Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Julii

Zycie we Wloszech

Polecane posty

ktora czesc polecasz polnoc czy poludnie?Powiec mi czy sa jakies zasilki do zarobku jak malo zarabiasz i zasilki dla dzieci ,oprocz rodzinnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Julii.na wczesniejszych postach pisalas ze sa kursy bezplatne j.wloskiego-mozesz podac mi nazwe,poniewaz jak przyjade to chce wiedziec gdzie sie zkierowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kursy, o ktorych wspomnialam organizowane sa w prawie kazdym miescie, w szkolach. Najporosciej bedzie zwrocic sie w tej sprawie do comune, tam udziela Ci potrzebnych informacji. Jest to tzw. \"corso d\'italiano per gli stranieri\". Groszek...fajowo mialas! Fajnie jest sie oderwac od codziennosci, chociaz na kilka krotkich dni. Poza tym wyjazd do kochanego kraju cieszy podwojnie :-) Twoim przyszlym tesciom sie podobalo? Moi byli w Polsce 2 lata temu i byli bardzo zadowoleni :-)) Ale ja bylam troszke nimi \"umeczona\", bo musialam wszystko tlumaczyc... Kiedy jedziesz na poludnie? Ja czekam do sierpnia.... Margatka...co z Toba? Gdzie sie ukrywasz? Pozdrowka!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczyny! Ja tez jestem zapracowana. Ostatnio mialam kilka dni wolnego z powodu przyjazdu mojej drugiej polowki a teraz zowu jest u mnie moja mama. Jestem juz ponad 4 miesiace i moj wloski jest dosc slaby. Troche sie martwie, poniewaz nauka jezyka byla jednym z powodow dla ktorych tu przyjechalam. Fakt, nie ucze sie sama w domu, no i bez przerwy w biurze rozmawiam po angielsku a i nawet ze znajomymi. Hm, chyba nie ma na to sposobu, dopoki sama sie nie zaczne uczyc. Niestety nie zostalo mi wiele czasu we Wloszech. Co do kursu, to ja chodze do jakiegosc miejsca dla emigrantow. Malo to konkretne ale nie bardzo pamietam nazwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie kochane :) Uff dzisiaj drugi dzien, w ktorym mozna odetchnac troszke chlodniejszym powietrzem, chociaz \"chlodnym\" to nietrafne okreslenie, raczej \"mniej goracym\". Co do wyjazdow do Polski, to musze sie tez pochwalic, iz oficjalnie zladuje w Poznaniu 22lipca i pozostane tam do 30sierpnia :) Na sama mysl geba mi sie smieje ;) Moge sobie na to pozwolic, gdyz mam tak dluga przerwe w szkole, wiec nie koliduje to w niczym. Moj towarzysz takze sie pojawi w Polsce, jednak na krotko, bowiem praca nie pozwoli mu na takie lenistwo jakie ja sobie wysmyczylam ;) Zawsze to jednak lepiej, anizeli gdyby wogole by nie przyjechal, moi rodzice stesknili sie za nim :) W szkole bez zmian, kolezanka przestala zalatywac dziwnymi zapachami, moze to tylko cisza przed burza, nie wiem, wole nie myslec o tym. W dodatku nie pokazuje sie tam codziennie, co daje mi troche wytchnienia, a jesli sie pokazuje, to czesto przed nia zjawia sie moja kolezanka i siedzimy razem. W te upaly to bylo tam niezle piekielko, maly klimatyzator, wielka sala, srednio 15osob i powlaczane komputerki, wszstko to dawalo efekt podobny do tego co bylo za oknem, jesli nawet nie gorszy :( Doslownie pierwszy raz pot nalatywal mi do oczu, nie mowiac juz o ogolnym wygladzie, wlosach itd... Aktualnie da sie dychac i bardzo sie z tego powodu ciesze, bowiem zaczynalam watpic, czy moj organizm jest w stanie wytrzymac takie zycie :( Jest tu troche gorzej, anizeli na polnocy Sycylii, w Palermo, czy Trapani, bowiem jestesmy blizej Afryki i klimat bardziej juz przypomina temte regiony, a nie basenu morza srodziemnego :( Kochane, zycze Wam przepieknego milego weekendu!!!! Pozdrawiam serdecznie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czesc Wam! Co tam u Was dziewczyny? Pogoda znowu do bani, przynajmniej tutaj na polnocy. Wczoraj pod wieczor zaczelo znowu padac, i tak do dzis rana, jak nie deszcz to wichura i tak w kolko. A jak tam Na Sycylii? wciaz jak w Afryce? ;-) Weekend minal mocno \"zakrapiany\" (tym razem to nie deszcz :-P ) ...w piatek impreza imieninowa, w sobote panienskie, a w niedziele tak ciezka glowa, ze nie moglam normalnie funkcjonowac :-D Ale przynajmniej sie troche pobawilam, potanczylam nawet na stolach :-)) Dzisiaj \"troszke\" cierpie z powodu wyzymajacej sie osemki, ale trzymam sie dzielnie, mam nadzieje, ze bol przejdzie. W nocy co chwilke sie budzilam przez bol, a rano prawie mowic nie moglam, bo kazdy ruch jezyka powodowal jeszcze wiekszy bol. Ach..z zebami. Teraz zmykam na chwileczke na slonko, poki swieci :-) Caluje buzki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc julii! hej dziewczeta,przepraszam ze nie pisalam ostatnimi czasy,ale bylam niezle zakrecona.do tego pogoda.goraco,duszno,chociaz inaczej niz wczesneij.na szczescie popoludniami i wieczorami jest juz nieco wiatru,wiec da sie przezyc.z drugiej strony ja malo wychodze(niestety) i nie mam okazji nawet sie zgrzac.ale w domu tez nieciekawie siedziec.zaczyna mi sie juz rzucac na glowe.serdecznie odradzam prace opiekunki osob starszych na full time.zwlaszcza we wloszech jest to sprawa samobojcza.jesli juz to na okres krotki.ja jestem tutaj juz kilka lat i rezultaty psychologiczne sa widoczne.dobrze ze wkrotce wylatuje do krakowa.w te wakacje mam nadzieje naprawde odpoczac i zdac sie na fachowa pomoc ludzi od wypoczynku. dziewczatka pozdrawiam was serdecznie i do uslyszenia.buziaki dla was wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej Margatka! Jeszcze troszke i odpoczniesz! Trzymaj sie mocno i dzielnie, glowa do gory, a w mgnieniu oka bedziesz juz w Polsce. 😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie kochane, Pisze znow siedzac na kursie, juz na szczescie nie jest tak cieplo, no ale pelnia szczescia tez to nie jest :( Zaraz po kursie lece na plaze wykapac sie, bowiem dawno juz tego nie robilam, a szkoda marnowac taka okazje. Margatku, ty tez bedziesz w Polsce w sierpniu? Wspominalas, iz zachaczysz o Poznan? Bedziesz przejazdem, czy na dluzej? Ja wprawdzie nie mam jeszcze sprecyzowanych planow co do mojego pobytu, procz lezenia do gory brzuchem, ale jakby co, to chetnie sie spotkam na piwku czy jak na sterym ryneczku :) Pozdrawiam serdecznie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc panienki,jak tam czwartek w waszych stronach? tutaj na wyspie wieje i slonecznie czyli pogoda prawie jak w Polsce (dobrym latem).dzidziuch, sloneczko ,ja bede juz 26 lipca w Polsce,a scislej w Krakowie.chetnie wpadlabym do Poznania,bo koziolkow jeszcze nie widzialam(wstyd!!!).nie wiem dokladnie kiedy bede ,ale jak najbardziej spotkalabym sie na piwku w twoim miescie,ktore slyszalam,rozwija sie preznie i jest wspanialym osrodkiem uniwersyteckim.Nie zapominajac o jego urokach historycznych i o kochanej Musierowicz. dzidziuch bedziemy w kontakcie,okay? moja poczta jest widoczna. a co z toba groszek_a,kiedy bedzie sbarco? julii,jak tam Torino,lepiej? a jakie ty masz plany na wakacje?moze uda nam sie zorganizowac spotkanie w Polsce,jesli wszystkie bedziemy w tym samym czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiecie co? Mi sie wydaje, ze dzisiaj jest pierwszy taki prawdziwy dzien lata! Jest slonce i bardzo cieplo! Ciesze sie bardzo i mam nadzieje, ze taka pogoda sie utrzyma przynajmniej przez kilka tygodni :-) Najprawdopodobnie bede w Polsce ok.15 sierpnia... Gagatka....Trzymaj sie dzielnie jeszcze troszke, a potem zrelaksuj sie w Polsce, przemysl swoja sytuacje i jesli dojdziesz do wniosku, ze powodem Twojego stresu jest praca, i nie chcesz tak dluzej \"ciagnac\", to moze faktycznie rozejrzyj sie za czyms innym? Wiem, ze jest b.trudno... A moze jestes po prostu strasznie wymeczona i potrzebujesz troche odpoczynku...Pisalas, ze niedlugo lecisz do Polski...Odetchnij tam troszke, przemysl sytuacje spokojnie, bez nerwow, bez pospiechu. Glowka do gory! 😘

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej dziewczyny,tutaj nadaje palermo.co slychac w innych miastach wloskich? napiszcie.u nas pogoda sie zmienila,chmury i wiatr niemal zimny,zimny.ale fajnie.tylko,ze ja jutro jade do kolezanki do cefalu i nie bedzie cos mi sie zdaje lezenia na plazy.ale to i niezle.zabieram z soba znajomo angielke na zabawe we trzy.odpoczynek,pogaduchy do poduchy i jedzonko na miescie czyli zawsze odmiana.a za kilkanascie dni wyprawka na rodzima ziemie.trzymajcie sie cieplutko.hej groszek_a,co tam u ciebie???pozdrowienia dla wszystkich topikowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc dziewczeta ,ja pisze szybciutko,bo juz jutro robimy wypad na campagnie i wracam po tygodniu,w sam raz na wyjazd do Polski.przykro widziec,jak topik zamarl ostatnimi czasy,ale rozumiem ze wybuch lata odciagnal wszystkie od ekranu.pozdrawiam cieplutko was i zycze milych i udanych wakacji.groszek_a,bardzo mi przykro,ze wyszlo jak wyszlo i nie udalo sie nam zobaczyc.ale moze jeszcze sie uda.chetnie zobacze ktoras z was w Polsce jesli bedzie mozliwe.dzisiaj wieczorkiem zajrze do was i dajcie znak zycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość eva80
ciao tutti mozna sie przylaczyc do dyskusji? znalazlam ten topik juz akis czas temu, ale dopiero od kilk dni mam internet w domu, wiec dopiero teraz odpisuje. mam 27lat, od prawie roku mieszkam we wloszech.w gorach, pod samisienka granica szwajcarska.moja "wloska inicjacja" zaczela sie jednak jakies 10 lat temu,kiedy siostra mojej mamy poslubila wlocha.od tego czasu niemal kazde wakacje spedzalam w italii.no, a od wrzesnia zeszlego roku zamieszkalam tu.czy na stale, to czas i inne okolicznosci przyrody pokaza.te inne okolicznosci, to przede wszystkim moj luby makaron ;-) tyle o mnie na poczatek. pozdrawiam wszystkich serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ciao! ...i topikowi nalezy sie chwila odpoczynku :-) Faktycznie cos nas ostatnio malo, ale to chyba normalne w tym okresie. Nadrobimy pisanie po wakacjach. Poki co, do konca lipca ja bede \"strozowac\" :-D Margatka...kombinowalyscie z Groszkiem jakies tajemnicze spotakanie? Ja z checia bym sie z Wami zobaczyla w Polsce, ale z tego co napisalycie bedziemy w roznych stronach Polski..... Benvetuta Eva :-) Przylaczaj sie do nas i pisz..pisz..pisz... Co porabiasz na codzien?pracujesz? Pozdrawiam was wszystkie! A!nawet nie wiecie jaka jestem szczesliwa, ze jest tak upalnie!w koncu!!!! :-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Puk puk, czy mozna ? Witam i pozdrawiam Wszystkich serdecznie…. Co prawda ze mnie troszke taka przyszywana Wloszka, no ale coz, nie kazdemu milosnikowi Italii jest dane zamieszkac w tym pieknym kraju.Ja pisze do Was z krainy sera, zegarkow i czekolady ( jakby ktos byl przejazdem to zapraszam na kawe…). Wlochy znam dosyc dobrze, gdyz bedac w szkole jezykowej w samym sercu Italii – Rzymie – zwiedzalam, zwiedzalam i jeszcze raz zwiedzalam piekne wloskie miasta i wioski. To by bylo tyle w ramach przywitania sie. I mam nadzije do uslyszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej eva80 i evona,milo was powitac w klubie wloskich smakoszek.pogoda na sycylijskiej ziemi sloneczna i upalna.na sobotnim festynie sw.rozalii bylo niemal 400tys.ludzi,tutaj w palermo to wydarzenie r 1 w zyciu kulturalnym,socjalnym i religijnym miasta.potem jest pilka nozna. nie bylam w tym roku ,ale slyszalam ze bylo przepieknie.ludzie bawili sie znakomicie i santuzza (mam nadzieje) tez. wpadnijcie koniecznie na ferragosto(15 sierp) do palermo,a scislej na mondello,jest zamieszanie swiata i dobra zabawa.a przy tym cud wyzerka.ja w tym czasie bede swietowala w polsce.mam nadzieje,ze pogoda dopisze i nie bede zamarzala z jesiennego zimna. milo czytac inny punkt widzenia wloch niz ten zarobkowy,codzienny.turysci widza italie odmiennie,czasami bajkowo,czasami szokujaco rozna w swych obrazach i obyczajach.a ty evona,jakie odnioslas wrazenie? eva80,gratulacje .zakorzenianie sie w realiach wloskich trwa? chociaz u ciebie to realia szwajcarskie nakladaja sie na te wloskie.inne to napewno niz sycylia i poludniowe wlochy.czasami spotykam negatywne opinie rodakow na temat sycylii,czy calabrii,nawet jesli te ziemie wloskie wypowiadajacy sie poznali z daleka,migawkowo lub wcale.ktos kto nie przezyl na sycylii jednej festy sw.rosalii lub nie widzial manifestacji mlodziezowych kontro mafii,lub nie jadl i nie pil wraz z sycylijczykami,nie smial sie z nimi i nie klocil,nie wie,czym jest ta wyspa.wloska,a tak inna .jest mixem kultur,jezykow,kostiumow ,obyczajow,jest odpoczynkiem,ktore przechodzi w lenistwo,jest brudem,ktory drazni,jest zabawa,smiechem,zartem,podrywka na banal,pasja we wszystkich dziedzinach zycia.sycylia kocha,nienawidzi,zabija,zniewala,uwalnia.mnie uwolnila od wielu polskich malomiasteczkowych schematow myslenia.ciekawe,jesli sie pomysli ze sama wyspa nie jest wolan od stereotypow i zaklamania.ale jest w mieszkancach tej wyspy dusza gigantow,ktora drzemie i czasami sie zrywa.jest wtedy straszna lub piekna,zalezy do czego zdolna.i jest cierpienie w ludziach z tej wyspy.oni poznali nadzieje,obietnice,klamstwa,terror,biede i pogarde wlasnego narodu.i to pozwolilo im zachowac dume i hardosc.nie zawsze czuje sie szczesliwa zyjac tutaj,ale zawsze bede wdzieczna,ze przybylam pewnego lipcowego dnia kilka lat temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Och takto prawda
Mondello to piekne miejsce,ogolnie Palermo godne polecenia.Wiele do zwiedzenia.Polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze raz Witam wszystkich. Margatka, dzieki za mile przyjecie. Naprawde pieknie opisalas Sycylie, na chwile poczulam prawdziwy smak Italii….dziekuje. Wedlug mnie Wlochy to najpiekniejszy kraj Europy, kraj slonca, zabawy, usmiechu i oczywiscie perelka kultury swiatowej. Zgodnie z danymi UNESCO to wlasnie Wlochy posiadaja ponad 60 % swiatowych skarbow z dziedziny kultury i sztuki. Nie wspomne juz o wspanialej tradycji, kuchni, itp.itd… Moze nie znam tak dobrze mentalnosci wloskiej jak Wy kobietki, ktore tam mieszkacie, jednak rok czasu spedzony we Wloszech i pozostale przelotne wizyty utwierdzily mnie w przekonaniu, ze to wlasnie Wlochy sa moja druga Ojczyzna ( w sensie sentymentalnym )... Wedlug mnie kazda nacja posiada pozytywne i negatywne cechy, jednak osobiscie uwazam, ze chaos, gadatliwosc, totalna spontanicznosc i ogolne zamieszanie na kazdym kroku dodaja Wlochom jedynie uroku.Natomiast szwajcarski dostatek i porzadek czasami naprawde potrafia wyprowadzic zakreconego czlowieka typu JA z rownowagi. No ale coz, trzeba zaakceptowac zycie ze wszystkimi plusami i minusami… Korzystajcie z wloskich zarow tropikalnych bo u nas mamy takie bardziej polskie lato…tzn. w poniedzialek-upal, wtorek-cieplo, sroda-umiarkowanie, czwartek-deszcz, piatek-chlodzik no i w koncu weekend-w ramach pocieszenia 40 stopni… Tym oto pogodowym akcentem koncze i pozdrawiam wszystkich..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciao witam i dziekuja za powitanie :-) postanowilam \"zabukowac\" sobie nika, a ze rownoczesnie ze mna pojawila sie Ewona,postanowilam zamiast Eva80 uzywac nika Lunastar.witam wiec wszystkich ponownie tym razem jako Lunastar. Julii , szczerze mowiac jaks nie odczuwam wplywow szwajcarskich tutaj.fakt ze 80% mieszkancow pracuje w szwajcarii (zarabia sie wiecej), to szwajacarski kanton ticino jeste tak \"zwloszczony\" ze roznice sa minimalne.mam tu na mysli mentalnosc ludzi. nie udalo mi sie ejszcze przeczytac calosci tego topiku.wybaczcie, ale dopiero od kilku dni mam internet w domu i nadreabiam zaleglosci w korespondencji i poaduchach ze zajomymi z polski ;-) apropos, wlasnie kupilam bilet na samolot do domciu!!!!!! wyrusza w 2 polowie wrzesnia.juz sie cieszcze :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie kochane, Znow stukam sobie w klawisze siedziac na kursie, ostatnim przed dluuuuga przerwa, ktora spedze w domku :) Juz pycho mi sie smieje, mamcia ogoreczki malosolne zaprawia no i przygotowuje na niedziele chlodniczek!!! Takkkk bowiem w niedziel wyruszam!!!! Wlasciwie juz po kursie wsiadamy w autko i mkniemy do Trapani, jutro ostatni dzien na plazy i w niedziele wsiadam do samolociku, ktory (mam nadzieje yyyyy) poniesie mnie az do Berlina :D Stamtad juz zabi skok do domku :) Tak strasznie sie ciesz,e ze chyba dzis mnie energia rozniesie :) Wyczyscilam mieszkanko, bowiem nie zobacze go tak dlugo, ale jakos mi nie zal :) Ale jak znam siebie, potem bede tesknic do domku w Agrigento ;) Wiecie, chyba taki nas los, zaobserwowalam, iz zdarza to sie czesto, osoba, ktora sie przeniosla, potem juz tak naprawde nie potrafi sobie miejsca znalezc, tu teskni, tam teskni... Zycze Wam przemilego weekendu i uroczych wakacji!!!! Buziaki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzidziuch.... Twoja radosc az do mnie doszla :-) Ciesze sie razem z Toba! ja jeszcze troszke poczekam, ale mam nadzieje, ze 15 sierpnia bede juz w domku! Co prawda tylko na jakies 2,5 tygodnia, ale potem w listopadzie znowu mamy zamiar pojechac :-) Ja juz tez sie nie moge doczekac, w sumie juz powoli pakuje co nieco, kupuje prezenciki i takie tam. I ciagle mysle jak bedzie, co bedziemy robic, jesc, gdzie pojedziemy itd. Moja siostrzyczka jest w ciazy, zobacze ja po raz pierwszy z brzuszkiem, juz calkiem duzym...ostatnio szwagier wyslal mi jej fotki....I tak we wrzesniu zostane ciocia :-) Kupilam juz kilka ciuszkow dla malutkiego, sa takie slodziutkie, ze ogladam je codziennie :-) Mam jeszcze braciszka, calkiem dla mnie malego...chociaz on tak naprawde jest juz prawie \"kawalerem\" :-D (ma 14 latek)....ale dla mnie zawsze bedzie moim malym kochanym braciszkiem :-) Oj dobra..dobra..caluje noski! dzidziuch..szerokiej drogi, wspanialych wakacji, tylko nie zapomnij o mnie i reszcie topiczkowych kolezanek!!!Zrozumiano???I moze po wakacjach wymienimy sie jakimis fotkami? Buziaczki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja póki co to tylko w połowie :) Siedzie przykuta do komputera, bowiem dzisiaj mam test końcowy z jednego z przedmiotów i będę go robić online właśnie. Troche portkami trzęsę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzidziuch..glowa do gory ! I nie trzes tak portkami, bo jeszcze Ci spadna ;-) Myslalam, ze jestes juz w domku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a właśnie jestem już jestem :) Dlatego tak trzęsę portkami, bowiem wiem, iż normalnie w szkole wszystko im podpowiedzą i pełen luz a ja tu samiuteńka, a jak nie zrozumiem o co im biega???? hmmmm Przyjechałam w niedziele do Poznania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Serio juz w domku??? No to super. To teraz mozna nawet egzaminy on-line zdawac? zobaczysz, ze pojdzie bardzo dobrze i wszystko zrozumiesz. W koncu zdolna z Ciebie dziewczynka, nie? Trzymam kciuki!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eeee czy zdolna to nie wie,, ale jedno jest pewne, Jezyk VBA i ja hmmm no jakoś nie pałamy do siebie wielkim uczuciem, może dlatego, że przynajmniej jeden w tym związku kompletnie nie kuma o co chodzi drugiemu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×