Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Możesz mi jeszcze podać ten artykuł o delegowaniu rodziców z Kodeksu Pracy, ja nie mogę znaleźć. Dziewczyny bardzo wam dziekuję za pomoc, choć zdaje się że nasza sytuacja jest dość rozpaczliwa, a mówiłam mu by nie szedł do wojska, i wychodzi na to że miałam rację bo teraz się od niego nie odczepią :(. Poza tym to nie wy jesteście z innej planety, tylko ci kretyni co te ustawy uchwalają, potem uchwalają rozporządzenia i tak komplikujące te juz skomplikowane ustawy. Czemu ja stąd nie wyemigrowałam :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletta, fajnie ze zalozylas taki topic, bardzo sie przyda. Widze ze masz spora wiedze na ten temat. Nie czytalam wszystkich postow, mam jednak pewne watpliwosci co do twojej interpretacji sytuacji kobiet w ciazy bedacych na urlopie wychowawczym. Nie musza wracac do pracy przerywajac urlop wychowawczy bo rodzac na wychowawczym dziecko maja prawo do zasilku macierzynskiego (nie mylic z urlopem macierzynskim!!) w wymiarze przyslugujacym jak na urlopie macierzynskim minus 2 tygodnie (jak w kodeksie Pracy) w wysokosci 100% podstawy wyn. jakie przyslugiwalo przed wychowawczym (srednia z 6 lub 12 miesiecy). Wiec jezeli kobieta jest na wychowawczym to rowniez po macierzynskim nie bedzie jej sie nalezal urlop wypoczynkowy bo nie ma takiego prawa na wychowawczym!!! Wychowawczy biegnie swoim torem az do zakonczenia jego terminu z ta roznica ze w trakie przez jakis czas dostaje sie zasilek macierzynski. Sprawdz to!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Do:Majaja Art. 178 [Zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej] § 1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139. § 2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. http://praca.gazeta.pl/praca/1,47406,459120.html Do: Słoneczko28 Napisz o którą wypowiedź Ci chodzi. jest jak piszesz. O to chodzi, że kobiety same czasami chcą wrócić żeby wykorzystać najpierw zwolnienie lekarskie, a potem zasiłek macierzyński.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Chyba Tobie Słoneczko28 chodziło o wypowiedź z 1 strony " VIKI2 (ndorota1@o2.pl) Ja mam pytanie.Jestem teraz na urlopie wychowawczym który mam przyznany do wrzesnia 2006 r. coreczke urodziłam w kwietniu 2004r. a w kwietniu 2006 r urodze drugie dziecko czy ja mam przerwać w kwietniu urlop wychowawczy i isc na macierzynski czy mam skonczyc wychowawczy na pierwsze dziecko i dopiero we wrzesniu isc na macierzynski.Umowe o prace mam do sierpnia 2008 r." Moja odpowiedź: "Viki2 - trzeba przerwać wychowawczy i rozpocząć macierzyński Wychowawczy na dziecko możesz wykorzystać do ukończenia przez dziecko 4 lat czyli po macierzyńskim (z tego co z grubsza liczę) pierwsze dziecko nie będzie jeszcze miało 4 lat wtedy bierzesz wychowawczy na pierwsze a potem dopiero na drugie" WIADOMOŚĆ RÓWNIEŻ DLA VIKI RZECZYWIŚCIE SŁONECZKO MA RACJĘ, NIE KONIECZNE JEST PRZERWANIE WYCHOWAWCZEGO, ALE wg mnie jest to sytuacj bardziej korzystna dla pracownicy bo na wychowawczym otrzymuje się zasiłek o 2 tygodnie krócej (mniej kasy), poza tym jeśli zależy matce na jak najdłuższej opiece nad dziećmi warto przerwać wychowawczy i wykorzystać go potem. NIE WIEM CZY DOBRZE ZNALAZŁAM, JEŚLI CHODZILO CI (SŁONECZKO28) O INNĄ WYPOWIEDŹ DAJ ZNAĆ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tak oczywiscie chodzilo mi o wypowiedz z pierwszej strony. napisalam o tym dlatego bo dziewczyna ktora pytala cie o to nic nie pisala ze chce przerwac wychowawczy. mam wrazenie, ze nie miala nawet pojecia ze musi pisac pismo do firmy, ze obowiazuja ja odpowiednie terminy itd. od razu pytala o urlop wypoczynkowy. kolejnej osobie (na pierwszej stronie :) ) napisalas ze musi przerwac wychowawczy, jak sama wiesz nie musi. ten szczegolny przypadek jest czesto zapomniany przez kadrowe bo chyba nie dosc czesto sie zdarza. nie kazda pracownica jest taka rodzinna. :) sorki, ze sie wtracilam bo wiedze masz ogromna i tylko zyczyc firmom takich kadrowych jak ty. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Właśnie, tak jak napisała Aguś, rozmawia się z kimś jakby z innej planety. Pewne rzeczy są dla mnie oczywiste, a dla innych nie, poza tym można coś przeoczyć. Mam nadzieję, że Viki zajrzy tu jeszcze. Trudno też w skrócie powiedzieć wszystkie ważne sprawy, zaglądaj tu częściej, może nasz wiedza komuś się przyda. Pozdrawiam Cię serdecznie, dla Ciebie 🌼 🌼 🌼 🌼 🌼

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Viki zostawiła adres e-mail, juz do niej piszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do Wioletty, Ja mam tego typu problem : !7-09 -2004r. urodziłam dziecko. Nie brałam żadnych świadczeń -rodzinnego z tego tytułu. Poszłam do pracy od stycznia2005r., a od maja 2005r.na urlop bezpłatny -wychowawczy poszedł mój małżonek zajmując się dzieckiem. Czy będziemy mięli prawo do zasiłku rodzinnego i małżonek do płatnego wychowawczego, jesli ja mam nast. przychody- 1) Z pierwszego m-ca pracy-brutto- 2064zł 2) z drugiego m-ca pracy- brutto -890zł Jesli tak, to w jakiej wysokosci jest szansa , bo wiem, że netto z jednej pracy mam 1052, a z drugiej 560zł? Jest , czy nie ma szansy dostania wychowawczego płatnego dla męża, czy też zasilku rodzinnego? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Widzę że Wiletta nie mogła się od wczoraj odezwać, więc coś napiszę a on później może uzupełni. Jeśli chodzi o płatny wychowawczy to przy ustalaniu czy się należy nie ma znaczenia kto go będzie pobierał. Żeby dostać płatny wychowawczy musisz mieć przyznane prawo do zasiłku rodzinnego. Musi mąż złożyć wniosek o zasiłek rodzinny z zaznaczeniem że dodatek za wychowawczy będzie pobierał. Do tego musicie oboje wystąpić do Urzędu Skarbowego o zaświadczenia o dochodach do zas. rodzinnego za 2004 rok (cały). Dochód męża wpisuje się jako dochód utracony, a twój pomniejsza się o składki społeczne i zdrowotne. Potem dzieli się na 12 m-cy i na członków rodziny. No i to tyle. Jeśli nie wychodzi więcej niż 504zł na osobę na m-c to mąż dostanie płatny wychowawczy. Jeśli przekracza to niestety nie ma szans. Może Wioletta coś jeszcze dołoży od siebie??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Tak jak napisała Agunia, ale od dochodu należy odjąć społeczne, zdrowotne i jeszcze podatek. W związku z tym, że w tamtym roku w deklaracji urzędu skarbowego nie ma Twojego dochodu, musisz podać dochód z tego roku (zaświadczenie o wynagrodzeniu od pracodawcy). Jeśli macie jedno dziecko to obawiam się, że dochód będzie przekroczony. W związku z tym, że to jest na granicy, proponuję złożyć wniosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Jeszcze uściślę, jeśli jednak zmieścisz się w dochodzie to będziecie mieli prawo do zasiłku rodzinnego i dodatku z tutułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieki serdeczne aguni1 i Wioletcie za szczegółowe informacje. Pozdrawiam Was cieplutko :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy przy rozpatrywaniu wniosku o zasiłek z tytułu urlopu wychowawczego jest brana kwestia utraty dochodów z powodu przejścia na ten urlop?W zeszłym roku miałam spore dochody a teraz już nic nie mam bo jestem na wychowawczym. 🖐️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Kawałek strony ZUS-u Za utratę dochodu uznaje się utratę dochodu, która nastąpiła w związku z następującymi okolicznościami: • uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, • utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych, • utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło, • utratą emerytury lub renty, • nieotrzymywaniem części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, • wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej, • wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego na zasadach określonych w ustawie TAK, UWZGLĘDNIA SIĘ UTRATĘ DOCHODU Z POWODU UZYSKANIA PRAWA DO URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki. A czy dostaje się wyrównanie?Ja za późno złożyłam drugi wniosek ten od 1.09 bo wcześniej pobierałam ten zasiłek więc mam przerwy 2 miesiące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zasiłek rodzinny jest wypłacany od miesiąca, w którym wpłynął pełen komplet dokumentów, czyli jeśli jakieś zaświadczenie nie zostało doniesione to pomimo złożenia wniosku zasiłek będzie wypłacony jak juz będzie cały komplet. W tej chwili rodzinne nie jest wyrównywane wstecz, kiedyś było 1 m-c.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zasiłek rodzinny jest wypłacany od miesiąca, w którym wpłynął pełen komplet dokumentów, czyli jeśli jakieś zaświadczenie nie zostało doniesione to pomimo złożenia wniosku zasiłek będzie wypłacony jak juz będzie cały komplet. W tej chwili rodzinne nie jest wyrównywane wstecz, kiedyś było 1 m-c.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Zasiłek rodzinny jest wypłacany od miesiąca, w którym wpłynął pełen komplet dokumentów, czyli jeśli jakieś zaświadczenie nie zostało doniesione to pomimo złożenia wniosku zasiłek będzie wypłacony jak juz będzie cały komplet. W tej chwili rodzinne nie jest wyrównywane wstecz, kiedyś było 1 m-c.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czy ma ktoś jeszcze pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja mam pytanko:) Urodzę w lipcu przyszłego roku i będę się starać o zasiłek rodzinny, powiedzcie mi proszę jak są liczone dochody, rozumiem że będa liczone za rok 2005 i dzielone przez 12 m-cy i 3 osoby mimo iż w 2005r dziecka jeszcze nie było?? jeśli sie mylę proszę sprostujcie mnie!! dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Właśnie tak jak mówisz. Dochód liczony jest bez składek ZUS społeczne, podatku i składki na kasę chorych. Trzeba też pomniejszyć o ewentualne dochody utracone, np w przypadku przbywania na urlopie wychowawczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Właśnie tak jak mówisz. Dochód liczony jest bez składek ZUS społeczne, podatku i składki na kasę chorych. Trzeba też pomniejszyć o ewentualne dochody utracone, np w przypadku przbywania na urlopie wychowawczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
Wioletta ja też proszę o radę. Mąż ma zamiar otworzyć firmę. Ja jestem w 6tym miesiącu ciąży, znajomy powiedział mężowi żeby nie otwierał teraz firmy ponieważ stracimy wtedy prawo do zasiłku, mogę mieć nie wypłacany macierzyński i jestem wtedy na bezpłatnym urlopie wychowawczym.Po prostu nie dostajemy od ZUS-u ani złotówki. Czy to prawda? Dodam, że w tej chwili mąż ubezpieczony jest w krusie( tam w wypadku firmy mąz też nie dostanie ani złotówki za urodzenie dziecka) a ja pracuję w szkole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ANNA****
I jeszcze jedno pytanie. Na męża zapisane jest notarialnie spore gospodarstwo rolne(4ha). Czy z tego powodu nie będzie przysługiwał mi zasiłek rodzinny? Czy nie będę mogła ubiegać się o płatny urlop wychowawczy?(Ja pracuję tylko na pół etatu.) Bardzo prosze o jakieś informacje bo jestem kompletnie niezorientowana....Z góry dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
Cześć Anno! Bzdura, skoro pracujesz to z mocy prawa (Kodeks Pracy i Ustawa oświadczeniach...) urlop i zasiłek macierzyński NALEŻY SIĘ. Macierzyński przysługuje Ci, bo jesteś ubezpieczona z tytułu zatrudnienia – składka na ubezpieczenie chorobowe, obowiązkowa w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. A co do wychowawczego to jeśli będziesz miała urlop wychowawczy to możesz się strać o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (w tej chwili nie ma wychowawczego płatnego jak kiedyś, ale jest ten dodatek). Żeby mieć ten dodatek należy spełnić kryterium dochodowe 504zł (trochę większe w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego). Jeśli będziesz miała wychowawczy to Twojego dochodu się nie wlicza, bo na wychowawczym nie uzyskujesz dochodu z wypłaty. Co do gospodarstwa to 1ha przeliczeniowy (uwaga! Ważne przeliczeniowy, a nie rzeczywisty, jak marna klasa ziemi to przeliczeniowych jest mniej, masz to na nakazie płatniczym podatku od tej ziemi) = 194 zł dochodu. 4ha*194=776 Mąż musiałby mieć więcej dochodu miesięcznie niż 736zł, a wiadomo w działalności są przychody i koszty, czyli dochód może być różny. Tak więc wszystko zależy od tego dochodu z działalności. A tak przy okazji, skoro mąż był ubezpieczony w KRUS-ie to w niektórych przypadkach może nadal być ubezpieczony w KRUS, pomimo prowadzenia działalności, a składki te są na pewno niższe nić w ZUS-ie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,jestem tu pierwszy raz::) Mam pytanie ile powinnam dostac wynagrodzenia jezeli brutto mam 908zl i jestem na chorobowym ciazowym. Z tego co wiem powinno byc 100% platne a ja dostalam niecale 570zl Czy moze miec wplyw na wysokosc tego wynagrodzenia jezeli bylam od 1 listopada do 9 na wypowiedzeniu,gdy przedstawilam zaswiadczenie o ciazy to to wypowiedzenie wycofali. Chcialabym wiedziec zaklad pracy przez ile miesiecy bedzie placil a kiedy ZUS ? Dziekuje z gory za odpowiedz:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×