Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Podziwiam wioletta i proszę o pomoc. Wiem że pracodawca płaci pierwsze 33 dni chorobowe a póżniej zus . Jeśli wrócę po 2 miesącach do pracy i popracuję 2 miesące to czy znowu pracodawca płaci pierwsze chorobowe czy dalej zus. ? Czy dni płatne przez pracodawcę są liczone rokiem czy ciągłością chorobowego. proszę o odpowiedz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
Dziękuję!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maja76
beki.pracodawca płaci tylko raz,a jezeli bylas juz wczesniej na zwolneniu np;5 dni w tym roku to te 5 dni jest odliczane od tych 33.wówczas pracodawca płaci ci za 28 dni.mialam ten sam problem.bo zus wyplacil mi za 24 dni i nie wiedzialam dlaczego.poszlam i pani mi powiedziala ze w kwietniu bylam 9 dni na zwolnieniu ,wiec teraz pracodawca wyrownuje do 33 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zapytanko
mam pytanie. Słyszałam, że za l4 w ciąży ZUS nie płaci 100% tylko odlicza sobie jakiś procent. Czy to prawda? Mam 622 na rękę w takim razie ile dostane tego zasiłku chorobowego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
> MAJA76 DZIĘKI Ajeśli będzie nowy rok kalendarzowy to pracodawca liczy 33 dni od nowa czy rok kalendarzowy sie nie liczy tylko rok pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
> zapytanko zus chyba płaci 100 % w ciązy tylko liczą dniami i w zależności od miesiąca 30,31 dni masz więcej lub mniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam Ja mam pytanie: w zwiazku z tym , że mojej żony pracodawca chce ją zatrudnić na umowę zlecenie, to czy on bedzie za mnią płacił macierzyński????? Bardzo ważne to dla mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do bąbelka malutkiego To zależy jakie składki bedzie odprowadzal za nią do zusu.Ja byłam w podobnej sytuacji i miałam dwie umowy.Jedną stała z umowy o pracę,a drugą zlecenie.Tylko ta z umowy stałej liczyła mi się doświadczeń za L4 i potem za macierzeński.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mam bardzo ważne pytanko, może któraś z was sie orientuje. Dopuki sie ucze do 25-roku zycia jestem ubezpieczona nalegitymacji rodzinnej...niestety stało sie tak ze nie mogłam kontunułować nauki problemy z ciążą:( skreślili mnie z listy..czyli juz nie jestem ubezpieczona tak??dowiedziałam sie ze w powiatowym urzędzie pracy mnie nie zarejestrują bo jestem w ciąży i nie wiem co mam teraz zrobić ratunku!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Beki32 Te 33 dni liczy się w danym roku kalendarzowym, jeśli wrócisz w danym roku to wtedy nadal płaci ZUS. Wyjątkiem jest choroba na przełomie roku, jeśli w grudniu nabywasz prawo do zasiłku z ZUS (czyli powyżej 33 dni) i choroba trwa bez przerwy do następnego roku, to w styczniu (i dalej jeśli jest ciągłość) nadal płaci ZUS. Zapytanko Tak mniej więcej z grubsza to 100% - podatek, czyli podobnie jak normalnie weźmiesz. Chodzi o to, że jeśli należy Ci się już zasiłek (czyli powyżej tych 33 dni) to wtedy nie odlicza Ci się kosztów uzyskania przychodu (koszty należą się jak się pracuje i w czasie wynagrodzenia 33 dni), czyli trochę większy jest podatek. Zgadza się Beki, zasiłki liczone są dniami tzn przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 m-cy, z tego 1/30 to zasiłek za 1 dzień. Sępie nr 100, jak masz pytanko to wal, chetnie Ci odpowiem Bombelek mały Przede wszystkim na umowie zlecenie nie chroni pracującego Kodeks Pracy, a to w przypadku wszelkich spraw związanych z macierzyństwem bardzo dużo. A co do macierzyńskiego to sprawa jest bardziej skomplikowana: umowa-zlecenie podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ubezpieczenie to odpowiada za wypłatę macierzyńskiego (chorobowego też). W związku z tym, że to ubezpieczenie jest dobrowolne zasiłek należy się po 6 m-cach tego ubezpieczenia. Jeśli warunki te (tzn opłacanie składki i 6 m-cy) są spełnione – macierzyński się należy. Sylusiu O to chodzi, że ubezpieczenie zdrowotne, a raczej informacja o nim jest traktowana troche po macoszemu, ZUS umywa ręce a z NFZ chyba nie ma w internecie wytycznych co do szczegółów. Najprawdopodobniej jesteś na czyimś utrzymaniu, domyślam się, należy Ci się ubezpieczenie zdrowotne z tytułu „być członkiem rodziny, pozostawać na utrzymaniu osoby zatrudnionej, pobierającej rentę/emeryturę” Pozdrawiam Was serdecznie, życzę pomyslnego rozwiązania spraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teraz ja opiszę swoją sytuację i bardzo proszę o porade i odpowiedź :) Od marca jestem w ciązy (termin mam na za 2 dni :), Chodziłam do pracy do poczatku 9-go miesiąca. Moja stawka na umowie wynosi 900 zł brutto ( od września szef podniosł mi stawkę na umowie i jestem ciekawa czy po powrocie z macierzynskiego będzie to uwzględniane) Wiadomo że liczy się średnia płaca z ostatnich 12-tu miesięcy (ale czy to, ze w listopadzie poszłam na L4 jakoś nie redukuje tego) Bardzo chaotycznie to przedstawiłam, ale ciężko mi to inaczej wytłumaczyć. może latwiej będzie tak: Kwoty na umowie brutto: styczeń - sierpień - 900 zł wrzesień - listopad - 1400 zł grudzień - planowany poród grudzień-marzec - średnia z ostatnich 12 miesiecy - zasiłek macierzyński kwiecień - ............... - L4? Ile? czy liczy sie to, że przez ostatnie pól roku była podniesiona kwota na umowie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej :) Super ze jest ktos kto moze nam pomoc :) Moje pytanie dotyczy skladek jakie pracodawca musi oplacic, kiedy jestem na L4. Czy moglabys mi powiedzec ile to jest mniej wiecej (procentowo) Na umowie mam kwote 984zł. I mam jeszcze jedno pytanie - na urlopie wychowawczym pracodawca placoi za mnie jakies skladki czy jest z tego zwolniony. bylabym ogromnie wdzieczna. :) 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do Edytki: W zasiłku macierzyńskim bierze się pod uwagę średnią z 12 m-cy, niestety dla Ciebie niekorzystnie. Jeśli chodzi o pensję po powrocie do pracy – powinna być zwiększona stawka. Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży liczy się ze średniej z 12 m-cy, do macierzyńskiego nie bierze się tej poprzedniej średniej (za zwolnienie chorobowe), ale liczy się od nowa czyli za m-ce 12-2004 do 11-2005. Za miesiąc zawierający nieobecność (np choroba) w ilości mniejszej niż połowa wymaganego do przepracowania czasu wynagrodzenie jest dopełniane (zwolnienia nie liczy się od średniej zwolnienia, ale poprzez podzielenie kwoty wynagrodzenia przez dni przepracowane i pomnożenie przez wymagane do przepracowania) Też Ci zawile odpowiadam, jak coś będzie niejasne daj znać, zasiłki niestety są troche takie pobabrane. Do Efciak W czasie zwolnienia lekarskiego pracodawca w zasadzie nie odprowadza za Ciebie składek (czyli jest to dla Ciebie okres bezskładkowy w sensie przyszłej emerytury), wyjątkiem jest ubezpieczenie zdrowotne w czasie tych 33 dni płatnych przez pracodawcę, ale ubezpieczenie to jest z kwoty podatku, także jakby nie jest jakimś dodatkowym obciążeniem w kosztach pracodawcy. W czasie wychowawczego natomiast pracodawca nic za Ciebie nie płaci ze swojej kasy, jedynie składa odpowiednie deklaracje (!!!!!!! Twoim obowiązkiem jest poinformować pracodawcę, że nie masz innego tytułu ubezpieczenia i żeby składał te deklaracje), kwotę składki finansuje budżet państwa, podstawa tej składki to chyba 400 czy 420zł Pozdrawiam Was serdecznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam ponownie! To bardzo dobrze, że pomagasz i radzisz kobietom. Urlop macierzyński jest oczywiście kobietom niezbędny. Komfortową sytuacją były kiedyś 3 letnie urlopy wychowawcze. Tylko teraz czasy się zmieniły i tak jest w moim przypadku. Pracuję w 2 szkołach i chociaż wynagrodzenie jest poniżej średniej krajowej to druga praca na godzinach jest dla mnie niezbędnym zastrzykiem gotówki. Wp[rawdzie szukałam pomocy na podanej przez Ciebie stronie ZUS ale tam nie ma informacji wprost a ja musze to wiedzieć. Podają, że urlop macierzyński to prawo, przywilej kobiety. A ja chcę z tego prawa, przywileju w jednym miejscu pracy zrezygnować?! (to zaledwie parę godzin). Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne mamy! Gocha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
A na jakiej podstawie tam pracujesz: umowa o pracę, zlecenie, o dzieło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W tej szkole gdzie chcę pracować po urodzeniu dziecka (lipiec2006) pracuję na umowę o pracę , które trwa do 31 sierpnia 2006 r. W szkole gdzie chcę wziąć urlop macierzyński pracuję na umowę na czas nieokreślony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Wg mnie w przypadku umowy o pracę nie można z macierzynskiego ot tak zrezygnować, tym bardziej że np jest art182 Kodeksu Pracy, który mówi, że w przypadku, gdy matka odda dziecko w celu przysposobienia to urlop musi wynosić nie mniej niż 8 tygodni. Jedyną opcję jaka mi się nasuwa to iść za macierzyński z obu tytułów, a potem podpisać umowę zlecenie, dzieło z jednym z pracodawców, taka opcja istnieje i nie powoduje zawieszenia zasiłku macierzyńskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Macierzyński jest traktowany jako czas na odzyskanie pełni zdrowia po ciąży i porodzie, coś podobnego do choroby. Mam pytanie do Ciebie, czy to jest Twoja pierwsza ciąża?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tzn, że będąc na macierzyńskim w obu szkołach mogę pracować na umowę zlecenie w jednej z nich i być tam jednocześnie na urlopie macierzńskim?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Olilla
Cześć Wioletta. Mam pytanie jeżeli pracownik od sierpnia ma zmienioną umowę o pracę z całego etatu na pół i przysługiwało mu 26 dni i przed zmianą umowy był na urlopie i wykorzystał z tego parę dni to jak mam mu obliczyć ile po zmianie umowy na pół etatu przysługuje mu urlopu? Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie, to jest moja druga ciąża. Rozumiem że to powrót do pełnej sprawności i opieka nad dzieckiem. Ale w tej szkole gdzie chcę pracować podczas macierzyńskiego to są raptem 2 dniu w tygodniu po 4 godz. I nie mogę sobie pozwolić na zerwanie kontaku. Nie utrzymam się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do Gośki: Tak, możesz byc na macierzyńskim i jednocześnie podpisać ze swoim pracodawcą umowę cywilnoprawną. Do Olilla: wg mnie pełen etat -16 dni po 8 godzin 1/2 etatu - 6 dni = 48 godzin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję Ci bardzo! Myślę, że mój pracodawca o tym nie wie. Będę dzięki Tobie mądrzejsza. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DZIEKI ZA ODPOWIEDZ :) Tak mi sie wlasnie wydawalo, ale teraz jestem pewna :) 🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AANNNKA
Czesc dziewczyny . Ja rowniez mam pytanko odnosie dodatku dla matek samotnie wychowujacych dzieci. Jestem wdowa mam 15 letniego syn . Dostajemy rente rodzinna czy nalezy mi sie dodatek dla matek samotnie wychowujacych . Jesli mozeci to odpowiedzcie i na to pytanie i jakie powinnam spelniac kryteria

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
do Annnnki: Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka 400 zł istniał do 31-08-2005, w tej chwili jest o podobnej nazwie ale wynosi 170zł. Warunki: -dochodowy - granica 504zł na osobę, jak dziecko niepełnosprawne więcej -wniosek o rodzinny z zaznaczeniem tego dodatku - akt zgonu męża -dowód osobisty -akt urodzenia dziecka Zasiłek ten wypłacany jest przez gminy Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
A wiecie co Wam powiem ciekawego, na stronach ZUS-u wykasowali część dodatków do rodzinnego, a w zasadzie zasady ich przyznawania, trochę wredne z ich stony, bo wcześniej było wszytsko i to świetnie napisane, wytłuszczone, podkreślone itd - teraz zostawili opisy tylko do tych dodatków, które wypłacają pracodawcy. Strasznie wredne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ciag dalszy pytania
to pytanie bylo juz na kafe ale moze tutaj uzyskam konkretna odpowiedz bo tam byly sprzeczne odpowiedzi, jak to jest? czy majac licencjata liczy mi sie juz 8 lat pracy czy jednak mniej? bo u mnie w pracy twierdza ze musze miec mgr? ktory z nizej wymnienionych czasow pracy liczy mi sie jesli mam licencjata? DO OKRESU PRACY WLICZA SIĘ NASTEPUJACE OKRESY UKOŃCZONEJ NAUKI: - w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata - w średniej szkole zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat - w średniej szkole zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat - w średniej szkole ogólnokształcącej – 4 lata - w szkole policealnej – 6 lat - w szkole wyższej – 8 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Wioletta mam takie pytanko. Pracuję obecnie na umowę o pracę ale sęk w tym że jest to umowa na zastępstwo. Termin porodu mam na koniec Lipca 2006 a umowa kończy mi się w grudniu. Jestem tez ubezpieczona w krusie gdyż mam po ojcu ziemię i do ukończenia 26 lat dostawałam od nich rente rodzinną. Teraz jestem tam ubezpieczona dlatego że zapłaciłam w marcu za cały rok składkę, wtedy niepracowałam. Mój pracodawca podpisał ze mną 3 miesięczną umowę próbną a teraz umowę na zastępstwo do końca grudnia. Uff ale się napociłam ale tak to miej więcej wygląda, a teraz pytania mnie nurtujęce : 1. Czy powinnam i jaką umowę podpisać z pracodawcą po zakończeniu tej chodzi mi oto czy muszę mu powiedzieć że jestem w ciąży i czy korzystne jest dla mnie podpisywanie umowy na zastępstwo. 2. Czy fakt że jestem ubezpieczona w krus i w zus jednocześnie ma jakieś znaczenie przy wielkości zasiłków dodatków itd. 3. Ojciec dziecka niejest (jeszcze) i w chwili urodzenia dziecka niebędzie jeszcze moim mężem, więc czy jego zarobki będą też brane pod uwagę. Z góry dzięki :)))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszce dodam że pracodawca jest ze mnie zadowolony i mam prawie 100% pewność że zechce ze mną podpisać nową umowę. I jeszcze jedno pytanie czy powinnam opłacić składkę krus na następny rok. Niby niemuszę ale czy może to mi się w jakiś sposób opłacać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×