Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość beta27

Mamuśki polecam-odradzam!!!!!

Polecane posty

Gość aborkaaa
Do kiedy podajemy vigantol niemowlęciu? i dlaczego w słoneczne dni podaje się-podobno-mniej kropli, albo wcale??? mój synek ma 3 mc, ciemiączko "tylne" jest jeszcze miękkie-gdzieś wyczytałam,że to może być objaw krzywicy... :( jak nie zarośnie do 2 mc...doświadczone mamy odpowiedzcie proszę-nasz pediatra na urlopie,a umówiona wizyta dopiero w połowie sierpnia. ja po prostu się martwie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
Witam was mamusie, co tam u was nic nie polecacie, odradzacie, co sie dzieje? ja chcialabym wam polecic na wakacje krem do opalania dla malluszkow vichy specialbaby , filtr 30 i 60 jest rewelacja, mimo tak wysokiego filtru maly jest fajnie opalony bez zadnych podraznien skory. Emka28, co tam u ciebie, widze ze masz tez jakis maly problem z mniejszym bobaskiem, ja nie pomoge ci pomoc,bo nie mam w tym temacie doswiadczenia, szczegolnie u noworodka, ale jezeli jestes w kontakcie z lekarzem to mysle ze zrobi wszystkie badania, kalu, moczu i krwi i bedziesz wiedziec co to jest. Mam pytanie do was mamusie, czy dziecko o wadze 15 kg, wzroscie 110 cm. moze przesiasc siez fotela samochodowego na tzw. poduszke sam. czy to jeszcze za wczesnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
jesczcze raz was pozdrawiam, bo moj poprzedni tekst chyba sie nie ukazal na ekranie, w kazdym bac razie, pozdrawiam emke28, co tam u ciebie, wiem ze masz problem z maluszkiem, nie martw sie lekarz na pewno zrobi badania te co trzeba. Chcialam was sie zapytac czy dziecko 15 kg moze przesiasc sie z fotela samochodowego na poduszke samochodowa ( nie wiem czy to tak sie dokladnie nazywa)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
jesczcze raz was pozdrawiam, bo moj poprzedni tekst chyba sie nie ukazal na ekranie, w kazdym bac razie, pozdrawiam emke28, co tam u ciebie, wiem ze masz problem z maluszkiem, nie martw sie lekarz na pewno zrobi badania te co trzeba. Chcialam was sie zapytac czy dziecko 15 kg moze przesiasc sie z fotela samochodowego na poduszke samochodowa ( nie wiem czy to tak sie dokladnie nazywa)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość alibabka
Jak to jest z tymi kubkami niekapkami z Aventu-czytałam,że są różne pojemności-w jaki się zaopatrzyc? moje dziecko ma dopiero 4 mc,ale ja juz tak na zapas ;) A smoczki są do tego dołączone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 2 latki
Gohaa chyba urodzila, mam nadzieje ze szybko do nas dolaczy i sie pochwali maluszkiem :) a ja znowu walcze - tym razem to juz nie tylko z karmieniem bo mala odmawia wszelkigo jedzenia poza zupami (rosol dzisiaj na sniadanie, drugie sniadanie, obiad i kolacje jadla!!!!) to na dodatek wczoraj bylismy u dermatologa i okazalo sie ze te plamki na glowce (skronie i przy brwiach) oraz za uszkami to jest lupiez pstry pochodzenia grzybicznego... dostala smarowidla plynne i w kremie i musze ja 3 razy dizennie mazac a to nie takie proste bo to koszmarnie smierdzi i mala odmawia wspolpracy... ehhhh ciagle jakies malo przyjemne niespodzianki... no i jeszcze test ciazowy znowu wyszedl negatywny i mam zly nastroj.. no ale moze kiedys sie jeszcze uda. oby!!! emka28 - mam nadzieje ze juz wysztsko w porzadku ze starszakiem, duzy buziak dla niego. a czy lekarz radzil ci teraz jakas specjalna diete? kolezanki syn jak byl po odownieniu to mial jesc rosolki i pic wode mineralna zadnych sokow.. ciekawe jak u ciebie bylo mamma - jak ja ci zazdroszcze pieknej pogoty, u nas jak do tej pory byl jeden jedyny sloneczny i cieply tydzien a tak to chlopdno i ciagle pada, mam nadzieje ze chociaz weekend bedzie lepszy bo maz ma wyjatkowo wolna sobote to bysmy mogli do lasku czy gdzies jechac pozdrawiam was serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 2 latki
jakeis kafeteria ma dzisiaj opoznienia wiec jeszcze jeden wpis aborkaaaa nie mam pojecia jak jest z wit d3. ja byl;am zla matka i czesto zapominalam malej ja podawac ale ona z kweitnia i ciagle bylysmy na dworzu i pani dr z poradni ryzyka mowila ze jak duzo jest na sloneczku to zeby dawac po 1 kropki co kilka dni. a zima zaczela juz jesc deserki i serki a one d3 maja same w sobie i juz nie podawlaam, ciemiaczko sie zroslo ladnie i szybko. jesli sie niepokoisz to idz do innego lekarza w przychodni - chyba nie ma tam tylko 1 poediatry!! mamma - ta poduszka w Polsce nazywana jest siedziskiem. O ile wiem takie siedzisko obowiazuje u nas do 140 cm. Moja chrzesniaczka ma 5 lat i jest dosc duza i dopiero co sie przesioadla na siedzisko wiec jesli chodzi o Twojego Lorenzo to mysle ze jeszcze jest za maly alibabka - kubeczki niekapki najlepiej brac te wieksze, sa dluzejwystarczalne :) co do smoczkow to one nie maja smoczkow tylko takie ustniki, dla maluszkow sa biale mieciutkie a dla dzieci starszych odpowiednio twardsze (zielone). Polecam Avent pod kazdym wzgledem - jest wart swojej ceny zarowno kubecdzki buteleczki smoczki laktaotr wsyzstkie sa przydatne i trwale, warto kupic :) pozdrawiam jeszcze raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
czesc dziewczyny, mama 2-latki, dziekuje za informacje, chyba jest rzeczywiscie za maly, szkoda bo widze ze sie meczy w tym fotelu, szczegolnie w te gorace dni. Emka daj zanc jak sie czuje synek, ja rowniez radze ci tak jak mama 2-latki, zeby pil wode a nie soczki i stosuj mu na razie diete, wiesz dzieci lubia makarony, zrob mu makaron polej troche oliwa z oliwek i posyp parmezanem, zobaczysz bedzie sie zajadal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilka2
Czy któraś wie coś na temat dysplazji stawów biodrowych?? Moje dziecko ma fizjologiczną dysplazję (ma 3 mc) Lekarz zalecił podwójne pieluchowanie (do 6mc), potem ponowna kontrola. Poza tym pokazywał jak je nosic,trzymać etc. Mnie wydaje się,że to za mało, tym bardziej,że ta pieluch nie psełnia wg mnie swojej funkcji (zwija się i na pewno w ten upał parzy w dupkę ;). Boję się czy robię wszystko dla mojego dziecka :( Lekarz (specjalista z Gdańska) powiedział,że jest nienajgorzej-tymczasem usg wyraźnie pokazuje ,że coś jest nie tak. I tylko pielucha na to???? HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość magdab
do Lilka2: Moim zdaniem powinnaś zasięgnąć rady jeszcze jednego specjalisty. Ja zawsze tak robie jak mam wątpliwości. Jestem z Gdańska(domiemam, że Ty też). Podam Ci namiar na lakarza ortopede, u którego byłam z moja Małą i który cieszy sie dobrą opinią: dr Sieliworiczuk tel 302 66 13. Przyjmuje prywatnie (koszt wizyty ok. 60zł) i trzeba troche poczekać na swój termin ok 3 tygodnie-ma b.dużo pacjetów. Powodzenia i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karoola
czytam ten temat od kiedy powstal i jest naprawde super wiele rzeczy ktore polecacie sama uzywam.dzieki.mam pytanie od kiedy zaczelyscie wprowadzac pokarmy stale i co to bylo Ktoras z mam nie poleca podawania dziecia soczkow tylko wode ja mam 4mies synka i daje mu hippa co mu bardzo smakuje.Wode probowalam ale niespecjalnie chce pic.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
czesc karoola, to ja jestem zwolenniczka podawania dzieciom wody naturalnej niegazowanej (np. zywiec zdroj), pierwsza lyzeczke wody moje dziecko sprobowalo w drugim m-cu, a jezeli chodzi o soczki to nie jestem wielka zwolenniczka, w malych ilosciach owszem, jezeli chodzi o wode Jesli od poczatku przyzwyczaisz do wody, to dziecko pije ja bez problemow. W polsce astosuje sie herbatki, soczki i potem dzieci nie chca wody bo jest bez smaku. Poza tym od niedawna rowniez w polsce zaczela sie propaganda na temat zalet picia wody i to jest prawda, ja sama pije dziennie do 2 lt. Pierwsze pokarmy stale po 4- mcu, to znaczy na poczatek jabluszko tarte, potem wszystkie potrawki homigenizowane tak w 6-tym miesiacu, potem powoli wprowadzalam swieze produkty, makarony dla dzieci, zupki itp. Nie pamietam jak bylo z miesem swiezym, chyba w 8 miesiacu mielone miesko z gotowanymi warzywami, do picia zawsze woda i raz dziennie soczek, potem jako drugi owoc doszedl banan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 2 latki
jesli idzie o soczki to podawalam malej marchewkowe najczescie i wszelkei bobo frut'y. moja dentyskta sprowadzila mnie jednak na ziemie - stwierdzila ze teraz najgorsze zabki maja wlasnie maluszki. mimo ze nasza mala myje codziennie zabki i to pasta to juz ma prochnicze i jest to tzw prochnica dobrobytu spowodowana wlasnie przez podawanie soczkow dzieciom i wszelkiego rodzaju serkow dziecinnych .... odstawilam soczki na rzecz wody, na poczatku do wody dodawalam sporo syropu (np vitax czy herbapol) zeby pozniej zmniejszyc ilosc "wkladu" soczkowego. teraz daje tylko tyle soczku zeby woda zmienila ciut zabarwienie, bywa ze na butelke 350ml nie ma nawet lyzeczki soku, mala sie przyzwyczaila i jest ok soki gotowe dostaje sporadycznie, glwonei na spacerach za to nie zrezygnowalam z serkow i deserkow, je dalj wcina systematycznie :) a jesli chodzi o dysplazje bioderkowa to jestes pewna ze lekarz poweidzial ze dziecko to ma czy tylko ze profilaktycznie podwojne pieluchowanie? z tego co wiem u nas w szpitalu tak wszystkim mamom mowia. mi tez takowe pieluchowanie zalecili i powiem ci ze mala ani razu nie miala 2 pieluszek, bardzo duzo ja za to kladlam w pozycji "zabki"{ na brzuszku z nozkami rozchylonymi) i jak bylismy teraz na kontroli to lekarz powiedzial ze ma zdorwe nozki i ladnie sie bioderka dzieki pieluchom uksztaltowal. no ja nei wyproiwadzalam go z bledu hihihiih :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość karoola
Dzieki za porade!chyba zaczne poprostu wody dolewac do moich soczkow Hippa.Co do tego ze nie popierasz podawania dzieciom zbyt szybko slodkich sokow zgadzam sie zupelnie!Sama mieszkam za granica i tu tez sie raczej zdroweodzywianie promuje.pozdrawiam mamme i mame 2 latki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beta27
O widze,że pojawił się dzięki lilce temat dysplazji :( niestety nas też to dotyczy :( Moje dziecko ułozyło się miednicowo i urodziło się również z dysplazją-typ wg. G II-to podobno już niestety "coś". Ja również jedynie mam zalecenie podwójnego pieluchowania...Słyszałam o tym, żeby kłaść dziecko na brzuszek w pozycji "żabki",ale ona za tym nieprzepada!!! Już sama nie wiem co mam robić :( Ta pielucha faktycznie w tą pogodę to głupota!!! Mnie również zastanawia zalenie lekarza (tylko pieluchowanie)....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przepraszam, że mnie nie było. Mamma Z moimi chłopcami już ok. Starszak powoli zaczyna jeść po trochę wszystkiego. A maluszek dostał wit. k w zastrzyku, bo usg było w porządku. Jak na razie jego kupki są idealne. pozdrawiam 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Starszak jest na diecie. U niego dieta nie jest problemem bo jest na etapie, że je na obiad tylko suche ziemniaki bez dodatków (chyba że mu przemycę kalafior albo jasne warzywa rozduszone z ziemniakami), albo makaron świderki bez dodatków. A śniadania i kolacje tost albo bułka z serem lub dżemem... Wędlin na razie nie uznaje... Dobrze że chociaż zje gotowanego kurczaka... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość evelinka21
Pewnie to już było,ale gorąco polecam kubki-niekapki aventu!!!!! W ogóle wszystkie produkty aventu są ok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beta27
Czy któraś z Was zakupiła tzw.przyrządy gimnastyczne" dla dziecka? Nie wiem czy sensownie to wyjaśnie,ale chodzi mi o taki materacyk nad którym jest pałąk z zabaweczkami, guziczkami, etc. ;) Z tego co wiem to zadaniem tego cuda jest to aby dziecko sięgało po te zabawki itd. Wiem,że produkuje to Chicco, FisherPrice...Czy Wasze dzieci to miały? Czy zakup tego przyrządu ma wiekszy sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mama 2 latki
beta 27 moja mala nie miala takiej maty mysle ze w sumie to z braku kasy bo takowa mata to wydatek rzedu 150-200zl i na dobra sprawe jest tylko na kilka miesiecy. Zamiast renomowanego Fisher'a czy Chicco kupilismy jej palak z zabawkami jakiejs polskiej firmy za 20 zl (moze z malym haczykiem nie pamietam bo to 2 lata temu prawie bylo :)) nie bylo pod spodem maty ale kladlismy ja w bujaku lub na kocyku i stawialismy ten palak nad nia - byly grzechotki tam, smieszne zwierzaczki, piszczace guziczki do naciskania... po prostu rewelacja i za duuuzo nizsza cene. poszukaj dobrze w sklepach zabawkarskich i nie koniecznie tych duzych :) ale ogolnie polecam zabawki Fisher Price - sa swietne i wspaniale roziwjaja maluszka. Cale szczescie ze chrzestna mieszka w Stanach i na wysztskie mozliwe okazje podsyla nam jakies nowosci :) pozdrowionka 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marta 26
jesli wychodze z malenstwem na spacer,zima lub jesienia,to mleko czy herbatka w butelce sa zimne.co robicie w tej sytuacji,doswiadczone mamusie?mam zamiar karmic piersia,ale chcialabym wszystko wiedziec!no i herbatki nie wyprodukuje.dziekuje za rady

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
dzien dobry wszystkim, co slychac dziewczyny, na pewno wybieracie sie na spacery z malenstwami ? Marta 26 jeszcze raz polecam zeby dzieci poic woda zima, lato, woda, woda, woda, i nie przejmuj sie temperatura w zimie, To nasze mamy nas przyzwyczaily do spozywania goracych napoi i na dzien dzisiejszy jak wypijemy troche zimengo to zaraz bol gardla.... w innych krajach rowniez zimnych jak nasz, dzieci spokojnie pija mleko z lodowki i zimna wode. Moj synek od drugiego miesiaca poznal smak wody i na dzien dzisiejszy preferuje to niz inne napoje. Druga rzecz to nie przesadzac z herbatkami, bo one sa moczopedne i jezeli zawieraja teine to sa rowniez pobudzjace, takze herbatki i soczki niewielkie ilosci. Emka 28 pozdrawiam ciebie i maluszki, co u was planujecie jakies wakacje? Czesc Beta27, ostatnio malo piszesz, a przeciez to twoje forum, lansuj temat na dzien dzisiejszy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cześć kobietki Mamma Jak na razie to u nas drugi dzień bez lekarstw. A nasze tegoroczne wakacje to agroturystyka u moich rodziców... :) Wolimy nie ryzykować wyjazdu w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość agenta
Witam wszystkie mamusie czytam wasze wypowiedzi i z niektórymi sie zgadzam a z innymi nie. Mam synka który ma roczek i szesc miesiecy i z doswiadczenia moge kilka rzeczy polecic. POLECAM : 1 Mydelko bambino ładnie pachnie i mojego synka nie uczulało po innych dostawał pryszczyków 2 Pampersy firmy pampers są ok tylko nie na każdą kieszeń 3 Wózek najlepiej wielo funkcyjny i oczywiscie z pasami 4 Krem Nivea hipoalergiczny ładnie pachnie nie ma po nim uczulenia i szybko sie wchłania 5 Na lato krem z filtrem najlepszy wysoki ja urzywam 22 z firmy Biellenda w spryskiwaczu koloryzujacy na niebiesko synek nie ma uczulenia i pryskanie dl niego to wielka frajda i oczywiscie nie opala sie po nim na czerwono 6 szampon dla dzieci johnson włoski sa mięciutkie i ładnie4 pachną choć kąsa za oczki trzeba uważac ale innego nie znalazlam 7 Najbardziej odpowiadały mi husteczki nawilżane cleanic dzidzius sa mieciutkie ładnie pachną NIE POLECAM 1 Pampersow firmy hugges szczegolnie soft& dry maly mial uczulenie i szybko sie przesikiwał wcale nie wciągały moczu 2 wozka malego spacerowego dziecko w nimn sie dusi Na razie to wszystko jak cos mi się przypomni to dam znać papa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam :) dobrze, ze piszecie o tej wodzie do picia dla maluszka - muszę sobie głęboko wbić tą cenną radę ....jak juz pisałam pracuje w przedszkolu i przeraża mnie stan uzębienia większości dzieci ..... a czy stosowałyście cos do mycia dziąsełek u niemowlęcia ?? jakieś nakładki na palec czy cos takiego ??? jeśli tak to polecacie??? co do tych \"przyżadów gimnastycznych\" dla niemowlat - dla mnie z punktu widzenia pedagoge i przyszłej mamy rewelacja :) tylko właśnie cena nie ta ..... nie przy polskich zarobkach ... cóz - moze babacia sie skusi na taki prezent ...... wg mnie świetnie radzi mama 2-latki - trzeba dobrze poszukać i można znleźć cos zblizonego - przeciez tu nie chodzi o formę czy mate pod spodem tylko o to żeby rozwijac dziecko zarówno pod względem słuchowym , wzrokowym jak i manualnym :) sama kupując prezent mojej chrześnicy rozglądałam sie za tańcszymi odpowiednikami takiej zabawki (tak orientacyjnie) jednak widziałam tylko te oryginalne .... dzis byłam u lekarza ..... oglądałm moja skórę i stwierdził, ze na razie żadnego rozstępu i skóra bardzo łądnie nawilżona itd.... jednak jak stwierdził - raczej mnei one nie ominą bo to ejst dziedziczne a miała je moja mama ...... ale moze choć je zminimaluzuję stosujac odpowiednie krmy .... powiedział zebym kupiła sobie jakąs oliwkę rpzeciew rozstępom i żeidealna bedzie taka z wit. A i E ...... możecie mi cos polecić ???? oczywiscie w przystępnej cenie ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mamma
czesc elffik, jak dawno ciebie u nas nie bylo, jak samopoczucie? ja dostalam prezencie taka zabawke i rzeczywiscie jest przydatna, bo tam mozna robic rozne kombinacje z tymi zabwkami i dziecku wydaje sie ze zabawka jest nowa. Tak to prawda, ze kosztuje, ale ja uwazam ze warto zainwestowac w porzadne rzeczy zwazajac uwage ze mmoze sie przydac dla nastpnego dzidziusia, mozna rowniez odsprzedawac takie zabawki. Z myciem dziaselek, hmm.... aha tu znowu sie powtorze jak dziecko pije wode to one sie ladnie plucza, moj pediatra nie zalecal mi jakies specjalnaj metody, jak wacik z woda, picie rumianku wieczorem na uspokojenie dzieselek, takie tam rzeczy roztepy, jak juz pisalam dobra jest oliwka z migdalow, albo nie smiej sie : olej rycynowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość beta27
Boungiorno wszystkim!!! :) Dowiadywałam się o cenę tych przyrządów gimnastycznych i faktycznie to wydatek (tych "firmowych") powyzej 100-150 zł. Co do firmy FisherPrice to Maja dostała w prezencie skarpetki tej firmy-takie grzechoczące, "udające" zwierzątka-konkretnie słoniki. Zakładam dziecku te skarpetki na nóżki (a raczej dopiero założę ;) ),a dziecko gdy zaczynam sięgać "po własne nóżki" -to zadanie jeszcze przed Mają!!!-bawi się tymi skarpetkami. Coś takiego. Wyglada ciekawie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak sobie dzisiaj bylamna spacerku i w skoczylam do skelpu, u nas m,ata fisher price kosztuje 185zl, przyrzad bez maty juz 115 a ten nasz polski odpowiednik 35 :) jesli jednak koniecznie chcecie palak z mata to moze warto zajrzec na allegro? tam miewaja dobre oferty cenowe, nie tylko uzywanych ale tez nowych rzeczy (zabawek, ubranek, wozkow etc) fisher price jest rewelacyjny tylko szkoda ze taki drogi ale jesli juz mialabym kase to stawiam na fishera bo chicco moim zdaniem to wyrzucenie kasy, zabawki bywaja ze tak poweim \'awaryjne\' i wbrew zapewnieniom nie do konca sa bezpieczne (nam np odpadly oczka u pajaca co sie go z czesci skladalo jak piramidke!!) zreszta wozki czy foteliki do karmienia chicco to tez zadna rewelacja a wlasnie nei pamietam czy bylo o fotelikach do karmienia... mozna kupic przerozne miekkie plastikowe drewniane.. ja BARDZO polecam wlasnei takie drewniane. w auchan kosztuje ok 95-105 zl podczas gdy w naszej miescinie za identyczne dalismy cos ponad 160. Te drewniane jest swietne poniewaz starcza na baaardzo dlugo, najpierw jest wygpodne jak dziecko nauczcy sie siedziec i mama go karmi swobode ruchow majac a pozniej tak jak teraz u nas sluzy juz jako osobny stolik i krzeseleczko. Mala nie tylko przy nim jada obiadki ale i rysuje i uklada klocki :) wielofuncyjnosc zapewniona :) pozdrawiam i lece usypiac brzdaca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gosik27
a jaki laktator drogie mamuśki??? mam termin na 22 września i powoli kompletuję wszystko:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość monikatyburek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×