Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

różnią się ilością ksiąg:), a to już jest ważne, dlaczego się różnią:) (temat omawialiśmy), więc wybieram Biblię Warszawską:), ale też czasami korzystam z Warszawsko- Praskiej, zaglądam do Tysiąclatki (do tych ksiąg które są w Warszawskiej), Biblia Gdańska ma też swój urok ze wzgledu na stary język.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oiupoiipoiioiiopioikpoiioipoii
Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemie egipskiej, z domu niewolej. Nie będziesz miał inych bogów przede mną. Nie czyń sobie obrazu rytego, ani żadnego podobieństwa rzeczy tych co są w zgórę na niebie, ani na ziemi nisko, ani w wodach pod ziemią. Nie kłaniaj się im, ani im służ, abowiemem ja jest Pan, Bóg twój, zawistny miłośnik, a karząc nieprawość ojcowską w syniech do trzeciego i do czwartego pokolenia tych, co mię nienawidzą. Czyniąc też miłosierdzie aż do tysiącnego pokolenia nad tymi, co mię miłują i strzegą rozkazania mego. Nie bierz imienia Pana, Boga twego, nadaremno, bo się Pan mścić będzie na tem, który imię jego nadaremno bierze. Pamiętaj dzień odpoczynienia święcić. Przez sześć dni robić będziesz i wykończysz twą robotę wszytkę. Ale siódmy dzień jest odpoczynieniem Pana, Boga twego, żadnej roboty nie poczniesz weń, ani syn twój, ani córka, ani sługa, ani służebnica, ani bydlę, ani gość, który jest w domu twojem. Bo w sześci dnioch stworzył Pan niebo i ziemię, morze i co w nich jest, a dnia siódmego odpoczynął, a dlategoż błogosławił Pan dzień odpoczynienia i poświęcił ji. Czci ojca twego i matkę twoję, aby dni twoje przedłużone były na ziemi, którą daje Pan, Bóg twój, tobie. Nie będziesz zabijał. Nie będziesz cudzołożył. Nie będziesz kradł. Nie będziesz świadczył fałszywie przeciw bliźniemu twojemu. Nie pożądaj domu bliźniego twego, ani pożądaj żony jego, ani sługi, ani dziewki, ani wołu, ani osła, ani żadnej rzeczy jego. ### dlaczego katolicy usunęli jedno przykazanie ? i kto to zrobił ( chodzi o papieża )?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oiupoiipoiioiiopioikpoiioipoii
monstrancja w kościele , obrazy itp przecież kłaniamy się im , klękamy a nawet modlimy !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Do ...wattcher
[jezeli ktos uwaza przeczytanie Biblii za cos niespotykanego,no coz.Kazdy chrzescijanin powinien czytac fragment codziennie.] Dokladnie ja na przykład uważam za przeczytanie Biblii za coś niespotykanego. Nie wiem dlaczego każdy chrześcijanin powinien czytac codziennie fragment Biblii ? Kto tak powiedział ? Czy czytajć codziennie fragment Biblii jestem lepszym chreścijaninem, a nie czytając gorszym ... czy to jest miarą mojego chrześcijaństwa? Coś chyba nie tak wattcher, przeginasz facet ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Do wattcher
Co to jest łaska uświęcona ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ulko ...
dzięki :-D Podziwiam Ciebie :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kiki ...
[ Sama przyznasz, że biblia ewangelicka i katolicka chwilami się nie pokrywaja.} a jak mozna poznać, że to jest Biblia katolicka a to .... inna Biblia tzn. niekatolicka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nie bądź taka skromna
Jesteś kobieta nietuzinkową, inteligentną, znajacą życie, odważną, szanująca drugiego człowieka ... po prostu takich ludzi jak ty rzadko się spotyka. Życzę szczęścia PS To prawda Ulko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy czytajć codziennie fragment Biblii jestem lepszym chreścijaninem, a nie czytając gorszym ... czy to jest miarą mojego chrześcijaństwa? - nie nie jestes lepszym ale jak mozna bedac chrzescijaninem nie czytac slow Ojca. To jakbym nie zwazala co mowi moj maz, nie patrzyla mu w oczy i chciala z nim ciagle przebywac. Gdzie tu milosci? Wiare zyskuje sie ze sluchania (czytania). Bog napisal dla nas swoj testament jak go nie czytac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co wy wypisujecie.. jak można pisać o wiarygodności biblii ? To jest następny dogmat. Albo wierzymy że jest wiarygodna albo nie. Wiarygodne może być coś co każdy może sprawdzić. IMHO biblii nie można rozpatrywać w kategoriach wiarygodności. Po za tym jak może być wiarygodne(mam tu na myśli treści historyczne) coś co można wielorako zinterpretować ? Trochę namotałem z tą wiarygodnością ale nie chce mi się poprawiać. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pan DÜNKEL nie jest wiarygodny, IMHO. Czemu tak uważam ponieważ już w akapicie rozpoczynającym jego wywody z pod jednego z linków pisze: { Zgodnie z uchwałami soborów watykańskich (I i II) nikt nie może podawać w wątpliwość urzędu nauczycielskiego Kościoła Rzymskiego. Tylko jego hierarchia może interpretować Biblię, zaś parafianie muszą tę interpretację przyjmować, jako pochodzącą od Boga, okazując papieżowi posłuszeństwo, gdy przemawia on w sprawach wiary i moralności} A więc nie da się w tym wejść w polemikę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość powiedzcie mii
co oznacza IMHO?????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość powiedzcie mii
dzięki Myrevin:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Myrevin Dunkel, najpierw podaje stanowisko KK, potem się do niego ustosunkowuje, proszę nie czytac tylko początku artykułu.:) Nieomylność papieska Zgodnie z uchwałami soborów watykańskich (I i II) nikt nie może podawać w wątpliwość urzędu nauczycielskiego Kościoła Rzymskiego. Tylko jego hierarchia może interpretować Biblię, zaś parafianie muszą tę interpretację przyjmować, jako pochodzącą od Boga, okazując papieżowi posłuszeństwo, gdy przemawia on w sprawach wiary i moralności.- to początek, a dalej... Dogmat o nieomylności papieskiej został wymuszony przez Piusa IX na soborze w 1870 roku. Kardynał J. H. Newman napisał wtedy: \"Doczekaliśmy się szczytu tyranii\".1 Ten sam papież, Pius IX, w encyklice Quanta Cura zawarł Indeks błędów, stwierdzając że \"doktryny czy brednie w obronie swobód sumienia to absurd i najzaraźliwszy błąd, straszliwa plaga, której należy się wystrzegać jak ognia\".2 (...) Niektórzy z papieży sami zaprzeczali temu, że biskupi Rzymu są nieomylni.7 Jan XXII napisał w bulli Qui Quorundam w 1324 roku, że doktryna o nieomylności papieskiej jest \"dziełem diabła\", zaś papież Hadrian VI napisał: \"Nie ma wątpliwości, co do tego, że papież może błądzić w sprawach wiary. Czyni to, kiedy naucza herezji za pośrednictwem osądu lub dekretu. Faktycznie, wielu papieży było heretykami\".8 Fakt, że niektórzy papieże byli - nawet w świetle teologii katolickiej - heretykami, podważa również doktrynę o sukcesji apostolskiej, gdyż zgodnie z rzymskokatolickim prawem kanonicznym herezja wymaga ekskomuniki, 9zaś ekskomunikowany nie może być członkiem Kościoła, a tym bardziej jego głową! Mimo to, ostatni sobór Kościoła Rzymskiego (Vaticanum II) zatwierdził dogmat o nieomylności papieża. .......http://www.webmedia.pl/siz/02-3/nieomylnosc.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
16:57 Myrevin Co wy wypisujecie.. jak można pisać o wiarygodności biblii ? Myrevin, :) napisałam ze gazeta jest wiarygodna bibilijnie:) Czyli jej treści, są sprawdzalne odnośnie wiernosci Biblii ( co jak sam napisałeś musi być sprawdzalne) :) A to łatwo sprawdzić i zostało sprawdzone:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Myrevin ma rację
jak chodzi o Biblię Do ... belaiza Porównanie bardzo smieszne, a poza tym dziękuje za taki dom gdzie matka, ojciec po pracy czytaja Biblię ... Mamy XXI wiek ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cytuje.............. Co to znaczy, że papież jest nieomylny? Znaczy to, że cieszy się darem właściwego rozumienia i wyjaśniania prawd wiary, ponieważ jest następcą św. Piotra. To właśnie do św. Piotra powiedział Chrystus Pan: Ty jesteś Piotr-Opoka, i na tej Opoce zbuduję Mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18). A zatem, skoro Kościół Chrystusowy zbudowany jest na Piotrze, to również na jego następcach. Z tego wynika, że tylko ten należy do Kościoła Chrystusowego, kto wierzy w to, czego naucza Następca Piotra, czyli papież. Wszystkie inne \"kościoły\" nie są kościołami Jezusa Chrystusa, tylko wymysłem ludzkim. Gdyby więc mylił się papież, to również myliłby się wraz z nim cały Kościół katolicki, któremu on przewodzi. Do tego Pan Bóg nigdy nie dopuści. Pan Jezus zapewnił św. Piotra: Ja prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty nawróciwszy się, utwierdzaj twoich braci (Łk 22, 32). Tak więc Piotr, w osobach swoich następców, ma utwierdzać w wierze swoich braci aż do skończenia świata. Wiemy jednakże, że i św. Piotr ulegał ludzkim słabościom, sam się również mylił, jakże więc papież może być nieomylny? Otóż, żeby Ojciec Święty mógł korzystać z daru nieomylności, potrzebne są następujące warunki: 1. Papież musi wypowiadać się w dziedzinie wiary i obyczajów; 2. Musi wypowiadać się uroczyście, jako nauczyciel całego Kościoła, z intencją ogłoszenia jakiejś prawdy ważnej dla wszystkich wierzących. Tak więc papież może się mylić, kiedy wypowiada się na tematy nie związane z wiarą: historii, polityki itd., może również mylić się nawet jako teolog, kiedy nie zamierza angażować swojego daru nieomylności, np. w czasie jakiejś dyskusji, przypuszczenia, kiedy nie zamierza zobowiązywać całego Kościoła do przyjęcia jego opinii. Uroczyste, zobowiązujące do wiary wystąpienie papieża, w celu wyjaśnienia jakiejś sprawy, nazywamy nauczaniem ex cathedra. Takie \"rozstrzygnięcie ostateczne\" zobowiązuje wszystkich katolików do przyjęcia go, pod karą wykluczenia z Kościoła. Już w starożytności chrześcijańskiej znano powiedzenie: Roma locuta, causa finita, a więc: \"Rzym przemówił, sprawa zakończona\". Jeśliby ktoś odmówił poddania się uroczystemu orzeczeniu papieskiemu, staje się heretykiem. Widzimy zatem, że papież nie w każdym przypadku cieszy się przywilejem nieomylności. Aby mógł z tego przywileju korzystać, potrzebne są przedstawione wyżej warunki. Z drugiej strony, przywilej nieomylności papieskiej jest przede wszystkim darem dla całego Kościoła. Chrystus Pan zatroszczył się w ten sposób o stałą opiekę Ducha Świętego, by Jego Kościół nie popadł w błędy, jak to się stało z tyloma chrześcijanami, którzy odłączyli się od Stolicy Piotrowej. Jeden błąd pociąga za sobą drugi, dlatego widzimy na ile sekt podzieliły się wspólnoty, którym początek dał Luter, Kalwin czy Zwingli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciąg dlasz cytatu....... Myliłby się ten, kto by uważał, że papież jest "panem wiary", tzn. że może jako nieomylne prawdy ogłosić wszystko, co chce. Otóż, tak nie jest. Papież jest sługą wiary przyjętej od Apostołów i przekazanej przez Tradycję. Dlatego on także, zanim coś ogłosi jako obowiązujące wszystkich chrześcijan, radzi się wielu teologów, uczonych, a przede wszystkim powierza się Duchowi Świętemu w modlitwie. Pamiętając o Boskim pochodzeniu władzy papieskiej, starajmy się zawsze przyjmować całym sercem to, co Stolica Apostolska podaje nam do wierzenia, jak również to, co nie jest przedmiotem nauczania nieomylnego, ale nawet tylko życzeniem papieża. Czyńmy tak przez miłość do Zbawiciela, który powiedział do Apostołów: Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi. Niech nasze postępowanie cechuje pokorna uległość wobec następcy św. Piotra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nawet jeden z najwybitniejszych nowoczesnych teologów protestanckich, Pfleiderer wyznać musiał prawdę wynikającą koniecznie z obietnicy danej Piotrowi św.. W dziele swem „Chrześciaństwo pierwotne, str. 518” wyraźnie mówi: „Wobec wszystkich przeciwnych usiłowań protestanckich powątpiewać o tem nie można, że miejsce to (Mat. 16) zawiera uroczystą proklamacyę prymatu Piotra tj. uroczyste mianowanie go Głową Kościoła; nazywa on się fundamentem Kościoła, dzierzycielem kluczy, a więc zawiadowcą czyli gospodarzem domu w królestwie Bożem i prawodawcą najwyższym, którego rozkazy i wyroki posiadają siłę obowiązującą praw boskich.”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
o nieomylności Papieża z słów, któremi Chrystus po Ostatniej Wieczerzy a więc krótko przed męką swą, do Piotra św. się odezwał „Symonie, Symonie, oto szatan pożądał was, aby przesiał jako pszenicę; alem ja prosił za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty niekiedy nawróciwszy się potwierdzaj bracią twoje” (Łuk. 22, 31. 32). Chrystus zwraca uwagę apostołów na niebezpieczeństwa, jakie im grozić będą ze strony szatana, dodaje im zarazem otuchy, by się nie przelękli i nie zachwiali, gdyż On Piotra a przez niego wszystkich wiernych umacniać będzie we wierze. Piotr, wzmocniony łaską Chrystusa i modlitwą Jego, ma innych utwierdzać, by mimo udręczeń i prześladowań, jakie ich czekają, wiarę zachowali. Jakżeż mógłby Piotr to zadanie spełnić i wiernych we wierze umacniać, gdyby mógłby był sam się zachwiać? Modlitwa Chrystusa strzeże go od błędu, tak iż się nie zachwieje we wierze i nie zbłądzi. Papież jako następca Piotra św. mając ten sam urząd i te same co on obowiązki, nauczania i utwierdzania ludzi we wierze, musi, chcąc sprostać zadaniu swemu, tak samo modlitwą Chrystusa być wzmocniony we wierze i zachowany od błędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zgadzam się z tym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja nie jestem przez Piotra w wierze umocniona. W wierze umacnia mnie Bog przez Ducha SW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dlaczego pomaranczko nie podoba Ci sie dom, gdzie po pracy czyta sie biblie? My chetnie z mezem dyskutujemy przy obiadku. A czytamy kiedy mamy czas. Czesto przed praca, rano jak rodzina spi :) czasami przed zasnieciem. A czasami tak sobie w ciagu dnia. W czasie pierwszego wspolnego posilku czytamy cytat z kalendarza (jesli o nim nie zapomnimy ;) ) To nie przeszkadza nam w dawaniu sobie i naszym dzieciom milosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Solansz --> Znaczy to, że cieszy się darem właściwego rozumienia i wyjaśniania prawd wiary, ponieważ jest następcą św. Piotra. To właśnie do św. Piotra powiedział Chrystus Pan: Ty jesteś Piotr-Opoka, i na tej Opoce zbuduję Mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18). A zatem, skoro Kościół Chrystusowy zbudowany jest na Piotrze --> opoka na ktorej zbudowany jest kosciol bozy jest Jezus (skala) a nie Piotr (kamyk)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×