Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

Elzbieta-ja tez mialam problem z czytaniem po niemiecku,bo chcialam zaczac od skomplikowanych ksiazek.Potem znajoma polecila mi kryminaly i tak sie wciagnelam,ze teraz nie mam problemu z czytaniem po niemiecku.Moze sprobujesz i ty ? Donna Leon \"Venezianisches Finale\" Commissario Brunettis erster Fall. Napisala 14 przypadkow ,a ksiazki bardzo fajnnie sie czyta,prawie jak powiesc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elzbieta chodzi Tobie o ksiazki po niemiecku czy po prostu cos po niemiecku co sie latwo czyta i jezyka uczy? Dzieci urodzone w danym kraju potrzebuja pare lat zeby sie jezyka nauczyc i dlatego trzeba sobie tez ten czas dac. Najlepiej jest zaczynac od textöw ktöre i dzieci by zrozumialy. Ja do dzisiaj nawet czytam Bravo:D ale niedlatego bo latwy jezyk ale bo sie jeszcze tak mlodo czuje. Ale dla kogos kto sie jezyka uczy jest to swietna gazeta.jest to latwy jezyk ktörego kazdy przecietny czlowiek urzywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elzbie......
Kassay... witaj slonko🌻. Dawno cie nie slayszalam. Ale o Bravo nie pomyslalam. Dziecko moje bedzie mialo uzywanie jak to zobaczy. Gdyby ona chciala ze mna gadac bylo by lepiej a tak.......bleble e-v-a... wiem, ze wybrzydzam, ale kryminaly????? Myslisz ze bedzie latwiej niz powiesciami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limes-inferior dobre, ale w niemieckim (zapewne oryginale) napewno brzmi lepiej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Limes ja niemam zaleglosci bo zawsze wszystko spokojnie czytam tyle tylko ze niezawsze chce sie wmieszac:-) Jak to sie möwi : albo szklanka jest pöl pelna albo pöl pusta. Kazdy wie ze jezeli jest wypadek i np. ludzi ten widzialo i Ty sie zapytasz kazdego po koleji jak do tego doszlo i wogöle to powie Tobie kazdy co innego. Marta möj tylko po chinsku.Ale jak spytam gdzie jest kotek to szuka oczkami albo jak powiem gdzie to jest i mu pokaze o co mi chodzi to on zaraz mi pokazuje albo gdzie jest picie:-))Dzisiaj mialam tez problemy zeby zasnal a ja skoleji wczoraj w nocy dopiero o 4 zasnelam.jakos sie meczylam i nie wiem dlaczego.Moze mamy niedlugo pelnie ksiezyca. Marta ze masz czas ograniczony to nieszkodzi.Ja to musze tak czy tak malego miedzy 12-13 do lözka poslac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryminały to dobry pomysł, ale z gazet to ja bym poleciła Focusa albo Stern, mają tam ciekawe serie , grunt żeby cię temat interesował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysle,ze tak,bo sie lekko czyta. A co do kryminalow,to ja tez kiedys nie mialam dobrego zdania,ale tak sie w polsce,w pewnym srodowisku mowilo o kryminalach.A kryminaly ,jak i nne ksiazki w swoich gatunkach moga byc dobre i zle.A Donna Leon i jej kryminaly zbieraja bardzo dobre recenzje np. od The Washington Post,The Bookseller,London;Sunday Times,London itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kassayno to fajnie :) czyli widzimy sie w srode. Madleen ma teraz na wszystko odpowiedz NEIN!! ja mowie do nioej tez po niemiecku troche, ale ogolnie mowimy miedzy soba w domu po polsku, wczoraj byl u nas znajomy Niemiec, i zaczal do niej po niemiecku, ja patrze, a ona go rozumie!!! i odpowiada! ja takie podstawowe rzeczy jej przyswajam, zaskoczyla mnie. najlepsze bylo jak wziela go za reka i mowi KOMM MIT! moje dziecko kazdej chwili mnie zachwyca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fokus albo Stern? Czemu niezaraz rachunek za prad i ogrzewanie:-)) To sa gazety ktöre mozna czytac jezeli sie niemiecki juz bardzo dobrze zna.Bo jak nie to trzeba co drugie slowo w slowniczku obejrzec. Madlen, tak ja staram sie möwic z malym po polsku ale zazwyczaj gadam i tak i tak.Moje zdania sa czasem smieszne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marta ja zadzwonie do Ciebie jutro albo napisz mi e-mail z adressem twoim bo bede tak szukala jak ten gosc co sie chcial do ciebie na kawe zalapac:D A twoja malutka ma 1,5 roku????I juz möwi komm mit????? No chyba sie zapadne pod ziemie.Möj to ani slowa w ten sposöb.jedyne co to mama papa i baaa:-)) areszta jak möwilam po chinsku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość elzieta-23-73
Stern, no mze i trudne, ale to i tak dobrze , ze nie , jak mu tam bylo, "Bild" !!!!:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ten poradnik przeznaczony jest dla wszystkich rodziców teoretycznych ku przestrodze, dla faktycznych w celu weryfikacji rzeczywistości: zapomnij o poradnikach na temat wychowywania dzieci i przestań bujać w obłokach. Oto dziewięć sposobów na sprawdzenie, czy jesteś już gotowy zostać dobrym rodzicem. 1. Kobiety: aby przygotować się do macierzyństwa: włóż szlafrok i przymocuj na brzuchu worek z grochem. Trzymaj go tam przez 9 miesięcy. Po tym czasie wyjmij z worka 10 procent grochu. Mężczyźni: aby przygotować się do ojcostwa, pójdź do najbliższej apteki, wyłóż cala zawartość portfela na ladę i oddaj aptekarzowi. Następnie pójdź do supermarketu i załatw, by cala Twoja pensja była co miesiąc przelewana bezpośrednio na konto sklepu. 2. Aby przekonać się, jak będą wyglądały Twoje noce, powinieneś chodzić po pokoju od 5 po południu do 10 wieczorem, nosząc mokry tobołek o wadze około 5 kilogramów. O 10 wieczorem odłóż tobołek, nastaw budzik na północ i idź spać. O północy wstań i chodź po pokoju z tobołkiem na rękach do godziny pierwszej. Nastaw budzik na 3 rano. Ponieważ nie możesz zasnąć, wstań o 2 i weź sobie coś do picia. Wróć do łóżka o 2.45. Wstań, gdy budzik zadzwoni o 3. Śpiewaj piosenki przy zgaszonym świetle do godziny 4. Ustaw budzik na 5. Wstań. Zrób śniadanie. Postępuj tak przez 5 lat. Sprawiaj wrażenie zadowolonego z życia. 4. Wydrąż melon, robiąc mu z boku mały otwór o średnicy piłeczki pingpongowej. Zawieś na sznurku u sufitu i rozbujaj. Weź miseczkę wodnistej papki i spróbuj za pomocą łyżeczki przełożyć jej połowę do wnętrza bujającego się melona, udając przy tym, że jesteś samolotem. Drugą połowę papki wylej sobie na kolana. Jesteś już gotów karmić roczne niemowlę. Aby przygotować się na karmienie raczkującego dziecka, rozsmaruj dżem na kanapie i wszystkich zasłonach. Ukryj paluszek rybny za szafa i zostaw go tam na parę miesięcy. 5. Ubieranie maluchów nie jest wcale takie łatwe, jak się wydaje. Kup ośmiornicę i siatkową torbę. Spróbuj włożyć ośmiornicę do torby tak, by żadne jej ramię nie wystawało na zewnątrz. Czas przeznaczony na to zadanie: całe przedpołudnie. 6. Przygotuj się do wyjścia rano z domu. Czekaj pół godziny przed drzwiami do ubikacji. Wyjdź z domu. Wróć. Wyjdź ponownie. Wróć. Wyjdź i odejdź kilkanaście metrów od domu. Wróć. Wyjdź i oddalaj się bardzo powoli. Po drodze zatrzymuj się, by dokładnie przyjrzeć się każdemu niedopałkowi na chodniku, każdej gumie do żucia, każdemu papierkowi i każdemu martwemu owadowi. Wróć pod dom. Krzycz głośno, że masz już tego wszystkiego dosyć, aż sąsiedzi staną w oknach i z zaciekawieniem zaczną się na Ciebie gapić. Teraz jesteś już gotów, by zabrać swojego malucha na spacer. 7. Pójdź do supermarketu, zabierając ze sobą cokolwiek, co przypomina dziecko w wieku przedszkolnym. Najlepiej nadaje się do tego dorosły kozioł. Jeśli chciałbyś mieć więcej niż jedno dziecko, weź ze sobą kilka kozłów. Zrób sprawunki na cały tydzień, nie spuszczając ich z oczu ani na chwilę. Zapłać za wszystko, co kozły zjedzą lub zniszczą. 8. Naucz się na pamięć imion bohaterów dobranocek. Kiedy zorientujesz się, ze śpiewasz podczas kąpieli \"Ja jestem pan Tik-Tak\", jesteś gotów, by zostać rodzicem. 9. Pamiętaj, aby wszystko to, co mówisz, powtarzać przynajmniej pięć razy. 10. Zanim dorobisz się potomstwa poszukaj ludzi, którzy mają już dzieci. Krytykuj ich bezustannie za brak konsekwencji i cierpliwości, za to, że nie uczą swoich pociech dyscypliny i ze pozwalają im na wszystko. Doradzaj im bez przerwy, co powinni zrobić, by dzieci wcześniej szły spać, jak maja nauczyć je dobrych manier i zachowania przy stole. Ciesz się tym okresem. Nigdy później nie będziesz już tak doskonałym ekspertem w wychowywaniu dzieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jo24 ....alez bylas okrutn teraz.🌼 Albo to oznacza, ze mialam cudowne dziecko. Zadnych ciezkich chorobsk, pomalowanych scian (chyba ze pozwolilam), nieprzespanych nocy (chyba ze na impreze poszlam!), cudowne spacery, na ktorych robilam normalnie zakupy , albo czytalam ksiazki. Boze, dzieki za te ulge przez 11 lat. Za to teraz odbieram z nawiazka 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chcialam Wam powiedziec wielkie DZIEKI. Jestescie nieoceniona skarbnica wiedzy na wszelkie interesujace mnie tematy. O czym bym nie pomyslala to za pare minut pojawia sie to na ekranie mojego monitora. Jeszcze raz dzieki. Nawet moj malzonek mieszkajacy od 18 lat w DE nie jest tak zorientowany jak ja w tej chwili (a mieszkam tu dopiero rok). On i jego rodzina chyba od poczatku wsiakli w to otoczenie i nie za bardzo sa mi w stanie pomoc w niektorych sprawach (np. jezeli chodzi o ksiazki dla dzieci i pare innych rzeczy). Wiem ze nie za wiele sie odzywam i czasem czuje sie ignorowana (ale jestem tu nowa i moze nie mam zbyt wielu madrych rzeczy do powiedzenia, nie to zebym byla glupia czy cos w tym stylu, skonczylam przeciez studia). No dobra dosyc o tym. Jeszcze raz dzieki i rzycze milej nocki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mialo byc zycze, moja polonistka teraz by sie przewrocila

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Efeme-na pewno nie jestes ignorowana,czasami tak bywa,ze nie od razu sie odpowiada,albo prowadzi sie rozmowe z kims innym. Ja na niektore tematy nie wypowiadam sie,bo nie mam nic do powiedzenia np.jezeli chodzi o zawieranie slubow w niemczech,bo bralam slub w polsce dawno temu,a rozwodzilam sie w niemczech.O,o rozwodach mozemy pogadac;) A slubu jeszcze w niemczech nie bralam,chyba pod koniec roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja jestem rozwiedzona w niemczech a w polsce jeszcze nie. No to tez powiem papa.🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja też już zmykam, pójdę za ciosem i dołączę jeszcze coś ;-) dobranoc! REWELACYJNA OFERTA SZKOLEŃ DLA PANÓW! Kurs przysposobienia do życia w społeczeństwie dla mężczyzn - szkolenie otwarte. Tematy zajęć: 1. Jak pracować nad własnym ograniczeniem umysłowym 2. Dlaczego nie ma nic złego w dawaniu kwiatów 3. Ty tez możesz siedzieć obok kierowcy (i to cichutko) 4. I ty możesz prasować 5. Zadbaj o piękno swoich stóp - jak obcinać sobie paznokcie 6. Jak się napełnia kostkarkę (lub woreczki) do lodu - z pokazem slajdów 7. Zalety oddawania zepsutych urządzeń elektrycznych do punktu napraw - Ty a elektryczność 8. Nowoczesni rodzice: zadanie, które nie kończy się na stosunku 9. Szkola przetrwania I - smażenie jajka sadzonego 10. Szkola przetrwania II - mycie podłogi w łazience 11. Przyznanie się do niewiedzy nie jest ostateczna klęską 12. Ty: słaba pleć 13. Powody dla których zakłada się nowa rolkę papieru w toalecie, gdy poprzednia się skończyła (ze slajdami i przykładami) 14. Techniki walki ze snem po stosunku 15. Techniki relaksacyjne i sposoby zaśnięcia mimo ze by się chciało... 16. Jak opuszczać deskę klozetowa - krok po kroku 17. Pilot od telewizora - jak walczyć z uzależnieniem 18. Jak pozbyć się chęci wyglądania młodziej niż własny syn - triki i propozycje 19. Cel możliwy do osiągnięcia - jak ograniczyć spożycie alkoholu 20. Dlaczego nie należy odkrywać kołdry po puszczeniu baka 21. Prawdziwi mężczyźni tez pytają przechodniów o drogę, gdy się zgubią 22. Twoja odzież (I) - jak składać spodnie. Zastosowanie wieszaka 23. Twoja odzież (II) - do czego służy szafa 24. Twoja odzież (III) - użycie kosza na brudna bieliznę 25. Pralka. Wielka nieznajoma 26. Krzesło i jego nieprawidłowe wykorzystanie jako wieszaka na ubrania 27. Czy można trafiać do sedesu? Ćwiczenia w grupach 28. Ćwiczenia nadgarstków - opróżnianie popielniczki 29. Rozwój zdolności motorycznych - mycie wnętrza garnka zmywakiem i płynem do naczyń 30. Wanna pełna włosów (czyli co należy zrobić po kąpieli) 31. Dolegliwości nocne i bezsenność, czyli dlaczego nie opłaca się jeść herbatników w łóżku 32. Jak rozmawiać z partnerka bez podnoszenia głosu A TAKŻE NOWA REWELACYJNA OFERTA SZKOLEŃ DLA PAŃ! Kobiety sądzą, że wiedzą wszystko. My jednak oferujemy następujące kursy dla kobiet: 1. Cisza - Ostateczna Granica: Czego Żadna Kobieta Jeszcze Nie Osiągnęła. 2. Nieznane Strony Bankowości: Posiadanie Oszczędności. 3. Imprezy: Jak obejść się Bez Nowych Strojów. 4. Zarządzanie Mężczyzną: Prace Domowe Mogą Poczekać Do Zakończenia Meczu. 5. Etykieta łazienkowa I: Mężczyzna Również Potrzebuje Miejsca w Szafce. II: Jego Maszynka do Golenia Jest Jego (lub specjalna polska wersja: Jego Maszynka do Golenia Nie Jest do Golenia Nóg). 7. Umiejętności Komunikacyjne I: Łzy - Ostatnia Deska Ratunku, Nie Pierwsza. II: Myślenie Przed Mówieniem. III: Osiąganie Celu Bez Brzęczenia. 10. Bezpieczne Prowadzenie Samochodu: Umiejętność, którą MOŻESZ nabyć. 11. Umiejętności Telefoniczne: Jak Odłożyć Słuchawkę. 12. Wprowadzenie do Parkowania. 13. Zaawansowane Parkowanie: Parkowanie Tyłem. 14. Zatrzymywanie Wody w organizmie: Fakt czy Tłuszcz. 15. Gotowanie I: Powrót do Bekonu, Jajek i Masła. II: Otręby i Torf Nie Służą do Konsumpcji Przez Ludzi. III: Jak Nie Narzucać Swojej Diety Innym Ludziom. 18. Komplementy: Przyjmowanie z Wdzięcznością. 19. Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego: Problem Twój... Nie Jego. 20. Taniec: Dlaczego Mężczyźni Tego Nie Lubią. 21. Strój Klasyczny: Noszenie Strojów, Które Już Masz. 22. Kurz: Nieszkodliwe Zjawisko Dostrzegane Tylko Przez Kobiety. 23. Integracja Prania: Pranie Wszystkiego Razem. 24. Olej i Paliwo: Twój Samochód Potrzebuje Obu (nie tylko odświeżaczy powietrza). 25. Pilot do TV: Tylko Dla Mężczyzn. 26. Przygotowanie do Wyjścia: Zacznij Dzień Wcześniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
no dobra to ja się może na razie pożegnam u nas ferie ale wstawać muszę jeszcze wcześniej bo zapisałam synusia na kurs pływania - niby dobrze- ale to się odbywa codziennie od 8 !!!! rano- to nie jest dobrze - jeden chdzi drugi nie , bo za mały, matkom 2 dzieci nie muszę tłumaczyć co się u mnie rano odbywa-całą procedurę przygotowawczą muszę zacząć o 6 !!!!! łoo ja nieszczęsna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mafia limes mafia ;-) a tak poważniej to jak pooglądasz inne kawałki jak udzielał wywiadów w czasie i po wyborach to całkiem stracisz orientację . Dla mnie to było tak żenujące, że musiałam to sobie dozować przez parę dni. Njpierw myślałam że to j akiś kiepski dowcip , potem jak do mnie dotarło że nie to ogarnął mnie strach : JAK TO MOŻLIWE ? ja nie wiem Limes i to właśnie jest przerażające :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
teraz to juz naprawdę muszę lecieć , muszę przechwycić syna zanim wyleci z tego basenu w kąpielówkach ;-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wpadlam(?!) tylko sie przywitac. 🖐️ U nas znowu pada snieg, abylo tak pieknie. Wiosnno wroc............................. P.S. cos wcielo ciekawego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej elzbieta, no wlasnie nie wiem co wcielo :(:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×