Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lajla

Cambridge-czy ktos stosował?

Polecane posty

Nikulinka, ja tez tak mialam. W ogole nie czulam glodu i jadlam tylko 2 porcje - i wlosy zaczely wypadac :( . Uwazaj zeby zjadac te 3 porcje. Nie dziel posilkow i bedzie super. Ciesze sie ze Ci tak dobrze idzie :) Tyle wiem o mieszanej: Dieta mieszana Aby leczenie było trwale skuteczne najlepiej prowadzić je w cyklach: 3 tygodnie diety ścisłej + 2 tygodnie diety mieszanej. Jeżeli będziesz chciał(a) stracić dalsze kilogramy należy cykle powtarzać aż do osiągnięcia wymaganej wagi. Zmodyfikowany program Diety Cambridge (dieta mieszana) (stosują osoby, u których dieta bardzo niskokaloryczna jest niewskazana, ale utrata wagi ciała jest konieczna; idealna również jako sposób przejścia z diety ścisłej do normalnego sposobu odżywiania) • Dieta składa się z dwóch posiłków Diety Cambridge oraz jednego lub dwóch posiłków konwencjonalnych ze specjalnie dobranych produktów. • W skład posiłków powinno wchodzić mięso z bardzo małą ilością tłuszczu (indyk, kurczak, podroby, ryby, owoce morza). Mięso zawierające tłuszcz (wołowina, wieprzowina, baranina, kaczka) można jadać dwa razy w tygodniu. • Z menu należy wykluczyć tłuste mleko, śmietanę i cukier oraz unikać: - posiłków węglowodanowych: chleb, ziemniaki, ryż, ciasta, makaron - posiłków, do produkcji których stosuje się mąkę i cukier - owoców: banany, gruszki, winogrona, śliwki, pomarańcze - jarzyn: ziemniaki, pomidory, strączkowe - produktów nabiałowych: jogurt, sery i sosy. • Lista produktów żywnościowych zawierających mało węglowodanów i mało tłuszczu: wszystkie jarzyny (z wyjątkiem ziemniaków, pomidorów i strączkowych) kapusta biała, czerwona, liściasta, jarmuż, szpinak, selery, sałata, cebula, pasternak, marchew, papryka, pory, rzepa, kalafior, brokuły, ogórki, cukinia, zielenina (natka, koperek), świeże zioła (bazylia, kolendra, estragon). • Można jeść kaszę owsianą. Dozwolone przyprawy to: sól, pieprz, ocet winny. • Dozwolone napoje to: herbata, herbaty ziołowe, woda mineralna, kawa, kawa bezkofeinowa, odtłuszczone mleko. • Napoje alkoholowe są zabronione. • Kontrola: z porcji rannego moczu można wykonać ketonowy test kontrolny. Wynik dodatni - jesteś na dobrej drodze Dietę mieszaną stosuje się jako zakończenie każdego kursu ścisłego(np.2 tyg. kurs diety ścisłej to jedenaście dni diety torebkowej, a trzy ostatnie dni to dwie torebki diety i posiłek własny 400 kcal). Stanowi ona łagodne przejście pomiędzy ścisłym odchudzaniem a normalnym jedzeniem. Produkty użyte do sporządzenia posiłku muszą być gotowane ,gdyż spożywanie rzeczy smażonych mogłoby w początkowym okresie doprowadzić do dolegliwości żołądkowych. Stanowi ona także alternatywę do kursów ścisłych tzn: w przypadku określonych przeciwwskazań do zastosowania diety ścisłej można przez cały czas stosować dietę mieszaną ,która daje podobne efekty jak dieta ścisła jednak proces odchudzania jest rozciągnięty w czasie. D.C. dwa posiłki dziennie. ( 2 torebki diety + posiłek własny 400 kcal ) Posiłki konwencjonalne: jeden W skład posiłków powinno wchodzić mięso z bardzo, małą ilością tłuszczu. Węglowodany są wykluczone! Lista produktów białkowych bezwęglowodanowych z bardzo małą ilością tłuszczu: ( 200 kcal ) indyk, kurczak, podroby/wątroba, serca, nerki, ryby, owoce morza. Lista produktów białkowych bezwęglowodanowych zawierających tłuszcz: ( 200 kcal ) wołowina, wieprzowina, baranina, kaczka! Lista produktów żywnościowych zawierających mało węglowodanów i mało tłuszczu: ( 200 kcal ) - wszystkie jarzyny z wyjątkiem: ziemniaków, strączkowych! - kapusta biała, czerwona, liściasta, jarmuż, szpinak, selery, sałata, cebula, pasternak, marchew, papryka, pory, rzepa, kalafior, brokuły, ogórki, cukinia, pomidory - mało, parzyć i zdejmować skórkę, zielenina (natka, koperek), świeże zioła (bazylia, kolendra, estragon). Przyprawy: sól, pieprz, ocet winny. Dozwolone napoje: herbata, herbaty ziołowe, woda mineralna, kawa, kawa bezkofeinowa, odtłuszczone mleko. Typowy posiłek powinien składać się z mięsa lub ryby, lub owoców morza i dużej ilości jarzyn! Wykluczyć: mleko tłuste, śmietanę, cukier! Posiłki, których należy unikać: . wszystkie posiłki węglowodanowe: chleb, ziemniaki, ryż, ciasta, makaron, . wszystkie posiłki, do produkcji których stosuje się mąkę i cukier, . owoce: banany, gruszki, winogrona, śliwki, pomarańcze, . produkty nabiałowe: mleko tłuste, jogurt, sery, sosy! Zero alkoholu! Mięso zawierające tłuszcz można jadać dwa razy w tygodniu. kontrola: z porcji rannego moczu wykonać test kontrolny - ketonowy. Wynik dodatni - jesteś na dobrej drodze. Przykład rozplanowania posiłku przy diecie mieszanej: Przykład godzin posiłków mężczyźni i kobiety 8.00 1 torebka D.C. 11.00 1/2 torebki D.C. 15.00 Posiłek własny ( 400 kcal ) 18.30 1/2 torebki D.C. każdy posiłek popić szklanką wody Sorki, ze zajelam tyle miejsca. Kciuczki!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aneczko zdaje sobie z tego doskonale sprawę ,że musze zjeść te 3 porcje. Dlatego dzis juz nie dzieliłam posiłków. W sumie błąd zrobiłam bo śniadanko zjadłam dopiero po 11. Jutro zrobie sobie z samego rana dzięki temu i czas sie wydłuży miedzy porcjami:) Nie przejmuj sie ,że duzo miejsca zajełaś fajnie jest wejść tu i poczytać .Także kochane piszczcie więcej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikulinka, Dobry pomysl z wczesniejszym jedzeniem. Ja w tygodniu chodze na 7 do pracy i pierwszy posilek jem o 6.30 i wychodzi idealnie. A w weekend jem 9-10 i wieczorem jem 2-3 posilki na jedno posiedzenie. Wole zawsze rozcienczac zeby sie nie rozsmakowac w \"pelnych\" porcjach, tzn zupki smakuja mi bardziej rozcienczone ale przyprawiam je (nie sa takie maczne), natomist caly napoj jest lepszy (slodszy i troche jak budyn :) ). Straszne ze mnie cukrowa :( Na dzis zjadlam juz swoj przydzial i popijam cieplutka herbatke. Sciskam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Świetnei Wam idzie. Ja dziś zjadłam 3 porcje DC i posiłek z ryby i warzyw. Z tego co najnowsze żródła informują teraz tak wyglada dieta mieszana - 3 DC i 1 posiek własny. Moze jitro będzie lepiej:) 3majcie się:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moria
Aneczko, Nefrette ma rację, ja też słyszałam ,że na mieszanej je się 3 posiłki + ten jeden 400 kcal. Może Maba się pojawi to nas uświadomi, albo poszukam wśród wcześniejszych wypowiedzi. I wiecie co... weszłam na wagę :) w 3 bluzkach , sweterku i spodniach i teraz po piciu i jedzeniu i... schudłam 4 kilo !!!! Ale się cieszę :D Po prostu ha ha ha. W dodatku odwiedziła mnie dziś koleżanka, i pierwsze co powiedziała, to " Ale schudłaś!" . Uśmiechałam się chyba przez godzinę po tym :) Jest superrr !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moria, tak jest:) Jeśli od razu stosuje sie miesznaą tosie je 3DC i 1 wąłsny. NAtomiast przy wychodzeniu z diety je się 2 dc i jeden wlasnt, tak powiedziala moja konsultantka i radzila się tego trzymać. Ja mam nadzieje ze jak sie sesjauspokoi to w końcu bedę mogla przestrzeagć ścislej w pelni. Moria, czy TY czasem jest 2 batoniki dziennie? Z czego dajesz korepetycje? POzdrawiami graaatuluje tej wagi zbitej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I znów siedzę śpiąca wogóle nie jestem:( Nefrette napewno będzie lepiej:) Skoro przy takich porcjach dobrze się czujesz to jedz tak ,wydaje mi się że też można tak zrzucić zbedne kilogramy. Aneczko to gust mamy inny mi bardziej smakują zupki napoje muszę w dużym kubasie rozpuszczać a i tak są za słodkie:)Zamówiłam teraz wiecej zupek niż koktali i batonów:) Moria gratuluję:)Nie potrzebnie się tak martwiłaś. Wierzę w to ,że uda nam sie wszystkim:) Dobranoc dziewczyny:)może usnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja uwielbiam napoje i batoniki:) A mówię Wam - spróbujecie, na sniadanko albo podwieczorek - pół batonika (np czekoladowego, ten wn-brzoskw też jets pycha z kawusia, ale czekoladowy to rarytas) z kawą rozpuszczlną - pychotka:):) JA conigdykawy bez mlekaniepilam- tak nauczylamsie pić kawcie bez mleka:) Mówię Wam mniam mniam:) Aco u Lady W. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moria
Batony - to dla mnie podstawa, napoi nie lubię, zupki - ok. Korepetycje mam z niemieckiego :) Co do ilości - to najczęściej jest jeden dziennie, zdarzało się i 1,5 :) Dzięki za informacje o diecie, skoro to tylko 2 posiłki mają być dziennie, to mi na dłużej starczy. Dobrze, bo przecież ważne jest stopniowe wychodzenie z dietki. Rozumiem, że po tygodniu, dodajemy kolejny posiłek 400 kcal, a 1 posiłek DC odejmujemy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak dodajemy posilek ipowoli wprowadzamy węglowodany, ale stopniowo np po łyżce kaszy, po połówie kromki chleba , a w następnym tygodniu jemy już tylko pół torebki. Tak by zejść zupełnie z dc. Ipotem stopniowowsiezwiekszakalorycznosć o tydzień chyba po 200 kcl:) Pytam o te korki, bojateż językowiec jestem, rozumiem ze studiujesz j. niemiecki:) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo jesteście słodkie dziewczyny:) Ja nigdy nie przepadałam za słodyczami, wolę mięsko i warzywka:) A teraz pokochałam DC:) Moria tak pisała Maba po ścisłej 2 tygodnie 2 posiłki DC i jeden własny ok400kcl potem 1 tydzień 1 posiłek DC i dwa własne po ok 400 kcl. Ja potem znów wracam na ścisłą do skutku:) Mam nadzieję ,że dam radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moria
Aneczko, a może chcesz zrobić wymianę zupek na koktajle ? Ja się mogę z chęcią zamienić, jeśli Ci odpowiada smak waniliowy (mam też chyba 2 kakaowe) - w sumie ok. 10 napoi. Na wszelki wypadek podaję mój numer : 509-109-527 Nefrette - studiuję germanistykę :) Dziś mam ciężki dzień pracy, wychodzę z domu o 12 i wolne mam dopiero o 20, a później ... ostatkowa imprezzza :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie dziewczyny Dzis zaczełam 5 dzień dietki. Czuję się pełna życia:) Nie wiem czy to związane jest z odchudzaniem czy z zimnica na dworze. Nie było mi nigdy zimno a teraz straszny zmarzluch jestem , praktycznie od wczoraj zauważyłam ,że jest mi bardzo zimno. W domku kaloryfer na maksa nastawiony mimo to zimno jest, chyba tylko mi bo syn siedzi w krótkim rekawku. Moria udanej zaby ostatkowej:) Kamilla,Anca,Lady,Eva a jak Wam idzie? Dajcie znać dziewczyny:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witeczka:) Ja dziś batonik zekoladowy na snaidanko i kawusia bez mleka (ok 11). Nikulinko, jest Ci zimniej przez dietkę. Jeśli jesteśmy na diecie (i to tak niskokalorycznej), to jes nam zimniej idlatego trzeba sie cieplej ubierać, bo rganizm pobiera z nas energie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moria
Witajcie :) Ja dziś zjadłam : 0,5 koktajlu waniliowego 1 zupka grzybowa (z łyżką otrąb w wiadomym celu ;) ) Dzisiaj mnóstwo ludzi wcina pączki, ale nie jest mi żal gdy na nich patrzę, bo wystarczy, że przypomnę sobie jak takie jedzenie pączka odbywało się u mnie - 3 minuty radości podczas jedzenia i cały dzień smutki na widok fałdek na brzuchu. Teraz jest na odwrót - minuta myśli o pączku i radosna reszta dnia gdy nic mi nie wypływa z dżinsów (założyłam dziś je od baaaardzo dawna). Jest po prostu super :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamilla_k
hej laseczki :) ja 9 dzień na dietce, nie czuje głodu, nawet pokochałam moje "proszki" :) i juz sie nie moge doczekac kiedy moja konsultantka przywiezie batoniki :) Jest okropnie zimno, brrr, nie chce sie wychodzic z domu, w sumie nic dzis do zalatwienia nie mam wiec poelniuchuje troszku. a wogole czuje ze bierze mnie jakies chorubsko :( zle sie czuje... Pozdrawiam!! z wielka niecierpliwoscia czekam do niedzieli by ponownie wejsc na wage ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamilla_k
hej laseczki :) ja 9 dzień na dietce, nie czuje głodu, nawet pokochałam moje "proszki" :) i juz sie nie moge doczekac kiedy moja konsultantka przywiezie batoniki :) Jest okropnie zimno, brrr, nie chce sie wychodzic z domu, w sumie nic dzis do zalatwienia nie mam wiec poelniuchuje troszku. a wogole czuje ze bierze mnie jakies chorubsko :( zle sie czuje... Pozdrawiam!! z wielka niecierpliwoscia czekam do niedzieli by ponownie wejsc na wage ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkie Panie :) Jestem juz po polowce napoju waniliowego i polowce zupki jarzynowej. Dopije kawusie i ide sobie zrobic grzybowa. Moria, chetnie bym Ci pomogla ale jednak zupki bardziej syca. Napoje sa smaczniejsze ale musze sie zadowolic 2 polowkami dziennie. Przy takim rozlozeniu czuje sie najlepiej. Tylko w weekendy jem 1,5 napoju i 1,5 zupki. Nie wiedzialam, ze po 2 tygodniach mieszanej (2 posilki DC + 1 konwencjonalny) stosuje sie jeszcze tydzien mieszanej (1 posilek DC + 2 konwencjonalne). A co jesli na tej scislej (3 tygodnie) schudne do wagi, do ktorej dazylam? Moge wtedy zrobic 10 dni mieszanej-2 posilki DC+ 1 konwencjonalny- i 4 dni mieszanej-1 posilek DC+2 konwencjonalne? Kamilla, fajnie ze sie odezwalas :) Mi tez jest caly czas zimno!! To straszne! Ubieram sie jak eskimos. Nawet spie w dresie (z polaru!). Uwzaj zeby sie nie rozchorowac. Sezon grypowy :( Nikulinka, trzymam kcikuki! Nefrette, ja dodaje do kawki ociupinke cynamonu i jest super! Tez juz nie musze dodawac mleka :) co bardzo mnie cieszy bo od pol roku pijalam tylko z mlekiem. Wiem, ze niektore dziewczyny dodaja do kawy troche napoju waniliowego. Probowalam i dobre ale szkoda tracic posilku. Za wszystkie trzymam kciuki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witanko Przeszłam dziś ciężką próbe, gotowałam zupke dla rodzinki. Jakie dziwne uczucie nie spróbować tego co sie gotowało.O dziwo panowie zachwyceni wyszła dobra. Jednak co robia lata praktyki ma sie to wyczucie do doprawiania;) Ja juz jestem po dwóch posiłkach batonik musli i zupa pomidorowa(ochyda), ledwie zjadłam, a jeszcze jedną niestety mam:( I Zdecydowanie ograniczyłam picie wychodzi ok 2 litry herbatki + posiłki.A herbartką czerwoną i męża zaraziłam:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anie, nie 2 tygodnie mieszanej na 2 dc, tylko 1 tydzień na 2 dc i 1 na 1 dc. Inaczej możesz wpaść w anoreksję:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Choroba, juz domowilam posilki! To moze przedluze scisla? Chociaz o 4 dni. Co myslicie? Nikulinka, Mi sie super gotuje a zwlaszcza piecze slodkosci na scislej. Taki substytut jedzenia. :) Oczywiscie nie podczas 3 pierwszych dni dietki :) Tylko faktycznie ciezko nawet nie skosztowac czy dobre. Zrobie a potem sie wszystkich pytam: \"dobre?\", \"a jak smakuje?\" I tak im nie wierze :) Sciskam mocno! Trzymajcie jutro za mnie kciuki! Mam audit z Warszawy i strasznie sie boje. Do uslyszenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aniu, mnie się wydaje, że nie powinnaś, już lepiej mieszaną wydłużyć, ale nie ścisła. A jak Ci torebeczkizostaną, tosobie je wyszkoszystać za pol roku by oczyścis organizm i np zrzucić zasiedzialy kilogram:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczynki, jak Wam idzie, co tu dziś raka cisza?? Wszystkie już schudły???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hej dziewczynki, jak Wam idzie, co tu dziś raka cisza?? Wszystkie już schudły???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anca
Hej,hej... Jakos idzie ta dietka..jestem juz siódmy dzień na zupkach. Ale zaczynaja mi sie problemy ze snem...nie mogę zasnąć /nawet bardzo zmęvczona/ i budzę się często w nocy... Ciekawe czy u Was tez coś takiego sie pojawilo. Mimo wszystko efekt czuje i psychicznie mam górkę :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak strasznie mi zimno! Taka diete powinno sie przeprowadzac latem :) Anca, ja tez mam problemy ze snem. Ciezko mi zasnac i budze sie w nocy. Pomagaja ziolowe tabletki, tylko nie wiem czy naprawde dzialaja czy raczej oddzialywuja na psychike. Ale czy to wazne? Bardziej uciazliwe jest dla mnie ciagle uczucie zimna. Brrrrrr Dobrze, ze od czwartku ma byc ocieplenie. Zaraz wypije cieplej zupki i przykryje sie kocykiem. Jak Wam idzie kochane? Moja waga pokazala dzisiaj 51,6 :) Jutro przechodze na mieszana. Sprobuje. Trzymajcie sie cieplutko!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość moria
Witajcie :) Ja piszę mniej, bo mi królik przegryzł kabel od myszki :/ pożyczam myszkę od siostry, ale tylko na krótko. Wczoraj miałam imprezę :D Zasnęłąm o 7 50 a wstałam o 11 i do pracy, więc jestem w lekkim nieładzie. Spijam teraz kolejną kawę by się jakoś podratować. Przyszły dziś zamówione przeze mnie batony :) i w końcu poznałam boski smak batonika jabłkowego - jest wyborrrrrny :D Od jutra zaczynam mieszaną dietkę czyli 2 posiłki DC + 1 włassny (400 kcal). Może ktoś z Was posiada jakieś ciekawe przepisy lub kompozyjcie na te 400 kcal. Albo może wiecie ile to jest piersi z kurczaka (czy połowa piersi, czy cała) albo ile filecika. W sumie wiem, że taki filet ma ok 150 a dużo jest, i gdzie tu do 400... Z warzyw będę jadła narazie tylko brukselkę (na razie nie mam kasy na mieszanki warzywne) a poza tym co do tych mieszanek, to tez nie jest to taka prosta sprawa. Zazwyczaj są tam warzywa strączkowe (czyli fasola) albo papryka ( której nie znoszę). Może polecicie mi coś z warzyw, co jest wartościowe w składniki odżywcze, smaczne i nie jest papryką ;) :) Acha, i dziś jestem po: 0,5 zaupki grzybowej 1 batonik jabłkowy :) Dalej planuję 0,5 grzybówki i pewnie muszę wcisnąć w siebie napój. Najgorsze dla mnie w napojach jest to, że ciężko je rozrobić. Może robię coś źle. Rozrabiam je z wodą tak jak zupki, i z zupkami nigdy nie ma problemu, a w napojach pływają te okropne dla mnie grudy. Już nawet używałam miksera i też bez oczekiwanego efektu. A posiłki mieszam w butelce - wsypuję proszek, letnią wodę i robię shake'a ;) raz nie dokręciłam dobrze nakrętki i zaczęłam "shakeować"..... i miałam grzybową w oku, we włosach, najdł się też stół, kran, trochę zasłony, czajnik, no i piesek :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witajcie:) Moria, ja jem 3 DC i jeden własnyalenie aż 400 bonie potzreba mi skoro jem 3 DC. Ja gotuję kostke mintaja w osolonej wodzie - kostka ma zazwyczaj 100g czyli 70 kcl i dotego ok 300 -400gr warzyw. Moje warzywa to głównie brokół - sam w mrozonka mozna spotkać jak i kalafior też oraz troche mieszanki \"bukiet jarzyn\" (= kalafior , brokuł, marchewka), czarem dorzucę garstke marchewki mrożonej w kostce ale tylkotroszke bo ponoc trzeba unikać - dodaje ja na kolor bo ładnei to wszystkowygląda kolorowo:) no i w sumie razem ma to 200 kcl. Czyli Moria - musialabyś jesc 2 razy coś taakiego, bo szko naraz taka ilość zjadać, by rozpychac sobie żołądek. Albo też 100 gram piersi z kurczaka zamiast ryby. Czasem tez miksuje te warzywa ugotowane i dodaje wędlinę pokrojoną w kostke.:) Zyczę smacznego:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anca
a ja napoje rozrabiam w poł szklanki wody. Ma wtedy konsystencje budyniu i wolniutko sie nim rozkoszuje...mniam mniam.. wtedy nie ma ta duzego problemu z rozpuszczeniem Ja dopiero kończę pierwszy tydzień DC ,ale z przeszlosci nawet z innych diet znam to uczucie zimna..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×