Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość kasiula86

Oczekujace dziecka i braku -JEST KTOS TAKI?

Polecane posty

Edusia chcieliśmy lecieć gdzieś do ciepłych krajów na last minut ale chyba to przełożymy na październik a teraz pojedziemy gdzieś tutaj w Polsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bo ja niedługo ide na kurs przedmałżeński i mam pytanie... w mojej parafii trzeba spisac tzw protokół przedślubny... czy to jest konieczne przy ślubie kościelnym czy konkordatowym? A druga sprawa to dostarczenie świadectwa chrztu (z adnotacją o bierzmowaniu)... czy jak szłyście po taki odpis to coś płaciłyście/ bo ja nie wiem czy mam jakąs kase zabrac... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jana po pierwsze kurs musi być i przy konkordatowym i samym kościelnym, a co do zapłaty to zawsze osoba która to wypisuje mówi że opłata co łaska czyli jak dasz 20 zł to będzie wystarczające :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANA ten protokół jest konieczny, żaden ksiądz nie udzieli Ci ślubu bez jego spisania. Są w nim standardowe pytania. np.twoje dane osobowe (nie zapomnijcie dowodu osobistego, i świdectw szkolnego na którym jest ocena z religii) czy jestes wierząca, czy stawiasz małżonkowi jakieś warunki, czy coś przed sobą nie ukrywacie.... My spisywaliśmy to wszystko gdy dawaliśmy na zapowiedzi (3 miesiące przed datą ślubu). A co do metryczki... u nas proboszcz wydaje gratis :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taki protokół stanowi dowód w przypadku gdybyście chcieli potem wziąsć rozwód kościelny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiesz Edusia my przy tym protokole strasznie się uśmialiśmy bo jeszcze tak durnych pytań w stylu czy nawzajem siebie nie adoptowaliśmy jeszcze nie słyszałam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A ten protokól sie przy proboszczu spisuje? Co do dawania na sam ślub to nie ma problemu.... ale ja nie wiem jak z tą opłatą za świdectwo chrztu... czuje sie tak jakbym jakas łapówke miała dać :O Czy on sam o kase poprosi czy mam ja zaproponawać... Tak ogółem to ja mam ślub cywilny 2 i pol roku juz... teraz kościelny tylko bierzemy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
trzymam bardzo mocno :) My mieliśmy dokladnie tak samo ;) Ogólnie mamy super księdza, więc więcej było przy tym śmiechu niż powagi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niekoniecznie przy proboszczu. Nas przyjmował wikary. To zależy kto akurat jest w kancelarii parafialnej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jana protokół spisuje ksiądz który akurat ma dyżur , a co do zapłaty to się zapytaj czy coś płacisz i albo ci powie że nic albo że co łaska to wtedy daj 20 zł to wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A wiecie co, z tymi kursami przedmałżeńskimi to mi się śmiać chce!!! niby nas na religii uczyli w LO ,dali zaświadzczeni, z resztą miałam religię z księdzem odemnie z parafii, bardzo mądrym, a i tak będę musiałam przed ślubem taki kurs zrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ale widzisz kumpel starsza ode mnie o rok też musiała robić drugi raz ten sam kurs...niech się do diabła jakoś dogadają Ci ksieza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za info :) A co do kursu to parodia.... Jestęm mężatką i przyjdzie jakaś siostra zakonna i bedzie mnie uczyc jak sie dzieci robi :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
z tą kasą to różnie bywa. U Mojego Lubego w parafii ksiądz wszystkie śluby odprawia gratis. Nawet na zapowiedzi się nic nie daje bo się tykać nie da. Wychodzi za ząłożenia, że jesli młodzi mają żyć na kocią łapę i tłumaczyć się, że nie stać ich na ślub, to bedzie im robił prezent ślubny. Teraz przynajmniej może na kazaniach mówić ile chce o związkach nieformalnych :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A coś mi się wydaje że my go w ogóle nie będziemy mieli. Normalnie mamy zacząć 9 sierpnia ale mój narzeczony nie da rady być na tym szkoleniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
J_A_N_A- a wspomniana kumpela musiała do jakiejś starej dewoty iść i ona ich uczyła co i jak:) parodia:) mnie tam nikt nie musi uczyć o tym co z czym i jak:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edusia u nas ślub kosztuje 350 zł a coś takiego jak dawanie na zapowiedzi u nas nie istnieje, nie pobierają żadnej opłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edusia- i mi się taki ksiąz podoba, widocznie on ma naprawdę powołanie, a nie powołanie do kasy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylvia u nas jak pogadasz z księdzem to wszystko idzie załatwić. Jak ktoś np. pracuje w nienormowanych godzinach pracy to daje wtedy ksiązkę do przeczytania o małżeństwie, a potem zadaje kilka pytań. Twierdzi, że to zastąpi kurs.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylvia- naprawde ma cennik? kiedys gdy nasz proboszcz budowal kosciol, to jak ktos zalatwial cos to przeliczal ile kosztuje np koszt zakupu lawki na osobe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak jest w parafii i Andrzeja. U mnie niestety jest zupełnie inaczej. Zapowiedzi średnio kosztują 300 zł, a masz ślubna co łaska. Tylko, że to co łasko oznaczko przynajmniej kolejne 300 zł. Oczywiście do tego kościelny(z tym akurat nie bedzie problemu bo to teściowa mojego brata), organista... Generalnie co parafia to inaczej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zabcia na prawde ma cennik. U nas zapowiedzi nic nie kosztują a ślub jak już pisałam 350 ale w tym jest już wszystko tzn kościelny, organista i coś tam jeszcze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×