Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Justyśka799

Egzamin zawodowy opiekun medyczny

Polecane posty

ręce macie czyste po zdjęciu rękawiczek więc moim zdaniem wystarczy zmienić tylko na czyste , które są przygotowane w zestawie. Ręcznik do odkrztuszenia plwociny i drugi do wytarcia ust jest jednorazowy (papierowy) więc nie wiem czemu tu ktoś chce wyrzucić go do worka na brudną bieliznę, zamiast do czerwonego na medyczne odpady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćOM
Mam do Was ogromną prośbę. Czy ktoś może po kolei opisać co robimy ze sprzętem po wykonaniu zadania? Co myjemy co wycieramy, a co tylko psikamy płynem? Czy po użyciu płynu sprzęt zostawiamy do wyschnięcia? U nas na zajęciach ten temat nie był poruszany a nigdzie nie mogę znaleźć algorytmów postępowania. Liczę na Was moi mili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
informujesz pacjenta co chcesz zrobić i czy wyraza na to zgodę. myjesz rece i dezynfekujesz idziesz szykowac rzeczy z szafy. podchodzisz do pacjenta rozkladasz rzeczy przygotowane tace na szafkę przyłóżkową miskę z woda na krzesło reczniki na poreczy od krzesla ubierasz fartuch foliowy ubierasz rekawiczki oblużniasz bezgłowie wyciągasz mała poduszkę i obluzniasz koc i myjesz pacjentkę. na koncu poprawiasz ładnie łóżko pytasz się pacjentki czy jest jej wygodnie.... i uporzadkowujesz zestaw... dezynfekujesz szafkę przyłóżkową odstawiasz krzesło na swoje miejsce , parawan odstawiasz, wynosisz kosz do brudownika dezynfekujesz tace , miskę , i wózek. rękawiczki do czerwonego worka. i myjesz rece i dezynfekujesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćOM
Jak dezynfekujesz miskę? Tylko ją. Psikasz i zostawiasz do wyschnięci, czy najpierw myjesz, suszysz i dopiero psikasz? Ci z miską nerkowatą jeżeli będzie metalowa? Takich szczegółów nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość123450790278
heej mialam dzisiaj egzamin bylo wszystko to co tutaj ! extra :D jestescie kochani!! <3 wystarczy czytac posty z tego roku od poczatku i egzamin macie na 100 % :) pozdrawiam i trzymam kciuki za tych, na których egzamin dalej czeka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćblaablaa
ja to zrobilam tak i tak nas pani uczyla : konczysz robic tam przy pacjencie zanosisz sprzet , wylewasz wode z dzbanka i miski teoretycznie pluczesz i wycierasz, reszte rostawiasz , my na miske nerkowata kladlismy kompresy wiec kompresy do czerwonego worka a miske nerkowata do dezynfekcji , no i caly sprzet rozkladamy dezynfekujemy plynem tym specjalnym i pozostawiamy na minute , w tym czasie biore recznik jednorazowy , preparat do dezynfekcji i ide wytrzec stolik pacjenta i krzeselko (jesli cos na nim sie kladzie) ,wracam, sciagam fartuch, rekawiczki i wycieram jeszcze raz sprzet recznikiem jednorazowym popsikanym tym plynem i ukladam na miejsce, ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćOM
Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćania87
witam, mam takie niedomówienie co do mycia kończyn górnych czy przechodzimy na drugą stronę łózka aby umyć dalszą rękę wiem że moze i juz o tym było pisane ale nie moge sie doszukać konkretnej odpowiedzi....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiki wielkopolska
Mam pytanie do tych co już zdawały czy używałyście spirytusu salicylowy czy ten 90 procentowy ,proszę o prawdziwe podpowiedzi bo opinie są podzielone a nasza pani magister twierdzi że ma być ten 90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiki wielkopolska
Tak możesz przejść na drugą stronę i myć dalszą kończynę górną dla tych co są niscy jest to wygodne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Do goscbogna ja chodzilam na 27 w zeszlym roku teraz mam poprawke z parktycznego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość13456
Kochani, mam jeszcze wątpliwości, najpierw mam zacząć od mycia klatki piersiowej, czy od kończyn?? I czy ten ręcznik, który jest podłożony pod kończynami jak myję je, to nim mogę wycierać czy drugim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćdosia
do ania 87 tak możesz ania przejść na druga srone łózka.Ja położyłam tylko recznik pod kończynę górna i miskę i myjką pod dłoń--i przeszłam z wózeczkiem na drugą stronę.Mozesz tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćdosia
do bogna Nie martw się ,Zadanie jest to samo.Takie dokładnie jak mówimy o nim od stron wcześniejszych/ Egzamin praktyczny mam już za sobą. Dziś rano.Treść zadania była już tu podana.Więc: Pani Anna Zdrojewska lat 63 przebywa trzecią dobę na oddziale wewnętrznym. Przyjęta z zapaleniem płuc i nadciśnieniem. 160/70.Mocno kaszle, odpluwa ropną wydzielinę. Ma gorączkę 38,8, boli ją głowa.Jest osłabiona. Chętnie nawiązuje rozmowę, ale niechętnie ją podtrzymuje. jest samodzielna ,ale wiekszośc czynności wykonuj***ardzo wolno.Na prawym przedramieniu ma wenflon.Podawane sa antybiotyki.Lekarz zlecił kontrolę pomiaru ciśn.co 4 godz. Jest tabela do wypełnienia :po lewej problemy pacjentki;a po prawej piszemy działania opiekuna. np. gorączka-okłady, kontrola temperatury, podawanie leków na zlecenie lekarza itp.pomiar ,obserwacja ,zapis. W drugiej tabelce trzeba jedynie wpisać godzinę obok czynności ,które się wykonało i postawić parafkę.Ponoć trzeba napisać jedna godzinę,co wynika z treści JEDNEGO zadania zgłaszając gotowasc do wykonania czynności RAZ! Należy umyć 1-klatkę piersiową,2- kończyny górne, druga myjka i drugim recznikiem plecy. Natrzeć plecy spirytusem salicylowym i oklepać.Od podstawy płuc do szczytu. Zmienić koszule na czystą. Koszulę należy ściągać od strony zdrowej, a ubierać od ręki z wenflonem-.Nie bójcie się to co napisałam to najważniejsze klucze.inne rzeczy wykonujcie tak jak was uczono.Aga --masz racje co do zmiany rękawiczek..ad.patrz wyżej wypowiedź Agi 23034.WSZYSTKIM DZIEKUJĘ ZA PRZEMIŁĄ WSPÓŁPRACĘ (tylko nie ALKALI! :( za wiedzę uporządkowaną i blogi)aaa..pamiętajcie o tym ,ze kluczem jest aktywizowanie chorego .pomoc to raz --a aktywizowanie to dwa!!!Buziaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćdosia
do Wiki wielkopolskaSPIRYTUS 70% CZY 90 % są w zadaniu do zmyłki!!!NACIERAMY I OKLEPUJEMY SPIR SALIC.!!3% wg Ciechaniewicz str.846 tom 2 bo spirytus taki stęż .może poparzyć!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziewczyny co pisalyscie przy oslabieniu w dzialaniach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
90 % to mozemy jednie wypic rozcienczony jak juz zadamy hhhaaa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiki wielkopolska
Dzięki Dosia ja też się zdziwiłam ale pani magister obstaje przy swoim ze 90%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość13456
Dziewczyny, czy ten ręcznik, który podkładamy pod kończynę, to nim wycieramy, czy do wytarcia bierzemy drugi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wiki wielkopolska
wycierasz tym co jest podłożony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość13456
Wiki dziękuję Ci. :) Czyli najpierw myję klatke piersiową i tym ręcznikiem, który jest pod kołdrą wycieram klatkę. Następnie ten sam ręcznik podkładam pod obie kończyny jak je myje. A co z plecami? Podkładam ten sam ręcznik, czy ten wyrzucam do kosza na pranie a podkładam drugi i tym drugim już wycieram? Przepraszam za zamieszanie i te głupie pytania, ale już wszystko mi się myli. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość asia
problemy pacjenta: chory potrzebuje opieki,wysoka temp.,nadcisnienie tetnicze 160/70 wysokie tetno 85/u/min,strasznnie sie poci,brak apetytu,oslabienie organizmu,goraczka,potrzeba opieki i kontrolowania stanu pacjenta temp.i cisnienia. plucie gestej wydzieluny ropnej,niechetne prowadzenie rozmowy,mozliwa depresja z powodu stresujacych sytuacji stanu zdrowia oraz pobytu w szpitalu.problemy z wykonywaniem codziennych czynnosci samoobslugowychwykonuje ****ardzo powoli i z duzym wysilkiem!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość asia
Dzialania opiekuna: Obserwacja pacjanta,wywiad z pacjentem,zapoznanie sie z dokumentacja medyczna pacjenta,ocena stanu zdrowia wyciagniecie wnioskow,podjecie dzialan.zapenienie w pomieszczeniu odpowiedniego mikroklimatu wilgotnosci i nawilzenia powietrza,zapenienie komfortu bezpieczenstwa i dobrego samopoczucia pacjentowi.uswiadamianie pacjentowi ze jest pod dobra opieka.Edukacja pacjenta i aktywizowanie pacjenta.zapenienie spokoju i ciszy pacjentce ze wzgledu na wysokie cisnienie i wysoki puls co swiadczy ze moze sie latwo denerwowac.stosowanie zimnych okladow worki z lodem na czolo kark i pachy w celu zbicia wysokiej temp.,goraczki i wyrownania temp,ciala.zwiekszenie ilosci podawanych plynow ze wzgledu na nadmierna potliwosc,dopilnowanie aby pacjent spozywal ok 4-5 posilkow dzienie lekkostrawnych odpowiednich do stanu zdrowia.pomiar cisnienia tetniczego co 4 godz wg zalecen lekarza oraz obserwacja cisnienia pomiar tem ciala pacjenta do 3 razy na dobe i obserwacja temp i kontrola,rozmowa z pacjentem lekkie okrycie pacjenta ,wietrzenie sali ,nawilzanie ust wazelina w zaleznosci od potrzeby z powodu suchosci ust z powodu goraczki i pragnienia,oklepywanie pacjenta i obserwaja jego stanu fizycznego i psychicznego podczas wykonywanych zabiegow,nacieranie np.spirytusem salicynowym i oklepywanie pacjentki w celu poprawy krazenia i polepszeniu samopoczucia pacjentki oraz zachecanie do odkaslywania w celu udroznienia pecherzykow pluc i ukladu oddechowego zachecanie do wykonywania glebokich wdechow i wydechow jako gimnastyka oddechowa,dmuchanie balonika i dmuchanie w piorko jako cwiczenia oddechowe...,drenaz ulozeniowy pacjenta,czesta zmiana pozycji ciala pacjentki,ukladanie pacjenta w pozycji trendelenburga,na bol glowy mozna podac lek na zlecenie lekarza na kaszel wilgotny mozna podac syrop na odksztuszanie np.mucosolwan zgodnie z zaleceniem lekarza,na zlecenie lekarza inchalacja elektryczna i nawilzajaca np.sol fizjologiczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość asia
kryteria oceniania: 1.wypelniona karta pacjenta (1.wpisanie imie i nazwisko pacjentki np.Anna Zdrojewska 2.wpisany oddział np.wewn.wg zadania 3.wypenienie karty co robilismy np.zmiana pizamy 4.potwierdzenie godzin wpisem innych czynnosci 5.potwierdzona wpisem godz wykonanie czesciowej toalety ciala 6. zapisana data egzaminu rzeczywista) 2.zmieniona pizama do 6 pnkt 3.wykonanie toalety klatki piersiowej i plecow do 14 pnkt. caly algorytm pracy 4.reszta nie wiem ale wiem ze sporo jest pnkt. z tego co pisalismy czyli problemy i dzialania dlatego warto sie rozpisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy wiecie, ale publikowanie klucza i kryteriów egzaminacyjnych jest karalne i mogą Wam anulować w całej Polsce egzamin państwowy jeśli ktoś to zobaczy. Myślałam, że są tu jednak bardziej rozsądni ludzie. Oczywiście nie ma pewności czy te kryteria są właściwe ale jednak to sugestia. Forum jest poczytne i nigdy nie wiecie kto tu zagląda. Troszkę wyobraźni drodzy przyszli opiekunowie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
i tak na marginesie: w rubryce gdzie są czynności, których nie robiliście nie stawiamy nic absolutnie. Parafka, nawet z minusem oznacza akceptację. Wypełniajcie tylko te rubryki i podpisujcie parafką gdzie są opisane czynności które robiliście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćja
Do mycia pacjentki zabieramy jeden ręcznik czy dwa? Jeśli dwa, to do czego używamy tego drugiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Drugi do plecow ,rozkladasz pod plecami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćpyzol
zach.pomor. dziś miałam egzamin - jest tak jak jest napisane Anna Zdrojewska l.63 (str.76 tu)- do tego dodaję było tętno chyba 85 u/min. tabelka z prawej str. problemy z lewej działania. Podkreślić sobie w treści problemy i wpisać w tabelkę z prawej strony (problemy) oraz obok w tabelkę działania: co się robi: np.problem -zapal.płuc: - (w działaniach) zapewnienie mikroklimatu w sali, dopilnowanie podania antybiotyku zgodnie z zaleceniem lekarza (opiekun nie podaje leków tylko pielęgniarka), problem - wilgotny kaszel,ropna wydzielina działanie; oklepywanie i nacieranie pleców, - zachęcenie do odkrztuszania flegmy. Pamiętajcie czytać i wypełniać co trzeba (ja po drugim czytaniu zauważyłam że zapomniałabym wpisać imię, nazwisko, lat 63 oddział)... przećwiczcie sobie w domu problemy - działania, patrzcie na zegar która godz. ja zapisałam sobie godz.rozpoczęcia i zakończenia mycia Anki - a potem po kolei (na brudno - na ostatniej str.papierów które dali) liczyłam minuty - zaczyna się od dekoldu 3 min (zaglądać pod cycki i powiedzieć o jest wszystko w porządku pod piersiami) potem kończyny górne, plecy (podłożyć 2-gi ręcznik (masakra ja zapomniałam ze stresu), założyć koszule od ręki prawej gdzie jest wenflon - problemach: wpisać wenflon w działaniach: obserwacja skóry wokół wenflonu... poćwiczcie tak jak ja w domu - dzięki Wam myślę że jakoś poszło. Trzymam kciuki za tych co zdają. Pamiętajcie żeby łóżko ładnie zaścielić, poprawić podkład pod Anką itd itd. - pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gośćpyzol
DWA RĘCZNIKI, DWIE MYJKI, miska nerkowata a wniej lignina lub papier jednoraz.na flegmę - wyrzucamy to do czerwonego -jak nerka 1x to też jak inna to myć i do dezynfekcyjnego pojemnika. 1 ręcznik i myjka do mycia dekoldu, kończyn górnych DRUGI ręcznik i myjka do pleców - jak myjki 1x to do kosza czerwonego ... hmmm już za mną myślę że jakoś poszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×