Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

aniarafal100

asystentka stomatologiczna nowy egzamin praktyczny 2014 z

Polecane posty

Gość gość
Dziewczyny a powiedzcie mi jak po sporządzeniu płynu myjecie i dezynfekujecie fartuch i rękawiczki gospodarcze to zakładacie do tego rękawiczki zwykle czy jak w ogole postępujecie z tym myciem? Co do tego Endoperoxu to należny do przygotować na płytce szklanej matowej matowa szpatułką 2 miarki proszku+1 kropla gliceryny. Wydaje mi się że nie będziemy musiały go przygotowywać tylko pewnie jakieś wypełnienie żeby zakryć tą watkę nasączona tym preparatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przepraszam za błąd metalowa szpatułką:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
z tego co wiem to fartuch się wyrzuca, bo jest jednorazowy, a rękawiczki gospodarcze trzeba przetrzeć chusteczką tą co asystor się przeciera :) do tego trzeba mieć założone rękawiczki zwykłe. Chyba że np. asystent techniczny albo ktoś z komisji powie, że fartuch trzeba odwiesić to wtedy tak trzeba zrobić, bo nie ma sensu za każdym razem nowego dawać zdającym :) Przyłubice/okulary też trzeba odkazić chusteczkami, a maseczkę wyrzucić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
maseczka tylko podczas przygotowania roztworu czy jak okulary cały egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Roztwór do dez: maseczka, okulary, fartuch, rękawiczki gospodarcze Sprzątanie stanowiska: maseczka, okulary, rękawiczki Przy dezynfekcji powierzchni; maseczka, okulary, rękawiczki, Przy kompletowaniu narzędzi; maseczki i okularów nie trzeba same rękawiczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a jak nie używa się okularów to gdzie je odłożyć? można na asystor? bo biurko to służy jako miejsce na rzeczy pacjenta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Na biurko trzeba je tez zdezynfekowac po przygotowaniu płynu, po zdezynfekowaniu blatow i po sprzataniu ostatecznym, na asystorze leza tylko narzedzia na tackach metalowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
okulary po sporządzeniu płynu dezynefkcyjnego i już odkażone odstawia się na stolik/biurko razem z wanienką i środkami ochrony indywidualnej dla pacjenta, asystentki, lekarza. To zawsze w treści zadania jest napisane. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Tak ale po każdej z tych czynności dezynfekujemy je i odkladamy na biurko. Dziewczyny a kuleczki strylne z waty wypakowac należy z pakietu i położyć na asystorze na tacce metalowej czy nie należy ich wyciągać z pakietu dot to tego wybielania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czesc. możecie mi powiedzieć o tej metryczce z roztworem? co ma byc napisane? data i godz sporzadzenia roztoru, czas działania, stężenie, nazwa roztworu? czy godzina wrzucenia narzedzi tez? i jakie kody na odpady oprócz 18 01 03?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
na matryczce ma być : - nazwa praparatu -data i godzina sporządzenia - czas działania - i jest tam miejsce na obliczenia ile wody wlać a ile płynu to wszytsko wypełnia się w arkuszu, nie trzeba tego przylepiać do wanienki. Kody to 18 01 03 (odpady skażone) i 18 01 04 (odpady medyczne pozostałe). Co do tych kuleczek z waty to nie mam pojęcia. Może ktoś z was omawiał taki zabieg na lekcjach i się orientuje jak krok po kroku miałoby to wyglądać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ppaallkkaaa
Hej, czy którą z Was się orientuje jaki był egzamin praktyczny na asystentke ? wiem że nie które miasta już miały egzamin, jakie było zadanie ? wiem tylko że coś z pakietami i paskami kontrolującymi sterylizajce, wiecie może dokladnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
na pewno nikt nie miał praktycznego jeszcze, najpierw jest teoria w całej Polsce 22 czerwca i potem praktyczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
to nie prawda :) ja mam praktyczny 21 a koleżanki z grupy 20 czerwiec a teorie mamy 22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Pierwsze egzaminy praktyczne dla asystentek juz były ktoś się orientuje co było????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja np mam praktyczny 11 czerwac. Wiec nie wiem czy juz byly jakies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziewczyny w takim razie powodzenia wam życzę na tych czerwcowych egzaminach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
proszę osobę która ma 11.06 praktyczny, aby podzieliła się wiedzą co było, bo bardzo się denerwuję ,podobno ma być wybielanie zęba martwego i coś z pakietami i sterylizacją,paski chemiczne, wiem też że w zamówieniach przysłanych do szkól jest oprócz Endoperoxu do wybielania amalgamat, formówka, nic z tego nie można wywnioskować,bo nic do siebie nie pasuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Proszę dajcie znać co było tego 11.06 na zadaniu praktycznym. Ja mam 16 i już się denerwuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Hej Dziewczyny które mają 11 i 16 egzamin wszystkie tu na Was liczymy i mamy nadzieję, że któraś się nad nami zlituje i napiszę krok po kroku co było :) Trzymam za Was mocno kciuki i czekam na wieści. Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość basieńka89
hej, ja mam egzamin 10.06 i bedzie wybielanie eddoperoksem albo mycie i pakietowanie narzędzi bo takie wytyczne przyszły co do sprzętu który szkoła na przygotować a co do higienistek to u mnie w szkole jest juz po egzaminach i nyło lakowanie zęba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jedne asystentki miały prace na cztery ręce na podstawie rys. str 81 (Janczuk) i na koniec zarobienie Endoperoxu oraz posprzątanie po wszystkim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a co z tą pracą na cztery ręce? na praktycznym miały poustawiać wszystko czy opisać ? czy może podawać egzaminatorowi narzędzia? nie wyobrażam sobie jak by to miało wyglądać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
przecież będzie wybielanie zeba martwego, wszyscy mają to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bobrzyczka20
a możecie coś poweidzieć wiecej na temat tej pracy na 4 ręce, jak to wyglądało... u nas w szkole w wykazie było też do przygotowania pakiety i woda destylowana i nauczycielka podejrzewa że może być dodatkowo umycie narzędzi, osuszenie i zapakietowanie ich. jak wiecie coś więcej to dajcie znać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przecież pakiety muszą zawsze być, bo w nich są narzędzia. Woda destylowana nie służy wyłącznie do sterylizacji. Pytanie zasadnicze: czy w każdej szkole będzie to samo zadanie (w różnych terminach)??? I jeśli tak, to czy trzeba będzie przygotować opatrunek na ząb? I jaki? bo przecież nie fleczer (za słaby). Jak myślicie dziewczyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bobrzyczka20
Do przygotowania bedzie ten preparat wybielajacy. Miesza sie go z gliceryna. To trzeba bedzie zrobic. I odpowiedz na klejne pytanie: tak wszystkie szkoly maja to samo... wiadonosc***ewne na 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dzięki za odpowiedź. W takim razie pogłoski o amalgamacie i sterylizacji są nieistotne. Czy któraś z Was już wie dokładnie, jaki ma być przebieg zadania? Jakie narzędzia (oprócz diagnostycznych) i jaki cement? I czy w ogóle trzeba będzie przygotować cement? Czy tylko preparat z gliceryną? Dużo tych pypytań, wiem, ale może ktoś pomoże ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bobrzyczka20
Co do tego zabiegu wybielania zeba martwego to potrzebne sa: kuleczki z waty jalowe- ktore otwieramy z pakietu i wysypujemy na tacke plastilowa na ktorej sa waleczki ligniny; potrzebny jest nakladacz plaski i upychadlo kolkowe- ktore uneszczamy w otwartych pakietach na tacce z zestawem diagnostycznym. Do zarabiania potrzebna szklana plytka i metalowa szpatulka. Proszek endoperoxu ma konsystencje jak cukier. Mieszamy go z kropla gluceryny- ale kropelka doslownie0,5 mm na 2 miarki proszku. co do kobsystencji to nie moze sie to rozlewac ani rozpadac- taka scisla kupka. Ale caly czas z krysztalkami. Po zamieszaniu kladziemy plytke na asystorze. No i zaczynamy sprzatac i dopiero wtedy zabieramy plytke z asystora. I to tez pewne bo nie wiem czy widzialyscie kiedys kryterium oceniania z egzaminu i zawsze jak cos trzeba zamieszac to trzeba po zamieszaniu odlozyc to na asystor. Co do fartucha to nie wyrzuca sie go. A i przy zarabianiu tego preparatu trzeba zalozyc maseczke okulary i rekawiczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Dziękuję!!! Czyli bez cementu. Dziewczyny, które zdają pierwsze- trzymam kciuki i koniecznie dajcie znać jak było!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×