Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

M_O

KADRY, PŁACE, ZASIŁKI - CHĘTNIE POMOGĘ

Polecane posty

nowa pytajaca umowa rozwiąze sie z dniem porodu. Zasilek macierzynski bedzie wyplacal Ci zus. Pozniej jesli nie pojdziesz do pracy powinnas sie zarejestrowac w UP. Co do decyzji czy zostanie ci przyznany i w jakiej wysokosci odsylam Cie do UP niestety. Ja pomagam z zakresu zasilkow ze strony zus lub pracodawcy. Zasilek dla bezrobotnych to juz niestety nie moja dzialka i nie chce wprowadzic w blad. domimami Twoje pytanie naprawde to spedza sen z powiek wielu prawnikom :) a i samemu zusowi :) Postaram sie po czesci odpowiedziec. Przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) – które regulują obowiązek ubezpieczeń społecznych – stanowią, że za pracownika, w rozumieniu tej ustawy, uważa się m.in. osobę wykonującą pracę na podstawie: – umowy agencyjnej, – umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo – umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Obowiązek opłacania składek w takiej sytuacji jest niezależny od wysokości przychodu osiąganego ze stosunku pracy. Z Twojego pytania nie wynika jakiego rodzaju jest to umowa.Wiadomo natomiast, że jej przedmiotem jest przeniesienie praw autorskich. Przyjmując zatem, że zawierane umowy są umowami o dzieło lub umowami zlecenia (czy też innymi umowami cywilnoprawnymi, do których mają zastosowanie przepisy o umowach zlecenia), należy stwierdzić, że od kwot uzyskiwanych z tych tytułów należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne.Kwoty z tytułu przeniesienia praw autorskich mogą być jednak wypłacane w wyniku zawarcia umowy licencyjnej, o której mowa w przepisach ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.). Co do zasady, należy przez to rozumieć umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowę o korzystanie z utworu już istniejącego. Umowa o dzieło (również zlecenia) może być natomiast zawarta na wykonanie pewnych czynności. Jeśli więc zawarto umowę licencyjną, to rzeczywiście nie istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak uwazam, ze powinnas zwrocic sie z pisemnym zapytaniem do Twojego oddzialu zus, aby pozniej nie miec nieprzyjemnosci. Czytalam artykul o problemach wykladowcow jednego z uniwerytetu z tego tytulu. Gdyz nie odprowadzano skladek od tego rodzaju umow - zus bowiem przyjal ze nie jest to umowa licencyjna a umowa zlecenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M_O - dziękuję za błyskawiczną odpowiedź!!!:) Na wszelki wypadek zrobię tak, jak piszesz i zwrócę się z takim zapytaniem do ZUS. Nie jest to z pewnością umowa o dzieło, ani tym bardziej zlecenie. W tytule widnieje: ”umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych”. W rozliczeniu PIT, które już od kilku lat otrzymuję od tego pracodawcy, nie widnieją żadne składki. Wszędzie jak wół: 0.00 zł:) Na wszelki wypadek jednak złożę takie pisemko, żeby była podkładka, pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
domimami jest to umowa o przeniesienie praw ale moze miec znamiona umowy zlecenie. I wtedy zus sie dopatruje oskladkowania :) Naprawde ten temat jest roznie ineterpretowany. A jak masz za 5 lat placic cos wstecz z odsetkami to jest pozbawione sensu. dolacz do tego pisma wzor twojej umowy aby zus mial pelen obraz. i wtedy masz ich stanowisko czarno na bialym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość upppppppppppppp
up

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość zasiłek macierzynski
Jestem na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko, teraz jestem w drugiej ciąży, wiem ze przysługuje mi zasiłek macierzyński po urodzeniu drugiego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego. Kiedy, jakie i gdzie dokumenty powinnam złożyć? Czy ten zasiłek to to samo, co urlop macierzyński, tzn tyle samo trwa i jego wysokość jest taka sama?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość micia9
witam Mam pytanko i prosbę, może ktoś mi pomoże...otóż jestem w tej chwili w ciąży w 2 miesiącu, i mam pytanie odnosnie zasiłku chorobowego w ciąży. Moja sytauacja jest taka, ze cały poprzedni rok 2008 byłam na 1/8 etatu, a teraz od lutego jestem na całym etacie, czy ktos moze mi powiedziec jaka bedzie wysokosc mojego zasiłku,bo każdy mówi cos innego, jedni ze 100% wynagrodzenia, a drudzy, ze bedzie brany pod uwage zeszły rok, i zasiłek wyniesie ok.200zł, takze jakby mógł mi ktoś pomóc, to byłabym wdzieczna Z góry dziekuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam przebywałem 180 dni na L4 ile musze przepracować aby ponownie udać sie na zwolnienie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry. Pracuję w szkole jako nauczyciel. Mam umowę na zastępstwo do końca sierpnia br. Obecnie jestem w 5 miesiącu ciąży. Poród wyznaczono na koniec lipca. W zawiązku z tym mam kilka pytań: 1. Jeżeli pójdę na L4 zaraz po zakończeniu roku szkolnego, to czy po wygaśnięciu umowy dostanę ekwiwalent za niewykorzystany urlop? 2. Rozumiem, że w sierpniu będzie mi się należał urlop macierzyński płacony przez szkołę? 3. Gdy umowa wygaśnie z dniem 31.08.2009, to zasiłek macierzyński zacznie mi wypłacać ZUS? Czy szkoła załatwi związane z tym formalności, czy muszę sama coś zanosić do ZUSu? 4. Gdybym musiała iść na dłuższe zwolnienie przed końcem roku, to dyrektorka może mnie zwolnić z pracy z dnia na dzień? Wtedy zostałabym bez prawa do zasiłku macierzyńskiego? Pytam, bo mam podejrzenie łożyska przodującego i lekarz już coś przebąkuje o L4 i leżeniu w łóżku. Bardzo dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micia9 jezeli ulega zmianie wymiar czasu pracy to jako podstawe do zasilku chorobowego a tym samym macierzynskiego brana jest podstawa z nowej umowy. Wiec bedzie brana ta kwota ktora masz na umowie z lutego 2009. adam80 czy po tych 180 dniach byles zdolny do pracy? masz zasw dopuszczajace do pracy? Jesli przed uplywem 60 dni zachorujesz na inna chorobe niz tamta wowczas mozesz odrazu isc na chorobowe. Jesli choroba bylaby ta sama to dopiero po 60 dniach mozesz platnie chorowac. brie 1. zawsze przy rozwiazaniu umowy pracodawca musi wyplacic ekwiwalent jesli nie wykorzystalas urlopu 2. tak 3. wyplate macierzynskiego przejmie na siebie zus. Wszystko powinna zalatwic szkola ale lepiej upewnik sie czy przekazali wszystkie dokumenty do zus 4.na L4 nie ma mozliwosci zwolnienia ciezarnej. Chyba, że jest likwidacja lub upadlosc pracodawcy lub zwolnienie dyscyplinarne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do brie
z tym zasiłek macierzyńskim to sie upewnij, bowiem to jest umowa na zastępstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brie Jak na mnie: kiedy urodzisz - bedziesz miala jeszcze statut pracownika wiec przyslguje ci macierzynski. I na macierzynskim umowa ulegnie rozwiazaniu - wiec jak na mnie wyplate przejmie zus. Inna sytuacja bylaby gdyby umowa konczyla ci sie przed porodem. Wtedy umowy na zastepstwo nie ulegaja przedluzeniu do dnia porodu i wtedy nie przyslugiwalby ci macierzynski. Ale mozesz sie jeszcze upewnic w zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agutka mała
Witam:) Mam pytanie: Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarcza moge liczyć na jakieś zasiłki macierzyńskie lub wychowawcze do Państwa? Z góry dziekuję za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wychowacze nie bo to tylko przywlej pracownikow. macierzynski tak - jesli jestes zgloszona do ubezpieczen z tyt dzialalnosci i oplacasz je terminowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość uioko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość micia9
Bardzo dziekuję za odp;) ulzylo mi...dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Mamaaaa mi
Mam pytanie odnosnie zasilku wychowawczego.Jestem samotna matka.Obecnie przebywam na zasilku macierzynskim.Po jego zakonczeniu chcialabym isc na zasilek wychowawczy.Jaki warunki musze spelniac aby otrzymac ten zasilek ale płatny.Dodam ze sama wychowuje dziecko.Czy w takim przypadku musze miec zaswiadczenie o dochodzie ojca dziecka i czy moje dochody tez sie wlicza.???????????????Prosze o odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna__owca
Witam, mam takie pytanie: pracuję w budżetówce, w grudniu 2007 poszłam na L-4 z powodu zagrożonej ciąży, chorobowe miałam do lipca 2008, w styczniu 2008 koleżanki dostały podwyżkę (podwyżka obligatoryjna), którą faktycznie wypłacono w kwietniu ze spłatą od stycznia, a ja jako ze byłam na L-4 to pensje płacił mi Zus i nie interesowało Zusu to, że były jakieś podwyżki. Za 3 tygodnie wracam do pracy. Czy po powrocie pracodawca ma obowiązek wypłacenia mi tych pieniędzy, których nie dostałam będąc na L-4 a potem na macierzyńskim? Podwyżka to było jakieś 200 zł miesięcznie, więc trochę uzbierałoby się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M_O czesc, tAK PO 180 DNIACH DOSTAŁEM ZDOLNOŚĆ DO PRACY I OBECNIE PRACUJE DRUGI MIESIAC LECZ KOLANO NADAL SZWANKUJE WIEC ROZWARZAM KOLEJNE L4 DLATEGO PYTAM ILE MUSZE PRZEPRACOWAĆ ( MIAŁEM WYPADEK W PRACY)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M_O jeszcze jedno , aby zwolnienie ponownie było 100% płatne to jak mam to załatwic? na zwolnieniu jakaś adnotacja ze to nawrót po wypadku ? potrzebne cos z bhp ? dzieki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mamaaaa mi zasilki wychowawcze wyplacaja MOPS-y. Musisz tam dokladnie zapytac bo w zasilkach przez nie wyplacane nie orientuje sie za dobrze a nie chce wprowadzic cie w blad. czarna_owca ZUS faktycznie postapil dobrze. Dla nich wazne sa 12 ostatnich mies przed L4. Co do tej wyplaty po powrocie to nie jestem pewna. Ale budzetowki maja zupelnie inne rozwiazania niz pracodawcy niebudzetowi wiec spytaj w swoich kadrach. adam80 jezeli chcesz isc na L4 na ta sama chorobe to dopiero po 60 dniach od konca tamtego L4. Powiem Ci, ze nie mialam takiej sytuacji aby ktos ponownie szedl na L4 100 proc. Sprobuje sie dowiedziec jak to jest i dam znac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czarna__owca
M_O dziękuję bardzo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pacynka123
Cześć Proszę o wyjaśnienie pewnej sprawy: znajomym w lutym urodziło się dziecko i uważają, że należy im się podwójne becikowe, to które dostają wszyscy oraz to, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza jakiejś tam sumy (dokładnie się nie orientuję). Byłam tym zdziwiona, ponieważ oboje pracują, każdy z nich zarabia,w sumie mają jakieś 3-3,5 tys pensji, ale że to był luty i nie mieli jeszcze rozliczonych PITów za 2008 to mogli przedstawić PIT za 2007 (a wtedy pracował tylko jeden z nich i dochody były znacznie niższe). Ja urodziłam w lipcu, dochody mam podobne, członków rodziny tyle samo, ale ja dostałam tylko 1000 zł becikowego, gdzie tu sprawiedliwość? Czy nie jest to wyłudzenie becikowego? A może to nieprawda z tym PITem za 2007? Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam mam pytanie, nie wiem czy nie był już ten temat poruszany ale nie miałam czasu was przeczytać, dobrnęłam do 5 strony. Jetem w 30 tyg. ciąży, nadal pracuję, ale ostatnio dowiedziałam się że moje stanowisko pracy zostanie zlikwidowane, chciałabym zapewnić sobie jakieś środki finansowe po urlopie macierzyńskim, więc zastanawiam się jakie mam możliwości i jak długo mogę odwlekać dostanie wypowiedzenia. Ostatnio doszły mnie słuchy że przed końcem urlopu macierzyńskiego mogę złożyć w zakładzie pracy chęć skorzystania zamiast z urlopu wychow. z części etatu i jestem wtedy chroniona od zwolnienia jeszcze przez rok. Co to znaczy część etatu, czy jest gdzieś określone jaka część czy 1/2 czy 3/4 a jeśli będę chciałą wrócić na cały etat czy też jestem chroniona?? A czy pracodwca może odmówić mi tej części etatu?? Czy mogę np. wziąć najpierw zaległy urlop wypoczynkowy a dopiero później przejść na to część etatu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam chciałabym się dołączyć do zapytania ewcisko, ponieważ mam taką samą sytuację, a też słyszałam o takim rozwiązaniu sprawy zatrudnienie po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie wiem tylko jak to załatwić formalnie będę bardzo wdzięczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
znalazłam coś takiego, ale proszę o poradę jak to mzałatwić z pracodawcą Praca w zmniejszonym wymiarze zamiast wychowawczego - podlega ochronie Nowością jest także wprowadzenie ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę dla pracowników, którzy będąc uprawnieni do urlopu wychowawczego zdecydowali się jednak z niego nie korzystać, lecz wykonywać pracę w zmniejszonym wymiarze czasu pracy. Ochrona ta będzie przysługiwała pracownikowi od momentu złożenia wniosku o obniżenia wymiaru, aż do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy - nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Dotychczas taka ochrona przewidziana była tylko dla pracowników korzystających z urlopu wychowawczego. Data wprowadzenia zmian: 1 stycznia 2009 r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kkk55
M_O Pracuje w szkole. Kilka tygodni temu wezwał mnie dyrektor i powiedział,ze szkola nie dostala pieniedzy na dodatek dla mnie (35zł miesiecznie brutto). Szkola powinna przestac mi go placic od stycznia 2008, a placila. Wszystko mam w dodatku na umowie. Po tylu miesiacach kazali mi to zwracac, poniewaz organ prowadzacy dopatrzyl sie,ze mi placa za duzo o te 35zł. Poprosilam o raty, poniewaz nie stac mnie na oddanie nagle kilkuset złotych.Dostalam wszystko na papierze (ze w ratach bede oddawac ten dodatek). Bylam oczywiscie wsciekla. Czy szkola ma racje każąc mi oddawac te pieniadze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pacynka 123 to pytanie do MOPS-u gdyz oni przyznaja zasilki w tym takze dodatek za urodzenie dziecka. Jednak postaram sie to wytlumaczyc. Dodatek za urodzenie dziecka jest dodatkiem do zasilku rodzinnego. Musza wiec spelniac kryteria dochodowe a mianowicie dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 504,00 zł. Dokumntem potwierdzajacym dochod jest zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Obecny okres zasilkowy to 2008/2009. Zatem mozliwe, ze MOPS dlatego wymaga zaswiadczenia za 2007 rok. Troche to absurdalne, ale faktycznie tak moze byc. ewsicko Po urlopie macierzynskim mozesz pojsc na zalegly urlop wypoczynkowy. poza tym mozesz skorzystac z 2 dni opieki nad dzieckiem art. 188 KP. Mozesz zwrocic sie na 2 tyg przed powrotem do pracy o urlop wycowawczy lub chec powrotu do pracy na czesc etatu. Wowczas przez rok pracodawca nie moze cie zwolnic. Chyba, ze zaklad pracy zostaje likwidowany lub zachodza przeslanki do zwolnienia dyscyplinarnego art. 186 KP Musisz zwrocic sie z pisemnym wnioskiem do pracodawcy. WAZNE musisz miec staz pracy w danej firmie min. 6 mies. Kkk55 jezeli pracownikowi zostaly wyplacone nieslusznie pieniadze wowczas pracownik jest zobligowany jest zwrocic. Tutaj jest kwestia juz umowienia sie z pracodawca bo to on powinien wykazac dobra wole i zgodzic sie na uklad ratalny. Oczywiscie ty moglabys odmowic zwrotu. Wtedy pracodawca sam nie moze dokonac potracenia. Musialby wystapic do sadu o nakaz zaplaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×