Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

19:15 maalutka dla mnie to niepojęte, zeby tak pisać do kogokolwiek ale jak wy się się macie kochać skoro sama bilbia nawołuje do nienawiści? A dlaczego tak cie to martwi?Te problemy ciebie nie dotyczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przepraszam, nie chciałam wywołać burzy, to moja wina. Nie powinnam.... Wattcher, ja też kiedyś dostałam kubeł zimnej wody, ale już wczesniej zrozumiałam, ze czas porzucić ten gniew do ludzi i swoje dawne grzechy, odwróciłam sie od starego stylu zycia i powierzyłam swoje zycie Panu. On mi przebaczył, tak jak każdemu, który szczerze wyznaje zło które uczynił. I dziękuję ze mnie zmienił:) Pomarańczowa (y) masz rację..., można wstydzić się złej przeszlości, ale trzeba umieć porzucić zło i wytrwać w dobrym. Ale przekonałam sie ze JEZUS ma MOC, bo my ludzie często jej nie mamy. A wtedy kiedy ON ją ma to ON staje się naszą mocą by zyć w dobrym, życiu dla BOGA Dziękuję za kolejną lekcję pokory. ❤️- do pomarańczowego sumienia:) Wattcher ...tylko Biblia...nie gniewaj się. ❤️ dla Ciebie ❤️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ludzieeeeeee
wiem ,że nie powinnam porównywac ale większośc np katolików niby żałuje za grzechy niby wyspowiada sie a wychodząc z kościoła robi to samo ...... i to jest przykre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamelio-ja tez przepraszam.Bog jest naj.Jego Milosc.Dyskutujmy dalej o Jego Slowie,a nie o naszym......Przepraszam wszystkich jeszcze raz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wiecie coo
w poznaniu jest klasztor franciszkanów przy placu bernardyńskim.Oni wszyscy są tam tak znudzeni i szarzy że odechciewa się tam chodzić na mszę:O dlaczego księza tak źle nastrajają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
O widze, ze juz dobrze:) Dzieki Ci Panie. Kamelio❤️ Wottcher troche mnie poniosło:O Wybacz jesli możesz🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wattcher czy mogę się dowiedzieć skąd są cytowane przez Ciebie teksty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosujuz daje Tobie linka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aja33,- ja nie potrafie sie gniewac,ani zywic urazy.Ciebie tez bardzo prosze o wybaczenie.Jestesmy tymi,jak sadze,ktorym Bog udzielil ciut wiecej Swiatla.Wiec moze zaczniemy od nas.Chyba juz czas przerwac w naszym kraju,w Polsce to pasmo nienawisci wzajemnej.naprawde patrze z zazdroscia na spoleczenstwa,w ktorych nie bylo komuny.Oni sie tak szanuja.To jest takie piekne,jak dwoch nieznajomych ludzi pozdrawia sie i widac,ze sie conajmniej szanuja.Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moje siano dojechalo na miejsce, padac zaczelo juz po :) ale widze, ze tu tez byla mala burza kazdy dzien jest bozym cudem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wattcher daj spokoj
nie wstyd tobie, jak mozna byc tak zakłamanym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Nie wiesz że
zakłamaństwo to znak firmowy moherowej braci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wattcher ...
[Jezeli chodzi o ojca Rydzyka.To wielki czlowiek.Pracuje za darmo,bardzo ciezko i mozolnie tworzac elite naszego Narodu,bysmy nie mieli alternatywy pomiedzy Urbanem a Michnikiem.To,co pisza i mowia media o nim,czy ty w to wierzysz?Wierzysz w te klamstwa?Wierzysz ze ma jakiegos Maybacha,helikopter,jakies imperium?Wierzysz w to wszystko?] Tak wierzę, a jak ty nie wierzysz to zapraszam do Torunia do Rydzyka - zobaczysz na własne oczy prawdę, a poza tym Rydzyk pracuje za darmo ? Nie widzisz w jakim luksusie on żyje, jaki ma majatek ? Nie grzesz bo bedziesz potepiony i z piekła nie wyjdziesz ... Boga w sercu chyba nie masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczona nie jestem...
ale dla przypomnienia... protestantyzm - ogół wyznań i ugrupowań chrześcijańskich powstałych w XVI w. w wyniku reformacji, uznających Biblię za jedyne źródło objawienia: obejmuje Kościół ewangelicki[luteranizm, kalwinizm}, anglikański i niektóre inne niekatolickie ugrupowania chrześcijańskie utworzone głównie w XVII - XVIII w. Protestantyzm = ewangelicyzm - to jest TO SAMO!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość xdjviodjfmodmdkonv
Ano, Maalutka, koń jaki jest każdy widzi - rozumiem że dla silnie wierzących tysiące niewinnych ofiar izraelskich masakr w imię "boga" opisanych na kartach ST (najlepszy przykład - Jerycho!) są dowodem bożej miłości. Dzięki Bogu że Bóg prawdziwy nie ma nic z tym współnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uczona nie jestem
Mam przed sobą Rocznik Statystyczny- "Wyznania religijne w Polsce - Stowarzyszenia narodowościowe i etniczne" z 1993 roku. Mam nadzieję, że nie obrazicie się jak trochę informacji zacytuję... Kościół Katolicki Obrządku Rzymskokatolickiego - najliczniejsze wyznanie w Polsce. Podstawowe zasady dogmatyczne Kościoła zawarte są w Piśmie świętym, świętej Tradycji, Pismach Ojców Kościoła oraz dokumentach Urzędu Nauczycielskiego Kościoła tj. w dogmatach ogłaszanych przez papieży i w postanowieniach 21 soborów powszechnych. Sprawami Kościoła kieruje hierarchia kościelna. Kościół Ewangelicko - Augsburski. - Kościół protestancki oparty na nauce Marcina Lutra. Jedynym kryterium wiary jest tu Biblia, a drogą do zbawienia wiara.[ mogłabym tu jeszcze trochę napisać, ale chyba nie ma takiej potrzeby} Polski Kościół Chrześcijan Baptystów - wyznawcy są rzecznikami wolności religijnej. Propagują samodzielne studiowanie Biblii Kościół Adwentystów Dnia Siódmego - doktryna Kościoła opiera się na Biblii oraz na wierze w powtórne przyjście Chrystusa. Kościół Zielonoświątkowy - Kościół uważa się za społeczność Ducha świętego, nawiązuje w swym wyznaniu do ksiąg Dziejów Apostolskich. mogłabym podać jeszcze inne wyznania, ale jest jedno co rzuca się w oczy...Wszystkie wyznania ewangeliczne [albo jak ktoś powie protestanckie opierają sie tylko i wyłącznie na Biblii! Kościół Katolicki częściowo na Biblii, a reszta... tradycja, postanowienia synodów... jakoś te postanowienia synodów kojarzą mi się z postanowieniami kolejnych zjazdów partii w okresie komuny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ci,ktorzy zarzucaja mi zaklamanie.Popatrzcie moze tez na siebie.Ja nie mowie,ze jestem bez winy,poniewaz jestem wielkim grzesznikiem.Wy natomiast jestescie pewni swego?Ojca Rydzyka bede zawsze bronil,bo to dobry czlowiek.Jest ustawicznie atakowany i szkalowany.niektorzy niestety przyjmuja te klamstwa,bo tak chca,chca zeby tak bylo.Przeczytajcie to.ten dosc dlugi cytat.Sa tam odnosniki do Ksiegi Daniela ze St.Testamentu.mozna porownac.sa tez wyjasnienia.To wszystko dotyczy naszych czasow.Zastanowcie sie,czy czasem nie mowi sie tam o niektorych z was..... \"Prorok Daniel 20 grudnia 1993 – Mój Panie? – Ja Jestem. – Niech oczy tych, którzy nie widzą Twych znaków, nie pozostają już dłużej zamknięte. Niech uszy, które nie słyszą, otworzą się i staną się czujne. Niech serce, które nigdy nie zrozumiało Twej Mądrości, otworzy się i zrozumie Twoje przypowieści. Niech ich duch – aby Cię uwielbić – dba o wszystko, co Ty Sam posadziłeś. – Na koniec wszystkich was nawiedzę... A ty, córko, nie pozwól, by zniechęcenie odebrało ci to, co w tobie najlepsze. Twój bieg jeszcze się nie zakończył. Nie zmniejszaj więc tempa. Pomogę ci i usłyszysz Mój Głos dodający odwagi twojej duszy. Teraz posłuchaj i pisz: Na początku, kiedy nie wiedziałaś, co oznacza Doskonałość, na początku, zanim Mądrość przyszła cię pouczyć o Moim Słowie, wysłałem do ciebie Mojego sługę, Daniela, aby poruszył twe serce i przyprowadził cię do Mnie. Potem Ja przyszedłem podnieść jedną z najmniejszych spośród ludzi. To dzięki Mojej Łasce i Moją Siłą uczyniłem cię Moją. Najwyższa Władza spożyła z tobą posiłek i użyła ciebie jako Swojej harfy, aby zachwycić Swym Hymnem Miłości wielu z Jej domowników. Rozraduj się, córko, bo pragnę dokończyć z tobą wędrówkę twego życia! Na początku, zanim Mój Ogień przeszedł przez ciebie, wysłałem Mojego sługę Daniela, aby poprosił cię o przeczytanie Księgi Daniela, ponieważ w niej znajdują się aktualne prawdy, prawdy i proroctwa, które powinny zostać odpieczętowane dla zrozumienia, a potem dla ogłoszenia. One są znakiem końca czasów. Księga Daniela została zapieczętowana, a słowa, które zawiera, okryte tajemnicą. Teraz zaś są one objawiane wam wszystkim w całej pełni. Powiedziałem wszystkim, że wasze pokolenie dopuściło się odstępstwa i że to odstępstwo przeniknęło aż do serca Mego Sanktuarium, dotykając kapłanów, biskupów i kardynałów. Widzisz, córko, mówię o tych odstępcach, którzy właśnie zdradzają Mój Kościół i przeciwstawiają się temu, którego wybrałem, Wikariuszowi Mojego Kościoła powstrzymującemu ich bunt. Powiedziano jednak, że w waszych czasach szatan postanowi zniszczyć wszystko, co jest dobre, i że rzuci się w pościg za tymi, których wam wysyłam z Moimi Miłosiernymi wezwaniami mogącymi was ocalić. Ci odstępcy nie zrozumieli Moich wezwań i Moich znaków na Niebie, lecz odrzucili je. Co więcej, przyjmą wszelkie zło, które może doprowadzić ich dusze do największych ciemności i do zniszczenia. Przyjmą Kłamstwo i odrzucą Prawdę. Zostało powiedziane, że przez czas, dwa czasy i połowę czasu Mój lud będzie cierpiał prześladowanie i władzę bestii. Powiedziano, że przy pomocy tej bestii podejmą plan zmienienia Tradycji oraz Mojego Prawa i że mają zamiar znieść Stałą Ofiarę, zdeptać Ją własnymi nogami, zmiażdżyć Ją i wznieść na Jej miejsce ohydę spustoszenia, obraz pozbawiony życia... I każdy święty, którego do was wysyłam w waszym pokoleniu, doświadczy ich władzy. Dziś wszyscy widzicie, jak te proroctwa się wypełniają. Poddani wpływowi bestii, odstępcy ci wypowiadają wojnę każdemu świętemu, którego wam posyłam, dowodząc, że są najsilniejsi. Co do tych, którzy bez żadnego powodu odrzucają Moje dzisiejsze wezwania, w Moim Dniu uczynią oni takie wyznanie: «O, Panie, byliśmy zaślepieni i zgrzeszyliśmy. Rzeczywiście wyrządziliśmy Ci krzywdę i zdradziliśmy Twoje Przykazania i Prawo. Odmówiliśmy słuchania Twoich sług, proroków, którzy mówili w Twoim Imieniu do całego świata. Panie, nie słuchaliśmy Twoich Miłosiernych Wezwań ani nie słuchaliśmy Twoich rad. Boże, nie zwróciliśmy żadnej uwagi na Twoje jawne znaki. Ośmieszyliśmy je wszystkie, grzesząc przeciw Tobie. Kpiliśmy sobie z Pisma. Gdybyśmy tego nie uczynili, uznalibyśmy Twój znak na Niebiosach i dary Twojego Świętego Ducha, lecz my odwróciliśmy oczy, aby nie widzieć; gdyby nie to, ujrzelibyśmy i nawrócilibyśmy się. Przekleństwo i klątwy zapisane w Pismach teraz wyleją się na nas, gdyż naprawdę zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie. A teraz, teraz gdy Święta Ofiara została usunięta, do kogo możemy się zwrócić? Ku czemu możemy zwrócić nasze dusze? W jaki sposób będziemy mogli zaspokoić nasze pragnienie? Jak teraz będziemy mogli otrzymać Życie? Cała ohyda ziejąca pustką – którą przepowiedziałeś, lecz zachowałeś w tajemnicy – teraz się zrealizowała. Nasze strapienie nie ma sobie równych, odkąd się narodziliśmy.» Vassulo, Moja Miłość cię podtrzyma. Pozwól Mi, najdroższa, tak krucha duszo, posługiwać się tobą całkowicie. Bądź Moim cichym świadkiem. Pójdź. \"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uczona nie jestes,ale wyznania rzymskokatolickiego pewnie tez nie.Cytujesz cos...Ja moglbym poszukac cos innego,napisanego przez kogos zyczliwego nam,a mniej zyczliwego wam.Poza tym Kosciol ma byc zywy uczynkami,a nie samym studiowaniem Pisma Swietego,czyli tzw.przestrzeganiem Prawa.O tym Jezus mowil w kolko .Jest o tym w Biblii co chwila.Caly Nowy Testament,a wiec okres nauczania,okres dzialalnosci Jezusa jest wlasciwie o tym.O przewadze uczynkow,nad przestrzeganiem co Prawa.Po to przyszedl Jezus,aby ustanowic wlasnie te zasady.Chodzi de facto o milosc.Jezus mowil,ze wiara bez uczynkow jest martwa.To jest wlasnie to.Przewaga uczynkow nad prawem.Ze samego studiowania Biblii nie wynika nic.Dopiero to,w polaczeniu z uczynkami daje chrzescijanina,czlowieka Jezusowego.Dlatego w Kosciele karolickim i tylko w nim-wlasnie takie zasady sie stosuje.To jets wlasnie wypelnianie tego nakazu ,ktory pozostawil nam Jezus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"Prorok Daniel (dokończenie) 22 grudnia 1993 – Tak, Vassulo, pisz: Tak. Ci, którzy bez żadnego powodu odrzucili Moje wezwania, wyznają swą winę, mówiąc: «Zgrzeszyliśmy. Źle postąpiliśmy. Panie, jak długo potrwa ta straszliwa nieprawość, jak długo Twoje Sanktuarium i Twoje wojsko będą deptane? Jak długo jeszcze Prawda będzie pogrzebana od czasu, gdy wrzucili Ją do ziemi? Czy to rezultat naszych grzechów i zbrodni naszej obojętności?» Wtedy wam powiem: Gdy Śmierć wnikała przez wasze okna, w ogóle nie słuchano Moich nawoływań pełnych smutku i Moich ostrzeżeń. Wyśmiewano je i lekceważono. Kiedy przyszedłem do was – kulejąc, uskarżając się jak żebrak, żebrząc o waszą uwagę – wpadliście we wściekłość i przepędziliście Mnie. Kiedy jak bolejący ojciec przyszedłem, aby was ostrzec – że wasze ciało się rozpadło, chociaż jeszcze staliście na nogach, i że wasze oczy przegniły, chociaż ciągle jeszcze znajdowały się w oczodołach, i że rozkładaliście się chociaż mówiono o was, że żyjecie – wpadliście we wściekłość i prowadziliście wojnę ze Mną i ze wszystkimi świętymi, których do was wysłałem. Teraz wasze przerażenie spada na was. «Dlaczego, mój Panie – powiecie – dlaczego oddałeś Twoje Miejsce Święte pod władzę bestii? Czy już nie będziemy pić Twojego Wina? Czy już nie będziemy spożywać Twego Chleba? Czy już nie będziemy sadzić winnic? Czy teraz musimy być posłuszni Bezbożnikowi i tym, którzy są pod władzą bestii?» Wtedy przypomnę wam, że tak wytrwale, tak często wysyłałem wam Moje sługi, proroków, aby mówili: «Niech każdy z was oblecze się w płócienny wór, nawróćcie się, poprawiajcie wasze czyny, pośćcie o suchym chlebie i wodzie!», lecz wy Mnie nie posłuchaliście... Wy nie nawróciliście się ani nie ukorzyliście się, bo zamieniliście światłość w ciemność, a ciemność – w światłość. Ponadto mówię wam, że nadchodzi jeszcze czas największego ucisku, takiego jakiego nie było odkąd powstały narody. Kiedy nadejdzie Mój Dzień, słońce stanie się tak czarne jak włosienny wór, księżyc się zapali i fundamenty ziemi zostaną wstrząśnięte, a ziemia zwymiotuje demony jak wnętrzności bryzgające z brzucha. Kiedy to nadejdzie, ludzie będą gorąco pragnęli śmierci, lecz jej nie znajdą! Wtedy niebo zwinie się jak pergamin i w jednej chwili roztopi się w płomieniach, i wszystko stopi się w żarze. Ten dzień nadejdzie wcześniej, niż myślicie. Wypełnię te przepowiednie za waszego życia. Kiedy nadejdzie ten Dzień, dobrzy i źli zginą tak samo. Źli – ponieważ czynili tylko niegodziwość, a dobrzy – ponieważ nie posłuchali Moich ostrzeżeń. Chociaż widzieliście wiele rzeczy, nie zachowywaliście ich; i chociaż wasze uszy były otwarte, nie posłuchaliście Mnie. Kto z was słucha obecnie? Kiedy przeminą wszystkie te rzeczy, odbuduję Moją Stałą Ofiarę w Miejscu Świętym, jak było za dawnych dni. Zaraz potem wszystkie narody i wszyscy mieszkańcy ziemi uwielbią Mnie i rozpoznają we Mnie Baranka Ofiarnego w Stałej Ofierze. Klątwa zostanie odjęta i Moja Stała Ofiara będzie na nowo w Swoim Świętym Miejscu. Odtąd nie będzie już więcej nocy, bo Moja Obecność świecić będzie nad wami wszystkimi. Wtedy na nowo każdy przyjdzie pić Moją Krew i spożywać Moje Ciało, uznając Moją Ofiarę. Wszyscy jednym głosem i jednym sercem będą Mi służyć dniem i nocą w Mojej Świątyni, a Ja rozciągnę Moje Słowo w każdym sercu... A co do tych, którzy zawołali do Mnie, nawracając się i uznając grzechy, na nowo staną przede Mną, aby Mi służyć, i nigdy już nie będą łaknąć ani pragnąć, ani nie dotknie ich plagą palący wiatr, bo pocieszy ich Moja Obecność. Nigdy więcej nie będą już pytać: «Gdzie jest Twoje Wino?» albo «Gdzie jest Twój Chleb?», «Kim będziemy się karmić?», bo wasz Stworzyciel będzie pomiędzy wami. Obiecuję wam, że zamieszkam z wami i obiecuję wam, że już nigdy więcej ziemia nie pogrąży się w takim smutku. Na nowo wyleję na was wszystkich Pokój i Bezpieczeństwo. Oczy tych, którzy widzą, nie zostaną zamknięte i uszy tych, którzy słyszą, pozostaną czujne. Posłuchaj Mnie, córko, powiedz Mojemu ludowi, że wasz Zbawiciel nadchodzi i ma z Sobą wieniec zwycięstwa. Jego Imię: Wierny i Prawdziwy, Pan panów i Król królów."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ewangeliczni chrześcijanie Na początku XX w. nazw: baptyści i ewangeliczni chrześcijanie w stosunku do zborów powstających w Rosji używano zamiennie, w zależności od terytorium. Prekursorem ruchu ewangelicznych chrześcijan w Rosji był Jan Prochanow, poeta, redaktor, organizator zborów. W latach 90. XIX w. musiał on opuścić Rosję w związku z represjami pobiedonoscewowskimi. Powrócił w 1898 r. i poddany został nadzorowi policyjnemu. Radykalną zmianę położenia ewangelicznie wierzących w Rosji przyniósł rok 1905. Działalność Prochanowa spowodowała powstanie zorganizowanego odrębnie od baptystów ruchu ewangelicznych chrześcijan, obejmującego wiele nowych zborów. Najwcześniej, w 1907 r. zarejestrowano kijowski zbór „Chrześcijan wyznania ewangelicznego ochrzczonych na wyznanie wiary”. Używano w stosunku do nich różnych nazw: chrześcijanie – baptyści, sztundyści, paszkowcy (oni sami używali nazw: „wierzący”, „bracia i siostry”, „ewangeliczne braterstwo”). Nazwę „ewangeliczni chrześcijanie” przyjął Prochanow, który z młodzieży należącej do zboru baptystów w Petersburgu utworzył w 1905 r. nowy zbór; w 1908 r. uzyskał on rejestrację jako „Zbór ewangelicznych chrześcijan”. Nazwę tę przyjęły istniejące już w Rosji niektóre zbory baptystów oraz działające obok tych zborów odrębne zbory ewangelicznych chrześcijan. Ważnym wydarzeniem dla historii zborów w Polsce było powstanie zboru ewangelicznych chrześcijan w Kowlu na Wołyniu w 1909 r. Rozpowszechniana przez członków zboru ewangeliczna nauka (szczególnie w okresie 1915-1918), objęła wkrótce Wołyń, Polesie i Chełmszczyznę. Jednym z pionierów ruchu ewangelicznego w Polsce był Ludwik Szenderowski, a następnie jego syn, także Ludwik. Szczególnie licznym zborem był zbór w Równem, który już w 1923 r. liczył 430 członków. W roku 1922 Związek Słowiańskich Zborów Ewangelicznych liczył 22 zbory i 1778 członków. W 1923 roku doszło do zjednoczenia Związku Słowiańskich Baptystów z chrześcijanami ewangelicznymi, pod nazwą \"Zjednoczenie Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów w Polsce\". Po roku 1924 na skutek wybrania Ludwika Szenderowskiego prezesem Zjednoczenia, dochodziło do coraz częstszych nieporozumień między baptystami a ewangelicznymi chrześcijanami. W 1925 r. większa część baptystów wycofała się ze Zjednoczenia, wybierając własny Komitet i tworząc Związek Zborów Słowiańskich Baptystów. Od 1923 r. Komitet Wykonawczy Zjednoczenia Ewangelicznych Chrześcijan i Baptystów ubiegał się o legalizację. Starania te zostały uwieńczone sukcesem, gdy 21 lutego 1927 roku Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w RP zalegalizował i uznał ten związek religijny (jako jedyny spośród pokrewnych ruchów religijnych, uzyskał on prawną legalizację). Praca Związku rozwijała się we wschodnich województwach państwa. W okresie okupacji wiele zborów uległo zniszczeniu. Istniało również w Polsce Zjednoczenie Zborów Ewangelicznych Chrześcijan Języka Niemieckiego. Zbór ten powstał w 1922, niezależnie od istniejących wyznań. Początkowo istniało 18 zborów (1200 członków). Liczba ta wzrosła do 38 (około 3000 wyznawców), głownie w miejscowościach centralnej Polski, ale także m. in. w Antonówce i Mirosławówce na Wołyniu, Chełmie, Janowie k/Radomia. Zjednoczenie ściśle współpracowało ze zborami niemieckich baptystów w Polsce. Po zakończeniu II wojny światowej ruch ewangeliczny na ziemiach polskich praktycznie zamarł. Pozostało tu prawdopodobnie nie więcej niż tysiąc baptystów. Po 1945 r. część zborów ewangelicznych chrześcijan znalazła się w Związku Radzieckim i przyłączyła się do Kościoła Baptystów. Zjednoczony Kościół Ewangeliczny w Polsce powstał w dniu 1947 r. na konferencji w Ustroniu wskutek porozumienia kilku związków wyznaniowych, m. in. b. Związku Ewangelicznych Chrześcijan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiara katolicka głosi, że Bóg stawia ludziom wymagania, wskazując im drogę do świętości, a to co jest przeciwstawne temu nosi nazwę grzechu, który jest wystąpieniem przeciw prawu miłości (agape), z którego to wynika Dekalog dany przez Boga Mojżeszowi. Choć człowiek żyje we wspólnocie, etyczna odpowiedzialność ma zasadniczo charakter indywidualny, życie moralne kierowane jest przez jednostkowe sumienie, rozum i wolę. Polemizując z popularnymi w obecnej kulturze opiniami katolicy twierdzą, że zasady moralne mają charakter obiektywny – prawo Boże i naturalne jest niezmienne. Ma ono charakter pozytywny (przykazanie miłości bliźniego, a więc miłości w małżeństwie, rodzinie, w społeczności). Zasady moralne obowiązują tak w sferze osobistej, jak politycznej i gospodarczej (społeczna nauka Kościoła). Kościół katolicki uważa więc, że może oceniać zarówno jednostki, jak ustroje, prawa i władze pod kątem wierności zasadom moralnym. Potępia w szczególności zabijanie, przy czym jako zabijanie rozumie również przerywanie ciąży i eutanazję. Nauka Kościoła dopuszcza także w wyjątkowych przypadkach karę śmierci, która nigdy nie była zakazana przez Kościół i papieży. Potępia również pozbawianie własności, zniewolenie, zachowania seksualne nie prowadzące bezpośrednio do prokreacji (m.in. masturbację, petting), antykoncepcję, stosunki płciowe przed zawarciem małżeństwa, rozbijanie rodzin przez zdrady i rozwody (choć może zostać stwierdzona w uzasadnionych przypadkach tzw. nieważność małżeństwa od początku jego zawarcia), szeroko rozumianą "deprawację seksualną".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kościół katolicki charakteryzuje się silnie hierarchiczną strukturą. Najwyższym hierarchą Kościoła katolickiego jest papież (zwany z łac. Pontifex Maximus = Najwyższy Kapłan), chociaż formalnie pozostaje on tylko biskupem Rzymu. Uznawany jest przez członków Kościoła katolickiego za następcę Apostoła Piotra, zastępcę Chrystusa na ziemi oraz widzialną głowę Kościoła; wybierany po śmierci poprzednika lub jego rezygnacji (kanon 332 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, co następuje: Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymu zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia) w ogólnym zgromadzeniu kardynałów-elektorów, zwanym konklawe. Siedzibą papieża jest Watykan. Obecnym papieżem jest Benedykt XVI. -------------------------------------------------------------------- Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy, oficjalna nazwa prawna w Polsce: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe – Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy) – związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa i oczekujący na zbliżający się Armagedon. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego (zob. Badacze Pisma Świętego), należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1872 r. w Pensylwanii (USA) obecnie liczy około 6,7 miliona aktywnych głosicieli na całym świecie (2007). Świadkowie Jehowy są znani z działalności ewangelizacyjnej i rozdawanych publikacji (najbardziej znane: "Strażnica" oraz "Przebudźcie się!"). ---------------------------------------------------------- Prawdy wiary Biblia: Świadkowie Jehowy wierzą, że wyłącznie Biblia jest Słowem Bożym (świadkowie przyjmują kanon protestancki, nie uznając za natchnione ksiąg deuterokanonicznych Starego Testamentu – Nowego Testamentu uznają). Odrzucają Tradycję Apostolską oraz wszystkie inne pozabiblijne tradycje, trzymając się Biblii jako podstawy wszystkich swych wierzeń. Bóg: Świadkowie Jehowy wierzą w Jednoosobowego Boga, Jehowę i oddają tylko jemu cześć, jako jedynemu prawdziwemu Bogu i chętnie mówią innym o Nim i o Jego zamierzeniu wobec ludzkości. Nie wierzą, że Ojciec, Syn i Duch Święty są hipostazami Trójosobowego Boga (antytrynitaryzm). Duch Święty jest czynną siłą Bożą. Jezus Chrystus: Wierzą, że jest jednorodzonym Synem Boga, pierwszą istotą stworzoną przez Boga. Dodatkowo: że istniał On w postaci duchowej (podobnie jak Bóg i aniołowie) zanim został człowiekiem, do której to postaci powrócił po wstąpieniu do Nieba. jego życie zostało przeniesione z Nieba do łona dziewicy Marii jego złożone w ofierze doskonałe ciało ludzkie umożliwia wszystkim wierzącym dostąpienie zbawienia i życia wiecznego od roku 1914 z upoważnienia Bożego króluje w Niebie (nad Ziemią zapanuje wkrótce i będzie nad nią panować przez 1000 lat, po czym odda władzę swemu Ojcu, Jehowie). archanioł Michał, o którym mówi Biblia, jest Jezusem Chrystusem w swym bycie przedziemskim. uważają, że Jezus został zgładzony na palu męki, a nie na krzyżu. Królestwo Boże: Wierzą, że Królestwo Chrystusa jest jedyną nadzieją dla ludzkości; będzie nim rząd znajdujący się w Niebie, złożony z Jezusa oraz 144 000 wybranych (pierwsze owce, których liczba nie jest jeszcze pełna; por. Ap 14, 1), namaszczonych duchem chrześcijan; że już wkrótce zostanie zniszczony obecny zły system rzeczy ze wszystkimi ludzkimi rządami i religiami i zaprowadzi nowy system, w którym zapanuje sprawiedliwość i pokój. Pozostali zbawieni ludzie będą żyć w raju na przemienionej ziemi, na podobieństwo Adama i Ewy. Chrystus będzie Królem nad ziemią przez 1000 lat, po czym odda władzę swemu Ojcu, Jehowie. Ziemia: Wierzą, że pierwotnym zamierzeniem Bożym wobec Ziemi było, aby cała Ziemia była zaludniona czcicielami Stwórcy i że Bóg nie zmienił swojego zamierzenia co do ludzi i Ziemi. Wierzą, że w momencie "końca systemu rzeczy", kiedy światowa wojna Armagedonu zniszczy zło tego świata i tych z ludzi, którzy nie spełniają wymagań Jehowy. Zbawione osoby będą cieszyć się życiem wiecznym jako doskonali ludzie i że wszyscy zmarli, zachowani w pamięci Bożej, zostaną wskrzeszeni, aby otrzymać sposobność zaznawania tych błogosławieństw. Śmierć: Wierzą, że zmarli nie mają żadnej świadomości (człowiek nie posiada duszy, która żyłaby po śmierci ciała, lecz jest "duszą żyjącą" – ciało i dusza są jednym); że nie odczuwają cierpień ani przyjemności w dziedzinie duchowej; że istnieją tylko w pamięci Boga i dlatego całą nadzieją człowieka na przyszłe życie jest zmartwychwstanie. Zbawienie: Wierzą, że jest ono tym, co daje ratunek, ocalenie, wybawienie od śmierci lub niebezpieczeństwa. Jehowa, poprzez swego Syna, zapewni wszystkim prawdziwym chrześcijanom wybawienie z teraźniejszego, niegodziwego systemu rzeczy oraz wyzwolenie z niewoli grzechu i śmierci. Dla wielkiej rzeszy wiernych sług Jehowy, żyjących w dniach ostatnich, zbawienie będzie oznaczać zachowanie życia w wielkim ucisku. Dni ostatnie: Wierzą, że po 2520 latach od roku 607 p.n.e. czyli roku, który oni uznają za zburzenie Jerozolimy przez Nabuchodonozora II, czyli w roku 1914 nastąpiło niewidzialne wstąpienie Jezusa na tron w Niebie, od którego określają czas dni ostatnich tego złego systemu rzeczy. Wierzą, że ludzie miłujący prawość ocaleją z nadchodzącej zagłady i będą mogli żyć na oczyszczonej Ziemi. Oddzielenie od świata: Usilnie starają się nie należeć do obecnego świata, co według nich z wypowiedzi Jezusa miało być jedną z cech jego naśladowców. Starają się okazywać bliźnim szczerą miłość chrześcijańską, ale nie biorą udziału w życiu politycznym ani w służbie wojskowej, policyjnej czy innej mającej związek z walką lub użytkowaniem broni. Dbają o zaspokajanie potrzeb materialnych swoich rodzin oraz współwyznawców, ale unikają pogoni za dobrami materialnymi i sławą, a także za poszczególnymi rozrywkami. Odstępstwo: Świadkowie Jehowy starają się, żyć wg zasad Biblijnych, gdyby jednak ktoś dopuścił się zachowania sprzecznego ze Słowem Bożym i nie okazał skruchy lub ustawicznie dopuszczał się ich lub przestał się zgadzać z ich nauczaniem i nie okazał skruchy, zostanie wykluczony ze społeczności, z możliwością powrotu, jeśli zmieni swoje postępowanie (do czasu powrotu będzie traktowany jako odstępca, co oznacza unikanie z nim wszelkich kontaktów). Armagedon: Według Świadków Jehowy, jest to nadchodząca powszechna "wojna w Wielkim Dniu wszechmogącego Boga" (Ap 16, 14.16). Określenie to odnosi się zwłaszcza do "miejsca [po grecku to'pon, tzn. stan, sytuacja]", gdzie ziemscy władcy polityczni są zgromadzani przeciwko Jehowie i Jego Królestwu pod władzą Jezusa Chrystusa. Wyrazem ich sprzeciwu ma być ogólnoświatowa akcja przeciwko świadkom Jehowy na Ziemi – widzialnym przedstawicielom Królestwa Bożego. Babilon Wielki: "Ogólnoświatowe imperium religii fałszywej" – zaliczają się do niego wszystkie religie oprócz ich własnej. Ma być zniszczony przez Szkarłatną Bestię, tj. różne organizacje międzynarodowe w tym Organizację Narodów Zjednoczonych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chrześcijanie inaczej? Grzegorz Fels Świadkowie Jehowy w rozmowie z ludźmi lubią podkreślać swój chrześcijański rodowód. Wielu zresztą uważa tą sektę za jeden z chrześcijańskich Kościołów, przeciw czemu świadkowie głośno nie przeczą. Zresztą ich własne publikacje zdają się akcentować owo chrześcijaństwo. Oto parę przykładów takich wypowiedzi*: "Na swych chrześcijańskich zebraniach Świadkowie nabywają też umiejętności przekazywania orędzia Królestwa z łagodnością i szacunkiem" (str.361). "Dzięki wzorowaniu się na pierwszych chrześcijanach Świadkowie Jehowy zdołali objąć głoszeniem dobrej nowiny o Królestwie Bożym ogromne obszary naszego globu" (str. 363). "Dlatego ci kaznodzieje chrześcijańscy nadal będą odwiedzać swych bliźnich i dokładać gorliwych starań, by przybliżyć szczerych ludzi do prawdziwego Boga Jehowy" (str.365). Na podstawie tych czy innych wypowiedzi związki Świadków Jehowy z chrześcijaństwem mogą wydawać się jasne i oczywiste. Czy jednak tak jest na pewno? W "wewnętrznej" książce sekty p.t.: "Prowadzenie rozmów na podstawie Pism" znajdujemy dokładne instrukcje jak reagować gdy otwierający drzwi ludzie mówią: "My już jesteśmy chrześcijanami" (odp.: "cieszę się, że to słyszę. ...Itd.), "mam własną religię ", "nie mam czasu", "mnie to nie interesuje", "jestem zajęty"...itd. Świadkowie dowiadują się z tej książki również jak rozmawiać gdy drzwi otworzy im nie chrześcijanin. Zobaczmy więc co wspomniana publikacja Świadków Jehowy proponuje (odnośnie chrześcijaństwa) odpowiedzieć buddystom: "W rozmowie z buddystami podkreśl, że nie popierasz chrześcijaństwa" (str.21). A co powiedzieć gdy rozmówca okaże się Żydem? :"Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama" (str. 23). Zakładając nawet, że Świadkowie Jehowy traktują chrześcijaństwo jako "odstępne", a siebie jako właściwe, to i tak powyższe "kombinacje" wydają się być co najmniej nie uczciwe. Grzegorz Fels *Cytaty z książki Świadków Jehowy pt.: "Człowiek poszukuje Boga".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy Świadkowie Jehowy są wiarygodni? Jan Lewandowski Ciało kierownicze świadków Jehowy (podobnie jak niegdyś ich protoplasta Russell) - pisze, że nie wychodzi w swych naukach poza to co mówi Biblia. W książce "Prawda, która prowadzi do życia wiecznego" czytamy: Wobec tego religia uznawana przez Boga musi się zgadzać z Biblią we wszystkich szczegółach (str. 15, par. 6). Problem w tym, że religia świadków nie zgadza się z Biblią we wszystkich szczegółach. Weźmy np. ich interpretacje, na podstawie której opierają oni swe przekonanie o powtórnym przyjściu Chrystusa w 1914 roku. Nie będę tutaj zajmował się omawianiem całej tej interpretacji. Zatrzymam się przy jednym z detali, który jest jednym z jej elementów. W książce pt. "Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi" (str. 139) jest mowa o drzewie z 4 rozdziału proroctwa Daniela. Liczby, które dotyczą tego drzewa są podstawą wyliczenia przez świadków niewidzialnego przyjścia Chrystusa. Oto jakie znaczenie nadają świadkowie temu drzewu z proroctwa Daniela: A zatem to sięgające aż do nieba drzewo przedstawia coś ważniejszego, zwierzchnią władzę Boga zwłaszcza w odniesieniu do naszej ziemi (j/w., str. 139). Ciekaw jestem na podstawie, którego wersetu Biblii Towarzystwo Strażnica doszło do takiego wniosku? Chyba na podstawie swojej zachcianki, bo wersetu, który dosłownie by to potwierdzał nie ma nie tylko w całej księdze Daniela, ale i w całej Biblii. Jeśli Towarzystwo nie jest nieomylne (Przebudźcie się! 1993 r., nr 4, str. 4, przypis) to lepiej, żeby nie dochodziło do niczego na podstawie swoich prywatnych wyobrażeń, bo jaka jest gwarancja, że się nie pomyli? (por. Wspaniały finał Objawienia bliski, str. 9, tabela). Jaka jest zatem gwarancja, że powyższa nauka o drzewie z księgi Daniela, które "przedstawia coś ważniejszego" niż to, co mówi sama Biblia, jest pewna? Ciało kierownicze, mimo iż posiada ducha Jehowy - nie chce być nieomylne i natchnione. Przebudźcie się! 1993 nr. 4, str. 4, przypis, podaje: fakt, iż niektórzy mają ducha Jehowy, nie oznacza, jakoby ludzie usługujący obecnie w charakterze świadków Jehowy byli natchnieni (czytaj też o publikacjach w tym przypisie). W sumie można by się z tym zgodzić. Już na chrzcie świętym każdy otrzymuje Ducha Świętego, co wcale nie oznacza, że jest on natchniony i nieomylny tak jak pisarze biblijni. Sęk w tym, że świadkowie często piszą o swoich publikacjach w taki sposób, że wynika z tego, iż są oni wręcz bezwolnym instrumentem pisarskim w ręku Boga. Oto jeden z przykładów. "Jak się zapatrujesz na obfitość pokarmu duchowego, którego Jehowa systematycznie dostarcza na łamach publikacji opartych na Biblii?" - pyta Strażnica, 1. VIII. 1992 r., str. 9 - 10 par. 9, (por. Strażnica, rok XCIII, nr. 24, str. 5, par. 18; Strażnica, nr. I, 1994 r., str. 25). Natomiast ich książka pt. "Niech Bóg będzie prawdziwy", podaje na stronie 161 w par. 17 wyjaśnienie odnośnie tego, jak "dociera" do nich zrozumienie biblijnych przykazań: "Nie jest to rezultat prywatnej, błędnej interpretacji Pisma świętego. Nie jest to też przekręcanie przykazania Bożego. Wniosek, do jakiego doszli świadkowie Jehowy, został im podyktowany przez Jehowę, który wszystkim oddanym Mu ludziom objawia znaczenie swoich przykazań." W świetle tych tekstów niezrozumiała jest zatem wyżej cytowana deklaracja Strażnicy aby nie uważać ich publikacji za nieomylne i natchnione (por. jeszcze ich dawna broszura pt. "Czy współpraca międzywyznaniowa jest drogą Bożą", str. 20 i "Wspaniały finał...". str. 9, tabela). Jeśli - zgodnie z wcześniejszym cytatem - Jehowa dostarcza tych czasopism, to czemu nie uważać nauk tam prezentowanych za pewne? Czyżby świadkowie nie do końca wierzyli Bogu? Towarzystwo Strażnica zwinnie lawiruje między zapewnieniami o swej omylności - z jednej strony, a zapewnieniami na temat swej wiarygodności z drugiej. W książce pt.: "Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi", na str. 195 w par. 14, świadkowie opisali teokratyczny sposób funkcjonowania Ciała kierowniczego, twierdząc, że przy podejmowaniu decyzji nie polegają na mądrości ludzkiej a jedynie na Słowie Bożym i podejmują je pod kierownictwem Ducha Świętego (por. Strażnica, rok XCIII, nr. 15, str. 10, par. 12 i Strażnica 15. XII. 1989 r., str. 6, 7, "Czy współpraca międzywyznaniowa...", str. 18). Ale przy innej okazji Ciało kierownicze zaprzecza jednak temu, że przy podejmowaniu decyzji nie polega na mądrości ludzkiej i winą za swoje pomyłki doktrynalne obarcza ułomny umysł ludzki. W jednym z wyjaśnień podają, że "Niewolnik nie jest natchniony przez Boga" i dlatego "Na skutek ludzkiej ułomności nieraz może zdarzyć się, że zrozumie coś nieściśle, a w rezultacie potrzebne jest skorygowanie" (Strażnica, rok CII, nr. 4, str. 27, por. Przebudźcie się! 8. VII. 1995 r., str. 9, też Strażnica, rok XCVI, nr. 21, str. 17, par. 12). Widzimy wyraźnie ten kontrast: z jednej strony ludzkie nauki, a z drugiej "kanał" Jehowy. Jan Lewandowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wattcher, watch your words. Zatrzymałam się na jakiejś 596 stronie i po każdej Twojej wypowiedzi mnie nosiło, żeby Ci w końcu coś napisać, i po prostu już mi ręce opadły, przeszłam te parę stron do przodu i odpowiadam: Ty i Kamelia jesteście tego samego wyznania, jest nim chrześcijaństwo. Jako katolik powinieneś o tym wiedzieć. Powinieneś wiedzieć też, że ewangelicki kościół to odnoga koscioła protestanckiego, więc Kamelia nie napisała nigdzie nieprawdy. Postępujesz bardzo niechrześcijańsko nazywajac Kamelię odszczepieńcem i w ogóle pisząc tyle rzeczy pod jej adresem. Z Kamelii płynie taki ogrom miłości, nawet do Ciebie, choć piszesz jej tak okropne rzeczy! Kamelia postępuje zgodnie ze swoją religią, a zatem z Biblią, czego nie można powiedzieć o Tobie! Bardzo madre słowa napisała kilka stron temu - jeśli się deklaruje, że jest się Chrześcijaninem, to trzeba wiedzieć, co się mówi, bo to do czegoś jednak zobowiązuje. I Kamelia nie atakuje KK. Gdyby to robiła, i tak nie powinno to nikogo dziwić, bo jest czego się czepiać. Niby 90% Polaków deklaruje bycie katolikiem, ale zobacz na tych ludzi. Może 10% żyje zgodnie z tym, czego naucza Kościół, a reszta to ludzie, o jakich pisałam już wcześniej - od poniedziałku do soboty nienawidzą bliźniego, a w niedzielę na klęczkach idą klepać wyuczone na pamięć regułki, których nie rozumieją, ale wiedzą, że tak trzeba, i wracają z czystym sumieniem do domu, bo są przykładnymi katolikami chadzajacymi do kościoła regularnie. Brednie!!! To bardzo boli nawet ateistów, bo pokazuje, jak wiele jest hipokryzji , i to jeszcze jak poważnej, bo w sprawie religii! Na zakończenie bardzo Cię proszę Wattcher - przestań. Kamelia jest wzorem godnym do naśladowania, a nazywasz ja tylko dlatego odszczepieńcem, bo w tym chorym kraju po prostu trzeba być katolikiem, nawet nie rozumiejąc, o co w katolicyźmie chodzi; a jak się nim nie jest, to jest się pokazywanym palcami na ulicy. A religia powinna być wyborem NASZYM ! Nie naszych rodziców! Tym bardziej pownieneś szanować Kamelię, bo jest przykładem osoby z dana przez Boga wolną wolą, czego Was przecież poprzez Biblię się naucza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Jesli kto sadzi, ze jest pobozny, a nie powsciaga jezyka swego, lecz oszukuje serce swoje, tego poboznosc jest bezuzyteczna\" List Jakuba 1,26 Metaforo podpisuje sie pod Twoja powyzsza wypowiedzia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×