Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MAŁA OO

TORBIEL JAJNIKA c.d ....

Polecane posty

ps. znazlam w intrnecie tlumaczenie badania hist=pat oznacza Torbiel prostą "et" pęcherzykowata torbiel jajnika... wiec chyba nie endo:) Ale pojde do rejestracji i sseruje sobie na wszelki wypadek dokumentacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziewczyny jak wrócicie ze szpitala - piszcie !!! Myślami jestem z Wami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
ania lalala, czyli masz ostateczne rozpoznanie na podstawie badania hist.-pat. (mała uwaga: cystes łac. - torbiele, liczba mnoga - pewnie chodzi o pęcherzyki, które wzrastają w pierwszej fazie cyklu). Jeżeli wycięli fragment lub cały jajnik, to musi być to zaznaczone w protokole operacyjnym. U mnie w karcie informacyjnej (wypisowej) ze Szpitala jest m.in. zapis: "Wyłuszczenie potworniaka wraz z fragmentem lewego jajnika". Z kolei w protokole operacyjnym w rodzaj operacji wpisano m.in. "resectio partialis ovarii sin.", a w opis operacji m.in. "dokonano częściowej resekcji jajnika". Na USG (robionym już po operacji) widać dokładnie ten lewy jajnik, ma kształt jak normalny jajnik, tyle że jest mniejszy (26 x 17 mm).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hmm w takim razie dziwny ten moj wypis ze nic nie napisali na temat wycietego jajnika- ale dowiem sie wszytsko jak skseruje cala dokumentacje w tygodniu. Za tydzien ide do lekarza i ciekawe co zdecyduje działać teraz jesli wyszedl dobry wybik CA125. W dodatku od jakiegos czasu boli mnie \"lewy jajnik\" to juz wogole nie wiem o co chodzi ! no nic, dziekuje bardzo za odpowiedz;)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
ania lalala, ja miałam potworniaka w lewym jajniku, a bolał mnie właściwie prawy jajnik. Mówiłam o tym lekarzowi. Wytłumaczył to mniej więcej tak: być może z powodu torbieli (potworniaka) w lewym jajniku, prawy jajnik przejął pracę tego lewego, więc prawy "pracuje za dwa jajnika". Ponieważ prawy jajnik jest "obciążony tą pracą", to daje dolegliwości bólowe (np. w czasie owulacji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emilietta29
Witam Was serdzecznie...dziś byłam u lekarza i zwątpiłam we wszystko....powiedział mi że prawy jajnik tez nie wyglądał za ciekawie...ale na ostatniej wizycie mi tego nie powiedział...teraz tez są dwa jajniki powiększone...co prawda niby nie mają już 7,7 cm sześciennych a ok 3- 4 cm sześciennych a dalej mnie boli.....a doradził mi krazki domaciczne ,które maja takie same działanie jak tabletki anty....3 tyg i wyjęcie 7 dni przerwy itd...NUVA-RING....dlatego że nie moge brac doustnych hormonów bo mam bóle watroby,więc polecił mi o niskiej zawartości hormonu te krążki,,,,ale poszukam jeszcze innego lekarza ,bo coś nie tak,,,nawet ten marker ca 125-28,5 to też nie za dobry wynik mimo normy do 30-35...do dziesięciu to ok,,,powyzej nie zle i nie dobrze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Też o tym słyszałam, tylko do tej pory lekarze mowili ze to ten prawy jejnik pełni podwójna funkcja gdyż lewego niema! heh i bądź tu mądry:) Tak czy siak mam tylko nadzieje, że bede mogla zajsc w ciąze tym jednym jajnikiem bo chyba lepiej mieć pewność teraz ze mozna zajsc w ciaze niz pozniej nie miec tkaiej sznasy jesli urosna jakies ieksze torbiele. Swoją drogą ciekawe czy taki torbiel 2,5cm przeszkadza w zajsciu w ciąże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a po
dziewczyny od roku mam torbiel,lekarz twierdzi ze wszystko wskazuje na endo.Od roku robię co 3 miesiące usg i torbiel sie zmniejsza za każdym razem a wraz z nia zmniejszaja sie markery Ca125.Cały czas łykam hormony....boje sie operacji i lekarz proponuje na razie obserwacje skoro sie zmniejsza.Czy myslicie że ta torbiel mogłaby być grozna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a po: a ile cm ma twoja torbiel i jaki mas zwynik CA125? nie jestem specjalistą, ale jesli zmniejsza Ci się to dobry objaw i chyba nie jest tak zle:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emilietta29
SOWA a co ty myslisz po mojej wizycie u ginekologa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a po
Teraz ma 3 cm i Ca 11,5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a po
ktoś jeszcze się wypowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a po: wynik ca masz w normie bo norma jest do 21 (przynajmniej w moim badaniu) wiec wydaje mi sie , że nie mozesz miec endo jesli masz w normie ca, a w dodatku maleje ci ta torbiel (ale to powienien stwierdzic lekarz, dziwne ze dalej sie zastanwia cyz to endo?). najlepiej wypytaj szczegółowo lekarza bo jak wiemky rozni sa lekarze i trzeba ich chwytać za jezyk zeby dowiedziec sie czegos znaczacego..niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
emilietta29, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy masz zaufanie do sojego ginekologa. Od jak dawna się u niego leczysz? Nie bardzo zrozumiałam, czy ginekolog, do którego chodzisz, to ten sam, który robi USG? A co z tym litym cieniem? Pisałaś, że zalecił Ci ostatnio leki przeciwzapalne (dobrze pamiętam?). Co powiedział na wizycie? Czy pomogły te leki, jaki miały wpływ na twoje dolegliwości? Nie możesz się mną sugerować, bo ja jestem "specyficzna" - bardzo dociekliwa i zadaję mnóstwo pytań, po prostu korzystam ze "swoich praw pacjenta". Jeżeli lekarz nie potrafi odpowiedzieć na pytania (często to się wyczuwa), to szukam innego. Nie powiem nic odkrywczego, w każdym zawodzie są lepsi i gorsi albo po prostu ma np. mniejsze doświadczenie w torbielach, za to ogromne w wadach genetycznych. Jak w USG wykryto u mnie zmianę w jajniku, to 1) szukałam typowo ultrasonografisty, który ma świetną opinię właśnie jako ultrasonografista (zresztą nie miałam innego wyjścia, jak Pani doktor - ultrasonografista podczas pierwszego USG powiedziała, że widzi coś, ale nie wie, co to jest - chociaż była szczera), 2) ginekologa, który na co dzień pracuje przy operacjach usuwania m.in. torbieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
emilietta29, wklejałam już tu fragment dotyczący markerów, m.in. Ca 125. Na forum były wypowiedzi osób, które miały wynik nawet 600, 800, a było to spowodowane bardzo ostrym stanem zapalnym (w którymś przypadku stan zapalny jajowodów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość emilietta29
Do Sowa...ginekolog do którego teraz chodze nie pracuje teraz w szpitalu ale pracował ok4- 6 lat temu ale czy taki dobry ? zdarzaly mu sie pomyłki ,nic się nie zmniejszył ten cień nic ciekawego nie powiedział nie odpowiedział mi na pytanie co to jest? Ten sam co robił mi usg....ale usg było biało-czarne dopochwowe...ale na poprzedniej wizycie nie powiedział że prawy jajnik tez jest powiekszony...że cos nie tak ale nie mówi co...więc szukam lekarza tak jak pisałas ktory ma na codzien kontakt z różnymi torbielami itp...już znalazłam Panią doktor,poleciła mi moja znajoma więc zasięgne porady innego lekarza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a jeszcze takie pytanko: Czy jest możliwość występowania endo, raka.. jesli wynik Ca125 wynosi jak wmoim przypadku 4,10 , a torbiel ma wielkosc 2,5 cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
emilietta29, masz wynik poprzedniego USG, więc powinnaś mieć też w opisie wymiar jednego i drugiego jajnika. Ja miałam robione USG tylko dwuwymiarowe (np. jajnik lewy o wymiarach 26 x 17 mm). Jeśli dobrze Cię zrozumiałam, to masz wymiary jajnika w "trójwymiarze". Możesz sobie zatem sama odpowiedzieć na pytanie, czy oba jajniki były poprzednio powiększone w oparciu o podane wymiary na USG. A teraz na obecnym USG, jakie masz wpisane wymiary jajników, masz coś napisane na temat tego cienia i jego wymiarów? Czy lekarz Ci mówił, co jest przyczyną powiększenia jajników? Masz obustronne torbiele wewnątrz jajników, czy jakaś inna przyczyna? emilietta, wyjaśnij przyczynę tego "litego cienia". Czy ta pani doktor, do której się będziesz wybierać, jest specjalistą od USG? Bo z moich doświadczeń wynika, że pierwszy krok to "próba zdiagnozowania" torbieli właśnie przez ultrasonografistę. Chirurg, do którego udałam się z opisem USG, nie robił w ogóle USG - powiedział mniej więcej coś takiego, że tę dziedzinę pozostawia innym specjalistom (nie można być świetnym we wszystkim). Z kolei ultrasonografista, który "zdiagnozował" to, co widział na ekranie, robił tylko USG ( w ogóle nie leczył). Jak szłam później z takim opisem i patrzyli na nazwisko lekarza, wykonującego USG, to mówili, że udałam się do właściwej osoby. Za USG zapłaciłam 100 zł i uważam, że warto było (miałam 4 razy robione USG po stwierdzeniu zmiany w jajniku, każde u innego lekarza i uważam, że warto było zapłacić 100 zł za to jedno USG, w którym ultrasonografista "zdiagnował" to, co widzi na ekranie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
emilietta, ta "diagnoza" zmiany w jajniku postawiona w USG właściwie była podstawą do następnych kroków, czy operacja, czy tabletki antykoncepcyjne, a może jeszcze coś innego. Jak poczytasz troszkę o diagnozowaniu na podstawie USG, to przekonasz się, że nawet najlepszy ultrasonografista może postawić diagnozę, która jednak się nie potwierdzi ("mój" podczas robienia USG powiedział mi, że jest pewny, że to co widzi, to potworniak i wynik hist.-pat. po operacji to potwierdził). Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że będzie miał rację, a w rezultacie właściwie ustawią Ci dalsze leczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
Fragment ze strony: http://www.przychodnia.pl/rbt/index21.php3?s=3&d=6&t=21&p1=6 z artykułu "Jak wcześnie rozpoznać raka jajnika?" prof. Jana Zielińskiego" "wykrycie raka jajników, który ograniczony jest wyłącznie do swego pierwotnego siedziska jest bardzo trudne. Jajnik to bowiem zarówno pierwotne siedzisko rozwoju nowotworu, jak też miejsce generujące przerzuty choroby do innych organów. Wykrycie choroby w samym jajniku jest możliwe dopiero wówczas, kiedy guz osiągnie średnicę 1 cm, i wagę około 1 g. Jest to najmniejszy guz, jaki można wykryć badaniem ginekologicznym lub za pomocą obrazowania (tą ostatnią techniką można wykryć guz jeszcze trochę mniejszy).Tymczasem guz tej wielkości zawiera około biliona komórek rakowych z ich potencjalną zdolnością tworzenia przerzutów. Zdolność wykrycia i eliminacji guzów mniejszych, np. mikroskopijnej wielkości mogłaby zapobiec przerzutom i zwiększyć odsetek przeżyć, ale przy obecnym zaawansowaniu metod diagnostycznych nie jest to jeszcze możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
ania lalala,tak mnie zastanawia: skoro bierzesz tabletki antykoncepcyjne, to przecież torbiel endometrialna nie mogłaby powstać - przecież nie masz krwawenia miesiączkowego, tylko "krwawienie z odstawienia" tabletek. Wydaje mi się, że kiedyś pisała Mała OO, że torbiel endometrialna nie może się tworzyć z takiej "krwi z odstawienia" tabletek antykoncepcyjnych. Spytaj o to lekarza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to nieprawda co mowia lekarze na temat torbieli endo. endo nie jest zwiazana z miesiaczkowaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Joko....
Czesc dziewczyny tez od ponad 1.5 roku mecze sie z torbielami , jestem juz po laparo jakies 10 msc ale torbiele powrocily , obecnie stosuje plastry evra torbiel zniknala i w ogole narazie bolu nie ma .. pewnie to chwilowe na czas brania bo potem zawsze mi wszystko powraca eh.. ale mam pytanie troche z innej półki... czy zauwazyłyscie ze od czasu problemów z jajnikami macie tez jakis problem z włosami ? mnie sie wydaje ze w ciagu tego 1.5 roku przezedziły mi sie włosy mam ich zdecydowanie mniej niz mialam.... dotego ciagle wypadaja moze nie w jakis mega ilosciach ale nie chcialabym zostac łysa... lykam merz spezial, magnez myje leczniczymi szamponami... i wlasnie nie wiem moze to wina hormonow, jajnikow.... nie wiem czy lepszy tu bedzie dermatolog czy endokrynolog... moze ktoras miala taki problem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moja torbiel ma wymiary 7,1 cm na 4,8 cm , 7 lat temu miałam na tym samym jajniku torbiel tylko trochę mniejszą 6.3 cm na 3,7 cm , miałam robione laparoskopie i udrażniane jajowody - tylko jeden udało się udrożnić a ja potem urodziłam dwójeczkę dzieciaczków , także głowa do góry - z jednym też można :D , mam skierowanie na CA125 ale trochę się boję go zrobić , jeśli do lipca torbiel się nie zmniejszy będzie kolejna laparo - mam już dosyć tych operacji (dwie cesarki i laparo :( ) i potem i tak nie ma gwarancji , że to się nie odnowi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a włosów też mam coraz mniej :( też nie wiem od czego , na pewno osłabiło mój organizm długie karmienie piersią ale sądzę , że hormony również

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jojoba
dziewczyna czy torbiel skórzasta rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
jojoba, torbiel skórzasta rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość sowa74
jojoba, torbiel skórzasta (cystis dermoidalis) to rodzaj potworniaka. Pisałam o tym na stronie, którą Ci kiedyś podawałam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×