Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kotwicka anna

on Turek, ja Polaka

Polecane posty

Gość ziiaba87
Ja jestem kolejną Polką, która związała się z Turkiem :) Jesteśmy ze sobą dopiero od ok 1 miesiąca, ale zdążyłam już zaobserwować wiele ciekawych rzeczy. Niewątpliwie jest wiele różnic kulturowych, ale ja również wychodzę z założenia, że \'nie każdy pies to Burek\' i że nie można uogólniać. Będę starała się na bieżąco opisywać czy wszystko jest ok, czy też dzieję się coś niepokojącego w moim związku. Póki co wszystko jest jak z bajki! Dodam, że jesteśmy aktualnie w Stanach i że mój Turek pochodzi z Izmiru (a więc z tej bardziej nowoczesnej części Turcji) i ma wyższe wykształcenie. Jestem już zmęczona, więc idę spać, ale na pewno jeszcze nie raz tutaj zajrzę!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Turcji (nie jestem pewny) od 1924 Szeriat nie ma od kiedy akceptowali systema laika. W tym systemie rzad nie ma religi i musi byc rowny na kazdy religi (chociaz w Turcji w praktykie nie tak jest, anti Islamisci mowia ze oni sa laiki) Rzad nie ma religi ale ludzi maja. W Muzulmanskim szeriacie jest mozliwosc do 4 zony. Jesli on ma prawa, jesli on chce, jesli zony tez chca, nie ma inna slowo dla nas poprostu nie jest nasz biznes. Jesli ktos chce ozenic z Turkiem i chce byc jedyna zona, poprostu wymaga to i diskutuja. W Turcji jest przyslowo: \"Zenginin malı züğürdün çenesini yorar\" prawie tzn \"Bogatnosc bogaty meczy usty biedny\" I wlasnie to meczy teraz nasze palec z naciskaniem do klawiature.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jazzee..
jak wygląda zakonczenie ramadanu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po zakończeniu Ramadanu obchodzimy trzydniowe święto. Id al-Fitr (Święto Przerwania Postu, zwane również Al-Id as-Saghir, tur. Szeker Bajram) Święto nie robimy, dlatego, że Ramadan się skończył, lecz dlatego, że zostały wybaczone grzechy, zyskało się wiele darów i nagród. Pierwszego Szawala (miesiąc następujący po miesiącu Ramadan), rano wszyscy zbierają się w meczetach lub domach na specjalnym nabożeństwie, na wspólną modlitwę świąteczną Ramadan Bajram (ID Al-Fitr). „Gdy muzułmanie rano w dniu święta zbiorą się na salat świąteczny w meczecie, to Allahu teala spyta się aniołów: Co zyskuje się po zakończeniu pracy? Aniołowie odpowiedzą: Otrzymuje się wypłatę. Allahu teala na to oznajmi: Bądźcie świadkami, sługom za post i salat w Ramadanie dałem moją aprobatę i przebaczenie. Ej, moi słudzy, dzisiaj chciejcie ode mnie, ze względu na moją godność i wielkość dam wam to, czego pragniecie.” (Bejheki) W tym dniu muzułmanie w atmosferze radości odwiedzając się nawzajem, pozdrawiają słowami \"id Mubarak\" , składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. Jest to dzień radości, modlitwy, wzajemnego pojednania.Zalecana jest jałmużna na biednych, choć nie musi być składana w pieniądzach. Może być na przykład w żywność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no wlasnie bo moje askim mi cos o jakim swiecie tez opowiadal :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jazzee..
kiedy dokladnie mozemy powiedziec ze ramadan jest skonczony jutro rano czy wieczorem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziś ostatni dzień Postu. Pościmy do wieczora tzn do około godziny 18.40 ( zależy to od danej miejscowości, o czym była mowa wcześniej) potem jemy ostatni Iftar. Jutro już nie pościmy i nie wstajemy wcześnie rano aby zjeść suhoor ((czyli ostatni posiłek przed świtem - jak to robiliśmy w czasie Postu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W Islamie dzien zaczyna od noc. Tzn najpierw chodzi noc potem dzien i tyle, jak u was dni zaczynaja od 00:00 noc A u nas w Islamie dzien zaczyna od 1. modlitwa Magrib, tzn pozniej popoludniu, gdy slonce wychodzi. Dzis dla Warszawy to 18:27 Dzis wieczorem jest wieczor Bayrama, po Imsak (dla Warszawy 04:19 bylo dzisiaj) jest wlasnie Bayram (Swieta)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elif
agnes 252 selam alejkum skontaktuje sie jak tylko worcimy do domu po bayramie ;) pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ooooooooooooooo
czyli ramadan juz sie skonczyl tak? dzis juz sie nie posci i jest juz po bayramie dobrze zrozumialam? a i czy ktos mogl by mi poiwedziec co znaczy tureckie słówko "çiçk"??? z góry dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jazze..
chce wysłac swojemu mustafie jakis sms z okazji konca ramadanu..co napisac mojemu canim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość keeeeee
to oni teraz daja sobie prezenty i skladaja zyczenia tak jak my na Boze Narodzenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mozna dawac prezenty oczywiscie, dawac prezenty wieksza milosc w sercu, czy jak christmas? Nie jak christmas. Nie mamy drzewo itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oooooooooooo
inżynie a mozesz mi powiedziec co znaczy çiçk ??? bede wdzieczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oooooooooooo
:)) bardzo dziekuje:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jazze..
a czy mógłby mi ktos powiedziec..co moze oznaczac jak sie mówi ..nie wiem jak to dokladnie napisac...nienienie...a moze nenenen ..cos w tym stylu.i brzmieniu...przyjaciel mojego mustafy mnie nie cierpi i ostatnio mi powiedzil zebym powiedziala do mustafy cos takiego...wogole facet probuje popsuc wszytsko co mnie łączy z moim prince od persia...nie wiem o co mu chodziło.. wogole smieszne wpadki ostatnio zaliczylam...powiedzialam wg popularnej reklamy do przyjaciela mojeo faceta hallo moto.... co sie potem okazalo moto to brzmi jak u nich okreslenie geja lub gorzej..wcale sie nie dzwiwie ze mnie facet nie cierpi..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zona dla zuchwalych
moj sie nie odzywa...pewnie juz poszukal innej baby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kdlksdjlkcn
a moj mam wylaczony telefon:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ben trkm23
ben çok mutluyum ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja to tesknie strasznie:( a go nie ma i nie ma:( zawsze jak ja mam czas to on nie ma i na odwrot;(((((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość merhaba23
witam kilka dni temu znalazlam przypadkiem to forum a dzis postanowilam dodac cos od siebie. Jestem najszczesliwsza kobieta na swiecie mam cudownego meza i cudowna rodzine mieszkamy w istanbule a do polski przy w odwiedziny. zycze wszystkim mieszkajacym w turcji szczesliwego Bayramu ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość oooooooooooooooooo
a jak poznalas swojego męza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kobieta1234
Inzynierze Nocny.... widze, ze znasz dobrze turecki, mam wielka prosbe powiedz a raczej napisz mi :) jak napisac 'tesknie' albo ze 'jestes dla mnie wazny'. jesli bedziesz mial czas to prosze poswiec mi kilka sekund. :)Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do Kobieta 12... hehe bo Inzynier nocny jest Turkiem mieszkajacym w polsce:P Tesknie za Toba jest SENI OZLEDIM :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×