać myliłem się.Pytasz czy mogo się to (tylko precyzyjniej CO) nagle .A SKĄD MAMY O TYM WIEDZIEĆ.TO TY POWINNAŚ TO NAPISAĆ.NIKT NIGDY CIĘ NIE OGLĄDAŁ NP. RODZICE ,LEKARZ PIERWSZEGO KONTAKTU?Jakbyś nie chciała iść do lekarza to pozostaje np.wróżka lub egzorcysta.A poza tym bez komentarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
dla aneta77.to zwężenie to prawdopodobnie wypuklina ale potwierdzi to rezonans lub tomograf i rozstrzygnie czy to nie przepuklina .Wypuklina to takie wybrzuszenie na krążku międzykręgowym a przepuklina jest gdy taka wypuklina pęknie i wyleje się zawartość.Niestabilność grozi np. kręgozmykiem czyli przesunięciem kręgu do pęknięcia włącznie.Asymetria czyli miednica jest inna po stronie prawej i lewej a powinna być lustrzanym odbiciem.Co to za asymetria nie piszesz bo mogą być wykształcone panewki w różnych miejscach(niesymetrycznych)albo cokolwiek innego.Symetryczna lumbalizacja to włączanie kręgu z jednego odcinka kręgosłupa do innego.Takie rzeczy się zdarzają w związku z rozwojem człowieka(ewolucja)i czasem są nawet postępowe ale czasem nie.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aneta77
Bardzo dziękuję jackupb.Tak po cichu liczyłam na parę słów od Ciebie.Jesteś tu w tej naszej lordozie i innych przypadłosciach kręgosłupowych takim aniołem od podtrzymywania ludzi na duchu i tłumaczeniu z lekarskiego na nasz.Jeszcze raz dzięki za poświęcony czas. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slepy
kurcze. chlopie. szacunek za wiedze i poswiecony czas. czytalem powzysze komentarze. klasa:) ja tez mam problem. gram od 14 lat w pilke nozna. od 4 lat z bolem. dzis bylem na rtg." sakralizacja krego S1. organiczenie lordozy ledzwioej." wizyte u specjalsty mam dopreo za miesiac. npiasz prosze co to znaczy i co o tym sadzisz bo sie denerwuje. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
trochę dziwnie opisane bo :Lumbalizacja to włączenie ostatniego kręgu piersiowego(Th 12) lub pierwszego krzyżowego (S1) w odcinek lędźwiowy zaś sakralizacja to włączenie ostatniego kręgu lędźwiowego (L5) w odcinek krzyżowy.S1 nie może się "sakralizowac" bo on jest w odcinku krzyżowym. S to z łaciny odc. krzyżowy (sacrum) . Tak czy inaczej to wada wrodzona (lumbalizacja też).W rozwoju rodowym człowieka jako gatunku oczywiście zachodzą pewne zmiany również przystosowawcze i niektóre są postępowe a niektóre nie .Nie oznacza to jednak że jesteś nadczłowiekiem jak również odwrotnie.To po prostu ewolucja gatunku.Wszystko zależy od tego jaka jest to zmiana, bo znam człowieka z dodatkowymi kanałami zębowymi a myślę ,że gryzie zupełnie normalnie.Ograniczenie to zniesienie, spłaszczenie fizjologicznej krzywizny.Powiedzmy jakbyś wyprostował banana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slepy
dziekuje za odpwiedz. nie cche za bnardzo przynudzac ale jakbys mial czas to napisz prosze czy to ograniczenie lordozy to powazna wada? (bo jesli chodzi o sakralizacje czy lumbalizacje to zaptam lekarza jak bardzo jest to zmienione) dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
lordoza lędźwiowa to naturalna krzywizna kręgosłupa(bo kręgosłup jest prosty tylko w płaszczyźnie czołowej a w strzałkowej jest "powyginany"ale w bardzo konkretny sposób)i jest własnością wyłącznie ludzką.Ze wszystkich zwierząt tylko człowiek tak ma.Twój kręgosłup zamiast być łukowato wygięty do przodu jest po prostu wyprostowany.Z uwagi na źle przenoszone obciążenia grozi to zwężeniem przestrzeni międzykręgowej bo krążek będzie się prawie tylko odwadniał.Krążek nie ma naczyń krwionośnych ,zanikają one około 2-go roku życia a później "żyje z ruchu".Konsekwencją takiego przewlekłego przeciążenia może być wypuklina również dokręgowa tzw guzek schmorla dalej jako rozwinięcie przepuklina oraz np.zwężenie otworów międzykręgowych , zwężenie naczyń krwionośnych i wiele ,wiele innych.Na to się nie umiera ale konsekwencje mogą być bardzo dokuczliwe lub nawet niebezpieczne dla zdrowia.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosia27wawa
Panie Jacku, To pytanie kieruję głównie do Pana, gdyż jestem pod ogromnym wrażeniem Pana wiedzy, jest ona znacznie większa od wiedzy wielu lekarzy, z którymi miałam już doczynienia... Oczywiście mam świadomość, że bez badań nie może powiedzieć Pan nic na 100%, ale jak Pan przypuszcza... Otóż, od pewnego czasu narzekałam na bóle w odcinku lędźwiowym, miały one raczej charakter rzekomokorzeniowy. Chociaż cała sprawa zaczęła się, co śmieszne, od tego, że wyciągałam korek z wanny, nie mając ku temu siły, siłowałam się bardzo i bum.. zabolało, aczkolwiek następnego dnia przeszło. Od tego czasu były różne pobolewania. Nigdy ból nie pojawiał się przy kaszlu, kichaniu itp. Teraz, od kilku dni, czasem gdy kaszlę, bo nie zawsze, odczuwam ból niemalże w kości ogonowej, bardzo nisko. Wiem, że to może być oznaka wypadniętego dysku, chociaż, czy taka błahostka mogła spowodować wypadnięcie dysku? Na to pytanie raczej nikt mi nie odpowie, ale jestem ciekawa, czy jakaś inna dolegliwość może powodować właśnie bóle przy kaszlu??? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Do wypukliny(przepukliny)jądra miażdżystego może dojść na dwa sposoby.1-to nagły uraz czyli na zupełnie zdrową tkankę zadziałamy siła znacznie przekraczającą jego wytrzymałość ale tak naprawdę taki mechanizm jest spotykany bardzo rzadko.2-to droga przewlekłego przeciążenia czyli innymi słowy mikrourazy na raty ale także np. nieprawidłowe krzywizny kręgosłupa,brak równowagi mięśniowej ,zablokowania stawów itd.(to takie najczęstsze).Przy przewlekłym przeciążeniu nie uszkadza się krążka od razu ale znacznie go coraz bardziej osłabia .W pewnym momencie jest on tak słaby,ale jeszcze w całości,że wystarczy mała siła aby go zniszczyć.Potwierdzają to opowieści ludzi o tym ,że wstałem rano ,było ok ,chciałem sie ogolić(czyli przodopochylenie)i niestety pojawił się BÓL,lub jw.ale myłem zęby,odkurzałem.Świadczy to o toczącej się od dawna chorobie zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego.Szarpanie korka od wanny jest podobną czynnością w sensie wykonywanego ruchu.Taka błahostka może spowodować "wypadnięcie"dysku.Na marginesie dysk nie wypada ale to bardzo częsty bład laików .Precyzując na krążku tworzy się wybrzuszenie to wypuklina lub krążek pęka to przepuklina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Do rzeczy.Często w okolicy kości ogonowej bóle są spowodowane promieniowaniem z innych struktur z dolnej części grzbietu np.stawu krzyżowo biodrowego ,okolicy guza kulszowego a wówczas kość guziczna jest tkliwa wyłącznie po jednej stronie.Jest jeszcze możliwe "zakleszczenie"powięzi.Powięź to łożysko dla mięśnia i gdy nie pozwala na swobodne jego przesuwanie dochodzi do bolesności.W tym przypadku przytrzyma mięsień najszerszy grzbietu nazywany mięśniem kaszlu.Dalej utrzymując wzmożone napięcie (również ochronne ale także odruchowe)może wywolywać bolesność w odleglejszych strukturach.Ta nieprawidłowa praca powięzi wydaje mi się b.prawdopodobna ale sprawdzić trzeba calą okolicę lędźwiowo-krzyżową,stawy krzyżowo biodrowe a najbardziej ich dolną część ale bada się całe.Może to nie dyskopatia.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosia27wawa
Serdecznie Panu dziękuję!! Zadałam to pytanie tutaj, dlatego, że odwiedziłam już kilku lekarzy ortopedów, jedni mówili: absolutnie nie ma Pani dyskopatii! inni: tak, to dyskopatia! Obecnie staram się o skierowanie na rezonans magnetyczny, kolejka będzie zapewne długa, więc aby uspokoić się - napisałam tutaj. Żaden z lekarzy nie wytlumaczył mi tego, tak precyzyjnie, jak uczynił to Pan. Ukłony szacunku w Pana stronę, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
jakby kolejka była baaardzo długa to dużo tańsze ale mniej precyzyjne jest rtg.Można wykonać samemu za kaskę jakby nie chcieli dać skierowania,albo mówiono to badanie albo tamto i czekac na rezonans.Z tym może już coś będzie wiadomo i być może wcześniej można pójść do rehabilitanta.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
wykonaj taki test najlepiej jakby ktoś to obserwował.Połóż się na plecach ,ręce mogą być na karku ,nogi wyprostowane w stawach biodrowych i kolanowych.Kostki muszą być równo .Teraz wykonujesz tzw. brzuszek (ewentualnie ktoś lekko pomaga z tyłu pchając plecy).Podczas tego brzuszka partner uważnie obserwuje twoje stopy tzn.czy idą równo,a może któraś jakby zostawała w tyle i dopiero później doganiała te jakby szybszą.Oraz czy w pełnym siadzie kostki pozostają równo czy może któraś wysuwa się do przodu.Niech partner uważnie obserwuje pracę stóp.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosia27wawa
Spróbuję dzisiaj wieczorem wykonać ten test. Zdjęcie RTG już robiłam, ale wiele ono nie wykazało, poza spłyconą lordozą i zwężeniem L5-S1, zrotowaniem kręgosłupa w prawo, ale lekarz powiedział, że nie są to jakieś straszne zmiany, że wynikają zapewne ze złej postawy.... Dlatego wolałabym wykonać jeszcze rezonans. Co do bólu, trudno mi go zlokalizować, ale jest gdzieś na poziomie S2-S3 - po prawej stronie minimalnie, punktowo, jakby ktoś tam kłuł..ale tylko przy kaszlu i to nie zawsze, jeśli będę siedzieć z oparciem i kaszleć to nie boli, natomiast jeśli bez oparcia to wówczas czasem zakłuje, kichanie tego nie wywołuje. Dlatego sama już nie wiem, bo z jednej strony mogłoby to wskazywać na dyskopatię... Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sylmika
a moze mnie ktos cos konkretnego napisze.ja z kolei mam skolioze lewostronna odcinka piersiowego,a prawe ramie ciagle leci mi na dol,tak ze jak probuje sie wyprostowac to mnie nawet w ledzwiach boli.sylwetka wyglada nieciekawie bo caly czas jestem spieta bo wciaz mysle o tym prawym lecacym w dol barku(do przodu zamiast w rownej linii).mam teraz rechabilitacje,ale wzmacniam cwiczeniami ledzwie,a co z tym barkiem,rechabilitantka kazala mi naciagac gume od drabinki ku sobie,ale mnie to nic nie daje.jak wyprostowac ramiona???dodam,ze po cwiczeniach prawe kolano zaczelo sie dziwnie zachowywac,nie moge go utrzymac bo sie\"chybocze do tylu.ja chyba jestem juz na straty,bo mam30 lat ,czy ktos moze mi cos doradzic blagam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lordi
Witam:) Miałam ostatnio badania kręgosłupa na uczelni i wyszło mi, że mam \"Typ lordotyczny: 2 pogłębiony\" co to znaczy, to ja nie mam pojęcia? Może ktoś z Państwa się orientuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Oznacza to postawę wiotką i że lordoza jest większa niż kifoza.Ideałem jest typ równoważny.Ta cyfra wynika z badania ,mierzy się odpowiednie kąty pomiędzy określonymi punktami ciała i jeżeli wartość wynosi ileś tam to mamy 1,2 lub3.Twoja sylwetka charakteryzuje się jakby wypiętym brzuchem.Można być wręcz chudym ale brzuch jest uwypuklony.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slepy
Jacku, to niesamowite ze ktos z Twoja wiedza daje takie trafne porady za friko, chialbym sie u Ciebie leczyc. czy jestes lekarzem lub kims kto moze sie spotkac i pogadac... jesli tak to w jakim miescie mozna Cie zastac:) bylem u ortopedy i nie powiedzial mi prawie nic. jak mu powiedzialem to co wiem od Ciebie to prawie zbeiral szczeke z podlogi z wrazenia. pelen frajer to byl jakis. teraz ide do psortowego - niby fachowca:) jesli jest szansa na nawiazanie wspolpracy to prosze o kontakt:) pozdrawiam bardzo serdecznie Jacka i wszytskich jego sympatyków. ps aprospos lekarzy i służby zdrowia: "porazka to nie przegrac - porazka to nie podjac walki"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Z oczywistych przyczyn bez odpowiedzi.Ale powtórzę S1 nie może się sakralizować bo on tam jest (w odcinku sakralnym czyli krzyżowym)z natury rzeczy.Taka jest anatomia człowieka.Jeżeli oboje wejdziemy do sklepu to żaden z nas nie jest tam bardziej.Opis twojego rtg jest według zasady:ma pan dwie zdrowe ręce a to chyba powinno być normalne.Może opisującemu rtg chodziło o sakralizację L5 do S1 ale można tylko gdybać bo jeżeli dobrze przepisałeś opis to opisujący zwyczajnie majaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lordi
Dziękuje za odp. :) ale mam jeszcze jedno pytanie... Czy mogę to jakoś zminimalizować, czy potrzebuje jakiejś terapii, czy to po prostu normalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Mogą istnieć takie rodzaje sylwetki ale powinien być typ równoważny.O ile nie zdiagnozowano innych przyczyn to najczęściej występuje brak równowagi mięśniowej .Problem może występowac nie tylko w sile ale również wytrzymałości mięśniowej.Ja bym spróbował się wyleczyć np.kierunkowymi ćwiczeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Lordi
Dziękuje bardzo za odpowiedz na moje pytania:) Po tych badaniach nikt nam ich nie przeanalizował, niektórzy ostali co prawda skierowanie na rehabilitację zapewnioną przez uczelnie. Ja jednak nie zaliczam się do nich, w takim razie zacznę coś działać na własną rękę :) Dziękuję jeszcze raz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinz
Witam, Jeśli można prosił bym o analize tego wyniku RTG, co z czym i czego sie spodziewać. A zdjęcie RTG zostało zrobione na potrzeby dretwiejącej lewej reki krawedz razem z palcem nr IV i V opis zdjecia nastepujacy. Zdj rtg kregoslupa szyjnego - wykazuja splaszczecnie fizjologicznej lordozy z nastepowymi pojedynczymi poczatkowymi zmianami zwyrodnieniowymi na krawedziach trzonow i w stawach unkowertebralnych. Wielkie dzieki za analize i odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marcinz
Witam, Jeśli można prosił bym o analize tego wyniku RTG, co z czym i czego sie spodziewać. A zdjęcie RTG zostało zrobione na potrzeby dretwiejącej lewej reki krawedz razem z palcem nr IV i V opis zdjecia nastepujacy. Zdj rtg kregoslupa szyjnego - wykazuja splaszczecnie fizjologicznej lordozy z nastepowymi pojedynczymi poczatkowymi zmianami zwyrodnieniowymi na krawedziach trzonow i w stawach unkowertebralnych. Wielkie dzieki za analize i odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×