Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość ciekawa99

Jak to jest ze Świadkami Jehowy??

Polecane posty

ANNA1982 ---> Czy uwazasz mnie za lwa? Ja to raczej to ptakow sie zaliczam :P I zdecydowanie nie potrzebuje poklasku!! Ani oswiecenia... Nie dlatego czytuje ten topik... Raczej z ciekawosci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ojejku znów o krwi. w Dziejach 15:28,29 spożywanie krwi postawiono na równi z bałwochwalstwem i rozpustą, a więc z czymś, czego w żadnym wypadku nie wolno sie nam dopuszczać, jako chrześcijanom. Bóg zezwolił an używanie krwi tylko w celach ofiarnych, nawet ludzie którzy w pierwszych wiekach naszej ery uważali sie za chrześcijan rozumieli biblijne nakazy dotyczące krwi. wiec nie jest to jedynie wymysł ŚJ. Zakaz biblijny dotyczy nie tylko krwi zwierzęcej ale tez ludzkiej. dlatego nie przyjmujemy transfuzji. bo skoro jest mowa by powstrzymywac sie od jakiekolwiek krwi, to od ludzkiej też. dla nas transfuzja jest na równi ze spożywaniem. w szpitalu jeżeli pacjent nie możę przyjmować pokarmów normalnie przez usta to odżywia sie go dożylnie. więc jeżeli ktoś nie weźmie krwi do ust ale przyjmie ja przez transfuzje czy będzie posłuszny nakazowi by \"powstrzymywać sie od krwi\"? to tak jakby lekarz zabronił komus picia alkoholu. czy pacjent ten bedzie posłuszny jego zaleceniu gdy przestanie pic alkohol ale będzie wstrzykiwał go sobie bezpośrednio do żył? ot i cała prawda. specjalnie dla was poszperałam i znalazłam cos o tych metodach leczenia bez użycia krwi. Cytuje: \"Często dla uzupełnienia objętości osocza można zastosować po prostu roztwór fizjologiczny (0,9% roztwór soli), płyn Ringera lub dekstran, a są to środki dostępne niemal we wszystkich nowoczesnych szpitalah. Stosowanie tych substancji pozwala uniknąć ryzyka zwiazanego z przetaczaniem krwi. w czasopiśmie Canadian Anaesthetists\' Society Journal (styczeń 1975, s.12 jakby ktoś chciał sprawdzić) czytamy : zaletą preparatów zastępczych osocza jest brak nieezpieczeńst związanych z transfuzją :infekcji wirusowych i bakteryjnych, powikłań poprzetoczeniowych oraz uczulenia czynnikiem Rh\" tych środków jest cała masa. jest o tym cała broszura. istnieja nie tylko środki zastępcze, ale też metody i całe aparatury do bezkrwawej medycyny. ktos zadał wczesniej pytanie, że jeżeli medycyna bezkrwawa jest taka wspaniała to po co do tej pory stosuje sie transfuzje. no cóz. pewien lekarz napisał w artykule dla czasopisma American Journal of Obstetrics and Gynecology (1 czerwca 1968, s 395): \"nie ulega wątpliwości, że sytuacja, w której trzeba operować bez transfuzji zmusza do staranniejszego wykonywania zabiegu. przywiązuje sie wtedy większa wagę do zamykania każdego krwawięcego naczynia\". bez transfuzji krwi można z powodzeniem dokonywać wszelkiego rodzaju zabiegów chirurgicznych. dotyczy to również zabiegów na otwartym sercu, operacji mozgu, amputacji kończyn i całkowitego usunięcia narzadów zaatakowanych przez raka. Dr Philip roen napisał w new York State Journal of Medicine \"nawet gdy nie wyrażano zgody na uzupełnienie utraconej krwi, nigdy nie wahaliśmy sie wykonywac koniecznych zabiegów chirurgicznych\" a dr Denton Cooley z instytutu Chorób Serca w Teksasie powiedział \"Wyniki [stosowania środków krwiozastępczych] u ŚJ zrobiły na nas takie wrażenie, ze zaczeliśmy stosować tę metodę u wszystkich pacjentów na kardiochirurgii.\"(Union, San Diego) \" Bezkrwawą chirurgie przy zabiegach na otwartym sercu stosowaną najpierw w leczeniu dorosłych ŚJ, którzy z przyczyn religijnych odmawiali zgody na przetoczenie krwi, stosujemy teraz z powodzeniem przy trudnych operacjach kardiologicznych u niemowląt i małych dzieci\" (Cardiovascular New) jak widać metody bezkrwawe sa bezpieczne i chętnie stosowane przez lekarzy. przy dzisiejszej medycnie, transfuzja to tylko pójście na łatwizne. to chyba wszystko, co miałabym do powiedzenia w tym temacie, ...... a może i nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Orlico-> wybacz akurat ciebie nie miałam na myśli pisząc te słowa :) Przepraszam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
uuuu ale tego dużo wyszło. Orlico jestem pewna że Ani z tym poklaskiem i lwem nie chodziło o ciebie. myśle że ty tez wiesz kto tu taki waleczny ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ech dziewczyno o krwi piszaca
przeciez roznie mozna interpretowac te slowa co do powstrzymywania sie od krwi. Skoro krew zostala postawiona przy rzeczach ktorych nie mozna sporzywac tzn ze slowa biblijne wskazuja na to by NIE SPOZYWAC KRWI- o transfuzji nie ma mowy - mysle,ze SJ przesadnie to rozxumija. Jest jeszce cos... Kiedys krwi nie mozna bylo spozywac i kropka - teraz nagle mozna jakies frakcje a za kilka lat moze bedzie mozna i transfuzje wykonywac?? A co z ludzmi ktorzy zmarli bo nie mogli ZADNEJ KRWI przyjmowac??? Pomysleliscie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie bede sie w takim razie wypowiadac w tematach nie majacych za bardzo sensu - jedynie bede sledzila to forum i gdy Ania czy ktokolwiek nie poradzi sobie z odpowiedzia to pomoge lub... po prostu odpowiem z innego punktu widzenia - bo kazdy inaczej patrzy na rozne sparwy:) Dziekuje Krwawej_Orlicy za to,ze docenil moja \"madrosc\", ktora ja nazwe raczej inteligencja, bo jak dla mnie rozumienie pewnych spraw - to nie wiedza lecz szybkosc kojarzenia niekktorych faktow. Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to nie prawda że możemy przyjmować frakcje krwi, bo o tym również mówiny, ogólnie tylko przedstawiamy jako krew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mozecie przyjmowac
drobne frakcje krwi... Nie wypowiadaj sie jak nie nie wiesz za duzo o swej wlasnej wierze:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanko odstepujace od tematu krwi.. chodzi mi o to ze za jakis czas dostalismy zaptroszenie z moim chlopakiem na uroczystosc zaslubin wlasnie dwojga swiadkow jehowy.. i moje pytanie polega na tym, czy ktos wie jak to wyglada?? czy pozniej jest jakies wesele?? czy jakies szczegolne upominki sie daje itp?? nie mam pojecia i nikt z moich najblizszych znajomych rowniez nie jest za bardzo wtajemiczony.. a nie chcemy koledze na glowe wchodzic tak blahymi pytaniami zwlaszcza ze ma uroczystosc tuz tuz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesele SJ wyglada tak jak wesele normalnych ludzi. Dlaczego?? Bo my tez jestesmi ludzmi normalnymi:P Bawia sie normalnie -prezentty daje sie tez normalnie - wszystko jest tak samo tylko mzoe troche grzeczniej - zwlaszcza jak sa sami SJ to nie ma takiego pijanstwa nie ma papierochow, ale watpie by byli tylko ludzie z tego wyznania:) Milej zabawy!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
możecie przyjmować-------> oh co za madrość ciekawe dlaczego ja niby nie mam o tym wiedzieć, skąd masz takie informacje???? Na pewno nie od SJ. Mamy wolny wybór co do przyjmowania i oddawania organów, a co do krwi i jej frakcji jest sprawa jasna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a moze anno wypelnialas
formulasz "zadnej krwi" w tym roku?? Tam zaznaczasz czy chcesz zostac np podlaczonym do respiratora itp.... Tam rowniez okreslasz czy przyjmujesz drobne frakcje krwi czy nie - a wiec juz jest jednak mozlwie przyjmowanie tych frakcji:O Ja nie wiem - jakas niedoinformowana jestes:) mniej niz ja...:) Ludzie!! co sie dzieje!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bede podpisywac sie
MOZECIE PRZYJMOWAC.Ale pliiiiiiiis - daj cie mi powazna odpowiedz na moj zarzut:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak chcesz to chętnie załatwię bardziej szczegółowy formularz, gdzie to wszystko jest skrupulatnie opisane, a w formularzu jest wpis o frakcjach krwi z tego powodu aby lekarze mieli zupełną jasność, że tak samo jak krwi, nie przyjmujemy też jej frakcji. Zdarzały się już tego typu problemy, ze gdy pacjent mówił, ze nie przyjmuje krwi, to lekarze traktowali, ze frakcje mogą być-bo to w koncu nie krew. I dlatego właśnie w tym formularzu jest o tym mowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość glupoty gadasz
jestes niedoinformowana - frakcje krwi mozecie przyjmowac to tylko kwestia sumienia:o Chyba ze rozne zbory=rozne opinie:o Wiem duzo bo moj chlopak jest swiadkiem i z nim duzo gadam na ten temat:o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anno - ten ktos ma racje - to czy przyjmiesz drobne frakcje to kwestia sumienia... Teraz ja zadam pytanie Tobie - ile Ty masz lat?? Bo chyba... chyba za malo wiesz... A jak malo iwesz to lepiej nie pograzac sie na forum...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja się z tym nie spotkałam, a znam juz tą religię od 11 roku życia i jak do tej pory pod tym zgledem się nic nie zmieniło, a może to twój chłopak jest niedoinformowany bądź przeinacza fakty. Nie zdziwiłabym się bo spotkałam się już z reakcją, że co niektórzy SJ zaczynają przestrzegać pewnych zakazów połowicznie dopasowując je sobie wg własnego uznania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To forum jest dla ludzi niebedacych SJ ktorym mozemy pomoc zrozumiec niektore zagadnienia. A ty Anno masz jakies dziwne poglady - karta \"Żadnej krwi\" zalozoa jest po to by zaznaczyc odpowiedzi wedle uznania wedle sumienia. Po to ja rozbudowano - inaczej pozostala by w poprzedniej formie. Mam nadzieje,ze to Twoj sposob myslenia wprowadzil cie w blad, a nie przekazuje Ci tego zbor:o Zastanow sie wiec nad tym co napisalas i moze... poczytaj troche o tym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pusia-> sorry nie przeczytałąm twojej wypowiedzi, to teraz już ja nic nie wiem, bo mi wpajano to przez 13 lat i jak do tej pory nie usłyszałam sprostowania w tej sprawie (być może dotąd miałam do czynienia z bardzo dewotycznymi SJ) ale chętnie się dziś na zebraniu o to zapytam i z pewnością sprostuję jeśli usłyszę podobną wypowiedź. Nie należę do osób, które nie przyznają się do błędów. A ile mam lat łatwo policzyć po roczniku w nicku. Przepraszam , ale ja muszę już uciekać do domu. Mam wizytę u lekarza i jeszcze synka po drodze muszę odebrać. Do jutra. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przyznaję, że w tym roku jeszcze nie otrzymałąm karty bo się o nią doprosić nie mogę brata, który się tym zajmuje. A jest mi niezbędna bo mam w sierpniu zaplanowaną cesarkę. Wybaczcie jeżeli rzeczywiscie wprowadziłam kogoś w błąd, zrobiłam to nieświadomie. I tym razem się potwierdza, że ludzie wszedzie są różni tak samo u SJ, ja jestem w zborze o wysokiej średniej wieku-może stąd te niedomówienia. Pusia wiesz , że starsi wiekiem SJ przesadzali z co niektórymi zasadami czyniąc je zbyt rygorystycznymi. Moja szwagierka np pamieta czasy jak nawet obrączki nie mogła nosić (zakaz zbytniego przystrajania się). Juz na prawdę uciekam. Cześć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
musze przyznac ze nie czytalam tego co piszecie, po 3 zdaniach nicky odechcialo mi sie, NICKY poczytaj troszke... Saul rozmawial z wywolanym Samuelem i to nie przez kobiete a osobiscie i nie wmawiaj, ze tamta miala omamy wzrokowe bo za chwile powiesz, ze Marii przysnilo sie to, ze przyszedl do niej aniol, ale nie o tym mowa... zapraszam SJ na lekturke :D tak tak kochani :D chyba sie wam przyda \"CZLOWIEK POSZUKUJE BOGA\" odslona pierwsza \"Zmartwychwstanie Jezusa stanowi dla ludzkosci rekojmie jeszcze innego blogoslawienstwa - wzkrzeszenia umarlych. On sam przywrocil zycie Lazarzowi, co bylo zapowiedzia przyszlego zmartwychwstania na rozlegla skale. Jezus oznajmil: (UWAGA... CYTAT Z BIBLII) \"Nie dziwcie sie temu, poniewaz nadchodzi godzina, w ktorej wszyscy w grobowcach pamieci uslysza jego glos i wyjda: ci, ktorzy czynili to co dobre, na zmartwychwstanie zycia; ci, ktorzy sie dopuscili tego, co podle, na sadu\" (BIBLIA TYSIACLECIA MOWI O ZMARTWYCHWSTANIU POTEPIENIA). s. 376, rok wydania 1994 przez Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania to wasza czerwona ksiazeczka mowi o zmartwychwstaniu wszystkich a wy nie?? moze jakas rewolucja w Ciele Kierowniczym byla i sie zmienilo?? nastepne fragmenty w swoim czasie :D a bedzie ich kilka :D serdecznie zapraszam, szczegolnie tych co sie wyklocaja :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to sie Anno ciesze ze potrafisz przyznac sie do bledu - o ile taki zaistnieje - zapytaj koniecznie. A co do wieku to widze,ze jestes tylko o rok strasza ode mnie;) Tylko ja jak narazie nie mam ani meza ani dzieci tylko... ksztalce sie:) Ale to nie temat tego forum:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To apropo tej krwi... powtorze pytanie, ktore mnie neka i padalo tu pare razy... Po co te akcje zbierania krwi, \"wampirjady\", po co honorowi dawcy krwi, skoro te leki zastepcze sa takie wspaniale... Tego nie rozumiem... Bo jesli sa takie leki i sa takie fantastyczne to jestem jak najbardzie ZA by ich uzywac...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Musze przyznac, ze dzialo sie tu, jak mnie nie bylo- pierwszorzedna klotnia, ktorej ja nie spowodowalam (co to sie porobilo :D) Tak dla scislosci chcialam wiedziec, czy to ja jestem tym lwem, ktorego nie trzeba draznic, czy tez Hilda? (pytam, bo byc moze warto zmienic nick?). Ale do rzeczy: TaK; Nicky, cale Pismo jest natchnione przez Boga. Ale sa pewne rzeczy, ktore w swietle Nowego Przymierza widziane sa z innej perspektywy- Nowe Przymierze bylo pewnego rodzaju rewolucja! Pismo swiete nalezy interpretowac po uwzglednieniu calosci, a nie tylko zatrzymac sie na ST i nie pytac, co NT na to mowi. Jesli bym interpretowala Biblie tak jak wy, to bym mogla np. sie na kazdym mscic (oko za oko, zab za zab). Przeciez to przykazanie nalezalo do prawa Bozego! Czy wedlug was powinnam przestrzegac tego prawa zemsty, czy raczej wziac na to poprawke z nauki Jezusa i przebaczyc kazdemu 77 razy? ST byl pisany dla ludzi, ktorzy zyli pod Starym Przymierzem. Ogolne przeslanki sie oczywiscie nie zmienily. Ale nalezy je interpretowac w duchu ewangelii. NT wyklada niejako prawo i proroctwa Starego testamentu. Dlatego nie mozna sie opierac uparcie na ST i zamykac oczy na to, co jest w NT. Jesli tak robicie, to moze blizej wam do judaizmu niz do chrzescijanstwa? Nicky, co do 1 P, Twoja argumentacja w ogole sie kupy nie trzyma- twierdzisz, ze Jezus po smierci nie zyl, a potem piszesz, ze aniolowie maja dusze niesmiertelne (czy cos w tym stylu- w kazdym razie prowadza zycie duchowe). Wiec jesli twierdzicie, ze Jezus to w rzeczywistosci archaniol, to jakze by nagle mogl nie zyc? Czy nie moglby prowadzic zycia poza cialem? Nie odpowiedzialas mi na pytanie, co wg was bylo tym wiezieniem dla duchow. Z porownania z 2 P i Judy dla mnie nic nie wynika, jak tylko to, ze Bog ukaral anioly (ktore dlatego nazywamy upadlymi aniolami, albo diablami) i wtracil je do Tartaru. Mam nadzieje, ze nie mylisz pojec Tartar (miejsce kary) i Hades(kraina umarlych). Wedlug logicznej interpretacji po rozpatrzeniu znaczenia slowa Tartar dochodze do wniosku, ze te upadle anioly, o ktorych mowisz, stracone zostaly do piekla. (Przy tej okazji udowadniamy istenienie piekla :D) Czy to chcialas mi wyjasnic? Ze Jezus poszedl Diablu glosic Dobra Nowine? A z tym zmaterializowaniem sie aniolow, ich ozenkiem (i zapewne plodzieniem dzieci?), to juz przeszlas sama siebie. Nadal nikt z was mi nie odpowiedzial, co jest wieksza kara od smierci! Czekam na propozycje :D Jeszcze moj komentarz co do sprawy transfuzji. Mysle, ze trzeba sie zastanowic w jakim celu Bog dalo ludziom taki zakaz (bo w kazdym przykazaniu jest ukryta madrosc! ;)) W czasach ST ludzie skladali Bogu krwawe ofiary ze zwierzat. Poniewaz krew nalezala sie tylko Bogu, nie mozna jej bylo spozywac. Ten zakaz podkreslal jej swietosc, ze wzgledu na znaczenie rytualne. Ale uwaga! Od czasow Jezusa, jestesmy raz na zawsze odkupieni przez Jego krew. NIkt juz krwawych ofiar nie sklada, bo Jezus to za nas zrobil. Dla nas obowiazuje teraz Nowe Przymierze- ofiary ktore skladamy sa bezkrwawe (wspomnijcie np. Pamiatke)- jako symbol Krwi, uzywamy wina. Dlatego ten zakaz spozywania krwi przestal nas obowiazywac, jesli na powaznie bierzemy oredzie NT i dobra nowine o zbawieniu. Jesli bysmy to tak na serio brali, to teraz wlasciwie wino powinno byc zabronione, ze wzgledu na to, ze symbolizuje ono krew Jezusa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Świadkowie obchodzą jedno święto,najważniejsze w ciągu roku,a jeśli chcą to chodzą na imprezy.Co do krwi,nie zgadzam się z tymi poglądami,organizm zbyt słaby nie przyjmie środków krwiozastępczych.Wiele było przypadków kiedy umieraliście..Zastanówcie się nad tym czy tego warte jest wasze życie,a Biblię można interpretować na wiele sposobów..Każdy może doczytać się innego..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
0sweety0---> O wlasnie!!! Zgadzam sie :) A przepraszam... jakie to swieto jest najwazniejsze dla SJ...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jest to pamiatka
smierci Jezusa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wielkanoc... Dla mnie to bardzie pamiatka zmartwychwstania :) Ale pamiatka narodzin jest ownie wazna :) I jakze urokliwa u katolikow :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ta od pomaranczowych nickow
Aga sadzilam ,ze Ty jako jedyna z tego forum katoliczka umiesz logicznie rozumowac a i zagadnienia biblijne maja dla Ciebie rzeczywiste znaczenie dlatego tez tylko z Toba podjelam dyskusje,ale okazuje sie ze albo nie czytasz uwaznie;albo Niechcesz rozumiec co Ci ludziska pisza.My uwazamy,ze biblia jest cala natchniona i pomocna miedzy innymi do wykrywania bledow, dlatego tez przy zasadniczych tematach biblijnych powolujemy sie takze na stary testament,jednakze Nie uwazamy ze prawo Mojrzeszowe w dalszym ciagu obowiazuje!skad Ci to przyszlo do glowy?to raczej kosciol kat.zaczerpnal niby10przykazan ze starego zydowskiego prawa i za wyjatkiem drugiego przykazania naucza 9 przykazan swooich wiernych.pytam dlaczego ?skoro Pan Jezus w nowym testamencie dal 2 przykazania milosci ,w ktorych to zawieralo sie cale stare prawo.to raz, dwa zobacz w swojej katolickiej Biblii masz na koncu slowniczek poszukaj slowa szeol lub hades bedziesz wiedziala ze chodzi w rze#zywistosci o jedno slowo,ale tartar jest to symboliczne miejsce oczekiwania aniolow zbuntowanych na sad.no i trzy,aga powiedz co rozumiesz przez zmartwychwstanie?co to slowo dla Ciebie oznacza w praktyce?Do Anny i nick,dziewczyny ta punia11nie jest SJ przeciez to widac na wylot ,udaje,ze w glowie ma totalne siano by osmieszyc nas,ze jakie to u Nas bezmozgowce.Niewykluczone,ze byla siostra a teraz totalna odstepczynia i przeciwniczka.Ogolnie moje zdanie na temat tego rodzaju dyskusji na forum jest bardzo sceptyczne.Niema sensu prowadzic tu dyskusji,ja wiem co czujecie i ze to takie proste pytania,w ralu bylby zaden problem z dyskusja na te tematy,ale tu nie zawsze jest Czas by wejsc,ludzie przekrecaja wszysko jak chca i co bedziemy 10razy zadawac te same pytania?ja wymiekam,jak chcecie to probujcie dyskusji ,moze choc jedna osoba wezmie choc jeden argument pod rozwage!?zycze wam tego jak rowniez blogoslaw ienstw od naszego Stworcy Jehowy,jesli macie ochote Na kontakt ze mna to moj E-meil marzenusik36@wp.pl pozdrawiam serdecznie wszystkie forumowiczki papa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość poirytowana cala syutacja
Tak, SJ wierza w czasopismo Straznica, wszystko co sie w nim drukuje.Sami nie mysla, za nich sie mysli.Rzadzi cialo kierownicze, jesli maja ochote cos zmienic to pop prostu oglaszaja "nowe swiatlo". Slyszeliscie ze kilkadziesiat lat temu w USA oglosili ze bedzie koniec swiata, ludzie sprzedali domy, pozamykali beznesy.... po czy "cialo kierownicze" ujrzalo "nowe swiatlo".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×