Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość AnSlo

Polacy w Slowenii

Polecane posty

Gość MCH
dajcie spokoj z tym narzekaniem ze nie ma pracy- to samo w Polsce- nie ma pracy- a ja jakos zawsze znajdywalam. kto nie szuka to nie znajdzie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MCH
zgodze sie ze nie ma w Slowenii- to maly kraj, ale Austria???? to ok uczmy sie podstaw niemieckiego :) przestancie narzekac i zniechecac innych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hermst
cześć wszystkim. czy ktoś się orientuje czy można w Ljubljanie zdobyć gdzieś opłatek na Wigilię? pierwsze święta z słoweńskim chłopem poza domem. tradycji trzeba dać zadość! poza tym jeśli ktoś chciałby się spotkać na drinka, byłoby miło :) trzeba się zapoznawać! mieszkam tu już ponad trzy lata a nikogo z Polaków nie znam. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo
MCH nie wiem, gdzie Ty "znajdywałaś", bo pracę jak już, to się znajduje... A jak ktoś chce pracować w Austrii, to niech sie do Austrii przeprowadzi... Hermst - opłatek to pewnie u polskiego ksiedza nabędziesz - adres parafii na stronach polskiej ambasady. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo motion
o Matko, szkoda gadac, ale slo... wyjelas mi komentarz z ust!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dziewczyny! proszę Was! potrzebuję kogoś takiego jak Wy - pojeździć ze mną, użyczyć znajomości języka - i wprowadzić mój pomysł polsko - sloweński w pieniądze i w życie! Pomysł mam. Brakuje mi Waszego codziennego obycia, doświadczenia, znajomości miejsc i języka! Skuście się na zrobienie ze mną pieniędzy! Ryzykuję więcej niż Wy! No skuście się - mające ciut więcej czasu! Mam troszkę doświadczenia w Polsce (23 lata - doświadczenia jakby co :) żeby nie było Potrzebuję kogoś na miejscu - kto potrafi przekonywujący być i porozmawiać za mnie! Spróbujcie! Proszę Was!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jak czytam ile tam kosztuje filet z kurczaka, szynka nasza wędzona, dobra kiełbasa - mam ochotę otworzyć sklep ! Na początek chciałbym przywieźć polskie wyroby, spróbować je rozpropagować, ale nie bardzo mam jak! Ta bolha strasznie uboga jest! nie da się tą drogą. Zresztą wiecie - zaufanie może być średnie - wiem. Mam NIP międzynarodowy, przetłumaczone świadectwa dotyczące towaru - potrzebuję tylko języka i poświęconego czasu. Normalny zwykły początek. Skusić się warto chyba jak czytam o problemach z zatrudnieniem. A nuż się nam uda! I zarobimy wspólnie? Skuście się! Jestem zależny od osoby znającej język, realia i troszkę lokalnej topografii! Piszcie.Proszę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MCH
i po co ta zajadlosc. ja tylko napisalam ze prace znalezc mozna nawet w Austrii i jesli sie mieszka przy granicy to zaden problem, jezeli oczywiscie ktos szuka jakielkolwiek pracy to ja znajdzie a nie specjalistycznej posadki dla karierowicza Polaczka...ale trzeba napisac cos innego- obiecywalam sobie ze jak znajde sie w Slowenii to nie bede trzymac sie z Polakami, wiec ADIJO, oby was tu przyjezdzalo jak najmniej....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MCH
i po to wyjechalam z Polski zeby zapomniec o polskich kielbasach i wszystkim co polskie wiec tym bardziej nie pomoge Ci Bobiczku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MCH
do SLO: jedyne co Polak potrafi na forum to nabijac sie z bledow ortograficznych- ktore o niczym nie swiadcza- po prostu od dawna przebywam za granica Polski i zaczynam zapominac jezyk....do tych co sie jeszcze nie zrazili: jezeli szukacie pracy jakiejkolwiek a nie specjalistycznej posady to ja znajdziecie- nie sluchajcie narzekania innych tylko bierzcie sie do szukania!!! to sa wpisy przemadrzalcow, ktorzy mysla ze jak tu mieszkaja to wszystkie rozumy pozjadali. Nie musicie sie ich sluchac!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Armida
Przyjeżdżają tu osoby o różnym wykształceniu i umiejętnościach- jedni będą marzyć o pracy przy wyrębie lasu, inni o ciepłym kierowniczym stołku. Ich prawo. Przyjeżdżają do Słowenii a nie do Austrii, więc w pierwszej kolejności będą szukać pracy na miejscu. No i nie wszyscy sprowadzają się na teren przygraniczny i chcą uczyć się kolejnego języka obcego. Jeśli jesteś tu tak długo, jak piszesz, to powinnaś znać sytuację na chwilę obecną. Jest jak jest i nie ma sensu łudzić ludzi lukrowaną wersją wydarzeń. Uwagę typu "żeby was tu jak najmniej przyjeżdżało" pomijam zniesmaczonym milczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo
Polak na forum potrafi jeszcze wytykać błędy gramatyczne... Może dlatego to robi bo wie, że język jest składnikiem kultury narodu i dbanie o jego poprawość jest tegoż Polaka naturalnym odruchem? Ale zdaje się, że dla niektórych słowo 'kultura' nic nie znaczy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MCH
Polak zaczyna wytykac bledy ortograficzne i gramatyczne wtedy gdy zaczyna brakowac mu argumentow...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolJAn
Przepraszam, że robię to tak późno, ale lepiej późno niż wcale. W imieniu księdza Andrzeja Goska i własnym zapraszam na spotkanie opłatkowe Polek i Polaków zamieszkałych w Słowenii, które odbędzie się już jutro, czyli 14 grudnia o godzinie 17-tej w sali Probostwa Parafii Matki Boskiej Pomocnej - Župnija Marije Pomočnice - Rakovniška ul. 6 w Lublanie. Spotkanie ma formę agape więc wkład własny w postac****karmów i napojów będzie mile widziany. Serdecznie pozdrawiam, Janusz Klim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Jacy są Słoweńcy? Podobni do Polaków? Poznałam Słoweńca i wydaje mi sie że mamy dużo wspólnego, chociaz to całkiem odległy kraj od naszego (w.sensie ze nie sasiadujemy ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jadę - trudno Jadę w ciemno. Wszyscy którzy do mnie nie chcą napisać - będą żałowali kiedyś :) Jadę! Tak wymyśliłem i już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MCH
Bobiczek-tak trzymaj!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość MarzenaK
bobiczek: dalej potrzebujesz pomocy? jeśli tak to odezwij się na maila: mkamieniecka@op.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marzena! Poszło na pocztę. Pozdrawiam. Całej reszcie forumowej - wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo motion
Matko Boska Ptujskogorska, no! Zmieniam temat. Dziewczyny, ktore macie dziecko- gdzie zalatwialyscie polskie obywatelstwo- w USC w Polsce, czy w Ambasadzie? Mam na zlozenie wniosku jakis okreslony termin? Z gory dziekuje i milego dnia! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo
Generalnie, jak masz dziecko ze słoweńcem urodzone w Słowenii, to ono z automatu ma słoweńskie obywatestwo i polskie obywatelstwo może dostać jedynie jak Ty i słoweński partner zrzekniecie się dla dziecka słoweńskiego obywatelstwa i weźmiecie polskie. Robi się to od razu po urodzeniu dziecka w abasadzie. To jest takie orzeczenie woli - jakie chcecie, żeby dziecko miało obywatelstwo. Chyba że oboje rodziców są Polakami, to nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo motion
to o zrzeknieciu sie obywatelstwa czytalam, ale wszedzie tez pisze, ze dziecku po mnie przypada tez polskie obywatelstwo, ze moze miec podwojne. hmm. kicha:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo
Nie ma możliwośc***odwójnego obywatelstwa :( Jeżeli bardzo Ci zależy na polskim obywatelstwie dla dziecka, to jeżeli masz taką możliwość jedź rodzić do Polski. Oczywiście można urodzić w Słowenii, potem wziąć akt urodzenia i w Polsce (w dowolnym okresie) wpisać dziecko do USC. Można też wystąpić o nadanie nr PESEL w Polsce, nawet próbować wyrobić dziecku w Polsce paszport. To wszystko będzie nosić znamiona obywatelstwa polskiego, jednakże faktycznie nie respektowanego gdy dojdzie do jakiś wydarzeń skutkujących czynnościami prawnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
Kochane mamy z dziecmi!! NIE MA OBOWIAZKU ZRZEKANIA SIE POLSKIEGO OBYWATELSTWA DZIECKA!! jesli dziecko ma jednego rodzica Słowenca, drugiego Polaka- to AUTOMATYCZNIE MA 2 OBYWATELSTWA- to jest jedyny przypadek, kiedy Słowenia pozwala na posiadanie dwoch obywatelstw. Wiem, bo mam dziecko urodzone w Ljubljanie, ojciec Słoweniec i mały ma 2 obywatelstwa. Poswiadczenie obywatelstwa polskiego otrzymałam osobiscie w Urzedzie w Polsce- mały ma 2 paszporty. Powodzenia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość slo
o, to bardzo pozytywna wiadomość. Poświadczenie obywatelstwa polskiego dostała Pani na żądanie? Oprócz wpisania aktu urodzenia do polskiego USC coś Pani jeszcze musiała w tej sprawie zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Slovenika
Witajcie, jeżeli myślicie o ślubie w Słowenii to zapraszam do kontaktu! Organizujemy śluby na Bledzie i w Piranie :) http://www.myslowedd.com/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość kamif
Potwierdzam. Dziecko ma 2 obywatelstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gość
do ˝slo˝: nic innego nie trzeba: wizyta w USC i w Urzedzie Miejskim po poswiadczenie obywatelstwa. Szybciutko, od reki, bez problemow. Powodzenia! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Armida
Czy ktoś ma pojęcie, gdzie i jak mogłabym zdobyć filmy "Europa, Europa" i "W ciemnościach" A. Holland (dla zaprzyjaźnionego Słoweńca)? Chętnie pożyczę na ok. tydzień- dwa z możliwością odbioru w Celju, Vojniku, Lubljanie- Črnuče (lub najbliższej okolicy). Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czeri
Cześć! Planuję wyjazd na praktyki studenckie do Słowenii, w planach mam wyjazd do Kranju, dlatego chciałam się dowiedzieć, jaki jest miesięczny koszt wynajmu pokoju w takim mieście? I z jakich stron internetowych korzystać przy poszukiwaniu lokum? Nie mogę znaleźć stron z innymi ogłoszeniami niż te typowo turystyczne... Proszę o pomoc :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

×