Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
MONIA-MAMA

problem z zajściem w drugą ciążę

Polecane posty

Kupiłam dziś sobie testa ciążowego ;) i zobaczymy juz nei moge sie doczekac rana....pewnie i tak bedzie jedna kreseczka...ale przynajmniej juz bede wiedziec.... co prawda nie czuje sie "inaczej"...ale bolą mnie piersi i jakas taka spokojna jestem jak to moja mama okresliła.... TRZYMCIE KCIUKI ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kikikiki...trzymam kciuki mocno zaciśnięte - mam nadzieję że jutro przeczytam dobre wieści :)!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KIKI- to ja podobnie jak JULY :D czekam na II kreseczki rano :D MAGDALENKA- trzymam kciukasy i niech ISKRY LECĄ!!!!!!!!!!:D!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KIKI- tulę Cię mocno kochana ❤️ przykro mi że ta cholera Cię nawiedziła :( Ale zobaczysz uda się nam wszystkim na 100%👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie! Jestem i ja moje kochane:) U nas prawdziwa zima, śniegu po kolana, zamiecie, zimno jak nie wiem co. Wieje normalnie halny, szok! Byliśmy wczoraj z Bartuniem u lekarza, no i mamy już odstawione wszystkie leki!!!!!!!!!!! Hura!!!!!!!!!!! Ale Pan doktor powiedział, że Bartunio ma w nosku troszkę wydzieliny i pewnie zacznie mu się katarek i rzeczywiście już w nocy synuś gorzej spał, trudno mu się oddychało, no i ma lekki katarek :( Dlatego jestem dzisiaj okropnie niewyspana, ponieważ Bartunio wstawał, piszczał, bo ten zapchany nosek przeszkadzał mu spać :( Acha no i musimy jeszcze ograniczyć nocne karmienie i próbować całkiem z niego zrezygnować, bo lekarz powiedział, że Bartunio niedługo będzie wyglądał jak mały budda :D No a poza tym synuś był bardo grzeczny i jestem z niego bardzo dumna :) A tu na topiku patrzę smutki - kikikiki - tulę Cię mocno, tak szkoda, a już miałam nadzieję, że Ty będziesz kolejna. Ech, w następnym miesiącu musi się udać :) mAm - a co do spacerówki, to firma jest super, a ogólnie spacerówka też jest fajna. Ja jestem teraz również na etapie szukania spacerówki dla Bartunia i muszę kupić mu jakiś fajny wózeczek, bo cały komplet z gondolą sprzedałam. mAAm - kochana ale ten Twój mężuś to romantyczny facet :) Cudną imprezkę Ci urządził :) Super. Iza - witaj :) Super, że pokaz się udał :) I kobietki wróciły zadowolone :) Po-la kochana witaj :) Tęsknimy bardzo bardzo bardzo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam kochan e... Kiki ..kochana ...następny miesiąc Twój :) Evika ależ się cieszę że Bartuś już bez leków :) Norbert zapakowany w poduszkę śpi...troszkę mu główka ucieka w jedną stronę muszę mu poprawiać ..bo bardziej pasuje mu lewa strona...miałam jechać do pracy dzisiaj z Norbertem ale jest zimno ...i okropnie mi się nie chcę :( Maam kiedy brata weselę - termin ustalony ? A na dodatek skończyła mi się kawa ...chyba wypiję zwykłą brrrr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WITAJCIE....tak se wczoraj popłakałam przy męzu...mam wisielczy nastrój......:( brzuch mnie napierdziele jak niewiem.....kupie sobie na ten miesiac testy owulacyjne...i zobaczymy.... pozdrawiam Was i dziekuje bardzo za wsparcie !! JESTEŚCIE KOCHANE !! mAAm-dziekuje kochana :* :* Eviczka-super ze z Bartusiem juz ok !! i oby tak pozostało !!!! iza-wątpie.....mam juz wątpliwości....to juz 10 miesiac starań.....niby to niedługo....wiem ale dla mnie to cała wieczność :( no bo jak to w styczniu zaczeliśmy staranka...a tu juz koniec roku :( milego dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiki my wszystkie wiemy co czujesz ale...warto się starać ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam dziewczynki wiem wiem mialam napisac wczoraj ale jak pojechalam o 12 do lekarza to wrocilam o 16 dopiero i pozniej jeszcze raz musialam jechac jak mąż wroci bo nie mialam kasy a wczoraj musialam miec zrobiony zastrzyk cena zastrzyku 100 zł. ginka powiedziala ze wszystko jest oki pecherzyk jest duzy i w sobote mam przyjsc na kontrol io dopiero w sobote bede wiedziała co i jak jak teraz sie nie uda to co zamierza zrobić bo ja nie mam pojecia a juz o to nie pytalam w sobote bedzie spokojniej kikiki trzymaj sie kochana kup sobie te testu to bedziesz moze wiedziala co i jak ja je robiłam przez 3 cykle bo mi ginka kazala bo powiedziala ze w mierzenie tempki nie zabardzo wierzy MAAM KISA EVIKA POLA IZA JULY NUSKA KIKIKI 🖐️🖐️ mam nadzieje ze to teraz jakos mi pomoze bo powiem wam ze juz nie wiem co to moze byc i jak mam o tym myslec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oj jeszcze to zastrzyk dostałam w brzuch troszke bolalo ale da sie wytrzymac mam nadzieje ze wszystkie dziewczynki wymieniła,m buziolencje ja sie biore za szycie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZACIĄŻONE ********************** NIK ...................DATA PORODU........ WIEK..............MIASTO KROP.KA.................13.12.2009r.........34.......... .śląskie..... MULAN....................03.02.2010.........35.......... ...........W-WA *aneta310.............******04.2010..........31......... ......kujawsko-pom OCZEKUJĄCE ******************* NIK.......................... DATA@ .........WIEK................. WOJ.... MONIA MAMA...........15.01.2009 .........35 ..............POMORSKIE BETA32....... CZEKAMY NA CIEBIE ......POM ORSKIE ******************************************************** ************************** BIGmam.................27.04.2009..........36........... ...ŁÓDZKIE POLA....................10.05.2009.........35........... ...LUBELSKIE... WODNISIA..............16.05.2009..........36............ ...Z mAAm...................18.10.2009..........30........... ....W-wa...... magdalena28..........22.11.2009..........29............ł ódzkie...... NASZE MAMUSIE ************************ NIK.......UR........IMIĘ..........WAGA......CM.....WIEk. .. ...MIAST...... KISA --21.05.09---MARTA-KASIA- 3730 kg---56cm--- 32---------Sląskie EVIKA--03.06.09---BARTOSZ------4300 kg----59CM---31---------Podlaskie JULY --04.07.09---ZOSIA MARIA--3300 kg----53 cm--30--------warszawa Iza --30.07.09-Norbert Konrad --2990 kg---54 cm--34----podkarpackie Nuska--17.08.09--Dominika-Wiktoria--2950--55cm--28--mało polskie PROPOZYCJE IMION DZIECI( nie na 100% jeszcze wiadomo ) ******************************************************** ***************************** NIK...................DZIEWCZYNKA.....................CH ŁOPIEC.......... ******************************************************* ******************************* mAAm...................MAJA............................. ..OSKAR............... ......................MATYLDA./NELL............ ..CYPRIAN./ALEKSANDER. ........................LUIZA./PAULA...................F ILIP/ŁUKASZ........ ******************************************************* ****************************** POLA ******************************************************** ****************************** WODNISIA..............LENA............................RE MIGJUSZ......... ...........................DARIA........................ ...DORIAN............. ...........................MARLENA...................... .JAKUB.............. ******************************************************* ******************************* MULAN.............BLANKA......................... TYMOTEUSZ/BRUNO ******************************************************** ****************************** ANETKA..........................................DORIAN/W IKTOR/GRACJAN/ ******************************************************** ******************************* dziewczynki uzupełnijcie tabelke :):):):):):):):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZACIĄŻONE ********************** NIK ...................DATA PORODU........ WIEK..............MIASTO KROP.KA.................13.12.2009r.........34.......... .śląskie..... MULAN....................03.02.2010.........35.......... ...........W-WA *aneta310.............******04.2010..........31......... ......kujawsko-pom OCZEKUJĄCE ******************* NIK.......................... DATA@ .........WIEK................. WOJ.... MONIA MAMA...........15.01.2009 .........35 ..............POMORSKIE BETA32....... CZEKAMY NA CIEBIE ......POM ORSKIE ******************************************************** ************************** BIGmam.................27.04.2009..........36........... ...ŁÓDZKIE POLA....................10.05.2009.........35........... ...LUBELSKIE... WODNISIA..............16.05.2009..........36............ ...Z mAAm...................18.10.2009..........30........... ....W-wa...... magdalena28..........22.11.2009..........29............ł ódzkie...... kikiki..............4.11.2009................25.............śląskie NASZE MAMUSIE ************************ NIK.......UR........IMIĘ..........WAGA......CM.....WIEk. .. ...MIAST...... KISA --21.05.09---MARTA-KASIA- 3730 kg---56cm--- 32---------Sląskie EVIKA--03.06.09---BARTOSZ------4300 kg----59CM---31---------Podlaskie JULY --04.07.09---ZOSIA MARIA--3300 kg----53 cm--30--------warszawa Iza --30.07.09-Norbert Konrad --2990 kg---54 cm--34----podkarpackie Nuska--17.08.09--Dominika-Wiktoria--2950--55cm--28--mało polskie PROPOZYCJE IMION DZIECI( nie na 100% jeszcze wiadomo ) ******************************************************** ***************************** NIK...................DZIEWCZYNKA.....................CH ŁOPIEC.......... ******************************************************* ******************************* mAAm...................MAJA............................. ..OSKAR............... ......................MATYLDA./NELL............ ..CYPRIAN./ALEKSANDER. ........................LUIZA./PAULA...................F ILIP/ŁUKASZ........ ******************************************************* ****************************** POLA ******************************************************** ****************************** WODNISIA..............LENA............................RE MIGJUSZ......... ...........................DARIA........................ ...DORIAN............. ...........................MARLENA...................... .JAKUB.............. ******************************************************* ******************************* MULAN.............BLANKA......................... TYMOTEUSZ/BRUNO ******************************************************** ****************************** ANETKA..........................................DORIAN/W IKTOR/GRACJAN/ ******************************************************** *******************************

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A co tu dzis takie pustki...... ;( Mnie brzuch boli i mam bardzo mocne krwawienie...czy to moze byc wina luteiny ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kiki przykro mi ;((( następny raz moje być Twój trzymam w kciukasy. Maam koniecznie poślij swojego mena do mnie, aby przeszkolił mojego mężczyznę mój niestety nie jest taki pomysłowy (przywykłam) pocieszam się że ma inne zalety he he. Magdalenka a dlaczego miałaś zastrzyk w brzuch (nie doczytałam) przeciw tężcowy może??? Evika super już bez leków.Teraz szybciorkiem kupuj nowy wóz bo jak na spacerki chodzić będziecie?? Iza jak tam mały znosi poduchę???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A teraz proszę się nie śmiać ze mnie.... Wyczytałam w jakimś babskim piśmie o wampirach energetycznych... Czyli że ktoś zabiera Ci Twoje chęci do życia i takie tam. Nigdy nie wierzyłam w takie rzeczy ale tak sobie pomyślałam o babci męża co mieszka z nami. Ja czuje że żyje jak jestem po za domem albo na górze albo jak wieczorem zamyka się w pokoju. Mam tego pecha że do jej pokoju przechodzi się przez kuchnie którą mamy wspólną i cały czas jestem na jej celowniku.Patrzy co robię cały czas mnie obserwuje podsłuchuje jak wraca mąż i jemy to ścisza tel. i słucha co gadamy.Jak zrobię zakupy i ich nie rozpakuje to mi po siatkach szpera, pewno jak nas nie ma to szafki też wertuje. Pokłócić nie ma jak się za bardzo bo tez słucha. Ona nigdzie z domu nie wychodzi i tak jakby żyła naszym życiem. Wiem że nie ciekawa starość ale kurcze mi ta ciągła kontrola bokami wychodzi. I to wtrącanie się, dzisiaj znowu że chyba dzisiaj małej nie biorę że sobą jak pójdę do zerówki?Ja jej że dlaczego mam nie brać...a ona że chyba chora jestem po siępi i jest zimno.Ja jej że mam budę na wózku i małej nie z leje. Ale normalnie powietrze ze mnie uszło. Tak samo nie raz robię małemu jeść mała na górze została i np zaczyna płakać a ta do mnie burzy : nie słyszysz dziecko płacze!!!ja jej słyszę tylko zrobię jeść. Po prostu w momencie robię się malutka. Jak idę na ogród to mnie obserwuje z okna.Czuje się zaszczuta. Staram się nie dać zwariować ale czasem naprawdę mam dość. W kuchni mogę sobie popanić od godz. 21 jak idzie spać. Jak mała ma kolkę to ja sama jestem chora bo znowu mi zacznie truć że czegoś się najadłam. Teraz przechodzi etap dlaczego małej na rączkach nie nosimy na nic tłumaczenia że nauczyć łatwo a kto potem będzie nosił jak będzie większa....i znowu wychodzę na ograniczona matkę. Naprawdę zazdroszczę tym wam które mieszkają same a te które tez mieszkają z teściami albo babciami to podziwiam za cierpliwość bo moja już się skończyła. Wiem że charakterek mam nie za łatwy ale z tym wampirem się nie dogadam ...... Co za ironia tu pijawa tam wampir he he

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczynki NUSKA zastrzyk miałam po to zeby pękł pęcherzyk TEN ZASTRZYK SIE NAZYWA OVITRELLE wpiszcie sobie w wyszukiwarke to poczytacie na co jest i jak działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i pocieszyłam się niepotrzebnie :( Bartunio chory, ma straszny katar, ma całe załzawione czerwone oczka. Weszłam do domu a on biedny płacze, nie może oddychać i prosi abym wzięła go na ręce :( Nie ma temperatury ale źle wygląda na buzi :( A co do wózków to nuśka - ja mam dobry wózek dużą spacerówkę chicco, więc spacerki będą :) Teraz będę szukała jeszcze na wiosnę takiej leciutkiej spacerówki - parasolki, aby zmieściła mi się bez problemu do samochodu. A co do teściowych to ja właśnie mieszkam z teściową (teść nie zyje). Nie jest źle, teściowa wychowała mi córkę, teraz wychowuje Bartunia a ja w pracy jestem spokojna, bo wiem że dzieci są nakarmione, ubrane i szczęśliwe. Teściowa jest na emeryturze, a my gdy wracamy z mężem z pracy mamy obiad na stole i posprzątane mieszkanko. Także są plusy :) A z minusów to wiadomo czasem chcielibyśmy pobyć sami, czasem chciałabym aby teściowa tak bardzo nie rozpieszczała mi dzieci itp. Moje teściowa nie wtrąca się za bardzo w nasze życie, więc jest ok :) Oczywiście czasem mnie wkurzy tak że aż strach, ale ogólnie nie mam co narzekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DZiewczynki j szybciorem bo miałam dzisiaj młyn :o troche spraw musiałam pozamykac :o no i na koniec dnia okazało sie że u młodego w szkole swińska grype jedno dziecko miało :o i młody do przyszłego piatku ma zamknieta szkołę :o normalnie zimne poty mnie oblały jak sie dowiedziałam na szczescie nie chodziło na rannaa zmiane tylko popoludnie no ale mamy dzieci obserwowac .....Kupiłam dzisiaj testy owu więc zobacze czy wogle II krechy sie pokarza :o sciskam was kobitki i uciekam do wanny bo padnieta jestem jutro po odpisuje na to co pisałyscie bo dzisiaj juz padam :O👄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agagajoja
dziewczyny Wy na pewno wiecie! jak liczy się długośc cyklu miesięcznego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Od pierwszego dnia miesiączki do następnej.Wpisz w google tam jest wiele na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maam to nie przelewki kurcze jak tak dzieciaki zaczną chorować to chyba większość szkół pozamykają. Oby to dziadostwo poszło jak najdalej najlepszy chyba był by mrozik. teraz pewno wakacje zacznną później bo jakoś muszą to odrobić....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mAAm-czy Ty tez po luteinie masz takie krwawienia....bo Ja to dzis masakra brzuchol mnie napierdziela.... a podpaske musze co chwile zmieniać....porażka.....normalnie w misce z chłodna woda siedziałam.... dobranoc !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam serdecznie :) :) Na kawke zapraszam :D u mnie meki dzień kolejny....w nocy 2 razy sie szłam myc..... Nie mam zielonego pomysłu co dziś zrobić na obiad.....moze placki ziemniaczane....żurek mam jeszcze od wczoraj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc i czołem Laski! Wpadam szybko i składam serdeczne zyczenia dla Poli , bo ma urodzinki. Pola zdaj egzamin i bądź szcześliwa! Sciskam ze wszystkich sił , sto lat sto lat!!!!! Dziewczynki poczytam co u Was poźniej. Pracuje od srody pełną para i na nic czasu nie ma kurcze kurcze, ale jakos sie pozbieram. Całuje Was mocno i bardzo tęsknię!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej kobitki :) właśnie na tvn warszawa pokazywali szkołę mojego syna i mówili że jest zmknięta :o Co do odrabiania to mój oczywiście bedzie to miał w soboty :o I tu niech ich c h u j strzeli bo i tak dzieciaki w tym roku mają mało dni wolnych i wakacje późno się zaczynają to jeszcze odpracowywać mają a co to ich wina że ktoś zachorował :o Mówię wam nerwa mam :o Dzisiaj mam 7 dc i zaczynam tescior owulacyjny :) ciekaw ajestem czy wogle w tym miesiącu zobacze kiedykolwiek 2 krech :o ciekawa jestem bardzo :o nie stety nie było wczoraj testów firmy acorn które robiłam kiedyś i kupiłam jakieś firmy ALMI ( 47zł) płytkowe robiła może któraś ??? KIKI- ja po luteinie miałam tak samo krwawienie trwało 4 dni ( zawsze miałam 8-9) 1 dc-plamienie ,2 krwawienie a od połowy dnia bardzo obfite sporo skrzepów podpaska co godzine do wymiany, normalnie czułam jak mi leci :o nawet w nocy czułam jak się leje więc w nocy wstawałam i prysnic brałam bo aż zdażyło się że bielizne miałm brudną :o 3dc już mniejsze ale nadal krwawienie pod koniec dnia juz plamienie 4 dzień plamienie i 5 dznia już taki brazowawy sluz widoczny tylko przy podcieraniu się :o W DRUGIM CYKLU LUTEINY 1dc plamienie 2 dc obfite krwaweienie ( też ze skrzepami ale już nie aż tak mocno obfite jak w pierwszym cyklu brania luteiny) 3dc plamienie 4dc tyciuńkie plamionko prawie nic 5dc troche sluzu przy podcieraniu . Sorki że tak drastycznie to opisałam ale tak chyba bedzie najłatwiej :O:) Ponoc jak są skrzepy to dobrze bo macica się ładnie oczyszcza :)Powiem ci że moja @ w pierwszym cyklu brania luteiny była bardziej boląca niż teraz w drugim i dużo bardziej obfita:o co do trzecieko to sie nie wypowiadam :) Bo mam nadzieję że jej nie będzie :p :D NUSKA- może faktycznie babcia tak nasłuchuje Was jak gadacie bo skoro siedzi w domku to faktycznie to co usłyszy odwas to tak jak dla niej okno na świat w pewnym sęsie ,a co do krytyki no cóż ... moja mama tez często się wtraca a ma 56 lat od niedawna :) Tak już chyba jest z starszymi osobami:) MAGDALENKA- mam nadzieję że się udało :D Bo już mnie kciukasy z trzymania bolały hihih:D i koniecznie kliknij jutro co i jak ? Jak już będziesz po wizycie :) EVIKA- dużo zdróweczka dla NIUNIA ❤️ bidulek znów sie coś go uczepiło :o KISA- a gdzie foteczka w nowej fryzurce ?? KROPKA- kochana wam wszystkim zdrówka❤️ POLA- wszystkiego naj,naj i zdanego egzaminu oczywiście :) DZIEWCZYNKI A TU WKLEJAM WAM MEILA KTÓREGO DOSTAŁAM Z SZKOŁY TAM JEST O TEJ GRYPIE JAK CHCECIE TO SOBIE POCZYTAJCIE Poniżej przesyłamy pilną informację z prośbą o rozesłanie wszystkim rodzicom w Państwa klasach. Szanowni Rodzice, W trosce o zdrowie uczniów, w związku ze zgłoszonym i potwierdzonym przypadkiem zachorowania ucznia na grypę typu A/H1N1, dyrektor szkoły odwołuje wszystkie zajęcia w dniach 6, 9,10 listopada. W tych dniach szkoła będzie zamknięta. Zajęcia zostaną odpracowane: - 28 listopada - plan piątkowy, - 5 grudnia - plan poniedziałkowy, - 9 stycznia - plan wtorkowy. Dyrektor Szkoły ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO Ogólne wskazania profilaktyczne Należy: 1. unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami, 2. kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych 3. zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci 4. myć często ręce 5. unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków 6. dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać. Informacje dla: - dyrektorów, nauczycieli i opiekunów w placówkach nauczania i wychowania Należy: 1. obserwować dzieci i młodzież wykazującą objawy grypopodobne w trakcie pobytu w placówkach takie jak: gorączka, kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, w niektórych przypadkach biegunka. 2. informować rodziców i opiekunów o zaobserwowanych objawach grypopodobnych celem konsultacji z lekarzem rodzinnym 3. zadbać o ciągły dostęp do środków higienicznych w toaletach 4. organizować w ramach możliwości jak najwięcej pobytu uczniów na świeżym powietrzu w czasie przerw i lekcji wychowania fizycznego 5. monitorować strony internetowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej www.pis.gov.pl oraz Państwowego Zakładu Higieny www.pzh.gov.pl celem uzyskania bieżących informacji - rodziców Należy: 1. obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego 2. myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić 3. zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza 4. zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania 5. nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni 6. zadbać o to by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa 7. spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu - dzieci i młodzieży Należy: 1. myć ręce mydłem i ciepła wodą przez 20 sekund 2. jeśli nie masz chusteczki podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi 3. umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu 4. unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą 5. przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu PROPOZYCJA ZALECEŃ DLA SZKÓŁ Objawy nowej grypy A/H1N1 są podobne jak grypy sezonowej: 1. gorączka 2. kaszel 3. ból gardła 4. katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem 5. bóle mięśniowe i stawowe 6. ból głowy 7. dreszcze W około 25-30% przypadków nowej grypy mogą występować wymioty i biegunka. Podobnie jak w grypie sezonowej część zachorowań przebiega ciężko, a nawet może zakończyć się śmiercią. Szerzenie się nowej grypy, podobnie jak grypy sezonowej, odbywa się przez zakażenia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotykanie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej. Szkoła jest miejscem, gdzie kontakty między uczniami są bardzo bliskie i gdzie choroby szerzące się drogą powietrzną mogą przenosić się szczególnie łatwo. Zakażeni uczniowie mogą też stanowić źródło zakażenia dla swych rodzin oraz innych członków społeczeństwa. Co powinien zrobić personel szkoły dla ochrony uczniów i pracowników? * Zorganizować i przeprowadzić szkolenie lub serię szkoleń z zakresie zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem nowej grypy A/H1N1 dla uczniów oraz dla rodziców. * W okresie przygotowawczym konieczne jest sprawdzenie kanałów łączności szkoły z rodzicami i możliwości szybkiego ich powiadamiania. * Prowadzić aktywną politykę zapobiegania zakażeniom przez dostarczanie materiałów informacyjnych na temat zachowania w szkole, mycia rąk, higieny kaszlu i czyszczenia nosa oraz promować w szkole zachowania zmniejszające prawdopodobieństwo zakażenia. * Zachęcać do szczepień przeciw grypie sezonowej oraz nowej grypie A/H1N1. Wskazane może być uzgodnione z lekarzem zorganizowanie akcji szczepień dla uczniów. Sfinansowanie takiej akcji przez lokalny samorząd byłoby bardzo pożądane. * W razie wystąpienia objawów grypowych wymagać od rodziców zgłoszenia dziecka do lekarza i do tego czasu pozostania w domu, a w przypadku stwierdzenia takich objawów u ucznia w szkole natychmiast umieścić go w pomieszczeniu odosobnionym i jeśli są to objawy o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać ucznia transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, uzgadniając to z rodzicami/opiekunami dziecka. * Zapewnić miejsca do mycia rąk lub ich dezynfekcji odpowiednimi preparatami alkoholowymi (?60%) i zapewnić wyposażenie tych miejsc w odpowiednie środki i materiały. * Zapewnić higienę miejsc przebywania uczniów i codzienne ścieranie powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wydzielinami i których mogą dotykać uczniowie. Znaczną część tych zbiegów higienicznych mogą wykonywać sami, odpowiednio poinstruowani, uczniowie. Czas zakaźności wydzielin poza organizmem człowieka wynosi 2-8 godzin. * W uzasadnionych przypadkach, po konsultacji z lekarzem lub epidemiologiem, zalecić noszenie maseczek ochronnych na nos i usta na terenie szkoły i w drodze do niej. Co może zrobić uczeń i jego rodzice, aby zredukować prawdopodobieństwo szerzenia się zakażeń w szkole? 1. Pozostać w domu w razie choroby. Jeżeli objawy odpowiadają wymienionym wyżej objawom grypy, należy pozostać w domu 7 dni od wystąpienia objawów lub 1 dzień po ustąpieniu objawów, jeżeli objawy trwają 7 dni lub dłużej. 2. W czasie kaszlu lub czyszczenia nosa zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, którą po jednorazowym użyciu należy wyrzucić, a ręce umyć starannie wodą z mydłem. 3. W rozmowie unikać bliskich kontaktów twarzą w twarz. W tym szczególnym przypadku uzasadnione jest rozmawianie z głową odwróconą od rozmówcy. 4. Unikać dotykania palcami ust, nosa i powiek oczu. 5. Poza szkołą unikać przebywania w pomieszczeniach z kilkoma osobami na raz, a szczególnie masowych zgromadzeń i sportów kontaktowych. 6. Przestrzegać zasad higienicznych wynikających z instrukcji uzyskanych w szkole również w domu i we wszystkich sytuacjach pozaszkolnych. Postępowanie z uczniami narażonymi w szkole na kontakt z potwierdzonym przypadkiem nowej grypy A/H1N1 Jak postępować w przypadku, gdy do szkoły przyjdzie uczeń z objawami grypy, jeżeli nowa grypa szerzy się w miejscowości, gdzie znajduje się szkoła? 1. O sytuacji należy niezwłocznie powiadomić rodziców chorego ucznia. 2. Należy ucznia umieścić w pomieszczeniu, gdzie nie przebywają inni ludzie. W przypadku objawów o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać ucznia transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka. 3 Jeśli uczeń z objawami grypy ma powód wejścia do pomieszczenia z innymi ludźmi, winien zakryć nos i usta chusteczką jednorazową lub płatkiem ligniny, albo, jeżeli jest taka możliwość, założyć maseczkę ochronną na nos i usta. Co należy zrobić dla uczniów, którzy mieli kontakt ze osobą, u której potwierdzono, lub podejrzewano zakażenie wirusem nowej grypy A/H1N1? 1. Należy poinformować rodziców o tym kontakcie i możliwości zakażenia. 2. Zalecić im codzienne pomiary temperatury i obserwację, czy nie występują u ucznia objawy grypy w ciągu 7 dni od kontaktu 3. Zalecić im nie posyłanie ucznia do szkoły i zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów grypowych w ciągu 7 dni od kontaktu Prof. dr hab. Andrzej Zieliński Krajowy Konsultant ds. Epidemiologii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×