Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Peter Gragelmann

Polki mieszkajace na stale w Niemczech

Polecane posty

BarbaraG -- otrzymanie pozwolenia na pobyt nie jest jeszcze rownoznaczne z otrzymaniem pozwolenia na prace... Jesli dzisiaj znajde mowiace o tym przepisy przesle Ci linka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asia80 wiem o okresach przejściowych ale jeżeli dostanie pozwolenie na pobyt to jest równoznaczne z możliwością podjęcia pracy, ale oczywiście jak napisałaś to na te stanowiska pierwszeństwo mają niemcy, jeżeli zabraknie niemieckiej siły roboczej mogą zatrudnić polaków, chociaż ta praca to od szczęścia zależy, moja kuzynka już 10 lat siedzi na pozwolenie na pobyt studiuje i zmienia co chwile prace, znaczy byla oddzialową w domu starców, teraz będzie zarządzać personelem, więc warto próbować nic nie jest przesądzone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
do BARBARAG nie wiem, czy masz racje z tym pozwoleniem na prace, Polska jest w prawdzie w uni, ale niestety nie dano nam automatycznego pozwolenia na prace. sTRASZNIE MNIE TA SYTUACJA PRZYLACZA: Nie chce sie zenic, on zreszta tez nie. Poza tym, ubiegajac sie o niemieckie obywatelstwo, musialabym zruec sie polskiego, a to byloby smutne. Ach!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asia80 nie przesyłaj mi linków ja tylko pisze to co wiem na podstawie osób z mojej rodziny, być może już coś się zmieniło mnie to nie dotyczy bo mam niemieckie obywatelstwo, szkoda twojego czasu na szukanie linków, chyba że podeślij je tej zainteresowanej osobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dlaczego się zrzec? teraz nie trzeba się zrzekać ja mam dwa pl i de i nikt mi się nie kazał żadnego zrzekać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
a kiedy sie o nie ubiegalas? bo mi powiedziano ostatnio w urzedzie, ze trzeba sie zrzec...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość aga jestem
czesc wszystkim!!!!!! Wlasnie znalazlam to firum(super0 i mam nadzieje ,ze znajde super znajomych. Mieszkam sobie od 2 lat w maisteczku pod frankfurtrm nad menem,ale przktycznie nie mam zadnych znajomych,beznadzieja. ... I mam nadzieje,ze bede maogla sobie toutaj pogawozyc,hihihi Pozdrwiam wszystkie Forumowiczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
czesc Aga, jak dlugo mieszkasz juz tam i co porabiasz? Ja tez nie mam duzo znajomych, nietety :( glownie znajomi mojego chlopaka co mnie dobija, bo w Polsce mialam mnostwo ludzi do pogadania, tutaj idzie troche trzudniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia1234 ja dostałam obywatelstwo jakieś 5 miesięcy temy, a ostatnio czytałam w prasie że właśnie kiedyś trzebabyło się zrzekać tak jak np. moja babcia która wyjechała w latach 90, teraz podobno polacy mogą mieć dwa obywatelstwa. popytaj, poczytaj na stronach ambasad, ministerstw może coś wyczytasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
Dzieki BARBARAG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarbaraG -- ja z kolei znam temat niejako z \"autopsji\":D. W zasadzie nie ma juz pozwolenia na pobyt \"jako takiego\" - tak jak to bylo w latach poprzednich. Jako obywatel Unii masz mozliwosc (z pewnymi ograniczeniami) osiedlania sie we wszystkich krajach Unii... Z praca jest \"o niebo\" trudniej. Kaska12345 -- od kiedy Polska jest w Unii nie musisz zrzekac sie polskiego obywatelstwa przyjmujac niemieckie - mozesz zachowac oba. Pisaly o tym juz dziewczyny gdzies na topiku:D:D:D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
a wiecie jak dlugo nalezy mieszkac w niemczech zeby moc sie ubiegac o obywatelstwo niemieckie. I drugie pytanie, do jakiego urzedu powinnam sie zglosic, aby uzyskac informacje o obywatelstwie? dziekuje Wam za pomoc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hessen
ja mieszkam tu 6 lat mam obywatelswo niemieckie i polskie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia12345 ja dokładnie nie wiem bo nie jestem ekspertem ale słyszałam że jak dostaniesz pozwolenie na pobyt i sie osiedlisz to po 5 latach możesz dostać obywatelstwo, a jak wyjdziesz za niemca to po 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość III zgadzam sie z BSIA G

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość III zgadzam sie z BSIA G
po 5 latach obywatelstwo ,a jak bedziesz zona Niemca to po 3 latach mozesz sie ubiegac o obywatelstwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hessen
a tak wogole to czymu wy jeszcze nie spicie co haha zartuje :-) widze ze kobiety w de kompy opanowaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
no to i tak za pozno, bo za rok koncze studia, wiec nie bede miala juz statusu studenta, ktory umozliwia mi tu podjecie legalnej pracy...a poza tym za 5 lat konczy sie okres w ktorym czlonkowie nowych krajow eu maja ograniczony dostep do rynkow pracy...wiec po co mi wtedy to obywatelstwo..co ja mam robic!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kaska12345
Dziekuje Asiu 80, juz to wczesniej przeczytalam..i nie wiele pomoglo. Zmieniajac temat. Dzis rodzce wyslali mi paczke autobusem i o 1 w nocy musze wyjechac na dworzec zeby odebra pysznosci z Polski:):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasiu 12345 -- nie mam pojecia jak Ci pomoc:D... O obywatelstwie - a konkretniej o jego nabywaniu - dziewczyny tutaj juz pisaly... Jezeli nie chcesz brac slubu z Twoim chlopakiem (co dowodzi, ze rozsadna kobietka jestes:D) i nie masz zadnych niemieckich przodkow musialabys przepracowac w BRD 8 lat, zeby uzyskac obywatelstwo (chodzi tu o oplacanie skladek itd.)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasia12345 -- znalazlam:D:D wreszcie: \"2. Prawo do otrzymania obywatelstwa po 8 latach pobytu Dotychczas mieli cudzoziemcy, którzy nie wychowali się w Niemczech, prawo do otrzymania obywatelstwa dopiero po 15 latach legalnego pobytu. Teraz ma prawo do otrzymania obywatelstwa ten, kto złoży odpowiedni wniosek i: przebywa legalnie od ośmiu lat w Niemczech kto uznaje podstawowy demokratyczny porządek i niemiecką konstytucję i nie uprawia przeciw niej działalności jest w posiadaniu uprawnienia na pobyt (Aufenthaltsberechtigung) lub pozwolenia na pobyt (Aufenthaltserlaubnis) j est w stanie zapewnić środki utrzymania sobie i członkom swojej rodziny bez korzystania z pomocy socjalnej lub zasiłku dla bezrobotnych (Arbeitslosenhilfe). To nie dotyczy młodzieży do 23 roku życia. Również to nie dotyczy w przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub socjalnej z powodów niezawinionych przez daną osobę - np. bezpodstawnego wymówienia umowy o pracę kto zrzeka się bądź traci swoje dotychczasowe obywatelstwo (możliwe wyjątki - patrz niżej) kto (z wyjątkiem drobnych przekroczeń) nie był karany kto wykazuje dostateczną znajomość języka niemieckiego Małżonek i niepełnoletnie dzieci mogą otrzymać równocześnie obywatelstwo, nawet jeśli ich okres pobytu w Niemczech nie przekroczył jeszcze ośmiu lat. Nabycie obywatelstwa od stycznia 2000 roku kosztuje 500 DM, dla niepełnoletnich dzieci, które równocześnie je otrzymują - 100 \" Pochodzi ze strony http://www.ipn.de/~polsorat/noweoby.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
to chyba jakaś nieaktualna strona jest, kiedy ją auktualizowano? jeżeli tam ceny podają w markach a dawno już may euro w niemczech,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
te przepisy się zmieniają z miesiąca na miesiąc a tam pisze o prawach z 2000 roku czyli 6 lat temu, najlepiej się informować w ambasadach lub w polskim konsulacie we wrocławiu polecam bardzo mili pracownicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do barbaryg
jak dlugo czekalas na przyznanie obywatelstwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia12345 wypowiedz konsula czytaj Jakie zmiany dotyczą Polaków szukających pracy w Niemczech? Przed 1 maja osoba poszukująca pracy w Niemczech nie mogła wjechać do tego kraju, jeśli nie spełniała pewnych warunków prawnych. Musiała posiadać pozwolenie na pracę, lub umowę o pracę, wystawioną przez pracodawcę niemieckiego. Wizę pobytową obywatel Polski uzyskiwał w oparciu o kopię takiej właśnie umowy o pracę. Od 1 maja nie ma już żadnego postępowania wizowego, bo nie ma wiz. Obywatel Polski może wjechać w dowolnym celu do Niemiec, mając przy sobie jedynie dowód osobisty lub paszport. Ma 3 miesiące na szukanie swojej szansy w Niemczech – studiów, pracy. Jeśli jego pobyt przedłuży się ponad 3 miesiące, ma on obowiązek wystąpić o prawo pobytu w Niemczech. Wniosek może złożyć w Bürgeramt lub w Ausländerbehörde. Niemcy poszli nam na rękę jeśli chodzi o osoby, które uzyskały wstępną aprobatę podjęcia pracy, np. Arbeitserlaubnis, bądź zatrudniają się w sektorze, w którym nie jest wymagane pozwolenie na pracę, tj. gdy sama umowa o pracę z niemieckim pracodawcą jest podstawą prawną Takie osoby mogą w chwili zameldowania się w Meldestelle, złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Po potwierdzeniu tego wniosku, Polak może już legalnie podjąć pracę. Pozwolenia na pracę strona niemiecka utrzymała w branży budowlanej i jej pokrewnych. Czy liberalizacja, o której mowa wpłynie jakoś na badanie rynku pracy przez Arbeitsamt? Jak traktowane będą zawody typu prawnik, lekarz, architekt? Niemieckie prawo wymienia około 140 dziedzin, które wymagają nostryfikacji posiadanych uprawnień bądź wykształcenia. Są to zawody techniczne jak np.: mechanik, spawacz, jak i inne zawody – pielęgniarki, lekarze, aptekarze. Polski prawnik nie może podjąć pracy w Niemczech bez uprzedniego dopuszczenia tu do wykonywania zawodu. Pierwszym krokiem dla zawodów regulowanych jest generalne dopuszczenie do ich wykonywania. Potem pozostaje już tylko znalezienie pracy, bo może zdarzyć się i tak, że adwokat nie wykonuje swojego zawodu z powodu nie znalezienia pracy. W praktyce wygląda to tak, że polski lekarz musi przedłożyć w Niemczech, wydany w Polsce dokument potwierdzający, że wykonywał on swój zawód w okresie przynajmniej ostatnich trzech lat. O ile prawo pracy czy pobytu nie stwarza już przeszkód, o tyle problemy mogą się pojawić, jeśli chodzi o uznawalność kwalifikacji. Ważne jest też rozróżnienie między pracobiorcami a osobą, która samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. Osoby z tej drugiej grupy mogą praktycznie bez żadnych ograniczeń wykonywać swój zawód i świadczyć usługi. Warto mieć jednak przy sobie zaświadczenie z Arbeitsagentur, że niepotrzebne jest zezwolenie, na wypadek, gdyby ktoś siłą nawyku próbował to zakwestionować. Jest to duża szansa dla usługodawców różnych sektorów, zwłaszcza tych zamieszkujących regiony przygraniczne. Mogą oni codziennie wyruszać do Niemiec i świadczyć swoje usługi praktycznie bez żadnych ograniczeń. Warto też zwrócić uwagę na ubezpieczenie zdrowotne członków rodzin pracowników -obywateli EU. Jeżeli obywatel polski jest legalnie zatrudniony w Niemczech, i pracodawca opłaca za niego składkę ubezpieczeniową, to automatycznie ubezpieczenie takie obejmuje członków rodziny pracownika zamieszkałych w Polsce. Ciąg dalszy rozmowy w następnym numerze. Czy trzymiesięczny pobyt „w poszukiwaniu swojej szansy\" w Niemczech można jakoś przedłużyć, na przykład jadąc na jeden dzień do Polski? Obecnie mamy zagwarantowaną swobodę przepływu osób (tzw. Freizügigkeit). Jest ona ograniczona w stosunku do polskich pracowników w Niemczech, tym niemniej można przyjechać na trzy miesiące i ten trzymiesięczny limit nie jest tak surowo przestrzegany. Różnica polega na tym, że po 3 miesiącach mamy obowiązek (ale już tu w Niemczech) złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt w konkretnym celu. Oczywiście wniosek musi być uzasadniony. Jeśli podczas tych trzech miesięcy nie powstanie prawo pobytu, to trzeba wrócić do Polski i ( tak samo jak przed wstąpieniem do Unii) powrócić po 90 dniach. Dodam, że nikt nie ma prawa pytać na granicy obywatela polskiego, w jakim celu jedzie i czy posiada przy sobie odpowiednią sumę pieniędzy. Od 1 maja obywatele polscy nie podlegają ustawie o cudzoziemcach, ale, jako obywateli Unii, obowiązuje nas ustawa o prawie pobytu (Aufenthaltsgesetz). Oznacza to, że nie ma możliwości prawnej wydalenia czy deportowania obywatela polskiego z Niemiec, chyba że w sposób rażący lub gwałtowny naruszył on bezpieczeństwo państwa lub społeczeństwa. Władze niemieckie de facto skasowały z pamięci komputerów jak i z narodowego banku danych cudzoziemców, wszystkich obywateli polskich, którzy w minionym okresie byli wydaleni z Niemiec, z przyczyn bagatelnych, na przykład nielegalnej pracy. Tak więc obawa, że takie osoby nadal nie będą mogły wjechać do Niemiec jest bezpodstawna. Wyjątek stanowią przestępstwa ciężkie. W Berlinie jest 300 takich przypadków ( nie tylko obywateli polskich, ale wszystkich krajów które w maju przystąpiły do Unii), gdzie ten zakaz wjazdu został utrzymany. Jeżeli zdarzy się naszemu obywatelowi, że zostanie przyłapany na pracy nielegalnej, to zostanie on potraktowany jak obywatel niemiecki w analogicznym przypadku, najczęściej karą pieniężną, która dotyka przede wszystkim pracodawcę. Pracownik musi zapłacić karę, jednak nie istnieje podstawa do wydalenia. Doradzałbym przed wyjazdem do Niemiec upewnić się (jeśli miało się w przeszłości konflikt z prawem na terenie Niemiec) za pośrednictwem polskich urzędów konsularnych, czy na granicy nie czekają na nas jakieś niespodzianki. Może się zdarzyć, że jest nakaz zatrzymania na granicy za niezapłacone kary pieniężne. Jeżeli jest konieczność zapłacenia kary, należy dowiedzieć się o numer konta bankowego właściwego organu niemieckiego i dokonać wpłaty na nie. Na granicy nie ma możliwości zapłacenia takiej kary (po prostu nie ma tam kas). Co więcej, może się zdarzyć, że pomimo zapłacenia kary, nakaz zatrzymania nie zniknie przez jakiś czas z rejestrów służb granicznych. Niestety, w takiej sytuacji nawet dowód dokonania wpłaty nie uratuje takiej osoby przed zatrzymaniem do zakończenia postępowania wyjaśniającego. Takie postępowanie może trwać kilka dni, które zatrzymany musi \"odsiedzieć\". Niestety maszyna biurokracji jest dość powolna i zapłacenie kary pieniężnej nie spowoduje natychmiastowego skasowania nakazu zatrzymania. Jakie powstały nowe możliwości dla małych i średnich przedsiębiorców z pasa przygranicznego? Wstąpienie Polski do Unii to dla tych przedsiębiorców wielka szansa. W obliczu wysokiego bezrobocia w województwach zachodnich, możliwość legalnego świadczenia usług, tu w Berlinie, oznacza dla wielu poprawienie warunków życiowych. Przedsiębiorcy dostają od ręki prawo pobytu i nie jest potrzebne pozwolenie na pracę. Czym różni się dotychczasowe prawo pobytu krajowe, tj. niemieckie od tzw. europejskiego? W Niemczech funkcjonują dwa tytuły prawa pobytu. Jest to tzw. unbefristete Aufenhaltserlaubnis, które posiada większość mieszkających w Niemczech na stałe Polaków, oraz nowa katergoria, Aufenthaltserlaubnis/EU. Można zamienić Aufenhaltserlaubnis na AE/EU, ale doradzamy ostrożność - narodowe Aufenhaltserlaubnis jest powiązane automatycznie z prawem wykonywania pracy, natomiast przy AE/EU, trzeba uzyskać prawo do wykonywania pracy. Obywatel polski ma prawo wyboru. Może się okazać, że lepiej pozostać przy pozwoleniu \"narodowym\". I jeszcze jedna ważna kwestia: od 1 maja obywatele polscy starający się o obywatelstwo niemieckie nie muszą zrzekać się obywatelstwa polskiego. Wcześniej było to konieczne, teraz , na zasadzie wzajemności, władze niemieckie dopuszczają podwójne obywatelstwo. Nie oznacza to, że państwo niemieckie wyraziło zgodę na podwójne obywatelstwo. Ono toleruje fakt posiadania innego obywatelstwa. Zasada wyłączności obywatelstwa niemieckiego (czyli traktowania osoby z innymi obywatelstwami oprócz niemieckiego na terenie Niemiec, zawsze jako Niemca) jest zapisana w Konstytucji. Podobna zasada funkcjonuje w Polsce. Jak ma się kwestia wynajmu mieszkań przez obywateli polskich w Niemczech w świetle możliwości trzymiesięcznego, nieskrępowanego pobytu? Obywatele polscy zawsze mogli wynajmować mieszkania. Ponieważ wynajem to umowa cywilno-prawna, nie ma na nią wpływu to czy nasz pobyt jest w Niemczech ograniczony czy nie. To wynajmujący musi przewidzieć konsekwencje wynikające z zawieranej umowy. Służby graniczne nie interesują się zawartymi przez nas umowami. Naturalnie przy wynajmie na czas dłuższy niż trzy miesiące musimy pamiętać, że czynsz za mieszkanie dalej trzeba płacić, nawet jeśli wrócilismy do kraju. Nie ma żadnych ograniczeń co do okresu wynajmowania, jeśli tylko wynajemca się zgodzi. Trzeba pamiętać, że wynajęcie mieszkania a nawet nabycie nieruchomosci, nie jest równoznaczne z nabyciem prawa pobytu w Niemczech. Ktokolwiek przyjeżdża do Niemiec, korzystając z przywileju swobodnego przepływu osób, musi pamiętać o obowiązku meldunkowym. W ciągu trzech dni (w praktyce jest tolerowane siedem dni) od daty przyjazdu należy zgłosić się do urzędu i zameldować się a przy wyjeździe wymeldować. Kto się nie wymelduje, stwarza wrażenie, że dalej przebywa na terenie Niemiec. Osoby przyjeżdżające do Niemiec w poszukiwaniu pracy na co szczególnie powinni zwrócić uwagę? Doradzamy rozpoczęcie poszukiwań już w domu. Szkoda inwestować w podróż, której wynik może być niepewny. Należy też uważać na oszustów. Pośrednicy którzy żądają opłat, z góry są podejrzani. Do zatrudnienia nie są wymagane opłaty. Najlepiej kontaktować się z odpowiednimi urzędami i przy ich pomocy szukać zatrudnienia. Poza tym dobrze jest sprawdzić, czy firma oferująca pracę naprawdę istnieje. Wystarczy zadzwonić na informację i zapytać czy pod podanym adresem mieści się dana firma. Lepiej być ostrożnym niż paść ofiarą oszustwa. W końcu podjęcie pracy w obcym kraju jest ważną decyzją. Czasem warto wydać nieco pieniędzy na sprawdzenie wiarygodności pracodawcy. Firma która posiada tylko numer telefonu komórkowego, nie stwarza podstaw do zaufania. Te rady powinny też uwzględniać polskie firmy zawierające umowy z firmami niemieckimi. Należy sprawdzić przyszłego partnera w rejestrach handlowych i za pomocą wywiadowni gospodarczej. Dziękuję ze rozmowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarbaraG -- chodzilo mi glownie o te osiem lat pracy, a nie o walute:D:D:D. Wiem, ze te konkretnie przepisy - dot. obywatelstwa - nie zmienily sie w ciagu ostatnich lat. Ale ciesze sie, ze znalazlas cos aktualniejszego... Dla Kasi12345 z pewnoscia okaze sie bardziej pomocne. Tez chetnie poczytam:D...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×