Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość oliwka 23

LISTOPAD 2008

Polecane posty

Gość __kinia__
Witam Was listopadówki! Kilka dni temu test pokazał mi 2 kreski, termin wyliczyłam sobie na ok. 29 listopada, u lekarza jeszcze nie byłam bo to bedzie dopiero gdzies 6 tydzień. Tak sobie Was podczytuje i zaczynam sie zastanawiac bo piszecie o różnych objawach, a umnie poza brakiem @ nic sie nie dzieje, nawet piersi wogóle mnie nie bolą, nudności owszem miałam przez jakieś 3 dni ale od tygodnia już czuje sie świetnie. Jest tu ktoś kto też tak ma?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DIETA NA DZIEWCZYNKĘ: Co jeść ? Przetwory mleczne (oprócz słonych serów), jogurty, jaja, ryż, potrawy mączne, gruboziarniste kasze, figi, migdały, niesolone orzechy, marchew, fasolę, cebulę, paprykę. Raz dziennie- słodycze, zwłaszcza czekoladę i miód. Co pić? Mleko, koktajle mleczne, kakao, wodę niskosodową. Czego unikać? Soli i słonych potraw. DIETA NA CHŁOPCZYKA: Co jeść? Potrawy słone, mięso, solone wędliny, ryby, ryż, makaron, białe pieczywo, sucharki, warzywa (oprócz wymienionych w diecie "na dziewczynkę"), zwłaszcza pomidory i ziemniaki, banany, daktyle, pestki słonecznika, oleje, margarynę. Co pić? Wodę o dużej zawartości sodu, herbatę, kawę, coca-colę - (umiarkowanie). Czego unikać? Mleka, ciast i ciastek zawierających mleko, skorupiaków, chleba pełnoziarnistego, czekolady i orzechów.. tyle co było napisane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kinia też tak miałam ale niestety się skończylło.. Jedynym jakimś objawem na początku który miałam to takie jakby kłucie w lewej piersi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześc dziewczyny!! Witam wszystkie nowe listopadówki i bardzo się cieszę, że nasze grono się powiększa. Piszecie o rybach - dziewczyny ja na sam zapach surowej ryby normalnie mam mdłości nie wiem co by było gdybym poczuła wędzoną, ale narobiłyście mi ochoty na rybkę w sosie pomidorowym i chyba bede musiała iść do sklepu. Ja ogólnie czuję się bardzo dobrze czasem jakieś mdłości ale da się przeżyć wymiotów jeszcze nie mam. Też budzę się w nocy i muszę iść sikać, ale w ciągu dnia już mniej chodzę do WC. Wczoraj naszła mnie ochota na TWIXa cappucino ale niestety nigdzie u nas nie mogę go dostać. Też wzieło mnie dzisiaj na jajko sadzonę i na mizerię. Ja póki co to nie przytyłam a tego bardzo się boję, bo już należę do puszystych. My w sumie nie staraliśmy się - mąż już chciał ale ja jakoś się tego bałam i zawsze się kochaliśmy w dni niepłodne ale ostatnio coś nas podkusiło i wpadliśmy na dni płodne tak więc mogę powiedzieć że strzał był w 10 i teraz bardzo się cieszę - choć gdy nie wiedziałam to też się odchudzałam i początkowo bałam się że mogłam coś dzidzi zrobić. Co do sprzątania to ja też mam strasznego lenia ale muszę się zaraz wziąść do roboty bo już mnie ten bałagan denerwuje. Pozdrawiam was mamusie 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ja dziewczyny miałam dziś smaka na kapuśniak taki kwaśny :-). No i go zrobiłam :-). W porównaniu z poprzednimi dniami to zaczynam się coraz gorzej czuć. No ale nic się na to nie poradzi. Ale u mnie też dużo od pogody zależy. Witam nowe przyszłe mamy :-)!!! Daffodile....... 27......Wojkowice............8.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........1 6.11......63 kg lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11 fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam:) widze tez nowe kolezanki,bardzo fajnie,ze jest nas tyle:) dopisuje sie do tabelki:) ale narobilyscie mi smaka z jajkiem sadzonym i mizeria!!:) teraz uwielbiam tez zupe szczawiowa i jablko tarte na takiej drobnej tarce jak dla niemowlaka hihhi:) Daffodile....... 27......Wojkowice............8.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Green_Gable...26.....Zachodniopom.......9-10.....06.11....65 kg/+1 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........1 6.11......63 kg lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11 fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Green ja tak samo starte jabłuszko mniam hihihi... Kurde ale mamy przeżycia hehe. Ale ja pomimo tego że mam złe samopoczucie to jestem zadowolona że będę mieć dzidzie !! Mam już zamówionego fotografa bardzo fajny i ogarnięty chłopak jak na tak młody wiek tyle osiągnął. Gdybyście chciały fotografa albo potrzebowały kogoś kto wam zorganizuje wycieczke z atrakcjami mówcie na prawdę godny polecenia i niedrogi!!! Czy jesteście może na gronie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam nowe listopadowki:)🌼 kurcze a ja mam wciaz ochote na marchew z jablkiem :) Daffodile....... 27......Wojkowice............8.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........16.11......63 kg lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11.....55kg🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼 fajna-aj pozwolilam sobie wkleic ciebie przed Beate zgodnie z termine porodu mam nadzieje ze nie masz nic przeciwko temu:) Marta ja daleko nie pociagnelabym na tej diecie na dziewczynke :D nie sadzicie ze to bzdury:D? no ale przynajmniej przez chwile mozna miec nadzieje ;) ja jednak do tabelki bede wpisywala skonczone a nie zaczete tc bo juz samej mi sie miesza :o glowa nie juz nie ta hehe mam takie ciazowe humory ze juz sama siebie nie poznaje kiedy to sie skonczy???raz rycze, za chwile sie smieje, wkurzam sie nie wiadomo o co! kiedy to sie skonczy??????????????????? P juz mysli ze mam jakis problem i to ukrywam:o jak mowie mu dlaczego rycze to mi nie wierzy grrrr chyba mysli ze juz zwariowalam...calkiem:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej:) rybki mozna jesc tylko nie wedzone bo to przeciez surowizna:) Ja jadlam camembert-z mleka pasteryzowanego mozna a mleka nie trzeba pic slodkiego, nawet lepiej gdy je sie jogurty i kefiry, sa lekkoostrawne, najlepiej naturalne:) kwas foliowy jest w produktach pelnoziarnistych, warzywach zielonych (ale gotowanie go wyplukuje), fasoli (to samo z gotowaniem) , na pewno jest tez w swiezych pomaranczach niektore herbatki tez maja kwas foliowy o kurcze zaczelo mnie mulic... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marta, bylam kiedys na gronie ale mi sie nie podobalo i usunelam konto:) na dzien dzisiejszy jestem tylko na naszej klasie:) dobra spadam juz🖐️ :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesc Dziewczyny;) nie uwierzycie, co ja dzisiaj przeżywałam.... słuchajcie... rano wyszlam do pracy i padał deszczyk, taki delikatny. byla 6.30. W drodze od domu na przystanek, gdy szlam chodnikiem, bylo mi tak niedobrze, ze myslalam, ze juz nie dojde do autobusu:( mianowicie...przez ten deszcz wylazły na chodnik wszystkie możliwe, dłuuuugie DŻDŻOWNICE:(:(:( Jakos mi sie od nich niedobrze zrobilo i tak juz prawie caly dzień. Poza tym, zmieniłam lekarza i teraz chodzę do takiego, który pracuje w tym szpitalu, w ktorym chce rodzic-bielanskim. Jest fajny;) Milutki;) Mam już założoną kartę przebiegu ciąży;) nareszcie;) nastepna wizyta 28.04. aha, dostalam luteinę dopochwową, ze względu na to, ze boli mnie brzuszek. Lekarz powiedzial, zebym nie nosiła za ciasnych spodni, wiec musze sie zastosowac;) ja wlasnie wypilam kefirek i na cos mam jeszcze ochotę, ale jeszcze nie wiem na co... Strzasznie sie cieszę, że jest z nami tyle Nowych Mamuś;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aha... cos jest w tej mizerii;) ja wczoraj myslalam, ze zwariuję bez niej;) Brat w drodze z pracy kupił ogórki i juz mi bylo lepiej;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hehe ja też bym zjadła mizerie z pysznym koperkiem mniam :) a jutro myślałam żeby zrobić pyszny serniczek na zimno. Zobaczymy jak samopoczucie mi dopomoże hehe.. Na sobote i niedziele jadę chyba do rodziców pomóc w generalnych pożądkach, ale mam nadzieję że się nie przemęcze. Niestety mamusia niezbyt się czuje i muszę jej pomagać póki sama mam czas.. Jak nie będę w stanie robić to przynajmniej podyryguje ihihihi.. cwaniaczek co? hehe.. jedno opakowanie herbatki z liści pokrzywy starcza mi na ok 4-5 dni:D czyli maksymalnie po 5 szklanek dziennie pije samej mięty. to jest litr poza tym non stop podpijam wode.. Kupiliśmy bratanicy sukieneczke na allegro będzie moją druhną co wy na to? http://www.allegro.pl:80/show_item.php?item=339493506 tylko my wzięliśmy inny rozmiar ta jest za mała a tamta aukcja już się skończyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
a nie pochwaliłam się wczoraj samochód mnie potrącił niby lekko ale zawsze. Jak się odwinęłam facetowi wbiłam ręką bagażnik tak że zostało wklęsłe nauczy się kretyn cofać na pasach jak piesi idą :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Super z tym bagażnikiem! Też bym tak zrobiła. Ja kiedyś miałam ochotę rozwalić facetowi szybę Pepsi 2l, bo wyprzedzał na pasach, a ja na nich byłam. Ja nie piję mleka, bo brzuch zawsze mi po nim wzdymało, Teraz i tak jest wzdęty i piję czasami kakao, jem serki, jogurty z musli. Zdecydowanie lepiej zjada mi się zupy niż drugie dania, ale zrobiłyście mi smaka na jajko sadzone, młode ziemniaczki z koperkiem i kefir. Na słodycze wcale nie mam ochoty. Rzeczywiście, jakby nie patrzeć ta dieta na płeć jest bez sensu. Wychodzi na to, że będę mieć chyba bliźniaki, bo tak mieszam te potrawy z menu na płeć :-) Od wczoraj pobolewa mnie brzuch, a raczej jajnik jak przy owulacji, tak kłuje. Martwi mnie to. Czy Wy też tak macie? W poniedziałek idę na wizytę i nie mogę się już doczekać, aby sprawdzić czy wszystko jest ok. Podobają mi się te ciuszki ciązowe z linka od Lorinki. Już nie mogę się doczekać kiedy będziemy w takich chodzić. Bałaganem się nie przejmujcie, mam pewnie identyczny jak Wy. Codziennie obiecuję sobie, że poprasuję i jakoś mi to nie wychodzi. W pracy straszni mi się ciągnie czas a w domu zbyt szybko ucieka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No miałam ochote go wysadzić gdyby nie to że się spieszyłam tak właśnie bym zrobiła.. Ja też tylko zupki wcinam. A co do tych płci mi też albo obojniak albo bliźniaki wyjdą haha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Majka_21
Czesc dziewczymy :) dawno mnie nie było . Miałam takie urwanie głowy przez ten tydzien :) Byłam wczoraj u lekarza.Potwerdził ciąża ;):) nawet mam pierwsze zdjecie moje malenstwa zaraz dopisze sie do tabelki bo znam juz termin porodu Dziewczyny mam bardzo wazne pytanie. Byłam wczoraj u Gina i mówił mi o badaniach prenatalnych.U mnie wrodzinie nie ma zadnych wad genetycznych ani nic takiego. Mam 21 lat wiec wiek tez jest chyba OK. a jednak namawiał mnie na wykonanie tych badan oczywiscie one kosztuja i to nie mało bo 500zł i musialabym jechac do wiekszego miasta bo u mnei w miescie nie wykonuja :( starsznie sie boje . Po co kazał mi zrobic te badania. powiedziałam ze chyba ich nie wykonam bo raczej nie ma duzego zagrozenia. to kazał mi podposać takie cos ze zostałam poinformowana o mozliwosci wykonania badan prenatalnych. Kurcze starsznie sie boje :(:( jejku jak cos jets nie tak/ Czy ktoras z was tez moze tak miała. albo wogole palnuje robic takie badania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daffodile....... 27......Wojkowice............8.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........16.11......63 kg lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11.....55kg Maja_21........21.....Kielce..................6............29.11.....64kg Ps. to wyzejk to tez ja :P ale pomyliły mi sie nicki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cześć dziewczyny!!! Ja to wczoraj wieczorem się czułam po prostu okropnie. Wymiotowałam i było mi nie dobrze. A dziś to ja juz jestem po śniadaniu :-). Widze że będę cgyba miała tak jak w poprzedniej ciąży czyli będę wymiotować co wieczór :-(. Ale dobrze że przez cały dzień jest ok. Ja wczoraj leżałam og godz 16 a o 20 mnie mąż obudził bo z pracy wrócił. ja też biorę luteinę dopochwową. Dobrze że ona teraz kosztuje nie całe 4 zł bo jeszcze pół roku temu kosztowała 30 zł. Ja biorę dwie dziennie. I będę je brała jeszcze z pół ciąży. Tak mi lekarz powiedział. Mnie brzuch nie boli ale ja ją biorę profilaktycznie ze względu na to co się niedawno stało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hej mam prosbe,kopiujcie tabelke,w ktorej tez ja jestem:) bo sie wpisalam powyzej a potem mnie juz nie ma:( u mnie ok,bo wieczorem okolo 21 odsmazylam sobie ziemniaczki,do tego mizeria z ogorka i jajka sadzone:):) a od rana czekolada:) mi lekarz nic nie mowil o badaniach prenatalnych tylko zlecil te rutynowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maju nie denerwuj się bo mi się wydaje ze nie masz czym. Lekarze chyba muszą informować kobiety w ciąży o takich badaniach a poza tym oni dokładnie wiedzą że dużo jest wad itp. Mnie np lekarz cały czas mówił że z płodem jest wszystko ok a jednak urodziłam martwe dziecko. Ja tobie nie mogę doradzić czy masz robić te badania bo ja sama nie wiem co ja mam robić. To są bardzo kosztowne badania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daffodile....... 27......Wojkowice............8.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Green_Gable...26.....Zachodniopom.......9-10.....06.11.. ..65 kg/+1 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........1 6.11......62 kg/+1 lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11.....55kg fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daffodile....... 27......Wojkowice............8.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Green_Gable...26.....Zachodniopom.......9-10.....06.11.. ..65 kg/+1 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........1 6.11......62 kg/+1 lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11.....55kg fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11 Maja_21........21.....Kielce..................6......... ...29.11.....64kg To jest prawidłowa tabelka :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bylam juz w 9tc i znow jestem w 8tc:) ktos wczesniej skopiowal stara tabelke. Wklejam ostatnia Daffodile....... 27......Wojkowice............9.......01.11 Kasika1.........23......Rzeszów…............9..... . . .02.11 Milla77..........30......Warszawa............9... ... .02.11 mother..........25......Warszawa...........9........04.1 1 happymama....26......kiedyś Legnica................06.11 Green_Gable...26.....Zachodniopom.......9-10.....06.11.. ..65 kg/+1 Marta1983.....21......Warszawa...........9.........13.11 .....65kg MarzenaMol....23......Wisła.................7.........14 .11 Jokasta........ 31..... Gdynia............... 7......... 14 11 mysza1980.....28......Warszawa.....................15.11 Beata1987.....21..... Śląskie................7.........1 6.11......62 kg/+1 lorinka..........21......Blackpool.............6........ .19.11.....55kg fajna-aj........27......Zachodniop...........7 i pół tyg ..15.11 Maja_21........21.....Kielce..................6......... ...29.11.....64kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja skończę we wrześniu 32 lata i wbrew ogólnym opiniom nie jest to wiek szczególnie zagrożony możliwością urodzenia chorego dziecka. Czy się ma lat 20 czy 30 możliwość jest. Też się zastanawiam nad badaniami prenatalnymi i nie wiem co mam zrobić. I nie chodzi o koszt, tylko co będzie jeśli nie daj Bóg coś okaze się nie tak, jaką decyzję podjąć. To myslę jest problemem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majka, pierwsze slysze zeby robic profilaktycznie badania prenatalne. W normalnie rozwijającej sie ciąży oraz gdy nie ma podejrzen zadnych wad czy chorób wystarczy dokladne usg genetyczne. Nie znam ani 1 dziewczyny która mialaby to badanie robione ot tak sobie ( a znam sporo mamuś m.in. z wrzesniowek). Musza byc jakies wskazania do tych badan. Chyba ze chodzilo mu o usg genetyczne-znalam laske ktora upierala sie ze robila badania prenatalne a okazalo sie ze chodzi jej o zwykle usg:O no ale to by nie kosztowalo 500 zl Na Twoim miejscu skonsultowalabym sie z innym lekarzem. I nie robilabym raczej tych badan gdyby nie bylo specjalnych wskazan. znalazlam w necie.. stnieją czynniki, stwarzające podwyższone ryzyko wystąpienia wad wykrywanych za pomocą badań prenatalnych. Pierwszy z nich to wiek przyszłej matki. Czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 35 roku życia. Następnym wskazaniem do badań prenatalnych są choroby genetyczne w rodzinie. Innym czynnikiem ryzyka jest wcześniejsze urodzenie przez kobietę chorego dziecka oraz wystąpienie w poprzedniej ciąży wad genetycznych płodu. Wskazaniem do badań prenatalnych jest również niepokojący wynik USG. Gdy istnieją powyższe wskazania medyczne, badania prenatalne są przeprowadzone bezpłatnie - refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Statystyki wskazują, że na 100 kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, 96 narodzi zdrowe dziecko. W 8% wszystkich ciąż istnieją wskazania do diagnozy prenatalnej z powodu zaburzeń genetycznych. Badania prenatalne dzieli się na techniki inwazyjne i nieinwazyjne. Badania prenatalne nieinwazyjne: Badania nieinwazyjne nie pozwalają postawić pewnej, jednoznacznej diagnozy, lecz jedynie określają prawdopodobieństwo wystąpienia wad płodu. Ale ich bezpieczeństwo dla zdrowia dziecka sprawia, że są niezastąpionym narzędziem diagnostycznym. Pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia wad bez narażania dziecka i oprzeć na solidnych podstawach decyzję o badaniach inwazyjnych. USG genetyczne Od zwykłego badania ultrasonograficznego różni się tym, że powinno być wykonywane na bardzo czułym sprzęcie przez doświadczonego specjalistę. Trwa aż 40-60 minut. Dzięki temu można dokładnie zbadać, w zależności od wieku ciąży, pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe, zarys i wymiary poszczególnych organów płodu oraz pracę jego serca, długość kości udowych, a także łożysko, pępowinę i płyn owodniowy. Pozwala stwierdzić niektóre choroby genetyczne u dziecka, m.in. zespół Dawna, Edwarda, lub Tarnera oraz wady wrodzone, np. serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep wargi lub kręgosłupa, karłowatość. Test na poziom alfa-fetoproteiny (AFP) we krwi: Jest to test wykrywający przepuklinę rdzeniową i inne wady rdzenia kręgowego i mózgu. Jeśli dziecko obarczone jest wadą układu nerwowego, poziom AFP w krwi matki będzie zazwyczaj wyższy od przeciętnej. To badanie przeprowadza się dla wykrycia kobiet o zwiększonym ryzyku. W przypadku stwierdzenia podwyższonego AFP we krwi badanie powtarza się lub kobieta zostaje skierowana na badania USG. Test potrójny poziomów hCH, AFP i estriolu: Pozwala wykryć 6 na 10 przypadków zespołu Dawna, ale jego niezawodność spada wraz z wiekiem kobiety. Polega na pobraniu krwi, która jest następnie poddawana analizie biochemicznej. Czas oczekiwania na wynik to kilka dni. Kiedy lekarz lub położna omawiają z pacjentką ewentualne wykonanie badań poziomu hCG i AFP, powinni jasno powiedzieć, że nieprawidłowy wynik niekoniecznie świadczy o chorobie dziecka. W przeciwnym razie kobieta będzie się zupełnie niepotrzebnie martwić wiadomością, że konieczne jest dalsze przedyskutowanie sprawy. Większość szpitali prosi pacjentki o ponowne przybycie, gdy stwierdzone w badaniu ryzyko zespołu Dawna lub przepukliny rdzeniowej jest większe niż 1 do 200. Jedynie u niektórych z ponownie wzywanych na dalsze badania kobiet wykrywa się rzeczywiście poważne zaburzenia. Badania prenatalne inwazyjne: Ich dokładność jest prawie 100%, ale niosą ze sobą 0,5-3% ryzyko poronienia. Oznacza to, że wskutek badań prenatalnych inwazyjnych co najmniej 1 kobieta na 200 traci swoje dziecko. Zagrożenie jest tym mniejsze, im więcej doświadczenia ma lekarz i im wyższej klasy jest ultrasonograf, którym na bieżąco monitoruje się przebieg całego zabiegu. Ceny prywatnego nieinwazyjnego badania prenatalnego od 200-700zł w zależności od techniki badania. Maja , Twojemu lekarzowi chodzilo o badania nieinwazyjne z tego co tu pisze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ja mialam w polowie ciazy robione usg genetyczne, ogladalismy dokladnie mozg dziecka, wszystkie narzady..w ten sposób mozna wykluczyc wiele wad..wiem jednak ze nie zawsze takie badania wykrywaja ze dziecko ma np Zespol Downa. ale co by to zmienilo gdybym wiedziala....przeciez bym go nie zabila:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×