Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

Dewi (Mahadewi; dosłownie: Bogini) - imię, którym nazywane są często wszystkie bóstwa żeńskie panteonu hinduistycznego, jako różne aspekty tego samego bóstwa. Dewi często uważana jest za główne bóstwo na równi z Wisznu i Śiwą. W takim przypadku utożsamiana jest ona z Parwati, która była żoną Śiwy, a zatem jest bóstwem dobrotliwym, lub traktowana jest całkowicie niezależnie, a wówczas górę biorą jej groźniejsze aspekty w postaci Durgi i Kali. Dewi (i jej różne postacie) czczona jest w odłamie hinduizmu zwanym śaktyzmem. Szczyt kultu Dewi w Indiach przypadł na średniowiecze co wiązało się z rozkwitem tantryzmu. Później jednak jej kult zaczął coraz bardziej tracić popularność na rzecz wisznuizmu. Jednak, razem z geograficznym rozprzestrzenianiem się tantryzmu z Indii na północny wschód różne przedstawienia Dewi (ale w zmienionej postaci) do Tybetu, Chin, a nawet do Japonii, a także do państw Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie w Indiach kult Dewi jest żywy głównie w Indiach zachodnich - Assam i Bengal, na wsiach (na ogół każda wieś czci swą ulubioną formę Dewi) oraz w paru \"wyspekach\" w innych częściach Indii. Kolejne bóstwo pogańskie, (jak Asztar) kolejny duch przeciwnika bozego, zdemonizowana postać, która przekonuje tych którzy są zwodzeni przez ducha kłamstwa, fałszywe nadzieje, zwodnicze moce oddalające ludzi od Jedynego żywego Zmartwychwstałego Boga Ps 135:15 Bw \"Bożki pogan są ze srebra i złota, Są dziełem rąk ludzkich.\" (15) Przeklęty mąż, który zrobi podobiznę rzeźbioną lub laną, obrzydliwość dla Pana, dzieło rąk rzemieślnika, i ustawi go w ukryciu. A cały lud odezwie się i powie: Amen. Pwp 27 1J 4:1 Bw \"Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga\" Bożki pogańskie to demony. Nie wierzcie diabłu i jego demonom. odejście od Boga prawdziwego i wyznawanie bożków pogańskich prorocy określali mianem\"bałwochwalstwo\". Ap 22:15 Bw Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta. Na zewnątrz są psy i czarownicy, i wszetecznicy, i zabójcy, i bałwochwalcy, i wszyscy, którzy miłują kłamstwo i czynią je.\" 1Kor 6:9 Bw \"Albo czy nie wiecie, że niesprawiedliwi Królestwa Bożego nie odziedziczą? Nie łudźcie się! Ani wszetecznicy, ani bałwochwalcy ani cudzołożnicy, ani rozpustnicy, ani mężołożnicy,\" Rdz 35:2 Bw \"Wtedy rzekł Jakub do swej rodziny i do wszystkich, którzy z nim byli: Usuńcie obcych bogów spośród siebie, oczyśćcie się i zmieńcie szaty wasze!\" Joz 24:23 Bw \"A on na to: Usuńcie tedy obcych bogów, którzy są pośród was i skłońcie serca wasze do Pana, Boga Izraela.\" Sdz 10:16 Bw \"Usunęli więc obcych bogów spośród siebie i zaczęli służyć Panu. 2Krl 17:7 Bw \"synowie izraelscy grzeszyli przeciwko Panu, Bogu swemu, który ich wyprowadził z ziemi egipskiej, spod władzy faraona, króla egipskiego, a czcili obcych bogów,\" 2Krn 33:15 Bw \"Następnie usunął obcych bogów oraz posąg ze świątyni Pana i wszystkie ołtarze, które pobudował na górze świątyni Pańskiej w Jeruzalemie i kazał je wyrzucić precz poza miasto.\" I najważniejsze: Taka jest wola Ojca Niebieskiego, Pana i Stwórcy wszechświata: 1Sm 7:3 Bw \"Jeżeli chcecie z całego serca nawrócić się do Pana, usuńcie obcych bogów spośród siebie oraz Asztarty i zwróćcie wasze serca do Pana, i służcie wyłącznie jemu, a wybawi was\" Niech Bóg błogosławi wasze wybory i decyzje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No tak Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.Moze Dewi była opętana a może nie? Kamelio a powiedz mi jak myślisz ile Słowa Bożego zostało w tym co dziś nazywa się Pismem Świętym?? W historii było wiele momentów gdy kościół miał wystarczającą władzę by dowolnie zmieniać zawartość Pisma.Usuwać niewygodne fragmenty??Szczególnie w Średniowieczu czy później podczas reformacji.Bo w to ze był do tego zdolny chyba nikt nie wątpi.Do tego dochodzą liczne interpretacje tłumaczenia.Zapytałam kiedyś księdza ile Słowa Bożego tak naprawdę pozostało w Piśmie Świętym??Odpowiedział że nikt tego nie tak naprawdę nie wie nawet znawcy Pisma osoby głęboko wierzące, duchowni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--> Kamelia { ale kazdy sam dokonuje wyboru w Kim lub w czym pokłada swoją ufność. } A ja z uporem maniaka. Wolny wybór jest ułudą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio - w tym przypadku Dewi to chyba tylko nazwisko. Czy odrzucasz coś co mówi jakiś człowiek, tylko dlatego, że na imię mu Jesus, chociaż tamtym Jezusem oczywiście nie jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dla mnie: 2Tm 3:16 Bw \"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,\" Bóg panuje nad historią świata, poparł to w spełnionych proroctwach, bardzo szczegółowych i precyzyjnie spełnionych i wierzę ze On sam zatroszczył się o to ze dziś Jego Słowo jest takie jak On chce by było. I w całości jest Testamentem Ojca, jak On sobie tego życzy. Ja z Bogiem się nie spieram, nie podejrzewam jakiś kłamliwych podstępów, jakiejś dziejowej ciuciubabki z którą Bóg by grał z ludzmi, ja Mu ufam. W Nim pokładam swoją nadzieje i jestem w tym jak dziecko. Wiara jest odważna, wiara się nie waha i nie podejrzewa. Wiara idzie do przodu z podniesioną głową oczekując na spotkanie Boga twarzą w twarz- to Jego wspaniała obietnica, dla tych którzy Go kochają.:):):) i Jemu służą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale człowiek ma wolna wolę i czasem wybiera zło i to nie Boga podejrzewam o zabawę w ciuciubabkę ale ludzi.Skoro Bóg pozwala na to co dzieje się dziś w KK i na wiele innych złych rzeczy pozwolił na wyprawy krzyżowe to może i w tym przypadku nie ingerował??A jaki sens miałaby wolna wola człowieka gdyby Bóg w pełni tworzyłby historie i tylko On miał na nią wpływ??Nie sądzę aby to co wyszło od Boga mogłoby być niedoskonałe a w PS są sprzeczności.Nie wierze że Bóg mógłby coś przeoczyć myślę że błędy są wynikiem ludzkiego działania stąd moje wątpliwości :-O Bogu ufam ludziom nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Acha i jeszcze jedno mnie zastanawia.To że Bóg zna przyszłość znaczy że ja tworzy??Że ją w pełni kontroluje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Bóg panuje nad historią świata\" - gdyby patrzeć na to zupełnie dosłownie, to dosyć kiepsko mu to wychodzi. Ghia - \"To że Bóg zna przyszłość znaczy że ja tworzy??Że ją w pełni kontroluje??\" Mi się wydaje, że istnieją w świecie takie przyciągania przeznaczenia - m.in. zdarzenia, które mają nas jakoś kształtować \"przyciągają się do nas\". Ale że to trochę jest jak nici wielowymiarowej pajęczyny. Że możemy je pozrywać. Ale wtedy będą działać na nas inne nici i prawdopodobnie znów przyciągać do jakiegoś określonego doświadczenia. Oczywiście i te możemy zerwać i \"pominąć\" to doświadczenia. Ale kiedyś (w którymś wcieleniu) i tak będziemy musieli \"odrobić tą lekcję\". Dlatego być może i kontrolowanie przez \"istotę świata\" utożsamianą przez niektórych z pojęciem Boga i wolna wola wcale się nie wykluczają. I wówczas nie wykluczało by to tej idealnej miłości, mimo takiej naszej ziemskiej sprzeczności z tym co jest tak powszechne - złem, cierpieniem niewinnych ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czyli jeśli dobrze zrozumiałam tych \"przeznaczeń\" jest kilka i nasz wolna wola ogranicza się jedynie do wyboru którejś z góry przewidzianych opcji a do tego te opcje trochę nas przyciągają??I każdy ma przewidziany jakiś zestaw doświadczeń które w taki czy inny sposób musi zgromadzić??Hmm no tez ciekawa koncepcja.Ja w sumie nie wiem czy lepiej by było żeby nasze życie było z góry zaplanowane jak tory dla kolejki która jak już ruszy to może jedynie zwalniać albo przyspieszać czy może jednak zostawić wszystko w naszych rękach??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--> Ghia { Ale człowiek ma wolna wolę } Nie chodzi mi o z góry zaplanowane rzeczy choć to też możliwe. Za wikipedią.. { Wolna wola – w filozofii i teologii, postulowana cecha ludzkiego umysłu i świadomości, pozwalająca człowiekowi samemu decydować o swoich czynach i nie być całkowicie zdeterminowanym przez los, instynkty czy siły wyższe. Zagadnienie wolnej woli jest jednym z odwiecznych pytań, będących m.in. częścią filozofii moralnej oraz teorii bytu. Zagadnienie to można sformułować w formie pytania: Czy wolna wola istnieje?, albo bardziej precyzyjnie: Czy człowiek ma faktycznie wolność wyboru, czy też jego wybory są całkowicie determinowane czynnikami zewnętrznymi? Jak dotąd żadna ze stron nie chce przyznać drugiej zwycięstwa. Istnieje więc na ten temat wiele rozbieżnych koncepcji. Pogląd, że ludzie są całkowicie determinowani czynnikami zewnętrznymi jest nazywany determinizmem, zaś pogląd, że ludzie mają jednak wolną wolę jest nazywany indeterminizmem lub woluntaryzmem. } I w przypadku bibli czy religii dochodzi element wiedzy, prawdziwie wolny wybór byłby gdyby możliwa bylaby 100% znajomośc tematu. Jeśli kierujemy się uczuciami można powiedziec co najwyżej o wolnym wyborze. Wybraliśmy to co nam bardziej pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No tak w przypadku religii dochodzi wiedza.Ale tu nie możemy wiedzieć wszystkiego bo wtedy wiara przemieniła by się w wiedzę czysto empiryczne poznanie danej materii a wierzyć można przecież tylko w zjawiska niepewne.No i tu mamy zupełnie wolna wolę wierzyć albo nie.Odrzucić coś albo na coś przystać.Poza tym wolna wola to chyba zjawisko uprzednie do wolnego wyboru.Gdy mamy wolna wole możemy dokonywac niczym nie skrępowanych wyborów??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
{ Wolna wola – w filozofii i teologii, postulowana cecha ludzkiego umysłu i świadomości, pozwalająca człowiekowi samemu decydować o swoich czynach i nie być całkowicie zdeterminowanym przez los, instynkty czy siły wyższe.} No i tak jak powierzchownie sie przyjrzeć temu fragmentowi wszystko jest ok. Tylko w takich momentach znów odczuwam potarebę cytowania Krishnamurtiego. { Od stuleci karmią nas gotową wiedzą nauczyciele, święci, autorytety i dzieła. Prosimy: \"Powiedz nam wszystko o tym, co znajduje się za górami, co znajduje się poza ziemią?\", a otrzymana odpowiedź i opisy zadowalają nas. Oznacza to, że żyjemy słowami, a życie nasze jest jałowe i puste. Żyjemy jakby \"z drugiej ręki\"; żyjemy tym, co nam ktoś powiedział; żyjemy, kierując się swymi przekonaniami lub będąc pod przymusem sytuacji, jaką tworzy nasze środowisko. Jesteśmy wynikiem wszelkiego rodzaju wpływów i nie ma w nas niczego nowego, niczego oryginalnego, pierwotnego i jasnego. W ciągu całej historii religii jej przywódcy zapewniali nas, że jeżeli będziemy dopełniać pewnych obrzędów, powtarzać pewne modlitwy lub mantry, stosować pewne rytuały, tłumić pragnienia, kontrolować myśli, wyciszać namiętności, ograniczać swe apetyty i powstrzymywać się od zaspokajania seksualnych pragnień, to dzięki takiemu umartwieniu umysłu i ciała znajdziemy coś poza samym życiem. To właśnie czyniły w ciągu wieków miliony tak zwanych religijnych ludzi, już to żyjąc w odosobnieniu na pustyniach, w górach, w jaskiniach albo wędrując od wsi do wsi z żebraczymi miseczkami, już to grupowo skupiając się w klasztorach i zmuszając swoje umysły do uznania jakiegoś ustalonego wzorca myślenia. Ale umysł udręczony, umysł złamany, umysł, który pragnie uciec od wszelkiego zgiełku, który wyrzekł się zewnętrznego świata i z powodu dyscypliny i konformizmu stał się tępy -jeżeli taki umysł, choćby najdłużej szukał, cokolwiek znajdzie, to znajdzie to tylko na miarę własnego zniekształcenia. } Itd. , itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie bardzo rozumiem :-O czy ten fragment ma znaczyć że lepiej nie wiedzieć co znajduje się poza tymi górami??Przecież nie wielu ludzi ma możliwość faktycznie pójść poza te góry i się samemu przekonać. No i drugie czy lepiej żyć nieskrępowanym zupełnie żadnymi regułami?? Jesteśmy częścią świata który nas otacza i ma on an nas wpływ tak samo jak my mamy wpływ na otaczający nas świat.Czy lepiej wyzbyć się wszelkich duchowych przemyśleń i kierować się tylko instynktami bez określania reguł moralnych??Czym różnilibyśmy się wtedy od zwierząt??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim mówi by nie popadać w skrajności. ;) { Czy lepiej wyzbyć się wszelkich duchowych przemyśleń i kierować się tylko instynktami bez określania reguł moralnych? } Nie. Ale by w imię tych reguł nie organiazować np. wypraw krzyżowych. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dzyndzylyndzy
Jak widzę Kamelia nadal wyżywa się wklejaniem cytatów z wikipedii a nie zdaje sobie sprawy że chodziło o imię zwykłego dziecka.... no po prostu żenua. A ludzi o imieniu "Jezus" jest faktycznie sporo zwł. w krajach hiszpańskojęzycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dzyndzylyndzy
Nie lubię Cię Kamelia i zawsze będę ci przysrywał. Tylko nicki sobie zmienię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dzyndzylyndzy
Na szczęscie Kamelia wie że ją lubię i właśnie dlatego tu piszę. Podszywacze niech turlają dropsa :P ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość No co jest
temat zdechł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Piszcie bo nie ma co czytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość baran czarny
PIĘKANA SOLANSZ - CZEMU CIĘ CIĄGLE NIE MA!!!!!!!!!!!!!!!! myślę o tobię wciąż mniam mniam mniam Przestańcie nudzić o reinkarnacji. Podam wam kolejy temat. Bo się zamartwiacie nie wiem czemu. Dlaczego Jezus Chrystus zmartwychwstał 3 dnia????? (Przecież mógł po tygodniu, albo na drugi dzień i dlaczego Go na początku nie poznawali nawet uczniowie idący do Emaus)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość O ile...
sze znam na medyczynie to chiba chodzilo o to żeby uształy wszysztkie funkczje organiżmu. Jeden dżeń to ża mało, bo po szmerczi jeszcze roszną pażnokcze i woszy. Niech sze wypowie lekarz. A czemu nie tydżeń? A to nie wiem. A może - po czo aż tydżen jak trzy dni sztarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
{ dlaczego Go na początku nie poznawali nawet uczniowie idący do Emaus } A kto by sie spodziewał zobaczyć zmarłą osobę ? Ja żyję i czasem mnie znajomi czy sąsiedzi nie poznają w miejscach gdzie nie spodziewają sie mnie spotkać. Temu bym sie nie dziwił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
może chodzi o to ze liczba 3 ma szczególne znaczenie dla chrześcijan?? Trójca Święta np i może chodziło o jakąś konsekwencje?? :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A może po prostu 3, bo 3? Bo równie dobrze mogło być 1, 2, 4, 5, 6 itd. itd. ale że coś akurat być musiało to było sobie 3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ama credi e vai
Ostatnio przeczytalam ksiazke Neala Walsha- Rozmowy z Bogiem. Dla mnie wspaniala. :) polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wie ktoś może jak nazywa się taki pogląd, że życie jest jednym wielkim przypadkiem, świat chaosem itp.? Potrzebuję w pewnym celu inspiracji na to jak mogły by wyglądać argumenty kogoś o takim poglądzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×