Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość pompon

lordoza

Polecane posty

Gość DR_DRE
Dzieki jacekpb zrobie jak mówisz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacekbp ale powiedz mi czy moge cos z tym zrobic? prosze to dla mnie bardzo wazne:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Sirkowa .Masz lordozę ale pogłębioną czy zniesioną.Kręgozmyk jaki i którego kręgu dotyczy ,którego stopnia lub ile mm.Prawdopodobnie masz kręgozmyk zwyrodnieniowy czyli jakby przesunięty do przodu (brzusznie)ale jeżeli piszesz takie rzeczy to pewnie masz jakieś badanie np.rtg.Po prostu przytocz jego treść na forum lub wyślij na mail(wcześniej jest podany)Bez takich informacji nie można doradzić niczego.Wcześniej pytałem o pewne rzeczy ale bez echa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Prosty2
A moj problem jest taki ze ja niemam tego wygiecia w odcinku ledzwiowym kiedys je mialem ale teraz zaniklo jak tak reka sprawdzam pllecy czy moge cos zrobic by znowu zagiac sobie kregosłup ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Byc może da się odtworzyć fizjologiczną lordozę lędżwiową ale trzeba się dowiedzieć co się tam już nawyrabiało .Idź na rtg. i zacytuj opis.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Asiurrrrreeekkkkk
Asiurrrrreeekkkkk Witam Na orzeczeniu lek. mam napisane ( po wypadku ) Skrecenie kregosłupa szyjnego RTG odprostowanie lordozy szyjnej Zalecenia : kołnierz miekki Co to w zasadzie znaczy - odprostowanie lordozy szyjnej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Asiurrrrreeekkkkk
I jak to sie leczy???? Czy przyczyna moze byc wypadek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Odprostowanie to zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej.Kręgosłup powinien być łukowato wygięty do przodu a u ciebie jest prosty.Dla potwierdzenia udziału wypadku w schorzeniu idealne byłoby posiadanie wcześniejszego RTG.Zazwyczaj urazy po wypadkowe są cięższe ale oczywiście nie zawsze.Nie piszesz o osteofitach,zaostrzeniach krawędzi trzonów, kręgów , złamaniach , przepuklinach więc wiele wskazuje na to że leczyć można za pomocą ćwiczen.Trudno jednak jest,na podstawie podanych informacji,zawyrokować o tym czy przyczyna był tylko wypadek czy moze wcześniejsza choroba którą wypadek pogłębił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Asiurrrrreeekkkkk
Po wypadku mam jakies dziwe dolegliwosci , których nie miałam wczesniej tj: zawroty, dretwienie reki, bol w klatce piersiowej , bol gardła (?) od dnia wypadku mam trudnoosci z przełykaniem , bol gałek ocznych , bol karku az do połowy pleców. Dopiero zamierzam udac sie do lekarza na bardziej szczegółowe badania, RTG mam z pogotowia Dzieki wielkie , pozdrwiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Martin78
Witam Serdecznie.. Dziś odebrałem zdjęcie RTG i Q mojemu zaskoczeniu zobaczyłem opis.. "Zwężenie L4-L5-S1, Osłabienie Fizjologicznej Lordozy" Co to znaczy i czy mam już się zacząć martwić? ps. Obecnie ćwiczę na siłowni jakieś 10 lat.(amator) Mam nadzieję że nie będe musiał zaprzestać, bo chyba bym potrzebował psychologa. Bo sport siłowy to moja pasja i hobby. pozdrawiam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ludzieeeeeeeeeeeeee
zwezenie samo sie nie cofnie, ale lordoze mozna wzmocnic odpowiednimi cwiczeniami i fizykoterapia, Martin idz z wynikiem do ortopedy on Ci powie czy mozesz nadal cwiczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
martin78 Osłabienie lordozy należy rozumieć jako jej spłaszczenie.Obciążenie jest wtedy przenoszone tylko przez trzony kręgów i krążek ulega dehydratacji,dochodzi do zwężenia przestrzeni międzykręgowych.Nie piszesz o np.zaostrzeniach krawędzi trzonów lu innych zmianach.Jeżeli ich nie ma lub są małe lub mało poważne to bez tragedii.Najlepszy byłby lekarz współpracujący z fizjoterapeutą bo fizykoterapia tu tylko wspomoże proces zdrowienia.Nie sądzę aby trzeba było rezygnować z siłowni,tylko może nie będziesz wykonywał pewnych ćwiczeń ale wskazane będą inne.Przy zniesionych krzywiznach kręgosłupa zwężenia to norma bo krążek międzykręgowy traci naczynia krwionośne około 2roku życia człowieka a później "żyje z ruchu" czyli naprzemiennego obciążania i odciążania.Jezeli ww. segmenty są zablokowane to możliwości nawodnienia krążka są ograniczone.Dobrze że chcesz coś ztym zrobić.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Precyzując wcześniejszą wypowiedź:osłabiona lordoza może oznaczać niepełne spłaszczenie czyli łagodniejszy stan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam; Mam pytanie ogólne na temat pogłębionej lordozy lędźwiowej. To skrzywienie kręgosłupa ma moja dziewczyna, ma 22 lata. Jak poważna jest to wada, czy koniecznie trzeba to leczyć, czy może jest już na to za późno, i jak ta wada może wpływać na stan jej zdrowia w przyszłości. Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ludzieeeeeeeeeeeeee
to nie jest na razie nic powaznego, ale niech robi cwiczenia wzmacniajace. jest w takim wieku, ze przy odpowiednich cwiczeniach da sie to wszystko jeszcze naprawic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Martin78
Witam, Dziś byłem na wizycie u lekarza tylko że rodzinnego więc dała mi skierowanie do ortopedy.. Teraz będę musiał iść prywatnie bo inaczej chyba nie bardzo skoro ja już bym chciał coś z tym zrobić. Byłem kiedyś u masażystki a ona stwierdziła ze mam przepuklinę między 4 a 5 dyskiem.. ;/ i tak się zaczęło... Dziękuje i pozdrawiam..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
martin78 czyli miałbyś przepuklinę L4 ale nie każde zwężenie przestrzeni międzykręgowej to przepuklina bo są również wypukliny oraz tzw. guzki Schmorla.W przypadku tych ostatnich blaszki graniczne wyginają się do środka trzonów ale nie dokanałowo.Płyn jest wyciskany z warstwy gąbczastej kości za pośrednictwem żył ale gdy nasila się kompresja niewielki rozmiar naczyń może opóźnić tempo opróżniania.Możesz mieć również zwiotczenie krążka bez zmian strukturalnych.Może masażystka się po prostu myli.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Martin78 to by była przepuklina L4 ale nie pisałeś nic o tym z rtg.Nie zawsze jest przepuklina bo może być wypuklina ,guzek Schmorla lub tylko utrata sprężystości krążka.Pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Martinho Każda wada wymaga leczenia te mniej poważne też bo z czasem się rozwijają np.zaburzenia trawienia,miesiączkowania,utrudnienie ruchów przepony i odpływu z nich krwi żylnej,zaburzenia statyczno dynamiczne ciała oraz bóle w okolicy krzyżowej.Jak poważna jest choroba należy stwiedzić indywidualnie.Czy nie jest za późno też ale można zatrzymać rozwój choroby a często choć trochę cofnąć.Stawając przed wyborem :co wolisz ,żeby bolała cię głowa i ząb czy tylko ząb.Wiek nie musi być najważniejszy a raczej stan zdrowia ale czas działa na niekorzyść.Ja już to pisałem, ale:należy uzyskać pełną ruchomość w stawach(sam tego nie zrobisz),jeżeli to konieczne to rozciągnąć przykurczone mięśnie(też trudne,bo które i jak)i dopiero wtedy wzmacniać i to bardzo konkretne mięśnie.Popularne "brzuszki"mogą jej zaszkodzić bo wzmocnisz prawdopodobnie przykurczony mięsień biodrowo lędźwiowy.Ćwiczenie na zasadzie czegokolwiek po prostu może szkodzić.Ale uważam że trzeba spróbować coś z tym mądrze zrobić bo bezkrytyczne "wzmacnianie"niekoniecznie przyniesie efekt a przy ograniczonej ruchomości(zresztą bardzo częstej)po prostu się nie uda w zadawalającym stopniu a moze wręcz zniechęcić lub wywołać inne dolegliwości.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli jakiś dobry ortopeda byłby wskazany? A co to znaczy \"ograniczona ruchomość\"? Ona ma w dodatku jakieś lekkie skrzywienie biodra, nie wiem jak to sie fachowo nazywa. Pewnie jedna wada miała wpływ na drugą. Jeśli dowie się że mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę lub samą ciążą to może podziała to na nią mobilizująco...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Każdy człowiek ma określony zakres ruchu w stawach.Np staw łokciowy - ruch zgięcia do pełnego wyprostu a o ograniczonej ruchomości będziemy mówić wtedy gdy nie będziesz w stanie jej całkowicie wyprostować lub odpowiednio zgiąć.W przypadku stawu biodrowego Twoja dziewczyna nie będzie w stanie wykonać z leżenia przodem (na brzuchu) przeprostu uda w stawie biodrowym do wartości 10-15 stopni.Prawdopodobna jest także nieprawidłowa kolejność włączania mięśni czyli powinno być tylna grupa uda-pośladkowy wielki a u niej skurcz rozpocznie się od lędźwiowego prostownika grzbietu.Należy zbadać przyczynę skośnego ustawienia miednicy np. dysplazja stawów biodrowych.Takie ustawienie miednicy może mieć wpływ na ewentualną skoliozę.Ortopeda jak najbardziej wskazany dla pełnej diagnostyki a później rehabilitacja(zwyczajowo dość długa).W przypadku pogłębionej lordozy lędźwiowej nadmiernie wygięty kręgosłup "wypycha" narządy wewnętrzne do przodu w tym również te kobiece ale nie trzeba demonizować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki jacekpb za te informacje. Jeśli chodzi o leżenie przodem to ona ma nawyk spania na brzuchu. Przypuszczam, że przy pogłębionej lordozie jest to niekorzystne? Czyli ta ograniczona ruchomość może dotyczyć stawu biodrowego. Ona akurat nie ma z tym problemów. Jej skrzywienie powoduje nieznaczną różnicę w długości nóg. I czasem skarży się na ból biodra. Najgorsze w tego typu schorzeniach jest to, że poprawienie czegoś wymaga dużo samodyscypliny, zaangażowania i czasu, a o to trudno:/ Wcześniej czy później weźmie się za siebie, ale obawiam się, żeby nie było już za późno:/ ehh...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
To, że śpi na brzuchu to dobrze ale nadmierna ruchomosć występuje w odcinku lędzwoiwym kompensując tym samym pewne ograniczenia za strony stawy biodrowego.W celu redukcji nadmiernej lordozy lędźwiowej podkłada się pod brzuch niedużą poduszkę lub kocyk.Jeśli panewki stawów biodrowych są prawidłowo wykształcone oraz szyjki głów kości udowych nie mają cech patologicznych (np. USG) to dochodzi do przykurczu zgięciowego uda w stawie biodrowym. Pytanie:czy jak po prostu idzie to stawia obie stopy symetrycznie czy może jedną bardziej do środka(lub wręcz obie)??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
precyzując : Spanie na brzuchu może być niekorzyste gdy występuje zjawisko hypo-mobilności z jednej strony oraz kompensacyjnej hiper-mobilności z drugiej.Ta kompensacja najczęściej odbywa się w odcinku lędźwiowym.Nie zrozumiałem zdania: ona akurat nie ma z tym problemów bo z treści postu wynika że tak.Świadczy o tym ból w biodrach.Schorzenia stawu biodrowego to najczęściej wymieniana przyczyna pogł.lordozy lędźw.Jeśli nie ma zmian strukturalnych to pozostają ukierunkowane ćwiczenia wykonywane najlepiej pod okiem fachowca powtarzane samodzielnie jako "praca domowa".Nie chcę się mądrować ale Ty na pewno nie zbadasz ruchu zgięcia,przeprostu,odwiedzenia,przywiedzenia,obwiedzenia,rotacji zewnętrznej,wewnętrznej itd.oraz pewnie nie wiesz że w skrajnie patologicznym wzorcu ruchowym ruch przeprostu uda rozpoczynać się może skurczem górnej części mięśnia czworobocznego.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kazdy ma lordoze
a nawet dwie : szyjna i ledzwiowa autor odkryl ameryke? nie rozumiem ignorancji w sosunku do wlasnych problemow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
martinho a kto odkrył różnicę w długości nóg?Jest to często spotykane ale jeżeli została zdiagnozowana to przez kogo i dlaczego nic się z tym nie dzieje.O co jest trudno?O czas?To 40 -60 min.dziennie np. zamiast serialu.Można polubić.Innym problemem jest chęć a to zupełnie inne forum.Maksyma LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE nie jest idealna.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli rozumiem że pogłębienie lordozy prawdopodobnie wzięło się od tego biodra - taka niepożądana kompensacja? Myślałem, że to się nie wiąże, że ma po prostu pogłębioną lordozę. A jako że może spać na brzuchu, tzn. że nie ma tej ograniczonej ruchomości biodra. Bo napisałeś, że nie będzie w stanie wykonać leżenia przodem, jeśli ma ograniczoną ruchomość. Obie stopy stawia symetrycznie. W postawie widać jedynie, że odchyla plecy troche ponad normę. Nie pytałem, kto odkrył tą różnicę. Myślę, że była kiedyś u jakiegoś lekarza, ale z jakichś przyczyn nic nie było robione. Nie chciałem jeszcze tego tak drążyć, bo to jednak troszkę dla niej kłopotliwe, a my nie jesteśmy ze sobą długo. Ale teraz już będę bardziej naciskał, bo wiem, że lepiej ta maksyma lepiej późno niż wcale nie jest dobra. Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
martinho JA NAPISAŁEM ŻE PODCZAS LEŻENIA PRZODEM NIE BĘDZIE W stanie wykonać prawidłowo przeprostu uda w stawie biodrowym a nie że nie będzie leżeć przodem bo stojąc tak naprawdę też tego nie zrobi a bada się po prostu leżącego na brzuchu.Pogłębiona lordoza mogła się wziąć od biodra(bardzo częste)ale nie musiała bo może mieć osłabione mięśnie prosty ,poprzeczny brzucha ,pośladkowy wielki a przykurczone lędźwiowy prostownik grzbietu ,naprężacz powięzi szerokiej ,przednią część pośladkowego średniego, prosty uda,biodrowo lędźwiowy lub inne przyczyny.Taka pogł.lordoza (zniesiona zresztą też)bardzo,bardzo często wiąże się z biodrami bo na tę okolicę przypada środek ciężkości a jak piszesz o bólu w okolicy biodra to pytanie samo się nasuwa.Mierzy się ustawienie miednicy cyrklem willesa i wiadomo pod jakim kątem jest ustawiona(u kobiet 28 stopni).To całkowicie bezbolesne ,nieingerencyjne badanie przeprowadzane w bieliźnie,dotyka się do ciała człowieka w odpowiednim miejscu taki rodzaj kątomierza i wszystko jasne,nikt jej nie oszuka bo wynik widać jak na dłoni,można to porównać z odczytem z linijki a 22latka na pewno coś takiego umie.Nie znam nikogo kogo by to bolało bo po prostu chrzani a to badanie jest tak bezpieczne jak osłuchiwanie stetoskopem lub mierzenie temperatury pod pachą.Ona raczej była u kogoś ze swoim problemem,tylko chyba się po prostu krępuje(różnic w długości nóg sama nie zdiagnozowała ,no chyba że ma kilka cm.)Może jakiś pseudouczony(a takich pełno np. sąsiadka"habilitowana"lub ktoś normalny inaczej,leczący własne kompleksy)coś jej nagadał,że będzie nosić buty ortopedyczne lub coś takiego.Róznica w długości nóg jest czesto spotykana u większości ludzi tylko niewielu coś z tym robi bo o tym nie wie lub udają zdrowych.Taka rada:dobrze kojarzony jest masaż(chyba przez wszystkich),weźcie kaskę ,pójdźcie do fizjoterapeuty(rehabilitant)takiego po szkoleniach terapii manualnej(poszukaj w net adresów takich ośrodków,zadzwoń i powinni podać absolwentów z twojej okolicy,lub popytaj rozsądnych znajomych)i idźcie.Trochę oklepie plery,przeprowadzi mobilizacje ewentualnie manipulacje(nie bać się bo tylko brzmi podejrzanie)i może women nabierze tzw.ochoty jak ktoś jej powie że można cos z tym zrobić.Weź więcej kasy bo zaryzykuję że też nie jesteś 100% zdrowy,razem będzie raźniej i już.Gdybyś potrzebował odpowiedzi na pytania których nie chcesz tu stawiać to mail wcześniej.Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jacekpb
Takie kompensacje to norma bo organizm dąży do wyrównania strat ograniczonej ruchomości osiągajac nadruchomość gdzie indziej co z kolei prowdzi do dalszych problemów.Zdarza sie to również przeciwbólowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×