Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

LouLou11

Ile zarabia pielęgniarka w UK?

Polecane posty

do .,mnbvcxyjy Nie mam rzetelnej wiedzy ani nie próbuję zgłębiać tego, w jaki sposób dużo zarabiając dostać dom z Council'u. Jak dotychczas nigdy z tej formy ani żadnej innej formy pomocy w UK nie korzystałam więc sam rozumiesz,że w tej materii raczej wiele nie pomogę a moje posty oparte są tom co jest obowiązującym prawem w UK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny macie jakies info o domach opieki Four Seasons np. czy daja preceptorship i wogole jak maja opinie? Iskra_boza naprawde niezly bigos mialas z ta praca, pamietam jak napisalas, ze dostalas super prace, ze ludzie extra i nie chcesz zapeszac, a tu...kto by sie spodziewal, przykro mi, ze tak to wyszlo, po prostu zle trafilas, a to sie czesto w zyciu zdarza.Nie znam Cie osobiscie , ale nie pisz wiecej ani nie mysl tak nawet w zartach, ze wolalabyc pracowac we fabryce niz w nursing homie, bo cos czuje, ze jestes swietna pielegniarka i znasz sie na wielu sprawach, wiec po prostu wygraj w tym sadzie i spokojnie poszukaj innego care homu! Co do kolegi chwali piety hehe super ,ze masz prace w "najlepszym" szpitalu w UK itp. :) ale rzeczywiscie agnieszka ma racje nie powinno sie chwalic dochodami kiedy tu my wszytskie i szukamy pracy i walczymy o swoje w obecnej robocie. 2500 mial na miesiac np. moj byly przelozony w warehouse, wiec jakbys sie juz chcial chwalic "extra" dochdem w nursingu wypadaloby co najmniej 1000 dorzucic do Twojej wyplaty.Bo wiem, ze niektore pielegniarki zarabiaja tyle w nursing homie z nadgodzinami (13- 15 za godznie) i tez im 2500 wpada co miesiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lorka0
Witajcie dziewczyny,ja jestem zielona w kwestii pracy w uk bo dopiero ejstem w trakcie rejestracji jak pisalam wczesniej, zastanawiaja mnie tylko te rozbieznosci w zarobkach. Byc moze wszystko zalezy od miejsca zamieszkania-prawde mowiac licze na wiecej w domu opieki niz 12 f/h ( prace chce zaczac wlasnie od domu opieki). Moja kolezanka bliska pracuje w prywatnyjm domu opieki jako care assistant i dostaje 12.5F/godz- w Londynie dlatego zdziwily mnie niskie pobory i troche sie przestraszylam ze tak malo sie zarabia jako pielegniarka.:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gapcio89
Do Agnieszka... Ogranicz Temazepam kochana, bo widzę, że niedobrze z Tobą. Wiem , że to 30 strona postów, ale nie zapominaj jakie pytanie jest zadane w temacie. Odpowiedziałem na to pytanie, więc przestań gadać banialuki, że kreuję swój wizerunek. I jeszcze jedna przestroga... uważajcie na Polaków za granicą... są bardzo zawistni... ;) Nie mieszkam w mieszkaniu z Councilu, sam wynajmuję. Co do wypłaty... Napisałem, że łączę dwie... ze szpitala i z firmy carerów. Ze szpitala normalna ilość godzin... z firmy carerów... 50 tygodniowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gapcio89
Sorry... 20 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HalloToJa Witaj Ja pracuję dla Four Seasons Health Care w Irlandii Północnej. Preceptorship właśnie zakończyłam. Na początku dostałam duże wsparcie od pielęgniarek, z którymi byłam na zmianie. Od sierpnia pracowałam już na własną rękę. Dostałam tą pracę bo aplikowałam do nursingu, w którym były i nadal są problemy kadrowe. Wcześniej starałam się w innych domach FSHC i spotkałam się z dyskryminacją rasową i nieznajomością przepisów. Szczególnie gdzie home managerami były Filipinki albo Hinduski. Wymagano ode mnie też Adaptation Programme. W jednym domu opieki FSCH zaproponowano mi stanowisko senior care assistant jako że mialam dyplom licencjata a potem preceptorship (bo już jakieś dziewczyny były na preceptorshipie - ale home managerem była brytyjka/irlandka).Ale było już za późno bo przyjęłam obecną oferte pracy i preceptorship. Od Hindusek i Filipinek nie można tego oczekiwać. Takie moje małe spostrzeżenie - pracowałam w nursingu jako C/A w oczekiwaniu na PIN, gdzie managerem byla Hinduska i byłam tam nierówno traktowana. Four Seasons nie płaci za przerwy. Stawka na dzień dzisiejszy to Ł10.84. Jeżeli robisz więcej godzin niż masz w kontrakcie płacą za nadgodziny ponad 13 funtów (nie wiem ile dokładnie) za bank holiday ponad 16 funtów. Ale wszystko zależy gdzie się trafi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gapcio89 Typowe męskie podejście w środowisku zawodowym, w którym przeważają kobiety. Chwalenie się zarobkami i umiejętnościami - prawie jak lekarz. Przeczytaj jeszcze raz zdanie, które napisałeś: "jeszcze jedna przestroga... uważajcie na Polaków za granicą... są bardzo zawistni... " Chyba powineneś się bardziej przyjrzeć sobie . . . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_ladybird_ Dziekuje za odpowiedz!Chodzi mi o prace z preceptorship w nursing home i mam nadzieje, ze takowa dostane, bo juz za tydzien wyjezdzam i czeka mnie namietne szukanie pracy hehe.Mam nadzieje, ze sie uda. Do Gapcio89 Twoje zarobki szalu nie robia, zwlaszcza, ze twierdzisz, ze pracujesz w "najlepszym" szpitalu w UK. Cos malo musi placic ten "najlepszy" szpital skoro dorabiasz dodatkowo jako carer w kilku firamch. Czy 89 z Twojego nicku oznacza rok Twojego urodzenia? Jesli tak to sugierowaloby, ze masz 22 lata, dopierpo co otrzymales licencjata i jestes swiezy w UK, a tu praca w "najlepszym" szpitalu, albo Cie fantazja ponosi, albo sam jestes jednym z tych "cwaniaczkow polaczkow" ktory ledwo co sie odkuli po bidze z Polski a juz show robia i chwala sie swoimi zarobkami.Mam racje?Jesli nie, to sorry, ale wlasnie takich Polakow nie lubie co sami cwaniakuja, a przestrzegaja przed innymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agnieszka, bo po roku ludzie dostają mieszkania z councilu na własność, o ile się dobrze sprawują. Za odłożoną kasę kupują skóry, fury i komóry ;) Gapcio nie rozumiem, dlaczego zarejestrowany pielęgniarz, posiadający stałą pracę pracuje jako carer? Jaki to ma cel? HalloToJa nigdy więcej nie pójdę do pracy w domu opieki. Ja mam specjalizację z onkologii, pracę licencjacką pisałam nt opieki nad dzieckiem chorym na raka, interesuję się niestandardowymi, wspomagającymi metodami leczenia nowotworów, głównie felinoterapią i bajkoterapią, zaczęłam studia mgr, ale wyszłam za mąż i przerwałam, bo nie chcę jeździć do PL na nie. Pedagogiczne studia zaczęłam. Dom opieki nie jest dla mnie. Mam wszechogarniające wrażenie, że się cofam. Pracowałam w Polsce w klinice neurochirurgii i oraz w klinice chirurgii onkologicznej i chemioterapii Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Przez chwilę na OIOMie w Centrum Onkologii Dziecięcej w Chorzowie. Dom opieki to dla mnie jakiś koszmar, kara za grzechy. Czuję się, jakbym się cofała. Dlatego dość. Na razie praca przez agencję w domach opieki, bo wybieram się na długi urlop w przyszłym roku do kraju męża. Potem będę się starać o pracę jako bank nurse, albo practice nurse. Jeszcze nie wiem, czas pokaże. Praca w domu opieki nie daje mi żadnej satysfakcji i na dzień dzisiejszy wiem, że tego robić w życiu nie chcę :) No jeszcze mnie własny biznesik kręci. Na razie mi się nie chce nawet myśleć o tym. Wk.. tylko jestem rozczarowaniami w pracy. Dwa domy opieki i dwa do du...Już dawno pisałam tutaj, żeby unikać nursingów, pracowałam w jednym czy dwóch, potem w residential i to po prostu była porażka. No, a że nie miałam wyjścia, to wróciłam do domu opieki. Nie dla każdego to praca. Wcześniej pracowałam jako Health Care Support Worker, Outpatients Department, NHS, dziewczyny mnie opierdzielają, czemu się zwolniłam, to było wymarzone miejsce do pracy. Sama sobie w brodę pluję. Trudno, może za jakiś czas znów los się do mnie uśmiechnie i trafi się coś wyjątkowego. Póki co prawniczka wczoraj wysłała w moim imieniu pozew do sądu pracy przeciwko Bupie o dyskryminację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pielęgniarka z dylematem
Cześć dziewczyny, mam taką prośbę. Jestem pielęgniarką i mieszkam w Polsce, aktualnie robię studia magisterskie dwuletnie z pedagogiki, bo licencjackie z pedagogiki już mam za sobą. Są to studia dzienne, stacjonarne, państwowe. Mam wybrać jedną z podanych niżej specjalności, ale nie wiem jaka mi się przyda ponieważ po skończeniu studiów chcę wyjechać do Anglii i podjąć pracę jako pielęgniarka. Specjalności z pedagogiki: 1. Pedagogika ogólna i psychoprofilaktyka 2.Pedagogika szkolna z elementami terapii pedagogicznej 3.Zarządzanie szkołą i placówką wychowania przedszkolnego 4.Pedagogika rodziny z poradnictwem pedagogicznym 5.Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i resocjalizacja 6.Psychopedagogika specjalna z logopedią 7.Animacja kultury z arteterapią 8.Doradztwo zawodowe i edukacja medialna 9.Edukacja doroslych i gerontologia Z początku pewnie będę pracować w domach opieki jako taka pomoc, no więc myślę, że specjalność numer 9 czyli gerontologia, ale czy nie zamknie mi drogi by pracować z dziećmi? Już sama nie wiem co wybrać. A może wybrać numer 6 bo jest to pedagogika specjana gdzie mogłabym pracować z dziećmi i osobami dorosłymi niepełnosprawnymi. Zastanawiam się jeszcze czy w ogóle te studia coś mi dadzą i czy się będą liczyć do tego pielęgniarstwa, może nie warto tego studiować i wyjechać od razu? Co mi radzicie panie pielęgniarki? Jest jeszcze taka możliwość, że mogę studiować dwie specjalności. Bardzo mi zależy na waszej opinii bo nie wiem co mam robić. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem, że jesteś licencjonowaną pielęgniarką? Z tego co wiem to nasze studia pedagogiczne do niczego w pracy pielęgniarki nie są potrzebne, ani uznawane. W UK nie ma kierunku "pedagogika". Te studia bardziej ci się przydadzą do pracy z dziećmi w sektorze edukacji. Tak mi się przynajmniej wydaje. Ja sama studiowałam pedagogikę mgr. Wybrałabym psychopedagogikę z logopedią. Możesz próbować pracy jako terapeuta na oddziale udarowym np, na onkologiach. Zależy co Ciebie interesuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Pielęgniarka z dylematem
Tak, skończyłam studia licencjackie z pielęgniarstwa, a następnie pedagogiczne licencjackie i teraz zaczynam te magisterskie. W Polsce po takiej mieszance: pielęgniarstwo + pedagogika można pracować w szkołach czy przedszkolach, myślałam, że jest tak i w Anglii. Nawet nie wiedziałam, że w Anglii nie ma studiów pedagogicznych. Dziękuję ci bardzo za ukierunkowanie mnie na tą specjalność z pedagogiki specjalnej z logopedią. Wielkie dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Są różne studia edukacyjne, ale Anglicy w ogóle nie wiedzą, co to pedagogika. Dyplom by trzeba uznawać przez Naric. Natomiast na pewno jak go przetłumaczysz, to się przyda. W promocji zdrowia możesz pracować, jako edukator/trener. Dużo jest możliwości. Zazdroszczę Ci trochę, chętnie bym jeszcze postudiowała ;) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oxigen
Ale banialuki czasami tu piszecie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oxygen
Gdzie wy takie pieniądze zarabiacie? Ja pracuję jako RGN w nurse home mam 27 pacjentów i zarabiam jak co niektórzy piszą jak senior care support. Odnośnie ukończonych studiów pedagogicznych w Polsce to w Anglii jak najbardziej się liczą,trzeba mieć przebytą praktykę no i dobrze znać język angielski. Jeżeli ktoś ma szkołę pielęgniarską i studia pedagogiczne to może dostać PIN,jest to w dyrektywach unijnych szerzej opisane. Odnośnie mieszkan z councila to nie jest prawdą że po roku możesz wykupić je na wlasność.Trzeba 5 lat mieszkać w nich ,żeby ew odkupić je za chyba nie male pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zwolnij się z nursing home, zacznij pracować przez agencję, to zobaczysz, ile pielęgniarka może zarobić w UK. Otwórz oczy, poszerz horyzonty, a potem bierz się za ocenianie czyichś wypowiedzi. Agencja płaci mi 13.50 za godz w tygodniu, 18.50 w sobotę, 20.50 w niedzielę. Bank holiday 27. Nigdzie nie pisałam o wykupieniu mieszkania, czytasz bez zrozumienia. Po roku mieszkania w domu z councilu ma się prawa takie, jak właściciel. Można sobie wziąć lokatora, wynająć mieszkanie itp. Przez pierwszy rok nie ma się takich praw. Nie wiem, jak jest z wykupem, kiedyś po 5 latach można było kupić mieszkanie od councilu za 20% wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość efka20
Witam :) jestem w trakcie wypełniania formularza rejestracji który dostałam z NMC i już na samy początku mam problem. Czy mój tytuł zawodowy -mgr pielęgniarstwa wpisuję po polsku czy po angielsku? ( mam dyplom z uczelni po angielsku ale tytuł zawodowy jest wpisany po polsku), czy nazwy miejsc pracy wpisać po polsku czy po angielsku? Pozdrawiam Eve :) P.s macie może jakieś cenne wskazówki dotyczące wypełnienia tego form?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość efka20
A i mam jeszcze dwa pytania :), czy nasze polskie specjalizacje uznawane są w Anglii? Czy wraz z formularzem wysyłać do NMC zaświadczenia o ukończonych kursach? Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Swój tytuł masz wpisać tak, jak masz przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego. Czyli zapewne Master of Science in Nursing.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość efka20
Dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam. Eve.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lorka0
Czesc dziewczyny-tak zazdroszcze wszystkim ktorzy pracuja-ja tak sie boje zaczac ze paralizuje mnie to.Skonczylam swoje cv ,wyjsztalcenie mam dobre tylko jezyk kuleje-mam nadzieje ze do domu opieki wystarczy na pocxzatku komunikatywny-albo odesla mnie i kaza sie douczyc jezyka. Chyba popelnilam blad ze tu zostalam-w lutym proponowali mi odddzialostwo w pl a ja odrzucilam bo w anglii chce zaczac-od opiekunki....jaka bylam glupia.jeszcze facet nawala i czas sie usamodzielnic-nic tylko ...ehh.pozdr jakis dolmnie dopadl.buziole dla pielegniarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oxygen
Re iskra_boża Jakaś taka przemądrzala jesteś, coś wiesz ale nie do końca i w ogóle nie znaszsie na prawie.Jak możesz tutaj ludziom jeszcze raz powtarzam głupoty takie pisać. Odnośnie zarobków to ile ty tam masz tych bank holiday w roku ? I pewnie wszystkie dni ty dostajesz ,bo nikt inny nie chce. A pro po Agencji, to mam poszerzone horyzonty.Doświadczenie mówi lepszy stały dochód trochę mniejszy ale pewny niż większy niepewny i bardziej stresujący. Odnośnie wykupu mieszkaniaz councila re iskra boża nie pisałam tego postu do ciebie,ale widzę że jesteś tutaj moderatorem. Odp do mieszkania z councila, należy sobie poczytać odnośniki prawne w danym hrabstwie,każde ma swoje zasady. Coś ci się o uszy obiło że za 20% można wykupić ,ale nie do końca do ciebie trafiło. Jeżeli praktykujesz podnajmowanie mieszkania z counsila (jeszcze nie yukupionego na własność) osobie trzeciej to może cię spotkać kara i to nie mała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja tez uwazam, ze najlepiej jest miec stale zatrudnienie, a nie przez agencje takie tymczasowe bo nie wiele mozna zalatwic nie majac permanentu, wiem bo mieszkalam w UK kilka lat.A przez agencje to mozna sobie w dni wolne porobic.Na tym caly pic pracy przez agencje polega- dadza Ci wiecej, ale nie dadza Ci najwazniejszego- stalego zatrudnienia!!! a bez niego guzik pozalatwiasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oxygen, ty musisz być za to bardzo niedowartościowana, skoro postanowiłaś sobie po mnie pojeździć. Może doczytaj moje inne wypowiedzi, a potem się do mnie odnoś, bo póki co głupka robisz z siebie w moich oczach totalnego. W UK jesteś, a nie wiesz, że każdy ma prawo do wyboru i prywatnego życia? Może ty w ogóle nie pracujesz jako pielęgniarka tylko jako carer? Bo twoje wypowiedzi są tylko podważaniem mojego zdania bez żadnych konkretnych danych, że masz rację. Słowo przeciwko słowu. Nudzi ci się, to poczytaj moje posty i zrozumiesz, że ja nie lubię stałej pracy, nie chcę czuć uwięziona i zależna od pracodawcy i innych pracowników. HalloToJa- po 12 tygodniach pracy dla agencji nabywa się takie same uprawnienia, jak pracownik kontraktowy. Ja sobie nade wszystko cenię niezależność i prawo do wyboru, o czym wielokrotnie tu pisałam. Chcę mieć wolną rękę, jechać na urlop kiedy chcę, iść do pracy kiedy chcę, a jak nie chcę, to nie i nikt o to do mnie żalu mieć nie będzie. A czego nie można załatwić pracując przez agencję? Mam kontrakt podpisany z agencję. Co mam do załatwiania, czego się nie da załatwić bez stałej pracy, bo nie rozumiem tej części?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klejnotnilu
ja pracuje w Paryżu w prywlym szpitalu zarabiam 2600 euro plus caly socjal, partycypacje wynajmu mieszkania 30% więc w sumie nie mam powodów do narzekań, nie muszę kupowac biletu miesiecznego (50e), do pracy mam 3km pokonanie tego dystansu zajmuje 35min. Wujechałąm bez zadnych znajomości z 2 tys euro w kieszeni, znalam dobrze jezyk. W polsce zarbiałam 1200 na reke.... po okresie probnym zwialam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość klejnotnilu
z kolei we Francji w panstwowych szpitalach pielegniarki zarabiaja ok 2 tys euro, też szalu nie ma, podczas gdy lekarze zarabiaja 3 - 5 tys euro Dodam ze stale wymagaja szkolen, wiec poza praca sa jeszcze szkolenia, szkolenia i szkolenia, sami je oplacamy co dobrze wrozy - nie dawno dostalam propozycje pracy w Qubecku w Kanadzie lecz zrezygnowalam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oxygen
do iskra boża, Moim zdaniem to kto tu mówi o niedowartościowaniu! Nawet twój psełdonim świadczy o tym. A co do pracy to owszem pracowałam jako support worker ,w USA i w UK i znam jak przedstawiają się zarobki i jakie są obowiązki. Co do wolności wyboru w pewnym sensie masz rację ,ale nie na ludziach wolnych bez obowiązków świat zbudowano, Liczy się systematyczna praca pogłębiająca wciąż nowe umiejętności i co najważniejsze nauka pogłębiająca twoje intelektualne możliwości. A ja widzę że tylko jesteś nastawiona na mamonę.Pracując poprzez agencjię to buty lub opony nie jedne można zedrzeć, no i ciągle jesteś tą z agencji. Jest to dobre,ale parę dni ew miesiącu,aby coś dorobić do pensji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na mamonę jestem nastawiona? Nic o mnie nie wiesz, a mi ubliżasz. Jeśli tobie odpowiada praca w domu opieki, to ty jesteś tą bez ambicji. Ja nie mam zamiaru się cofać, bo dla mnie praca w nursingu tym właśnie jest. Cofaniem się do pozycji sprzed studiów, wykonywanie pracy, którą w wielu care homach robi senior carer, często bez wykształcenia, z byle NVQ2. Gratuluję ci ambicji. Ostatnie dwa tygodnie pracuję w poradni po 4 godziny dziennie. Agencja daje najlepsze możliwości do zdobycia doświadczenia, szlifowania umiejętności i zdobywania nowych wiadomości. Pracuje się nie tylko w nursingach, ale i w różnych innych placówkach. Od poradni, przez uzależnienia, szpitale dla psychicznie chorych, bezdomnych, pracuje się z dziećmi, pracuje z dorosłymi, w NHS i prywatnych placówkach, aż po hospicja. Nie ma stagnacji. A może ty zazdrościsz mi czegoś? Niestety nie mam aż tyle mamony, jakby ci się wydawało, bo rzadko się zdarza, że pracuję w weekendy w ogóle. Chciałam tylko pokazać, ile pielęgniarka zarobić może.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oxygen
Do iskra boża, Dlaczego ciągle robisz osobiste wycieczki do danego postu. Ja nie oceniam ciebie ani twojej pracy a na pewno twoich zarobków. Rób co chcesz, i pracuj gdzie chcesz. Pierwszy mój post miał na celu przedstawienie, że nie wszystko co piszesz jest prawdą i mądością z której mogą korzystać inni. Jest to tz względna prawda, może dobra dla ciebie ale na pewno nie dla ogółu. Oceń sama,jak przez dwa posty napisałaś wszystko o sobie,a nawet z dokładnością ile zarabiasz.Tak w ogóle jest to poufna sprawa każdej osoby. A teraz ja trochę ci adrenalinę podniosę: nie umiesz czytać między wierszami, nie tolerujesz sprzeciwu i krytyki i ............................................... to już samam sobie dopisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przyszla pielegniarka
Oxygen poki co to mi sie wydaje ze ty jeszcze nikomu nie pomogles/las na tym forum a iskra boza wiele cennych informacji nam juz podala wiec z laski swojej zajmij sie swoimi sprawami -tak dla wszystkich bedzie najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×