Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Kingala

ławeczka 50-tek i więcej

Polecane posty

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,WITAJ LAWECZKO!! Juz zagladam do Was! Jest i Kingala i babciaelektryczna i Pasja! Musza doknczyc moje posty o dzieciach na tronie,bo swieta juz blisko.Troche mi to przeszkadza w swiatecznym nastroju,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,11/DZIECI NA TRONIE PHILLIPPE ARIES w swojej ksiazce o historii dziecinstwa przytacza spostrzezenia lekarza dworu francuskiego Heroarda.Ludwiczek smieje sie do rozpuku,kiedy sluzaca laskocze go w ptaszka\" i \"trzesie sie na calym ciele\"Jako 6__latek Delfin spi w jednym pokoju z piastunka i podglada ja,gdyz nikt wowczas nie przejmuje sie obecnoscia dzieci podczas przebierania,,,,,,,,i stosunkow plciowych. \"Widzialem jej tylek\"___zwierzal sie Ludwik XIII doktorowi Heroardowi. Ludwik XIII ma 14 lat,gdy kladzie sie do lozka z jeszcze mlodsza dziewczynka,ktora musial poslubic.Wepchniety do sypialni,po dwoch godzinach \"mowi,,,ze uczynil te rzecz dwa razy;na to wyglada___brzmi relacja z pokladzin. Tak wychowany Delfin wyrasta na krola z wyrazna depresja,z powiklana osobowoscia seksualna, Syn Ludwika XIII krol__Slonce wstapil na tron w wieku 5 lat. Regencje sprawowala jego matka,nieudolna i pyszna Anna Austriaczka,ale realna wladze dzierzyl kardynal Juliusz Mazarini. Pozdrawiam serdecznie wszystkie milosniczki laweczki! PS.Szczegolne podziekowania przesylam dla Dalili za "Boze Narodzenie".A Pasji za wspaniale pomysly bozonarodzeniowe. Czekamy na kolejne!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Kingalo,ja takze mam problem z prezentami dla mojego syna. Z grzecznosci akceptuje,a pozniej okazuje sie ,ze marzyl o czyms innym.W tym roku postanowilam zabrac go na zakupy i ma to co chcial.Zgadzaja sie parametry,marka.Mam spokojna glowe. venesso,twoje posty o dzieciach na tronie traktujemy \"cos do czytania\'.Dlaczego Ci to przeszkadza w nastroju? babciu e. prosze pospieszyc z pomoca.Ty umiesz koledy i teraz potrzebuje Twojego wsparcia.Napisz slowa koledy \"Bog sie rodzi\" Bog zaplac dobra duszyczko! Pasjo,ja tez jestem Ci wdzieczna za twoje propozycje.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witaj Dalilo! Dziekuje za zrozumienie!Mam nadzieje,ze babciaelektryczna pomoze Ci.Wygladaj Jej,jest w drodze. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,12/ DZIECI NA TRONIE Ludwik lubil wojsko i wdrazal sie do polityki:jako chlopiec uczestniczyl w posiedzeniach Rady Krolewskiej.Ale tez szybko sie zakochiwal. Kardynal uroczyscie koronowal i szesciokrotnie namascil Ludwika,gdy ten mial 16 lat,w 1654r.jednak faktycznie to wlasnie kardynal Mazarini rzadzil az do smierci w 1661r.Dopiero wtedy 23-letni Ludwik XIV objal wladze. Wyrosl na niezwyklego krola;wladce absolutnego,ktorego niosly nie tylko chore ambicje,przekonanie o wielkosci,ale i struktury panstwowe stworzone przez kardynalow Richelieu-wszechwladnego za czasow Ludwika XIII i Mazariniego. Wyrosl zakochany w sobie krol,erotoman-bigamista,zadny bezustannego splendoru.Byl to jednoczesnie wladca,ktory wyniosl Francje na wyzyny potegi i kulturowego znaczenia. Pozdrawiam wszystkie panie!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Fosiexxxxxxx
driogie Panie mam prosbe robie ankiete o modzie i potrzebuje Waszych opinii, bo pisze prace dyplomowa z tego. I brakuje mi opinni KObiet w Waszej grupie wiekowej:) Mam niewiele ale bardzo interesujące wypowiedzi sie pojawiałay dlatego jesli miałybyscie 2 minutki czasu mi poswięcic byłabym wdzięczna bardzo i dziekuję. http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3329623 tutaj jest link pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,13/DZIECI NA TRONIE Tradycja przekazywania tutulow krolewskich dzieciom w obrebie dynastii Burbonow sprawila,ze ludwik XV byl krolem w wieku 5 lat.Koronowano go,gdy mial 12 lat,a majac 15 poslubil polska krolewne MARIE LESZCZYNSKA. Uznawany jest przez historiografie za wladce miernego,co byc moze kompensowal tlumami kochanek przewijajacych sie przez jego dwor.Stalo sie to zreszta dosc powszechnym obyczajem na dworach Europy: szly czasy libertynizmu. Jego wnuk LUDWIK XVI zostal krolem w wieku 10 lat.Co historia ma o nim do powiedzenia ? Jedyna wina Ludwika XVI bylo to,ze zostal krolem,pisal z franciska finezja hrabia Armand-Francois d Allonville. Paradoksalnie,wlasnie najbardziej ludzkiego z Ludwikow rewolucja sciela w 1792 r. jako obywatela Ludwika Capeta,wymieniajac jego zawod ostatni krol Francuzow. cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,14/DZIECI NA TRONIE---podsumowanie cz.ostatnia Przezywanie dziecinstwa na tronie nie bylo uczuciem przyjemnym,a raczej wysoce traumatycznym.Smutny byl los koronowanych dzieci.Okazalo sie,ze wladza w rekach niedojrzalych emocjonalnie istot nywa niebezpieczna. Na glowy dzieci____pomazancow spadalo zbyt duzo.Stawaly sie marionetkami w rekach doroslych: zagrozone,manipulowane,jednoczesnie swiadome wlasnej wielkosci wladcow____wpadaly w pulapke nierozwiazanych problemow. Walczyly potem z tymi potwornymi urazami przez cale zycie,niekiedy z fatalnym skutkiem politycznym.Niektore nigdy nie wyrastaly z wieku dzieciecego,infantylizujac zycie spoleczne calych narodow. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,koniec------------------------------------------------

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzisiaj o HISZPANII,,,,,,,,,,,,,,Prezenty do Trzech Kroli Hiszpanie skladaja sobie swiateczne zyczenia przelamujac sie turron.Jest to rodzaj chalwy,przy czym najpopularniejszy jest turron z Alcante: migdalowo--miodowa cienka kostka pokryta oplatkiem. Istnieje tez zwyczaj odwiedzania w swieta znajomych z Pastel de los Reyes____ciastem Trzech Kroli,przypominajacym keks.Oprocz bakalii sa w nim zapieczone drobne monety.Kto na nie trafi,musi upiec ciasto na nastepna Wigilie. Poznym wieczorem rozpoczyna sie kolacja wigilijna,podczas ktorej podawana jest pieczona morska ryba besugo. Bardzo wazna jest pasterka,po ktorej wszyscy wychodza na ulice,spiewaja koledy i bawia sie do bialego rana.na ulicach jest mnostwo pieknie przybranych choinek i wlasnie tu przede wszystkim czuje sie radosny,swiateczny nastroj. Swieto Bozego Narodzenia mija na zabawie i towarzyskich spotkaniach.Dwa dni swiat sa tylko w Katalonii,ktora slynie tez z pieknych ,olbrzymich szopek. ,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do Venesy
ciekawie piszesz,zawsze cos zaserwujesz fajnego, jestem tu codziennie,warto!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry! Do kazdego krzesla przypnij wstazki i zawiaz ladne kokardki. Na ich koncach umocuj blyszczace bombki. Kolorystyka takich dekoracji powinna harmonizowac z barwa zastawy i dekoracji na talerzach. Gwiazdki wyciete ze zdobionej tkaniny przypnij do firanek, a bombki zawies na sznureczkach o roznej dlugosci. Choinka w tradycyjnych bozonarodzeniowych barwach przywodzi na mysl swieta zapamietane z dziecinstwa. Oryginalne opakowania prezentow,pasujace do niej, wyczarujmy z resztek tapet w klasyczny wzor,tkanin i polyskliwego papieru. Zycze pogodnego dnia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zyczymy wam
Radosci w sercach,pokoju,spokoju,pomyslnosci i nadziei!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pomaranczowe damy,dziekuje za cieple slowa pod moim adresem,czytelniczko51___super prezent pod choinke!!!!! i przepiekne zyczenia!!!!!!!!!!!!!!! Dziekujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Boze Narodzenie,w Polsce zwane takze GODAMI.GODNYMI lub GODNIMI SWIETYMI WIECZORAMI,KOLADKA,rozpoczyna wieczor wigilijny 24 grudnia,a konczy dzien TRZECH KROLI___6 stycznia. Podobnie jak wiele innych swiat i uroczystosci religijnych,maja one bogata obrzedowosc ludowa,ktora jest swoistym polaczeniem rytualow koscielnych i przedchrzescijanskich wierzen,obyczajow,zabiegow magicznych. WIGILIA BOZEGO NARODZENIA byla i jest WIELKA uroczystosia. Od switu wychodzili domowi sludzy na ryby/.../. Dnia tego jednakowy po calej moze Polsce byl obiad. Trzy zupy,migdalowa z rodzynkami,barszcz z uszkami,grzybami i sledziem,kucia dla sluzacych,krazki z chrzanem,karp do podlewy ,szczupak z szafranem,placuszki z makiem i miodem,okonie z posiekanymi jajami i oliwa itd. cdn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13.\"Boze Narodzenie\" Ojciec ujmowal wtedy skrzypce,przygrywal na nich i spiewal: A wczora z wieczora,a wczora z wieczora z niebieskiego dwora....../patrz post babci e./ A gdy zaintonowal piesn: Bog sie rodzi,moc truchleje.../prosze o slowa/ dzieci wszystkie razem wybuchaly spiewem,jak placzem/.../ Pozniej mysmy sie z rodzicami dzielili oplatkiem i nareszcie zasiadalismy do wieczerzy, podczas ktorej matka drzala, aby dzieci nie udlawily sie oscia, a dzieci jadly ryby ze strachem i zdawalo im sie czasem, ze sie dlawia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A wczera z wieczora,a wczera z wieczora--patrz 06.12 godz.16:08 na str.36--post babci e.Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,,,,,,,,,,,,,,,,,WITAJ LAWECZKO! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,POLSKIE SWIETA ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,SWIETA NOC/2/ Obrus koniecznie zaslany byc musial na sianie,w czterech katach izby jadalnej staly cztery snopy jakiegos niemloconego zboza. Niecierpliwie czekano pierwszej gwiazdy;gdy ta zajasniala,zbierali sie goscie i dzieci,rodzice wychodzili z oplatkiem na talerzu,a kazdy z obecnych,biorac oplatek,obchodzil wszystkich zebranych,nawet sluzacych i lamiac go powtarzal slowa;____bodajbysmy na przyszly rok lamali go ze soba. W zaleznosci od regionu Polski,stanu,zamoznosci,tradycji lokalnej czy rodzinnej przygotowywano rozne potrawy i obowiazywaly inne zwyczaje. Na poludniowym PODLASIU jadalo sie barszcz z maki zytniej lub barszcz buraczany,kasze gryczana z sosem grzybowym,kapuste faszerowana,kasze jaglana,kluski z makiem,pierogi z grzybami,soczewica,jablkami,sliwkami lub z farszem z siemienia lnianego,racuchy,kisiel owsiany oraz kutie,zwana tez kucia/gotowany peczak lub pszenica z makiem i miodem. Kutia byla glowna potrawa wigilijna na calym wschodnim pograniczu. Na KURPIACH podawano m.in. sledzie,kapuste kwaszona,kasze i kluski z makiem,zupe owocowa z kluskami i miodem. Na ryby mogli sobie pozwolic jedynie bogatsi chlopi. Na ziemi krakowskiej po pierwszej gwiezdzie i lamaniu sie oplatkiem,idzie na stol siemieniec/zupa lub rzadki brej/z pecakiem/kasza domowa/,groch,sliwy z kasza lub gruszki,rzepa suszona i gotowana. Pozdrawiam serdecznie wszystkie panie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy tu jakies cuda??? I znow moj post w kosmosie! Nie mam juz sil! Pragne jedynie bardzo serdecznie powitac kingale i babcieelektryczna,,,,,,,,,,,,dawne wyczekiwane!!!!!!!!!!!!! Jak mi przejdzie moja wscieklosc ,,,,,,,,,,napisze kolejny post!!! Pozdrawiam bardzo serdecznie! PS.Wielka szkoda,bo zebralo mi sie naprawde na zadume,rozmyslania.,,,,tyle pieknych mysli ulecialo!!!! A moze i tak mialo byc,pewnie nie jedna z nas miala by lzy w oczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,,,,,,,,,,,,,,,,WITAJ LAWECZKO! Kingalo,kochana,wiesz najlepiej,co czuje czlowiek,kiedy jego mysli znikaja na zawsze.Czasami nie ma sie nawet ochoty juz na zadne slowo,ale wczoraj zmusilam sie.Dzisiaj,,,,juz drze,ze nie \"usiade\" na laweczce\".Od pewnego czasu mam jakies problemy z internetem i wreszcie powinnam zachowac dystans.Ale tak nie jest,szczegolnie,kiedy przelewam moje mysli plynace prosto z serca,mysli z danej ,niepowtarzalnej chwili.Tej chwili juz nie ma ,i nie bedzie,podobnie jest z naszymi \"myslami\".One takze juz nigdy nie sa te same.,,,,,,Czasami szkoda,,,,,, Pozdrawiam serdecznie!!!!!!!!!!!!!!!! PS.Babciuelektryczna,co tam w Twoich stronach? Dalilo,Pasjo,daleko ze swietami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,3/POLSKA WIGILIA Wszystkie polskie Wigilie laczylo: ____swiateczne zdobienie wnetrz, ____pora rozpoczynania postnej wieczerzy, ___zwyczaj dzielenia sie oplatkiem ___i pozostawianie wolnego miejsca przy stole. Zanim nadszedl dzien Wigilii,nalezalo zrobic wszelkie porzadki, ktore rozpoczynano zwyczajowo w dzien sw.Lucji---13 grudnia. Dlaczego wtedy? Moze wlasnie tyle trzeba czasu,aby zdazyc z zakonczeniem porzadkow,zanim zapadnie zmrok w dzien Wigilii ???? A moze dlatego,iz dzien sw.Lucji uwazanoo za granice \"Miedzy tym co bylo,a tym co bedzie\"? CO BYLO,,,,,?,,,,,,,,,,,,,,,CO BEDZIE,,,,???? Porozmawiajcie ze \"soba\",ze swoimi myslami,ze swoim sercem,,,, Pozdrawiam w nostalgicznym nastroju!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzien dobry! Naprawde juz bardzo blisko swieta. Brakuje czasu,aby spokojnie usiasc i poczytac.Staram sie zagladac do Was.Z kazdym dniem bedzie coraz trudniej.Na szczescie moge liczyc na pomoc domownikow.Nie mam jeszcze prezentow pod choinke.Z tym mam zawsze klopot.Im dzieci starsze,tym trudniej. Zgadzam sie z kingala,ze jest to duzy problem. Zycze pogodnego dnia! Pierozki i uszka wlasnej roboty juz w zamarzalce.Dzisiaj pieczemy pierniki i ciastka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14. \"Boze Narodzenie\" Wtedy ojciec kazal im jesc duzo kartofli,i byly zachwycone. Do wieczerzy dzieci dostawaly slodkiego muszkatolowego wina i prosily o jeszcze. W koncu zjawialy sie bakalie---sen calego roku slodycz daktylii pachnaca i ostra slodycz fig, aromatycznie skrzypiace rodzynki, zimne marmoladki, wonne korzenne pierniki, a na koncu orzechy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Bog sie rodzi,moc truchleje\" Bog sie rodzi,moc truchleje Pan niebiosow obnazony. Ogien krzepnie,blask ciemnieje, Ma granice Nieskonczony. Wzgardzony okryty chwala, Smiertelny krol nad wiekami. A Slowo cialem sie stalo I mieszkalo miedzy nami Coz mam niebo,nad ziemiany Bog porzucil szczescie twoje, Wszedl miedzy lud ukochany, Dzielac sie z nim trudy i znoje Niemalo cierpial niemalo, Zesmy byli winni sami. A Slowo... W nedznej szopie urodzony Zlob Mu za kolebke dano. Coz jest,czym byl otoczony? Bydlo,pasterze i siano Ubodzy ,was to spotkalo. Witac Go przed bogaczami, A Slowo... Podnies reke,Boze Dziecie! Blogoslaw Ojczyzne mila. W dobrych radach,w dobrym bycie, Wspieraj Jej sile Swa sila, Dom nasz i majetnosc cala. A wszystkie wioski z miastami A Slowo cialem sie sie stalo I mieszkalo miedzy nami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,WITAJ LAWECZKO! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,WIGILIA/4/ WIGILIE BOZEGO NARODZENIA uwazano za czas wyjatkowy,kiedy dzialy sie cuda,wracal \"czas pocztkow\",a ziemia stawala sie rajska kraina. Panowalo powszechne przekonanie,nie tylko w Polsce,ale takze i na Ukrainie,w Czechach czy Francji,ze woda w rzekach,potokach i zrodlach zamienia sie wtedy w wino,miod,a nawet zloto. Jednak tylko niewinni i szczesliwi ludzie mogli wiedziec,kiedy nadejdzie chwila przemiany. O wierze w niezwykle,lecznicze i ochronne wlasciwowsci \"wigilijnej wody\" moze swiadczyc nadal wsrod gorali podhalanskich zwyczaj obmywania sie w wodzie zaczerpnietej z potoku w Wigilie o polnocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość chce
was powiadomic ze w czwartek odbedzie sie wieczor wigilijny w klubie dla pan po 50 60. Zapraszamy mile sasiadki!! :-)na wspolne swietowanie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×