Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

akacja80

Ciąża po in vitro

Polecane posty

Ale chyba lepiej być też świadomym zagrożenia, starałam się napisac jak nałagodniej, ale łożysko przodujące to naprawdę poważna sprawa i nie można tago lekceważyć. Ja usłyszałam dużo bardziej dosadnie na temat tego łożyska, ale nie jest to miesce żeby to powtarzać, ale i tez przeczytałam dużo. Wydaje mi się że lepiej być świadomym ryzyka niż później mieć problem. (link z wykypedii to nie moja sprawka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja tam tego linka wklejonego nie czytam bo pewnie same armagiedony tam pisza. ja nie wiem czy mam centralne czy nie wiem tylko ze przodujace. wszystko jest jednak w porzadku i nie wpadam w panike. mi lekarze nigdy nie mowili nic o ryzykach wiec nie warjuje. chcialam po prostu wiedziec czemu jedni mowia tak a inni lekarze tak. ja mam blizniaki i niby samo w sosbie jest bardziej niebezpieczne ale mysle ze jak nie ma krwawien i skurczy to nie ma potrzeby wpadac w panike. moje maluchy rosna zdrowo i lekarz tydz temu na usg organow powiedzial ze takie lozysko nie jest w zadnym wypadku czyms niepokojacym chyba ze cos sie dzieje. jednak roblemy moga tez wystapic przy normlanym lozysku np. odklejenie. dzwigac nie dzwigam ciezko bo w ciazy zaawansowanej nie powinno sie tego robic. za 10 dni mam kolejna wizyte i jak wszystko bedzie ok to jade na urlopik na 2 tyg:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beti79 pewnie że nie masz wpadać w panikę. skoro twój lekarz nic nie mówił to znaczy że jest wszytsko dobrze i nie sądzę żeby coś zlekcewarzył. a tak pozatym to czytałam, że przodujące łożysko to trochę niebezpieczne i że trzeba na siebie uważać. barby przykro mi że musisz leżeć ale skoro uważasz na siebie to napewno wszystko będzie dobrze ja też musze się oszczędzać tyle że u mnie przyczyna to zbyt częste skurcze, i siedzę już w domu 2 miesiąc a jeszcze przedemną 9 tygodni. trochę to męczące ale cóż wszystko dla tej małej kruszynki:) damy radę zobaczysz:) ja codziennie sobie to powtarzam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasik08, ja dostałam profilaktycznie leki przeciwskurczowe Fenoterol. Też to używasz? Jak u ciebie z ciśnieniem bo mnie podwyższyło się i zastanawiam się czy to wina tego leku, wcześniej miałam książkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barby moja koleżanka też miała przodujące łożysko, ale nie było dla niej żadnego zagrożenia tylko miała cc. Ja też używam Mustelę, moje koleżanki z pracy używały jej i były zadowolone. Ja jestem krótkowidzem, ciąża bliźniacza i już teraz ustaliliśmy z lekarzem, że u mnie będzie cc. Chciałam się pochwalić, od zeszłego tygodnia dwa razy w tygodniu chodzę na basen. Lekarz nie widział żadnych przeciwwskazań. Po basenie czuję się bardzo dobrze, kręgosłup odpoczywa, jeśli tylko lekarz wam nie zabroni to polecam. W przyszły czwartek jak będą miejsca to będę chodziła na gimnastykę ciążową w wodzie. A w piątek idziemy z mężem na kontrolne USG, zobaczymy jak tam nasze maluchy się rozwijają. Pozdrawiam wszystkie mamuśki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barby ja też biorę coś podobnego, bynajmniej ma takie same działanie. jeśli chodzi o ciśnienie to mam w normie za to puls mam podwyższony bo dochodził nawet do 100. no i na początku brania drżały mi ręce i miałam takie napady gorąca, ale teraz jest już lepiej. ale niestety jestem uziemiona w domu, mogę się swobodnie poruszać ale nie mogę nic robić, spacery też ograniczone ewentualnie 15 min ale muszę bardzo uważać. więc moja jedyna rozrywka to tv lub książki. ja już zakupiłam wszystko dla dziecka bo ostatnio tak się przestraszyłam że mała pcha się na świat a my tu nic dla niej nie mamy. więc już teraz ma wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasik08 Ja przeprowadziłam rozmowę z Małym, ż pogoda wsakuje że już jesien, ale to nieprawda i nie ma się sugerować tym zimnem i dszczem do jesieni jeszcze ma trochę czasu więc niech sobie grzecznie siedzi w tymczasowym domku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trochę dziwnie mi się Was czyta mamy bliźniaków. ..chodzi mi o poród sn w naszym przypadku...wszyscy lekarze mówią mi że ciąża mnoga jest bezwzględnym wskazaniem do cesarki. mówią, że w obecnych czasach żaden odpowiedzialny i myślący lekarz nie podejmie się sn w mnogiej, bo to tak jakby na siebie wyrok podpisał...jak jest dobrze to dobrze, ale pojawia się problem jak nie jest dobrze....szczególnie jeśli chodzi o pierworódki. Mówią że można jeszcze się zastanowić jeśli kobiałka jest hmmm duża, ja nie jestem, która rodziła...ja nie rodziłam ...a wy tu piszecie , że u Was będzie sn nadmieniam, że mówiło mi to już kilku lekarzy i nie z jednej placówki, taka dziwna zgodność. Wyjaśnijcie mi proszę o co chodzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kacha Ja pytalam swojego lekarza czy moge chodzic na basen i tez powiedzial, ze nie widzi przeszkod. Ja mysle, ze to super tylko sie od tygodnia nie moge wybrac:) Mam nadzieje, ze po basenie przejdzie mi bol neru w nodze, ktory niestety nadal nie ustepuje. Co do porodu, to ja jeszcze tak daleko nie wybiegam, ale tez slyszalm, ze przy blizniakach raczej stosuje sie cc, ale to tez pewnie zalezy od sytuacji. W odpowiednim czasie lekarz mi powie co jego zdaniem bedzie lepsze, ja osobiscie boje sie naturalnego porodu glownie z jednego powodu, zeby cos sie nie stalo drugiemu bobasowi, zanim pierwszy sie urodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barby ja też rozmawiam ze swoją małą i za każdym razem jej mówię że to jeszcze nie czas, że my strasznie na nią czekamy ale niech jeszcze się nie śpieszy, bo jest jeszcze za malutka. mam nadzieję, że posłucha się mamy i nie będzie ciekawa świata za wcześnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mnie też cc jest na rękę, ale na początku było inaczej...chciałam rodzić normalnie, a lekarze wyprowadzili mnie z błędu. mówiłam, co jeli ciąza będzie przebiegać książkowo? odp. że to nie ma nic do tego , bo w mnogich jest cesarka i koniec, a lekarz, który decyduje inaczej ryzykuje żdrowie i życie kobiety i dziecka i swoją karierę. Mówią że to wskazanie do cesarki i koniec. Ja to przełknęłam i teraz myślę że dla nas to lepiej. Poza tym mój lekarz powiedział, że muszę donosić do 37 tc i jak z dziećmi będzie wszystko ok, to rozwiązanie przez cc. nie będziemy ryzykować do rozp. akcji porodowej, owijania się pępowinami, niedotlenieniem itp... tym bardziej, że bliźniaki prawie zawsze chcą wyskakiwać szybciej, więc lepiej mieć wcześniej ustalony termin cc, niż robić ją znienacka, bo może się zdarzyć sytuacja że blok operacyjny może być zajęty, a akcja porodowa rozpoczęta. Nie wiem, to slowa mego gina...a jak będzie zobaczymy...obym donosiła maluchy do 37 tyg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Megii33 :) kochana moje gratulacjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :):):):):):):):):):) bardzo ale to bardzo sie ciesze, ze jestes juz z synkiem i ze wszystko poszlo jak nalezy :) sciskam cie mocno i przesylam miliony caluskow :) pozdrawiam rowniez super opiekuncza mame i babcie Tymonka :) :):):):):):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja zaczełam własnie 21 t.c a juz zaczynam myslec o porodzie. Ostatnio mąż mnie zapytał jak to będzie, jak to bedzie wygladało. On sie bardzo boi o mnie. chociaz rozumiem jego obawy, bo ja nie chciałabym patrzec na cierpienie mojego męża, więc tak samo on nie chciałby patrzeć na moje cierpienie. Wiadomo ze kobieta rodząca nie wyglada zbyt atrakcyjnie, jest to bardzo intymne przeżycie, jednak z drugiej strony taka kobieta czuje potrzebę bycia z kims bliskiem , ma wtedy poczucie bezpieczeństwa. Mąż podczas porodu pomaga nie tylko swoja obecnością, ale tez czasem przyniesie wodę, nawilzy usta, pomasuje plecy lub kark. Ja jednak boje sie że ja będe powstrzymywac sie od krzyku, żeby męża nie wystraszyć. Wiem że to głupie, ale jakoś dziwnie czuję sie z ta myślą. Poród nie wyglada tak jak na filmach, niektóre kobietki nieświadomie moga nawet kupke zrobic na stole porodowym :) Oj, zaczynam powoli panikować, potrzebny jest mi chyba młotek na głowę. A wy jak uważacie mężowi powinni byc obecni podczas porodu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja, gdy jeszcze myślałam o sn wiedziałam, że nie chcę porodu rodzinnego. ja nie chcę aby mąż był przy mnie w takiej chwili, nie czuję tego i już...uważam, że trzeba zostawić kobiecie , co kobiece... ...ale szanuję decyzję i pragnienia innych kobiet...w końcu chodzi o to, żeby każda z nas była szczęśliwa i usatysfakcjonowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Kobietki :) A propos wady wzroku to własnie wczoraj odebrałam nowe okulary. Jestem krótkowidzem ze stosunkowo niedużą wadą wzroku ale mam szkła cylindryczne i sferę (OP -1,75 sfera -0,50 cylinder; OL -1,0 sfera - 0,75 cylinder). Oczywiście nie omieszkałam zapytać okulisty o wskazania do cc i powiedział, że absolutnie przy takiej wadzie wzroku nie żadnego zagrożenia. Wady bardzo duże są wskazaniem do cc z uwagi na możliwość odklejenia się siatkówki. Ale oczywiście decyzję ostateczną i tak podejmuje ginekolog. Barby Mój maluch w 28 tc ważył 1150 i lekarz mówił, że sporo, a Twój już 1500?? No to będzie mały pączuś ;) Gewalia Gratulacje :) Będzie córeczka tatusia ;) My właściwie już zadecydowaliśmy o tych meblach z Ikei (LEKSVIK), bo jest bardzo duża komoda z przewijakiem - chyba największa jaką widziałam, a to jest bardzo ważne, bo maleństwa szybko rosną :) Z wózkami to jak zobaczyłam na żywo tego Graco Symbio to już go nie chcę - ma bardzo wąską gondolę. Przy dziecku urodzonym w okresie jesienno-zimowym trzeba wziąść poprawkę na śpiwór i komibinezon, a w Graco był leżał jak sardynka w puszce ;) Bardzo fajne sa wózki z firmy Jedo (modele Bartatina i Fyn). Na żywo je pooglądaliśmy i chyba się zdecydujemy na któryś z nich - musze tylko dokładnie poczytać funkcje i wybrać najodpowiedniejszy dla nas :) http://www.jedo.pl/2009/ Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alabociek nie wiem czemu lekarze mowia ci cos takiego ale tutaj w niemczech mozna rodzic bliznieta normlanie jezeli nie ma przeciwskazan . moja lekarka powiedziala ze to nie te czasy zeby robic z kobiety klebek nerwow bo nosi w sobie dwojke. chociaz czasami tak czytam to kobiety z jednym panikuja jeszcze bardziej;) znajoma urodzila bliznieta rok temu silami natury. drugi maluch przyszedl na swiat minute po pierwszym. jezeli nie ma zadnych problemow z ciaza to mozna rodzic normlanie, dlaczego by nie? ja jednak powiedzialam ze wole cesarke przy dwoch . ja jestem teraz w 23tc i jak narazie to corcia lezy glowa do dolu a chlopak bokiem, ale to sie zmienia z dnia na dzien bo sa ruchliwe chociaz ja nie wszystko czuje;) mam nadzieje ze przezyjemy spokojnie z maluchami kolejne 6-7tyg . potem bede juz spokojna bo wiem ze jakby sie mialay urodzic w 30tc to juz bez problemu. lekarka mi ostatnio mowila ze jak sa probolemy w ciazy to juz od 28tc mozna oficjalnie zakonczyc ciaze i dzieci przezyja. dzieki bogu za technologie i rozwoj medycyny..........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z medycznego punktu widzenia lepiej zakończyc ciążę w 28 niż np w 30...kiedyś się o tym uczyłam.chodzi o to, że nie jest wskazane aby rozwój pewnych organów zaczynał się w brzuszku a kończył na zewnątrz, tak jest np. z płucami.przerwany proces ich kształtowanoia może spowodować problemy z oddychaniem, natomiast jeśli dzieciątko urodzi się wcześniej, cały proces odbywa się w inkubatorze i jest bezpieczniej.nie pamiętam dokładnie czy chodzi o 28 tydzień, mogłam delikatnie przekłamać, ale w ostatniej broszurce od prenatalnego przeczytałam, że dla dziecka lepiej jak urodzi się w 6 m-cu niż w 7 (tak z dwojga złego) właśnie ze wzgl. na te płucka. co do porodu, dziś miałam wizytę i jeszcze raz rozm. z lekarzem na temat cesarki. Powiedział, że w Polsce c.mnoga jest wskazaniem do cc i kobieta tylko na własną odpowiedzialność może mieć sn. Nadmienił, że takiej kobiecie życzy szcześcia w znalezieniu odpowiedzialnego lekarza, bo on osobiście nie zna takiego, który się tego podejmie. A zna wielu lekarzy, bo jest ord. oddziału patologii ciąży w całkiem dużym szpitalu. tak je3st u nas .pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bettykor ja zakupiłam wózek jedo FN4 i jestem bardzo zadowolona (niedawno go dostałam) podobały mi się różne ale zdecydowałam się na ten ze względu na gonodlę, jest duża i napewno dziecko zimowe nie będzie w niej ściśnięte, sacerówka też jest spora. czytałam też wiele opini o tych wózkach i wszyscy je zachwalali, są też mało awaryjne a tak naprawdę to nikt nie pisał o tym że coś się psuło. a i jeszcze jedna zaleta jest stosunkowo nie drogi ja zapłaciłam 1300 zł i w ciągu 3 dni był już dostarczony. zastanawiałam się też nad wózkami Musty ale o nich się właśnie naczytałam że często się zdarzają z wadami a ja mieszkam za granicą i ciężko mi by było cokolwiek reklamować szczególnie że tutaj nie ma tej firmy. co do wcześniejszego rozwiązania to mi znowu mówili, że im dłużej w brzuszku tym lepiej dla dziecka, pozatym jeśli lekarze świadomie decydują się na rozwiązanie ciąży wcześniej to podają sterydy na rozwinięcie płucek u dziecka, wtedy jest większa szansa że nie będzie komplikacji i maluszek szybciej zacznie oddychać samodzielnie. ja jak trafiłam do szpitala w 25tc ze skurczami to pierwsze co miałam podane to właśnie sterydy i kroplówka na zatrzymanie skurczów. także teraz gdyby mała przyszła na świat to jest szansa że oddychała by samodzielnie. najlepiej żeby nic się nie działo i żebyśmy wszystkie donosiły nasze dzieciaczki do końca. tego Wam i sobie życzę:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dosia Wózek głęboki ze spacerówką ok. 1300 zł plus fotelik 300 zł. Cena przystępna w porównaniu z tymi, które oglądałam wcześniej i naprawdę zachwalany (kasik08 potwierdza :) ) Kasik08 Ty masz wózek z serii FYN 4 DS ? A który konkretnie? Classic, Freeline czy Extreme? Bo się zastanawiam który wybrać :) Róznią się zawn wyglądem gondoli, bo wewnątrz mają te same wymiary. A w którym kolorze wybrałaś wózek? :) Bo ja się zastanwiam nad kolorem 120, 130 albo 181 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Szangril
Hej przyszłe mamusie:) Dziękuję za podpowiedzi w sprawie kremów i ciuszków. Ja kończę już mój kremik Dax Cosmetics i będę się musiała zdecydować jaki kupię następny Musteli czu Dr Eris. Ma jeszcze pytanie do Was pisząc że jeden czy drugi krem jest fajny miałyście na myśli : skuteczny, wydajny..? Bettykor dziękuję za wyczerpujące informacje:) Kończę 15tydz. więc jeszcze trochę pochodzę do Provity nim się przeniosę na Łubinową.Przeniosłaś sie w połowie ciąży bo tak zdecydowałaś czy to już był ten własciwy czas? Mam jeszcze pytanie dotyczące cc, sama zdecydowałaś czy to wskazanie lekarza?Ja wpadłam w jakiś etap lekowy zwiazany z porodem i powolutku zaczynam rozważać cc tak czy inaczej...może mi jeszcze przejdzie boto sporo czasu:) Gawelia dziękuję za informacje. Ja też jestem w tym samym tygodniu co Ty. Waga stoi w miejscu, apetyt mam mniejszy może przez te dolegliwości jelitowe. Nigdy nie miałam tego typu problemów a teraz jelitka są "slamazarne" i jesli tylko zjem większą (normalną porcję) czuję ucisk na brzuszek. Dziewczyny czy macie podwyższoną temperaturę? Ja mam od tygodnia 36.9, 37 . Z uwagi na pogodę podkichuję, trochę mnie gardło pobolewało no i zaczęłam mierzyć dziennie temp.Nie wiem czy to powód by już kontaktować się z lekarzem czy taka temp. może się pojawić w ciąży ( tak gdzieś wyczytałam). trzymajcie się ciepło mamusie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziołchy od bliźniąt, pomóżcie z wózkiem-ja oczywiście nie kupuje bo to za wcześnie ale muszę mieć wybrany bo zapobiegliwa jestem. szukam głęboko-spacerowy obok siebie z gondolami i fotelikami(nosidełkami) znalazłam jumpera, właściwie prawie mi odpowiada, ale może znacie jakiś wózek , co ma nosidła -foteliki z bazą, najlepiej isofix. Ja dopiero zaczęłam szukać więc moja znajomość rynku jest nikła, ale większość z Was ma bardziej zaawansowane ciąże i z pewnościa wózek już wybrany. z góry przepraszam, jeśli temat był już poruszany, ale nie zawszcze śledzę topik i mogło mi umknąc. z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szangril Co do cc to nie moja decyzja tylko lekarza, ponieważ mam poważne problemy z puchnięciem nóg - wczoraj byłam u chirurga naczyniowego na konsultacji i od dziś mam nogi obandażowane od palców u stóp do kolan... Masakra... Ale skoro mają poprawić przepływ limfy to trudno - pomęczę się :) Może założę normalnie buty na nogi bo póki co nadal biegam w japonkach, a robi się coraz zimniej. Poza tym mam pokiereszowny kręgosłup i miałam operację ginekologiczną. Wszystko to razem wzięte jest wskazaniem do cc. Zresztą zobaczymy co się będzie dalej działo :) Na Łubinową przeniosłam się po konsulatacji z dr Biernat z Provity - połowa ciąży to właściwie już dość bezpieczny okres więc spokojnie przekazała mnie w ręce Ślęczki ;) Poza tym ja byłam wcześniej jego pacjentką i tak się z nim umówiłam :) Ja o porodzie nie myslę - skupiam się teraz na zakupach dla maluszka :) Ja mam 2 koleżanki, które już urodziły i stosowały tylko krem z Dr Eris - nie mają żadnych rozstępów. Moim zdaniem zarówno Mustela jak i Dr Eris są bardzo wydajne. Różnią się ceną i to sporo - za 1 krem Musteli kupisz spokojnie 2 Dr Eris. Wypróbuj obydwa i sama zadecyduj, który Ci bardziej odpowiada :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szangril witaj:) jak sie czujesz? jak ten czas leci, a wydaje mi sie ze niedawno sie dowiedzialas o ciazy:) alabociek zanm ten problem z wozkiem. totalna masakra. tyle jest wozkow na rynku ze czlowiek glupieje od tego;) ja bede kupowala wozek w 7m-cu ale juz wiem co bede zamawiac. niestety nie moge ci nic doradzic bo ja biore wozek jeden za drugim a nie obok. jest tez z gleboko-spaceroway z gondolkami i fotelikami do auta. jedyne co moge ci doradzic to nie bierz za szerokiego wozka zebys nie miala problemu przejechac miedzy kasami. zazwyczaj te wozki sa tak ok 75cm to jest ok ale szerszych nie polecam. aha i wazna jest szerokosc calkowita czyli razem z gondolkami a nie tylko stelaz. niektorzy podaja szerokosc stelaza a gondolki wystaja i wozek jest w rzeczywistosci szerszy. to chyba wszystko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hejka kochane. Wczoraj mialam wizytke i szyjka nadal trzyma malej nie spieszy sie na swiat...miala juz jutro byc polozona do szpitala ale dr powiedzial ze w takiej sytuacji nie bedzie wywolywal porodu bo nie wspominalabym go dobrze...wiec nadal czekamy jutro mam wizytke juz w szpitalu bede miala robione ktg i zobaczymy co dalej...ale dr zapewnil mnie ze gora do 2 tygodni urodziny wiec tego sie trzymam...:) Megi33-Ty pewnie dzisiaj juz wracasz do domku jak znajdziesz chwilke to zajrzyj do Nas bo my tu tesknimy za Toba!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bettykor ja wybrałam wersję clasic nr 186, na poczatku miał być kolor 194(jednak nie dokońca wyglądał jak na zdjęciu) więc po obejrzeniu próbek wszystkich materiałów uznałam że 186 wygląda ok i podoba się mi i mojemu M (cała rodzina też potwierdziła że wózek ładny). moja rada zanim się zdecydujesz na konkretny kolor to w sklepie poproś o próbki materiałów, zobaczysz jak naprawdę wygląda kolor i czy ci się podoba. bo jednak zdjęcia w internecie nie oddają prawdziwaego koloru no i materiały są różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jeszcze co do wózka cieszę się że zdecydowałam się akurat na ten bo naprwadę nie odbiega niczym od tych droższych, wygląda ładnie i jest funkcjonalny. ja za całość plus fotelik maxi-cosi zapłaciłam 1647zł z przesyłką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja sie chyba zdecyduje na wózek Jedo typ Bartatina Alu, ten wózek jest z amortyzacja np na paskach dzięki temu lepiej jest jezdzic po wyboistych drogach i kraweznikach, no i można bujać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×