Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość dajana

euthyrox co to za lek ?

Polecane posty

Gość euth175....
do Monika arcy moniczka ..................hmmmmm...urzekła mnie Twoja historia ))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasiulex
witam wszystkich tu zgromadzonych ;) ja tez mam nieodczynnosc tarczycy i biore euthyrox.. nie wiem ale wydaje mi sie ze jesli sie jest na cos chorym to z reguly sie o tmy czyta ;p w ulotce dolaczonej do leku sa podane dzialania nieporzadane wiec wiekszosc jakis waszych nieporzadan tu nie ma..mysle ze niektore wasze objawy sa ogolnie zwiazane z choroba nie z braniem leku.. to ze jestesmy senne lub wypadaja nam wlosy to leki nie maja znaczenia bo to powoduje choroba. w ulotce sa podane nastepujace mozliwe nieporzadania : zaburzenia rytmu serca bole dusznicowe drzenia niepokoj bezsenosc nadmierna potliwosc utrata masy ciala i biegunka... Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasiulex
witam wszystkich tu zgromadzonych ;) ja tez mam nieodczynnosc tarczycy i biore euthyrox.. nie wiem ale wydaje mi sie ze jesli sie jest na cos chorym to z reguly sie o tmy czyta ;p w ulotce dolaczonej do leku sa podane dzialania nieporzadane wiec wiekszosc jakis waszych nieporzadan tu nie ma..mysle ze niektore wasze objawy sa ogolnie zwiazane z choroba nie z braniem leku.. to ze jestesmy senne lub wypadaja nam wlosy to leki nie maja znaczenia bo to powoduje choroba. w ulotce sa podane nastepujace mozliwe nieporzadania : zaburzenia rytmu serca bole dusznicowe drzenia niepokoj bezsenosc nadmierna potliwosc utrata masy ciala i biegunka... Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kasia....
witam wszystkich tu zgromadzonych ;) ja tez mam nieodczynność tarczycy i biorę euthyrox.. nie wiem ale wydaje mi sie ze jesli sie jest na cos chorym to z reguły sie o tym czyta ;p w ulotce dolaczonej do leku sa podane dzialania nieporzadane wiec wiekszosc jakis waszych nieporzadan tu nie ma..mysle ze niektore wasze objawy sa ogolnie zwiazane z choroba nie z braniem leku.. to ze jestesmy senne lub wypadaja nam wlosy to leki nie maja znaczenia bo to powoduje choroba. w ulotce sa podane nastepujace mozliwe nieporzadania : zaburzenia rytmu serca bole dusznicowe drzenia niepokoj bezsenosc nadmierna potliwosc utrata masy ciala i biegunka... pozdrawiam serdecznie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zieloonka
WItam Czy Ktoś Wie Czy Euthyrox mozna brać,kiedy sie pije alkohol? Proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość weeskas
Spokojnie można brać ten lek i pić alkohol jak również przyjmowac go ze wszystkimi innymi lekami nie ma żadnych przeciwwskazań wiem bo mój lekarz poinformował mnie o tym już na pierwszej wizycie,jedynie występują komplikacje gdy ktos chory jest na anemie to wówczas stosuje sie odstepy miedzy przyjmowaniem leków gdyż wzajemnie sie koligują,a tak to nasze kuracje przebiegają bez większych zmian;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość weeskas
Spokojnie można brać ten lek i pić alkohol jak również przyjmowac go ze wszystkimi innymi lekami nie ma żadnych przeciwwskazań wiem bo mój lekarz poinformował mnie o tym już na pierwszej wizycie,jedynie występują komplikacje gdy ktos chory jest na anemie to wówczas stosuje sie odstepy miedzy przyjmowaniem leków gdyż wzajemnie sie koligują,a tak to nasze kuracje przebiegają bez większych zmian;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość weeskas
Spokojnie można brać ten lek i pić alkohol jak również przyjmowac go ze wszystkimi innymi lekami nie ma żadnych przeciwwskazań wiem bo mój lekarz poinformował mnie o tym już na pierwszej wizycie,jedynie występują komplikacje gdy ktos chory jest na anemie to wówczas stosuje sie odstepy miedzy przyjmowaniem leków gdyż wzajemnie sie koligują,a tak to nasze kuracje przebiegają bez większych zmian;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam wszystkich..muszę gdzieś napisać co się ze mną dzieje bo już sama nie daje rady ..a dotyczy to oczywiście euthyrox..a zaczęło się sie to tak ...zaszłam w ciąże ważyłam 61 kilo świetna forma ,zdrowy wygląd..wszystko super w trakcie ciąży okazało się że mogę za szybko urodzić i trzeba się oszczędzać więc wszystko dla dzidziusia a że była to zima więc i szybciej sie tyje ...nieważne najważniejsze dziecko wole być gruba ale dziecko ma być zdrowe..i tak sie stało mały ma już prawie 3 lata jest okazem zdrowia a ja ponad 25 kilo nadwagi ..myślałam że szybko zrzuce nadprogramowe kilogramy a tu nic przez ponad 2 lata waga stała albo na chwilę malała oczywiście dieta i ciągły ruch nic nie dały...do tego ciągle chodziłam ospała,,i jakaś mała depresja mnie dopadła..wkońcu zrobiłam wyniki i okazało się że mam niedoczynność małą ale mam i małe guzy ..więc dostałam euthyrox 25 zaczęłam od lipca na samym początku stosowania super przemiana materii super po porannej tabletce jak po kawie i w miesiąc mniej o 4 kilo no jedynym mankamentem było duże pocenie ...w sierpniu i lipcu to samo choć waga stanęła poty mniejsze kontrola u lekarza i wyniki prawie bez zmian i dalej ta sama dawka nie większa ..kolejna . wizyta koniec grudnia...ale to co sie dzieje teraz to ....mam tak suchą skórę że ciągle sie drapie robiąc rany na rękach,,twarz i szyja napuchnieta obrzmiała i tak wrazliwa jak nigdy swędzaca do tego nawet skóra głowy mnie swędzi myślałam że nabawiłam sie jakiejś alergii zmieniam kremy co chwilę dziś naprawde to posmarowałam się oliwa z oliwek! i zauważyłam że włosy mam jakieś rzadkie i zwalałam to na zimę..i znów jakieś zmeczenie ,,ciągle mi sie nic nie chce ,jakies depresje zaniki pamieci,coś ze wzrokiem ... kłade się spać po prostu padam i budze się 4--5---waga znów do góry ...zrobiło sie teraz wszystko na odwrót....zaczynam sie zastanawiać po co ja wogle zrobiłam wyniki...ale przeczytałam całe forum wiem że nie wolno przerywać tylko jak coś to udać sie do lekarza ale niestety wizyta koniec grudnia wcisnąć się nie da no chyba że prywatnie ale narazie nie mam jak...wzięłam dziś pół tabletki ale zmiany nie zauważyłam nurtuje mnie tylko jedno pytanie czy po zażyciu dwóch tabletek będzie lepiej ..jaka to będzie dawka.????????????.może mam żle dobrane ..no myśle że napewno niewiem czy ktoś mi odpowie ale dziękuje że mogłam się tu wyżalić drapiąc się po rękach...1 grudnia robię TSH zobaczymy...i jeszcze jedno pytanie chcę oddac krew --Czy brać rano tabletkę czy nie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam wszystkich..muszę gdzieś napisać co się ze mną dzieje bo już sama nie daje rady ..a dotyczy to oczywiście euthyrox..a zaczęło się sie to tak ...zaszłam w ciąże ważyłam 61 kilo świetna forma ,zdrowy wygląd..wszystko super w trakcie ciąży okazało się że mogę za szybko urodzić i trzeba się oszczędzać więc wszystko dla dzidziusia a że była to zima więc i szybciej sie tyje ...nieważne najważniejsze dziecko wole być gruba ale dziecko ma być zdrowe..i tak sie stało mały ma już prawie 3 lata jest okazem zdrowia a ja ponad 25 kilo nadwagi ..myślałam że szybko zrzuce nadprogramowe kilogramy a tu nic przez ponad 2 lata waga stała albo na chwilę malała oczywiście dieta i ciągły ruch nic nie dały...do tego ciągle chodziłam ospała,,i jakaś mała depresja mnie dopadła..wkońcu zrobiłam wyniki i okazało się że mam niedoczynność małą ale mam i małe guzy ..więc dostałam euthyrox 25 zaczęłam od lipca na samym początku stosowania super przemiana materii super po porannej tabletce jak po kawie i w miesiąc mniej o 4 kilo no jedynym mankamentem było duże pocenie ...w sierpniu i lipcu to samo choć waga stanęła poty mniejsze kontrola u lekarza i wyniki prawie bez zmian i dalej ta sama dawka nie większa ..kolejna . wizyta koniec grudnia...ale to co sie dzieje teraz to ....mam tak suchą skórę że ciągle sie drapie robiąc rany na rękach,,twarz i szyja napuchnieta obrzmiała i tak wrazliwa jak nigdy swędzaca do tego nawet skóra głowy mnie swędzi myślałam że nabawiłam sie jakiejś alergii zmieniam kremy co chwilę dziś naprawde to posmarowałam się oliwa z oliwek! i zauważyłam że włosy mam jakieś rzadkie i zwalałam to na zimę..i znów jakieś zmeczenie ,,ciągle mi sie nic nie chce ,jakies depresje zaniki pamieci,coś ze wzrokiem ... kłade się spać po prostu padam i budze się 4--5---waga znów do góry ...zrobiło sie teraz wszystko na odwrót....zaczynam sie zastanawiać po co ja wogle zrobiłam wyniki...ale przeczytałam całe forum wiem że nie wolno przerywać tylko jak coś to udać sie do lekarza ale niestety wizyta koniec grudnia wcisnąć się nie da no chyba że prywatnie ale narazie nie mam jak...wzięłam dziś pół tabletki ale zmiany nie zauważyłam nurtuje mnie tylko jedno pytanie czy po zażyciu dwóch tabletek będzie lepiej ..jaka to będzie dawka.????????????.może mam żle dobrane ..no myśle że napewno niewiem czy ktoś mi odpowie ale dziękuje że mogłam się tu wyżalić drapiąc się po rękach...1 grudnia robię TSH zobaczymy...i jeszcze jedno pytanie chcę oddac krew --Czy brać rano tabletkę czy nie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam może ktoś mi napiszę ..czy biorąc euthyrox 25 dwie tabletki jaką otrzymam dawkę???i chcę oddać krew brac wtedy tabletkę czy nie????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SORRY CAŁĄ STRONĘ ZAJĘŁAM ALE PISAŁO ŻE WYSTĄPIŁ BŁĄD NA STRONIE WIEC BYŁAM PEWNA ŻE NIE WYSŁANO...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cytryna wawa
annti071 --> witaj :-) opisujesz klasyczne objawy niedoczynności, bardzo możliwe więc, że masz źle dobraną dawkę. Tylko że Euthyrox jest bardzo silnie działającym lekiem i dlatego własnie nie powinno się samodzielnie zwiększać jego dawki. Jeżeli badania z 1 grudnia wykażą nadal istniejącą niedoczynność i postanowisz jednak samodzielnie zwiększyć dawkę Euthyroxu, pamiętaj aby robić to bardzo ostrożnie (po 12,5 mikrogramów na tydzień powiedzmy), obserwując czy nie występują objawy nadczynności (poczytaj najpierw o nich w Internecie). Pamiętaj jednak, że zrobisz to na własną odpowiedzialność i z takiej samodzielności Twój lekarz moze być bardzo niezadowolony ;-) i będzie miał rację. Niestety przy niedoczynności, zwłaszcza na początku leczenia, konieczne są częste wizyty i badania właśnie w celu dopasowania własciwej dawki. A że kolejki są strasznie długie, prywatnie czesto też, trzeba umawiać się z wyprzedzeniem, a nie dopiero kiedy pojawią się u nas dokuczliwe objawy. Jeszcze jedna kwestia, mało pocieszajaca niestety - w przypadku guzków tarczycy nawet właściwie dobrana dawka Euthyroxu i poziom hormonów na własciwym poziomie nie gwarantują zaniku objawów niedoczynności. Przyjmuje się, że TSH w takim przypadku najlpiej utrzymywać poniżej 1, wtedy samopoczucie jest zwykle najlepsze i guzki się nie rozrastają. Więc pilnuj lekarza, zeby w taki sposób dobierał dawkę leku, a nie kierując się obowiązującą normą dla TSH, której górna granica jest zbyt wysoka. Powinnaś mieć TSH niewiele poniżej 1, a ft4 i ft3 w górnej połowie zakresu normy. A właśnie :-) ft3 - też warto przebadać, nawet jeżeli lekarz nie zleca, bo zdarza się, że organizm słabo przekształca t4 (hormon przyjmowany w Euthyroxie) na t3 (hormon, którego niedobór powoduje właśnie powstanie objawów niedoczynności). Jeżeli mogę Cię jeszcze jakoś pocieszyć, to u mnie dopasowywanie dawki Euthyroxu trwało ponad osiem miesięcy. Więc cierpliwości. Robi się to właśnie tak, odrobinę metodą prób i błędów, zwiększa się trochę i czeka na reakcję organizmu itd. A tabletki możesz dzielić dowolnie. Jeżeli na opakowaniu masz napisane, ze to np. 25 mikrogramów, to mozesz ją podzielić na dwie połówki po 12,5, dawkę 100 mikrogramów na cztery ćwiartki po 25 itp. Jeżeli masz na myśli oddawanie krwi do badania hormonów, to nie bierzesz przed tym Euthyroxu. A że tabletkę bierze się na czczo (weźmiesz ją zaraz po badaniu), to na badanie idziesz bez śniadania. Natomiast jeżeli masz na myśli oddawanie krwi jako dawca krwi - nie jest to możliwe, osoby z niedoczynnością tarczycy nie mogą być dawcami. Trzymaj się ciepło :-) pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Dote
Witam . Przez rok brałam eutyrox i sądziłam że guzki znikną :)Niestety jest ich wiecej i większe nie wiem własciwie czy dobrze zostało zrobione usg rok temu, teraz ten sam lekarz zrobił źle. Po badaniu mnie uspokoił ,że teraz nie mam sie czym martwić ,ale za chwile endokrynolog wysłał mnie na biopsję ( strasznie sie przed nią broniłam) . Na nowym usg lekarz wykrył więcej . W związku z tym mam pytanie co oznaczają w praktyce słowa;cieśń poszerzona do 12mm sięgająca nisko przestrzeni zamostkowej . Guzki to; izo i hipoechogeniczne w polu 11x26 mm i guzek hipoechogeniczny mieszany 13 mm wokół zaburzenia echostruktury - słabo zdefiniowane mniejsze guzki. Biopsja pobierana była ze zwapnienia w cieśni 8,4mm.U endokrynologa mam dopiero wizyte w styczniu , mam co prawda dzwonić ale jak otrzymam wynik BACC ale strasznie się niepokoję. Może ktoś będzie mi w stanie coś wyjaśnić. Hormony miałam wcześniej dobre teraz ie sprawdzałam, przeciwciała nie robione. Jeszcze jedno pytanie jak zniosłyście biopsje mnie coś ,,poddusza'' mam zmieniony głos, kłopoty z przełykaniem i pokasłuje. Boje sie jutro iść do pracy bo pracuje głosem , co prawda w sobote dałam rade ale jest chyba gorzej. Nie wiem czy przeziębiłam się czy wkurzyłam tarczyce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ctytryna wawa :)bardzo dziękuję za solidną i sensowną wypowiedż jest mi już lżej bo mam świadomość teraz że jeszcze muszę się pomęczyć i wytrwać do trafności leku...jak to dobrze że jest ktoś kto rozumie i zna się na rzeczy...nie będę na własną rękę dzielić tabletki poczekam na wynik i wtedy napiszę ....puki co ,jeszcze raz dziękuję .pozdrawiam i jak coś to napiszę ...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ctytryna wawa :)bardzo dziękuję za solidną i sensowną wypowiedż jest mi już lżej bo mam świadomość teraz że jeszcze muszę się pomęczyć i wytrwać do trafności leku...jak to dobrze że jest ktoś kto rozumie i zna się na rzeczy...nie będę na własną rękę dzielić tabletki poczekam na wynik i wtedy napiszę ....puki co ,jeszcze raz dziękuję .pozdrawiam i jak coś to napiszę ...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cytryna wawa :) bardzo dziękuję za solidną i sensowną odpowiedż ..jak dobrze wiedzieć że jest ktoś kto zna się na rzeczy i umię właściwie odpowiedzieć ...już mi lżej,,nie będę na własną rękę rozdzielała tabletki,,poczekam na wyniki i wtedy zobaczę ....lżej mi przede wszystkim dlatego bo teraz mam świadomość że muszę poczekać i wytrwać i będzie lepiej...muszę,,,jak będę znała wyniki napiszę puki co pozdrawiam cieplutko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dote
witam. Przez rok brałam eutyrox ale guzki nie znikneły a nawet są większe. Co prawda trudno stwierdzic do końca bo okazuje się że usg to przed rokiem i teraz było chyba źle zrobione. endokrynolog zakwestionował wynik i miał rację wysł mnie na biopsje (przed którą strasznie sie broniłam) . Na nowym usg wyszło zupełnie coś innego przede wszystkim powiekszona tarczyca. Tu mam pytanie co oznacza w praktyce taki zapis z badania; poszerzona cięśń do 12mm , sięgająca nisko do przetrzeni zamostkowej( jak wygląda prawidłowa)?. Guzki to;izo i hipoechogeniczne w polu 11x26 i hipogeniczny mieszany13mm wokół zaburzenia echostruktury -słabo zdefiniowane mniejsze guzki. Lekarz wykonał BACC zwapnienia z cieśni 8,4mm. Czekam na wynik i bardzo sie boję.Mam jeszcze pytanie o biopsję czy to normalne, że czuje sie ,,podduszona '',mam troche trudności z przełykaniem i zmieniony głos ,kasłam . Jutro muszę być w pracy - pracuję głosem. Co prawda w sobote sobie poradziłam (biopsja robiona w piątek)ale dzisiaj mówie gorzej .Nie wiem czy to nerwy , przeziębienie , czy wkurzyłam tarczycy , jeśli tak to może lepiej nie mówić..?Jeśli ktoś może mi coś wyjaśnić to prosze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beatalasz
a ja juz przestalam nawet pic piwo jestem an dawce 50 letrox, nawet kawy nie pije zazywam jeszcze selen .....nie pije bo mam dziwne akcje w nocy, dretwinie koniczyn szczek ami dretwieje nie moge spac musze wstac do pionu lekarz twierdzi ze to nie przez tarczyce ..eh szkoda ze browka strzelic nie moge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Biedna Tarczyca
Dzisiaj dostałam wyniki badań i z 5,1 TSH spadło mi na 0,8. Nie wiem czy to mozliwe po 2 miesiącach brania euthyroxu :/ trochę nie chce mi się w to wierzyć. Dodam że teraz jestem przy dawce 50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do: Biedna Tarczyca Jest to możliwe. I to oznacza, że lek działa w organizmie. Miałam bardzo podobną sytuację i sama się nakręciłam, że coś jest ie tak. Byłam u lekarza i powiedział, że jest w porządku (teraz mam wynik w normie czyli 0,8 tak jak Ty). Ale leki nadal trzeba brać! Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Biedna Tarczyca
No to się uspokoiłam. mam w sumie jeszcze jedno Ale. Moja endokrynolog zabrania mi brania pigułek anty. Kazała mi nawet przerwać ich branie, sama nie wiem po co. Stwierdziła, że moge do nich powrócić dopiero za jakiś rok... Każdy ginekolog stuka się w czoło. Chyba zmienię endokrynologa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tiger
witam, mam takie pytanko. Jakieś dwa miesiące temu zaczeły mi wypadac włosy w ilościach większych niż normalnie, zrobiłam badanie krwi i wyszło wszystko w porządeczku, więc zrobiłam TSH i wyszło że mam 4,04 więc blisko górnej normy. Poszłam do endokrynologa i przepisal mi euthyrox bo zrobił usg i mam jakiś stan zapalny na tarczycy. Czy jak zaczne przyjmowac ten lek to włosy powinny zacząc wypadać ? nie mialam zadnych innych objawów niedoczynności tarczycy. Prosze o pomoc. a moze znacie jakies dobre prepaarty zeby wlosy nie wypadaly ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tiger
witam, mam takie pytanko. Jakieś dwa miesiące temu zaczeły mi wypadac włosy w ilościach większych niż normalnie, zrobiłam badanie krwi i wyszło wszystko w porządeczku, więc zrobiłam TSH i wyszło że mam 4,04 więc blisko górnej normy. Poszłam do endokrynologa i przepisal mi euthyrox bo zrobił usg i mam jakiś stan zapalny na tarczycy. Czy jak zaczne przyjmowac ten lek to włosy powinny zacząc wypadać ? nie mialam zadnych innych objawów niedoczynności tarczycy. Prosze o pomoc. a moze znacie jakies dobre prepaarty zeby wlosy nie wypadaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość niunka7
Witam wszystkich "forumowiczów", jestem tu nowa, też choruję na tarczycę:( mam nadzieję, że pomożecie odpowiedzieć mi na moje pytania:) 8ego października usunięto mi lewy płat tarczycy wraz z cieśnią, w którym wykryto komórki rakowe. Za tydzień jadę do szpitala na usunięcie prawego płata. Endokrynolog zapisala mi euthyrox 125. I mam pytanko: czy ktoś przyjmuję może taką dawkę? Jak się po niej czuje, czy tyje, i ogólnie jakie "wrażenia"? Proszę o odpowiedź. Czy dawka nie jest zbyt wysoka jak na początek? Nie wiem co mam o tym myśleć, z drugiej jednak strony lekarz chyba wie co robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do: Biedna Tarczyca! Z tego taki morał, że nie warto się nakręcać :) Co do tabletek anty... Szczerze mówiąc nie wiem jak sprawa wygląda, bo nie biorę! Ale mój ginekolog nic nie wspominał mi o tym, że nie mogłabym ich brać. Może rzeczywiście udać się na konsultację do jakiegoś innego lekarza... Do: Tiger! Z tego co wiem, nie ma pewności, że od razu włosy zaczną mniej wypadać. Może to też być wina nie tylko tarczycy, ale braku witamin w organizmie. Są na rynku preparaty wzmacniające włosy, może warto spróbować. Ja swego czasu brałam SILICĘ, mnie pomogła. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tigerzyca25
No właśnie robiłam badania krwi i wyszły mi bardzo dobrze a do tego Lykam sobie Silike i Vitalis i niestety jak wypadały tak wypadają wieć to chyba niestety jednak rola tarczycy :( a więc chyba pozostaje mi tylko cezkać aż przesaną wypadać, ehh :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×