Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

minidou

Polki zyjace we Francji

Polecane posty

Gość wilgotna szarlotka
To, że mnie atakują to pikuś, jestem przyzwyczajona, że dla rodaków to istna sól w oku, że ktoś ma czelność zmieniać państwo nie z powodów finansowych i do tego jeszcze stać go na kupno domu, ale ...czepiają się przeze mnie innych... jestem stara wyga a trafiło mnie Jak kogos stac na dom, to nie zebrze o informacje na kafeterii, tylko umawia sie z prawnikiem, kontaktuje sie z agencjami nieruchomosci i tak zdobywa informacje. Skoro siedzisz z bachorem w domu, to modl sie lepiej, aby malzonek nie zostawil cie dla jakiejs zgrabnej francuzki, bo ciebie sama to stac conajwyzej na bilet do paryza ryanairem:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Melduje sie :-) ... Ja nie ucieklam choc przyznaje ze tez mi sie niedobrze zrobilo :-O... Etam - dowcip trafiony w dziesiatke ! :-D Napisz, prosze, jak robilas te inhalacje... ja nie mam inhalatora :-( zreszta taki maluch i tak sobie chyba nie da takiego czegos na dziuba zalozyc ...? No dzien dzisiejszy pluczemy malej nos woda morska kilka razy dziennie... Myslaca - przeczytalam Twoj wpis z 18.25 i mi sie oczy zaszklily :-D Tez wchodze tutaj bo mi to sprawia przyjemnosc, a Ty nie pieprz glupot :-P... wiesz doskonale ze jakby nie ten, to inny pretekst do doczepienia sie tez by sie znalazl :-) Przyznam uczciwie, ze choc sama wyznaje zasade "nie dus pomaranczy, daj im zgnic" to jednak dalam sie glupio sprowokowac ... bije sie w piers :-O Ot poprostu lubie wszelkiego rodzaju dyskusje i nie zauwazylam kiedy dyskusja przerodzila sie w pyskowke i rzucanie miesem :-O... Rzeczywiscie mozna sie poczuc zniesmaczonym czytajac niektore z pomaranczowych wpisow i wcale sie nie dziwie tym co uciekly :-(... pozostaje mi tylko miec nadzieje ze kiedys wroca :-) Pisze rowniez na 2 innych topikach, ale myslalam ze bedzie milo pogadac tez z kims kto zyje na codzien tym co ja, jezdzi tym samym metrem, robi zakupy w tych samych sklepach i czyta w codziennej gazecie te same "faits divers" ... I nie pomylilam sie : bylo milo ... i mam nadzieje ze jeszcze bedzie :-) Le Titou - no wlasnie to jest takie bledne kolo z ktorym mozna sie bardzo czesto we Fr spotkac : nie masz mieszkania i adresu nie zatrudnia Cie a nie wynajmiesz mieszkania dopoki nie masz stalych dochodow... Ja mialam tez fajnie ;-) : nie dostane pozwolenia na prace dopoki nie bede miala pracodwacy a pracodawca mnie nie zatrudni i nie bedzie na mnie czekal przez kilka miesiecy jesli nie bedzie pewien ze dostane zezwolenia na prace :-O Z mieszkaniami jest tak ze ludzie czasami na poczatku mieszkaja i podaja adres u kogos, czasami wlasciciel mieszkania zgodzi sie wynajac w zamian za wyzsza kaucje... A pozwolenie na prace juz Polacy nie potrzebuja ... ale jak to wyglada praktycznie to nie wiem... pracuje sie na paszporcie !? Na dowodzie ?! Czy mimo wszystko trzeba sie pofatygowac na prefekture ...? Tyle na dzisiaj... jutro melduje sie z kawa na ktora i tak nikt nie zwraca uwagi ;-) 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Hej Rebeka 72 co ty pleciesz,ja zawsze z checiaa Twoja kawe pije:),nikt nie serwuje lepszej :) Sledze caly czas ten topik,nie wypowiadalam sie bo z lekka mnie zatkalo,jak mozna szczuc takim jadem :/ Zglaszam sie jutro na pogaduchy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rebeka - bralam gleboki talerz (upss - teraz tylko miseczki :( - wez miche do salaty - jeszcze lepiej :D ) nasyp soli zalej mocno goraca woda, Skarbusia na kolana, na glowy duzy recznik i wdychac nosem pare znad michy. Dla bezpieczenstwa trzymaj za raczki corke, zeby przez przypadek... nawet nie pisze. Ja Oli powtarzalam - zamykamy oczka, jestesmy na plazy i oddyychaaamyyyy - pomagalo. Jesli masz obawy - nie rob, nie chce zeby sie cos porobilo. Po kilku latach udalo mi sie kupic taki sprzecik do inhalacji ale moja corka do dzis woli taka zabawe w morze :) Pozwolenia nie trzeba na prace. Ja robilam wszystko "na wariata" - pierwszy adres i to do korespondencji mialam z... Tow. Przyjazni Polsko-Afrykanskiej :D Powaga!!!! Teraz przepisy sie pozmienialy i trudno mi napisac jak jest po tych zmianach. Wiem, ze nadal adres jest najwazniejszy - na jego podstawie pracodawca - lub ktos kto daje "promesse d'embauche moze wystapic do Assurance Maladie o nr securitesociale - to cos jak nasz PESEL, jesli masz ten nr i carte vitale - Francja stoi otworem. Adres jest niezbedny, zeby otworzyc konto w banku - bez nr konta niewiele zalatwisz - wszelkie abonamenty placicie przez konto. Zdobyc adres - to sztuka. Wiekszosc agencji zdziera i to zdrowo, czesto dochodza koszty sporzadzenia umowy, jakies tam dodatkowe - trzeba byc przygotowanym na czterocyfrowa impreze. No i faktycznie - zadaja stalych dochodow a w przypadku cudzoziemcow jakiegos francuskiego gwaranta Ja nie jestem az tak obeznana jak dziewczyny, bo wiele rzeczy robilam na opak i po swojemu a ze mam ogromne szczescie - wszystko sie ulozylo. Acha - wszystko zalatwialam na dowod osobisty - niektorzy traktowali to jako carte de sejour ;) - nic nie mowilam. Ale swoja droga wybieram sie po to do prefektury - mimo wszystko ulatwia zycie. A kawka Mme Rebeka zycie mi co dnia ratuje i wisnia jestem ogromna ze Ci DZIEKUJE nie powiedzialam :D Ale wiesz jak to w rodzinie ;) Widza dopiero wtedy, kiedy nie zrobione, a tak to sobie mozesz robic, robic, robic :P Moniakk - nie daj sie zaszczuc :classic_cool: z nami nie tak latwo!!! Nie ma rozy bez ognia - jak mawial... no wlasnie... KTO??? Minidou, Margot HOOOOPPP HOOOPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz Rebeka - co glupiemu po rozumie... :D Przeciez dla bezpieczenstwa przed poparzeniem mozesz w aptece kupic taki inhalatorek -nic nie nakladasz na dzioba, to dziob trzeba przysunac do otworu i wachac .... Dodawalam rowniez olejek eukaliptusowy - ulatwia oddychanie i przyjemniej sie potem spi Dobranoc wszystkim milym paniom 😴

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczyny! Rebeka,atam dziekuje wam dziewczyny za odpowiedzi! Mysle,ze z załatwieniem adresu nie powinno byc wiekszego problemu. Narazie, choc chwilami sie zalamuje a maz mnie podtrzymuje na duchu,myslę pozytywnie bo tylko przy takim mysleniu nauka jezyka bedzie wchodzic.Gdy sa jakies watpliwosci wtedy człowiek na nic ochoty nie ma :( myslaca o cieplych... kochana,dopiero teraz zajarzylam Twoj post! Gdzie Ty sie chcialas zegnac! I przez kogo, dziewczyno! Masz prawo jak kazda z nas zmienic kraj i pamietaj: ignor dla zazdrosników ;) Jutro nie wypije z wami kawki bo wyjezdzamy z rana pozałatwiac niektore sprawy,wiec trzymajcie sie i do popoludnia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Hej atam-ja tak latwo sie nie poddaje,zaszczuc sie nie dam,nie z moim charakterkiem :p Milo mi sie tu z Wami gawedzi i tyle,,,,,,,, Jezeli moge sie wypowiedziec na temat inchalicji to wlsnie od lat stosuje "zabawe w morze"i zdaje to egzamin nawet sama z tego korzystam :) Narazie spadam bo dzis walcze z oknami ,czas je odswiezyc :) 🌼 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z obietnica kawa nastol wjezdza :-) : > > > > > > ... Atam - po pierwsze dziekuje za info... bede kombinowac ;-) ... drugie przepraszam za przekrecenie Twojego nicka... spodnie do pracy by mi sie przydalo kupic i moze to dlatego :-P....? :-D "Nie ma rozy bez ognia" mi sie tylko z Bareja kojazy :-D... swietny film swoja droga. Monia - jadu Ci u nich dostatek ;-)... no ale czlowiek musie byc czyms wypelniony zeby jego zycie puste nie bylo :-D Le Titou - zalatwaiaj pomyslenie sprawy i wpadnij na poobiednia kawe:-) PS : A z ta kawa to nie przesadzajcie :-D napisalam tylko dlatego ze sie pomaranczka nawet do tego przyczepila :-D ... Zycze milego dnia... ja musze w wolnej chwili liste zakupow zrobic, bo sie po pracy wybieram... nie lubie, nie lubie ;-) ... ale niestety jak mus to mus :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Etam , Zara nie lubie... Nie przesadzaj Rebeka ;) Zawsze mi sie Polska przypomina :D Dzieki za kawke Lece po raz czwarty do ass. w tym tygodniu bez 1 papiora - przez drukarke co to wziela i .. Pewnie jutro bede musiala jeszcze raz... brrr... Nie lubie, nie lubie... :O Ale jak trza to mus :D :D :D Piatka Rebeka!!! - uwielbiam ten film a Dobrowolski jest w nim ... nie do podrobienia i tyle. Moniakk u mnie tez okna czekaja ale ja mam czas ;) Byle do wiosny!!! Miluskiego, slonecznego, usmiechnietego!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atam - poslij tego papiora to Ci go wydrukuje :-D .. a tak powaznie to wrzuc go na klucz USB i zabiez do ubezpieczalni, chyba tam jakis komputer z drukarka maja to sami sobie wydrukuja :-) Monia - sprawdz prognoze pogody :-P... jak ja umyje okna to mur-beton najdalej na nastepny dzien pada :-D Dostalam cynk ze w jednej z "naszych" knajpek dzisiaj confit de canard serwuja :-)... juz sie nie moge doczekac :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość myśląca o ciepłym klimacie
Hejka :) Od rana słoneczko pięknie świeci i od razu sięga się po okulary przeciwsłoneczne, bo razi biel po oczach... słoneczka nie ma - źle, słoneczko jest- też źle :D Obiecany link podejślę jednak dopiero po niedzieli, bo małżonek teraz dyżur odsypia, a ja wyjeżdzam. Więc mili przyjaciele fajnego weekednu życzę :) 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dla tych pan ktore chca wiedziec ile kosztuje wynajecie mieszkania stronka : http://www.locservice.fr/cote/ Wystarczy wybrac departament, miasto i typ mieszkania i wychodza ceny czynszow : minimalny, sredni i maksymalny :-) No i jest tam na tym innych kika ciekawych informacji ;-) ... Objadlam sie jak bak :-P... najchetniej bym sobie teraz drzemke zrobila :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość podczytującaaa
Gorąco pozdrawiam Polki żyjące we Francji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
U nas za oknem wiosna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Monia - u nas tez niezle :-) Okna wszystkie umyte ? Minidou - 🖐️ :-) Podczytujaca - tez pozdrawiam :-) Nie macie nawet pojecia jak mi sie nie chce na te zakupy dzisiaj jechac :-O... ale z kolei jak sobie pomysle ze mialabym sie w sobote w tym dzikim tlumie kotlowac w sklepie to mi sie slabo robi :-D. Zyczcie mi na dzisiaj powodzenia i wytrwalosci :-D Uciekam ... zycze milego wieczoru !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Hej Rebeka,niestety jeszcze jutro ponowna walka,za duzo ich mam zeby za jednym podejsciem je wypucowac :/ CO do zakupow,tez nie znosze w sobote tej przepychanki,dlatego ja wybralam piatki :) 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie powiem gdzie pojechalam bo nie bede sie wyrazac :-O... M do pracy musial jechac 😠 ... a ja musialam do szefa dzwonic i na wariata dzien urlopu brac :-O... Cos mi ostatni plany nie wychodza... No nic, przynajmnie sobie z mala w domu posiedze :-) Tyle tylko ze w lodowce echo ...dla malej mam zapas to ona nie bedzie glodowac :-P a ja... coz, moze choc pol kilo schudne albo rusze jakies konserwy co sie od miesiecy po szafkach plataja :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minidou 🖐️ Dzieki Rebeka ;) najprostsze rozwiazania jakos mi nigdy same do lba nie trafia :O A i tak musze isc jutro, bo dzis bylo zamkniete z wiadomego paryzanom powodu.. a w ogole to z tego co wyczytalam na tych zamknietych drzwiach, to Ass. bedzie w czwartki nieczynny juz zawsze... Wiecie tak sobie myslalam w pracy o tych informacjach i o tym jak latwo jest czytac i rozumiec ustawy, dekrety, kodeksy... Latwo, prawda? Jezayk prawniczy jest tak przystepny i zrozumialy ze az milo. Ciekawa jestem ilu rodakow potrafi poprawnie zinterpretowac ustawe podatkowa? A moze z naszej dzialki - prawo lokatorskie? Zapraszam wobec tego do lektury francuskich praw :P Portale internetowe podaja ogolne wiadomosci, okrojone z praktycznego zastosowania. Przeciez to logiczne, ze przepisy przepisami a zycie zyciem. Gdybym chciala postepowac zgodnie z przepisami.. do dzis nie mialabym adresu, ubezpieczenia, pracy.. Przede wszystkim moja znajomosc francuskiego jest na poziomie komunikatywnym - czytam, rozumiem co mowia ale wiele poszczegolnych slow oderwanych z kontekstu jest dla mnie kompletnie niezrozumiala. Mimo, ze znalazlam francuskich prawnikow, ktorzy pracuja dla cudzoziemcow, to i tak ich wyjasnienia niewiele mi daly - byly naszpikowane artykulami a ja potrzebowalam praktycznych wiadomosci. Teraz smiac mi sie chce jak sobie przypominam te kombinacje alpejskie jakie wyprawialam. Tak jak blondynka zapiera sie i pcha z calej sily drzwi. Ktos podchodzi i mowi - przeciez pisze, ze trzeba ciagnac.. A ona na to - Ale nie napisali w ktora strone!! Wiec zeby nie wywazac otwartych drzwi lepiej zapytac. Nie martw sie Rebeka, moj MR Bricolage przygotowal kolacje - ekhhh ekhhh... Zwykle to ja przesadzam z piment'em ale tym razem moj Majster Bieda zrobil sobie zdrowego drnka i... jadlam i plakaalm i to wcale nie ze smiechu :O Jeszcze mam ogien w gebie. Mysle, ze mu sie Mexico City marzy :P A do kiedy soldy? Bo mam ochote kolejna sobote zmarnowac? Margot, chociaz pomachaj zza ekranu ;) Trzymajcie sie cieplo - Moniakk ja myje zawodowo okna wiec w mysl powiedzenia - szewc bez butow... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kawa na stole !! Dzisiaj domowa ale za to przez samego George'a serwowana :-D Kochana ... wprawdzieJa jeszcze w pidzamie ;-) ale juz po sniadaniu (coreczka dala dzisiaj mamusi pospac do 8h00 :-) ) Nie mam zadnego pomyslu na obiad :-O... obawiam sie ze z pustego to i Salomon nie naleje... cos mi sie wydaje ze bedzie pizza :-D Zycze milego dnia !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atam - soldy jeszcze chyba 2 tygodnie... ale reki sobie uciac nie dam... A co do tego prawa... byl taki okres w moim zyciu ze namietnie czytalam wszystko co dotyczylo przepisow przejsciowych dla nowych czlonkow UE... site "legifrance.gouv" byl moja lektura rano, w poludnie i wieczorem :-O.... i nauczylam sie tych przepisow prawie na pamiec ale i tak do konca nie zrozumialam :-D Pozdrawiam !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Rebeka dziei za kawcie :) Widze ze dzisiaj spedzasz dzionek w domciu ,troszke lenistwa nikomu nie zaszodzi :) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co sie stalo,ze nic sie nie napisało i moj email sie ujawnil :( Chcialam wczensiej napisac: Czesc dziewczyny! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem co sie stalo,ze nic sie nie napisało i moj email sie ujawnil :( Chcialam wczensiej napisac: Czesc dziewczyny! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Margot z tymi slimakami to dobry dowcip Stawiam popoludniowa kawe i jeszcze cieple ciasteczka polfrancuskie z jablkami i cynamonem :) Kto sie skusi??????????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Milej pogawedki :) :) A niezbedne kalorie napewno stracisz na spotakniu z tesciowa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moniakkk
Minidou mi tez sie nie podoba deliatnie mowiac "wcinanie sie wscieklych row"-bylo tak sympatycznie,ale coz sa bezmyslne istoty na tym swiecie ,ktore umieja tylo wszysto niszczyc i komus dopiec :/ Aco do kultury francuzow ,zgadzam sie z Toba w zupelnosci Sa bardzo mili i przyjaznie nastawieni do ludzi,niggdy jeszcze nie spotkala mnie zadna przykrosc z ich strony W kazdym urzedzie jako petent bylam milo przyjeta mimo,ze moj francuski na poczatku byl oplakany W szolach u chlopcow przyjeto nas z zyczliwoscia zreszta terza tez ta jest, a najmilsze jest to oni sie ciesza ze czlowieszlifuje ich jezyk i to z postepem Przpis na ciacha :) 1 kostka masla 3 szkl maki 300 ml smietany Wszysko zagniatamy i schladzamy w lodowce o 30 min Nastepnie ciasto rozwalkujemy i wycinamy kwadraty,na ktore kladziemy pokrjone jablka,posypujac cynamonem Skladamy rogi kwadratow po przekatnej i pieczemy w nagrzanym piekarniku do zarumienienia w temp,175 stopni Po wyjeciu posypacc cukrem pudrem tanie szybkie i dobre SMACZNEGO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość seeyounexttime
Francuzi sa jednak bardziej kulturalni i na poziomie... No to wypierdalaj na fora francuzow, tylko jest jeden problem, kto bedzie powaznie traktowal poleczke ze wschodu:D Siedza od lat we francji i sa same jak palec, bo jakos francuzki nie chca z nimi zaprzyjaznic, wiec wchodza na polskie fora i jeszcze narzekaja:D A teraz nadstawcie suty, bo dojary wiadomosci zaraz nadejda:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej!! No wiec- mindou: Le Titou to album dla dzieci,sprobuj znalesc,polecam,mi sie podobalo nawet gdy dziecka nie mialam,moja siorka w samochodzie to miala,i od czasow 2 lata wstecz -wakacji slucham tego :) Grunt to znalesc w sobie dziecko :) Wczoraj zainstalowalismy wtyczke zeby sluchac francuskich piosenek radiowych w internecie i tak jak jestem na kompie to caly czas slucham :) A co wy porabiacie? Orientujecie sie moze czy we Francji sa takie sklepy jak: Clinton(maja tam kartki i maskotki Me to You-taka seria szarych pluszaków,napewno wiecie o co chodzi :) ), Jane Norman, River Island czy New Look? ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×