Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

aniarafal100

asystentka stomatologiczna nowy egzamin praktyczny 2014 z

Polecane posty

Gość gość
formówke sie używa przy II klasie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czy ja mogę również arkusz praktyczny ania@avonlea.pl a co było w pakiecie od nich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziewczyny ktore zdawaly jakie mialyscie te worki na praktycznym niebieski na komunalne i czerwony na medyczne plus twardy pojemnik na ostre? czy jeszcze jakies inne? bo mam rozbiezne informacje i juz sama niewiem. a kody na czerwony worek i twardy pojemnik 180103 a na komunalne 180104 tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
powtorze pytanie poprzedniczki co do srodkow dezynfekcyjnych obliczalyscie wedlug wzorow czy tak jak bylo na srodku napisane??????? odpowiedzcie prosze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Ja bym była w ogóle wdzięczna, gdyby któraś z was opisała mniej wiecej, jak to wszystko powinno wyglądać. tzn co i jak po wejściu do sali. Po kolei. Myślę, że dużo z nas byłoby wdzięczne za takie usystematyzowanie więdzy :) i mam nadzieje,iż obejdzie się bez komentarzy w stylu, skoro się uczyłam to powinnam to wiedzieć. Każdy może czegoś nie widzieć, poza tym stres saje się we znaki. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Byl worek czerwony i niebieski i dwa pijemniki i w dokumentacji wypisac metryczke: data, godzina, nazwa gabinetu, adres tej placowki i podpis. Kody skazonych 180103, skazonych ostrych przedmiotow 180103, no i komunalne 180101 albo 180104.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a czy było opisać karpulę czy tylko zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dolaczam sie do prosby jednej z kolezanek rowniez bylabym wdzieczna za taki skrocony opis co po kolei jak sie wchodzi od czego zaczac i wogole..... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dolaczam sie do prosby jednej z kolezanek rowniez bylabym wdzieczna za taki skrocony opis co po kolei jak sie wchodzi od czego zaczac i wogole..... :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Przeczytałam na innym forum,iz ponoć jednego dnia jest chirurgia a drugiego protetyka. To prawda? :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Podaj link do forum w którym przeczytałaś że ma być protetyka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Wydaje mi sie ze to jakas sciema. Wszyscy jednoglosnie mowia o ekstrakcji a dziewczyna na stronie pierwszej tego postu napisala ze byla we wszystkie dni ekstrakcja.. U nas w szkole tez mowili ze raczej bedzie trzy dni ekstrakcja wiec ze spokojem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
U mnie w szkole też mówiono, że ekstrakcja zęba,ale jak zobaczyłam wpis to się ciut zdziwiłam. Dzięki za uspokojenie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No u nas 2 dni ekstrakcja zeba byla. Wiem, ze mi teraz latwo mowic, ale postarajcie sie podejsc do zadania spokojnie. Na poczatku sobie przeczytajcie zadanie. Moja grupa zaczela od wypisywania dokumentacji. Wszystkie informacje zostaly podane w zadaniu. Jak juz wypisalyscie dokumentacje to oczywiscie mycie rak, rekawiczki, worki na odpady, dezynfekcja asystora. A teraz roztwor, srodki ochrony indywidualnej (maseczka, fartuch foliowy, okulary, rekawice gumowe), przynosicie wanienke i miarke (musicie sie zglosic zeby egzaminator podszedl do was) robicie roztwor, egzaminator odchodzi, przygotowujecie srodki ochrony dla pacjenta, kubek i koncowka do slinociagu. A teraz narzedzia: zestaw diagnostyczny, 2 tacki, dzwignia beina prosta, lyzeczka zebodolowa prosta (jak najmniejsza), kleszcze do zeba 16, karpula, tampony (ja mialam dodane do pakietu od egzaminatorow, byly tam tez 2 igly, sciereczka dezynfekcyjna, i naboj ze znieczuleniem citocartin). Jestescie pewne ze wszystko macie na asystorze to sie glosicie i egzaminator sprawdza wszystko i prosi o zrobienie znieczulenia. Wycieracie naboj ta sciereczka z pakietu i wkladacie do karpuli, nastepnie wkrecacie igle (ta mniejsza!), musicie zdjac zatyczke z igly i kropelke wycisnac znieczulenia, kladziecie karpule na tacce, egzaminator mowi ze masz sprzatac, czyli konczysz i musisz wrzucic narzedzia do wanienki, igle do pojemnika itd, dezynfekcja asystora i koniec :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
wielkie dzieki Niczka w imieniu zdajacych w przyszlym tygodniu za szczegolowe informacje.Mam tylko jedno pytanie,moze sie ono komus wydac glupie ale odpowiedz czy jak juz puscisz krople z karpuli i odkladasz ja na tacke to czy na igle zakladasz ta plastikowa oslonke czy kladziesz karpule z igla bez oslonki? Niby banalne to jest ale slyszalam ze ktos podal z oslonka i bylo po punktach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Mi się wydaje,że bez osłonki - podajesz gotową lekarzowi. Również dzięki za opisanie co i jak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
w moim gabinecie jest tak,ze jak podaje lekarzowi do reki to jest oczywiste ze bez oslonki a jak na tacke to z oslonka i lekarz pozniej sam ja sciaga ale tutaj przeciez klade na tacke,stad moja niepewnosc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
czy któraś może mi przesłać arkusz części praktycznej na maila A.piglowska@interia.pl bd wdzięczna i powiedzcie mi ile wody i ile płynu wlewamy do wanienki? i jakie są miarki do 1000?i

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
a czy byl na egzaminie worek koloru zoltego? bo wlasciwie ampulke po citocartinie nalezy wrzucic do takiego wlasnie,o kodzie 180106. Jesli nie bylo zoltego worka to wrzucalyscie kolezanki ampulke do sztywnego pojemnika gdzie igla czy do czerwonego worka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
o ile mi wiadomo to worek żółty to odpady specjalne i ma kod 180110 i do niego wyrzucamy np. resztki amalgamatu a nabój po znieczuleniu to wrzuca się do czerwonego worka o kodzie 180103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
tak,masz racje ale kod 180106 tez jest na specjalne odpady i nas uczyli ze tu wlasnie wrzucamy ampulki po lekach,stad bylo moje pytanie ale skoro dziewczyny nie mialy zołtego worka (nic nie pisaly o żółtym) to pewnie bedzie tak jak piszesz ze do czerwonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak sciagasz oslonke z igly to wg bhp i sanepidu nie mozesz jej spowrotem nalozyc na igle. Ampulke wyrzucacie do worka czerwonego. Nie wiedzialam nic o kodzie 180106, dobrze wiedziec, ze taki jest. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dzieki Niczka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ninacz
A my mamy wytyczne, żeby nałożyć osłonkę ponownie (wiem, że nikt ze względów bezpieczeństwa nie robi) i ampułka na pewno do pojemnika na igły, gdyż może się potłuc i uszkodzić worek. Nam jeszcze każą najpierw igłę, a potem nabój. Dziś część zdawała i podobno kazali trzem zdającym w tym samym czasie wszystko razem robić i obijały się o siebie, jakaś parodia. A mam pytanie, czy wanienkę do dezynfekcji przynosimy na biurko już z wodą i dolewamy preparat, czy pustą i latamy z miarką po wodę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
dziewczyny mowicie ze znieczulenie podajemy na tacke bez oslonki? kurcze no to ja juz kompletnie zglupialam;/ no nam mowiono ze z oslonka na tacke....ale to tzn ze egzaminator tak kaze lub w pakiecie jest takie polecenie zeby znieczulenie przygotowac i polozyc bez oslonki????? jestescie pewne ze bez kladziemy? no a co z tym roztworem bo nie padla ciagle odpowiedz robilyscie ze wzoru roztwor czy w pakiecie bylo podane ile roztworu na ile wody na dane stezenie? z gory piekne dzieki za odpowiedz i wogle dzieki ze piszecie jak to u was bylo mi osobiscie to duzo pomoglo i troche rozjasnilo cala ta otoczke egzamniu bo do tej pory z nikad nie mozna bylo sie dowiedziec jak to wyglada od takiej czysto praktycznej strony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Napiszcie proszę co z oslonka czy ja zakładamy na igle czy nie i czy kładziemy karoule na tace z zestawem diagnostycznym czy na tace z kleszczami jalowe gaziki itd. i czy worki na smieci nakładacie w rękawicach gosp. czy normalnych Proszę o odp jutro rana mam egzamin :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość asystaasysta
hej dziewczyny? to powinny być 2 tacki na asystorze lekarza? osobna na narzedzia chirurgiczne i osobna z zestawem diagnostycznym? ja mam powtórkę;] w zeszłym roku oblałam;] oczywiście życzę wszystkim powodzenia!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lilianka1992
Mnie mówili o dwóch tackach ale jedna miała być na karpulę (sterylna) druga na pozostałe narzędzia. W każdym razie to nie ma znaczenia dla mnie, raczej nie zdałam tego egzaminu głównie przez stres i to, że weszłam do sali, której nigdy wcześniej nie widziałam, najpierw dostałam z koleżanką op.. rdol, że myjemy ręce w rzekomo złej umywalce (tylko że przy niej wisiała instrukcja mycia rąk met. Ayliffe'a ) a z drugiej umywalki nie leciała woda, więc byłam "lekko zdezorientowana" pani egzaminator na głos mówiła jakie to my jesteśmy do kitu co nie ułatwiało nam pracy... Roztwór obliczyłam, worki podpisałam ale napisałam raptem 3 zalecenia po ekstrakcji a u mnie pisali ponoć po 7. Ogólnie warunki lekko mówiąc nieadekwatne do tych gabinetowych, zawaliłam ale jakoś mnie to niespecjalnie rusza, wykończyłabym się nerwowo przy tej pracy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×