Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

\"Enamorada,a jak mi wytlumaczysz ze Biblia podaje wiele faktow naukowych np.ksztalt ziemii,sklad ciala ludzkiego itp.?\" A jakiś to kształt wg Biblii ma Ziemia? Jakoś przez kilkanaście wieków Chrześcijanie wierzyli (ba, nawet zabijali w imieniu tego twierdzenia), że jest płaska. Nie czytali Biblii? Może nie umieli czytać? A wg Biblii Bóg wcześniej stworzył rośliny, niż \"ciała niebieskie\". To też fakt naukowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dream oj widac jak malo znasz biblie a na dodatek i historie. A nie wiesz zew Pismie Sw. pisano juz daaaaaaawno dawnnnnnno przed odkryciem Kopernika o Ziemi i wszechswiecie,tylko ludzie nie mogli czytac Biblii tak,nie mogli byl zakaz.Ciekawe kto tak bardzo chcial ludzi odciagnac od poznania prawdy?? ;-) Za herezje palono na stosach,taka herezja bylo rowniez zacytowanie m in.tego wersetu. Slowa z \"prochu ziemi powstales i w proch ziemi sie obrucisz\" Widzisz dzis wiemy,ze sklad naszego ciala odpowiada dokladnie skladowi ziemii . Ale co ci bede mowila,tu sie o te wiare rozchodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Mam wrazenie ze to co czasem piszesz to takie przekamarzanie sie na silę,byle by tylko zaprzeczac,bez wzgledu na to ile i jak napiszemy,ty zawsze chcesz udowodnic....tylko co,no co wlasnie???\" I vice versa. Może Wy piszecie na siłę, byle tylko potwierdzić własną wersję? \"Dreamer nie mow o czyms czego nie poznales. Skoro powatpiewasz w Prawdziwosc Biblii widocznie nie miales okazji poznac ze moze byc faktem to czego tak bronimy.\" Dlaczego mam nie mówić o tym jak to odbieram, jak to czuję? Czy w Twoim przekonaniu \"poznanie czegoś\" to dotarcie do takich samych wniosków jak Twoje? Ja mogę analogicznie powiedzieć - skoro nie wątpisz w prawdziwość Biblii, widocznie nie miałaś okazji poznać ze może być faktem to czego tak \"bronię\".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
\"Slowa z \"prochu ziemi powstales i w proch ziemi sie obrucisz\" Widzisz dzis wiemy,ze sklad naszego ciala odpowiada dokladnie skladowi ziemii .\" A gdyby było inaczej to nazwano by to kolejnym niedosłownym wersetem. \"Dream oj widac jak malo znasz biblie a na dodatek i historie.\" Za to Ty znasz świetnie i wszystko wytłumaczysz :) Więc dlaczego w Twojej interpretacji wszechpotężny i kochający Bóg musiał składać sam sobie krwawą ofiarę z cierpienia własnego syna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy zmartwychwstanie Jezusa jest możliwe do zaakceptowania z historycznego punktu widzenia? Czy istnieje wystarczający materiał dowodowy upoważniający do wiary w zmartwychwstanie Jezusa? Josh McDowell, z natury sceptyk, przeprowadza trzeźwe, wszechstronne badania, usiłując znaleźć prawdziwe odpowiedzi na te pytania. Biorąc pod uwagę wszelkie świadectwa historyczne, literaturoznawcze i prawne, poddaje je szczegółowym testom i analizom według procedur i zasad badania materiału dowodowego w procesach sądowych. Te wnikliwe dociekania doprowadzają go w końcu do stwierdzenia, że fakt zmartwychwstania Chrystusa jest bezsprzeczny i zdecydowanie mocniej udowodniony niż jakiekolwiek wydarzenie w historii świata. to o ksiązce \"Sprawa zmartwychwstania\" Josha McDowella\" POLECAM enamorado, jesteś historykiem więc to coś dla ciebie, takie trzeźwe spojrzenie na sprawę zmartwychwstania, w sposób bardzo \"naukowy\". Nie znaleziono ciała Jezusa.....co o tym sądzisz? Przeciwnicy Jezusa zrobili by wszystko zeby ludziom pokazać jego zwłoki, wygrzebali by je spod ziemi zryli by wszystkie groby i skały...ale jakoś sie to nie udało, bo śmierć została pokonana, On zmartwychwstał i żyje!!!!:) Jak to wytłumaczysz? zbiorowe wmówienie sobie nieprawdy? Ogólnoświatowe zaslepienie? Co myślicie o zmartwychwstaniu??? co stało siez ciałem Jezusa, skoro go nie znaleziono????? Zignorujecie tą sprawę jak proroctwa czy ktoś się nad tym poważnie zastanowi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to podaj mi jakis cytat dowodzacy tego, ze ziemia jest okragla? Nie dlatego zabijano w imie Biblii, bo jej nie znano, ale dlatego, ze w Biblii jest cytat o tym, jak to Bog zatrzymal slonce (czemu przeczyly teorie naukowcow). Zreszta owszem, starozytni posiadali wiedze o swiecie i o niektorych zjawiskach, ale nie w takim stopniu jak my teraz. I wlasnie dlatego opisywali historie prawdziwe z wymyslonymi, bo historia nie byla nauka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio. Chetnie zerknelabym do tej ksiazki, chociaz mieszkam za granica wiec raczej nie mam do niej dostepu. Jednak ten cytat: \"Te wnikliwe dociekania doprowadzają go w końcu do stwierdzenia, że fakt zmartwychwstania Chrystusa jest bezsprzeczny i zdecydowanie mocniej udowodniony niż jakiekolwiek wydarzenie w historii świata.\" jest \"troche\" wyolbrzymiony, chyba jednak istnieja bardziej pewne fakty niz zmartwychwstanie Jezusa, chocby atak na WTC, bo go wszyscy pamietaja. Poza tym gdyby Jezus rzeczywiscie zmartwychwstal to nie umkneloby to uwadze historykow (kazdy z nich chcialby sie okryc slawa odkrywajac ta sensacje). Ale na to po prostu nie ma rzetelnych naukowych faktow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ten zmartwychwstały żyjacy Jezus patrzy na te dialogi, patrzy na wasze niedowiartwo....nawet na tak oczywistą sprawę, że Jego powstanie z martwych było faktem tak oczywistym jak cesarska straż przy Jego grobie. Nic nie powstrzymało Bozej Siły, ani straż ani śmierć... pomyślcie nad tym poważnie i zdajcie sobie sprawę, Ze Jezus to wszystko widzi co tu wypisujecie.....Gdyby był martwy i rozkładał si ę w grobie WSZYSCY BY O TYM WIEDZIELI ale stalo się inaczej...On w tym grobie dłuzej niż 3 dni nie leżał...i to nie jest bajka...widzieli go świadkowie...straż pouciekała w popłochu...ciała nie znaleziono....rozumiecie...nie znaleziono!!!!!! Nie było!!!! to nie fikcja...to fakty. Jezus żyje...i wie o tym co o Nim myślicie...nie zawstydza was że sam Bóg patrzy na tą dyskusję i to powątpiewanie w cel Jego śmierci i Jego powstanie z grobu????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to co z twoim zdaniem stało sie z ciałem Jezusa??? Przeciwnicy by go pokazali ludziom....zeby poprzeć teorię ze ten człowiek (Jezus) był zwykłym kłamcą. Gdyby Jezus był zwykłym człowiekiem to skąd wiedział ze po trzech dniach powstanie z martwych, tak oznajmił ludziom. Zabity będę ale po trzch dniach powstanę....Skąd by miał tą pewnosć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palestyna rok 0...te historyczne dowody to własnie zbiory pisanych relacji świadków, które zostały zamieszczone potem w Biblii, jakich znasz historyków z roku 0 i wczesniej. Ja znam jeszcze tych którzy są autorami Starego Testamentu. Pewnie niedouczona jestem historycznie, więc dlatego mało znam. Oswiec mnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trudno powiedziec co bylo 2000 lat temu, bardziej pewne jest to, ze mam mozg i moge z niego korzystac w poszukiwaniu prawdy. Moj mozg jest dla mnie bardziej namacalnym darem Bozym niz starozytne opowiesci. Poza tym naprawde nie rozumiem po co dowodzic istnienia Boga, skoro wiadomo, ze jest On tylko i wylacznie kwestia naszej wiary. Gdyby w jakikolwiek naukowy sposob udalo sie udowodnic, ze Bog istnieje to naukowcy nie omieszkaliby tego zrobic. (przynajmniej wspolczesni ludzie tego nie potrafia, ale wydaje mi sie, ze to nie o to tu chodzi, to nie sa fakty, gdzie fakty tam nie ma wiary)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaki rok 0? Przeciez Chrystus wcale nie urodzil sie w 1 roku n.e. (nie mowiac o nieistniejacym roku 0), obliczenia zostaly wykonane 500 lat pozniej i pomylono sie o 6/7 lat, co dopiero odkryli wspolczesni naukowcy. To oczywiscie nie ma wielkiego znaczenia dla religii, ma tylko jesli ktos chce przedstawiac tamte wydarzenia z punktu widzenia historii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Proszę o nazwiska hstoryków z roku 0 z terenu dzisiejszego Izraela. Uczniowie jezusa to postacie historyczne, nasladowcy Jezusa to postacie historyczne, ci ludzie żyli w tamtych czasach widzieli Jego i widzieli fakt powstania z martwych, ich notatki to spisanie faktów historycznych. Oni są historykami tamtych czasów, więc to dla ciebie nie historycy. Np. Paweł z Tarsu który napisal listy do 7 kościołów historycznie potwierdzonych w Azjii Mniejszej. Więc te listy są zapiskami historycznymi historycznej postaci ówczesnych czasów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to co z twoim zdaniem stało sie z ciałem Jezusa??? Przeciwnicy by go pokazali ludziom....zeby poprzeć teorię ze ten człowiek (Jezus) był zwykłym kłamcą. bo cesarz robił wszystko by zdusić narodową religiją inność. Gdyby Jezus był zwykłym człowiekiem to skąd wiedział ze po trzech dniach powstanie z martwych, tak oznajmił ludziom. Zabity będę ale po trzch dniach powstanę....Skąd by miał tą pewnosć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio, sprecyzuj najpierw co masz na mysli piszac rok 0. Poza tym ewangelie sa zrodlem historycznym, ale tego typu opisowe zrodla historyczne nie sa brane doslownie przez historykow, musza przejsc proces weryfikacji. Po pierwsze sa to dziela religijne a nie historyczne, po drugie owczesni historycy byli bardziej \"dziejopisarzami\" niz naukowcami, spisywali po prostu to, co uslyszeli i w co wierzyli bez sprawdzania wiarygodnosci faktu. Juz wczesniej pisalam, ze nawet w o wiele pozniejszych dzielach historycznych (wiec juz nawet nie religijnych) pojawiaja sie legendy i mity. Nie mozna tych dziel traktowac jako opracowan historycznych, sa to tylko opisowe zrodla historyczne, a to dla historyka ogromna roznica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio, nie mam pojecia co sie stalo z cialem, nie badalam pod wzgledem naukowym tych wydarzen ani nie czytalam zadnego naukowego opracowania. Nie wiem czy znaleziono dowody na to, ze to cialo w ogole istnialo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z wikipedii: Teolog i były ksiądz Llogari Pujol twierdzi, że korzeni mitu zmartwychwstania powinno się szukać pięć tysięcy lat temu, w starożytnym Egipcie - faraon był wtedy uważany za boga-człowieka, zrodzonego z dziewicy i zmartwychwstającego po śmierci. Istnieją również teorie, że wiara w zmartwychwstanie przeniknęła najpierw do judaizmu a potem przez judaizm do chrześcijaństwa i islamu poprzez kontakty z zaratusztrianizmem, na co wskazywać mają liczne analogie i podobieństwa opisu sądu ostatecznego we wszystkich tych religiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy znaleziono dowody na to, ze to cialo w ogole istnialo. Skoro żył i był postacią historyczną, to musiał umrzec...a potem .... jak to że ciało w ogóle istniało? zaprzeczasz teraz temu że ktoś taki jak Jezus w ogóle chodził po ziemi???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ok, byl Jezus uznawany za proroka, umarl, a co bylo potem to juz historia nie mowi. I prosze, nie nazywaj apostolow historykami, bo nimi nie byli, przynajmniej we wspolczesnym znaczeniu tego slowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakie to dziwne że ludzie niewierzacy tak wiele energii poświęcają zeby udowadniać ze nie prawdą jest coś w co inni wierzą...mi by się kompletnie nie chciało siedzieć na topiku o Krisznie i klepać w klawiaturę krisznowcom codziennie ze w bajkę wierzą i zeby lepiej przestali bzdury wypisywać, no pomyslcie...po co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio, jesli chcesz dowiesc, ze wszystko, co napisano w Biblii mialo miejsce, to Ci sie nie uda, bo nie ma na to dowodow. Mysle, ze to nie jest jednak takie wazne. Po prostu Biblii nie mozna traktowac zbyt doslownie. Dla wiary wazniejsze jest jej ogolne przeslanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ten topik nazywa sie \"Rozmowy o Biblii\", wiec o niej rozmawiamy, Ty z punktu widzenia swojej wiary, a ja z punktu widzenia nauki, nie widze w tym nic dziwnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ze nauka neguje to, w co wierzysz to juz nie moja wina i nie moj zamysl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prosze, nie nazywaj apostolow historykami ale to byli zwykli ludzie żyjący historycznie w ówczesnych czasach. To tak jakby dziś ludzie pisali pamiętniki o Kaczyńskim jak wielkich cudów dokonał. Ja ty, dreamer, maaalutka. Nie jesteśmy historykami, ale napisaliśmy w swoich pamiętnikach i przekazach listowych do naszych bliskich że Lech Kaczyński dokonał takich wielkich spraw i nasze zeznania były by spójne . To ze nie jesteśmy historykami to nie oznacza że te dowody (listy i zapiski) nie były by relacjami historycznymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jakie to dziwne że ludzie niewierzacy tak wiele energii poświęcają zeby udowadniać ze nie prawdą jest coś w co inni wierzą...mi by się kompletnie nie chciało siedzieć na topiku o Krisznie i klepać w klawiaturę krisznowcom codziennie ze w bajkę wierzą i zeby lepiej przestali bzdury wypisywać, no pomyslcie...po co? .....pustkę i wyrwę w sercu trzeba czymś zapełnić...skoro nie ma tam wiary i pokoju z Bogiem, tej jednosci ze Stwórcą, gdzie grzech oddziela czlowieka od Najswiętrzego...to człowiek poszukuje i choćby w dyskusjii szuka, szkoda tylko ze potwierdzenia swoich własnych martwych filozofii, które do szczescia na pewno nie poprowadzą. Bo jakoś dziwnie zauważyłam ze DOPÓKI DUSZA LUDZKA NIE WYPEŁNI SIĘ BOGIEM KTORY JEST WŁASCICIELEM TEJ DUSZY TO CZŁOWIEK NIGDY TEGO POKOJU NIE OSIĄGNIE. a nuda i beznadzieja opanowują duszę tego kto od Niego z daleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy zmartwychwstanie Jezusa jest możliwe do zaakceptowania z historycznego punktu widzenia? Czy istnieje wystarczający materiał dowodowy upoważniający do wiary w zmartwychwstanie Jezusa? Josh McDowell, z natury sceptyk, przeprowadza trzeźwe, wszechstronne badania, usiłując znaleźć prawdziwe odpowiedzi na te pytania. Biorąc pod uwagę wszelkie świadectwa historyczne, literaturoznawcze i prawne, poddaje je szczegółowym testom i analizom według procedur i zasad badania materiału dowodowego w procesach sądowych. Te wnikliwe dociekania doprowadzają go w końcu do stwierdzenia, że fakt zmartwychwstania Chrystusa jest bezsprzeczny i zdecydowanie mocniej udowodniony niż jakiekolwiek wydarzenie w historii świata. to o ksiązce \"Sprawa zmartwychwstania\" Josha McDowella\" POLECAM enamorado, jesteś historykiem więc to coś dla ciebie, takie trzeźwe spojrzenie na sprawę zmartwychwstania, w sposób bardzo \"naukowy\". Nie znaleziono ciała Jezusa.....co o tym sądzisz? Przeciwnicy Jezusa zrobili by wszystko zeby ludziom pokazać jego zwłoki, wygrzebali by je spod ziemi zryli by wszystkie groby i skały...ale jakoś sie to nie udało, bo śmierć została pokonana, On zmartwychwstał i żyje!!!! Jak to wytłumaczysz? zbiorowe wmówienie sobie nieprawdy? Ogólnoświatowe zaslepienie? Co myślicie o zmartwychwstaniu??? co stało siez ciałem Jezusa, skoro go nie znaleziono????? Zignorujecie tą sprawę jak proroctwa czy ktoś się nad tym poważnie zastanowi? chciałabym jesli mozecie by też inni wypowiedzieli się na temat zmartwychwstania Jezusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×