Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość mądralka

Pytania dotyczące Biblii

Polecane posty

Gość no a co sie stało
Mądralka ma teraz inny nick, na tym topiku panuje wrogie nastawienie wobec katolików, a jedna z pań do dziś nie zdeklarowała, jaką wiare wyznaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wielu jest zwolenników metody samozrozumienia Pisma Swietego. Mówią: jeśli ja mam Ducha Świętego, to dlaczego nie miałbym sam najlepiej rozumieć tekstu, który ten Duch napisał? Cóż mogą mi pomoc ludzkie tradycje i zwyczaje, skoro rozmawiam z samym Bogiem? Odpowiedz na te pytania znajdziemy w samym Piśmie świętym. Jest tam napisane wyraźnie: ...\"to przede wszystkim miejcie na uwadze, ze żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania\" (2 Pt 1,19).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli ktoś natomiast nie chce się stosować do tej wyraźnej wskazówki, wtedy lektura Biblii przestaje być dla niego duchowym orzeźwieniem i źródłem życia, a staje się trucizna prowadząca do zguby. Apostoł Piotr widząc takie smutne sytuacje już w I wieku ostrzegał: nasz brat Paweł napisał do was we wszystkich listach ... sa w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumacza, tak samo jak i inne Pisma, na własna swoja zgubę (2 Pt 3,16). Kierowane pycha i zarozumialością indywidualistyczne interpretowanie Biblii może wiec być na własna zgubę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wattcher ...\"to przede wszystkim miejcie na uwadze, ze żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania\" (2 Pt 1,19). otóz to :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do...wattchera
23:39 wattcher Jeśli ktoś natomiast nie chce się stosować do tej wyraźnej wskazówki, wtedy lektura Biblii przestaje być dla niego duchowym orzeźwieniem i źródłem życia, a staje się trucizna prowadząca do zguby. Apostoł Piotr widząc takie smutne sytuacje już w I wieku ostrzegał: nasz brat Paweł napisał do was we wszystkich listach ... sa w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumacza, tak samo jak i inne Pisma, na własna swoja zgubę (2 Pt 3,16). Kierowane pycha i zarozumialością indywidualistyczne interpretowanie Biblii może wiec być na własna zgubę. napisałeś o sobie watcher. ty tlumaczysz Biblie wg swojego widzimisie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wpadłam dosłownie na 10 sekund:) :):):) bo mój mąż dwa dni temu przyjechał z Austrii po miesięcznej nieobecności i ...... jakoś nie możemy się od siebie odkleić :):):):) ❤️ ❤️ ❤️ miłość wypełniła cały nasz dom aż po brzegi....:):):):) i nie pozwala mi dojść do komputera więc mam zaległości w czytaniu i tylko na końcówkę, ostatnie wpisy zerknęłam 14:16 solansz wattcher ...\"to przede wszystkim miejcie na uwadze, ze żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśniania\" (2 Pt 1,19). tak macie zupełną rację:) nikt nie moze po swojemu, bez Ducha Bozego sam wyjaśniać według własnego widzimisię Pisma. Dlatego ewangeliczni chrześcijanie, mający JEDNEGO DUCHA, który sam wszystko wyjaśnia, sa tak bardzo zgodni co do tego o czym Biblia na prawdę uczy. Ef 4:4 Bw \"jedno ciało i jeden Duch, jak też powołani jesteście do jednej nadziei\" 1P 3:8 Bw \"A w końcu: Bądźcie wszyscy jednomyślni, współczujący, braterscy, miłosierni, pokorni;\" J 17:23 Bw \"Ja w nich, a Ty we mnie, aby byli doskonali w jedności, żeby świat poznał, że Ty mnie posłałeś i że ich umiłowałeś, jak i mnie umiłowałeś.\" - jedność Ducha Dz 4:32 Bw \"A u tych wszystkich wierzących było jedno serce i jedna dusza \" Rz 15:5 Bw \"A Bóg, który jest źródłem cierpliwości i pociechy, niech sprawi, abyście byli jednomyślni między sobą na wzór Jezusa Chrystusa,\" moze ktoś być baptystą, zielonoswiatkowcem, wolnym chrześcijaninem, moze być członiekim jakiegokolwiek koscioła ewangelicznego, tam gdzie JEDEN DUCH, tam zgadzamy sie zupełnie w kwestii nauczania bibiljnego i o takiej jednosci mówił Chrystus. nikt z nas sam nie wymyśla własnych interpretacji, ale Bóg Duchem swoim kierując poucza i prowadzi Bozymi scieżkami. J 14:16 Bw \"Ja prosić będę Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby był z wami na wieki -\" (17) Ducha prawdy, którego świat przyjąć nie może, bo go nie widzi i nie zna; wy go znacie, bo przebywa wśród was i w was będzie\" J 16:13 Bw \"lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi.\" więc zmykam ❤️ nie wiem kiedy nadrobię czytanie, jak duzo napiszecie..:):):) pozdrawiam wszystkich 🌻 pa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamelio ;) w twoich słowach po raz pierwszy czuc miłośc ❤️ hihiihi co może mąż zmienić- no proszę pozdrawiam Cię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
do kogos tam na gorze--a gdzie ja niby w ogole tlumacze Biblie,ze niby \"ja tlumacze po swojemu\".Ja tu z calej mocy(mizernej jaka mam i sily),protestuje przeciwko tym,ktorzy mowia to,czy tamto o Biblii,podpierajac SWOJE slowa jej cytatami.Gdzie ja Tlumacze Biblie?Chyba w czyichs jakichs marzeniach.Pomylilas kobieto adresata swoich slow. --------------------------------------------------- A tu jest wlasnie o tym takze: \"Czytanie Biblii według Tradycji Kościoła Drugi List Piotra poświecony jest w bardzo dużej części problemowi, kto prawidłowo ma rozumieć Pismo sw. Problem ten stal się niezmiernie ważny już w pierwotnym Kościele, skoro znaleźli się fałszywi prorocy wśród ludu (2 Pt 2, 1). Piotr poleca, aby wśród licznych sprzecznych nauk i bałamutnych twierdzeń opartych o pokrętne tłumaczenie Pisma przypomnieć sobie, jakie było nauczanie podawane przez posłanych przez Jezusa pasterzy Kościoła: pobudzam wasz zdrowy rozsadek, abyście przypomnieli sobie ... przykazania Pana i Zbawiciela, podane przez waszych apostołów (2 Pt 3,1n). Interesujące jest, ze zanim jeszcze Piotr odwołał się do darów rozeznawania i rozpoznawania - przypomniał o innym wielkim darze Bożym: o zdrowym rozsądku. Apostołowie wiele na ten temat mówili w obliczu fanatyzmu, rozgorączkowania i nadużywania pseudoduchowych sposobów rozumienia Słowa. Zdrowy rozsadek (2 Pt 3,1), duch trzeźwego myślenia (2 Tm 1,7), zdolność rozumu, która obdarzył nas Syn Boży (1 J 5,20) - czy nie sa to nieco zapomniane elementy biblijnego nauczania? O ile prywatne czytanie Pisma śluzy do pokrzepienia serca i karmienia się duchowego, to na pewno nie śluzy do wyciągania wniosków na własna rękę i późniejszego podpierania ich wyrwanymi z kontekstu cytatami. Apostoł Piotr z całym naciskiem podkreśla: to przede wszystkim miejcie na uwadze, ze żadne proroctwo Pisma nie jest do prywatnego wyjaśnienia (2 Pt 1,20). Posługę wyjaśniania sprawuje Kościół poprzez tych, którzy pełnia urząd nazwany w Piśmie episkopoi i presbiteroi. Episkopoi - znaczy po grecku nadzorujący. Stad pochodzi polskie słowo biskup, oznaczające pasterza, który nadzoruje prawidłowość głoszonej nauki i porządku kościelnego. Presbiteroi oznacza starsi - w znaczeniu przewodniczenia wspólnotom kościelnym. Stad prezbiterzy, czyli księża (kapłani Kościoła). Urząd nadzorowania nauczania Ewangelii sprawowanym był przez cala historie Kościoła. Szczególnie warto uczyć się rozumienia Biblii od tych, których ze względu na szczególne światło Ducha Świętego nazwano Doktorami i Ojcami Kościoła. Spośród wielkich biskupów i prezbiterów starożytności wyróżniono grono takich, którzy pokazują nam, jak właściwie rozumieć Biblie. Tacy ludzie jak sw. Augustyn, sw. Hieronim, sw. Bazyli czy sw. Jan Chryzostom - tworzą najbardziej czcigodna cześć Tradycji Kościoła. Tradycja zaś - to sposób rozumienia Pisma sw. w Kościele. Przeciwstawianie Tradycji Pismu sw. Jest nieporozumieniem.\"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość solansz.............
Zadbaj raczej aby w twoich słowach była choć raz miłość, bo jest tylko buta, pycha i zła wola. W słowach Kamelii jest wyłącznie miłośc, ale ty nie wiesz co to znaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jestem dumny ,gdy niektorzy wyrazaja slowa nienawisci wobec mnie z powodu mojego swiadczenia o Jezusie.Gdzie ty widzisz jakas bute i te wszystkie inne?Oceniasz siebie jako uczciwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widzisz kobieto-z tych jedynie dwoch twoich wypowiedzi widac,ze jestes protestantka i ze jestes stronnicza.Swoimi slowami probujesz mnie ugodzic.Probuj .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jania nie rozumiem Twojego ostatniego postu. Ja tez jezdze do Austrii (mam 40 km do granicy) i tez nie moge sie odlepic od meza jak go nie widze dluzej niz 12 godzin. Nie widze w tym nic zdroznego. Zakonnica nie moze odlepic sie od rozanca, samotny od TV....kazdy ma swojego bzika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janiu jesteśmy w podobnym wieku , ale ja odbieram słowa Kamelii zupełnie inaczej niż Ty Nie mówi o fizycznej miłości tylko o tęsknocie , o miłosci do męża.......... Nie chwali się bagactwem !!! przecież mogł byc to wyjazd służbowy !!! .... a może ja to inaczej rozumiem .........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
..a ja jestem szczęśliwa ciesząc się ze szczęścia Kamelii .... a to owe szczęście pochodzi właśnie od Boga Janiu patrz zawsze pozytywnie - ciesz się ze szczęścia innych ! Jeśli my w życiu tego nie zaznaliśmy lub obecnie nie mamy , to nie możemy byc zazdrośni . Życzę Tobie Janiu dużo miłości .......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a ja znam osobe na wozkach, ktora uwielbia ogladac tanczace pary. No i wiem, ze odbywaja sie zawody w tancu dla niepelnosprawnych :D Mysle, ze cokolwiek napiszesz zawsze znajdzie sie ktos niezadowolony. Bo i strach wyjsc z butelka wody na ulice w upal, tyle spragnionych osob. Co do niepelnosprawnych to polecam filmik - "Nick Vujicic - bez nóg, bez rąk, bez ograniczeń" Mozna go znalezc na www.goodtv.pl dokladnie pod tym adresem http://www.goodtv.pl/index.php/component/option,com_seyret/Itemid,6/task,videodirectlink/id,356/ ale trzeba sie zarejestrowac by moc ogladac, no i nie jestem pewna czy mi sie adresik wklei, bo nie mam uzdolnien w tym kierunku :O film jest tez tu: http://iwkas.blox.pl/2008/02/Nick-Vujicic-bez-nog-bez-rak-bez-ograniczen.html tu nie trzeba sie rejestrowac. Jesli mi sie adres nie wkleil to na http://iwkas.blox.pl/html/ - po lewej stronie jest okienko: ostatnie notki i tam tytul filmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ewangelia jest w Kościele \"źródłem wszelkiej zbawczej prawdy i zasad postępowania\" (Sobór Trydencki DS. 1501;NR 87;BF III 10) Jednak sobór ostrzegł \"by nikt, kto polega na własnej roztropności w rzeczach dotyczących wiary i moralności, a wchodzących w skład doktryny chrześcijańskiej, i kto nagina Pismo św. do swoich poglądów, nie ośmielił się dawać objaśnień Pisma Świętego wbrew sensowi, ktory utrzymywała i utrzymuje święta Matka Kosciol. Rzecza bowiem Kościoła jest sądzić o prawdziwym sensie i tłumaczeniu Pisma Świętego. Niech nikt także nie komentuje Pisma św. wbrew powszechnej zgodzie Ojców\"(DS 1507;NR 93) (BF III 14)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sobór Watykański II formułuje tę prawdę w następujący sposób: "Zadanie autentycznej interpretacji Słowa Bożego, spisanego czy przekazanego przez Tradycję, powierzone zostało samemu tylko Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła, który autorytatywnie działa w imieniu Jezusa Chrystusa." (KO 10). Sobór zaznaczył wyraźnie "Urząd Nauczycielski nie jest ponad słowem Bożym, lecz jemu służy" (KO 10). Nieomylny autorytet Pisma św. odnosi się jedynie do tej prawdy, "jaka z woli Bożej miała być przez Pismo Święte utrwalona dla naszego zbawienia" (KO 11). Zobowiązujące jest przy tym świadectwo Pisma jako całości, w jedności, jaką stanowi Stary i Nowy Testament. Poszczególne miejsca Pisma św. musza więc interpretować wzajemnie (por.KO 12).W polifonii(wielogłosowości) Pisma św. trzeba usłyszeć jedną symfonię (Ireneusz z Lyonu). Sobór Trydencki oświadczył również, ze nie może być żadnej wiążącej tradycji przeciwnej Pismu św. Zobowiązują w wierze tylko te tradycje, które Apostolowie otrzymali od Jezusa Chrystusa i które, od Apostołów począwszy, przekazywane są po dziś dzień. Odrzucono zatem wszystkie przekazy czysto ludzkie.Pozwolilo to Soborowi zapoczątkować wielkie dzieło reformy i odnowy Kościoła. Sobór jasno wypowiedział się przeciw zasadzie "sola scriptura" (samo Pismo) orzekając iż Ewangelia zawarta jest w " księgach spisanych i tradycjach nie pisanych". I księgi, i Tradycję należy czcić "z jednakowa nabożnością i szacunkiem" (DS 1501; NR 87-88)(BF III 10-11). Ważne, aby zrozumieć te słowa we właściwy sposób. Nie jest tak, iż część Ewangelii zawarta jest w Biblii, a część w Tradycji. Najlepsze sformułowanie tego zagadnienia, jakie słyszałem wygląda tak: Pismo święte zawiera w substancji całość wiary, ale w jej bogactwie i pełni ogarnąć można wiarę tylko w świetle Tradycji. Sobór Watykański II uczy, ze "Kościół osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte" (KO 9) W tym ujęciu oczywiście Biblia jest sprawdzianem dla Tradycji - gdyż Tradycja nie jest i nie może być sprzeczna z Biblią. Jeśli następuje sprzeczność to albo Tradycja nie jest prawdziwą Tradycją albo interpretacja Biblii w rozważanej kwestii jest błędna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wattcher ....Tradycja nie jest i nie może być sprzeczna z Biblią. Jeśli następuje sprzeczność to albo Tradycja nie jest prawdziwą Tradycją albo interpretacja Biblii w rozważanej kwestii jest błędna. piękne stwierdzenie 🌻 dlatego Piśmo Święte i Tradycja jest ściśle ze sobą związana- są nierozłączne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
My jako chrześcijanie wierzymy, że ostatecznym autorytetem w sprawach wiary jest Pismo Święte, czyli Biblia, to jest ostateczne Boże objawienie. W kościele Katolickim uczy się, że są 2 źródła Bożego objawienia, to jest Pismo Święte i żywa święta TRADYCJA kościoła. Jeden z teoretyków katolicyzmu, ksiądz Kalinowski, w książce pt. "Dogmatyka Katolicka" wydanej w 1954 roku, mówi następującą rzecz, zacytuję to: "Bezsprzecznie Pismo Święte jest cennym źródłem, z którego czerpiemy prawdę i wskazania religijno-moralne, NIE ZAWIERA ONO JEDNAK WSZYSTKICH PRAWD OBJAWIONYCH, uzupełnieniem Pisma Świętego jest TRADYCJA czyli ustne podanie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość to cenne zrodlo prawdy
bylo x razy modyfikowane na potrzeby Kosciola naiwniaczki. Podobno Bog dal nam rozum, zeby z niego korzystac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"A co słyszałeś ode mnie wobec wielu świadków, to przekaż ludziom godnym zaufania, którzy będą zdolni i innych nauczać" Więc widzisz, że najpierw Paweł odebrał od Pana, potem Paweł przekazał naukę Tymoteuszowi, natomiast Tymoteusz przekazywał tą naukę dalej. I w ten sposób współpracownicy apostolscy którzy razem z apostołami działali, roznosili tą samą naukę, którą w bezpośredni sposób określali apostołowie, którzy z kolei odebrali ją od Pana, i w ten sposób było zabezpieczenie przed błędem. Ta nauka nie mogła być omylna, ona się nie mogła mylić, ona się nie mogła sprzeczać ze sobą. Żaden apostoł nigdy nie wygłosił nic sprzecznego w stosunku do innego apostoła. Apostołowie przekazywali swoją naukę poprzez współpracowników których wysyłali. Trzecim sposobem rozprzestrzeniania nauki apostolskiej były list apostołów. Nasz Nowy Testament składa się w znacznej części z listów apostolskich. Jest np. list apostoła Pawła do Tesaloniczan, Efezjan, Koryntian, Filipian, do innych zborów, innych gmin. Dowodem na to że nauka apostolska była przekazywana przez listy, przez te właśnie listy które my w tej chwili czytamy jest List do Kolosan 4:16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
"A gdy ten list będzie u was odczytany, postarajcie się o to, aby został odczytany także w zborze Laodycejczyków, a ten, który jest z Laodycei, i wy też przeczytajcie" Zauważmy, że apostołowie pisali listy, i te listy były miarodajną wykładnią nauki apostolskiej, i w ten sposób był zakładany fundament. Tam gdzie apostołowie nie mogli dotrzeć sami, tam posyłali listy. Tam gdzie sami nie mogli dotrzeć posyłali współpracowników. Tak się to wszystko działo poprzez te 3 sposoby dopóki kanon Pisma nie został utwierdzony. Później kiedy kanon Pisma Świętego został zatwierdzony, wtedy nie było żadnego problemu z określeniem co jest prawowierną nauką a co nie jest. Więc to był sposób, w ten sposób cały kościół był budowany na nauce apostolskiej. To słowo które zwiastowali apostołowie jest fundamentem dla każdego pokolenia następującego po nich, także dla nas dzisiaj. Apostoł Paweł mówi do Tymoteusza w 2 Tym. 3:14 "Ale ty trwaj w tym, czegoś się nauczył i czego pewny jesteś, wiedząc, od kogoś się tego nauczył" Więc my musimy trwać w nauce apostolskiej, w tym czego się nauczyliśmy, wiedząc od kogo się tego nauczyliśmy. Tymoteusz wiedział że nauka Pawła jest pewna, gdyż znał Pawła. On wiedział że Bóg potwierdza pracę Pawła. Mamy trwać w tym czego się nauczyliśmy. Jeżeli uczymy się tych rzeczy, jeżeli przyjmujemy naukę która w bezpośredni sposób wynika z nauczania apostołów, to możemy być pewni że jest to prawdziwa nauka. Taką naukę mamy przyjąć, a wszystko co nie jest tą nauką, nie jest nauką apostolską, mamy odrzucić. Otwórzmy Dzieje Apostolskie 2:42 "I trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach" Właśnie w ten sposób trwał kościół, tak jak powiedzieliśmy na te 3 sposoby przekazywali swoją naukę i sprawiali, że kościół trwał w ich nauce. Tradycje należy odrzucić, wtedy gdy zaprzecza Słowu Bożemu. Jest mądra zasada - należy milczeć tam gdzie Biblia milczy, a mówić tam gdzie Biblia mówi. Natomiast tradycja chciałaby mówić tam gdzie Biblia milczy, a milczeć tam gdzie Biblia mówi. I to jest złe. Powiem Ci czym jest Katolicka tradycja. Katolicka tradycja jest ciągłym procesem przeobrażania depozytu wiary apostolskiej w ludzką naukę, jest to ustawiczne wypaczanie prawdy i oddalanie się od źródła. Apostoł Paweł w Liście do Kolosan 2:8 ostrzegał Kolosan, mówiąc: "Baczcie, aby was kto nie sprowadził na manowce filozofią i czczym urojeniem, opartym na podaniach ludzkich i na żywiołach świata, a nie na Chrystusie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zgadzam się z tym
"Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oczywiscie-solansz.Wlasnie to chcialem powiedziec.Ani Biblia,ani Tradycja nie istnieja rozlacznie.Przeciez juz apostolowie piszac listy,odwiedzajac sie wzajemnie(opisywane dane pouczenia temu lub tamtemu) ,czynili cos na ksztalt tego,co czynia dzisiejsi doktorowie Kosciola katolickiego,co czyni po prostu Kosciol katolicki.Oni interpretowali Biblie,tworzac jednoczesnie tradycje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Solansz --->....Tradycja nie jest i nie może być sprzeczna z Biblią. Jeśli następuje sprzeczność to albo Tradycja nie jest prawdziwą Tradycją albo interpretacja Biblii w rozważanej kwestii jest błędna. piękne stwierdzenie dlatego Piśmo Święte i Tradycja jest ściśle ze sobą związana- są nierozłączne - pieknie napisane ale .....Tradycja KK tak bardzo odbiega od biblii :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
belaiza wydaje mi się ,że słowo Biblia ze względu na szacunek powinniśmy pisać wielką literą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×