Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

\"Caly czas mowisz,ze my narzucamy cos komus,ale czy oby ty(wy)nie prubujecie nam rozjasniacw glowie? Czy nie czujesz,ze chcesz mnie i innych (chrystian)doczegos przekonac?\" Nie mam zamiaru Cie do niczego przekonywać ani od niczego odwodzić - choćby dlatego, że nie uważam tego w co wierzysz za złe. A skoro coś nie jest złe - czyli jest dobre - to nie mogę Cię od tego odwodzić. Ale jednocześnie myślę, że ani Ty, ani Mądralka, ani ja ani nikt inny z nas nie wie do końca co jest też dobre - więc powinien pozwolić innym na to niech oceniają owe dobro zgodnie z własnym sumieniem - na "własne konto".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a i w biblii ludzie ktorzy zaprzeczaja biblii jako natchnionemu slowu bozemu i jemu samemu czyli(Jehowie)oraz zaprzeczaja istocie Jezusa,byli juz od owych czasow i nazywano ich wilkami w owczej skorze. Lub kims kto na pozor przybiera postac\"aniola jasnosci\",a w rzeczywistosci jest kims innym.:-( Dream najgorsze wiesz co jest? Ty nie poznales wogole Biblii,ale zaprzeczasz jej istocie.(nie jako ksiedze,ale jako natchnionej). Mozelepiej sprawdzic najpierw,a potem sie wypowiadac? mala zna biblie,ona nie uwzglednila jej jako natchnionej,ale uzywa jej w zyciu,jak wieleinnych ksiag waznych,lub mniej. Ty jednak nawet nie sprawdziles,a wydajesz osad,na podstawie czego? Ludzkich slow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na podstawie czego - na podstawie przede wszystkim Waszych słów - Waszych interpretacji (nie SJ konkretnie, ale np. Kamelii także). Coraz bardziej zmniejszają moją chęć \"zajrzenia\" do niej. \"on chcial czystego wielbienia,czystej milosci i tylko jednej prawdy,ktora faryzeusze zmieniali.\" Nie czujecie niebezpieczeństwa, że i Wy możecie wpaść w pułapkę \"współczesnego faryzeizmu\"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
P.S.Jednak bije od ciebie cieplo. :-) I masz racje,ze jeszcze zaden z nas nie wie co to prawdziwe dobro i prawdziwa milosc. Ja sie probuje tego nauczyc,tylko czasem mysle,czy milosci mozna sie nauczyc,czy jak czlowiek jest juz z natury \"zly\"moze byc dobry? Wiem ze to od nas samych zalezy,wiem ze najwazniejsze o to sie starac . Dream,ja powiem ci szczerze,tak szczerze,uwazam,ze ty jestes dobra osoba,ale nie masz jeszcze swojego celu i miejsca.Za bardzo chcesz wszystko zgodzic.To nibydobra cecha,nawet bardzo,ale nie w tym swiecie :-( Mam nadzieje,ze znajdziesz i kto wie,czy to nie bedzie wlasnie wiara w Boga? Moze to ci da duze szczescie ? :-) P.S.Wiem,wiem nie lubisz tego gadania,ale nie moglam sie powstrzymac. :-D ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie odbieram tego jako obraze, naprawdę dziekuje za te słowa, pracuje nad sobą, ale czasem niektore słowa, wyprowadzają mnie z równowagi, ale na tym bazuje sztan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dlaczego mam nie lubić? - skoro widzę w nim, że życzysz mi tego co sama uważasz za najlepsze.🌼 Ale uważam, że człowiek jest z natury dobry. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Na podstawie czego - na podstawie przede wszystkim Waszych słów - Waszych interpretacji (nie SJ konkretnie, ale np. Kamelii także). Coraz bardziej zmniejszają moją chęć \"zajrzenia\" do niej. \"on chcial czystego wielbienia,czystej milosci i tylko jednej prawdy,ktora faryzeusze zmieniali.\" Nie czujecie niebezpieczeństwa, że i Wy możecie wpaść w pułapkę \"współczesnego faryzeizmu\"?\" :-( ......zabolalo,ale moze mialo zabolec. :-( O jedno cie prosze,nie patrz na ludzi...ludzie sa tylko ludzmi. I sprawdz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz moja kolej \"wiem, że nie lubicie takiego gadania\" - ale w tej naszej zgodzie wg mnie więcej boskości niż w wielu słowach mądrości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie miało zaboleć - (nie jesteście Giertychem :P) - tylko taka moja obserwacja - na początku coraz bardziej chciałem zajrzeć z ciekawości - teraz coraz mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dokładnie dream, Biblia pochodzi od Boga nie od ludzi, wiec nie masz sie czego obawiać, nie tacy jak ja ją spisywali. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dream ja obiecuje poprawe ;-) :-P Tylko prosze cie,zajrzyj kiedys,jak juz bedziesz gotowy. I dobrze czasem dostac takiego kuksanca ,na otrzezwienie. Choc nie czuje sie bardzo mocno winna,to jednak mam wyrzuty sumienia,bo wiem,ze wplatuje sie czasem w dyskusje,ktore do niczego dobrego nie prowadza,a wrecz odwrotnie. Jak co,to poprosze,zawsze o takiego lekkiego plaskacza,cobym nie rozpedzala sie. :-) Ale i tak czuje ,ze potrafie panowac nad emocjami,bardziej niz kiedys. I wierze ze to z Boza pomoca. Tak jak dzis.No i zadalam kamelii pytanie,bo zarzucalacos SJ ZNOW,ale nie potrafi podac przykladow,moze szukaodpowiedzi w naszej straznicy:-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wg mnie pochodzi od różnych ludzi - od takich o których mówisz ale i takich, którzy byli dokładnymi przeciwieństwami. Wg mnie nie umniejsza wartości księdze zawierającej wiele mądrości, to że niektóre fragmenty miały \"żerować\" na jej \"reputacji\" i sile Wiem, że się z tym nie zgadzacie - ale tak ja to czuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem, może Kamelia też ciągle walczy z pokusą \"wywyższania się\" nad SJ. Ale myślę, że uda jej się ją zwyciężyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dobra, trzeba lecieć spać - bo my tu gadu gadu - a jutro z rana trzeba przekonująco udawać zainteresowanie na uczelni. Słodkich snów. Pamiętajcie - pozwólcie nam mieć swoje prawdy - na \"konto\" naszego sumienia. Mam nadzieję, że ja też będę o tym lepiej pamiętał w przyszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Nie wiem, może Kamelia też ciągle walczy z pokusą \"wywyższania się\" \" Chyba kazdy z nas z czyms walczy.Ja czasem tez tak robie,ale nie dlatego,by kogos uziemic,tylko dlatego by udowodnic temu komus ze Jehowa to pradziwy Bog.I dopiero po wszystkim sama siebie karce,ze nie tedy droga. Jaki czlowiekjest ulomny, malo tego zycia,by sie \"naprawic\",trzeba korzystac z kazdej sekundy i robic wszystko,zeby wykorzystac to zycie na nauke samego siebie.Eh mam tylko nadzieje,ze zdarze,a jesli nawet nie,to ze w dniusadu bede potrafila znalezc cos(jakis plus) co mogloby mnie usprawiedliwic w oczach Boga. Eh jaki czlowiek jest maluczki....:-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak bedzie mi sie chcialo to jutro przytocze wam kilka fragmentow w ktorych to bog postepuje jak oprawca a jego pomagierzy izraelici -jak faceci z plutonu egzekucyjnego... wszystko z biblii. Do swiadkowJ: CZY WIECIE KTO ZLOZYL DO KUPY TZW:NOWY TESTAMENT I KIEDY TO NASTAPILO???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"A JA MYSLE\" UCIEKLA! bo prawda jest taka ze biblie do kupy -tzw .nowy testament [pisma greckie] zlozyl do kupy kosciol. ktory to jest odstepca od prawdziwej wiary jak mawiaja swiadkowieJ. czytaja ksiegi uznane za swiete przez ojcow kosciola!!! to jest dopiero konsekwencja... ................................................... a ciekawsze pytanie brzmi ... jak Pawel mogl miec na mysli nowy testament kiedy pisal ze \"cale pismo przez boga jest natchnione......\"??? przeciez kiedy to pisal mogl miec na mysli TYLKO PISMA HEBRAJSKIE. to wowczas bylo [i tylko to] nazywane pismem swietym..!!! tak to wyglada.. pismo jest swiete bo...jest napisane....gdzie??? a w pismie ze...?? ze jest swiete!!!! brawoo!!!!!!!oklaski dla nas!!!jestesmy swietni bo tak o sobie myslimy czekam na odpowiedz...jak z tym Pawlem bylo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mordy to część historii każdego narodu, historia każdego pełna jest tego typu stron, wydzieranych z pamięci, zapisanych krwią ofiar ludzkiej głupoty, powtarzam - LUDZKIEJ. Boga NIE można w to mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--> a ja mysle { Dream najgorsze wiesz co jest? Ty nie poznales wogole Biblii,ale zaprzeczasz jej istocie.(nie jako ksiedze,ale jako natchnionej). } Jak się głebiej zastanowić to dyskusja każdym kto twirdzi że ja poznał (w sensie że zrozumiał)nie ma sensu. Wierzący nagminnie mi wypominają, prubujesz zrozumieć (przypasować logikę) do niezrozumiałego. Czyżby sami poznali i zrozumieli niepoznane i niezrozumiałe ? Tragiczne jest takie rozumowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hehe profesorze paweł spisywał pisma greckie np. rzymian koryntian, radze lepiej zapoznac sie z historią Pisma Swiętego, brawa należa sie Tobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a poza tym to juz w starym testa,encie jest zapowiedz przyjscia Mesjasza, zapowiedzi spełnienia proroctw. Stary i nowy testament są ze soba tak ściśle powiązane, ze nie mozliwe jest to o czym pisze profesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam🖐️ Myrevin---> {Dream najgorsze wiesz co jest? Ty nie poznales wogole Biblii,ale zaprzeczasz jej istocie.(nie jako ksiedze,ale jako natchnionej). Jak się głebiej zastanowić to dyskusja każdym kto twirdzi że ja poznał (w sensie że zrozumiał)nie ma sensu.\" Wierzący nagminnie mi wypominają, prubujesz zrozumieć (przypasować logikę) do niezrozumiałego. Czyżby sami poznali i zrozumieli niepoznane i niezrozumiałe ? Tragiczne jest takie rozumowanie.} Zle mnie zrozumiales. Nigdy nie powiedzialam,ze pojelam Pismo Swiete,nigdy -ja dopiero zaczynam sama je poznawac.Nie wiem czy mi zycia starczy,zeby moc powiedziec\"Tak wiem o czym mowi Biblia,wiem i jestem pewna\".Bo czytajac codzien nawet,czasem tesame ksiegi,,za kazdym razem odkrywam cos nowego,i to cowiedzialam na poczatku,staje siejasne i uzupelnia o kolejne \"fakty\". Powiedzialam tak do Dreamera,poniewaz sam przyznal,ze nie zna kompletnie biblii,bonie zajrzal do niej. Poprosilam,by nie zrazal sie ludzmi,nie ocenial Slowa Bozego(ze to niemozliwe,ze to ograniczone),a najpierw sprobowalsprawdzic co w tym(Biblii)takiego jest,ze ludzie tak \"beznadziejnie\"tego bronia. I mimo,ze ciktorzy ja czytaja,nie zawsze dochodzado takich samych wnioskow,jednak znajduja tam swoja prawde,ktorej sie \"kurczowo\"trzymaja. Wiec cos w tym mosi byc,ze Pismo to nie jest jednak tak zwyczajne,bo kazdy chcialby je pojac ponad swoje sily. A co do tego,ze wierzacy robia uwagi\"niewierzacym\",tak masz racje,tak jest,a wiesz dlaczego? Bo kazdy,prawie kazdy z tych wierzacych,wie co to jest ta\"niewiedza\",bo wielu z wierzacych,przeszlo etap poznawania wszystkiego,na logike.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Profesor: \"Najstarsze łacińskie tłumaczenie Pisma św., tak zwana „Itala\", pełne błędów, już w IV wieku tak było skażone, że ojciec Kościoła, Hieronim, (pisarz chrześcijański, Ojciec Kościoła: ok. 340 — 420), opracował je na nowo, a nawet po części na nowo przetłumaczył. Praca Hieronima została nazwana „Vulgata\". (Nazwa „Vulgata\" jest późniejszą od Hieronima, który przełożył tylko Nowy Testament. Pismo święte w tekście łacińskim nosiło długo po Hieronimie nazwę „Itala\"). Vulgata znajdowała początkowo wielu przeciwników i dopiero po około 400 latach odniosła zupełne zwycięstwo nad dawnym tłumaczeniem. Jednak przez ten czas Vulgata uległa już tak znacznemu zniekształceniu, że uczony Alkuin na rozkaz Karola Wielkiego opracował ją kolejny raz. W okresie Reformacji istniało przeszło sto różnych wydań Vulgaty, niezgodnych ze sobą. Kiedy reformatorzy wystąpili przeciwko Rzymowi, powołując się na oryginały hebrajski i grecki, sobór trydencki uchwalił, że Vulgata ma być uważana za autentyczne Pismo święte. Zwrócono przy tym uwagę na niemałą trudność. Otóż uświęcono Vulgatę, ale nie było ani jednego wiarygodnego egzemplarza! Sprawę wziął w swoje ręce papież Sykstus V (1585-1590), który osobiście dokonał poprawek w tekście Vulgaty. Bullą „Aeternus Ille\" z 1 marca 1590 roku uroczyście ogłosił swoje wydanie. Zagrożono klątwą każdemu, kto odważyłby się dokonać w niej jakichkolwiek poprawek. Niebawem okazało się, że edycja ta zawiera ponad 2000 pomyłek i błędów. Wskutek tego, po śmierci Sykstusa V w roku 1592 czym prędzej ją wycofano i za papieża Klemensa VIII (1592-1606) ukazało się kolejne, zmodyfikowane wydanie, tak zwana „Vulgata Clementina\" w którym jednak zachowano imię Sykstusa V. Orygenes (teolog chrześcijański: ok.185 — ok.254) zestawił hebrajski tekst Starego Testamentu w dziele „Hekspala\", ale to nie poprawiło wiarygodności i oryginalności Pisma św. Wreszcie łacińskie tłumaczenie „Itala\", zostało tak zniekształcone przez kopistów, że z polecenia papieża Damazego (366-384), o czym już wspomniałem, Hieronim, opracował łaciński tekst tłumaczenia z greckiego i hebrajskiego ksiąg „Pisma Świętego\", uznanych przez Kościół za „kanoniczne\". Wersja Hieronima stała się obowiązującą w chrześcijaństwie zachodnim. Ale „Vulgata\" nie uniknęła losu innych przekładów. Niedouczeni przepisywacze również zniekształcili jej tekst; jej oryginał dawno zaginął, i przez całe średniowiecze uczeni Kościoła próbowali odtworzyć pierwowzór. I właśnie z tej „odrestaurowanej\" wersji, w XVI wieku, J. Wujek dokonał przekładu na język polski, który jest niezgodny w wielu miejscach z niemal jednoczesnymi innymi polskimi przekładami biblii radziwłłowskiej, nieświeskiej i gdańskiej. \" Skopiowane ze strony swieckiej. A po co? Masz dowodkto przyczynil sie do falszerstw!Do biblii dostep mieli owego czasu,tylko uczeni,ktorzy zamiast biblie,rozprowadzac,by kazdy mogl ja poznac,zatrzymywali to dla siebie,,albo falszowali. Nie zapoinaj moj drogi,ze Kosciol owszem,tlumaczyl(sam widzisz jak),ale biblia byla juz jako calosc dlugo,dlugo przed zaistnieniem kosciolu,jaki istnieje teraz tznKK. A i nie zapomnij,ze praktycznie caly ST,to ksiegi ludu Zydowskiego,lecz KK uznal ja na wlasnosc. To kolejni Zydzi spisywali NT,ktory zostal tak samo\"zagrabiony\"na wlasnosc KK,jak i ST. Aha,a dzis mozemy byc pewni,ze biblia jednak niewiele jest zmieniona,po porownaniach z j.oryginalu tj:hebrajskiego,aramejskiego i greckiego. Najwiekszym falszerstwem w Pismie Sw.,wiec co jest? Zakrycie imienia Bozego,zrobili to i uczeni zydowscy(faryzeusze),jak i pozniej kosciol. Jesli masz dostep do oryginalow,to zerknij w ilu miejscach uzyto imienia Jahwe lub JHWH.To jest najwieksze falszerstwo. Co tu bede komentowac.Mylisz sie i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A i moze jeszcze jednaciekawostka: \" Najstarsze rękopisy Nowego Testamentu pochodzą z około 325 roku n.e. Są to rękopisy Watykański i Synaicki. Rękopis Watykański został tak nazwany ze względu na to, iż znajduje się on w Bibliotece Watykańskiej w Rzymie, we Włoszech. Jest on jednym z największych skarbów Watykanu. Obejmuje on prawie cały Nowy Testament, lecz zatrzymuje się na Liście do Żydów 9:14 - brak w nim reszty tego listu, 1 i 2 Listu do Tymoteusza, Listu do Tytusa, Listu do Filemona i Objawienia\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×