Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość ciezarna
Czy to prawda,ze ZUS placi za urodzenie dziecka i dodatkowo jest becikowe czy to jest to samo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
sylwia 26 Widzę, że nawet nie zajrzałaś do linku, wejdź też w druk potrzebny do świadczenia. Umowa - jeśli w dniu 03-01-2006 byłaś w więcej niż 3 cim m-cu ciąży to rzeczywiście zostaje przedłuzona do dnia porodu. O świadczenie trzeba się starać wcześniej, przeczytaj w druku. Pensji nie dostajesz jeśli jesteś niezdolna do pracy. Ciezarna ZUS nic nie płaci z tytułu urodzenia dziecka. Tzw becikowe to są dwie kwoty po 1000zł, jedna z nich to za każde dziecko, a druga jest to dodatek do zasilku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wcześniej było 500zł, teraz jest 1000. To drugie jest zależne od dochodów w rodzinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość buszko
Obecnie jestem absolwentką i szukam pracy. Chciałabym się dowiedzieć jaki okres czasu muszę przepracować, aby gdybym zaszła wciążę należały mi się na dziecko jakieś pieniądze? Czy muszę być jeszcze do tego zatrudniona wg. umowy o pracę czy też jeśli byłby to staż absolwencki to czy by on się liczył czy też nie. Z góry serdecznie dziękuję za podszkolenie mnie gdyż wogóle nie jestem zorientowana w tym temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
buszko Kurcze, trudno Ci odpowiedzieć, bo nie wiadomo co masz na mysli. Zobacz poprzednie tematy, poruszane były chyba wszystkie świadczenia związane z macierzyństwem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pomidora
nie wiem czy takie pytanie juz padlo; jestem w ciazy na zwolnieniu i dostaje zasilek. Czy ZUS wyplacajac mi ten zasilek oplaca rowniez moje skladki - chorobowe, wypadkowe, emerytalne itd? Czy tez musze je teraz odprowadzac sama skoro nie robi tego pracodawca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Okres choroby jest tzw okresem bezskładkowym, za ten okres nie odprowadza się składek na emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Natomiast zdrowotne jest opłacane tylko w przypadku zwolnienia 33 dni w roku płaconego przez pracodawcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kati25
Obecnie jestem na zasiłku macierzyńskim, który trwa do 19 marca. Moje pytanie jest takie , co powinnam zrobić i kiedy , żeby po macierzyńskim przejść na urlop wychowawczy.( umowę mam na stałe). Urlop chciałabym wziąść na 2 lata.Co powinnam napisać we wniosku , i do kogo go mam skierować.I co w takiej sytuacji z niewykorzystanym urlopem z zeszłego roku i obecnego.proszę o szczegółowe wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przeminiki
Witam mam pytanie dotyczace becikowego tzn.dodatku z tytulu urodzenia dziecka - czy jezeli z partnerem prowadze wspolne gosp. dom. a nie jestesmy malzenstwem to czy tez przysluguje i za ktory rok trzeba przedstawic zaswiadczenie o dochodach z urzedu skarbowego za 2005 czy za 2006r z gory dziekuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość przeminiki
sorki za pomylke zaswiadczenie za 2005 czy 2004r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czy moglabys mi pomoc w sprawie becikowego.Moja corcia urodzila sie 4 listopada 2005.co mi sie nalezy i w jakiej wysokosci .dodam ze nie przekraczamy 504 zl na osobe.i czy jeszcze zlapie sie na jakies becikowe?bo juz minelo 3 miesiace

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Perełka.
Kobietki na jakiej podstawie obliczają wychowawczy? Ile należy mieć na głowę rodziny? A co jeśli rok temu nie byliśmy jeszcze rodziną i każde z nas rozliczało się osobno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedź! Chciałam też podziękować \"pomarańczowemu\" za podpowiedź. Też o tym myślałam, ale nie wiem, czy to by nie było za duże przegięcie. Miłego dnia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do WIOLETTTTY
Wioletta witaj mam do Ciebie pytanie, Grozi i zwolnienie z pracy w której przepracowałam 2 lata, więc należy mi się również zasiłek dla bezobotnego ale chciałabym wyjechać do Angli i szukać tam na własną rękę pracy i w związku z tym mam pytanie: -Jadę w ciemno i nie mam pewności ,że pracę znajdę więc istnieje możliwość powrotu do kraju za ok 1 miesiac-1,5 miesiąca w razie porażki. A wiec mam pytanie czy po utraceniu pracy mogę wyjechać nie zgłaszając tego faktu w UP i dopiero gdyby mi się nie udało znaleźć pracy w Angli zglosić się i zarejestrować na bezrobocie?Czy mi wowczas nie przepadnie prawo do zasiłku? Czy jednak musze to zglosic odrazu??? Jak najlepeiej załatwić taka sprawę? prosze o odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anulka2233
jezeli mam umowe do dnia porodu.dostane maciezynski,ale czy po maciezynskim przysługuje mi zasilek dla bezrobotnych!!!!!!!!!przepracowalam 3 lata w zakładzie.prosze o szybka odpowiedz!!!DZIEKUJE !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 Kati25 Jeśli złożysz wniosek o wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim to pracodawca jest obowiązany Ci go udzielić, jest to narzucone prawnie, że pracodawca musi Ci się zgodzić na ten urlop. Następnie (albo jeszcze lepiej od razu) wypisz wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Z pismem zwracasz się do swego pracodawcy. Określasz we wniosku: okres wychowawczego, najlepiej od dnia do dnia (wpisać dokładne daty), imię, nazwisko, date urodzenia dziecka – i to chyba wszystko. Jak coś nie jasne to pisz. 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 Przeminiki Spotkałam się z różnymi interpretacjami, a czy masz zasądzone jakieś alimenty od ojca dziecka? Dochód w okresie zasiłkowym 09-2005 do 08-2006 bierze się za rok 2004 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 stysia74 z tego co sobie przypominam to te nowe zasady tyczą się dzieci urodzonych po 8 czy 9 listopada, tak więc Ciebie nie obejmują, ale masz prawo do tego co było wcześniej w przepisach czyli 500zł z tytułu urodzenia dziecka (dodatek do zasiłku rodzinnego), wniosek należy złożyć w ciągu roku od urodzenia dziecka. 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 Perełka. Nie można przekroczyć 504zł na osobę w rodzinie, jeśli masz na myśli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 do WIOLETTTTY Ja bym podeszła do tego tak jak w Polsce, tzn. zarejestrować się w UP, a następnie szukać nowej, a jak znajdziesz powiadomić pisemnie listem, UP, że znalazłaś pracę. Nie jestem pewna czy nie ma jakichś odstępstw, dlatego może jeszcze się doinformuj 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 anulka2233 Tak, masz prawo do macierzyńskiego, za 1 dzień płaci pracodawca (jeśli zatrudnia powyżej 20 osób), a resztę ZUS. Wg mnie masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych. 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nina19
Witam,mam 19 lat i jestem w ciazy.W tym roku koncze szkole(matura). Mieszkam z mama i bratem( jest studentem 2 rok i ma stypendium 200zl). Mama jest na bezrobociu bez prawa do zasilku.Dostewjemy z bratem po 350zl alimentow.Ja do tegop mam jeszcze rodzinne w wysokosci 55zl i dofinansowanie do mieszkania 100zl.Chcialam spytac jak to bedzie z becikowym i czy bede miala jeszcze inne dodatkowe pieniadze z racij tak malych dochodow ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nina19
Witam,mam 19 lat i jestem w ciazy.W tym roku koncze szkole(matura). Mieszkam z mama i bratem( jest studentem 2 rok i ma stypendium 200zl). Mama jest na bezrobociu bez prawa do zasilku.Dostewjemy z bratem po 350zl alimentow.Ja do tegop mam jeszcze rodzinne w wysokosci 55zl i dofinansowanie do mieszkania 100zl.Chcialam spytac jak to bedzie z becikowym i czy bede miala jeszcze inne dodatkowe pieniadze z racij tak malych dochodow ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Na pewno zasiłek rodzinny (43zł) wraz z dodatkiem z tytułu urodzenia dziecka 1 000zł, do tego 1 000zł becikowego nie zależne od dochodów. Co do innych świadczeń to należałoby dopytać w opiece społecznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nina19
Dziekuje sliczne za odpowiedz,czytalam wlasnie cos na ten temat w gazecie ale chcialam sie upewnic.Jeszcze raz dzieki sliczne :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bu-bu
Witaj Wioletto.... Mam do Ciebie pytanie....a mianowicie....Podejmuję pracę na pół etatu....i pracuje powiedzmy przez 2 mc-e...potem przez miesiac na caly etat.....i po tym czasie ide na zwolnienie lekarskie....(no bo jestem w ciąży oczywiście....) i przebywam na nim az do porodu... Powiedz mi więc: 1.czy taka sytuacja jest możliwa,żeby dostac zwolnienie....a potem po urodzeniu dziecka macieżyński i wychowawczy......??? 2. czy muszę przed pójsciem na zwolnienie przepracować określony czas i czy na pełnym etacie??? 3. jakie wynagrodzenie dostawałabym na zwolnieniu, macieżyńskim i wychowawczym, jeśli na umowie mam 1000,-brutto ??? 4. kto finansuje te okresy wypłat na zwolnieniu,macieżyńskim i wychowawczym??? Wiem że to dużo pytań i bardzo zawiła historia...ale widzę że jesteś obcykana nieżle w tych tematach i będziesz mi mogła udzielić profesjonalnej odpowiedzi, a przede wszystkim prostej i na temat.... Bo do tej pory jak czytałam te różne prawne wyjasnienia...to mam jeszcze większy mętlik w głowie!!!! Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam....:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
1.Tak, należy Ci się zwolnienie chorobowe, zasiłek macierzyński a potem urlop wychowawczy. 2. Okres wyczekiwania, patrz tutaj http://www.zus.pl/swiadcze/zas008.htm jeśli warunek spełniony, to masz prawo do wynagrodzenia chorobowego, a potem do zasiłku 3. Zasiłek chorobowy powinien być wyliczony z wypłaty od zmiany na pełen etat, macierzyński to samo, a zasiłku wychowawczego to w tej chwili nie ma, jest urlop wychowawczy. Można się starać o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, powyżej już o tym wiele razy było, poczytaj. http://www.zus.pl/swiadcze/zas005.htm 4. Macierzyński jest płatny z pieniędzy ZUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam bardzo konkretne pytanie: jestem w ciąży, umowę w pracy mam do 31 sierpnia. Do tego czasu dziecko przyjdzie na świat. Wiem, że należy mi się potem zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. I teraz moje pytanie: czy ja muszę składać w ZUSie jakiekolwiek dokumenty czy też oni sami z siebie zaczną mi ten zasiłek wypłacać. I jak długo będę go otrzymywać (to moje drugie dziecko)? Byłabym wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Dziecko urodzi się w czasie zatrudnienia, tak więc wszystkie formalności należą do niego, Ty dostarczasz albo akt urodzenia dziecka, albo zaświadczenie ze szpitala i ewentualnie podanie o macierzyński. Jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób, początek macierzyńskiego wypłaca pracodawca a potem przekazuje dokumenty do ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Natusia 79
Mozesz mi odpowiedziec jak to jest z tym swiadczeniem rehabilitacyjnym?Ja jestem rowniez na zwolnieniu od samego poczatku jak sie dowiedzialam o ciazy i slyszalam cos ,ze mozna chorowac 182 dni pozniej ..... No wlasnie co poznie? Czy mam czekac na jakies pismo z zakladu pracy czy sama mam cos zalatwiac? I czy w tych 182 dniach pierwsze 3 3 dni placi pracodawca a pozniej ZUS dobrze slyszalam?Mi przypadaloby te 182 dzien 11 maja to kiedy cokolwiek zalatwiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! A ja cały czas nie rozumiem jednej rzeczy, dlaczego wszędzie pisze że trzeba być w ponad 3-mies. ciąży żeby przedłuzyli umowę do dnia porodu? A jak ktoś jest w 6 tygodniu (ciążę można wtedy juz stwierdzić na usg) to mogą mu nie przedłużyć tej umowy? wylac na bruk? 6 tydz. to też ciąża....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość piechocik
jezeli sie powtarzam to sorry mam pytanie tego typu jezeli jestem na zasiłku wychowawczym juz rok no i oczywiscie nadal jestem zatrudniona w firmie to bedac w 2 ciąży co mi sie należy od pracodawcy czy zusu a może mopsu bo zasilek wychowawczy dostaje z mopsu? (chodzi oczywiście o kase)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Anastazja_26 Bo w Kodeksie Pracy jest tak: Art. 177. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. § 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. § 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. § 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika piechocik Wiesz co, ale ja nie wiem o co pytasz, strasznie skomplikowane to Twoje pytanie. W tej chwili jesteś na wychowawczym i jesteś w ciąży drugim dzieckiem? Co to jest mops? W tej chwili to nie ma płatnego wychowawczego, ale jest dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Napisz jaśniej to Ci odpowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×