Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
Zaloguj się, aby obserwować  
Bimba

cbos 68 % Polek nie planuje miec dzieci

Polecane posty

To, że nie planują, nie oznacza, że nie będą ich mieć, oraz to, że deklarują rownież nie oznacza, że tych dzieci nie chcą. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Bimba napisał:

Co wy na to?

A jakie ma znaczenie takie badanie? Bardzo  często to rozmija się z rzeczywistością. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aha, czyli nie ma się czym przejmować. Ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Bimba napisał:

Aha, czyli nie ma się czym przejmować. Ok.

Ale dlaczego mam się przejmować cudzym życiem i decyzjami? Kobieta nie musi być matka tylko dlatego że ma potrzebne do tego narządy.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Bimba napisał:

Aha, czyli nie ma się czym przejmować. Ok.

Ja się przejmuje tymi, które nie planują, w domyśle, bo nie chcą, ponieważ życie często weryfikuje plany.

Ja się bardziej przejmuję tymi, które dzieci chcą, a nie planują, bo nie ma wystarczającej ilości żłobków, przedszkoli, zabezpieczenia finansowego, mieszkania itd itp. No i co najważniejsze, chcą, a nie planują, bo niewiadomo, czy płód nie będzie chory czy ciąża przebiegnie prawidłowo i czy nic się po drodze nie stanie. Tu jak najbardziej należałoby się przejmować. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W 2017 roku bedzietnych kobiet w wieku 18 - 40 było 22%, w roku 2022 już 42%.

Za słowami idą czyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Bimba napisał:

W 2017 roku bedzietnych kobiet w wieku 18 - 40 było 22%, w roku 2022 już 42%.

Za słowami idą czyny.

Trudno, żeby 18-20 latki były nagminnie w ciąży. Ten procentowy skok o którym piszesz wziął się stąd, że w 2000 roku był ogromny baby boom. Urodziło się 724 tysiące dzieci podczas, gdy kilka lat wcześniej, rodziło się co roku połowę z tego. W 2017 rocznik kobiet z 2000r miał jeszcze 17 lat, więc nie zaliczał się jeszcze do statystyk. Do tego rodzimy coraz później, więc co roku może być ten procent więcej, bo dochodzą świeże 18latki. 

Edytowano przez Unlan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, qvert82 napisał:
27 minut temu, Żaba Monika napisał:

Wydaje mi sie, ze ta mniejszosc jednak sie zwieksza. Bo myslenie sie zmienia i nie ma takiej presji spolecznej na posiadanie meza i dzieci. Wsrod moich bliskich znajomych wiekszosc nie ma dzieci. Przedzial 30-50 lat.

Może to do nas przyjdzie z zachodu, ale póki co moim zdaniem w Polsce tylko wiek sie przesuwa pierwszego dziecka na 30-35 lat, ale większość jednak sie na nie decyduje

Mieszkam na "zachodzie" - wszystkie moje znajome Angielki w przedziale 25-35 mają 2-3 dzieci. 

Mieszkałam też w trochę w Niemczech, Holandii i Belgii, nigdzie nie zauważyłam "mody" nieposiadanie dzieci która miałaby przyjść do Polski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie pasowało, to zaznajomiłam się z tą ankietą CBOS. 

Nie chodzi o 18-40 latki, a o 18-45 latki. A to jest spora różnica. Zdecydowana większość 40-45 latek nie będzie planować dzieci. 

Druga sprawa, zapytano wszystkie kobiety, a nie tylko bezdzietne. 

"Chęć powiększenia rodziny najczęściej deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.), najrzadziej ankietowane posiadające dwoje lub więcej dzieci (7 proc.)  " 

Z tego fragmentu wynika, że najmniej planującymi potomstwo są kobiety z co najmniej dwójką  dzieci. 

Te 58% bezdzietnych, które planują dzieci, to osoby w większości pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. Do tego trzeba uwzględnić te 22latki, których jest od groma i wychodzi nam 44% kobiet które nie chcą dzieci. 

Edytowano przez Unlan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, qvert82 napisał:

A sama masz dzieci? Wiesz jak to jest, mając dzieci obracasz się w kręgach szkolno-przedszkolnych, nie masz nocnych wypadów czy piątkowego chillu w knajpie po pracy.

Przeważnie single kumają się z singlami, bezdzietni z bezdzietnymi a rodzice z innymi rodzicami. Wynika to z podobnego stylu życia, wyznawanych wartości i wspólnych tematów.

Ja też jestem zdania ze jednak większość będzie miała dzieci, mimo wszystko, przez instynkt, tradycję, tzw. normy społeczne.

Ale czas pokaże...

Mam pełnoletniego już syna.

Towarzystwo mam raczej o dekadę młodsze ode mnie.

Ale patrząc i podpytujac w rozmowach w rozmowach towarzystwo mojego syna raczej wszyscy deklarują że chcą mieć w przyszłości dzieci i o dziwo ślub. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Unlan napisał:

Coś mi nie pasowało, to zaznajomiłam się z tą ankietą CBOS. 

Nie chodzi o 18-40 latki, a o 18-45 latki. A to jest spora różnica. Zdecydowana większość 40-45 latek nie będzie planować dzieci. 

Druga sprawa, zapytano wszystkie kobiety, a nie tylko bezdzietne. 

"Chęć powiększenia rodziny najczęściej deklarują kobiety bezdzietne (58 proc.), w drugiej kolejności mające jedno dziecko (33 proc.), najrzadziej ankietowane posiadające dwoje lub więcej dzieci (7 proc.)  " 

Z tego fragmentu wynika, że najmniej planującymi potomstwo są kobiety z co najmniej dwójką  dzieci. 

 

W 2017 również pytano o to samo kobiet w tych samych przedziałach wiekowych.

Porównaj wyniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, qvert82 napisał:

Może to do nas przyjdzie z zachodu, ale póki co moim zdaniem w Polsce tylko wiek sie przesuwa pierwszego dziecka na 30-35 lat, ale większość jednak sie na nie decyduje.

Nie uważasz że to jest czasami też kwestia bańki w której żyjemy?  Mam znajomych przedział gdzieś 25-40 i tylko jedna osoba ma dziecko.. Mam dużo znajomych młodszych ode mnie i widzę że mają zupełnie inne priorytety, poglądy i spojrzenie na życie. Moim zdaniem obserwując młodsze pokolenie coraz mniej kobiet będzie się decydowac na dzieci. Sama jestem po 30 i nagle nie spadła na mnie chęć żeby mieć dziecko, a mam męża z którym jesteśmy już razem 10 lat. Dodam że już obalono że nie istnieje coś takiego jak "instynkt" bardziej to są normy społeczne i tradycja które się smieniają.. I nie porównywałabym państw typu Belgia i Holandia gdzie mieszkałam i są o wiele lepsze warunki do życia, przepisy plus prawo aborcyjne. A nie oszukujmy się prawo aborcyjne w Polsce tez ma wpływ na osoby decydujące się na dzieci. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Bimba napisał:

W 2017 również pytano o to samo kobiet w tych samych przedziałach wiekowych.

Porównaj wyniki.

W 2017 roku kobiet urodzonych w roku 2000, nie zapytano, ponieważ miały wtedy po 17 lat. W roku 2000 urodziło się 724 tys dzieci, a w roku 1999 ok 350 tys. Więc urodziło się o jakieś 170 tys kobiet więcej. Nic dziwnego, że procent bezdzietnych kobiet w 2022 roku jest wyższy niż w 2017. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Bimba napisał:

W 2017 również pytano o to samo kobiet w tych samych przedziałach wiekowych.

Porównaj wyniki.

5 lat temu to ja się też mieściłem w przedziałach,ale byłam 5 lat młodsza i być może bym odpowiedziała tak, planuję. Na planach mogło się skończyć, bo mi zdrowie nie pozwoli.  Dzisiaj odpowiedziałbym nie, nie planuje. 

Druga sprawa, nie napisano ile zapytano kobiet 18letnich, a ile 45 letnich, a może się to okazać kluczowe, bo może tych 30-35 latek zapytano najmniej. Dane są niemiarodajne. Raczej powinno być pytanie, czy planujesz dzieci, jeśli nie, to dlaczego. I wtedy by wyszło, że 30% bezdzietnych by chciało, ale nie może że względu na sytuację ekonomiczną, a 60% się boi chorego płodu i powikłań podczas ciąży. 10% nie planuje, bo tak mu się podoba i koniec kropka. Wtedy by wyszło, że większość tych niechcących mieć dzieci, to są te co się boją, a według prezesa "dają w szyję" 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nie planują i wcale się temu nie dziwię. Z takimi "warunkami" jakie panują w Polsce też bym na ich miejscu nie planowała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bimba napisał:

Mieszkam na "zachodzie" - wszystkie moje znajome Angielki w przedziale 25-35 mają 2-3 dzieci. 

Mieszkałam też w trochę w Niemczech, Holandii i Belgii, nigdzie nie zauważyłam "mody" nieposiadanie dzieci która miałaby przyjść do Polski.

Mnie bardziej zastanawia wmawianie każdej kobiecie ze powinna rodzic nawet jeśli nie chce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×