Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość Wioletta---

Jeśli ktoś ma pytania na tematy zasiłków, urlopoów chetnie pomogę

Polecane posty

Gość Franczeska - 75
Wioletta Bardzo bardzo serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Franczeska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam Ja jestem osoba bezrobotną, bez prawa do zasiłku, zarejestrowaną w Urzedzie Pracy, czy w związku z tym przyslugiwać mi będzie jakis zasilek po urodzeniu dziecka czy nie? Wiem,że kiedys cos takiego było z Ośrodka pomocy spolecznej, czy jest to dalej, czy moze juz nie? Bardzo prosze o odpowiedż Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie związane z zasiłkiem chorobowym. właśnie jestem na zwolnieniu z powodu ciąży, a własciwie z powodu problemów z nią. pracowałam w roku 2005 od 21.03. do 30.06. zarabiająs 1060 na rękę, potem byłam bezrobotna aż do 7.11. do 30.12.2005 moja pensja wynosiła tyle co najniższa krajowa, cośtam 650 na rękę czy jakoś tak, teraz od 1.01.2006 mam 1500 brutto na umowie. Acha , od 13.12.05 do 19.01.06 byłam na zwolnieniu ( teraz mam od dzisiaj i juz do końca) :) W biurze rachunkowym powiadomiono mnie ze ZUS naliczy mi zasiłek chorobowy nie jako średnią moich dochodów tylko napewno policzą mi 80% najnizszej krajowej albo jeszcze mniej i dostanę jakieś grosze....nie mogę znaleźć nic na ten temat nawet na stronach ZUS , PROSZE POWIEDZCIE MI JAK TO JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość miramax
Wioletta, mam ogromna prośbę = pytanie. Jeśli mam kontrakt 3 letni do 30-11-2007 roku a teoretycznie zachodzę w ciążę np. w październiku - to czy umowa zostaje ze mną rozwiązana tego 30-11 ?? czy też np. przedłużona do czasu porodu czy jest już zupełnie inaczej?? Z góry dziękuję za odpowiedź - nie możemy sie porozumieć z koleżankami w tej kwestii ;) Pozdrawiam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam!!mam pytanie dotyczace becikowego!!!mam termin porodu na luty 2006 z tym ze porod bedzie w wiedniu,potem zamierzam maluszka zameldowac w polsce.w polsce nie jestem zameldowana jako bezrobotna, nie mam ubezpieczenia!mam nadzieje ze normalnie mi sie nalezy becikowe..jakie papiery mam dostarczyc i jak to becikowe zalatwiac???z gory sliczne dzieki za odpowiedz!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anijja25
mam pytanie dotyczące urlopu wychowawczego? w jaki sposób rozliczyć pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym??? W chwili obecnej świadczenie to wypłacaja budżety gminy, jako pracodawca mysimy ją ująć w rozliczeniu z ZUS, naliczyć składki emeryt-rent. i zdrowotne (od 420,00). a w jaki sposób będzie wyglądać lista płac takiej osoby? same zera-przecież my jej nie płacimy, a z drugiej strony gdzieś trzeba wykazać te składki do zus??? Pomocy, musze na dniach zrobić listę płac, a nie za bardzo wiem jak poprawnie rozliczyć tę osobę.Będę wdzięczna za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kati 28
Chcę zmienić miejsce pracy, jednocześnie planuję w tym roku dziecko. Czy to prawda, że muszę przepracować u nowego pracodawcy min. 6 m-cy aby zajść w ciążę i nabrać praw do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 czarna 28 A o jaki zasiłek pytasz? Jeśli spełniasz warunki dochodowe, na pewno będzie należał Ci się zasiłek rodzinny wraz dodatkiem z tytułu urodzenia dziecka 1000zł i 1000zł bez względu na dochód. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 LadyWedding Kiedyś w przepisach dotyczących zasiłków było coś takiego, że jeśli następuje zmiana pensji, zasiłek jest liczony od tej nowej stawki. W tej chwili jest jeśli następuje zmiana pensji, zasiłek jest liczony od tej nowej stawki POD WARUNKIEM, ŻE ZMIANA PENSJI WIĄŻE SIĘ ZE ZMIANĄ ETATU. Tak więc obawiam się, że biuro rachunkowe ma rację. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Miramax Kontrakty to jest odrębna sprawa, i niestety nie bardzo dobrze czuję się w tym temacie, nie będę nic odpowiadać, bo po prostu nie wiem Przykro mi, że nie mogę pomóc. Może sprawdź tutaj, może ktoś będzie wiedział. http://www.prawo-pracy.pl/ 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 nastia12345 Jeśli chodzi o to becikowe uzależnione od dochodu, to poczytaj gdzieś wyżej, tak jak zasiłek rodzinny. Co do tego drugiego, niezależnego od dochodu, to na razie nie spotkałam się z wytycznymi, ale na pewno trzeba będzie załatwić w czasie 3 m-cy, od urodzenia dziecka. Musisz śledzić temat. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 anijja25 Składki te finansowane są z budżetu państwa, Na liście płac 0-a, a w deklaracji zus-owskiej wpisujemy podstawę i odpowiedni kod ubezpieczenia nie 0110 a 1211. Jesli korzyatsz z Programu Płatnik to łatwo się z tym uporasz. Jeszcze dla Ciebie lektura: http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad7.pdf 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Kati 28 Macierzyński – nie prawda, wychowawczy – prawda. http://www.zus.pl/swiadcze/zas003.htm Kawałek Kodeksu Pracy Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia. § 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. § 3. Rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać z takiego urlopu przez okres nie przekraczający 3 miesięcy. § 4. Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. § 5. Urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w 4 częściach. 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość anijja25
do Wioletta: dziękuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witam !!! to znowu ja Pytanko : ile powinnam dostać z ZUSu jeżeli na umowie mam 900 zł z podatkiem. WIem, że Zus ściąga dodatkowo jakiś podatek :( . NO ja dostałam niecałe 600 zł. to dobrze ??? pozdrowionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rudi 25
Droga Wiolu!!! Mam troszke skomplikowane jak dla mnie :))) pytanie. Na ktore staram sie znalezc od kilku dni odpowiedz ale jakos nie moge trafic na odpowiednia stronke internetowa.Im wiecej czytam na ten temat tym bardziej jestem glupia :)))) Mianowicie: Przeczytalam caly Twoj topik i tez nie znalazlam odpowiedzi :))) mam nadzieje ze mi pomozesz. Mianowicie: jezeli skladam wniosek o zasilek rodzinny w lutym 2006r (cesarka planowana na 8 lutego) to za jaki okres mam przedstawic dochod z urzedu skarbowego?? Za 2005 czy 2004?? W zasadzie nie bedzie problemu jezeli za 2004 bo nie mam dochodu. Gorzej jezeli trzeba zlozyc za 2005. Po krotce opisze moja sytuacje. Od marca do 14 pazdziernika 2005 pracowalam na podstawie umowy o dzielo. Prowadzilam kursy dla prcownikow sadu. Za ten okres dostalam na reke łącznie wynagordzenie w wysokosci 11200 zl. Od 14 pazdziernika 2005 jestem zarejestrowana jako bezrobotna. Moj maz otrzymuje alimenty (to jedyny jego dochod tez jest bezrobotny) poniewaz jeszcze studiuje 350 zl miesiecznie czyli za 12 miesiecy jest to kwota 4200 zl. Bylam pewna ze bedzie nam przyslugiwac zasilek rodzinny na dziecko ktore ma sie urodzic za kilka dni. Ale z moich wyliczen wynika ze taki zasilek prawdopodobnie nie bedzie nam sie nalezal. :((( skoro mam przedstawic dochod za 2005. Jakby nie liczyc prog 504 zl na osobe chyba przekroczymy.Czy nikogo nie interesuje ze my z mezem obydwoje jestesmy bezrobotni?? co z tego ze pracowalam do pazdziernika jak teraz nie pracuje a nie przysluguje mi zaden macierzynski z racji pracy w oparciu o umowe o dzielo. Wyczytalam ze w momencie utraty pracy tego dochodu sie nie bierze pod uwage z wyjatkiem umowy o dzielo. NO a ja wlasnie pracowalam na podstawie takiej umowy. Stad mam metlik w glowie. Bardzo prosze o pomoc bo ostatnio troszke sie zalamalam tymi informacjami. Bylam pewna ze chociaz ten zasilek na dziecko dostaniemy i becikowe ktore znacznie ulatwiloby nam zycie. I jeszcze jedno pytanko. Czy jezeli dostalam na reke 11200 zl to to byl moj dochod netto. Bo szczerze mowiac nie pracowalam nigdy na umowe o dzielo i nie mam pojecia jak to sie liczy :((( Nie dostalam jeszcze pita od pracodawcy i nie wiem ile on tam odprowadzal za mnie do urzedu. A kontakt mam utrudniony z pracodawca poneiwaz mieszka 600 km ode mnie :))) i czekam na pita moze wtedy mi sie rozjasni wszystko. Nie wiem czy to ma jakies znaczenie ale w okresie wykonywania tej pracy studiowalam. Obronilam sie 31 maja. Moze pracodawca z tego tytulu mial jakies ulgi i czegos nie musial odprowadzac :))) Bardzo przepraszam ze zawracam glowe ale naprawde juz nie wiem kogo zapytac a naprawde ta sytuacja zaczyna mnie bardzo stresowac. Bardzo prosze o pomoc. Z gory dziekuje za odpowiedz. Serdecznie pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Rudi 25
BECIKOWE!!!! Wczoraj wyczytalam ze becikowe bedzie nalezalo sie wszystkim matkom nawet tym ktore urodzily po 9 listopada. Formalnie powinno wejsc od 9 lutego ale jak pisza w "fakcie" rzad poszedl na reke kobieta ktore urodzily trzy miesiace wczesniej. Z ta tylko roznica ze kobiety ktore urodzily przed 9 lutego maja czas na zlozenie takiego wniosku do 15 marca. Mam nadzieje ze nikogo nie wprowadzam w blad. Takie info podali w prasie :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dedi
witam mam pyt planuje ciaze lecz nigdzie nie pracuje chce sobie oplacac zus sama lecz nie wiem jak sie za to zabrac czy zaczac placic teraz czy jak zajde w ciaze.Po jakim czasie bede mogla isc na L4 i czy bedzie mi sie nalezalo macierzynskie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość mam pytanie takie
no tak ale jesli ktos bedzie na zwolnieniu powedzmy 184dni i potem pojdzienp na miesiac do pracy to kolejne zwolnienie liczy sie na nowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 -chimera Powinnaś dostać jakieś 592zł 900 minus ubruttowienie (tzn podstawą do wyliczenia zasiłku jest brutto pomniejszone o 18,71%),minus podatek dochodowy 19% 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Rudi 25 Z tego co widzę, to jest ta sama sprawa na którą dałam odpowiedź na e-maila. Wg mnie teraz dochód za 2004r, tak jak Ci pisałam, ale od września znowu musisz składać wniosek o rodzinne tak więc musisz jeszcze raz przeanalizować dochody za 2005, wg mnie powinnaś mieścić się w granicach. Na rękę = netto 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Dedi Wiem, że jest dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe, ale o chorobowym nie słyszałam http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad11.pdf 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 mam pytanie takie kolejne zwolnienie liczy się z nowej podstawy jeśli przerwa między zwolnieniami jest dłuższa niż 3 m-ce 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość dedi
chodzilo mi o to ze sama bym otworzyla działalność i bym sobie skladki oplacala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witaj wioletko mam pytanie do ciebie i bede wdzieczna za odpowiedz bardzo mi zalezy . od stycznia mam umowe na okres probny 3 miesieczny. planuje zajsc w ciaze czy to prawda ze trzeba przeprawcowac w sumie 6 miesiecy u jednego pracodawcy zeby liczyly sie wszystkie swiadczenia a wiec zasilek macierzynki ewentualnie chorobowy no i czy przysluguje urlop wychowawczy i maciezynski.kiedy moge zaplanowac ciaze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
dedi http://e-inspektorat.zus.pl/pliki/poradniki/porad8.pdf nixi Do macierzyńskiego nie musisz mieć 6 m-cy, ale do urlopu wychowawczego tak, z tym, że musisz uwzględnić też to, że przecież będziesz składać wniosek o wychowawczy dopiero po macierzyńskim, czyli ten okres też Ci się liczy. Musisz tez uwzględnić, że jeśli "w tej umowie" zajdziesz w ciążę to pracodawca wcale nie musi Ci jej przedłużyć, bo nie upłynie 3 m-ce ciąży. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
anijja25 Jeszcze mi się coś przypomniało w Towim temacie, żeby rozliczać składki z budżetu państwa za swoja pracownicę musisz mieć jej oświadczenie, że nie ma innego tytułu ubezpieczenia np. renta, działalność gospodarcza w przypadku emerytalno-rentowego i np.zatrudnienie męża w przypadku zdrowotnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jaaaaaaaaaaaaaa
Witaj!mam nadzieję, że będziesz umiała odpowiedziec na moje pytanie :) Pracuje legalnie w UK. mam ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie jestem w ciąży. W UK zamierzam urodzic dziecko. NIe wiesz może czy będę musiała w POlsce składac jakieś zaświadczenia, że ur dziecko? Czy będzie mi się należał jakiś zasiłek, mimo, że mieszkam i pracuję w UK< ale nie mam tam stałego zameldowania?I jeżeli tak to czy dostanę go z Polski czy z UK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Pytanie: Ile wynosi okres wypowiedzenia przy umowie na czas określony poniżej 6 miesięcy na pełny etat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Wioletto - jestem na urlopie wychowawczym, zachodzę w ciażę, rodzę - cały czas na wychowawczym. Pytanie: czy należy mi się wynagrodzenie za okres macierzyńskego? Jeśli tak, skąd, z zusu czy zakładu pracy? I w jakiej wysokości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość do MMałgosia.
Ja jestem w takiej sytuacji. Przebywam na wycowawczym od 2003roku.Zaszłam w ciążę w listopadzie 2005r. W styczniu 2006 złożyłam do pracodawcy podanie o przywrócenie mnie na stanowisko pracy.Mam wrócić w lutym(czyli za kilka dni). W dniu powrotu do pracy złożę zwolnienie L4 od ginekologa że jestem w ciąży.Przez pierwsze 33dni będzie mi płacił pracodawca,a później zus. Następnie pójdę na macieżyński i na wychowawczy(na drugie dziecko).To dobre rozwiązanie.Pomyśl o tym. pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
jaaaaaaaaaaaaaa Niestety nie wiem http://www.zus.pl/ubezpie/ubez_bl.htm#UE Może znajdziesz coś na stronach ZUS shantee Tak umowa nie da się rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązuje się w terminie określonym jako zakończenie umowy. Mmałgosia Należy CI się zasiłek macierzyński (za okres 2 tygodnie krótszy bo na wychowawczym), jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób to wypłaca pracodawca, jeśli mniej to ZUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wioletto Mam pytanie nastepujace.; Pracuje w jednym z supermarketow,wlasciwie jestem od poczatku ciazy na zwolnieniu lekarskim.Umowe mialam do 3 stycznia i automatycznie przedluzyli z powodu ciazy,pewnie do porodu. Problem w tym,ze zadnej nowej umowy mi nie dali,powiedzieli,ze to automatycznie umowa sie przedloza. Przez jakis okres chorobowego placi pracodawca a pozniej Zus i slyszalam,ze mozna chorowac 182 dni pozniej wzywaja na komisje.Czyli kiedy moga mnie wezac?Jestem na chorobowym od 11 listopada 2005r Slyszalam o jakim zasilku rechabilitacyjnym,jakies papiery mam wyciagnac z kadr czy cos takiego? Prosze napisz mi jak to z tym jest,jak to wyglada prawnie ze zwolnieniami ciazowymi? Nie chce ,czegos przeoczyc.Czy musze cos jeszcze zalatwiac czy wystarczy,ze tak jak dotychczas zanosic zwolnienie lekarskie do pracy bez zadnych wyciagania jakichkolwiek papierow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość domino26
Mam pytanko,W GRUDNIU urodziłam dziecko a zakład w którym pracowałam do tej pory nie złożył wszystkich dokumentów o zasiłek macieżyński do Zusu i do tej pory nie mam płacone tego a za troche zasiłek ten będzie mi się kończył. Proszę o radę co mam robić .Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Wioletta---
🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 Sylwia26 A jaką umowę miałaś do tej pory? Umowa w większości przypadków przedłuża się do dnia porodu, z mocy prawa, zazwyczaj jednak wystawia się ją dla obu stron, jeśli nie ma takowej to chyba nie jest jakieś wielkie przestępstwo. 182 dni zasiłku z czego 33 pierwsze dni płaci pracodawca ze swojej kasy. Potem można starać się o świadczenie rehabilitacyjne, przeanalizuj link na ten temat i druk do wypełnienia: http://www.zus.pl/swiadcze/zas009.htm 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 domino26 Wg mnie jak najszybciej zgłosić się do swojego ZUS z wyjaśnieniem 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻 🌻

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mialam umowe na 3 miesieczny okres probny,ktora konczyla sie 3 stycznia 2006r pozniej powiedzieli mi ze automatycznie umowa sie przedloza. No ale do kiedy?Pewnie do porodu. czyli te 182 dni chorobowego bedzie mijalo 11 maja i wtedy sie starac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze jedno czy wtedy co sie dostaje swoja pensje i zasilek rechabilitacyjny?Czy jak to jest? Do porodu zostana mi 2 miesiace i nie bede w stanie wrocic do pracy Pracuje w supermarkecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×